Personeel Budelpack in Poortvliet oefent ontruiming bij fikse brand Herfstweer op volle kracht op eiland 'Je gaat anders tegen kleding aankijken' Tweede editie Beat the dj Vooravond cultuuromslag Sjaak was van de conventies Twee blusgroepen Thoolse brandweer schieten te hulp Tholenaar Niek Jansen op de bres voor braderie Sint Philipsland Christ van Tilburg Donderdag 27 september 2012 'Geen kopie van Tholen, maar eigen karakter EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Braderiedokter Familiereünie Vliegenier (99) bezoekt watersnoodmuseum Zwaarte Burgerschapszin Aboutmusic derde op korenwedstrijd Praktijk Intzadel opent zorgboerderij Ruim 100 kijkers film oesterputten De sirene ging maandagavond om zeven uur af in ver pakkingsbedrijf Budelpack in Poortvliet. Alle circa 20 medewerkers die op dat moment in de fabriek aan het werk zijn, haasten zich naar de kantine, het verzamel punt bij deze calamiteit. Als de lijst van de aanwezigen is uitgedraaid en iedereen geteld is, kunnen ze weer aan het werk. De ontruiming is voltooid. In het magazijn is de oefening nog volop aan de gang. Daar is brand uitgebro ken en de brandweer is nodig om te komen blussen. De bedrijfshulpverleners (BHVers) van Budelpack oefen den maandag in de praktijk wat ze moeten doen als er zoiets gebeurt. Donkere ruimte Leerdoelen Theo den Engelsman is maandagmiddag vanwege harde rukwinden zijn kuubskisten verloren op de Bram Groe- newegeweg in Sint-Annaland en wordt te hulp geschoten door enkele passerende scholieren. Ze stappen van hun fiets af, omdat ze bijna achteruit worden geblazen. De fietsers die maandagmiddag over het fietspad langs de Postweg bij Tholen gaan, hebben te maken met harde tegenwind vanuit het westen. Ook re gent het af en toe flink. Het herfstweer is in vol ornaat losgebarsten. Takken vliegen met bladeren en al over de weg. Hier en daar sneuvelt een boom. De brandweer van Tholen, Sint-Maartensdijk en Sint-Annaland stapt even na vier uur 's middags in de wagen. Dan is de wind het hevigst en komen er meldingen binnen van gevaarlijke en lastige situaties. Aan de Eendrachtsweg in Tholen is een boom omgewaaid, net naast een auto. In de F.D. Rooseveltstraat in Oud-Vossemeer liggen er grote takken in een tuin. In Sint-Annaland is er een boom omgewaaid aan de Annavosdijk en één aan de Tienhoven. In Sint- Maartensdijk heeft de brandweer een deel van de Bleek veldstraat afgezet, omdat er rabatdelen van een woning waren weggewaaid en er dreigde nog meer los te komen. Rond zes uur nam de wind wat af en kreeg de brandweer geen meldingen meer. Arme landen Waardevol contact Verzorging bedrijfsadministraties Opstellen jaarstukken Verzorging van aangifte inkomstenbelasting „Dat is zonde", dacht Niek Jansen, toen hij de Eendrachtbode van 28 juni opensloeg. Er stond namelijk in dat het onzeker is of er volgend jaar weer een braderie in Sint Philipsland wordt georganiseerd. De Tholenaar draagt het dorp een warm hart toe, omdat hij er in het verle den een drogisterij had. „Ik heb er 22 jaar gezeten, dan ben je een halve Eluplander hoor." Daarom heeft hij in overleg met de huidige organisa toren, Jaap Necle en Adrie van Dijke, besloten om de organisatie over te nemen. Twee weken vroeger dan voorheen, op 8 juni 2013, heeft Sint Philipsland weer een braderie. Het is niets nieuws voor Jansen. In het verleden zat hij ook in de organi satie. „Ik heb het vroeger met Wim Quak en Adrie van Dijke gedaan. Ik ben begonnen toen Sint Philipsland 500 jaar bestond, begin jaren tach tig. Wim en ik zijn in 2001 gestopt en Adrie is toen met Jaap Neele ver der gegaan." Jansen had ook een drogisterij in Tholen, destijds ook al zijn woonplaats. Hij was zowel lid van de ondernemersvereniging in Sint Philipsland als die in Tholen. Die in Sint Philipsland bestaat nu niet meer, maar was toentertijd ook al niet zo groot. „Ik was voorzitter, secretaris en penningmeester ineen, dus kun je nagaan." Je zou hem al een beetje de brade riedokter kunnen gaan noemen, maar die benaming slaat Jansen in de wind. „Als je ziet dat iets waar voor je je zolang hebt ingezet, verlo ren gaat, laat je dat niet zomaar ge beuren." Vorig jaar nam hij de organisatie van de braderie in Tho len op zich, nadat hij vond dat die in het slop was geraakt. Diezelfde zor gen had hij ook over de onderne mersvereniging Tholen, waarbij hij in 2010, na jarenlange afwezigheid, terugkeerde. „Ik was van 1969 af al lid van OVT en heb dertig jaar in het bestuur gezeten", schetst hij zijn be trokkenheid. In Tholen had Jansen ook al erva ring met het organiseren van de bra derie, maar toen hij dat weer wilde oppakken, stuitte hij op een pro bleem. „Ik had geen deelnemerslijst meer." Het bureau Star Promotions had de laatste jaren de braderie geor ganiseerd. „Ik zag het niet zo zitten om daarmee verder te gaan." Via via kwam hij bij een ander bureau te recht, Euromarkt. „Het klikte binnen tien minuten. Vorig jaar zijn we met dat bureau gestart en het was per fect." Met datzelfde bureau wil Jan sen ook de'braderie in Sint Philips land gaan organiseren. Daarbij wil hij oog houden voor het eigen karak ter van het dorp. „We proberen geen kopie van Tholen te maken. We be ginnen met het bestaande pakket en dan kijken wat we toe kunnen voe gen." De braderie wordt twee weken vroe ger gehouden dan voorheen. „Er worden eind juni teveel andere din gen georganiseerd, dat is een nadeel. Daarom heb ik eerst contact opgeno men met de gemeente, om een ande re datum te prikken. Op 8 juni zijn er wel allerlei evenementen, maar die zitten een braderie niet in de weg." Volgens Jansen is het wel of niet sla gen van een braderie afhankelijk van drie ingrediënten, waarvan het weer het belangrijkste is. .Alles valt of staat met het weer. Daar kun je niets aan doen. Het moet niet te warm zijn. want dan gaan de mensen naar het strand. Regen is funest, maar een buitje is geen probleem. Ten tweede moet je een gevarieerd aanbod heb ben. zowel food als non-food. En je moet een attractie voor de kinderen hebben." Hij wil de verenigingen betrekken bij de organisatie. „Ik vraag of ze ideeën hebben en of ze iets speciaals willen doen." Jansen denkt met warme gevoelens aan Sint Philipsland. „In Sint Phi lipsland is de braderie voor de helft een familiereünie. Familie, ouders en vrienden nemen het altijd als aan leiding om naar Sint Philipsland te gaan. Het is ook een heel gezellige braderie." Dat is dan ook de reden dat hij deze stap neemt. „Als het Siht-Annaland of Sint-Maartensdijk was, had ik het niet gedaan." Eef Smitshuysen (99) uit Maastricht, die in februari 1953 als eerste piloot boven het rampgebied in Zeeland vloog, heeft dinsdag een bezoek ge bracht aan het watersnoodmuseum in Ouwerkerk. Smitshuysen bracht in de dagen na de ramp de omvang van Rf de watersnood in kaart. Dat deed hij vanuit een Harvard, waarmee hij ver trok vanaf het vliegveld in Gilze-Rij- én. De oud-piloot bracht het bezoek aan het museum op uitnodiging van Limburgse vrienden die een vakan tiehuis hebben in Burgh-Haamstede. 3—ii.nim.iiiiwn.i. I ■iiii.iiiiiiiiiiiiii»! jfalli VERVOLG VAN MOERLAND 'Sjaak Moerland is een duidelijk zichtbaar, sociaal denkend bestuur der. Hij heeft zich snel ingewerkt en de winst hiervan zal in de komende periode blijken.' Moerland zou de winst niet om kunnen zetten in be leid en zou zijn tweede periode niet afmaken. Hij kreeg inderdaad de welzijnstaken als sociaal-cultureel werk (peuterspeelzalen, kinderop vang) en speelterreinen. Daarnaast behield hij sociale zaken, sport, maatschappelijke zorg, hulp verlening en volksgezondheid. Hij was voorzitter van de GGD Zeeland en vice-voorzitter van de Betho, de sociale werkplaats. Moerland werd ook loco-burgemeester omdat de SGP - de grootste fractie- daarvan af zag. In die hoedanigheid zwaaide hij in juli 2000 in Haestinge burgemees ter Van der Munnik uit en heette hij in juli de nieuwe burgemeester Nuis welkom. Het waren zo ongeveer de laatste wapenfeiten als vertegen woordiger van het gemeentebestuur. Mogelijk waren de veelheid en de zwaarte van de taken hem te veel. Bovendien was hij wars van conven ties. Hij zei waar'het op stond. Soms botste dat. In de omgang was hij al tijd informeel. Hij wilde het liefst met Sjaak aangesproken worden. Hij werd ongeveer een half jaar later opgevolgd door raadslid Marianne Velthuis, die de eerste vrouwelijke wethouder van de gemeente Tholen werd. Moerland - geboren en geto gen in het 'rooie durp' Sint-Maar tensdijk - kwam na zijn studie aan de pedagogische academie als onder wijzer op de openbare basisschool de Schalm in Stavenisse terecht. Van 1975 tot 23 oktober 1995 was hij ac tief in het onderwijs. Hij begon op I augustus 1975 in Stavenisse, maar stapte op 1 juni 1982 over naar de Oosterscheldeschool in Scherpenis- se. Bij de invoering van de wet op het basisonderwijs, werd hij er op I augustus 1985 directeur. Ook op sportief terrein heeft hij zijn sporen nagelaten. Als voetballer en bestuur der van sv Smerdiek. Hij was tussen 1976 en 1986 lid van het bestuur. Eerst als secretaris, vanaf 1981 als voorzitter. Hij speelde van 1970 tot 1982 in het eerste elftal van de blauw/zwarten. Sjaak was jarenlang aanvoerder. Moerland wordt morgen (vrijdag) gecremeerd. VERVOLG VAN MASTERPLAN Ook de verdergaande samenwer king tussen de ziekenhuizen in West-Brabant is een ontwikkeling die gevolgen heeft voor de inwoners van Tholen. Het op orde brengen van de over heidsuitgaven door het Rijk heeft gevolgen voor de gemeenten. Want er zal nog meer bezuinigd moeten worden om de economie, en daar mee onze welvaart, te herstellen. Daarnaast hebben de verwachte de mografische ontwikkelingen (ver grijzing en krimp) tot het inzicht ge leid dat de verzorgingsstaat zoals we die nu kennen, financieel niet langer houdbaar is. De tijdgeest verandert. Burgers zullen in de toekomst meer voor zichzelf moeten zorgen. Heeft de overheid in de afgelopen decen nia steeds meer taken naar zich toe getrokken en verantwoordelijkheden van burgers overgenomen, momen teel gaat de discussie over oude waarden en burgerschapszin. Over heden die terugtreden en afslan ken, verantwoordelijkheden die te rug worden gelegd bij burgers. "Dit heeft gevolgen voor datgene wat de burgers nog wel, en wat niet meer, van de overheid kunnen en mogen verwachten, en derhalve voor de taakverdeling tussen de overheid en de burgers', schrijven burgemeester en wethouders (b. en w.) in een start notitie hervormingen gemeentelijk beleid. We staan aan de vooravond van een cultuuromslag, is de bood schap. Daar komt bij dat de kernta kendiscussie die de provincie heeft gestart, gevolgen zal hebben voor gemeenten. En dan is er de decentra lisatie van rijkstaken die eerder al is afgesproken (Wet werken naar ver mogen, jeugdzorg en AWBZ). En het gegeven dat de gemeente - als zogenaamde eerste overheid - de di gitale dienstverlening verder moet optimaliseren. Daarnaast krimpt het aantal medewerkers van de gemeen te. Zowel door de veranderde taak opvatting als door het op afstand zetten van taken (Veiligheidsregio, Regionale uitvoeringsdienst, leer plichtambtenaar). Het stuk, dat woensdag in de com missie bestuurszaken wordt bespro ken, moet het uitgangspunt vormen voor een politieke discussie over de Thoolse gemeentelijke hervor mingsagenda. Die discussie moet zowel de samenleving als het ge meentebestuur inzicht geven in de verschillende opvattingen, en b. en w. de richting aangeven waarin ze voorstellen moeten voorberei den. Om een breed maatschappelijk draagvlak voor de hervormingen te creëren, is het investeren in commu nicatie en participatie een voorwaar de, stelt het college. Jongeren uit Tholen en West-Brabant kunnen zich tot 1 december inschrij ven voor de tweede editie van Beat the dj. Dat is een deejay wedstrijd voor jongeren in de leeftijd van 15 tot en met 27 jaar, georganiseerd dix>r poppodium Gebouw T en wo ningcorporatie Stadlanden De wed strijd is in het leven geroepen om jonge dj's en producers een kans te geven om hun muziek aan een groter publiek te laten horen en podiumer varing op te doen. Inschrijven kan via de website beatthedj.com. De jongeren nemen het in de voorrondes tegen elkaar op. Daaruit kiest een professionele jury een winnaar die doorgaat naar de finale in Gebouw T, het poppodium in Bergen op Zoom. Voorafgaand aan de voorrondes vindt een workshopdag plaats in het poppodium, waarbij deelnemende dj's elkaar leren kennen en tips krij gen over draaitechnieken, software programma's en muzikaal onderne merschap. Het Thoolse koor Aboutmusic is za terdag derde geworden tijdens de korenwedstrijd op de Dag van de Zeeuwse visserij in Vlissingen. Vol gens de jury een prestatie van for maat, wetende dat het koor pas twee maanden bestaat. Aboutmusic staat onder leiding van Heieen Bout. Het Koor Lichte Muziek A58 uit Bergen op Zoom, mag een jaar lang de titel Waterkoor 2012 dragen. In dit koor zitten veel Thoolse leden. Behalve de titel won koor A58 ook een prijs van 1500 euro. Het thema van de ze vende Dag van de Zeeuwse visserij was 'Zie, hoor en proef de zee'. De deelnemende koren zongen liederen met het thema 'water'. De tweede plaats ging naar het vocaal ensemble Voci Miste uit Oost-Souburg. Sjaan Vermaas-Guequièrre middenliggend) uil Sint-Maartensdijk heeft als Lotusslachtoffer een rol bij de calamiteitenoefening bij Budelpack. Ze lag bewusteloos bij een koelcel en is door de brandweer naar buiten gedragen. Sandra Wolvekamp uit Oud-Vosse- meer, van praktijk Intzadel, opent zaterdag aan de Leguitsedijk 7 een zorgboerderij. Wethouder Jan Ou- desluijs verricht om kwart voor elf de officiële opening, waarna deel nemers van de zorgboerderij tussen elf en twaalf uur een rondleiding geven. Wolvekamp is onlangs in geschreven bij de stichting Zorg boerderijen Zuid en gaat op de zorgboerderij dagbesteding aanbie den aan mensen met een beper king. Om qen uur begint de open dag met demonstraties van freesty le en equitherapie. Ook zijn er standjes met informatie over hét cursusaanbod. Het is een scenario waarbij van het één het ander komt. Een heftruck chauffeur rijdt een collega aan, er valt een partij dozen om over een an dere medewerker, die bewusteloos raakt. Tegelijkertijd blokkeren de do zen de deur van de koelcel waar op dat moment nog iemand aanwezig is. Een medewerker die in het magazijn aan het lassen is, hoort het lawaai. Hij gooit zijn lasspullen neer en gaat kijken, maar als hij terugkomt, staat de boel in brand. Dat wordt gesimu leerd door middel van een rookma chine. De medewerker probeert te blussen, maar hij kan het vuur niet meer de baas en alarmeert de brand weer, daarop gaat ook het alarm in het bedrijf af. De lasser en de bewus teloze medewerker zijn Lotusslacht offers van de EHBO, ze spelen het scenario mee. De aangereden collega en die in de koelcel zijn poppen. Tijdens het wachten op de brand weer verzamelen alle BHV'ers zich bij de receptie. Daar hangt een plattegrond met lampjes waarop ze kunnen zien waar er iets is ge beurd. Omdat er brand is uitgebro ken, kunnen de BHV'ers niet veel meer uitrichten in het magazijn. Ze vangen de lasser op die veel rook heeft ingeademd en zijn handen heeft verbrand. Vervolgens komen de blusgroepen aan die met zaklampen en blus- slangen (zonder water) de donkere ruimte binnengaan om de brand haard te bestrijden. Als de brand onder controle is, wordt de ruimte verder verkend en wordt de be wusteloze medewerker ontdekt. Ze komt bij als de brandweermannen haar voorzichtig omdraaien en wordt naar buiten gedragen, waar ambulancepersoneel zich verder over het slachtoffer ontfermt. Tot slot worden ook de andere twee getroffen personeelsleden gevon-. den. Riny de Jonge van Van Rijn Veilig heidsopleidingen uit Tholen volgt nauwgezet de verrichtingen van de BHV'ers van Budelpack. „Het gaat erom hoe de BHV'ers handelen en hoe de samenwerking met de brandweer verloopt." De Jonge evalueert achteraf hoe het gegaan is. Hij zegt dat de BHV'ers over het algemeen goed gehandeld heb ben, maar dat er ook leermomenten waren. „Het kan altijd sneller", zegt hij. Waar het bij deze oefening vooral om ging, is hoe de brand weer wordt opgevangen en waar de BHV'ers gaan staan. .Zodra de brandweer arriveert, neemt die de leiding over. De hoofd BHV'er wordt op dat mo ment gekoppeld aan de officier van dienst van de brandweer. Hij kan bijvoorbeeld vertellen door welke deuren de brandweer het gebouw binnen kan. De eigen mensen we ten dat altijd het beste, want die kennen het gebouw goed." Na zo'n drie kwartier was de oefe ning afgelopen, omdat de leerdoe len waren behaald. Tijd voor de evaluatie. Die gebeurde eerst tus sen de BHV'ers en de brandweer afzonderlijk en daarna kwamen ze samen met hun bevindingen. De samenwerking was goed verlopen. De openlucht bioscoop op de voor malige oesterputten in Tholen is volgens Simon van Lit, voorzitter van de jongerenraad Tholen (Joth) een geslaagd initiatief. Hij schat dat er vrijdagavond zo'n 120 bezoekers op de film Freedom Writers afkwa men. „Gekscherend hadden we als jongerenraad geroepen dat 200 man mogelijk moest zijn." Dit is voor zo'n nieuw evenement een mooi re sultaat, vindt jongerenwerker Ingrid Bras. Van Lit „Jong en oud kwam op de film af. Precies zoals we be doeld hadden." Op de oesterputten hing vrijdagavond een scherm van 24 m2. Het merendeel van de be zoekers had een eigen stoel en de ken meegenomen om de film op het scherm van 24 vierkante meter te bekijken. Of er een vervolg op de openlucht bioscoop komt, kan de voorzitter van Joth niet zeggen. „We gaan eerst evalueren. Maar de reacties waren in ieder geval posi tief." Voor de bijna volledig ver nieuwde jongerenraad was dit het eerste door hen georganiseerde eve nement. Bras: „Het was mooi om te zien hoe ze op mensen afstapten om te vragen of ze bijvoorbeeld hun ra dio wilden uitzetten. Dat moet je ook maar durven, maar de mensen accepteerden het." De bestemmingsplannen voor bedrijventerreinen in Sint-Annaland en Sint Philipsland leveren de gemeente meer op dan ze hebben gekost. Er is afge lopen jaar 60.(X)0 euro als tussentijdse winst ingeboekt. VERVOLG VAN WESTERPOORT Het groepje van Paulusse heeft de rubberen banden naast de bretels ook verwerkt in een broek. „Die was te smal. We hebben de banden open geknipt en tussen de naad gezet." Een ander groepje bewerkt kledings tukken met verf en maakt er scheu ren in voor een stoer effect. Bedrijven uit de regio werken mee door afval te leveren. Jongerenwer ker Ingrid Bras, die ook betrokken is bij het project, vertelt dat de bedrij ven ook voor extra materiaal zorgen als daarom gevraagd wordt. De scholieren leren tijdens het project dat er van oude kleding nog iets te maken valt. Ook in andere lessen wordt aandacht aan het project be steed. Er wordt daarvoor gebruik ge maakt van het lespakket Schone kle ren in de klas. De leerlingen hebben een aflevering van de televisieserie Bloed, zweet en luxeproblemen ge zien, waarin Nederlandse jongeren kennismaken met de problematiek in de Derde wereld. Bij de getoonde aflevering gingen jongeren aan de slag in een kledingfabriek in Ban gladesh, waar kinderen goedkoop kleding produceren voor een grote modeketen. Oudesluijs vertelt dat het programma indruk heeft ge maakt op de leerlingen. „Een leer ling zei tegen mij, nu weten we hoe kinderen in Derde wereldlanden het hebben. En een andere jongen zei dat hij nu anders tegen zijn kleding aankijkt en eerder zal proberen te combineren in plaats van nieuwe kleding te kopen ."Ook tijdens lessen geschiedenis en aardrijkskunde krij gen de leerlingen meer informatie over arme landen. Oudesluijs zegt dat de gemeente me deverantwoordelijk is voor het bie den van maatschappelijke stages en dat die van belang zijn voor de keu zes die leerlingen moeten maken voor hun vervolgopleiding. „Door actief met iets bezig te zijn, krijgen de leerlingen een idee wat ze later willen doen." De inzet van het jeugd- en jongerenwerk van de ge meente levert volgens Ingrid Bras weer waardevolle contacten op met de jeugd. „Dit is nou een positieve manier om met elkaar in contact te komen. De jongeren kunnen hun ta lent laten zien en dat is altijd leuker dan wanneer wij ze spreken in bij voorbeeld een overlastsituatie. De gemeente heeft er veel baat bij om goed contact te hebben met haar jon geren." Het is een win-winsituatie volgens de wethouder. En die houdt niet op, want de extra bijkomstig heid is volgens hem dat jongeren op deze manier bewust worden van de talenten die ze in kunnen zetten. En daarmee zouden ze ook eerder warm gemaakt kunnen worden voor vrij willigerswerk. Het COS heeft de leerlingen geïn formeerd over hun programma Con sumptie verplicht, dat jongeren sti muleert na te denken over de vraag wat hij of zij doet voor een betere wereld. Die betere wereld is er een waar mensen zich inzetten voor mensenrechten en de Millennium doelen. Een onderdeel van het pro gramma is de campagne Upgraden. Daarbij moeten jongeren in actie ko- mén om anderen te laten nadenken over een betere wereld. De leerlin gen van Westerpoort doen dat tij dens hun modeshow. Ze zetten daar bij het publiek aan het denken over recyclen en duurzaamheid. De ontwerpen worden tijdens de Dag van de Duurzaamheid beoor deeld door een jury die het beste ont werp kiest. Eén van de juryleden is Simon van Lit uit Sint-Annaland, voorzitter van de jongerenraad Joth. De andere juryleden zijn nog niet be kend. De leerlingen willen de kle ding ook tentoonstellen in de school. accountantskantoor administratie- belastingadvieskantoor REGISTER» BELASTING ADVISEURS» Ravel straat 69 4614 XC Bergen op Zoom tel.: 0164 21 10 66 email: christ@vantilburgboz.nl Advertentie I.M. f

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 11