Eilandmanager' moet plannen toerisme en recreatie bundelen 'Iedereen kent haar van de poppenkast met Sinterklaas' Fusie Thoolse kinderopvang vanwege krimpende markt Keersluis in haven Tholen moet Waterfront beschermen Hennepkwekerij in Sint-Annaland Vervoersmiddel SGP voelt zich vreemde eend in de bijt van het toerisme Donderdag 4 oktober 2012 68c jaargang no. 47 SLA UW SLAG BIJ AUTOBEDRIJF BAL ALLE OCCASIONS NU MET EXTRA HOGE KORTING 1100 euro uit kassa autoschade Buijs Provincie wil vaart maken fietspaden Mevrouw Quist in Stavenisse overleden Om het toerisme en de recreatie op Tholen te bevorde ren, zou er een coördinator of 'eilandmanager' aange steld kunnen worden. Zo'n coördinator zou de plannen moeten bundelen en helpen bij het uitvoeren. Dat zei wethouder Kees van Dis maandagavond in de commissie ruimte bij het bespreken van het ontwerp beleidsplan voor toerisme en recreatie 2013- 2016. Voor elke woon kern is straks in principe 50.000 euro beschikbaar om het eigene van de plaats beter voor het voetlicht te brengen, maar dat bedrag ligt niet vast. Kinderopvang Toerdeloo, Kobalt kinderopvang en de stichting Jeugd Welzijn (alleen in Brabant actief) willen gaan fuseren. Daarvoor is een intentieverklaring ondertekend, bevestigd directeur Johan Bosters van Toerdeloo. De fusie zou op 1 januari 2014 moeten in gaan. Dubbel Peuterspeelzaal In de Thoolse haven wordt een keersluis gebouwd. Die moet voorkomen dat de bewoners van Waterfront natte voeten krijgen wanneer in het Schelde-Rijnkanaal het waterpeil tijdelijk wordt verhoogd. Het kanaal is onder deel van net Volkerak-Zoommeer, dat bij extreem hoog water op het Hollandsch Diep wordt gebruikt als water berging. Tot dit laatste heeft staatssecretaris Atsma van Infrastructuur en Milieu besloten. Handmatig Negatieve effecten Deze week Juf Koos nog één keer voor de klas op Juliana van Stolbergschool Nog één keer voor de klas. Dat was de wens van Koos Gebraad-Jasperse (78), of juf Koos, zoals ze in Sint-Maartensdijk beter bekend staat. De oud-kleuterjuf deed haar wens in de wensbox van Maartenshof, waar ze woont op de afdeling kleinschalig wonen. Maandagochtend was het zover: Koos bezocht groep 1-2 van de Juliana van Stolberg- school in Sint-Maartensdijk. Poppenkast Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,75 per halfjaar, 32,00 per jaar, per post 59,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,34 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Slabbecoornweg 43, 4691 RZ Tholen Tel. 0166-602440 In het steegje van de Voorstraat naar de Ooststraat in Sint-Annaland heeft de politie een hennepkwekerij ont dekt. Donderdagmorgen werd er na een anonieme tip een inval gedaan in het pand, dat nog niet zolang be woond was. Er werden vijf wietplan- ten en apparatuur aangetroffen, zoals lampen voor het bevorderen van de groei. De politie heeft het in beslag genomen. De eigenaar was tijdens de inval niet aanwezig. Diezelfde dag is ook in de Frank van Borselenstraat in Sint-Maartensdijk een woning on derzocht. Daar werd geen kwekerij aangetroffen. Wel werd er stroom- diefstal geconstateerd. Tegen de be woner van het pand wordt proces verbaal opgemaakt. Daarnaast krijgt hij een naheffing van energieleveran cier Delta. Bij autoschadebedrijf Buijs aan de Energieweg in Tholen is vrijdag middag om kwart over vier 1100 eu ro uit de kassa gestolen. De vermoe delijke dader is, terwijl hij wegreed in zijn auto, op bewakingsbeeiden vastgelegd. De politie is van plan het filmpje op internet te zetten om de opsporing te bevorderen. De ca mera's hangen aan de buitenzijde van het pand. Gedupeerde onderne mer Gert-Jan Buijs heeft inmiddels ook camera's gekocht voor binnen. Naar het geld kan hij waarschijnlijk fluiten, omdat het onder openings tijd is gebeurd en er geen braakspo ren zijn. De receptionist was met va kantie en de medewerker die op dat moment aan het werk was, heeft de dief niet gezien. De provincie wil volgend jaar de ontbrekende stukken fietspad langs haar 80-km wegen realiseren, staat in de begroting 2013. Op Tholen zijn dat nog twee trajecten, die naar voren worden gehaald. Het langste is dat bij Oud-Vossemeer: ongeveer twee kilometer, van Onder de Mo len tot de Hiksedijk/Kreekweg. Het andere stuk betreft enkele tientallen meters langs de Provincialeweg ten noordwesten van Sint-Maartens dijk, van de Keizersweg richting Stavenisse. Ze stonden voor respec tievelijk 2014 en 2015 op de plan ning. In beide gevallen is de grond verwerving tot nog toe de vertra gende factor. Bijna vier weken na haar honderdste verjaardag is vorige week woensdag in Stavenisse mevrouw Helena Cor nelia Quist-Geluk overleden. Zij was een van de drie inwoners in on ze gemeente van honderd jaar of ou der. Mevrouw Quist woonde nog zelfstandig in de Graaf van Loon- straat in haar geboortedorp, met hulp van haar beide zoons en hun vrouwen. Haar honderdste verjaar dag is eind augustus in de familie kring gevierd. De oudste inwoner van Tholen is mevrouw M.P. Goedegebuure- Theunisse, die eind juli 103 jaar oud is geworden. Ze woont in zorgcen trum De Sehutse in Sint-Annaland, net als de 102-jarige mevrouw M. Moerland-v.d. Boogaard. Dit jaar zijn in de gemeente Tholen al vier inwoners van honderd jaar of ouder overleden. Voor de één is het een vervoers middel, voor de ander liefhebberij. En dan nog zijn er verschillen. Dat maken Marco Moerland en Jurian Geuze uit Sint-Maartensdijk duide lijk. Marco doet niets liever dan poetsen aan zijn knalgele Seat Ibi- za. En Jurian is niet onder zijn klassieke Opel vandaan te krijgen. Dat die autoliefde soms in één keer afgelopen kan zijn, daar weten Wim Kempeneers uit Sint Philips- land en Artwin Otte uit Scherpenis- se alles van. Beiden in de schade- wereld. De één als hersteller, de ander als taxateur. U vindt de autobijlage vanaf pagina 15. De gemeente wil de kwaliteitsverbetering van kampeerterreinen ondersteunen. Op foto rijdt Eefke Bastianen met een koetsje langs camping Irene hoeve onder aan de zeedijk bij Stavenisse. De SGP voelt zich een vreemde eend in de bijt omdat ze vreest dat het gedaan is met de zondagsrust. De SP vindt dat de recreatiesector zelf veel meer moet bijdragen en geen 'voorkeursbehandeling' ver dient. ABT wil weten hoe Natura 2000 het ontwikkelen van het toe risme en recreatie belemmert. De meeste fracties konden zich echter vinden in het plan, maar plaatsten er ook kanttekeningen bij. Op het plan kan iedereen nog reageren. Het komt ter inzage. Pas in januari zullen b. en w. het uitgewerkte plan voorleggen aan de gemeenteraad. Maandag konden de fracties er al vast hun mening over geven. Met het aantrekken van toeristen, dagjesmensen en campinggasten, willen b. en w. de bestedingen in de gemeente bevorderen. Dat zou bij kunnen dragen aan de groei van de werkgelegenheid. In 2025 zou den er 816 personen werkzaam moeten zijn in de sector tegen 408 nu. Ook moet het bijdragen aan het in stand houden of zelfs het uitbrei den van voorzieningen. Om de groei van de sector te bereiken, zou onder meer de (onder)watersport bij de Bergse diepsluis en Goris- hoek verder ontwikkeld moeten worden. Het aantal fiets- en wan delpaden moet worden uitgebreid. Cultuurhistorische elementen zoals Roosevelt in Oud-Vossemeer en de Oranjekamer in Sint-Maartensdijk zouden beter belicht moeten wor den. Voor bezoekers zouden de mogelijkheden om te recreëren op Tholen beter bekend gemaakt moeten worden. De kwaliteit van de recreatieterreinen zou verbeterd moeten worden. Wel moet de groei van het toerisme in evenwicht zijn met het behoud van de unieke kenmerken van Tho len. Die worden benoemd als au thenticiteit, weidsheid en ongerept heid. Juist op het punt van de authenticiteit maakte Johan Aar- noudse van de SGP, de grootste fractie in de gemeenteraad, duide lijk dat zijn fractie vreest dat de zondagsrust zal worden aangetast als het toerisme groeit. „Wij zijn een vreemde eend in de bijt. Iedere vreemdeling is welkom, maar wij hebben al eerder een principieel voorbehoud gemaakt tegen de ver dere groei van de recreatie." De SGP is volgens Aarnoudse niet te gen alle vormen van recreatie, maar wel tegen die welke de zon dagsrust 'ontheiligen.' Hij sloot zich aan bij de woorden van Kees Slager van de SP die naast hem zat. Slager stelde dat het economisch gezien vooral interessant is voor de recreatiebranche zelf en dat het niet de gemeente is die bij moet gaan bijdragen aan de ontwikke ling van het toerisme. Aarnoudse verwoordde de opmerkingen van zijn buurman Slager op zijn ma nier: „Het is vooral economisch gedreven. Hoe verkopen we Tho len op zijn best? Puur zakelijk ge zien kunnen we erachter staan. Maar kijkend naar het DNA dat ge baseerd is op authenticiteit, dan vragen we ons af wat we doen met de intrinsieke waarde daarvan. Voor ons is dat het behoud van de zondagsrust. We vrezen dat het drukker gaat worden op Tholen." In het plan wordt gesproken van het zwakke imago van Tholen. 'Religieuze invloed zou verdere toeristische ontwikkeling in de weg staat.' En: 'Zondagsrust wordt vaak negatief geassocieerd terwijl het tegenwoordig uniek is.' Juist het positieve zou meer aandacht moeten krijgen. In de rust van de zondag zou plaats moeten zijn voor ontmoeting, zei wethouder Van Dis. „Zondagsrust is geen bedrei ging maar een uniek selling point. Een dag om elkaar te ontmoeten. We doen hier de intrinsieke waarde geen geweld aan.' Hoewel hun politieke standpunten ver uit elkaar liggen, was het op merkelijk dat de SGP en SP op een aantal punten even bondgenoot wa ren. Slager was kritisch op een aan tal punten uit het plan. Hij vond bijvoorbeeld dat de recreatiesector bevoordeeld wordt. „Er gaat geen cent naar het oplossen van het par keren voor de eigen chauffeurs, terwijl er voor de Belgische dui kers wel gratis parkeerplaatsen zijn." Volgens Van Dis is het op stellen van het beleid een gevolg van een uitspraak van de gemeen teraad en het college. Slager had zich verbaasd over de uitspraak dat een meerderheid van de Thoolse bevolking vindt dat de gemeente meer moet investeren in toeristische voorzieningen. Vol gens de wethouder is dat het resul taat van een NIPO-enquête onder 285 Tholenaren en vormden de on dervraagden een doorsnee van de Thoolse bevolking. Slager vond dat het beleid rammelde omdat er op een aantal punten onvoldoende gegevens beschikbaar zijn. ZIE VERDER PAGINA 3 Toerdeloo, Kobalt en stichting Jeugd Welzijn Volgens Bosters is de fusie noodza kelijk. „We zijn alle drie vrij groot, maar te klein om goed continu te blijven functioneren. We zijn zeg maar te groot voor het servet en te klein voor het tafellaken." De markt krimpt, zegt hij, en daardoor worden de problemen alleen maar groter. „We moeten terug in onze overheadkosten en bundelen voor continuïteit. Nu zijn we teveel af hankelijk van enkele personen, waardoor het personeel overbelast dreigt te raken." Of er ontslagen gaan vallen of kan toren gaan sluiten, is nog onduide lijk. Bosters: „Ik kan er nu nog weinig over zeggen. We hebben de intentie om te gaan fuseren tot één grote organisatie en we zijn net be gonnen met het onderzoek. We zul len gaan kijken waar we verschil len en waar we dubbel zitten." In elk geval zitten Kobalt en Toer deloo al 'dubbel' in Tholen. „De vraag is of er daar drie locaties blij ven. We zitten daar aan de Post weg, de Zoekweg en in de konin gin Julianastraat." Kobalt en Toerdeloo zitten al samen onder één dak in het noodgebouw aan de Zoekweg. Samen hebben de drie organisaties ruim 350 medewer kers. „Het is van belang dat we het goed regelen." De Stichting Peuterspeelzalen Tho len (SPT) en Toerdeloo kinderop vang uit Steenbergen hebben al een administratieve fusie gehad, waar door het personeel, 150 man in to taal, onder Toerdeloo valt. Er wer ken ongeveer evenveel mensen bij Kobalt en circa 90 bij de stichting Jeugd Welzijn, zegt Bosters. Volkerak-Zoommeer aangewezen voor waterberging De wens voor een keersluis is vorig jaar mei door een ruime meerder heid van de gemeenteraad uitge sproken richting Rijkswaterstaat. Met als voorkeur om die aan het be gin van de haven te plaatsen, de duurste variant (kosten 15 miljoen euro). Daarmee zijn volgens de raad de belangen van de bewoners, bin nenvaart en recreatievaart het beste gediend. Uit onderzoek was geble ken dat van de buitendijks rond de haven gebouwde woningen er 41 in meer of mindere mate wateroverlast kunnen ervaren als er extra water in het Volkerak-Zoommeer wordt op gevangen. Het Volkerak-Zoommeer is de grootste waterberging in Nederland die Rijkswaterstaat straks handma tig kan inzetten. Bij extreem hoog water kan er zo'n 200 miljard liter water extra worden geborgen. Dat zorgt voor een lagere waterstand op het Hollandsch Diep en het Haring vliet. tot aan Dordrecht en Baren- drecht, zodat mogelijke overstro mingen en de schadelijke gevolgen daarvan in West-Brabant en Zuid- Holland worden voorkomen. De maatregel zal gemiddeld eens in de 1400 jaar nodig zijn, bij een combi natie van zware storm op zee (wan neer de stormvloedkeringen worden gesloten) en zeer hoge afvoeren van de rivieren. Volgens Rijkswaterstaat is de water berging hard nodig om de watervei ligheid in het gebied te borgen. Om de negatieve effecten ervan te voor komen of te verminderen, worden maatregelen getroffen. Eén daarvan is de keersluis bij Tholen. Verder zullen delen van dijken en kades aan het Volkerak-Zoommeer, Mark en Vliet verhoogd en versterkt moeten worden. Want zodra het meer voor de berging wordt ingezet, kan er tijdelijk geen water gespuid worden. En dat leidt tot hoge water standen op Mark en Vliet. Ook wor den eventueel mobiele pompen en lokale waterkeringen ingezet om wateroverlast in West-Brabant te voorkomen. De plannen over de waterberging Volkerak-Zoommeer, onderdeel van het programma Ruimte voor de Rivier, worden over enkele weken ter inzage gelegd voor het publiek. Femke van Popering (10) heeft geleerd dat niet alle fruit aan bomen groeit Nelly Breker uit Tholen zamelt sportspullen in voor Gambia Dinetta Ridderhof uit Sint-Annaland is brildraagster van het jaar EN VERDER... Chinese iiatuurstenentrap in Sint-Maartensdijk Dick Sakko en Ronald van Dijke Thoolse Ridders van de Weg IEDEREEN HOUDT VAN DE GEVAREN DIE HIJ NIET VREEST Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Wanneer Koos even na half tien het klaslokaal binnen loopt, blijft ze in de deurpost staan en kijkt rond. Dan verschijnt een brede glimlach op haar gezicht. Haar ogen stralen en ze roept: wat is dit leuk, wat is dit leuk. Even later neemt ze plaats aan tafel bij de kleuters, die haast ongemerkt doorgaan met spelen. De oud-kleuterjuf voelt zich helemaal thuis en geniet zichtbaar van de dreumesen om haar heen. Gebraad-Jasperse is dementerende en krijgt in zorgcen trum Maartenshof in Sint-Maartensdijk begeleiding van een aantal vaste begeleidsters. Liesbeth Romeijn is er daar één van. Onlangs stelde Romeijn aan de oud-kleu terjuf de vraag wat ze nog weieens heel graag zou willen doen, of meemaken. Daarop antwoordde Koos met: een keer voor de klas staan. Leanne Swarthoff van SVRZ. waar Maartenshof deel van uitmaakt, legde contact met de Juliana van Stolbergschool en maakte een afspraak. Hoewel Koos ooit zelf als kleuterjuf voor de klas stond, heeft ze nooit lesgegeven aan de Oosterscheldestraat. Wel aan de Riidda Barnenstraat, in het gebouw waar nu het Leger des Heiis is gevestigd. Daar was ze van 1952 tot 1969 kleuterjuf, het jaar waarin haar dochter Lianne werd geboren. In de jaren daarna deed juf Koos enkel nog invalwerk op de Juliana van Stolbergschool. „En twee keer per jaar - op de verjaardag van de juf en met Sinterklaas - speelde ze poppenkast", zegt begeleidster Liesbeth. „Daar kent iedereen haar van." Dat heeft ze tot zes jaar terug nog gedaan, vult José de Klerk, de huidige kleuterjuf aan. ..Iedere keer weer was het ontzettend ge nieten." Inmiddels speelt Koos geen poppenkast meer. „Het ging niet meer", zegt De Klerk. „Het kostte haar de laatste keer teveel moeite. Op een gegeven-moment moet je stoppen." Zie verder pagina 3. 43 4 Voor Koos Gebraad-Jasperse ging maandagochtend een wens in vervulling: nog een keer voor de klas op de Juliana van Stolbergschool in Sint-Maartensdijk.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 1