Let op! Geld lenen kost geld bJy GOUD INKOOP Thoolse ondernemers moeten rijkdom Oosterschelde benutten Pand De Jonge Motoren draait voor honderd procent op zonne-energie Uiierikx Toyota Aygo vanaf 2.995,- EN ZILVER Profiteer nog voor de BTW verhoging! U heeft nog tot 1 oktober NPO-voorzitter Siebe Kramer: het betaalt zich uit met de 50/50 deal en 1.000,- korting Tholen Ons Nationaal Park groots in investering per vierkante meter Donderdag 20 september 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 De prijzen zijn nu historisch hoog Antwerpsestraat 5 Bergen op Zoom 06-83710773 www.vanleeuwenjuweliers.nl di t/m vr 11.00 - 17. M uur za 11.00 - 16. 23 uur TOYOTA Fascinerend Tegen muggen Samen doen Stemmen van lezers Informatieborden op zwemlocaties Wankel evenwicht Fietspad en de ijsbaan Er is al een Toyota Aygo vanaf €7.990,-. Met de 50/50 deal betaal je nu de helft min 1.000,- korting en de andere helft 3.995,-) pas over 2 jaar. Hierdoor is er deze maand al een Aygo vanaf 2.995,-*. Bcon Energy Systems beste concurrerend met A-merk zonnepanelen Je ziet het niet, maar alle apparaten die Leon de Jonge in zijn motorzaak in Tholen gebruikt, draaien op zonne- energie. De 48 panelen op het dak van het pand aan de Stevinweg leveren voor 100 procent energie voor het be drijf. Daardoor is De Jonge Motoren sinds kort zelfvoor zienend qua elektriciteit. Zijn investering in zonnepane len levert hem meerdere voordelen op. „Eén daarvan is dat Leon nu niet meer bang hoeft te zijn voor prijsstij gingen van energie", zegt leverancier Rien Bruijnzeel van Bcon Energy Systems uit Sint-Annaland. Aftrek SEPTEMBER 2012 Advertentie I.M. De gasten op de Frisia genieten van het uitzicht over de Oosterschelde. Wilma Mol gebruikt de verrekijker om zeehonden op de platen beter te kunnen zien. Links van haar Rens Elenbaas. Rechts Henk Verschoor. Paul Jas, verkoopleider bij bouwleverancier Holonite in Tholen, gaat regelmatig met relaties de Oosterschelde op. In het kader van maatschappelijk verantwoord ondernemen laat hij zijn gas ten aan boord van een zeilboot de grote brok biodiversiteit zien. „Maar ik vertel ook over het roemruchte verleden, zoals de slag bij Reimerswaal in de zestiende eeuw en de ondergang van Spaanse galeien in 1603. Onbekend bij velen is, dat Reimers waal destijds de derde stad van Zeeland was. Terug aan wal komt dan het culinaire aspect van de Oosterschelde aan bod met opnieuw een grote diversiteit. Dat geeft een extra dimensie aan zo'n uitstapje, dat op zich al heel fascinerend is. Vertel het door, hoe mooi de Oosterschelde is, ons grootste nationaal park", aldus Paul Jas. aquacultuur, het economisch belang van de Oosterschelde." Met de plaatsing van 30 informatiezuilen langs de Oosterschelde (ook op Tho len en Sint Philipsland zijn er ver schillende te zien) is het recreatieve deel van de zeearm benadrukt. Daar naast zijn er ook gastheren (res taurants, campings) aangesteld die de Oosterschelde uitdragen. In het NPO zijn zeven Zeeuwse gemeenten en verschillende belangenorganisa ties vertegenwoordigd die volgens Siebe Kramer in tien jaar vertrou wen hebben gewonnen. 'Verwonder je over je eigen omge ving', was de boodschap van Wilco Jacobusse uit Zierikzee, die als NPO-voorlichter het nationaal park promoot. Hij wees de Thoolse on dernemers op het parelsnoer aan voorzieningen langs de Oosterschel de. Met lespakketten voor het basis onderwijs wordt ook de jeugd op de rijkdom van dit nationaal park ge wezen. ,JJeel veel Zeeuwen weten nog niet dat hier bruinvissen te zien zijn. Wereldberoemde streekproduc ten liggen in de Oosterschelde voor het oprapen. Dat heeft een aantrek kende werking op toeristen, maar ook voor ondernemers is het een pluspunt als u onderneemt aan het grootste nationaal park van Neder land. Met vogels in alle soorten en maten, 125 zeehonden en 42 bruin vissen. Minstens zo spectaculair is het onderwaterleven met o.a. de se pia, zeekatten en zeepaardjes, die pas bij de Bergsediepsluis zijn ge zien. En boven de grond is er zeeal- sum. Een takje daarvan in je slaap kamer en je hebt geen last meer van muggen!" Harm-Jan van Dijke concludeerde, dat de kansen die de Oosterschelde biedt, benut moeten worden. ,£r lig gen enorme kansen, maar welke Thoolse onderneming heeft op zijn website of in een bedrijfsbrochure staan, dat ze middenin het grootste nationaal park gevestigd is? We heb ben hier iets. waar we trots op kun nen zijn en dat moeten we dan ook uitdragen." Volgens de vice-voorzit- ter van het OOT moeten de onderne mers het samen doen met andere or ganisaties. „De publieke en private sector moeten samen optrekken. Dat is van essentieel belang voor een goed resultaat." Op de Frisia waren ook afgevaardig den van SRT, TOF, Kamer van Koophandel en VVV aanwezig, naast vertegenwoordigers van bijna alle raadsfracties, alsmede de wet houders Van Dis van recreatie en Hommel van economische zaken. Die konden nog wel de zeekraal en de zeebaars proeven, maar niet meer het ijsje, want om zeven uur moesten ze weer in Sint-Annaland aan wal om de raadsvergadering van half acht in Tholen te kunnen bijwonen. In mijn beleving groeit de afstand tussen het nationaal park Ooster schelde en de gewone burgers in de wereld rondom het park. Het begint een soort openluchtmuseum te wor den waar elke verandering in het ge bied al snel bestempeld wordt als een negatieve ontwikkeling die zo snel als mogelijk hersteld moet wor den. Dit in tegenstelling tot de nor male wereld rondom het park, waar diezelfde autonome ontwikkelingen ongemerkt doorgang vinden. Tot zo ver geen probleem, totdat het gaat om de kosten die ermee gemoeid gaan en de invloed ervan buiten het park. ik kijk dan ook steeds meer mijn ogen uit bij de acties die wor den ondernomen om 'het tij te ke ren'. Zo hebben we al de zeekraal- snijloterij voor mensen, die al voor het nationale park bestond, net zo deden als de zeehond bij de Ooster schelde hoorde. Het gesleep met klein zeegras. En dan nu de nieuw ste actie waarbij het ijsbaantje ge confisqueerd moet worden om maar in de woorden van Siebe Kramer te blijven. En zeg nu zelf: als het toch maar om een ijsbaantje gaat, mag ik straks het nieuwe getijdengebiedje dan ook een postzegeltje in het na tionaal park Oosterschelde noemen dat alleen groots uitblinkt in zijn in vesteringsbedrag per vierkante me ter? Mogelijk zie ik het helemaal verkeerd en gaat dit mijn pet te bo ven, ware het niet dat anderzijds op elke willekeurige ochtend in de pol ders langs het nationaal park duizen den ganzen vliegen, die zich te goed doen aan al het lekkers buiten het park. De boer letterlijk de kaas van zijn boterham eten en de consument zijn toekomstige boterham, omdat het graan in de buik van deze rak kers verdwijnt. De negatieve effec ten van deze autonome ontwikkelin gen hoeven blijkbaar niet zo snel als mogelijk geneutraliseerd worden. Laat staan dat er voldoende geld be schikbaar is om deze negatieve ef fecten te compenseren. Of wat als straks het Rammegors opgeofferd is en de zoute kwel via het Ramme gors het Schelde-Rijnkanaal in stroomt. Wordt dit negatieve effect dan ook tegengegaan en/of de agra riërs schadeloos gesteld voor de ver- zilting van het zoetwatersysteem? Als bescheiden Zeeuw laat ik het al lemaal maar gebeuren en denk ik er vaak in stilte maar het mijne van, mijnheer Kramer. Maar u geeft het zelf aan. Zeeuwen lopen vooruit. Dus misschien is mijn visie als Zeeuw wel de toekomst en zal tegen die tijd het geld ook wat nuttiger be steed worden bij voorkeur wat meer buiten het park aan zij die ervan en ermee mogen en moeten leven. Hans Akkermans, Sint-Annaland Bij de 55 officiële zwemlocaties in Zeeland komen nieuwe informatie borden (ze zijn landelijk uniform) om te voldoen aan de Europese zwemwaterrichtlijn. Ook andere zwemverbods- en waarschuwings borden worden waar nodig geplaatst. Daarnaast komt er voorlichtingsma teriaal, en een zwemwaterwebsite (samen met andere provincies). Bo vendien wordt op elke locatie een veiligheidsonderzoek uitgevoerd. De kosten van dit alles zijn 106.000 eu ro. Voor de exploitatie van al deze voorzieningen is de komende drie jaar 50.000 euro per jaar nodig. Zee land krijgt dat geld van het Rijk via het provinciefonds. „Nooit geweten dat de Oosterschelde een nationaal park was." Voor één Thoolse ondernemer was de excursie van het Ondernemers Overleg Tholen (OOT) donderdag in elk geval een openbaring. Ook zijn colle ga's keken hun ogen uit. Tientallen zeehonden, vlakbij op een zandplaat in het zonnetje. "Beleef de schoonheid, bewaak de veiligheid, benut de rijkdom', hield Wilco Jacobusse van het Nationaal Park Oosterschelde (NPO) de Thoolse ondernemers en gemeentebestuurders voor. Bergen op Zoom, Edisonlaan 9,0164-241250, www.wierikx.nl OOT greep de week van de Ooster schelde aan om de leden meer bij deze zeearm te betrekken. 'Tholen op de kaart' is immers een van de projecten die OOT samen met ande re organisaties als SRT (recreatie ondernemers) en TOF (detailhandel) uitwerkt. In Canada, waar Harm-Jan van Dijke voor zijn werk vaak komt, wordt in Calgary verwezen naar een nationaal park dat 150 km verder ligt. „De Oosterschelde ligt hier als het ware op 150 meter. In onze ach tertuin", zei de vice-voorzitter van het OOT. Hij pleitte ervoor om het grootste nationaal park van Neder land - 37.000 hectare - beter te be nutten. „Onbekend maakt onbemind en daarom beginnen we vandaag om jullie beter te informeren." Dat gebeurde aan boord van de rond vaartboot Frisia, die in Sint-Anna land met zo'n zeventig gasten van wal stak. „We weten minder van el kaar dan we denken, dus doe uw voordeel met de informatie die u vandaag van ons en uw collega's krijgt. Het betaalt zich uit", zei NPO-voorzitter Siebe Kramer, vroe ger burgemeester van Kapel le en daarvoor wethouder in Moerdijk. Hij pleitte ervoor dat Tholen beter uitnut dat het aan het water ligt. „Reimers waal doet dat met Yerseke en Noord- Beveland met Colijnsplaat. Dat kan hier ook! Natuur en economie vor men een kerntaak van de provincie en v<xor beheersbare recreatie en toe risme zijn hier ook mogelijkheden", zei de NPO-voorzitter. Hij prees de Oosterschelde aan als het grootste en natste nationaal park van ons land met een ongekende kwaliteit. „Geweldig dat we zo'n park hier hebben. Dat moeten we koesteren en waarderen." Kramer ging er niet aan voorbij dat er nog steeds mensen klagen wat er alle maal niet mag. .Zo werd ik gebeld door een autochtone Zeeuw die geen vergunning kreeg om zeekraal te snijden, terwijl hij op de Ooster schelde was verwekt. Voor een aan tal mensen is het nog steeds erger niswekkend dat er beperkingen zijn, maar er mag een heleboel wel. Veel mensen genieten van de Ooster schelde, maar er is een wankel even wicht en dat moeten we niet versto ren. T(x:h bekijken we welke ruimte er nog is voor mensen die wat wil len. En dan gaat het niet alleen om jachthavens. We kijken ook naar Het verloren gaan van de ijsbaan op de Rammegors en het niet openstellen van een stuk buitendijks fietspad bij Sint-Annaland kwamen donderdag opnieuw ter sprake. NPO-voorzitter Siebe Kramer wist dat er nog steeds mensen zijn die klagen over wat er allemaal niet mag in en rond de Oosterschelde. „Als je het ie dereen naar de zin wil maken, heb je met iedereen ruzie", was zijn stelling. ,,Je houdt nooit iedereen te vriend. Je moet knopen doorhakken en er niet over blijven praten. Dat geldt voor de Oosterschelde en de Hedwigepolder. Ik kan leven met de verzil- ting van het Rammegors en het gedeeltelijk niet openstellen van een buitendijks fietspad", zei Kramer. Brandstofverbruik (556/2011F/EC) varieert van 4,31/100 km (23,3 km/1) t/m 4,5 km/100 km (22,2 km/1), CO2 99-104 gr/km. Genoemde prijs is inclusief BTW, excl. kosten rijklaar maken en verwijderingsbijdrage op basis van een 50/50 deal inclusief 1.000,- korting. Actieperiode 27-08-2012 t/m 30-09-2012 (mits geregistreerd voor 30-11-2012). Dit niet-doorlopende krediet wordt aangeboden door Toyota Financial Services. Voor de nieuwe Toyota Aygo. U financiert 50% van de consumentenprijs met een maximum kredietbedrag van 10.000,-: minimum 3.500,-. Ondervoorbehoud van kredietacceptatie. Toetsing en registratie bij BKR te Tiel. Toyota Financial Services staat onder toezicht van de Autoriteit Financiële Markten (AFM). Afgebeeld: Aygo Dynamic Orange incl. metallic lak 11.120,-. Wijzigingen voorbehouden. Importeur: Louwman Parqui B.V. Meer info bel gratis 0800 - 0369 of kijk op www.toyota.nl. Leon de Jonge (links) heeft 48 zonnepanelen op zijn bedrijf liggen, geleverd door Rien Bruijnzeel (rechts) van Bcon Energy Systems. Van de 10.000 kilowattuur (Kwh) op jaarbasis, zou De Jonge tot de helft kunnen terugleveren aan een energieleverancier. „Er zijn ook energiebedrijven waaraan je meer kunt terugleveren", legt Bruijnzeel uit. Op die manier kan er op den duur verdiend worden aan de inves tering. Meteen al bij het in gebruik nemen van de installatie kreeg De Jonge zonne-energie geleverd en daarmee goedkopere elektriciteit. De Jonge is direct aan het rekenen geslagen toen hij interesse kreeg in zonne-energie. In vijf jaar tijd kan hij zijn gemaakte kosten terugver dienen. Toen bovendien zijn ac countant hem erop wees dat het fis caal aantrekkelijk is voor onderne mers om te investeren in zonnep anelen, was hij om. De Jonge vroeg diverse offertes aan, waaronder bij Bcon Energy Systems. „Bcon bleek het beste concurre rend. Zij konden goed met de prijs mee en dan gun ik het toch liever een ondernemer op het eiland", zegt de motorenman. Bruijnzeel zegt dat hij het op zijn beurt weer leuk vindt om aan een Thools be drijf te kunnen leveren. De Jonge noemt als voordeel de korte lijnen als er zich wat opdoet. De keuze voor de soort panelen was snel gemaakt. „Ik heb natuurlijk van tevoren mijn huiswerk gedaan en onderzocht wat kwalitatief goe de panelen zijn. Toen kwam ik op Canadian solar uit en die levert Bcon ook." Bruijnzeel antwoordt dat zijn bedrijf alleen met A-mer- ken werkt, want dat betaalt zich op den duur ook weer uit. Voor een ondernemer is de keuze voor zonne-energie aantrekkelijk, omdat het valt onder de energie-in- vesteringsaftrek (EIA). „Die krijgt een ondernemer als hij investeert in een energiezuinige installatie, zoals LED-verlichting of een cv-ketel. Door de regeling krijgt een onder nemer netto een derde van de kos ten gesubsidieerd", legt Bruijnzeel uit. De Jonge is blij met zijn investe ring in zonne-energie: „Het mes snijdt aan twee kanten: onderne- mingstechnisch is het interessant, maar ook vanwege het milieu." (Advertentie I.M.)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 15