'Leukste is dat het hier ook echt de naam Boulevard heeft gekregen' Keuze uit twintig partijen Grond bedrijventerrein Sint-Annaland duurder André Nieuwkerk geeft zoon Peter meer macht Geslaagd in de zomer Vrije markt regeert, niet leefbaarheid dorpen BES Energy Systems DÉ SPECIALIST IN ZONNE-ENERGIE mifflR Veiling van vijf naar twee dagen Regioavond GBS in Scherpenisse 'Verkiezingsbord geeft peiling aan' GEMEENTE THOLEN Donderdag 6 september 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Gemengde gevoelens Fase over verhuizing Bcon De prijs voor grond op het bedrijventerrein in Sint-An naland wordt met twee procent verhoogd. Op het terrein aan de Veilingweg ligt nog ongeveer 4411 vierkante me ter dat benut kan worden. Een vierkante meter gaat nu 83 euro kosten, exclusief btw. ABT en SP plaatste maandag avond in de commissie ruimte vraagtekens bij de verho ging. Anco Fase (VVD) had gemengde gevoelens bij de verhuizing van Bcon Energy Systems van het bedrijven terrein naar het buitengebied. Bcon Meerheidsbelang Budelpack overgedragen Per 1 september heeft oprichter André Nieuwkerk de meerderheid van de aandelen in Budelpack Poortvliet b.v. overgedragen aan zijn 39-jarige zoon en huidig al gemeen directeur Peter Nieuwkerk. Deze wijziging volgt op een serie eerdere acties, die leiden tot het definitief la ten voortbestaan van Budelpack als familiebedrijf. In 2004 trad Peter Nieuwkerk in dienst bij Budelpack Poortvliet. In 2010 verwierf hij een minderheidsbelang en in 2010 werd hij tot algemeen directeur benoemd. De Poortvlietse onderneming telt ruim 100 medewerkers. Drie aandeelhouders Eerste paal voor watersportpaviljoen aan haven in Sint-Annaland Watersporters die hun boot in Sint-Annaland hebben lig gen, hoeven straks niet meer ver te zoeken voor hun ma terialen en onderhoud van hun boot. Dat is de droom van Bert Busman en Nelie Arenoe en die is een grote stap dichter bij de werkelijkheid gekomen. Zij sloegen maan dagmiddag de eerste paal voor het paviljoen Boulevard Mariteam samen met de gebruikers van het te bouwen pand. Dat verrijst aan de kade van de Sint-Annalandse haven, parallel aan de Koelhuisweg. Horizonvervuiling Torens van Babel B. en w. antwoorden ABT over supermarkten Het gemeentebestuur is voor vrije vestiging en concur rentie. Bescherming van kleine supermarkten in de dor pen is daaraan ondergeschikt. „Er bestaat geen publiek rechtelijk of financieel handvat om als gemeente hierin in te grijpen." Dat laten b. en w. weten in antwoord op schriftelijke vragen van de ABT-raadsfractie over plan Vestetuin Tholen. Bescherming inwoners B. en w. verwachten dat op de grond aan de Veilingweg over drie jaar 442.500 euro op zal brengen. De grondexploitatieberekening was af gestemd op een afronding eind dit jaar. Maar het terrein is nog niet vol. Daarom wordt de termijn verlengd lot 31 december 2015. Bij de her ziene berekening is nog geen reke ning gehouden met een opbrengst van grondverkoop voor dit jaar. De nog te verwezenlijken opbrengst van ongeveer 366.000 euro is ver deeld over de jaren daarna. Volgens b. en w. kunnen de prijzen met 2 procent omhoog omdat dit overeen komt met wat er op de markt geldt. Han van 't Hof (ABT) vroeg zich af of de stijging van twee procent wel reëel was in een dalende rente- markt. En of dit effect heeft op de jaarrekening van de gemeente. Kees Slager (SP) vroeg zich af waarom de gemeente verwacht dat de op brengst zal stijgen. „De prijzen worden niet naar beneden bijge steld, maar juist naar boven. Is dit een manier van jezelf rijk reke nen?" Volgens wethouder Peter Hoek past de verhoging in het gemeentebeleid. Ook in die van andere gemeenten. „De grondwaarde stijgt. We doen dit op alle bedrijfsterreinen." Het heeft volgens hem geen effect op de jaarrekening. Hij benadrukte dat het terrein bedoeld is voor lokale be drijven. Het gaat bovendien om de laatste fase. Hij noemde twee hecta re voor aannemingsbedrijf Gebr. Moerland en een 'ander bedrijf.' „We willen er niet al te zeer mee in de etalage gaan staan. We kiezen voor een verantwoorde uitgifte voor lokale bedrijven. Niet voor bedrij ven van over de brug." De rente marge van een half procent (van 4 naar 4.5%), kan volgens Hoek fluc tueren. „Het is een veilig percenta ge waaraan we onze broek niet zul len scheuren." Anco Fase (VVD) vroeg zich af of de gemeente zich wel voldoende in spant om bedrijven te verplaatsen naar het bedrijventerrein. Hij had gemengde gevoelens bij de verhui zing van Bcon Energy Sytems van de Ceciliaweg op het bedrijventer rein naar de Nieuwandseweg tegen over het chaletpark Krabbenkreek in het buitengebied. „Het kwam wel goed uit, maar toch." Volgens Hoek wordt er door Bcon een invulling gegeven aan een be staand bedrijfspand (voorheen zalmrokerij Piccard). Maar niet al leen dat. Volgens Hoek kon nu ook de milieucategorie worden aange past. Die variëren van lichte bedrij vigheid (categorie 1) tot zware in dustrie (categorie 6). Op het bedrijfspand lag een milieucatego rie 3,2 en dat kan nu omgezet wor den naar milieucategorie 2. „We willen geen zware industrie toestaan tegenover het chaletpark. Anders was dit niet mogelijk geweest." Zowel ABT als SP maakten een voorbehoud bij het voorstel dat vol gende week donderdag op de agen da staat van de gemeenteraad. De overgang van het meerderheids belang naar de volgende familie-ge neratie zal er voor zorgen dat de verbeteringen op de drie belangrijk ste speerpunten zullen worden ge continueerd: verpakkingsinnovatie, verpakkingsmachines en verpak kingsdiensten. In 2012 en 2013 zal voor 1,3 mil joen euro aan nieuwe verpakkings machines worden geïnvesteerd, ten einde de beschikbare machinepool verder te moderniseren en voorop te blijven lopen in het bieden van flexibele, moderne en competitieve verpakkingsconcepten. In 2013 zal Budelpack eveneens een nieuwe vorm van co-packing gaan aanbieden. „Co-packing, dat al be staat sinds eind jaren 60, is een steeds veranderende markt", zegt Peter Nieuwkerk. „Budelpack is al tijd koploper geweest in dit markt segment en is ambitieus om deze positie te behouden", zegt Peter Nieuwkerk. "De nieuwe verpak- kingsdienst gaat een antwoord ge ven op de hoge logistieke kosten die gepaard gaan met het uitbesteden van de verpakkingsactiviteit. Meer details zullen in de loop van 2013 naar buiten worden gebracht." De formele aandelenoverdracht vond plaats door Grace holding b.v. (de vennootschap van André) aan Abalto b.v., de holding van Peter. Naast Abalto als grootaandeelhou der, behoudt André via Grace hol ding nog wel een minderheidsbe lang, evenals Cazpar b.v., de holding van de financiële man Mar cel Baljeu. Budelpack blijft zich concentreren op haar kernactivitei ten 'co-packing van voedingsmid delen', waarin ze zich sinds haar oprichting in 1971 heeft weten te ontwikkelen tot één van de leidende spelers in Europa. „Betrouwbaarheid is één van onze kernwaarden", zegt Peter Nieuw kerk. „We besteden de hoogste aan dacht aan het blijven van een be trouwbare en strategische partner voor co-packing voor onze op drachtgevers. Nooit zullen we ver geten dat het uitbesteden van een verpakkingsactiviteit betekent dat opdrachtgevers hun waardevolle produkten en merken tijdelijk uit handen geven. Budelpack is een verlenging van de waardeketen in een markt die gaat om miljarden eu ro's. Het continueren in de vorm van een familiebedrijf, gericht op lange termijn partnerships, is de fundering van het zijn van een be trouwbare partner." Eigenaren Nelie Arenoe en Bert Busman (links) hijsen samen met huurders Frank van Dijk (midden), Pjotter Coehorst en Thijs van der Beek de eerste paal voor een watersportpaviljoen aan de haven in Sint-Annalanddat Zeehrahouw realiseert. Busman en Arenoe willen in Sint- Annaland een watersportboulevard maken. Die is er voor een groot deel al, met de verschillende op wa tersport gerichte bedrijven aan de Koelhuisweg, maar de wens voor een paviljoen op de kade was nog niet vervuld. Die is eigenlijk al ont staan nadat zij in 1996 een water- •sportwinkel begonnen op het ha venplateau aan de lange zijde van de Havenweg. Die winkel en later ook hun bedrijf voor onder andere bootopslag en onderhoud aan de Koelhuisweg, kreeg de naam Bus- mariteam en is vorig jaar overgeno men door Frank van Dijk. Hij heeft het omgedoopt tot Mariteam Ship yard. Busman en Arenoe zijn onder de naam Benei Holding b.v. eige naar van de Boulevard Mariteam, die nu vier loodsen tussen de Koel huisweg en de Koelhuisdreef telt. Inclusief het nieuw te bouwen pa viljoen telt de watersportboulevard volgens Busman dertig arbeids plaatsen. Terug naar het begin. „We hadden al snel ruimtegebrek", vertelt Bus man aan de aanwezigen bij het feestelijke moment. „We gingen naar de gemeente met de vraag of we de kade die toch leeg stond mochten gebruiken om boten op te leggen. Nee, dat mocht niet, want dat was horizonvervuiling. We moesten ons oriënteren op het be drijventerrein iets buiten het dorp. Het was vechten tegen de bierkaai, want toentertijd heerste er bij de gemeente geen besef omtrent de watersport." Het heeft één college moeten du ren, vertelt Busman, voor er gehoor werd gegeven aan hun vragen. „Wel met wat hulp van buitenaf, van gedeputeerde van Swieten van de provincie. En wethouder Jo Ver- sluijs nam mij op dat moment seri eus." Busman vervolgt met de koop van het oude koelhuis aan de Koel huisweg. „Dat was de eerste stap naar de realisering van onze droom. Een watersportboulevard met alle faciliteiten voor watersporters. Het heeft vervolgens zes jaar geduurd voor we met het plan naar de ge meente konden en vervolgens de eerste paal konden slaan." Busman kan het niet laten nog een sneer naar de gemeente te maken met een verwijzing naar het ge meentelijk herinrichtingplan voor de haven. „De plannen voor de to rens van Babel (vier woontorens, red.) gaven toch wel het meeste op onthoud. maar uiteindelijk kwamen we er toch samen uit." Wethouder Frank Hommel, die aanwezig was namens de gemeente, kon na die woorden toch nog opgelucht een glaasje champagne meedrinken. Drie bedrijven worden straks in het 40 bij 20 meter grote paviljoen ge vestigd. Zeilmaker Thijs van der Beek is met zijn Creek Sails Service nieuwkomer. Zeiljachtver huurder Pjotter Coehorst van Enjoy Sailing en de watersportwinkel van Frank van Dijk van Mariteam Ship yard krijgen er een nieuw onderko men. Over de dijk naar de Koel huisweg komt straks een trap en langs de dijk wordt een wandelpro menade aangelegd. Ook krijgt de Havenweg een extra afslag naar het havenplateau, voor bezoekers van het nieuwe paviljoen. De oude wa tersportwinkel verdwijnt op den duur om plaats te maken voor de plannen van de gemeente. Busman is maandag in zijn nopjes. „Het leukste van alles is dat het hier nu ook echt de naam Boule vard heeft gekregen." De drie huur ders en hun aanhang. Busman en Arenoe, in totaal negen man sterk, sloegen vervolgens de eerste ludie ke paal. Daarvoor was letterlijk mankracht voor nodig, want er stond een ouderwetse houten hei stelling, die met touwen moet wor den bediend. „Handen uit de mou wen, op eigen kracht", riep Busman. De werkelijke betonnen heipalen volgen over twee weken. Dan start de werkelijke bouw. De opening is in maart gepland. Het aantal veilingdagen voor aard appelen is teruggebracht van vijf naar twee per week. De piepers worden nu alleen nog op dinsdag en donderdag naar de veiling in Sint- Annaland gebracht. Dinsdag 4 september: Doré 35, Frieslander 16, Nicola 18-19, Ei genheimer 19, Bildtstar 18. bonken 31, drielingen 6, kriel 40-42. Aan voer 46 ton. Vrijdag 31 augustus: Doré, Fries lander 16-17, Nicola 18-19, Bildt star 19, drielingen 6-8, kriel 51. Aanvoer 20 ton. Donderdag 30 augustus: Doré 32, Nicola 19, Bildtstar 19-20, bonken 30, drielingen 6. kriel 40-48. Aan voer 24 ton. Zes Thoolse leerlingen van scholen gemeenschap Roncalli in Bergen op Zoom hebben gisteren hun middel bare schooldiploma ontvangen. Ze hebben half augustus een volledig staatsexamen afgelegd op hun school. Joost van den Berge uit Sint-Annaland en Joost van der Werf uit Scherpenisse kregen giste ren hun atheneumdiploma uitge reikt. Evy Snoep uit Sint-Annaland is geslaagd voor de havo en Nick van Gorsel uit Scherpenisse, Raviv van der Lugt uit Oud-Vossemeer en Bart van Riessen uit Scherpenisse ontvingen hun diploma voor vmbo theoretische leerweg. Een impressie van het nieuwe paviljoen op het havenplateau met daarnaast een trap over de dijk naar de achterliggende bedrijven en de wandelpromenade Het comité Tholen van de Gerefor meerde Bijbelstichting (GBS) be legt dinsdagavond om half acht een regionale bijeenkomst in het kerk gebouw van de Hervormde Ge meente in Scherpenisse. Aanleiding is dat het op 17 september 375 jaar geleden is dat in Dordrecht het eer ste exemplaar van de Statenver taling werd aangeboden aan de Sta- ten-Generaal. Het thema van de avond is dan ook Statenvertaling in verleden, heden en toekomst. De sprekers zijn de dominees E. Bak ker en J. Lohuis uit Scherpenisse en dominee A. Kort uit Krimpen aan den IJssel. De SGP was in 2010 de grootste partij bij de Kamerverkiezingen, gevolgd door de PW, VVD, PvdA en het CDA. Na 12 september wordt duidelijk hoe de nieuwe top vijf eruit ziet. Woensdag mogen 18.969 Tholenaren van achttien jaar en ouder naar de stembus voor de verkiezing van een nieuwe Tweede Kamer. Twee jaar geleden bracht 78,4 procent zijn of haar stem uit. De stembureaus zijn geopend van half acht 's morgens tot negen uur 's avonds. Daan Kempeneers uit Sint Philipsland denkt dat hij aan de stand van een verkiezingsbord de peilingen kan aflezen. „Het CDA zakt steeds verder weg, van de wal in de sloot", gaf hij als bijschrift bij het maken van deze foto. De verkiézingscampagneposter staat langs de N257 bij Sint Philips land. Het CDA heeft nu 21 zetels in de Tweede Kamer en de peilingen ge ven er maar 13 aan. Ook voor Groen Links van oud-Tholenaar Niels van den Berge zijn de prognoses slecht. Hij staat achtste en de peilingen voor spellen maar 4 zetels, terwijl Groen Links nu 10 Kamerzetels telt. De kiezers hebben de keus uit 837 kandidaten, verdeeld over twintig partijen (vier partijen méér dan in 2010). De PvdA heeft met 79 kandi daten de langste lijst, de Anti Euro pa Partij met vijf de kortste. Er is geen enkele Thoolse kandidaat bij. Wél oud-Tholenaar Niels van den Berge, inwoner van Den Haag, die bij GroenLinks als nummer acht vier plaatsen hoger staat dan bij de vorige verkiezingen. Van den Berge is zaterdag in Zeeland en reikt in Zierikzee een 'groene pluim' uit. GroenLinks is dit keer een lijstver- binding aangegaan met de PvdA en de SP, en ook SGP en ChristenUnie hebben weer zo'n lijstverbinding. Met name voor de verdeling van restzetels kan dat positief uitpak ken. In bijgaande tabel is te zien hoe Tholen de vorige keer heeft ge stemd. Stonden er in 2010 veertien Zeeu wen op de verschillende kandidaten lijsten, nu zijn er dat maar liefst 32 (19 mannen en 13 vrouwen). Het zijn bij de VVD: 29. André Bosman, Middelburg. PvdA: 29. Albert de Vries, Middelburg; 48. Joyce Ver- mue, Schoondijke; 75. Anne-Betty Evertz, Kapelle; 76. Ben de Reu, Vlissingen; 77. Jessica van Lange- velde. Hulst; 78. Corina Schoonen, Middelburg; 79. Co van Schaik, Axel. PVV: 34. Addie Wisse, Clinge; 45. Peter van Dijk, Goes. CDA: 19. Patricia de Milliano-van den Heuvel, Oostburg. SP: 44. Truus de Roos- Consemulder, Vlissingen. Groen Links: 25. Carel Bruring, Goes. ChristenUnie: 25. Arjan Beekman, Krabbendijke; 42. Jaap van Ginkel, 's-Gravenpolder. SGP: 16. Teun van Oostenbrugge, Bruinisse; 27. Ad Dorst, Kapelle. Partij voor de Die ren: 13. Trees Janssens, Middelburg; 23. Laura Straver, Middelburg. Ne derland Lokaal: 2. Jean-Paul Hage- man. Vogelwaarde; 3. Emma Kraak, Kortgene; 4. Jos Schouwenaar. We- meldinge; 7. Erik van Stuijvenberg, Nieuw land. 50PLUS: 15. Willem Willemse, Vlissingen. LibDem: 2. Petra de Boevere. Breskens. SOPN: 15. Kees van Wegen. Burgh-Haam- stede; 28. Marijke Kattenberg-Toet, Westdorpe; 35. Arthur van den An ker, Breskens; 37. Jan Krop, IJzen- dijke; 42. Bert Dalman. Wissenker- ke; 49. Petra Selis, Sas van Gent; 50. Maarten Horst, Goes. TK 2012 TK 2010 aantal perc. aantal perc. WD 2125 14,44 PvdA 1812 12,31 PW 2357 16,01 CDA 2149 14,6 SP 1199 8,15 D66 322 2,19 GL 352 2,39 CU 893 6,07 SGP 3250 22,08 PvdD 150 1,02 Overige 111 0,75 Blanco/ongeldig 20 Raadslid Han van 't Hof maakt zich zorgen over de gevolgen van veel grotere supermarkten in Tholen en Sint-Annaland voor de leefbaarheid in de kleine kernen. „De raad heeft immers de uitspraak gedaan, dat we in alle kernen een goede winkel voorziening willen behouden." ABT concludeerde uit de recente zitting bij de Raad van State over plan Vestetuin. dat b. en w. de hand doek in de ring hebben gegooid en zich niet maximaal willen inspan nen om de winkelvoorzieningen in alle kernen te behouden. „Hiermee wordt afgeweken van een uitspraak van de raad", aldus Van 't Hof. B. en w. vinden dat de advocate van de gemeente, mevr. mr. M. van de Ven, in de lijn met het raadsbesluit heeft gehandeld. Zij had tijdens de zitting bij de Raad van State ge zegd, dat een supermarkt van 1500 m2 een gebruikelijke maat is en dat het voor de buurtsupers in de dor pen toch niet vol te houden is. Vol gens de advocate is er dan echter geen sprake van duurzame ont wrichting, zoals de Spar-organisatie vreest. B. en w. noemen een fullservice su permarkt van 1500 m2 voor Tholen een normale omvang. „De vergelij king met andere winkels is op basis van algemeen gangbare maatstaven gebeurd en is deskundig onder bouwd." Het college erkent dat in de toe komstvisie Tholen 2025 is aangege ven, dat het winkelaanbod in alle kernen gefaciliteerd zou moeten worden om de concurrentiepositie van de gemeente te versterken. „De gemeente dient zich echter ook te houden aan het Besluit ruimtelijke ordening (Bro). Hierin is bepaald - op grond van de Europese Diensten richtlijn - dat bij het vaststellen van een bestemmingsplan moet worden voorkomen, dat strijdigheid ontstaat met het uitgangspunt van vrije ves tiging van dienstverleners. Hieruit volgt, dat alleen regels kunnen wor den gesteld aan bepaalde detailhan delsbranches als dat ruimtelijk van belang is. Het ruimtelijk belang van het in stand houden van voorzienin gen, strekt uitsluitend tot bescher ming van inwoners. Het Bro be schermt dus niet het belang van concurrenten. Integendeel, het be vordert juist de vrije vestiging van concurrenten. Het citaat van mevr. Van de Ven dat het op den duur niet vol te houden is, slaat op een moge lijk gevolg van die vrije vestiging en concurrentie. Ingrijpen in con currentie mag geen gevolg zijn van het beleid van de gemeente." Ben w. zijn het eens met de inter pretatie van ABT, dat de uitspraak van advocate mevr. Van de Ven 'de een zijn dood, de ander zijn brood' alleen legitiem is als gevolg van on derlinge concurrentie of vinding rijkheid van de ondernemer, maar nooit het gevolg mag zijn van ge meentebeleid. „De uitspraken tij dens de zitting van de Raad van Sta te zijn ook nadrukkelijk in dit verband gedaan", aldus b. en w. De stilte van Tholen. molens de Hoop, de Jager en de Korenbloem en de weegbrug en het praathuisje in Sint Philipsland: ze zijn sinds de ze maand allemaal te zien in film pjes op de website eilanden.net. Die zijn gemaakt door bezoekers en in woners van Zeeland als antwoord op de vraag Wat wil jij bewaren? Het eilandenproject is onderdeel van het 50-jarig jubileumprogram ma van het Zeeuws Museum. Nieuwlandseweg 5 I 4697 W i Sint-Annaland 0166 - 654335 I www.txsxi-energysystems.nl Advertentie LM.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 5