SEPTEMBER 1 MAAND Bezwaren voor bouw van wozoco in Scherpenisse zijn van de baan SALUS Vrees voor inkrimping tot twee bibliotheken Anti-hagelkanon zwijgt, juridische strijd gaat door Subsidie voor bottarga Bout BIJ SALUS HEALTHCLUB INSCHRIJFGELD 'Wie in beweging is gekomen, blijft graag in beweging' Rijbewijs kwijt na alcoholtest SCHRIJF NU IN EN WORDT LID Stadlander koopt woning van Beens, gemeente betaalt kosten Donderdag 6 september 2012 68e jaargang no. 43 SLA UW SLAG BIJ AUTOBEDRIJF BAL ALLE OCCASIONS NU MET EXTRA HOGE KORTING Boete 75 mille voor Alkema, gemeente int (nog) niet Het anti-hagelkanon bij fruitteler André Alkema in Sint- Maartensdijk zwijgt maar de juridische strijd met de ge meente duurt voort. Alkema zou 75.000 euro boete moe ten betalen aan de gemeente voor het gebruik van zijn anti-hagelkanon in de periode dat hij dat niet meer mocht. De ondernemer is echter niet van plan de boete te betalen. Volgens wethouder Frank Hommel gebeurt er echter nog niks. Mevrouw Quist in Stavenisse honderd Geld weg uit kassa garage Jan Wolse Soelaas Vijf huizen Dorpswinkel Meerwaarde SPORTEN BIJ ALLE JAARABONNEMENTEN GALM wordt Sport 55+, tegen bankhangende senioren Opluchting bij de gemeente, opluchting bij Stadlander en opluchting in Scherpenisse. Niets lijkt de bouw van het woonservicecentrum aan de Laban Deurloo meer in de weg te staan nu met de twee bezwaarmakers Beens en Aarnoudse overeenstemming is bereikt. Woningcorpora tie Stadlander heeft de woning van Beens, die het dichtst naast het te bouwen complex ligt, gekocht. Bram van de Sandeomgekeerde wereld ln het jaar 2014 moet een nieuwe visie op het biblio theekwerk in de Oosterschelderegio gereed zijn. Op dit moment vindt het vooroverleg plaats. Het uitgangspunt is voorlopig maximaal twee bibliotheekvestigingen per gemeente. Wethouder Cees van Dis werd daarover dins dag in de commissie samenleving flink onder vuur geno men. Voor de meeste partijen (CU, ABT, PvdA, SGP en SP) was die bepaling voldoende reden om voorlopig geen goedkeuring te geven aan de notitie over meer re gionale samenwerking op het gebied van cultuur. Bram van de Sande (CU): „Dit is de omgekeerde wereld." OP WEG NAAR EEN GEZONDER LEVEN Missend gen Deze week Slabbecoornweg 43, 4691 RZTholen Tel. 0166-602440 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,75 per halfjaar, 32,00 per jaar, per post 59,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,34 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Advertentie I.M. 33 33 De provincie heeft de firma Bout van Dijke uit Tholen een subsidie van 5652 euro toegekend voor het ontwikkelen van een nieuwe lekker nij: Zeeuwse bottarga. Dit is de ge droogde viskuit van de harder. Een specialiteit uit Sardinië die nu ook zijn weg moet vinden als Zeeuwse delicatesse. Job Bout legt zich als sinds 1976 toe op de traditionele vormen van visserij, zoals de zegen en ankerkuilvisserij. Met de bottarga wil hij zijn bedrijf verbreden nadat zes jaar geleden een deel van zijn in komsten wegviel door de import van sprot uit Oost-Europa. Bout vangt en verwerkt de harder zelf in de Zeeuwse wateren. Voor het verwer ken is apparatuur nodig. Daar én voor een proeverij van de bottarga in oktober is de subsidie bedoeld. Een 39-jarige inwoner heeft in de nacht van maandag op dinsdag zijn rijbewijs moeten inleveren bij de politie. Hij werd om vier uur aange houden toen hij op zijn bromfiets over de Poortvlietsedijk in Scherpe- nisse reed. De man moest een blaas- test ondergaan en bleek drie keer zoveel gedronken te hebben dan toegestaan. Uit de ademanalyse kwam 715 ug/1, terwijl 225 ug/I is toegestaan. In Stavenisse vierde vrijdag me- j vrouw H.C. Quist-Geluk haar hon derdste verjaardag, 's Morgens kwamen haar twee zoons en schoondochters op de koffie, zoals elke verjaardag. Burgemeester Nuis kwam 's middags feliciteren. Toen waren ook de twee kleindochters en drie achterkleinkinderen op bezoek. Hoewel mevrouw Quist nog zelf standig woont, is ze nooit lang al leen. Lichamelijk maakt ze het re delijk goed, maar geestelijk gaat ze wel wat achteruit. De zonen, die al lebei in Stavenisse wonen, slapen 's nachts om beurten bij hun moeder in huis. En ook voor het eten zorgen de kinderen. De Stavenissese en haar man A J. Quist (die 24 jaar ge leden overleed) hadden vroeger een klein boerenbedrijfje. Garagehouder Jap Wolse zal nooit meer de sleutel op de kassa in zijn kantoortje laten zitten. Insluipers hebben maandagmiddag om tien over half twee in een onbewaakt ogenblik al het papiergeld meege nomen. „Het is in een kwestie van twee minuten gebeurd, langer was ik niet weg", zegt de eigenaar van het bedrijf aan de Zuiddijk in Sint Philipsland. Hij was even naar ach teren gelopen en zag bij terugkomst in zijn kantoortje dat er een bonne tje uit de kassa stak en dat vond hij verdacht. „Het bonnetje komt er al leen uit als je de lade opent zonder er geld in te stoppen." Het tijdstip stond erop. Toen hij de kassalade opende, zag hij dat al het geld weg was. Een buurvrouw kwam vertel len dat ze twee mannen uit de gara ge zag komen die in een auto stap ten met Frans kenteken. Ze zijn 680 euro rijker geworden. Gisterochtend tekenden Beens, de gemeente en Stadlander eèn over eenkomst. Beide buren hebben nu verklaard dat ze niet meer naar de Raad van State zullen stappen. De gemeente verwacht dat over vier maanden de eerste paal de grond in kan. Het was een lange weg. Om aan de bezwaren van de beide di recte buren tegemoet te komen, haalde Stadlander eerder al een woonlaag van het complex af. De buren maakten onder meer be zwaar tegen de schaduwwerking in de tuin en de inkijk vanuit het te bouwen complex dat oorspronke lijk negentien appartementen telde en uit vier bouwlagen bestond. De zes koopappartementen op de bo venste verdieping verdwenen, zo dat er dertien overblijven. In plaats van 16,5 meter hoog wordt het ge bouw nu 13,5 meter hoog. De Raad van State stelde de be zwaarmakers in het gelijk. Van Dis: „We konden proberen de zaak te repareren of in overleg te gaan Nacht zonder dak. Vrijdag gaan jongeren en daarbuiten op de oester putten slapen in een doos. Ze ervaren ze aan den lijve hoe het is om gene dak boven hun hoofd te hebben. Er is muziek en er zijn spelletjes. met de bewoners." Dat laatste is gebeurd. Uit het overleg met Aarn- oudse bleek dat hij niet tegen het woonservicecentrum is, maar dat een aanpassing van het gebouw wel soelaas kon bieden, vertelt de wethouder. „De aanpassing is doorgesproken met Stadlander en voorgelegd aan Aarnoudse. "De bewoner ging akkoord. Dat werd vastgelegd in een overeenkomst. Ook Beens werd de aanpassing voorgelegd, maar bleek er toch moeite mee te blijven houden. „Beens gaf aan wel een andere wo ning in Scherpenisse te willen." De zoektocht leverde echter geen re sultaat op. „Heel vervelend, maar we kwamen niet tot elkaar. We hebben moeite gedaan om een an dere woning aan te bieden of een kavel waar gebouwd zou kunnen worden. Het leek erop dat we el kaar weer bij de Raad van State zouden treffen." Volgens Van Dis was de gemeente nu - met het aangepaste plan - vol vertrouwen over de kans van sla gen bij de Raad van State. Na een paar maanden nam Beens weer contact op om te kijken of ze er sa men uit zouden kunnen komen. „Daar zijn we van harte op inge gaan." Het mondde uit in de aan koop door Stadlander van de wo ning en een overeenkomst zoals die met Aarnoudse is vastgelegd. De gemeente draagt bij aan de kosten van de aankoop, zegt Van Dis. Hoeveel er betaald is, wil hij niet zeggen. De overeenstemming is al een paar maanden oud, maar er moest volgens de wethouder nog het een en ander over uitgezocht worden. „Voor ons en voor de fa milie Beens. Juristen hebben er naar gekeken of alles in orde was." Vanaf vrijdag ligt het nieuwe ont werp zes weken ter inzage bij de gemeente. „Iedereen zit met smart op het wozoco te wachten. We gaan er van uit dat er geen bezwa ren meer zullen komen. Met de bouw van de vijf woningen tegenover het complex kan volgens Van Dis al eerder worden begon nen. Vier daarvan zijn bestemd voor bewoners van de Laban Deur loostraat. Volgens de wethouder zijn gisterochtend, na het onderte kenen van de overeenkomst, de be trokken bewoners in Scherpenisse ingelicht. „Er was grote opluch ting." Na zes weken volgt de aan bestedingsprocedure. Van Dis ver wacht dat het complex in maart/april 2014 opgeleverd kan worden. In plaats van zadeldaken, komen er nu lessenaarsdaken op het complex. De oppervlakte die het bestrijkt is ongewijzigd. Ook de functies blijven hetzelfde. Er komt een gymnastieklokaal, dorps huis, sociaal restaurant/vergader ruimte, een foyer, ruimte voor de zorgcoördinator en beheerder, ruimtes voor zorgactiviteiten voor onder meer de huisarts. Het com plex blijft op dezelfde plaats zoals het is gepland. Het schuift niet op. Wel is de gevel aan de oostkant zo danig gewijzigd dat er geen inkijk meer is in de huizen en tuinen er naast. Met dorpshuis en gymzaal in een en dezelfde ruimte. Er komt ook een winkel in. Daar is overleg over met Spar van Ommen en Sja- loom Zorg die nu de dorpswinkel in de Weststraat hebben. Volgens ambtenaar Jaap de Kok was er re cent overleg over geweest en is het plan nog steeds geldig. De winkel ruimte is groter dan aan de West straat. De ingang van het complex voor de bewoners komt aan de kant van Beens. De ingang voor de bezoe kers komt aan de kant van het plein. Bewoners en bezoekers kunnen op het terrein parkeren. Behalve het woonservicecentrum en de vijf wo ningen, zijn er ook nog plannen om tegenover het complex senioren wo ningen te bouwen. Op 13 december kan de gemeenteraad het bestem mingsplan vaststellen. Hommel: „We moesten de beschik king uitreiken om onze rechten vei lig te stellen. Het is een juridische kwestie. En of we in gaan vorderen, daar nemen we later nog een besluit over. Omdat de zaak nog dient bij de Raad van State wachten we dat eerst af." Maandagavond werden de fracties in de gemeenteraad op de hoogte gebracht van de laatste stand van zaken. Dat is volgens Hommel op verzoek van de gemeenteraad ge daan. Alkema kreeg een dwangsom opge legd van 15.000 euro voor elke overtreding die hij met het anti-ha gelkanon zou maken. De zaak was lange tijd onder de rechter. Het col lege nam zo lang geen besluit om het in te vorderen. In juni stelde de rechter de gemeente in het gelijk. Ze mocht een dwangsom opleggen. Alkema heeft besloten deze uit- Hans Boulogne (ABT) had van meet af aan vraagtekens bij nut en noodzaak van meer culturele sa menwerking in de Oosterscheldere- gio. „De voordelen zijn mij nog on duidelijk." Boulogne was bang om op termijn in het keurslijf van een gemeenschappelijke regeling te recht te komen. .Zijn er straks loka le keuzes mogelijk, zowel inhoude lijk als financieel?" Van de Sande voelde ook al nattigheid. „Gaat het ons geld kosten?" Rina Ligtendag (CDA) was duide lijk wel een voorstander van brede samenwerking in Zeeland op het ge bied van cultuur. Met name ama teurkunst, bibliotheekwerk, cultuur educatie en muziek zijn in het bestuurlijk overleg als speerpunt be noemd. „Voor Tholen zijn dat zaken van groot belang." Het was Annie Vogelaar (SP) die de zaak toespitste en aandacht vroeg voor een op het spraak aan te vechten bij de Raad van State, maar zo lang wil het col lege niet wachten. Volgens Hom mel dus om de rechten van de gemeente te borgen. Op 3 juli kreeg Alkema van een gemeen tebode de invorderingsbeschikking waarin staat dat de fruitteler binnen zes weken het geld moet overma ken. Het verbod op het gebruik van de anti-hagelgenerator in de boom gaard aan de Veerhoekseweg was op 5 augustus 2011 ingegaan. Daar na is het vijf keer gebruikt, op 18, 23, 26 en 27 augustus en zijn er volgens de gemeente forse over schrijdingen geconstateerd. „Ik ben een grote vent, maar toen ze in drievoud met de beschikking kwamen, kneep ik hem toch even." Een aantal uren later, kreeg Alkema weer hoop. ZIE VERDER PAGINA 3 eerste gezicht klein detail: het stre ven om in de Oosterschelderegio maximaal twee bibliotheekvestiging per deelnemende gemeente over eind te houden. Voor de SP. die eer der al knokte om de uitleenpost in Poortvliet open te houden, onver teerbaar. Volgens wethouder Van Dis liep het zo'n vaart niet. „Onze eigen keuzes zijn gegarandeerd." Van Dis hield een gepassioneerd betoog over de meerwaarde van de brede samenwerking. Als voorbeel den noemde hij beter en meer mu ziekonderwijs, ook op basisscholen, en ondersteuning van verenigingen die te maken hebben met te weinig bestuurlijke slagkracht om activitei ten te ondernemen. ZIE VERDER PAGINA 3 AKTIE Sportverenigingen NAKS (Na Arbeid Komt Sport) uit Sint-Maartensdijk en WIK (Willen is Kunnen) uit Sint-Annaland nemen de beweeggroepen van bet vorig najaar gestart GALM-project onder hun vleugels. De twee groepen gaan verder onder de naam Sport 55+. Gistermorgen was de officiële overdracht in Haestinge in Sint-Maartensdijk. Daarmee is de verantwoordelijkheid verscho ven van de gemeente en SportZeeland naar sportvereniging NAKS. De over dracht naar WIK vindt op een later moment plaats. Het Groninger Actief Leven Model (GALM) is in 2004 gestart in de gemeente Tho len met als doel ouderen tussen de 55 en 70 jaar meer te laten bewegen. Senioren in Tholen, Oud-Vossemeer en Sint-Philipsland konden zich inschrijven. Er zijn nog steeds drie beweeggroepen in Tholen actief en eentje in Oud-Vossemeer. Vorig jaar werd een tweede GALM-ronde gehouden in Sint-Maartensdijk, Sint-Annaland, Poortvliet, Stavenisse en Scherpenisse. Daarvoor werden 2185 inwoners aange schreven en meldden 210 mensen zich aan voor de fittest en daaruit zijn 78 mensen doorgestroomd naar beweeggroepen. De twee bovengenoemde beweeggroepen in Sint-Annaland en Sint-Maartensdijk zijn er uit voortgekomen. In Haestinge heeft de sportgroep een eigen bestuur gevormd, met Marja de Rouw als voorzitter en Jaap Kloet en Piet de Goeij. Wethouder Kees van Dis verwacht dat de eerste paal voor het woonservicecentrum aan de Laban Deurloostraat over vier maanden de grond in kan. OF PROBEER EEN GRATIS PROEFLES: Stevinweg 1Tholen Tel. 0166-604393 Email, info@salushealthclub.nl Website, www.salushealthclub.nl Wethouder Jan Oudesluijs ondertekende het overdrachtsdocument namens de ge meente, nadat hij de groep van 20 vaste leden en 7 aspirantleden in Sint-Maartens dijk had toegesproken. Stop met bankhangen en ga meer bewegen, was zijn bood schap. Hij hield een beschouwing over de begrippen die bij aanvang van het GALM-project werden gebruikt: een bewegingsstimuleringsproject voor sedentaire senioren. Zie verder pagina 2. Wandelen, rennen, zwaaien met de armen en knielen. Het is de opwarming voor een uurtje bewegen voor 55-plussers in Sint- Maartensdijk. Gisteren kreeg de GALM-groep een andere naam: Sport 55+. Heieen Troost jubileert met zilveren Ars Musica Bert Busman slaat eerste paal voor watersportpaviljoen Schildercursisten zetten Jos Boogaard in zonnetje EN VERDER... Trekkertrek is voor Piet Heijboer al dertig jaar genieten Alsnog groen licht voor kunstwerk in Scherpenisse BORGEN BAART ZORGEN Dit nummer bestaat uit 18 pagina's

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 1