Innerlijke drang om mensen te helpen is na 25 jaar nog optimaal aanwezig I Restanten asbest in kelder onder slooppand gemeente OtlKI Enersy Chinese trap aan Haven in Sint-Maartensdijk Milieu- en bouwzaken in Zeeuwse onder één dak Nog dit jaar start bouw bejaardenhuis in Ethiopië Natres oefent bij woonboulevard DÉ SPECIALIST IN ZONNE-ENERGIE Donderdag 4 oktober 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Addie Giljam uit Stavenisse is met haar zestig jaar de oudste vrijwillige brandweervrouw van Nederland. „Een echt overzicht hebben we niet, maar volgens mij is ze de oudste." Dat zegt Cees van Beek, voorzitter van de Vak vereniging Brandweervrijwilligers in Utrecht. Addie Giljam zelf lacht er om. „Het is vrij simpel. Ik word elk jaar goedgekeurd." Ze zit nu 25 jaar in het brandweervak en is lid van de blusgroep Sint-Maartensdijk. Achter het lint Asbest Emoties Addie Giljam (60) uit Stavenisse oudste brandweervrouw in het land Harley Kinderkleding Doe-avond Nieuwe ouderling Slager het sterkst Repetitie koor Schutting Geen prijs Bij de sloop van het pand aan Haven 18 in Sint-Maar tensdijk zijn in een van de kelders resten asbest gevon den. Daar was bij de inventarisatie van de asbest vooraf geen rekening mee gehouden. De restjes lagen in het kel dertje aan de voorkant van het pand dat pas vrij kwam na het verwijderen van de fundering. Vorige week donder dag ruimde aannemingsbedrijf Sagro uit 's Heerenhoek de asbest op. Verbinding Per 1 januari moet in Zeeland een regionale uitvoerings dienst (RUD) opgericht zijn. Die gaat voor gemeenten, provincie en waterschap de vergunningverlening, hand having en het toezicht (vht) uitvoeren op het gebied van milieu, bouwen en ruimtelijke ordening. Deze opzet is door de landelijke overheid verplicht. Er komt een ge meenschappelijke regeling die voor het uitvoeren van de landelijke basistaken 83 formatieplaatsen omvat. Stroomversnelling Drie regio's Organisatie komt nog 20.000 euro tekort Ondanks dat de stichting Godanaw-Holland nog 20.000 euro tekort komt, wordt nog dit jaar begonnen met de bouw van een bejaardenthuis in Burayu, Ethiopië. Dat is de doelstelling die Tholenaar Jaap Verbruggen, voorzit ter van de stichting. Samen met drie andere leden ver trekt hij 29 oktober naar het Afrikaanse land. „Mogelijk zijn ze tegen die tijd begonnen met de bouw." Bouw Eenvoudig DHflï Systems Giljam vindt de keuring overigens behoorlijk zwaar. Vooral de fietstest lijkt een uitputtingsslag. „Het is net alsof je de Alpe d'Huez oprijdt. Na afloop hangt je tong op je stuur." Ze was 35 jaar toen ze reageerde op een advertentie van de brandweer in haar toenmalige woonplaats Sint-Maartensdijk. Ze werd aange nomen. „Ik was toen de eerste vrouw van Zeeland die actief mee ging. Er zaten wel dames op kan toor. maar die deden niet mee met blussen en ander reddingswerk." De mannen keken wel gek op. her innert ze zich, nadat ze zich na drie jaar opleiding volledig bij het korps kon voegen. Naast de gebruikelijke opleiding haalde ze en passant het diploma gevaarlijke stoffen en dat van hulpverlener. „Ik ben gelijk aangenomen met Jo- han Dorst en Dick Vermeulen", ver telt de vrijwilligster. De eveneens jubilerende postcommandant en brandweercollega komen op een la ter moment ook aan het woord in deze krant. Giljam maakt kenbaar geen watje te zijn of een katje datje zonder handschoenen kan aanpak ken. Als je haar opbelt, zegt haar antwoordapparaat zonder dat je nog een woord hebt gezegd: 'Met Ad die. Ik bel je zo terug. Doei.' „Agressie tegen hulpverleners? Niet op Tholen. Als ik zeg: achter het lint blijven, dan blijven ze ach ter het lint. En zo niet, dan pak ik ze vast en zet ik ze achter het lint. Maar over het algemeen is er op het eiland veel respect voor de brand weer en de andere hulpdiensten." Een eigenschap die ze mist is verle genheid. „De mannen keken eerst de kat uit de boom. Dat zag je aan hun ogen. Ook werd er op mijn prestaties gelet. Zo van: Wat durft ze. Wat kan ze. Maar ik zei gelijk al: Ik pas me aan jullie aan. En niet andersom." Postcommandant Johan Dorst is dan ook trots op haar: „Ik zou haar voor geen goud willen missen." Giljam herinnert zich als de dag van gisteren een palletbrand bij de uienfabriek in Sint-Maartensdijk. „Ik was op dinsdag aangenomen en donderdag daarna ging de pieper." Giljam was er snel bij. „Mijn broek zit altijd in mijn laarzen. Dus in de kazerne hoef ik daar alleen maar in te springen. Je pakt je jas en grist je helm mee en rijden maar." Een collega die de slag al te pakken had, werkte haar in bij het uitrollen van de slangen. „Ik zal het een keer voordoen, zei hij. Daarna moet je het zelf doen. En zo gebeurde het ook. De slang lag wel een beetje scheef', grinnikt ze. De afgelopen 25 jaar maakte ze het allemaal mee. Autobranden, ernsti ge auto-ongelukken, fabrieks- en boerderijbranden. „De boerderij van Oudesluijs en die van Breure", lepelt ze op. Maar vooral de brand in de pindafabriek staat vers op het netvlies. „Dat was op zaterdagmid dag. De helft van het korps was in Vlissingen. Daar deden de mannen mee aan een wedstrijd. Met zes man zijn we toen naar de brand toe gegaan. Maar er was geen redden aan. We konden wel de omliggende gebouwen nathouden." Tijdens haar verhaal komt haar partner Leen Steenpoorte binnen. Ook hij was in die tijd vrijwilliger bij de brandweer in Smerdiek en had een leidinggevende functie. Hij twijfelt nog steeds aan de oorzaak van die brand. „Die is nooit opge helderd. Kortsluiting? Er was in elk geval geen blussen aan. Nu staat er een prachtige nieuwe fabriek." Addie diept uit haar geheugen nog een spannend bluswerk op. Een uit slaande brand in een schuur van ui- enbedrijf Dacomex. „Daar zat as best op het dak. In die tijd was er een hype ontstaan rond asbest. Het is erg ongezond als je het inademt. Dat moet je dus niet doen. Van as best in de tuintjes waren we niet bang. Je spoelt de sla af en dan is die goed te eten. Wij als brandweer stonden daar overigens in ons ge wone pak. Later zag je de eerste maanmannetjes op Tholen. Mannen in witte pakken." Ook na 25 jaar is Addie Giljam nog steeds erg gemotiveerd. Die enor me innerlijke drive om mensen te helpen, die je volgens Cees van Beek moet hebben, is bij haar opti maal aanwezig. Tijdens haar ver haal rept ze over mensen die ze sa men met het team uit brandende woningen heeft gehaald. Het aantal auto-ongelukken waarbij ze met haar collega's heeft geholpen be stuurders en inzittenden te redden, is nauwelijks te tellen. „Ik schat zeker wel 800." Helaas ook ongelukken met dode lijke afloop. „Dan wordt de politie ingeschakeld als de nabestaanden moeten worden geïnformeerd." Zelf kan de brandweer gebruikma ken van het COT. Het Collegiaal Opvang Team. „Daarin zitten men sen waar je tegen praten kan over wat je hebt meegemaakt en wat je ervan denkt. Ze geven antwoord op de vragen die je hebt en helpen de emoties te verwerken." Het uitrukken geeft de krasse vrouw nog steeds een kick. „Het geeft een fijn gevoel als je mensen in nood kunt helpen. Nee. Een brandweerman of -vrouw heeft ze ker geen trekjes van een pyromaan. Het is verschrikkelijk als een wo ning in de as ligt. Dan weet je dat de bewoners alles kwijt zijn. Dat wens je geen mens toe." De sollicitatie van Giljam had des tijds nogal wat voeten in de aarde. In de advertentie, vertelt Steen poorte, was een leeftijdsgrens van 30 jaar gesteld. Addie was 35 jaar. „Dus ik naar burgemeester Van der Munnik. Die zag geen enkel pro bleem en was juist trots op de eer ste brandweervrouw van Zeeland. Nee, we hoefden de kazerne niet te verbouwen met dubbele douches en toiletten. Ze ging gelijk na het werk naar huis." Giljam doet er alles aan om in een goede conditie te blijven. Zoals hardlopen en fietsen. „Ik ga in looppas door de polder. Naar de molen. Dat is ongeveer vijf kilo meter. En fietsen doe ik op een toerfiets. Maar wel eentje met 24 versnellingen", lacht ze. En als de spanningen door wat ze meemaakt zich teveel ophopen, dan staat er in de garage een glim mende Harley Davidson. Met de bijna 400 kilo zware machine rijdt ze met een gangetje van 80 kilome ter per uur'door de polder. „Dat is echte ontspanning. Met een Harley scheur je niet." Of zoals laatst, met 42 gelijkgestemde dames op de Harley naar Egmond aan Zee. Het Korps Nationale Reserve en de brandweer houden zaterdag een grootschalige oefening bij de woon boulevard Poortvliet. Dit in het ka der van de Zeeuwse Brandpreventie week. Doel van de oefening is het bewustzijn van brandgevaar vergro ten en inwoners wijzen op hun eigen verantwoordelijkheden. Een preven tieteam van de brandweer gaat met bezoekers in gesprek over de brand veiligheid in en om hun huis. Ze ge ven verschillende tips hoe je een brand kunt voorkomen en watje wel en niet moet doen als je huis in brand staat. Heel de dag voert de brandweer demonstraties uit. Er zijn informatiestands, legervoertuigen en brandweerwagens. De dag begint om tien uur en eindigt om vier uur. Vervolg van plaatselijk nieuws. Poortvliet Op basisschool de Eevliet wordt woensdagmiddag 10 oktober tussen half twee en half vier kinderkleding verkocht. De opbrengst is voor het organiseren van activiteiten op de school. De Vrouwen van Nu zijn het nieuwe seizoen begonnen met een doe- avond in het 't Ouwe Raad'uus. On der leiding van enkele bestuursleden werd een vogelvoederschilderij ge maakt. Er werden verschillende ma terialen gebruikt zoals appels, bes sen, gierst en vetbollen. Het schilderij kan buiten worden opge hangen. Er waren zestien leden aan wezig. De Hervormde Gemeente moet op zoek naar een nieuwe kerkbestuur der aangezien ouderling A.M. den Braber zich per 31 december niet meer herkiesbaar stelt. De kerken raad stelt een dubbeltal op uit kandi daten die de leden hebben aangedra gen, waarna er dinsdagavond 16 oktober een verkiezing plaatsvindt. Sint-Philipsland Aart Slager was Willem Drenth te sterk af in de onderlinge clubcom petitie van dam- en schaakvereni ging DSVF. Lange tijd was dit een gelijk opgaande strijd. In het mid denspel nam Aart met twee om twee een stelling met twee vooruit ge plaatste schijven. Die werden Wil lem later in het spel noodlottig. Daardoor kon Aart een dam behalen en speelde hij naar winst. Ook Nico Flikweert speelde sterk tegen Han van de Velde. Hij wist een remise te behalen. Jos Noorthoek die vorig seizoen sterk eindigde, bleef op sterkte. In een gedegen partij wist hij Gerard van de Velde te verslaan. In het spel tussen Jos Noorthoek en Nico Flikweert maakte Nico in het middenspel een fout. Jos profiteerde daar van en won de partij. Spannend was ook de strijd tussen Jan Rogge veen en Aart Slager. De laagste en hoogste geklasseerde in duel. Lang was dit een gelijk opgaande strijd, waarin Jan kansen kreeg om remise te bereiken. Diep in het eindspel wist Aart toch te winnen. Tussen Han en Gerard van de Velde werd gelijkspel bereikt. Han won uitein delijk een partij van Jos Noorthoek. Lang was ook de strijd tussen Wil lem Drenth en Gerard van de Velde. In een 3.5 uur durend spel wist Wil lem stand te houden en werd er re mise overeengekomen. In de partij tussen Flikweert en Slager werd pas in het eindspel het verschil ge maakt. Slager won. De totale uit slag: 1A. Slager, 1040 p. 3-6; 2. H. v.d. Velde, 931 p. 3-4; 3. J. Noort hoek. 888 p. 3-4; 4. N. Flikweert. 916 p. 3-15. W. Drenth 705 p. 2-1 6. G. v.d. Velde 872 p 3-2; 7. J. Rog geveen 700.p. 1-0; 8. I. Verwijs 700 p.0-0. Barbara van 't Hof nodigt mensen uit om deel te nemen aan de repeti tieavond van een projectkoor voor kerst. „Het is de bedoeling dat we Nederlandstalige kerstmuziek instu deren voor een kerstzangavond." Die avond staat onder leiding van Henk Geluk. De eerste repetitie avond is woensdag 24 oktober om acht uur in de Kon. Julianaschool. Aanmelden kan bij familie Van 't Hof, tel. 0167-572883. Leen Vermeij mag een schutting zet ten om het erf van zijn woning aan de Zijpestraat 23. Hij wil deze uit voeren in vurenhout, met grijze be tonnen palen en plint. De welstands commissie gaf een positief advies. Autobedrijf Ben de Rooy heeft het podium van de 'autobedrijf van het jaar verkiezing' niet gehaald. Wel mag het bedrijf zich een jaar lang halve finalist noemen. De verkie zing - een initiatief van brancheor ganisatie Bovag - vond dinsdag avond plaats in congrescentrum 1931 in Den Bosch. De eerste prijs ging naar autobedrijf Marco van Beek uit Steenwijkerwold. Ben de Rooy kan er niet heel rouwig om zijn. „Volgend jaar op naar de eerste plaats", zegt hij. „De nominatie is al een compliment op zich. Zowel aan onze klanten als aan het team." Twee mannen in speciale pakken zijn aan de Haven in Sint-Maartensdijk bezig om het asbest op te ruimen. Op de plaats van het pand komt een brede trap van vier meter. Van na tuursteen uit China. Hetzelfde ma teriaal dat ook is toegepast bij de trap aan de Kaaij in Tholen. De trap krijgt een roestvrijstalen leu ning die 's avond verlicht is, ook net als in Tholen. Twee mannen in speciale pakken schepten de res tanten asbest in een laadbak van een kraan die het vervolgens in een grote container hees die op de Ha ven stond. Na het slopen van het gemeentepand heeft er ook archeo logisch onderzoek plaatsgevonden in de bodem onder de dijkwoning. Er is een beerput aangetroffen van gestapelde stenen en verschillende keldertjes. De onderzoekers von den scherven, glas en ijzeren voor werpen uit verschillende tijdvak ken. Verder onderzoek moet uitwijzen hoe oud de spullen pre cies zijn en of ze bij de woning be hoorden of dat ze later van elders zijn aangevoerd. De archeologen zijn ruim twee dagen bezig ge weest om de bodem in kaart te brengen en de voorwerpen veilig te stellen. De beerput is weggehaald. De sloop kostte de gemeente 23.350 euro. Voor het verwijderen van asbest is daar nog 3000 euro bijgekomen, omdat er meer werd gevonden dan wat tijdens de inven tarisatie in kaart kon worden ge bracht. Vrijdag is nog een betonnen rand van een oude fundering weg gezaagd waarna het talud met zand konden worden aangevuld. Op de plaats van het pand wordt een brede trap aangelegd om de verbinding van de Haven met de Blauwstraat voor voetgangers te verbeteren. Dat gebeurt met natuur steen dat uit China wordt aange voerd. In de trap komen verschille nende plateaus. Aannemersbedrijf Moerland en Dost uit Steenbergen gaat hem leggen voor 33.655 euro. Tot 2008 werd het slopje langs bakker Cock Leijs onder meer ge bruikt door ambtenaren die hun au to op de Haven parkeerden en de achteringang van het gemeentehuis gebruikten om naar hun werk te gaan. Behalve een trap komt er ook een strookje groen, langs de gevel van het belendende pand, nummer 14. Eind oktober verwacht de gemeente met de herinrichting van de Haven te kunnen beginnen. Eerst wordt het verlengde van de Kaaistraat aangepakt. Er komt een 'middenei land' tussen de rijdbanen. Er wor den leibomen geplant en er komen parkeervakken. Dit werk zou eind dit jaar klaar moeten zijn. Daarna komt het parkeerterrein aan de an dere kant van het cafetaria 't Cen trum aan de beurt. Dat zou eind maart afgerond moeten zijn. Bundelen uitvoerende diensten hespaart dik miljoen De vijftien deelnemende overhe den, waaronder de gemeente Tho len, hebben een voorkeur uitge sproken voor een RUD die volledig zelfvoorzienend is ten aanzien van de taakuitvoering voor complexe bedrijven. Dus met eigen onder steunende diensten en een centrale huisvesting. Alle medewerkers ko men in dienst van de gemeenschap pelijke regeling. Het betekent dat een aantal mensen die nu een vht- taak bij een van de vijftien overhe den uitvoeren, een nieuwe werkge ver krijgen. Maar niemand weet nog waar hij aan toe is'. Een woord voerder van de gemeente Tholen kan niet zeggen hoeveel Thoolse ambtenaren hiermee te maken krij gen. „Op dit moment worden in Zeeland de taken en de formatie geïnventariseerd die naar de RUD gaan." In een brief van de provin cie is een formatieopbouw opgeno men, waarin staat dat voor de ge- .meente Tholen 0,59 formatieplaats nodig is voor de landelijke basista ken met betrekking tot complexe bedrijven, en 0,3 formatieplaats voor specialismen. Ondernemingsraden hebben bij de stuurgroep aangegeven dat ze wil len weten wat er gaat gebeuren en daarover willen adviseren. De ver schillende overheden in Zeeland hebben lang over de vorming van de RUD gesteggeld. Maar nu de staatssecretaris duidelijk heeft ge maakt dat de datum van 1 januari 2013 niet vrijblijvend is - en ge meenten taken tijdelijk kwijt drei gen te raken aan de provincie - is een externe procesbegeleider inge schakeld om de zaak in een stroom versnelling te brengen. De planning is dat de RUD 1 september volgend jaar operationeel is, aldus de woordvoerder. Over de vestigings plaats van de dienst moet nog wor den besloten. Het takenpakket van de RUD om vat onder meer ketentoezicht op grond, bouwstoffen en afval; vth- taken (bouwen en r.o.) voor com plexe (brzo en ippc) bedrijven en voor bedrijven waarvoor de provin cie vóór 1 oktober 2010 bevoegd gezag was; vth-taken (milieu) waarvoor de gemeente bevoegd ge zag is. De rijksoverheid heeft bepaald dat het werkgebied van een uitvoe ringsdienst moet aansluiten bij de Veiligheidsregio. Dat is niet toeval lig, want mede naar aanleiding van de brand bij Chemic-Pack in Moer dijk heeft de Tweede Kamer aange drongen op één landelijke inspec tiedienst voor bedrijven die vallen onder het Besluit risico's zware on gevallen (brzo). Maar dat worden er zes, waarbij Zeeland en Zuid- Holland samen één regio vormen en de taken uitgevoerd worden door de milieudienst Rijnmond. De Zeeuwse gemeenschappelijke regeling krijgt bestuurscommissies die verantwoordelijk worden voor taken aangaande niet-complexe be drijven. Daarvoor worden drie re gio's gevormd. Tholen vormt er daar, samen met de Bevelanden, één van. Met huisvesting en andere faciliteiten hiervoor bemoeit de ge meenschappelijke regeling zich niet. Overigens is het zo dat de RUD weliswaar taken uitvoert, maar dat gemeenten, provincie en water schap het bevoegd gezag blijven over die taken. De exploitatie van de voorkeursva riant bedraagt 9,53 miljoen euro. Daarnaast is er voor 3,07 miljoen euro aan eenmalige kosten, die de provincie voorschiet. Deze kosten worden naar verwachting binnen drie jaar terugverdiend. Uiteinde lijk zal de jaarlijkse kostenbespa ring ten opzichte van de bestaande situatie 1,23 miljoen euro zijn. En dat is één van de doelstellingen van de samenwerking: besparen door efficiënter te werken. Het is voor het eerst dat Verbruggen de plaats bezoekt. Dat doet hij sa men met Wim van Vossen, Rinus de Vos en Jaap Elenbaas. Alle drie leden van Godanaw-Holland. De stichting heeft als doel het bouwen van een bejaardenhuis voor vijftien tot twintig extreem arme ouderen zonder familie. De bedoeling is dat tienermoeders voor de ouderen gaan zorgen. Voor het zover is, moet er eerst een gebouw komen. In een jaar tijd heeft de Tholenaar, samen met de leden uit de stichting, een slordige 20.000 euro bij elkaar weten te krijgen. Daarmee is de helft van de kosten voor de bouw van het bejaardenhuis gedekt. In totaal is zo'n 35 ii 40.000 euro begroot. Hoe wel de stichting dat bedrag nog niet in kas heeft, gaat de lokale aanne mer toch beginnen met de bouw. Verbruggen heeft vertrouwen dat het resterende bedrag komend jaar bin nen komt. Geld dat via geldinzame lingsacties in zorgcentra, waaronder in Ten Anker in Tholen en Maar- tenshof in Sint-Maartensdijk bij de stichting komt. Ook gaan er collec tes in verschillende kerken rond. Zo hield de Gereformeerde kerk in Oud-Vossemeer afgelopen jaar we kelijks een actie voor het project. „Als de eerste paal in de grond zit, gaat het pas echt leven", zegt Ver bruggen. „Dan is het project con creet en kan ik mensen laten zien waar we aan werken." Bang dat hij het geld niet op tijd bij elkaar heeft, is hij niet. Ook in de bouw heeft de Tholenaar het volste vertrouwen. „Het stuk grond is gere geld en wordt momenteel bouwrijp gemaakt. Dus de bouw kan spoedig beginnen." Voor de ruwbouw scha kelt de Tholenaar lokale aannemers uit Ethiopië in. Afbouwen, zoals het stucen van de muren en het aanleg gen van elektra, houdt hij in eigen beheer. „Enerzijds vanwege de kos ten, anders om de kwaliteit te waar borgen. Door zelf ook een steentje bij te dragen vergroot je bovendien de binding met het project." Het bejaardenhuis moet over twee jaar klaar zijn. „Maar het is Afrika, hè", zegt Verbruggen. „Dus het kan zomaar uitlopen. Het huis biedt zo als gezegd plaats aan vijftien tot twintig bejaarden. „Verwacht geen luxe, zoals een eigen kamer met toi let", zegt hij. „Het blijft beperkt tot een grote ruimte, waar mensen kun nen slapen en zitten. Verder komen er douches en toiletten. Mensen in Ethiopië stellen nu eenmaal niet zul ke hoge eisen. Die zijn blij met een dak boven het hoofd." Verbruggen, Van Vossen. De Vos en Elenbaas blijven drie weken in het Afrikaanse land om de bouw in gang te zetten. „Het bezoek is bovendien belangrijk voor de binding met de mensen", stelt Jaap. Dat Verbruggen juist in Ethiopië een project start is niet toevallig. Eén van zijn dochters komt uit het land. In 2009 maakte hij er samen met zijn gezin een rondreis. Een jaar la ter keerde de Tholenaar terug voor vrijwilligerswerk. In die periode zag Jaap de armoede bij de ouderen. „Dat heeft een onvoorstelbare in druk achtergelaten", zegt hij. „Men sen die dagelijks bedelen en slapen onder een stuk zeil." Voor Verbrug gen de reden om daar iets aan te doen. Godanaw-Holland is daar het resultaat van. De stichting werkt sa men met stichting GRIP uit Etten- Leur, een organisatie die geld inza melt voor soortgelijke projecten in Ethiopië. Het Nationaal Park Oosterschelde krijgt van de provincie 16.475 euro extra subsidie voor drie projecten. Onder meer voor de activiteiten rond het tienjarig bestaan, met een ope ningsbijeenkomst in Sint-Annaland. Nleuwlandseweg 5 I 4697 RK I Sint-Annaland 0166 - 65 43 35 I www.bcon-energysystems.nl Advertentie I.M. Addie Giljam zit 25 jaar bij de vrijwillige brandweer en was destijds de eerste vrouw in het korps

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 5