Joth houdt gemeenteraad scherp Meer speelruimte voor de jeugdzorg Reparaties rollators duurt veel te lang 'Band met mijn cursisten gaat verder dan alleen schilderen' 70% Toch groen licht voor kunstwerk Scherpenisse Tholenaar met schulden treft nooit gesloten deur •SS®.* Film met een boodschap in openluchtbioscoop getoond Met nieuwelingen erbij telt jongerenraad veertien leden Leerlingen verrassen Jos Boogaard bij haar zilveren jubileum Donderdag 6 september 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Zes werkzoekenden worden aangezocht Chris Koopman (SGP) zei verrast te zijn door de omme zwaai van het college, Annie Vogelaar (SP) noemde het een vreemde gang van zaken en Hans Boulogne (ABT) vond dat de gemeentelijke kunstcommissie buitenspel was gezet. Toch komt het betwiste kunstwerk in Scher penisse er, omdat het een re-integratietraject is en van wege de cultuurhistorische waarde. Het merendeel van de commissie samenleving gaf dinsdag groen licht aan het project en stelde 10.000 euro beschikbaar. Wethou der Cees van Dis was blij met de doorbraak. „Dit biedt meerwaarde voor de samenleving." Positieve reacties Toekomstmuziek Wethouder Jan Oudesluijs in raadscommissie: Mensen in de schuldhulpverlening op Tholen krijgen standaard een cursus aangeboden, waarin zij leren om hun financiën zelf te beheren, zodat ze in de toekomst niet meer in problemen komen. Wethouder Jan Oude sluijs bevestigde dat dinsdag in de commissie samenle ving bij het bespreken van het beleidsplan schuldhulp verlening. Diverse commissieleden vroegen daar om, ook al omdat het een aanbeveling is van de cliëntenraad WWB. Oudesluijs: „We zitten er bovenop. Onze reactie tijden zijn kort." Freedom Writersis te zien op de oesterputten Freedom Writers. Zo heet de film die vrijdagavond 21 september wordt vertoond op de voormalige oesterput ten in Tholen. De Thoolse jongerenraad tekent voor de organisatie van deze openluchtbioscoop. Ze koos voor een film met een boodschap, met respect als thema. Joth, de jongerenraad Tholen, is weer op sterkte. Burge meester Nuis installeerde donderdag zeven nieuwe le den. De raad telt er nu veertien, er is nog één vacature. „We verwachten dat jullie het gemeentebestuur scherp houden over wat belangrijk is voor met name jongeren", hield Nuis de Joth-leden voor. De nieuwe voorzitter Si mon van Lit zei te hopen dat Joth die functie inderdaad kan vervullen. „Komend jaar gaan we er aan werken." Klankbord Oudesluijs: Tholen gaat er op vooruit Huwelijksbegeleiding Chris Koopman: zeven weken wachten Gebruikers van rollators en scootmobielen mogen bij re paraties niet in problemen komen door strubbelingen bij het uitvoerende bedrijf. Dat betoogde Chris Koopman (SGP) dinsdag in de commissie samenleving. Koopman had de kwestie al eerder bij het ambtelijk apparaat van de gemeente onder de aandacht gebracht. Toch zijn er volgens hem nog steeds problemen. „Mensen moeten soms zeven weken of langer wachten." Valkuilen Kunst kieke Cursisten van Jos Boogaard hebben de Sint-Annalandse zaterdagmorgen verrast. Ze grepen de open dag van het atelier aan om hun lerares tekenen en schilderen in het zonnetje te zetten in verband met het zilveren jubileum. Jos was er helemaal beduusd van, maar ze waardeerde het bijzonder. „Sommigen zitten al zó lang bij me op les dat het net een beetje familie is", zegt ze. Prachtig MEGA SALE Moderne Perzische tapijten nurdnL d<> J)(i( 11 Het onzichtbare zichtbaar maken. Zo heet het programma dat ver dwenen havens op Tholen (Sint- Maartensdijk, Scherpenisse en Sint-Annaland) door middel van kunstprojecten een herwaardering moet opleveren. Het eerste project in Sint-Maartensdijk is inmiddels uitgevoerd en redelijk succesvol geweest. Van de acht ingezette werkzoekenden hebben twee deel nemers inmiddels betaald werk ge kregen en bij enkele anderen zijn onvermoede talenten ontdekt die de weg naar de arbeidsmarkt mis schien vergemakkelijken. Het wa ren vooral die cijfers waarvoor de meeste commissieleden door de knieën gingen. Het voor Scherpe nisse bestemde kunstwerk werd in eerste termijn immers afgekeurd door de adviescommissie beelden de kunst. Te weinig artistieke waarde, luidde het vernietigende oordeel. De gemeente zette toch door en wil 10.000 euro uit de goed gevulde reservepot voor kunst ha len, om op die manier het project te realiseren. EefkeBastianen (PvdA) was het er helemaal mee eens. Zij wees óp het betere toekomstperspectief en de toegenomen eigenwaarde bij de deelnemers aan een geslaagd re-in- tegratietraject. „Kunst moet voor iedereen bereikbaar zijn en mag niet allen over geld gaan. Dit pro ject levert ook veel op." Rina Ligtendag (CDA) zat op de zelfde lijn. Het project draagt vol gens haar ook bij aan de cultuur historie en de Thoolse identiteit. "Als leerwerktraject verkleint het voor de deelnemers bovendien de afstand tot de arbeidsmarkt.' Wethouder Van Dis ging uitvoerig in op de kritiek van de tegenstan ders en twijfelaars. Van Dis wees op de vele positieve reacties vanuit de bevolking. Ook is volgens hem sprake van een toegestane manier van financiering, hoewel de kunst zinnige waarde door de adviescom missie dus ernstig in twijfel wordt getrokken. Van Dis verwierp de kritiek dat die commissie van des kundigen zou zijn gepasseerd. „We willen niemand buitenspel zetten. De volgende keer wordt de com missie gewoon weer opnieuw om advies gevraagd." Evenmin is er volgens Van Dis sprake van een draai van het college. „We zijn en kel vanuit een ander perspectief aangevlogen." Voor het project in Scherpenisse worden zes werkzoekenden inge zet. Het programma kan volgens Van Dis bovendien een bijdrage le veren aan meer samenwerking tus sen de creatieve sector en re-inte gratie op Tholen. Ook groenvoor zieningen en onderhoud van sport velden worden tot kansrijke secto ren gerekend voor re-integratie. Daarop wordt op dit moment door de gemeente gestudeerd. Een struc turele brugwerkplaats op Tholen, als sprong naar de arbeidsmarkt, is volgens Van Dis op dit moment echter nog toekomstmuziek. De SGP had bij monde van Chris Koopman graag gezien dat er in het voortraject meer overleg was ge weest tussen de adviescommissie en de maker van het kunstwerk voor Scherpenisse. „Misschien hadden ze met enkele aanpassingen samen tot een compromis kunnen komen." Van Dis noemde dat geen gebruikelijke gang van zaken. „Het ontwerp is de verantwoording van de kunstenaar." Greet Boelhouwers (VVD) zei benieuwd te zijn naar de criteria waarop het kunstwerk door de commissie werd afgewezen. Van Dis kon daarover geen opheldering verschaffen. Uiteindelijk maakten enkel SGP en ABT nog een voorbe houd over de 10.000 euro die de ge meente beschikbaar wil stellen. In de raadsvergadering van 13 sep tember wordt duidelijk hoe beide partijen er over denken. Oudesluijs kon niet het exacte aan tal inwoners noemen dat een be roep doet op de regeling. Evenmin was hem het precieze bedrag van de schulden bekend. Wel staat vol gens de wethouder vast dat het gaat om een groeiend maatschappelijk probleem, ook op Tholen. Een so ciaal beleid staat voorop, zei Ou desluijs. „Mensen in problemen kloppen bij ons niet aan een geslo ten deur." Bram van de Sande (CU) noemde het beleidsplan am bitieus: de gemeente wil in princi pe elke inwoner met financiële problemen in het vroegst mogelijke stadium in beeld hebben. „Hoe denkt de gemeente dit te re aliseren?" Oudesluijs zei niet uit te sluiten dat er ooit wel eens iemand ongezien financieel kopje onder gaat. „Dat valt niet te voorko men." De bestaande contacten met partijen als woningcorporatie Stad- lander, energieleverancier Delta, thuiszorgcentrale Allévo en de ver schillende diaconieën van de ker ken leveren volgens Oudesluijs veel informatie op. Eefke Bastia- nen (PvdA) vroeg zich af of de ge meente over voldoende capaciteit beschikt om de schuldhulpverle ning adequaat uit te voeren. Dat is op dit moment zeker het geval, zei Oudesluijs. „We kunnen het alle maal goed aan." Freedom Writers is een Ameri kaanse film uit 2007, gebaseerd op het boek The Freedom Writers Dia ry van Erin Gruwell, met rollen van onder meer Hilary Swank en Patrick Dempsey. Het is het ver haal van een lerares die op een school in een achterstandswijk aan de slag gaat, en er alles aan doet om haar leerlingen te laten slagen. Ze trekt parallellen aan de hand van de Holocaust. En ze vraagt de jongeren om, net als Anne Frank, een dagboek bij te houden. De film werd bekroond met de Humanitas prijs. Een werkgroep van Joth organiseert de filmvertoning. Legt niet alleen contacten voor de technische kant, maar ook voor EHBO en beveili ging. De p.r. is ook een belangrijk aspect. Er zijn posters gemaakt, de jongeren gaan flyeren onder mid delbare scholieren, en maken recla me via Facebook en Twitter. Ook een slechtweerplan hoort erbij, bleek donderdag tijdens de verga dering van de jongerenraad. De filmvertoning begint om negen uur 's avonds en op de oesterputten zal eten en drinken verkrijgbaar zijn. De jongerenraad is flink vernieuwd. Staande v.l.n.r. Alix Kuijt, Julio Roberto Vega Sanchez, Karsten Dietvorst, Roelof Pol, Simon van Lit en Job Hage. Daarvoor zitten v.l.nr. Alex Timmermans, Sharona van Akkeren, Fujia van Zetten, Hilde de Jong en Ester Molenaar. Helemaal vooraan Stephanie Barnes (links) en Melissa Hommel. Op de foto ontbreekt Jörgen Beens. De openbare vergaderingen van Joth trekken over het algemeen nau welijks publiek. Maar dit keer was het anders. Veel ouders en andere familieleden van de nieuwe Joth-le den - en van de vertrekkende leden - zaten op de publieke tribune. In de achtenhaif jaar dat de jongerenraad bestaat, is er continue een verloop onder de leden. Burgemeester Nuis had er begrip voor: Jongeren ver huizen om te gaan studeren, vinden een baan, of moeten wegens hun leeftijd stoppen." De afgelopen maanden zijn vier Joth-leden ermee opgehouden: Herriaan en Geert-Jan Franssen uit Scherpenisse, David van der Steldt en Niel Jansen uit Tholen. Van drie van hen (David was niet aanwezig) nam burgemees ter Nuis donderdag afscheid, nadat hij hen had bedankt voor hun bijdra ge aan de jongerenraad. Er bleven zeven leden over, zodat de afgelopen maanden naar aanvul ling is gezocht. Na sollicitatiege sprekken konden zeven nieuwe Joth-leden benoemd worden. De raad is daarmee bijna op volle sterk te (de verordening staat maximaal vijftien leden toe) met, aldus de bur gemeester, een goed evenwicht qua leeftijdsverdeling. Daarnaast zijn er een aantal aspirant-leden, die al wel in werkgroepen kunnen meedoen. Nuis overhandigde achtereenvol gens Hilde de Jong. Karsten Diet vorst, Fujia van Zetten, Ester Mole naar, Axel Timmermans, Alix Kuijt en Julio Roberto Vega Sanchez de benoemingsbrief met het reglement. De burgemeester zei dat jongeren belangrijk zijn voor de samenle ving, maar dat die samenleving niet alleen uit jongeren bestaat. „We le ven hier allemaal samen met el kaar." Niettemin is Tholen blij dat ze een jongerenraad heeft. Over de rol ervan zei Nuis dat de gemeente raad het belangrijk vindt om een klankbord te hebben en ongevraagd advies te krijgen over zaken. „We verwachten dat jullie ons scherp houden over wat belangrijk is voor met name jongeren. Wij nemen jul lie serieus, en dat betekent dat wij ook wat verwachten." Wat de bur gemeester betreft zal een goed Joth- lid de jongerenraad altijd voorrang geven boven andere hobby's. Het serieus nemen van elkaar is belang rijk, aldus Nuis, die aangaf dat bur gemeester en wethouders een posi tief beeld hebben van de jongerenraad. Hij gaf de jongeren de raad mee dat ze niet bang moeten zijn om te praten, en ook niet om te luisteren. De jongerenraad telt nu zeven meis jes en zeven jongens. Van de leden komen er acht uit Tholen, twee uit Sint-Annaland en uit Oud-Vosse- meer, en één uit Poortvliet en uit Stavenisse. Sharona van Akkeren heeft het vicevoorzitterschap over genomen van Jörgen Beens (die af wezig was in verband met een schoolkamp). En burgemeester Nuis overhandigde aan de 21-jarige Si mon van Lit de voorzittershamer, die hij even tevoren had gekregen van Niel Jansen. Sint-Annalander Van Lit is zes jaar lid van de Joth en was in het verleden al een periode vicevoorzitter. Hij is de vierde voor zitter. na Hermen Geluk, Annet Vroegop en Niel Jansen die de func tie slechts ongeveer een jaar be kleedde. Ook in de toekomst kunnen Thoolse jongeren met problemen terecht hij zorginstellingen in West-Brabant. En de vergoeding voor zogeheten identiteitsgebonden zorg, hulp die gezocht wordt bij christelijke en an dere levensbeschouwelijke instellingen, moet uit de bestaande fondsen komen en kost de Thoolse burger geen extra geld. Die toezeggingen deed wethouder Jan Oudesluijs dinsdagavond in de commissie samen leving. „Voor onze inwoners zullen we het beste moeten kiezen." Per 1 januari 2015 worden ge meenten verantwoordelijk voor jeugdzorg. Nu is het nog vooral de provincie die de regie voert. Om die verandering in goede banen te leiden, is de 'Task Force Jeugd Zeeland' in het leven geroepen. Di verse commissieleden hadden twij fels over de rol van de gemeente Tholen in dat proces, vooral omdat er vanouds veel contacten met West-Brabant zijn. „Vlissingen als centrumgemeente is voor ons een heel eind weg", stelde Eefke Bas- tianen (PvdA). Zij drong aan op sa menwerkingsovereenkomsten en het afsluiten van convenanten met zorgpartners in West-Brabant, iets waarover bij de uitgangspunten van de Zeeuwse aanpak niets wordt gezegd. Ook CDA. SP, VVD en ABT hadden hun bedenkingen. Oudesluijs nam veel twijfels weg. „Er zijn mij nu geen problemen be kend en ik verwacht ook niet dat die straks gaan ontstaan. We kijken waar onze jongeren het beste te recht kunnen." Volgens Oudesluijs gaat Tholen er met de nieuwe wijze van financiering vanaf 2015 juist op vooruit. „Er zit straks geen pro- vinciegeld meer tussen. We krijgen meer speelruimte." Voor de identiteitsgebonden zorg komen geen extra financiële mid delen beschikbaar, nog een moge lijk pijnpunt voor veel commissie leden. Peter Kraamer (SGP) drong aan om ook geld voor huwelijksbe geleiding te reserveren. Huwelij ken in zwaar weer leiden in zijn visie vaak tot problemen bij kinde ren. Daarom ook was hij blij met de belangrijke rol voor het gezin in de toekomstige jeugdzorg. Bram van de Sande (CU) zag daar ook de schaduwzijde van. „Veel ouders voelen angst voor de toenemende verantwoordelijkheden bij het op voeden. Sommigen zijn ook niet in staat om dat te doen op een manier die wij als samenleving wenselijk achten." Van de Sande vond ook niet dat Tholen zich per definitie op West-Brabant moet richten. „Het kan ook zo zijn dat Zeeland ons als Tholen nodig heeft, om daar voorzieningen in stand te hou den." Wethouder Jan Oudesluijs was ver baasd. In zijn beleving waren de problemen achter de rug. Het be treffende bedrijf worstelt met de ge volgen van een overname. Volgens Oudesluijs heeft het bedrijf toege zegd extra personeel in dienst te ne men, om de dienstverlening te ver beteren. Hij vroeg Koopman naar zijn bronnen. De stichting Allévo en de Gehandicaptenraad hebben het SGP-raadslid onlangs nog geïnfor meerd over de kwestie. Oudesluijs zegde toe de feiten te gaan controle ren. Ook Annie Vogelaar (SP) zei schrijnende gevallen te kennen. Ou desluijs nam de kritiek ter harte. „Als die problemen er zijn, en als er concrete gevallen bekend zijn, on dernemen we zeker actie." „Ik kan zien dat het met zorg en liefde is gemaakt", zegt Jos Boogaard over het boek met werkstukjes van cursisten dat speciaal voor haar Zilveren jubileum is samengesteld. naderde met de vraag om een werkje voor Jos, voor een cadeau. „Vele cursisten, van klein tot groot, zijn enthousiast aan het werk gegaan om speciaal voor jou iets te maken. Anderen hebben iets opgezocht waar ze trots op zijn. Bij het inleveren is regelmatig ge vraagd of het zo goed was. Er is er zelfs een die iets heeft gemaakt maar er geen afstand van kan doen. Ze is opnieuw begonnen." Alle tekeningen en schilderstukjes zijn in een boek verzameld en dat krijgt Jos Boogaard aangeboden. „Oh, wat prachtig!", klinkt het steeds opnieuw terwijl ze de blad zijden omslaat. Ze applaudisseert voor het cadeau, maar pinkt ook ontroerd een traantje weg. „Je kunt zien dat het met zorg en liefde is gedaan." Er is nog een tweede geschenk voor Jos. Geen goedbedoeld ca deau waar je nooit iets mee doet, verzekerde Emmy v.d. Klooster in Thools dialect. Het is gevonden bij iemand 'die zelfs je wensen ken de'. Het blijkt een hanger in zwart en wit te zijn. Jos is er mee ingeno men en doet hem meteen om. Jos Boogaard studeerde aan de kunstacademie in Arnhem. Vijfjaar vrije richting, en tegelijkertijd drie jaar MO (onderwijsbevoegdheid). Haar hart ligt bij de kunst, zegt ze. Omdat er ook brood op de plank moet komen, is ze met lesgeven begonnen. Op dit moment heeft de Sint-Annalandse vijf groepen: op woensdag een kindergroep en een jongerengroep, twee groepen vol wassenen op donderdag en één om de week op vrijdag. De deelnemers komen niet alleen van Tholen, maar ook uit West-Brabant. ..Zelfs uit Vlissingen is iemand jaren op les geweest." Omdat veel cursisten langere tijd blijven, ontstaat er een band, zegt Jos. „Het gaat verder dan alleen schilderen. Je bent bij elkaar betrokken." De Sint-Annalandse maakt ook zelf werken. „Dat moet ik voor mijn eigen gemoed. En ook is het belangrijk dat wanneer je een op dracht voor de cursisten bedenkt, je tevoren weet wat de valkuilen zijn." Bij Josje ben je nooit uitge leerd, zegt Emmy v.d. Klooster. ,Je kunt allerlei technieken bij haar doen, kunt daardoor zoveel kanten op." Annemieke de Laat uit Oud- Vossemeer zit geregeld model voor een groepje gevorderden, die zelf standig werken. „Soms is dat een kwartier, maar het kan ook dat je twee uren in dezelfde houding zit." De Laat geniet ook van de gezelli ge sfeer, de contacten, op het ate lier bij Josje. „En een of twee keer per jaar bezoeken we een museum. Dat is ook heel leuk." Aan het einde van elk cursusjaar is er een open huis. met het recente werk van de cursisten. Maar dat hangt Jos niet zo maar neer. „Het moet goed uitkomen, vind ik. Daar besteed ik aandacht aan, bijvoor beeld met behulp van passe-par- touts. Soms herkennen mensen hun eigen werk dan niet eens meer." Al dat werk bij elkaar geeft de kunste nares ook een beeld van in hoever re mensen vooruit zijn gegaan, of waarop ze extra moet letten. Volgend jaar is er weer 'kunst kie ke' kondigt de Sint-Annalandse aan. In het hemelvaartsweekeinde exposeren cursisten bij zichzelf thuis. „Er zijn best een aantal goe de leerlingen, en dan is het leuk dat ze op deze manier hun werk aan anderen kunnen tonen. En verder is het een stok achter de deur om te presteren", besluit Jos Boogaard. Al meteen om elf uur staat een groepje cursisten op de stoep bij het atelier aan de Anna van Bourgon- diëstraat. Jos' man Jos Horst zet juist een laatste bord neer voor de open dag. Ook Jos Boogaard zelf kijkt vreemd op: „Meestal komen de eersten pas na kwart over elf. En ook niet met een groep, maar ge spreid." Er is een reden voor, zo blijkt. Want het is 25 jaar geleden dat Jos is gestart met het geven van teken- en schilderles. Daarom ook is er gebak bij de koffie die voor de bezoekers klaar staat. „We komen hier namens alle cur sisten", zegt Jolanda van Dam. Zij schetst hoe de cursisten de lessen van Josje, zoals ze haar noemen, ervaren. „Velen waarderen je indi viduele aanpak. Je thema's, waarbij ieder vrij is om die op zijn manier uit te werken. En de enorme voor raadkast met materialen die we mogen gebruiken. Ook het feit dat je vele technieken beheerst en kunt overdragen." Van Dam noemt daarbij Jos' bescheidenheid, zo zeer zelfs dat ze haar zilveren jubi leum niet eens breed uitmeet. De betrokkenheid en aandacht die Jos Boogaard voor haar cursisten heeft, haar relatie met hen. wordt volgens Van Dam gewaardeerd. Dat bleek haar toen ze iedereen be- kortingen tot Zondag 9 september open van 12 tot 17 uur Bachtiar 210x150 1725 Unie 240x170 495 Khukry 240x170 1645 Bidjar 255x205 1825 Nepal S 300x202 1725 Blijvende service en garantie 695 Mouht 250x250 4250 2195 195 Ziegler 300x250 2785 1595 399 Kazak 340x250 2899 1499 1245 Tribelart 300x250 3250 2250 795 Kashan 350x250 6250 3695 WWW Bosstraat 24 Bergen op Zoom 0164 242216 .nl Q 'Achter de grote markt' Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 11