B Speeltuin krijgt komend voorjaar nieuw toestel voor oudere kinderen Koningin vertelde niets dat Adri en Gerda van Vossen nog niet wisten Else van Dongen uit Tholen drinkt vóór jawoord koffie in Dalemhof DÉ SPECIALIST IN ZONNE-ENERGIE Smidsklokje en jeugd in taptoe VTLiLIi 1G Weinig piepers Grote opgave Grapje Sociaal zwakken en natuurbeheer Energy Systems Donderdag 20 september 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Bezoekersaantal Vrij en Blij blijft achter door wisselvallige zomer Westdorp meeste vis Lampionnenoptocht Creamiddag Drie vissen Zonder stroom Pleintjesfeest Werktuigenberging Piet Bout heeft de nacht voor zijn bruiloft heerlijk gesla pen. De 21-jarige Tholenaar is de avond ervoor pas om acht uur thuis gekomen na een hele week te hebben ge werkt op een viskotter. Voor zijn even oude bruid Else van Dongen uit Tholen is het een ander verhaal. Zij is die nacht zenuwachtig en moet al vroeg uit bed voor de kap per. Die staat al om half zeven vrijdagmorgen op de stoep. Aangekleed en wel ondergaat het aanstaande bruidspaar eerst een fotosessie en dan is het tijd voor een kopje koffie op het werk bij Else. Ze bezoeken de bewo ners van afdeling 2 van Ten Anker in Tholen. Else werkt nog geen jaar als verzorgende ig in Ten Anker, maar ze ligt goed in de groep. „Het is een fijne collega", zegt Wilma Giljam uit Sint-Annaland. Na de koffie gaan ze nog een paar afdelingen langs en dan op naar het oude stadhuis voor het jawoord. Vervolgens gaan ze te voet naar de Grote Kerk waar dominee Meijer het huwelijk kerkelijk bevestigd. Tweelingzus Margreet let goed op hoe het eraan toe gaat. Zij trouwt in december met André van den Bergh uit Dalem en gaat daar ook wonen.Ze weet veel van haar zus Else, maar niet hoe ze Piet ont moet heeft. „Het is voor ons allemaal een raadsel: op eens hadden ze verkering. Het was na het vuurwerk op de braderie." Asfalt Schapenweg Details Verkoopdag Kledingverkoop Spuidamstraat VERVOLG VAN PRINSJESDAG Zeventig in totaal. Het publiek juicht. „Nu duurt het nog hooguit tien minuten", zegt een vrouw te gen haar man. Ze heeft gelijk. Iets na kwart over één rijden de konink lijke koetsen het Binnenhof op. Als eerst een zwarte koets, voortgetrok ken door een vierspan met zwarte Frieslanders. Daarin prinses Lau- rentien, prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven. Daarachter de Gouden Koets met koningin Beat rix, Willem Alexander en zijn vrouw Maxima. Enkele minuten later, om half twee, opent Hare Majesteit de Troonrede met een welluidend 'Leden der Sta- ten-Generaal'. Afgaande op de ui terlijkheden, lijkt het een Prinsjes dag als alle andere. Toch is de derde dinsdag in september dit jaar an ders. Juist op het ceremoniële hoog tepunt van het jaar, wanneer de con stitutionele monarchie al haar pracht en praal inzet om de landelij ke begroting te presenteren, is er ei genlijk niets zinnigs aan te kondi gen over volgend jaar. De Troonre de is gebaseerd op wat vijf partijen, de zogeheten Kunduz-coalitie (ook wel Lenteakkoord genoemd), afge lopen voorjaar met elkaar afspra ken. Maar die politieke coalitie is verleden tijd. Vandaag komt de nieuw gekozen Kamer bijeen. Er is kans dat een deel van die afspraken linea recta van tafel verdwijnen. De PvdA, waarmee de VVD mogelijk een coalitie gaat vormen, deed im mers niet mee aan het Kunduz-ak- koord. Wel stelde koningin Beatrix dat Nederland de komende jaren voor een grote opgave staat. „De fi nanciële en economische crisis die de wereld sinds 2008 in zijn greep houdt, raakt ook Nederland hard." Het beheersbaar maken van de groei van de overheidsfinanciën is vol gens de koningin een belangrijk punt. Beatrix trok een parallel met de situatie in 1813, toen de grond slag werd gelegd voor het konink rijk der Nederlanden. „Twee eeu wen later, in een heel andere maatschappelijke en staatkundige context, staat ons land opnieuw voor een opgave die om grote veer kracht vraagt." Economisch herstel volgt niet vanzelf, stelde de konin gin. Ze benadrukte het belang van Europese samenwerking. „Voor Ne derland, dat een groot deel van zijn nationaal inkomen in Europa ver dient, is dat essentieel." Voor Adri van Vossen waren de woorden van Hare Majesteit niet zo nieuw. „Ze heeft niets verteld dat ik nog niet wist", zegt hij. Zelf merkt Van Vossen, die samen met zijn zoon een garagebedrijf runt in Sint- Annaland, goed dat het economisch minder gaat. „Mensen zijn terug houdend in hun aankopen", zegt hij. „Vaak kiezen ze eerder voor een nieuwe auto met betalingsregeling, dan voor een tweedehands exem plaar van een paar jaar oud." On danks dat de Troonrede voor hem niets nieuws aan het licht bracht, heeft Adri genoten van de aanwe zigheid in de Ridderzaal. „Wat een schitterend gebouw is het vanbin nen", zegt hij. „Dat alleen al, was de moeite waard." Het Setallandse echtpaar kreeg twee maanden terug de uitnodiging voor Prinsjesdag. „De secretaris van Karla Peijs belde ons op", zegt Gerda. „Het was aan het eind van de middag, om een uur of vijf. Eerst dacht ik dat het een grapje was. Dat we in de maling werden genomen." Maar niets bleek minder waar. Dinsdag 28 augustus viel de officiële uitnodiging op de mat. De uitnodiging in de Ridderzaal heeft alles te maken met de konink lijke onderscheidingen die Gerda en Adri dit jaar kregen opgespeld. Het echtpaar Van Vossen-Geuze vangt sinds 1985 kinderen op. Ze doen aan crisisopvang, maar verlenen ook langdurige pleegzorg aan ba by's en (jonge) kinderen. Veelal gaat het om kinderen uit probleem gezinnen, waar de rechter de ouders uit de ouderlijke macht heeft ont zegd. Alcohol- en drugsverslaving spelen vaak een belangrijke rol. „In de afgelopen 27 jaar hebben we een kleine dertig kinderen in huis ge had", zegt Gerda. „Soms een paar weken, maar vaak langer." Drie kin deren maken vanaf hun geboorte deel uit van het gezin. Twee daarvan wonen nog thuis. „We hebben ze opgevoed alsof het onze eigen kin deren waren." Het echtpaar heeft zelf twee zoons. Met een daarvan runt Adri het garagebedrijf. Een streetparade kent de taptoe van de Oud-Vossemeer's Muziekvereni ging al een aantal jaren. Maar het muzikale evenement wordt bij de 32ste editie, op zaterdag 6 oktober, opnieuw uitgebreid. De jeugdkorp- sen van de deelnemende verenigin gen hebben vanaf drie uur 's mid dags hun eigen jeugdtaptoe. Naast OVM zelf zijn dat de Rijnmondband uit Schiedam en showkorps Wilhel- mina uit Sleeuwijk. In de eigenlijke taptoe, die om half acht begint, wordt een stukje muzikaal theater in gepast. Ook dat is nieuw. Het ont staan van het Smidsklokje staat daar in centraal. Dit uurwerk uit het laatste kwart van de achttiende eeuw hangt aan een gevel in de Voorstraat. Het werkt al geruime tijd niet meer. Vaste prijzen en een heel beperkte aanvoer. Dat is het beeld bij de aardappelveiling in Sint-Annaland. Dinsdag 18 september: Doré 32, Première 16. Frieslander 16. Nicola 18-19, Bildtstar 18-19, bonken 28, drielingen 6, aanvoer 8 ton. Donderdag 13 september: Doré 32, Frieslander 16. Nicola 18-19, Bildtstar 18-19, aanvoer 14 ton. Stichting Landschapsbeheer Zeeland krijgt van de provincie 84.500 euro subsidie voor het project Samen Groen Gezond. Hierin worden de mogelijkheden verkend, en in de praktijk getoetst, om sociaal zwakke groepen in te schakelen bij het be heer van natuur en landschap. Orga nisaties op het gebied van zorg, wel zijn re-integratie, natuurbeheer en natuureducatie gaan daarbij samen werken. Het project sluit aan bij een motie van de SGP-statenfractie, die door provinciale staten is aangeno men, waarin gedeputeerde staten wordt gevraagd te onderzoeken of cliënten van sociale werkplaatsen in gezet kunnen worden bij het beheer van natuur en landschap. NfeuMftarxfeeweg ft i 4697 RK l Sin! Annaiand 0166 65 43 35 I www.bcon-energysystems.nl Advertentie LM. Luchtkussens, een draaimolentje, skelters en een paardenkoets. Attrac ties waarvoor zaterdag in Sint-Annaland volop animo was op de speel dag van speeltuin Vrij en Blij. Het was een ideale dag weer: zonnig, en een beetje wind. „We doen dit gewoon om een leuke dag te hebben voor de kindjes", zegt secretaresse Ellis Hoek van de vereniging. Met rond de achthonderd gezinnen die lid zijn, wordt Vrij en Blij breed gedragen in het dorp. Maar ook uit andere plaatsen trekt de speeltuin bezoekers. „Er zijn deze zomer ver schillende basisscholen geweest", vertelt bestuurslid Anny Saarloos. „De school uit Stavenisse was er bijvoorbeeld met honderd kinderen, en tegelijkertijd nog dertig kinderen van een andere school. Dat ging pri ma samen." Door het wisselvallige weer bleef het bezoekersaantal deze zomer wat achter bij andere jaren. „Dan regende het weer. En dan weer was het zó warm dat iedereen naar de waterkant ging." Het bestuur van Vrij en Blijk klaagt niet over de bezoekersaantallen. Sinds de verhuizing naar de hoek van de Schoolstraat en de Klooster straat zit de speeltuin veel meer in het zicht. En steeds weer kan het be stuur verbeteringen aanbrengen. Zo is er een bord gekomen met de speelregels. En er zijn bordjes aan gebracht op de speeltoestellen die aangeschaft konden worden dankzij giften van de familie Slager en de Weezen-Armen. Verder zijn wat ex tra bankjes geplaatst. En de carrou sel, die kapot was, is afgebroken. „In het voorjaar komt daar een nieuw toestel voor in de plaats, voor de wat oudere kinderen", vertelt El- lis Hoek. Met de speeldag timmert de speel tuin aan de weg. Zaterdag zijn de zeven bestuursleden en een aantal vrijwilligers druk in de weer. Ze zijn herkenbaar aan een blauw T- shirt met opdruk. „Ook dat is nieuw", aldus de secretaresse. „We willen gewoon een leuke dag heb ben voor de kindjes." De vereni gingskas kan het hebben, maar er is ook hulp van sponsors. „De friet die we vandaag verkopen bijvoorbeeld, is gesponsord." Op de hoek van de straat staat een bus met aanhanger van Nuso, de overkoepelende organisatie van speeltuinverenigingen in ons land. Er zijn zo'n 700 speeltuinverenigin gen en kindervakantiewerk-organi- saties bij aangesloten. Uit de bus komen verschillende spelmateria len, die bij de speeltuin worden op gesteld. En ook een paar skelters. Na overleg met het bestuur wordt daarvoor een baantje afgezet in de Kloosterstraat. Vervolg van plaatselijk nieuws. D. Westdorp had zaterdag met 58 cm het meeste vis van de 25 deel nemers aan de bekerwedstrijd van hengelclub de Zeebaars. Er werd in totaal 157 centimeter vis gevangen bij Gorishoek. W. van As werd tweede net 29 cm. Verdere uitslag: 3. K. de Graaf 27 cm; 4. L. Poot 26 cm; 5. M. Kooijman 17 cm. daardoor een beter oordeel vormen over de benodigde omgevingsver gunning. Niet strijdig met de rede lijke eisen van welstand was het re sultaat. Sint-Phillpsland Muziekvereniging Concordia gaat op 28 september weer de straat op voor een lampionnenoptocht. Het is een feest voor groot en klein om de donkere straten op te fleuren met mooie lampionnen, lachende ge zichten en marsmuziek. Die avond kunnen mensen om zeven uur bij dorpshuis de Wimpel terecht voor de verkoop van lampionnen en om half acht begint vanaf die plek de optocht. In de Gereformeerde Kerk in Anna Jacobapolder wordt op zaterdag 29 september een creamiddag georga niseerd voor kinderen van 4 tot 12 jaar. Er wordt geknutseld en een verhaal verteld. Het thema is Waar is God? Opgeven kan bij Ina Bac ker 0167 572941 of bij Rita Boude- ling 0167 572538. De volgende morgen, op zondag 30 september, is er om tien uur een schooldienst in de kerk. Samen met de christelijke school Het Kompas en Marja Maris wordt deze dienst verzorgd Slechts drie deelnemers aan de competitie van visclub De Makreel is het zaterdag gelukt om een visje te vangen. Bram den Braber pakte de winst met een bot van 31 cm. Kees Reijngoudt werd tweede met een zeebaarsje van 23 cm en Bram Kosten pakte de derde prijs met een zeebaarsje van 22 cm. De overige 17 vissers, de competitie is gestart met 16 senioren en vier junioren, vingen geen vis uit de Oosterschel- de. Dat is de volgende wedstrijd (op 6 oktober) misschien anders als er in ander water wordt gevist, na melijk de Noordzee bij Zoutelande. Door graafwerkzaamheden hebben bijna 1000 huishoudens ruim een uur zonder stroom gezeten. De elektriciteitsstoring begon vorige week woensdagmiddag om acht over half vijf en was om kwart voor zes opgelost. De Philipsdam is die zelfde dag tussen kwart over twee en drie uur dicht geweest. Er was een vrachtwagen tegen de slagbo men van de brug gereden. Het pleintjesfeest van basisschool De Luyster, dat elke twee jaar wordt gehouden, is druk bezocht. Er waren allerlei activiteiten, zoals schminken en verkoop van zelfge maakte spulletjes. Op een lig skelter zoeft een jongen door de Kloosterstraat, terwijl paarden een wagen vol kinderen door het dorp trekken. 'nn nTin-r''jrni(ir"t',rir'r»"rii'iTTtr''tiiiri'nin~irinirTnr.iTiirn*iritirianiimiffiitrrtrn- -ir -irrriir irr 11,rriwirtw""Ti—K>iii»ii'iiiiiiii iiiMiiirrnn>i THOLEN t/m eind sep Tentoonstelling De Zeeuwse Staties, Ichthuskerk, za 14-17 u. 21 sep Openluchtbios: Freedom Writers, film, Joth, voorm. oester putten, 21 u. 22 sep Inleveren spullen rommel markt Concordia, Oudelandsestr. 35,10-12 u. 23 sept t/m 14 okt Fotosalon Zee- land. Matchplay (Salus), za en zo 12-18 u, woe 15-20 u.,vr 17-22 u. 26 sep Winterkledingbeurs, kring loopwinkel 9-11.30 u 27 sep Start seizoen, klaverjasclub Stad Tholen, Hof van Holland, 19.30 u. 29 sep Dorcas kledinginzameling, Regentessestr. 50,9-12 u. OUD-VOSSEMEER 22 sep Open dag MerKaBa Sudbu ry school, Zeedijk 3, 10-15 u. 6 okt Taptoe OVM, Raadhuis straat, 19.30 u. SINT-ANNALAND Tot eind okt Exposities Langste merklap en In en om de boerderij, Meestoof. di t/m za 13.30-17 u., wo 19-21 u. 29 sep Natte laarzentocht, excursie slik. VVV. start eind Sluispolder- weg 9.30 u. STAVENISSE 27 sep Kleding verkoop Adullam, Scheldeoord. 14-20 u. SINT-MAARTENSDIJK 25 sep Seniorenwandelen, Ooster- scheldestappers, start Haestinge, 13.30 u. 28 sep Douanespel. jeugd- en jon gerenwerk, Muyeweg/Kastelijns- weg, 20.45 u. 29 sep Dorcas kledinginzameling, Wouthoekweg 5,9-11.30 u. 29 sep Speuren langs de waterkant Pluimpot, aanmelden 1VN 0113- 211675 (kantooruren), zeedijk Kastelijnsweg, 14 u. SCHERPENISSE 22 sep Vogelen in de Scherpenis- sepolder, excursie, aanmelden VVV, start eind Platteweg, 13.30 u. 27 sep Kledingverkoop Adullam, zaal Ger. Gem., 10-12 u. POORTVLIET 22 sep Najaarsmarkt Ger. Gem., tuincentrum Paasdijkweg. 10-15 u. SINT PHILIPSLAND 28 sep Lampionnenoptocht Con cordia, de Wimpel, 19.30 u. 29 sep Creamiddag, Geref. kerk AJP. 14-16.30 u. BERGEN OP ZOOM t/m 30 sep Zomerstadswandeling. vanaf oude stadhuis, elke woe en zo 14-15.30 u. t/m 31 okt Bezichtiging monumen ten. 13-16.30 u. 21 sep Leesgroep Engelse litera tuur, café Helena, 19-21 u. 21 sep Trijntje Oosterhuis, ge- bouw-T. 22 sep Hit the 90's, gebouw-T, 22 u. 22 en 23 sep Brabants koor en or- gelfestival. 26 sep Concert Bill Wyman en The Rhytm Kings, de Maagd. 20 u. Verzorgende Else van Dongen en visser Piet Bout hebben elkaar vrijdag het jawoord gegeven. De maatschap Burgers en Abra- hamse wil een werktuigenberging bouwen aan de Schoondorpseweg 6. De welstandscommissie beoor deelde maandag de aanvraag voor een omgevingsvergunning als niet strijdig met als opmerking dat de gemeente meewerkt aan het aan passen van het bestemmingsplan. Een deel van de Schapenweg wordt in opdracht van de gemeente voor zien van een nieuwe asfaltlaag. Dura Vermeer gaat dit uitvoeren, samen met nog een stukje van de Lange Zandweg. De welstandscommissie beschikte maandag over de bouwkundige de tails bij de aanvraag van A. van der Male voor het verbouwen van de woning aan de Langeweg 9 en kon De Gereformeerde Gemeente orga niseert zaterdag een verkoopdag bij tuincentrum Heijboer aan de Paas dijkweg. Van tien tot drie uur kun nen bezoekers onder andere hun ha ren laten knippen, kleding en stoffen uitzoeken en struinen tussen de rommelmarktspullen, waaronder ook een groot boekenaanbod. Kin deren kunnen knutselen en de kleurplaat en puzzel uit het pro grammaboekje inleveren. De op brengst van de verkoopdag is volle dig bestemd voor de thuiszorg van aidspatiënten en andere zieken in Zuid-Afrika. De stichting Adullam houdt op donderdag 27 september een kle dingverkoop. Die wordt van tien tot twaalf uur gehouden in de zaal van de Gereformeerde Gemeente aan de Schoolstraat 2. Een stukje asfalt op de Spuidam straat richting de ijsbaan wordt ver nieuwd. Het karwei wordt met di verse andere asfaltwerken op het eiland voor de gemeente uitgevoerd door Dura Vermeer. Poortvliet Na afloop van de Troonrede komen de politici naar buiten. Met vooraan Thom de Graaf (links) van D66 en Roel Kuiper (CU),beiden lid van de Eerste Kamer. Midden Arie Slob (CU) en rechtsachter Kees van der Staaij (SGP)allebei lid van de Tweede Kamer.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 5