2012 mm Rabobank VERKIEZING FAMILIEBEDRIJF VAN HET JAAR Donderdag 27 september 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT MOEDER I OP ZOLDER IN DE WIEG OP KANTOOR Centrum Familiebedrijf gemeente Tholen 'WIJ ZIJN MOOIMAKERS' 'COMPLEXITEIT VAN INSTALLATIES NEEMT TOE Schoonen Spuiterij en Reclame, Slabbecoornweg 7, Tholen Delta Techniek Totaal Installateurs, Handelsweg 2, Sint Philipsland Familiebedrijven zorgen in Nederland voor bijna de helft van de werkgelegen heid en ongeveer 35% van het bruto nationaal product. Daarmee zijn zij een belangrijk onderdeel van onze economie. Juist in deze economische crisis is het instandhouden van familiebedrijven van groot belang. Ook op Tholen en Sint- Philipsland, waar ze voor een flinke werkgelegenheid zorgen. Op deze pagina kunt u de verhalen lezen van twee bekende familiebedrijven die deelnemen aan de verkiezing Thools Familiebedrijf van het jaar 2012. Deze verkiezing is een initiatief van de NNP (Nederlandse Nieuwsblad Pers), het Centrum van het Familiebedrijf en de Eendrachtbode. De jury bestaat uit burge meester W. Nuis (voorzitter), mr. A.A.J. Schot (notaris), mr. D.P. Gunst (Schipper/ OAZ) en A. de Korte (directeur Rabobank Oosterschelde). Zij gaan de bedrijven beoordelen aan de hand van criteria zoals familiaal karakter, innovativiteit, duur zaamheid, klanttevredenheid en toekomstvisie. organisatie van lokale bieuwsmedia Later worden alle verhalen gebundeld in een prachtig boek en zal tijdens een speciale verkiezingsavond op woensdag 28 november de winnaar bekend wor den gemaakt. uan het Familiebedrijf van hetfüaar We wensen u veel leesplezier. Wim Heijboer, uitgever Eendrachtbode accountants, bedrijfs- en organisatie adviseurs www.ondernemendoejesamen.nl De gemeente Tholen hecht veel belang aan de Thoolse bedrijvigheid en draagt daarom ook de familiebedrijven een warm hart toe - www.tholen.nl Oosterschelde SCHOONEN SPUITERIJ EN RECLAME B.V. „Wij zijn mooimakers", zegt grondlegger Jan Schoonen van Schoonen Spuiterij en Reclame. Het bedrijf aan de Slabbecoornweg in Tholen onderhoudt al ruim dertig jaar wagenparken. Van kleine bestelauto's tot grote trailers en bussen. Schade wordt gerepareerd, de wagens op kleur gespoten en van logo en naam voorzien. „We zien ze soms kaal binnen komen. Na een paar dagen zijn ze helemaal weer nieuw, aangekleed in de huisstijl." Vijfjaar geleden nam zijn zoon Joost de zaak over. Met zijn 30 jaar is hij net zo oud als het bedrijf. Joost: „Het is voortgekomen uit de transportsector. Mijn vader was internationaal chauffeur in het bedrijf met nog twee broers. Hij legde zich toe op het beletteren van de cabines en trailers. Zo is de combinatie ontstaan tussen spuiten en reclame." Het werd een zelfstandig bedrijf. Eerst in de bandenloods van Schoonen Transport in Bergen op Zoom. Vanaf 1988 in een nieuwe loods in Tholen. Jan (64) werkte in het bedrijf, terwijl moeder Lucia (62) op zolder thuis in Steenbergen letters sneed en de administratie deed. De tijd dat vader Schoonen nog met penseel de letters aanbracht, hoort tot het verleden. Ook de kleine compressor in het kantoor herinnert nog aan die tijd. De technologie stond niet stil. Nu worden ontwerpen op de computer gemaakt, is er een moderne plotter om (lijn)tekeningen te maken en een full co lour printer voor grote formaten. „We zijn vooral gericht op bedrijven met grote wagenparken. De Taxi Centrale Re- nesse en Meeus Transport uit Bergen op Zoom zijn grote klanten. Het isTverk dat steeds terugkomt en waar steeds hetzelfde aan moet gebeuren. Voor onze medewerkers is het routine. Ze hebben alle maten in hun hoofd. Dat maakt ook dat het snel gedaan kan worden." Maar daarnaast kunnen ook kleine bedrijven er terecht voor het spuiten en beletteren van hun wagens. Ook in gevelreclame, het maken van spandoeken, reclamestickers en reclameborden is Schoonen specialist. In 1998 kwam er een nieuwe spuitcabine waarin grote vrachtwagens en bussen kunnen worden gespoten. „Het is ook goed te verwarmen. We kunnen het opstoken tot 60 graden, zodat de wagens eerder droog zijn en eerder terug kunnen naar de klant." Joost kwam als kind al op het bedrijf. Veegde het terrein aan, zeemde de ramen. Deed er vakantiewerk. „Ik ken het bedrijf al zo lang als ik leef. Het is me met de paplepel ingegoten." Tijdens zijn studie bedrijfseconomie maakte Joost het bedrijf onderwerp van zijn afstudeerscriptie. Hij maakte een bedrijfsplan. Het was ook de periode dat zijn vader gezondheidsklachten kreeg, waardoor Joost al eerder de leiding kreeg. Toen hij nog maar 24 jaar was, nam hij het bedrijf helemaal over. „Mijn vader zou drie jaar geleden met pensioen gaan, maar bleef. De samenwerking met hem en mijn moeder is hartstikke leuk." Jan, Lucia en Joost Schoonen (v.l.n.r.). DELTA TECHNIEK TOTAAL INSTALLATEURS Delta Techniek begon in 1978 als traditioneel loodgieters- en verwarmingsbedrijf. Nu telt het installatiebedrijf aan de Handelsweg in Sint Philipsland vijf takken: elektrotechniek, airconditioning, brandbeveiliging, inbraak beveiliging, IP telefonie en cameratoezicht. Dat laatste onder een aparte naam: Conniption. Typerend voor het familiebedrijf: het verbreden van het aantal productgroepen, inspelen op de veranderingen in de markt. Directeur Mark Jan Koldijk (31): „In 2005 is bijvoorbeeld de airconditioning toegevoegd als nieuwe specialisatie. Kantoren zijn zo goed geïsoleerd dat koelen belangrijker is geworden dan verwarmen. Na de brand in het Hemeltje in Volendam heeft de brandbeveiliging een grote vlucht genomen en heeft Delta Techniek zich hier in 2007 voor gecertificeerd. Sinds 2010 bieden we systemen aan om installaties op afstand te monitoren met een IP systeem, en daarnaast ook IP telefonie en cameratoezicht." IP staat voor internet protocol. De toepassingen van het inbouwsysteem zijn legio, zegt Koldijk. „We kunnen zien of de verwarming van een gebouw 's nachts of in het weekeinde een storing heeft, zodat dit dezelfde dag nog verholpen kan worden en de gebruikers niet in de kou komen te zitten." Innoveren én investeren in nieuwe markten gaan hand in hand. Daar is alle reden toe: „De complexiteit van installa ties neemt toe. Ook de vraag naar groene duurzame oplossingen." Delta Techniek is in vele sectoren actief: land bouw, gezondheidszorg, onderwijs, horeca en recreatie, overheid, industrie en utiliteitsbouw, woningcorporaties. „We leveren complete oplossingen; installeren verwarming, sanitair én verlichting." Voor woningcorporatie Stadlan- der brengt Delta Techniek, samen met andere bedrijven, in een groot deel van het woningbestand energiebespa rende maatregelen aan. Het bedrijf bestrijkt Zuidwest-Nederland. „We proberen voor de monteurs een grens aan te houden van een uur rijden van de zaak naar de klant. Service staat voor ons bovenaan." Delta Techniek is voortgekomen uit aannemingsbedrijf Ligtendag. Hans Koldijk (58), getrouwd met Anja Ligtendag (56), de dochter van de aannemer, kwam als monteur in de zaak. Haalde alle benodigde papieren en bouwde het bedrijf uit. Nam de zaak in 1983 over. Anja deed de boekhouding. Daarvoor werkte ze bij haar vader op kantoor. Zo herinneren Hans en Anja zich nog dat Mark Jan op kantoor in de wieg lag. Zonder dat hij zich er van bewust was, zou hij de derde generatie in het familiebedrijf worden. Vijfjaar geleden moest Koldijk senior om gezondheidsredenen stoppen en nam Mark Jan de leiding over. „Ik werd meteen in het diepe gegooid. De tijd zat mee en ik heb het hele bedrijf goed leren kennen voordat de economische crisis kwam. Daar hebben we onze strategie op aangepast."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 9