KXXXXXXXXXX Houte omdat het naar De Meestoof gaat' 'Straks kan iedereen dit werk zien, B.O.E.K. inspireert mensen bij het nastreven van doelen 5amen lappen we het ZONNE-ENERGIi Kerkstraat in Tholen is de oudst bekende straatnaam DÉ SPECIALIST IN Met nautisch verhaal geeft Boudie Hoogedeure inzichten door Donderdag 27 september 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Maatschappelijke opvang onder loep Inbrciding in nieuw komplan aan banden 'Het is rustig op het terras van de jachthaven van Tho len.' Zo begint B.O.E.K. (Boek Om Er te Komen), de pennenvrucht die Bou die Hoogedeure (40) don derdagmiddag presenteer de. Het decor was, toe passelijk, diezelfde jachtha ven. Hoogedeure kent de plek uit zijn jeugd, toen hij er als zeeverkenner gere geld vertoefde. „Ik heb al tijd al willen schrijven over de kunst van het doorgaan. Het niet bij de pakken neer zitten", vertelt hij zijn ge hoor. Droom Joni van Dijke uit Sint-Maartensdijk is de jongste deel nemer aan het project Samen lappen we het. De leerlinge uit groep 8 van de Juliana van Stolbergschool is elf jaar oud. Ze doet samen met haar moeder Ria mee. Toen die de oproep voor deelnemers in de krant zag staan, keek ze naar,haar dochter. Joni was meteen enthousiast, want ze borduurt graag, zoals op handdoekjes en washandjes. Moeder en dochter wisten op dat moment alleen nog niet goed waar ze aan begonnen. Zelf uitzoeken Bloemetjes Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl BJB9 Energy PXljf Systems interieur Boek heemkundekring over straatnaamgeving Jarenlang heeft Hans Zuurdeeg uit Tholen, als gemeen tearchivaris, vindplaatsen van straatnamen in het Thool se gemeentearchief genoteerd. De wens om ze ooit in boekvorm te publiceren is blijven sluimeren. En nu komt het er eindelijk van. De heemkundekring Stad en Lande van Tholen grijpt het tweede lustrum aan om de ze uitgave te verzorgen. Zeven eeuwen straatnamen op Tholen en Sint-Philipsland heet het boek dat eind no vember verschijnt. Ons hoekje 0 Kalverstraat SailWise Ria en dochter Joni (11) van Dijke uit 5int-Maartensdijk borduren samen Tweede lustrum De Zeeuwse gemeenten moeten sa men vier ton extra op tafel leg gen v<x>r maatschappelijke opvang (mensen zonder dak boven hun hoofd een tijdelijk verblijf bicden). Voor Tholen komt dat neer op 27.(XX) euro. Dat bedrag zit in de bij drage aan het CWZ-bureau (college zorg en welzijn) waarin taken op welzijnsgebied zijn gebundeld. Het gemeentebestuur koppelt aan de ex tra bijdrage de voorwaarde dat een onderzoek wordt ingesteld naar de mogelijkheid om zorgverzekeraars de maatschappelijke opvang mede te laten financieren. In dat onderzoek (te betalen uit de extra bijdrage) moet gekeken worden naar dubbele financiering van cliënten, ketensa- menwerking met efficiënte inzet van middelen, en de verwijsrelatie tussen zorgaanbieders. Daarnaast wil Tho len dat de consequenties in beeld worden gebracht van een in 2013 mogelijk tegenvallende rijksuitke ring voor maatschappelijk opvang. Mocht de provincie Zeeland de sub sidie v<x>r het CWZ-bureau vanaf 2014 verlagen, dan zal Tholen dat niet compenseren door een hogere bijdrage. De verlaging kan gevolgen hebben voor de administratieve on dersteuning bij het bureau. De provincie trapt op de rem wat be treft de woningbouwmogelijkheden in het nieuwe Thoolse bestemmings plan Kernen 2013 (voor alle be bouwde kommen). De gemeente heeft voor een groot aantal mogelij ke inbreidingslocaties wijzigingsbe voegdheden opgenomen. Middel burg stelt vast dat daardoor de bouw mogelijk wordt van vele tientallen woningen. Ze vraagt het gemeente bestuur, ook in het kader van duurza me verstedelijking, de behoefte aan te tonen in relatie met de regionale woningbouwplanning. Verder dient in het bestemmingsplan de bouw van grootschalige kantoren te worden uitgesloten. De gemeente moet ook een beschrijving toevoe gen van de cultuurhistorische waar de van de molens, alsmede het afwegingskader van de ecologische hoofdstructuur voor beschermde dij ken. De provincie mist bij de risico volle inrichtingen het lpg-tankstation bij Woonboulevard Poortvliet. En bij het vervoer van gevaarlijke stoffen dient het transport over water - Schelde-Rijnkanaal en Brabantsche Vaarwater - te worden toegevoegd, hoewel de Middelburg daar weinig tot geen problemen verwacht. Ten slotte moet op een aantal kaarten de dubbelbestemming van enkele be schermde dijken en van archeologi- sche waarden aangevuld worden Boudie Hoogedeure is motivator en veranderingscoach. staat er op zijn website. De oud-Tholenaar, die tegenwoordig in Breda woont, verdient de kost met spreken. Houdt lezingen en vervult de rol van dagvoorzitter. Als geboren ver halenverteller - een gave die hij van zijn ouders meekreeg - gaat hem dat gemakkelijk af. Familie, vrienden en bekenden konden dat bij de boekpresentatie in het Koggedek beamen. ,,AI ja ren heb ik gezegd dat ik ooit een boek zou schrijven en nu is het zo ver. Een historisch moment", al dus een enthousiaste Hoogedeure. Hij wil op deze manier zijn erva ringen en inzichten doorgeven aan zijn dochters. Maar ze ook delen met anderen, hen inspireren. En daarbij staat het door hem ontwik kelde 3B-model centraal: ik begin, ik beweeg, ik bereik. Een praktisch concept, met negen stappen - an kers noemt Hoogedeure ze - die iemand bij het vooraf gestelde doel brengen. „Ieder is zelf verant woordelijk voor de stappen die hij al dan niet wil nemen." Hoogedeu re haalde er een gezegde bij uit de scheepvaart: je kunt de wind niet veranderen, maar wél de stand van de zeilen. Hij zei dat belangrijker dan het doel bereiken, de weg er naartoe is. Je stelt doelen bij. leert continu. Dat heeft Boudie Hoogedeure ook zelf ervaren tijdens het proces van het maken van het boek. ,Je moet denken in mogelijkheden, niet in beperkingen. Het schrijven van een boek was voor mij een lang ge koesterde wens. Vertellen kan ik goed, maar schrijven niet. Moest ik dus mijn droom laten varen?" Hoogedeure zocht naar iemand die de schrijverskwaliteiten wél had. en kwam uit bij Jan Koning uit Zevenbergen. Die kende hij van zijn theaterproducties in Sint-An- Veertig paar Thoolse handen zijn bezig met een opmerkelijk museumstuk. Het kleine zusje van de langste merklap ter wereld Door ons gedaen, eveneens met medewerking van Tholenaren tot stand gekomen, is in de maak.Twee mannen, zevenendertig vrouwen en een meisje zijn druk in de weer met naald en draad om de veertig jaar dat streekmuseum De Meestoof bestaat op twintig meter stof in beeld te brengen, van 1973 tot en met 2012. Het museum in Sint-Annaland bestaat op 4 april 2013 veertig jaar. In deze serie nemen we een kijkje achter de schermen bij de makers, die elk een lapje van vijftig centimeter tot hun beschikking hebben. Een merklap maken is ingewik keld. Alles moet uitgemeten wor den. het is draadjes tellen en als je mis steekt, ga je scheef. Ook moet de draad er bij elke deelnemer op dezelfde manier worden ingesto ken. „Als wij borduren, doen we dat altijd van boven naar beneden. Nu moeten we van links naar rechts steken, dan komt precies de andere helft van de steek bovenop te liggen. Als we het andersom doen, krijg je een andere lichtval en lijkt het gauw een andere kleur", legt Ria uit. Ze had al wel een beetje ervaring met het maken van een merklap. „Meestal met kant-en-klaarpakket- ten en ik heb er wel eens eentje uit een boek gemaakt. Voor alle kinde ren heb ik een geboortelap ge maakt, die hangt op hun kamer." Bij de informatiebijeenkomst voor deelnemers aan Samen lappen we het, zakte de moed een beetje in de schoenen bij de Van Dijkes. Zoveel regels waaraan ze moesten vol doen, vonden ze. en veel zaken die ze zelf moesten uitzoeken. „We hebben elkaar even aangekeken: willen we dit nog wel? Verplicht is een bloemenrand aan de boven en onderkant. Die vormt de rode draad en de verbinding tus sen de verschillende lappen. Ook het logo van De Meestoof komt op elke lap. En er moest een jaartal worden gekozen. Ria en Joni had den de voorkeur voor 2001het ge boortejaar van Joni, maar dat was al vergeven. Ze hebben 1977 uitge zocht. De bedoeling is dat ze het tentoonstellingsthema van dat jaar uitbeelden en daarnaast een ge beurtenis. Ook is er een hoekje voor de makers. De expositie in 1977 heette Tot Leeringh ende Vermaeck en ging over scholen en wat kinderen in die tijd deden. „Meer informatie heb je niet. Daar moet je het mee doen", zegt Ria. Maar het onderwerp sprak hen aan en daarom hebben ze voor dat jaartal gekozen. „We zijn in boeken gaan zoeken naar onder werpen uit die tijd." De oma van Joni, mevrouw Snoep, heeft een grote doos met borduurspullen en daar hebben ze het een en ander in gevonden. „Mensen hoorden wat we aan het doen waren en zo zei den anderen wij hebben ook nog wel wat." Voordat de dames een naald in de merklap zetten, hebben ze zich eerst bezig gehouden met materi aal verzamelen. Spelende kinderen en andere borduurpatronen voor het thema hebben ze wel kunnen vinden. Het blijkt lastig om patro nen te vinden voor de gebeurtenis sen. „We weten dat er in dat jaar brand was in timmerfabriek De Pluumpot en dat de Maartenskerk v V In de Kerkstraat in Tholen zijn verschillende winkels gevestigd. De straat heeft haar naam al zevenhonderd jaar. Voor het Biobased Delta congres. dat de stichting Innovathuis in okto ber organiseert, draagt de provincie Zeeland een subsidie bij van 35.700 euro. VVmo-adviesraad. De heer A. Hen driks is voor een periode van vier jaar benoemd als lid van de Wmo- adviesraad in Tholen. Nieuwtandseweg 5 I 4697 RK Sint-Annaland 0166 - 65 43 35 I wwv.bcon-enefijysystenis.n: een nieuw ctrillon kreeg. Je kunt zeggen, ik maak een foto van die kerk en zet dat beeld over op mijn merklap, maar zo werkt het niet. Het is heel moeilijk om dat hele maal uit te tekenen, elke steek moet kloppen en je moet de juiste kleuren gebruiken. Van een brand weerauto zal ik wel een patroon kunnen vinden." Ria en Joni willen nog wel verder zoeken in oude kranten en het ge meentearchief over de gebeurtenis sen in hun jaartal. Met de andere onderwerpen op hun merklap zijn ze al een eind aan de slag. De bloe menrand is af. .Joni heeft de bloe metjes gedaan, want de blaadjes vond ze maar saai", zegt Ria. Qua figuurtjes heeft Joni ook zo haar voorkeuren. Ze kiest de poppetjes met veel opvulling. „Dat is makke lijker", lacht haar moeder. „Bij de figuurtjes die alleen uit een lijntje bestaan, kun je eerder fout gaan." Het heeft overigens ook even ge duurd voor ze de juiste poppetjes bij elkaar hadden gevonden, want sommige plaatjes waren te groot en andere weer te klein. Ze hebben vier plaatjes van hoe kinderen vroeger speelden en vier van nu. In het midden staat een schoolbord. Joni vindt het plaatje van een meis je met een springtouw het leukst. Dat gaat zij dan ook voor haar re kening nemen. Ria is het meest trots op het hoekje van henzelf. „'Ons hoekje" hebben we het genoemd. Alle hobby's van het gezin hebben we er uitge beeld." Ook staan er de tekens voor geloof (kruis), hoop (anker) en lief de (hartje) op. Evenals een voet bal, met daaronder s.v. Smerdiek. „Mijn man Henk is trainer bij de voetbal. Ook heeft hij een eigen bedrijf en dat logo komt er ook op", zegt Ria. Zij en haar dochter maken graag gebak en taart en ze borduren graag en dat komt eveneens tot uiting op de merklap. Verder is er voor alle kinderen een afbeelding. Joni staat op een start blok om een duik in het water te nemen, Maikel heeft een voetbal, Janco staat op een step en de klein ste, Hein. zit in een kinderstoel." Ze willen nog meer toevoegen. Al les hebben ze uitgetekend op een stuk rasterpapier dat ze van het mu seum hebben gekregen. „Sommige mensen beginnen meteen te bordu ren en als ze fout zitten, moeten ze alles er weer uithalen", zegt Ria. Daar passen zij en Joni voor. Het is het lastigste borduurproject waar ze ooit aan begonnen zijn, maar ze hebben er plezier in. „Dit kan straks iedereen zien, omdat het naar De Meestoof gaat", zegt Joni. Ook Ria vindt het leuk. „Er zit wel een beetje druk achter." In januari moet iedereen zijn werk inleveren. „Er zijn al mensen klaar, maar die borduren volgens mij dag en nacht", zegt Ria. Zij doet het tus sen de bedrijven door. Joni pro beert het altijd na schooltijd te doen. „Ik heb nu ook huiswerk van school en daar gaat best veel tijd in zitten. Ook moet ik nu een werk stuk maken." Dat gaat, hoe kan het ook anders, over handwerken. „De merklap komt er ook in." Ria rechtsen Joni van Dijke hebben de borduursels voor hun merklap eerst uitgetekend op papier, maar hebben inmiddels ook al wat figuren op de lap gezet. Advertentie I.M. Het resultaat is een ongeveer 400 pagina's tellend boekwerk, dat de ti tel kreeg: Zeven eeuwen straatna men op Tholen en Sint-Philipsland. De Koning: „De oudste vermelding van een straatnaam in onze gemeen te blijkt die van de Kerkstraat in Tholen te zijn. Deze wordt ge noemd in de stichtingsakte van de Gasthuiskapel. Dat was in I312, precies zevenhonderd jaar gele den." Per voormalige gemeente worden alle straatnamen - ook oude namen van verdwenen wegen - in alfabetische volgorde gepresen teerd. Met de oudste vindplaats, de ligging van de weg. de betekenis van de naam. En daarnaast bijzon derheden over bijvoorbeeld gebou wen die er hebben gestaan. Het boek behandelt ongeveer 1400 straatnamen, de BAG telt er mo menteel zo'n 750. De jongste straat naam in het boek is de Akkerweg, de naam voor de landbouwverkeers- weg bij Tholen. „Die naam is vori ge week door burgemeester en wet houders vastgesteld." Dat zij het eerste exemplaar krijgen van B.O.E.K., is voor de verraste ouders van Boudie Hoogedeure een hoogtepunt. naland. Drie jaar hebben ze er sa men aan gewerkt. „Een leerzaam proces waarbij tussen ons een posi tieve inspirerende energie stroom de. Ik had de ideeën en Jan schreef het op", aldus Hoogedeure. „En wanneer ik twijfelde, stimuleerde mijn vrouw Sylvia me om mijn droom na te blijven streven." Het duo paste ongemerkt zelf het 3B- model toe. B.O.E.K. (klein formaat, 86 pagi na's) bevat een nautisch verhaal, waarin de hoofdpersoon zijn doel realiseert om met een schip een wereldreis te maken. Dat het bij De Scheepvaartkrant in Rotterdam is gemaakt - waarvan directeur/uitge ver Peter Dirks een oude vriend is van Boudie Hoogedeure - past daar goed bij. Om dezelfde reden wilde Hoogedeure de boot Kame leon een rol laten spelen bij de in troductie van zijn boek. Hij is immers secretaris/penningmeester van de stichting Kameleonvaarders Zeeland. Maar in zijn enthousias me vergat de oud-Tholenaar de brandstoftank van het scheepje te controleren; en die was leeg. Een alternatief was gauw gevonden. Havenmeester Wessel van Hunnik bracht twee scouts, Bas en Bart Geluk, naar het Koggedek. Zij stonden, met het eerste exemplaar van het boek in een vaatje, met Boudie op de steiger (toevallig ook drie B's). Op een heel levendige manier las de Bredanaar voor zijn gasten een aantal fragmenten voor. En hij vertelde dat hij het boek heeft opgedragen aan zijn twee dochters, Sjimmie en Puk. Na een aantal mensen te hebben bedankt, was het tijd om het eerste exemplaar uit te reiken. Tot hun verrassing viel die eer té beurt aan Piet en Greet Hoogedeure. de ou ders van Boudie. .Zij gaven me tij dens het schrijven geregeld feed back. Mijn moeder heeft haar sporen verdiend in het cabaret, en mijn vader heeft gevaren op de grote vaart." Hoogedeure senior spreekt van een 'glorieuze dag'. „We hadden nooit gedacht dat het deze wending zou nemen." B.O.E.K. is ia een oplage van vijfhonderd exemplaren gemaakt, en verkrijgbaar via de website www.boudie.nl. Een deel van de opbrengst gaat naar een goed doel: SailWise. Dat is een organisatie die mensen met een beperking of een chronische aandoening een zeilva kantie biedt. Boudie Hoogedeure is al tien jaar vrijwilliger bij SailWise op een eilandje in de Loosdrechtse Plassen. Hans Zuurdeeg was 33 jaar ge meentearchivaris van Tholen. In die jaren kreeg hij regelmatig vragen over de namen van straten op het ei land. Reden voor hem om een over zicht aan te leggen. „Ik had al een i soort stratenboek in een bestand staan", vertelt de 71-jarige Thole- naar. Zijn belangstelling is ooit ge wekt door een uitgever die hem een boek over de straatnamen van Gouda liet zien. Een dergelijk boek over Tholen, is een wens die sinds dien sluimerend aanwezig was. Zuurdeeg werkte de transportregis- ters (akten van eigendomsover dracht, voor 1811in het archief van de verschillende woonkernen door en noteerde de vondsten over straat namen op briefjes. Datzelfde deed hij met gegevens die hij toevallig in andere bronnen tegen kwam. Maar toen hij zes jaar geleden met pen sioen ging, was het van een boek nog altijd niet gekomen. „In een pu blicatie over Tholen stad heb ik ach terin wel eens iets over de straat namen opgenomen", zegt de oud archivaris. Secretaris Kees de Koning van heemkundekring Stad en Lande van Tholen wist van de schat aan infor matie die Zuurdeeg over de Thoolse straatnamen had verzameld, en per woonkern had geordend. „De afge lopen jaren hebben we er enkele ke ren gebruik van gemaakt voor ons jaarboek." Dit jaar viert dé vereni ging haar tweede lustrum. De Ko ning stelde het bestuur voor om ter gelegenheid daarvan de gegevens over de straatnamen in boekvorm te publiceren. Hij kreeg groen licht, en ook Zuurdeeg werkte graag mee. Deze was het afgelopen jaar druk met het aanvullen van zijn gege vens. Onder meer van Poortvliet moest nog het nodige verder wor den uitgezocht. „En de aanpassin gen door de Wet Basisregistraties Adressen en Gebouwen (BAG), in Tholen in 2011 doorgevoerd, haalde nogal wat overhoop." Ook zocht de auteur enkele honderden foto's bij de teksten. Of maakte ze zelf. Ze zijn in zwart-wit in de publicatie opgenomen. Net als speciaal ge maakte plattegronden van de beide eilanden en van de woonkerken. Het boek geeft interessante infor matie. Zo blijkt dat Tholen een Kal verstraat en een Kasteelplein heeft gehad. En dat de Duitse bezetter in de oorlog verbood om straten te noemen naar leden van het konink lijk huis. Daarom werd bijvoorbeeld de Wil helminast raat in Sint Philips- land tijdelijk omgedoopt in Nieuw- straat. De Vierde Dijk onder Sint- Maartensdijk werd in de negen tiende eeuw ook wel Kwadendijk genoemd. Soms liggen namen van straten voor de hand. maar soms ook is de betekenis verrassend. Of de herkomst blijft verborgen, zoals van de Zilverstraat in Oud-Vosse- meer. De langste straatnaam is de Burgemeester van Vrijberghestraat in Tholen, die liefst 33 tekens telt. In een inleidend hoofdstuk gaat Zuurdeeg in op het gebruik van en de regelgeving omtrent de straat naamgeving, maar ook op het ver harden van wegen en de ontwikke ling van het verkeer. In Zeven eeuwen straatnamen op Tholen en Sint Philipsland is een heel stuk streekgeschiedenis vastge legd. Belangstellenden kunnen het nu al bestellen. Informatie is te vin den op de website www.heemkun- detholen.nl, onder de knop Nieuws.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 5