Overdekt bad en buitenbad met ligweide in de smalstad Emotionele discussie over appartementen Moerland VVD doet niet mee aan de Millenniumdoelen Alleen WD wil kleinere zwemaccommodatie Kunstwerk Scherpenisse dankzij werkzoekenden Wethouder Hoek krijgt halfjaar om er uit te komen Tholen blijft aan knoppen in bieb van de toekomst Donderdag 20 september 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Pot 268 mille SGP: christelijke opdracht en signaalfunctie Hoofdpijndossier Sint-Maartensdijk krijgt een zwemaccommodatie met een binnenbad van 250 m2, een buitenbad van 200 m2 en een ligweide. De hele gemeenteraad, uitgezonderd de VVD, koos donderdagavond voor die optie. De raad sprak ook alvast zijn voorkeur uit voor een ligging zo dicht mogelijk bij de smalstad, aan de noordelijke kant van de uitbreiding van vakantiepark De Pluimpot. De VVD vond een buitenbad in een tijd van recessie een on verstandige uitgave. „We zitten in onzekere tijden en er komt nog heel wat op ons af", vond de liberale woord voerder Jack Werkman. Kille cijfers Schandalig De ongerustheid over de toekomst van het bibliotheek werk in de gemeente Tholen is nergens voor nodig. Die boodschap van wethouder Cees van Dis werd donder dag door een meerderheid van de gemeenteraad om armd. Volgens Van Dis houdt Tholen in de brede samenwerking op het gebied van cultuur in de Ooster- schelderegio altijd de vrijheid om meer dan twee bibli otheekvestigingen open te houden. Een amendement van ChristenUnie, SP en ABT om dat ook schriftelijk vast te leggen vond enkel weerklank bij de PvdA. Van Dis had het amendement eerder al overbodig genoemd. „Het college hecht aan lokale keuzes, ook op het ge bied van financiën." Ontmoetingsplek Kosten projectleiders in de hand houden Weer onderhoud van rotonde naar bedri jf STICHTING UIT OP THOLEN PRESENTEERT: Theaterensemble AVRO'S ANDERMANS VEREN LIFE! Sponsor Hopmans Geense BV SGP en CU volgen negatief advies kunstcommissie Scherpenisse krijgt zijn kunstwerk, hoewel het onvoldoende artistieke waarde heeft. Een ruime meerderheid in de gemeenteraad stelde don derdag de gevraagde 10.000 euro beschikbaar. Alleen de SGP en CU stemden tegen het voorstel. De SGP vanwege het negatieve advies van de kunstcommissie en de CU omdat er nog onvoldoende zicht is op een zogeheten brugwerkplaats voor Thoolse werkzoekenden, de groep die het kunstwerk gaat als re-integratieproject gaat realiseren. Wethouder Cees van Dis was blij met het besluit. „Dit beeld betekent toegevoegde waarde voor Scherpenisse." In de commissie samenleving was er al uitvoerig bij stilgestaan. De gemeentelijke kunstcommissie vond het ontwerp niks. Omdat mensen met het project werkerva ring op kunnen-doen, tekende zich in de commissie samenleving des ondanks al een meerderheid af. Ook de cultuurhistorische waarde van het project is van belang: het object maakt de verdwenen haven van het dorp Scherpenisse zicht baar. De SGP wilde er na de com missie samenleving nog even na denken en maakte in de raad zijn standpunt bekend: tegen. Peter Kraamer: „We kunnen het voorstel niet steunen vanwege het negatieve advies van de kunstcommissie. Als re-integratieproject is het voor ons onvoldoende." Annie Vogelaar was sceptisch, met name over het vermeende gebrek aan draagvlak onder de bewoners van Scherpenisse. „Volgens de wet houder is dat draagvlak er, maar ik hoor zelf andere geluiden." Ook vanwege het standpunt van de kunstcommissie verdient het pro ject volgens haar geen schoon heidsprijs. Toch stemt de SP voor. „Omdat het kansen biedt aan men sen met een afstand tot de arbeids markt." Bram van de Sande (CU) zag die kansen ook wel, maar ziet graag dat er op korte termijn een structurele oplossing komt voor langdurig werkloze Tholenaren die zich onder begeleiding kunnen inzetten voor een duurzame gebiedsontwikkeling op Tholen. „Het moet breder zijn dan enkel werken met metaal." Volgens wethouder Jan Oudesluijs zit een dergelijke voorziening er komend jaar nog niet in. Voor de CU reden om geen goedkeuring te geven aan het maken van het kunst werk. De VVD was bij monde van Greet Boelhouwers wel enthou siast. „Dit is een sociaal-maat schappelijk relevant project. Daar zijn we vreselijk voor!" De 10.000 euro voor het kunstwerk komt uit de reserve Beeldende Kunst, een potje dat volgens Rob Duijm (CDA) met in totaal 268.000 euro goed gevuld is. „Daar hoeven we geen zonde van te maken." De VVD blijft bij haar standpunt om het project Millenniumdoclcn van de gemeente Tholen niet te verlengen. Ook een indringende boodschap van Bert van Eenennaam (SGP) in de gemeenteraad kon de liberalen niet op andere gedachten te brengen. „We vinden dit geen gemeentelij ke taak. Het is een zaak van de rijksoverheid", aldus Jack Werkman. In de commissie bestuurszaken wa ren het eerder vooral de PvdA en SP die de aanval kozen, richting Werk man. Nu deed Van Eenennaam een klemmend beroep op de VVD om haar solidariteit met minderbedeel den in de wereld te tonen. Tholen trekt daarvoor 20.000 euro per jaar uit. Met dat geld worden projecten in met name Afrika gesteund. Tho len droeg de voorbije jaren bij aan een irrigatiesysteem en de opvang van weeskinderen in Malawi, de aanleg van sanitaire voorzieningen bij een school in Kenia en de reali satie van een waterpomp in een dorp in Burkina Faso. Voor de SGP is die steun een vanzelfsprekende zaak. „Er gaat er een belangrijke signaalfunctie van uit en het is onze christelijke opdracht om mensen te helpen." Dat vond ook CU-woordvoerder Jaap Hage. „Als lokale overheid moeten we onze verantwoordelijk heid nemen." Ook alle andere par tijen kozen unaniem voor het voort zetten van het huidige beleid en stelden zonder morren 20.000 euro beschikbaar. Werkman hield voet bij stuk en sprak van het trekken van een consistente lijn. Hage sprak hem aan op een andere en meer loy ale opstelling van VVD-fracties, el ders in het land. Ook dat argument maakte geen indruk op Werkman. „Dit is ons standpunt, het standpunt van de VVD-fractie in Tholen.' Hage vroeg het college om het pro ject Millenniumgemeente Tholen meer onder de aandacht van bewo ners, en met name scholen, te bren gen. „Bijvoorbeeld door een ge meentelijke krant, waarin deelne mers aan het project hun verhaal vertellen." Burgemeester Willem Nuis reageerde positief. „Een waar devolle suggestie." Mag de gemeente uit concurrentieoverwegingen de bouwplannen van een plaatselijke ondernemer blokkeren? Die vraag stond donderdag in de gemeenteraad centraal in een soms emotionele discussie, met een in gediend amendement van de oppositie en een schorsing om tot een af gewogen besluit te komen. Na een hoofdelijke stemming kreeg wethou der Peter Hoek uiteindelijk een ruime meerderheid en het vertrouwen om de komende zes maanden tot een akkoord te komen met aanne mersbedrijf Moerland, woningbouwcorporatie Stadlander en andere partijen die betrokken zijn bij woningbouw in het havengebied van Sint-Annaland. De SGP had het lot van haar eigen wethouder in handen, wat met name van woordvoerder Henk Geluk de nodige stuurmanskunst vroeg. „Bei de plannen verdienen een kans." Met het door Geluk gevraagde half jaar om orde op zaken te stellen, konden uiteindelijk alle partijen le ven. Ook de oppositie, wat na alle kruitdampen een verrassende wen ding was. De motivatie van Chris- tenUnie,ABT en SP om aan het eind van de rit toch akkoord te gaan met het uitstel? „We willen de onderhan delingen niet frustreren en evenmin de belangen van de ondernemer schaden." Geluk heeft er alle ver trouwen in dat het goed komt tussen de gemeente en Moerland. „Er moet een nauwkeurige afstemming ko men en een oplossing waarbij beide projecten elkaar niet in de weg zit ten." De gemeente en Moerland zijn al lange tijd in gesprek over het her structureren van de bedrijfslocatie in de bebouwde kom van Sint-Anna land, aan de Schoolstraat/B ierens- straat. Onderdeel van de plannen is de bouw van seniorenwoningen op die plek. De gemeente vreest dat die woningen concurreren met het nog te realiseren woonzorgcomplex in het havengebied. Daarom mag Moerland van de gemeente pas met de bouw van de seniorenwoningen beginnen als het woonzorgcomplex op het Havenplein gëreed is. Jaap Hage (CU) vond die randvoorwaar de in de onderhandelingen niet kun nen. „Vooral niet nu er nog geen duidelijk zicht is op het realiseren van het woonzorgcomplex." Han van 't Hof (ABT), in de commissie ruimte nog voorstander, had na aan vullende informatie een ommezwaai gemaakt. „We hebben niet in beeld wat het college wil. En we zitten hier niet om het eigen belang van de gemeente te beschermen." Ook Setallander Anco Fase (VVD) had Dorpsomroeper Gatze de Moed vorig jaar bij de aftrap van de verkoop van flesjes water van het Comité2MeterlO toen Erica Terpstra de bijeenkomst van de Rabobank in Sint-Maartensdijk bezocht. Alle inspanningen van de bewoners hebben succes gehad. De VVD nam met haar standpunt een geïsoleerde positie in de raad in. Vrijwel alle partijen kozen voor de zogeheten variant 14. De CU wilde aanvankelijk zelfs een iets groter binnenbad van 12,5 x 25 meter, vooral om de verenigingen ter wille te zijn. CU-voorman Bram van de Sande had wel grote moeite met de voorwaarde van de betrokken marktpartijen (De Pluimpot en Vol- ker Wessels), om pas met de bouw van het zwembad te beginnen als er tenminste 70 procent van de in to taal 183 nieuwe vakantiewoningen op het park is verkocht of verhuurd. Van de Sande vreest voor extra kos ten aan het huidige Haestinge als dat langer dan het jaar 2014 of 2015 open moet blijven. Eerder al besloot de raad dat het bad niet dicht mag, voordat de nieuwe accommodatie er is. Gezien de recessie op de wo ningmarkt vreest Van de Sande dat de realisatie van het nieuwe bad een zaak van lange adem is. Daarom wilde hij de 70 procent regeling van tafel. „Spreek liever een termijn af." Theo Korevaar (SP) was bang dat inwoners straks meer moeten gaan betalen voor het bad dan de bezoe kers van het park. Korevaar vroeg het college om daar duidelijke af spraken met de exploitanten over te maken. „Het voelt nu aan als een open eind regeling." Het nieuwe bad krijgt een diepte van 1.40 meter. Korevaar drong daarom aan op vol doende toezicht, iets wat ook Van de Sande voor hem al had gevraagd. Peter Kraamer (SGP) pleitte voor een doelmatige en sobere uitvoering van het bad. „Wij hebben geen be hoefte aan allerlei luxe." Ook de an dere partijen konden zich vinden in variant 14 en een waterdiepte van 1.40 meter, hoewel kinderen dan voor het diplomazwemmen naar een andere locatie moeten. Enkel de VVD koos een andere richting, met een binnenbad van 250 m2 en een schuifpui die toegang geeft tot een ligweide. Het standpunt van de libe ralen riep vraagtekens op bij de an dere partijen, onder andere bij Van de Sande. „De VVD ziet Tholen al tijd als een recreatiegemeente en nu kijken ze enkel naar de kille cij fers." Werkman sprak van een wel overwogen beslissing: Natuurlijk gunnen wij iedere inwoner van Tho len een zwembad bij hem of haar in de buurt. Alleen het moet wel alle maal betaald worden. Wij zijn re alistisch en willen keuzes maken." Hoewel het officieel geen deel uit maakte van de beraadslagingen gaf een ruime meerderheid van de raad alvast de voorkeurslocatie voor de nieuwe accommodatie aan: zo dicht mogelijk bij Sint-Maartensdijk, met ook vol doende aandacht voor de bereik baarheid vanuit andere dorpen. De VVD had geen echte voorkeur en de SGP vreesde bij meest noordelijke ligging voor geluidsoverlast in de toekomstige woonwijk Geertruida- polder. Kraamer pleitte voor realisa tie verderop in het park. "Als je op de fiets zit, maakt die paar honderd meter extra ook niet uit." Jan Hes hof (PvdA) vroeg nog om inwoners bij de inrichting van de ligweide te betrekken. Samen met Han van 't Hof (ABT) drong Heshof er ook op aan om straks in het bad laagge schoolde werkzoekenden in te zet ten. bijvoorbeeld bij het toezicht. „Hier liggen kansen voor arbeids participatie voor mensen met af stand tot de arbeidsmarkt." Wet houder Cees van Dis zegde toe alle suggesties mee te nemen in het overleg met De Pluimpot en Volker Wessels. De discussie werd op de publieke tribune bijgewoond door een afvaardiging van de Dorpstafel Sint-Maartensdijk/Scherpenisse en het comité 2Meterl0. het er moeilijk mee. „Wij hebben moeite met het beperken van de vrij heid van goed Thools ondernemer schap." De kritiek van Theo Korevaar (SP) was niet mals. „De buurt knapt er van op en de kern krijgt er mooie se niorenwoningen bij. Hoe kun je dan met droge ogen zo'n randvoorwaar de in een voorstel zetten?" Henk Nieuwenhuis (PvdA) riep de slechte ervaringen met het woonzorgcom plex in Scherpenisse in herinnering. „Ik vrees voor een nieuw hoofdpijn dossier." Gert-Jan Boudeling be twijfelde of de plannen van de ge meente en het aannemersbedrijf elkaar in de wielen rijden. „De zorg vraag is anders. Ze mikken elk op een ander publiek." In de commissie ruimte maakte Moerland nog gebruik van het spreekrecht en leek het bedrijf zich te kunnen vinden in een haltjaar uit stel. Na die vergadering heeft het be drijf echter met alle fracties contact opgenomen en liet het een ander ge luid horen. Wethouder Hoek prees de kwaliteit van het plan van Moer land maar zei ook te vrezen voor overcapaciteit op de seniorenmarkt. Henk Geluk begreep het dilemma. ,£r spelen in het havengebied nu eenmaal verschillende belangen." Van 't Hof begreep de opstelling van de SGP niet. „Zijn jullie niet bang voor verzuring bij de ondernemer? Mag je een ondernemer zo lang in de houdgreep nemen." Hage gooide nog meer olie op het vuur en wees op de ervaringen met het wozoco in Scherpenisse en de vertragingen bij het plan Vestetuin in Tholen. „Voor we het weten, zijn we een paar jaar verder." Hage wilde daarom graag van Geluk weten welk standpunt de SGP zou innemen als de onderhan delingen over een halfjaar onver hoopt zijn mislukt. Geluk weigerde op die suggestieve vraag in te gaan. „Ik vertrouw erop dat er iets groeit Amendement vastleggen vestigingen haalt het niet De raad stond opnieuw uitvoerig stil bij de zinsnede over de biblio theken, in de notitie waarin de uit gangspunten voor regionale samen werking worden benoemd. Ook in de commissie samenleving was er al langdurig over gediscussieerd. In de raad was er zelfs een schorsing nodig, om tot definitieve besluit vorming te komen. Aanleiding vormde het ingediende amende ment van de drie oppositiepartijen. Zij vinden het per definitie onjuist dat er nu al wordt gesproken over het in stand houden van maximaal twee bibliotheekvestigingen per ge meente. „Dat is voorsorteren op een discussie die nog moet plaats vinden", vond Annie Vogelaar (SP). Hans Boulogne (ABT) was hoe dan ook huiverig voor meer sa menwerking. ,Je raakt bij samen werking altijd dingen kwijt, bij voorbeeld een stukje eigen identiteit." Bram van de Sande (CU) had ook zijn bedenkingen. „Die passage over de bibliotheek moet eruit." Jolanda Prins (PvdA) nam een middenpositie in. „Wij hebben geen problemen met bij voorbeeld het gemeenschappelijk uitvoeren van een administratie, om op die manier kosten te besparen." Peter Kraamer (SGP) zag ook mo gelijke ongewenste neveneffecten van meer samenwerking tussen de bibliotheken in de Oosterscheldere- gio. Met name had hij moeite met veel van de eerder in de discussie door een enthousiaste Greet Boel houwers (VVD) opgesomde activi teiten die de bibliotheek in de Oos- terschelderegio organiseert. Kraa mer: „Samenwerking mag geen vliegwiel worden voor allerlei cul turele activiteiten. Zeker niet als het gaat om toneel en theater. Daar zijn wij geen voorstander van." Wethouder Van Dis vond dat de par tijen met hun zorgen voor de mu ziek uitliepen. „U roept het beeld op van een zwaard van Damocles dat boven de bibliotheken hangt. In de praktijk is dat helemaal niet aan de orde. U blijft te allen tijde aan de knoppen draaien." Op verzoek van Bert van Eenennaam (SGP) kwam er toch een schorsing om de inhoud van het amendement kritisch te be studeren. Strekking van het amen dement: eerst moet er binnen de raad en met burgers een discussie worden gevoerd over het wel of niet concentreren van voorzieningen in een aantal kernen. Volgens de indie ners is het daarom onjuist om nu al te spreken van maximaal twee vesti gingen in de gemeente. Uiteindelijk ging alleen de PvdA overstag, zodat het amendement geen meerderheid haalde. Boelhouwers nam alvast een voorschot op de in de toekomst te voeren discussie. „Een biblio theek is meer dan een boekenuit- leen. Met name voor ouderen is het ook een ontmoetingsplek. Als een uitleenpost sluit, missen ze die ont moeting. Daar moeten we in de toe komst rekening mee houden. Zo'n ontmoetingsplek hoeft niet in een duur gebouw te komen. Samen moeten we zoeken naar alternatie ven." Het inhuren van projectleiders voor grote projecten zoals het ha vengebied in Sint-Annaland en de impuls van Sint-Maartensdijk door de gemeente moet beter. Om de kosten in de hand te houden, zou de gemeente al bij het begin van het inhuren moeten weten of de grondexploitatie van het te ontwik kelen gebied deze kosten kan dek ken. Dat is de aanbeveling uit het doelmatigheidsonderzoek van de gemeente over het inhuren van pro jectleiders. De vraag was of er binnen de ge meente voldoende waarborgen zijn om externe projectleider doelmatig in te zetten bij grote ruimtelijke projecten. Volgens de conclusie uit het rapport biedt de huidige opzet (vanaf 1 januari 2011) voldoende waarborgen, maar is 'de sturing op de kosten aan de hand van een bud get voor verbetering vatbaar.' De rotonde aan de Veilingweg/Lan- geweg/ Stoofweg in Sint-Annaland wordt in adoptie gegeven aan auto matiseringsbedrijf Canned b.v. van Harm en Keesjan van den Dikken- berg uit Stavenisse. Dat hebben b. en w. besloten, In Tholen is dat al met drie rotondes gebeurd. Het blijft echter niet alleen bij rotondes. Het dagelijks bestuur van de ge meente heeft ook twee groenstroken op het oog die in aanmerking zou den kunnen komen om het onder houd uit handen te geven aan be drijven. Dat geldt dan als proef. Ge keken zal worden of er nog meer groenstroken in aanmerking komen en tegen welke voorwaarden dat zou moeten gebeuren. Welke stro ken het zijn wil de gemeente nog niet zeggen omdat de bewoners die aan de groenstrook wonen eerst geïnformeerd moeten worden over de plannen. De welstandscommissie heeft dit plan voor bouw van appartementen aan de Schoolstraat/Bierensstraat al behandeld, maar de verplaatsing van aannemingsbedrijf Moerland naar het bedrijventerrein in Sint-Annaland kan nog jaren duren als eerst het woonzorgcomplex aan het Havenplein klaar moet zijn, zoals de gemeente wil. waardoor beide partijen met hun plannen kunnen doorgaan." Bou logne zocht de confrontatie met de PvdA die zich wel vierkant achter het collegevoorstel schaarde. „Zijn jullie.niet voor de vrije markt wer king? Concurrentie is een goede zaak. Misschien gaat Stadlander dan juist eerder aan de gang met het wozoco." Vervolgens kwamen SP, CU en ABT met het voorstel om de gewraakte randvoorwaarde per amendement te schrappen, waarop de SGP een schorsing vroeg. In de wandelgan gen werd druk onderhandeld, met soms ook kritische gedachten uit on verwachte hoek. Rien Klippel (SGP): „Het is schandalig om een ondernemer zo te behandelen." Bij de dixir ABT aangevraagde hoofde lijke stemming waren de rijen echter weer gesloten en verwierp de coali tie unaniem het amendement. Muziektheater Kleinkunst Cabaret met een try-out van hun nieuwe programma 'Voor de Prijzen en de Roem'. Datum Zaterdag 22 september. 20.15 uur Locatie Meulvliet, Zoekweg 8 te Tholen Prijs €15,- Andermans Veren Live! bestaat uit: Jelle Amersfoort, Johan Hoogeboom, Bas Marée, Anouk Dorfmann en Jurrit de Bode. Deze club jonge mensen heeft al eerder bij ons gespeeld. Alle bezoekers waren daar toen erg van onder de indruk en super enthousiast! Dit is de reden dat we ze opnieuw gevraagd hebben, want ze verdienen een groot publiek! 'Voor de Prijzen en de Roem' is de tweede theatervoorstelling van Andermans Veren Live, boordevol Nederlandstalige theaterliedjes van Drs. P, Ivo de Wijs, Ramses Shaffy, Theo Nijland, Robert Long en nog veel meer schrijvers en zangers die de theatercultuur rijk is. Andermans veren Live! blaast klassiekers van toen en hits van nu nieuw leven in. In deze muzikale cabaretvoorstelling zult u oude liedjes herbeleven en wordt u verrast met liedjes waarvan u het bestaan niet wist. Dit programma is weer een samenwerkingsverband tus sen presentator en wandelende theaterencyclopedie Kick van der Veer en het vijfkoppige kleinkunstensemble Andermans Veren Live! Naast het populaire radioprogramma van de AVRO Andermans Veren en de gelijknamige televisieversie was in 2010 het theater aan de beurt. De pers over het vorige programma: 'Geweldig om weer eens ensembleca baret te zien. Een zeldzaamheid in deze tijd. Mooie keuze uit het enorme aanbod, goede arrangementen en mooi gezongen. Liefhebbers van klein kunst: ga die voorstelling zien'. Een heerlijke, hilarische avond met enthou siaste, jonge theatermakers! www.andermansverenlive.nl Kaarten zijn verkrijgbaar via - Onze website www.uitoptholen.nl - 's Avonds voor aanvang van de voorstelling aan de zaal - Kantoorboekhandel Dieleman, Dalemsestraat 23/25, Tholen, tel.:0166 - 602597 - Tevens kunt u kaarten reserveren bij de VW Zuid-Beveland en Tholen, Markt 1 te St. Maartensdijk, telefoon: 0166 - 663771. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 11