Kosten van het leerlingenvervoer moeten 45 procent lager worden Smalle broek past met fietsband, bruidsjurk van oude gordijnen Opkrikken centrum kost 75 mille per jaar Thools diner voor ouderen Fel en bewogen bestuurder Sjaak Moerland overleden Maurits Fondse in de Vossenkuil Onderhoud aan parallelwegen 5 Donderdag 27 september 2012 68e jaargang no. 46 SLA UW SLAG BIJ AUTOBEDRIJF BAL ALLE OCCASIONS NU MET EXTRA HOGE KORTING Gemeente Tholen is schaliegasvrij 33 mam Veranderende tijdgeest én financiële situatie nopen tot cultuuromslag Verenigingen die verantwoordelijk worden voor het schoonhouden van gymzalen, schoolbesturen die samen naar oplossingen zoeken voor de huisvesting, en organi saties van evenementen die voor diverse zaken de ver antwoording dragen. Het zijn ideeën voor een andere taakverdeling tussen de gemeente Tholen en burgers. In gegeven door de noodzaak bij overheden om te bezuini gen, en zo te proberen de economie te herstellen en de verzorgingsstaat in stand te houden. Minder rente Beheer gymzalen Leerlingen Westerpoort Tholen maken kleding van afval Hoepel Oud-PvdA gemeenteraadslid en wethouder Oud-PvdA gemeenteraadslid en wethouder Sjaak Moer land uit Scherpenisse is zaterdag op 63-jarige leeftijd overleden. Moerland werd zaterdagochtend gevonden aan de slootkant vlak bij zijn woning aan de Gorishoeksedijk. Volgens de politie is hij aan een natuurlijke dood gestor ven. Moerland was zes jaar fractievoorzitter in de ge meenteraad, vijfjaar wethouder, vijfjaar voorzitter van sv Smerdiek en twintig jaar actief in het Thoolse onderwijs. Onderdèel Masterplan Tholen wegbezuinigd Als de gemeenteraad wil dat de binnenstad van Tholen projectmatig wordt aangepakt, dan zal er opnieuw geld voor gereserveerd moeten worden. Bij de bezuinigings ronde uit 2010 is dit onderdeel geschrapt. Maar nu de ge meenteraad in juni besloot om het masterplan niet langer uit te stellen, is er 75.000 euro per jaar nodig voor een projectleider (25.000 euro) en 50.000 euro voor uitvoe ring van de werkzaamheden, een andere optie is dat het huidige beleid wordt gehandhaafd. Deze week -2.7 Slabbecoornweg 43, 4691 RZTholen Tel. 0166-602440 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,75 per halfjaar, 32,00 per jaar, per post 59,75 per jaar, aliemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,34 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. KJ Oud-Tholenaar Maurits Fondse treedt zaterdag 13 oktober samen met zijn vrouw Britta op in de Vossenkuil in Oud-Vossemeer. Daar brengt hij het theaterstuk 'Un homme et une femme' in tekst en beeld tot leven. Reken op veel Franse chansons. Het is voor het eerst dat Fondse in Oud- Vossemeer optreedt. Eerder gaf hij een concert in het gemeentehuis in Tholen. „Dat was de aanleiding voor dit optreden", zegt hij. „Karei Saris van Uit op Tholen benaderde mij destijds." Voor Fondse is het op de bühne staan in de Vossenkuil als het spelen van een thuiswedstrijd. Zijn ouders, vrienden, familie en kennis sen zijn die avond aanwezig in de zaal. Zelfs oud-pianolerares Sarien Bout komt. zegt hij. Zijn voorliefde voor Franse chansons kent een lange geschiedenis. „Britta en ik hebben el kaar in Amsterdam leren kennen tij dens een optreden van Christophe Chaplet. een in Frankrijk geboren chansonnier die in Nederland woont. Dat is de aanleiding geweest voor hetgeen we nu doen." Het optreden begint om kwart over acht. De provincie laat van maandag 1 oktober tot 9 november onderhoud uitvoeren aan de parallelweg N656 (Krabbenkreekweg) tussen de Broekseweg en Sint Philipsland. De parallelweg wordt voorzien van een nieuwe laag asfalt en bermverhar ding aan weerszijden. Tijdens de werkzaamheden is de weg afgeslo ten. In het weekend tussen vrijdag avond zeven uur en maandagoch tend zes uur is de parallelweg geopend voor het verkeer. De omlei ding via de Hikseweg, Kromme- dreef, Zeedijk en de Campweg wordt met gele borden aangegeven. Tractoren mogen tijdelijk gebruik maken van de hoofdrijbaan. Hier geldt tijdens de werkzaamheden een snelheidsbeperking. Ook de paral lelweg langs de N257 (Zeelandweg West) tussen de Slaakdam en de Krammersluizen krijgt een nieuwe asfalt laag. Dat gebeurt van 4 tot II oktober. De (brom)fietsers kunnen gebruikmaken van ,een fietstaxi. Tussen zeven uur 's avonds en zes uur 's ochtends en in het weekend is de weg open voor het verkeer. De leden van de ZLTO hebben de in grediënten geleverd voor het diner dat op dinsdag 9 oktober wordt ge serveerd in Ten Anker in Tholen en De Schutse in Sint-Annaland. Er worden zo'n 500 maaltijden voor ou deren opgediend. De producten zijn duurzaam geteeld en daarom sluit de actie aan bij de Dag van de Duur zaamheid op 10 oktober. „We wilden als ZLTO wat leuks doen en de men sen van De Schutse en Ten Anker waren meteen enthousiast", zegt Hendrik-Jan ten Cate, voorzitter van de ZLTO Tholen. Op het menu staan sucadelapjes, worteltjes met zeekraal of lamsoor, groentesoep, aardappelen en stoofpeertjes. Alleen het toetje verschilt in de twee verzorgingste huizen. In Ten Anker is brij met stroop het nagerecht en in De Schutse hangop met aardbeien. Alles komt van het Thoolse land. Slagerij Slager in Sint-Annaland heeft de dieren ge slacht. Een aantal vertegenwoordi gers van de gemeente en het ZLTO- bestuur schuift aan in De Schutse. De gemeente Tholen is één van de 26 gemeenten in Nederland die zich schaliegasvrij hebben verklaard. Ze geven hiermee aan dat ze geen me dewerking verlenen aan boringen naar het omstreden schaliegas. Dat blijkt uit een inventarisatie van Mi lieudefensie, gebaseerd op schrifte lijke bronnen, zoals collegebesluiten en door gemeenteraden aangenomen moties. Milieudefensie deed zater dag zelf mee aan een protestbijeen komst tegen schaliegas in Utrecht. De winning van schaliegas is om streden, omdat de boringen kunnen leiden tot aardbevingen en vervui ling van grond- en drinkwater. Bo vendien is schaliegas een fossiele brandstof, die niet past in de gewens te overstap naar duurzame energie. Vorig jaar werd bekend dat er moge lijk schaliegas in de bodem van Sint- Philipsland zou zitten. Een buiten lands bedrijf deed verkenningen naar gebieden met schaliegas. De gemeente wil dat braderieterreinen (zoals hier in Tholen) helemaal door de organisatie zelf worden geregeld, zonder gemeente en politie. Om de financiële crisis het hoofd te bieden, ontkomt de gemeente er niet aan om stevig de broekriem aan te halen. In de periode 2013-2016 moet Tholen 900.000 euro bezuini gen, staat in de Kadernota. Maatre gelen en hervormingen van beleid zijn nodig. De Thoolse gemeente raad gaat daarmee aan de slag en de inwoners zullen dat merken. De hervormingsagenda is al ingezet. Een voorbeeld is het laten adopteren van rotondes door hoveniersbedrij ven. Zij mogen er zich., in ruil voor het inplanten en onderhouden, met naamborden presenteren. Een proef met uitbreiding naar plantsoenen is in gang gezet. Verder is het algemeen maatschappelijk werk dit jaar in het gemeentehuis ondergebracht. De ge meente voert meer de regie, en effi ciënter werken levert een besparing op van 75.000 euro. Bij de Wet maat schappelijke ondersteuning wordt een besparing bereikt door mensen te stimuleren oplossingen te zoeken in het eigen netwerk, en het automa tisch recht op voorzieningen los te laten. Door de indicering anders te organiseren, bespaart Tholen ruim 25.000 euro. En dan is ook gekeken naar het efficiënter organiseren van de voorschoolse educatie (in peuter speelzalen). Het tekort hierop kon worden opgevangen door 4500 euro minder te besteden aan schoolbege leiding. Ten slotte is er een (adminis tratieve) fusie tot stand gebracht tus sen de stichting Peuterspeelzalen Tholen en Toerdeloo Kinderopvang te Steenbergen Het nog efficiënter samenvoegen van groepen peuters en de besparing op overheadkosten leveren een financieel voordeel op. De afgesproken negen ton aan be zuinigingen bij de gemeente moet voor ruim de helft komen uit be stuurlijke hervormingen, en concen tratie van voorzieningen in relatie tot subsidiebeleid en alternatief ver voerssysteem (elk een kwart mil joen). Een heroverweging op het be leid ten aanzien van uitkeringen en armoede, gericht op maatschappelij ke participatie, moet de gemeente 120.000 euro opleveren. Van de uit gaven voor leerlingenvervoer moet tachtig mille af. en op de bedrijfs voering van de gemeente gaat twee ton bezuinigd worden. Daarnaast is het afwachten wat voor gevolgen het komende regeerak koord heeft voor de gemeentelijke fi nanciën. Twee maatregelen die on gunstig uitpakken, liggen al in het verschiet: de Wet houdbaarheid overheidsfinanciën en schatkistban kieren. De eerste geeft regels voor de begrenzing van begrotingstekort en staatsschuld, het aandeel van de ge meenten daarin en de boete via het Gemeentefonds bij overschrijding. Het beperkt de ruimte van gemeen ten om te investeren uit hun reserves. Het schatkistbankieren betekent dat de Staat tegoeden van gemeenten aanhoudt, waardoor ze minder hoeft te lenen zodat de staatsschuld daalt. Het gevolg voor gemeenten is dat ze rente-inkomsten mislopen. Inmiddels liggen een aantal nieuwe voorstellen op tafel. Zo gaat het sleutelbeheer van de gemeentelijke gymzalen naar verenigingen. En het onderhoud wordt voor een jaar op proef uitbesteed aan de Betho. Het scheelt de gemeente op jaarbasis 16.000 euro. Een ander punt is. dat de vijf basis scholen in Tholen een samenwer king zijn gestart met het doel om eerder dan in 2018 verbetering van de huisvesting te realiseren. De be sturen hebben van de gemeente 17.850 euro gekregen, voor een stu die die een onderwijsinhoudelijke visie moet opleveren die gemeente- breed opgepakt kan worden, en voor de uitwerking van een programma van eisen. Het gemeentebestuur neemt binnen kort besluiten over de invoering van een meerjaarse vergunning en alge mene voorwaarden voor het houden van een evenement. Organisaties kunnen dan volstaan met een mel ding, maar worden zelf verantwoor delijk voor een aantal zaken. Zoals het informeren van omwonenden, en een contactpersoon aanstellen voor klachten. De bedoeling is ook dat een braderieterrein de verantwoor ding wordt van de organisatie, en niet langer van gemeente en politie. Er worden toezichthouders aange steld die in opdracht van de organi satie optreden Het ongebreideld blijven stijgen van de kosten van het leerlingenvervoer is de gemeente al langer een doorn in het oog. Een onderzoek heeft aan bevelingen opgeleverd voor maatre gelen die een besparing van achttien procent opleveren. Daarnaast is er de veranderde visie: de verantwoor delijkheid ligt in de eerste plaats bij de ouders, de gemeente ondersteunt. Er wordt van uitgegaan dat het be drag dat het leerlingenvervoer dit jaar vergt, binnen tien jaar met ruim 45 procent zal zijn verlaagd. Een andere zaak die de inwoners in de toekomst kan raken, is het over leg tussen gemeenten en provincie over samenwerking op het gebied van collectief vervoer, en over de mogelijkheden voor integratie van openbaar vervoer en wmo-vervoer. ZIE VERDER PAGINA II Nick Paulusse uit Sint-Maartensdijk is geconcentreerd bezig om bretels van fietsbinnenbanden passend te krij gen op een broek van zijn klasgenoot. Midden in het lokaal wordt de dertienjarige Esmee Keur uit Scherpenisse steeds verder aangekleed als bruid. Het is een tafereel tijdens een les van het project Pimp it op het Westerpoort in Tholen. Zo'n zestig tweedejaars leerlingen van de vmboschool gaan daarbij aan de slag om met oude kleding en ander afvalmateriaal nieuwe kleding te maken. De creaties zijn op 10 oktober, de Dag van de Duurzaamheid, te zien tijdens een modeshow in het gemeentehuis. Het project is een samenwerking van de school, COS Zee land (centrum voor ontwikkelingssamenwerking) en de ge meente. Wethouder Jan Oudesluijs vertelt dat de gemeente de school heeft benaderd met de vraag of ze mee wilde doen. Het project is onderdeel van een maatschappelijke stage die de leerlingen moeten vervullen. En het maakt ze tegelijkertijd bewust van het belang van duurzaamheid. Het Westerpoort had wel oren naar het project, het Calvijn col lege, de andere middelbare school in Tholen. heeft ervoor gekozen om leerlingen zelf de keuze te geven hoe ze hun verplichte maatschappelijke stage willen invullen. Er zijn drie groepen tweedejaars en die krijgen elk twee lessen van zo'n twee uur om hun ontwerpen te maken, dat worden er in totaal ongeveer veertien. De leerlingen heb ben zelf. in groepjes, mogen kiezen wat ze wilden maken. Ze krijgen hulp van lerares CKV (culturele kunstzinnige vormirrg) Karen Meulenberg, vier vrijwilligsters en van modestudent Soufian Zakriti (19) uit Tholen. De laatste is een oude bekende van wethouder Oudesluijs. „Hij was mijn techniekleraar op het Mollercollege in Bergen op Zoom", zegt Zakriti. Hij is naar eigen zeggen 'helemaal weg van bruidsmode' en daarom heeft hij het groepje van Esmee Keur een beetje 'gestuurd'. Sharon Bijl (13) uit Scherpenisse ontfermt zich over het bruidsboeket, terwijl Desiree Wolf (14) uit Tholen de sieraden voor de 'bruid' maakt. Alles is van tweedehands materiaal. Bijl maakt de bloe men van een oude sjaal. De stengels zijn van metaal en de blaadjes zijn van karton, omwikkeld met zilverkleurige tape. Wolf maakt een schakelarmband van metaalafval. De rok van de bruid wordt wijd gehouden met behulp van een hoepel uit de gymzaal en de stof is van oude gordij nen. Hij wordt 'gepimpt' met stoflinten. Zie verder pagina 11 Het bestuur van de PvdA-afdeling Tholen herinnert hem als een soci aaldemocraat in hart en nieren. 'Ge dreven, fel in het debat en met het hart op de tong.' Moerland was achttien jaar actief in de gemeente politiek. Van 1982 tot oktober 2000. Op dinsdag 24 oktober 2000 ging hij met onbepaalde tijd met ziekte verlof. Dat was vlak voor de begro tingsbehandeling. Moerland sukkel de al langer met zijn gezondheid. Het was een publiek geheim dat hij een drankprobleem had. Ook in de raadsvergadering van september was hij al niet meer aanwezig. Voor Moerland én voor de PvdA-afdeling brak een moeilijke periode aan. Vol gens een woordvoerder van de ge meente toendertijd was Moerland zelf niet ziek, maar vond hij dat hij niet voldoende kon functioneren. B. en w. verklaarden dat Moerland 'in overleg met het college in verband met privé-omstandigheden besloten had met ziekteverlof te gaan.' Het was het einde van zijn politieke loopbaan. Sjaak Moerland kwam in septem ber 1982 in de gemeenteraad toen de toenmalige wethouder Kees Moerland uit Stavenisse en raadslid Laus Kloet uit Sint-Maartensdijk stopten. In 1990 werd hij fractie voorzitter als opvolger van Jan de Bres uit Sint-Maartensdijk. Oud raadslid Chiel van der Linde uit Tholen, tot 2006 fractievoorzitter van de PvdA-fractie, herinnert Moerland uit die periode als een 'actief, gedreven en fel raadslid die met veel plezier zijn politieke werk deed'. „Hij was nergens te beroerd voor. Hij klom overal in. Toen was hij op zijn best." In 1995 werd hij wethouder en lo co-burgemeester. Hij moest zijn werk als directeur van de Ooster- scheldeschool in Scherpenisse sta ken om zich volledig aan de poli tiek en het gemeentebestuur te wijden. Moerland werd namelijk van de ene op de andere dag wet houder nadat wethouder Piet van Schetsen uit Sint-Annaland was overleden. Als nieuwbakken PvdA- wethouder kreeg hij de portefeuil les financiën, sport en sociale za ken. In 1988 kon hij aan zijn tweede termijn beginnen, na de raadsverkiezingen in maart. Vol gens het PvdA-bestuur wilde Moer land toen graag terugkomen, het liefst met de welzijnsportefeuille. ZIE VERDER PAGINA I De gemeenteraad vond uitstel on verantwoord gezien de ontwikkelin gen in de Vestetuin (plan Noord). De vrees bestaat dat Vestetuin met twee nieuwe supermarkten winkelend pu bliek in het centrum weg zal trek ken. Maar volgens b. en w. kan ook de huidige manier van werken voor het verbeteren van de binnenstad wor den aangehouden. Dat wordt gedaan door de ambtenaren van de verschil lende afdelingen. Deze ambtenaren hebben zich ook beziggehouden met Vestetuin en zijn volgens b. en w. voldoende op de hoogte van de ont wikkelingen in beide gebieden. Bo vendien komt de werkgroep Binnen- stad enkele malen per jaar bij elkaar om met elkaar over verschillende maatregelen te praten en om zicht te houden op alle ontwikkelingen die binnen dit gebied plaatsvinden. Tij dens het bespreken van de kadernota in juni namen b. en w. het amende ment over waarin werd gesteld dat 'uitstel van het masterplan onverant woord is gelet de ontwikkelingen in Vestetuin'. B. en w. begrepen de zorg. Het ontwikkelen van detail handel in het centrum mag niet mis gaan door de ontwikkeling van Vest etuin, vindt het dagelijks bestuur van de gemeente. De leden van de commissie bestuurszaken kunnen woensdagavond een keuze maken. Cees van den Berg opent fietsmuseum in Strijenham Joni van Dijke (11) uit Sint-Maartensdijk jongste deelnemer merklapproject Boudie Hoogedeure presenteert in Tholen eerste boek EN VERDER... Budelpack in Poortvliet oefent met ontruiming fabriek Late treffers Niels Hopmans leveren Tholen gelijk spel op ALS WE WISTEN WAT WE DEDEN, HEETTE HET GEEN WETENSCHAPPELIJK ONDERZOEK Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Esmee Keur krijgt alvast twee bloemetjes uit haar bruidsboeket aangereikt van Sharon Bijl rechts), terwijl Desiree Wolf (midden) bezig is met het maken van metalen sieraden. Op de achtergrond kijken CKV-lerares Karen Meulenberg en vestigingscoördinator Michel van lx>on toe.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 1