2012 DE THOOLSE COURANT Schipper f OAZ Rabobank VERKIEZING FAMILIEBEDRIJF VAN HET JAAR Donderdag 30 augustus 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT MUM Centrum Familiebedrijf Oosterschelde gemeente Tholen sa DECO HOME ELENBAAS NOOM 'HET IS EEN COMPLETE WOONWINKEL' BOEKHANDEL OOSTDIJK 'MEESTE VRAAG IS NAAR DE STATENVERTALING' uan het De mindere economische situatie drukt ook op kleinere bedrijven. Toch hebben juist zij goede papieren om zich door de crisis heen te slaan. Een kracht van fami liebedrijven is, dat ze in slechte tijden minder snel personeel ontslaan. Ze weten hoe belangrijk goede medewerkers zijn en teren daarom liever in op het eigen vermogen. Mensen die overbodig zijn, krijgen een andere functie in het bedrijf of worden vrijgemaakt voor onderzoek en vernieuwing. Op deze pagina kunt u de verhalen lezen van twee bekende familiebedrijven die deelnemen aan de verkiezing Thools Familiebedrijf van het jaar 2012. Deze verkiezing is een initiatief van de NNP (Nederlandse Nieuwsblad Pers), het Centrum van het Familiebedrijf en de Eendrachtbode. De jury bestaat uit burge meester W. Nuis (voorzitter), mr. A.A.J. Schot (notaris), mr. D.P. Gunst (Schipper/ OAZ) en A. de Korte (directeur Rabobank Oosterschelde). Zij gaan de bedrijven beoordelen aan de hand van criteria zoals familiaal karakter, innovativiteit, duur zaamheid, klanttevredenheid en toekomstvisie. Later worden alle verhalen gebundeld in een prachtig boek en zal tijdens een speciale verkiezingsavond de winnaar bekend worden gemaakt. We wensen u veel leesplezier. Wim Heijboer, uitgever Eendrachtbode accountants, bedrijfs- en organisatie adviseurs www.ondernemendoejesamen.nl De gemeente Tholen hecht veel belang aan de Thoolse bedrijvigheid en draagt daarom ook de familiebedrijven een warm hart toe - www.tholen.nl &1PZ&' smmorn *- „Ben jij de kleindochter van kruidenier Van der Jagt?" Pieja Elenbaas-Noom krijgt het nog wel eens te horen van klanten die bij haar in de winkel Deco Home op Welgelegen komen. Haar opa had immers een winkel op de Markt in Tholen. Pieja (47) leerde het vak van haar moeder Ella Noom-van der Jagt (70). Zij verkocht vanaf 1966 behang en verf nadat ze met schilder Jan Noom in Scherpenisse was getrouwd. Het schildersbedrijf dateert uit 1902. Ze begon in een halletje van 2 bij 2,5 meter in het woonhuis aan de Kerkstraat. Met een mengmachine voor verf, omdat er geen ruimte was om de blikken verf te presenteren. Nu is Deco Home in Tholen 310 vierkante meter groot. „Het is een complete woonwinkel," zegt Pieja. Een wereld van verschil met veertig jaar geleden. Pieja: „We hebben alles voor de vier wanden, het plafond én de vloer. Verf, behang, gordijnen en vloerbedekking." In alle soorten, maten en kleuren. Behalve in Tholen is er een vestiging in Kapelle (310 m2) waar haar zoon Jan Elenbaas (27) de leiding heeft. Deco Home speelt in op de nieuwste trends. Met bijvoorbeeld raambekleding; houten binnenluikjes of shutters. Een Amerikaanse vinding. Jan: „Daarmee kun je spelen met het licht en het is decoratief. Het is eigenlijk vitrage en over gordijn in één." Nog zo'n trend is het toepassen van kalk- en krijtverf op muren of meubels. Voor een authentieke uitstraling. Een groeiende tak is de zonwering: rolluiken, sereens, zonneschermen. Maar ook overkappingen vooreen terras. Alles om ook het buitenleven rond het huis aangenaam te maken. Niet alleen het decoratieve voor de woning telt. Ook het functionele krijgt aandacht. Deco Home plaatst ook garagedeuren. Meestal gaat het om een vervan ging. Dat is vooral het werk van Lies Elenbaas (50), de echtgenoot van Pieja en de vader van Jan. Hij is de uitvoerder. De man van de buitendienst. Hij gaat bij de klanten langs om te meten. En om het bestelde daarna samen met de monteurs te plaatsen of aan te brengen: gordijnen, vloeren, garagedeuren. Bij Pieja zit het ondernemen in het bloed. Ze kreeg het van beide kanten mee. Als kind hielp ze haar moeder. In 2000 begon ze samen met haar man Deco Home in Scherpenisse. Voor Lies een grote ommekeer. Het ondernemers- bloed bij Jan zat er ook al vroeg in. Werkte eerst bij een collega. Ging in de winkels aan de slag. Samen met zijn moeder volgde hij een cursus binnenhuisarchitectuur. Het bleek een schot in de roos. Hij is de vierde generatie in het familiebedrijf. Voor de toekomst was de winkel in Scherpenisse te klein. Ze zetten een zaak in Kapelle op. Pieja: „Het liep heel goed. Wat in Kapelle kon, moest hier, in Tholen-stad ook kunnen." In 2007 verhuisde de winkel van Scherpenisse naar Welgelegen in Tholen: „Zo zijn we weer terug in Tholen." Lies en Jan Elenbaas, Pieja Elenbaas-Noom en Ella Noom-van der Jagt (vJ.n.r.). Deco Home Elenbaas Noom, Welgelegen 2c, Tholen. Boekhandel Oostdijk, Kerkstraat 19, Tholen. Lydia Burger-Oostdijk (28) probeert dagelijks de boeken te lezen die ze samen met haar moeder Corrie bij Boekhandel Oostdijk in Tholen verkoopt. „Het is fijn om klanten iets te kunnen vertellen over een boek dat ze willen hebben." Ze werkt sinds 2003 mee in de winkel aan de Kerkstraat. Ze is er ingegroeid, zegt ze. Het is een christelijke boekhandel, maar klanten kunnen er ook niet-christelijke én studieboeken bestellen, zegt Corrie Oostdijk-Aarnoudse (63). Hoofdmoot is de collectie van christelijke signatuur: theologie, Bijbels, Bijbelver klaringen, levensbeschrijvingen, dagboeken, catechismusverklaringen, Bijbelse vertellingen, ethiek en opvoeding, leesboeken en gedichtenbundels. Het assortiment Bijbels is groot. „De meeste vraag is naar de Statenvertaling". Toch is er in de loop van de 27 jaar dat de winkel bestaat wel het een en ander veranderd, zegt ze. „Van het refor matorische naar het christelijke. De laatste jaren is er ook meer vraag naar evangelische boeken." Ook aan die vraag wil Boekhandel Oostdijk voldoen. Naast boeken zijn er kaarten, cd's en dvd's en hobbyartikelen te koop. Voornamelijk 3D-kaarten. Dat onderdeel is de laatste jaren flink uitgebreid. Dat komt vooral door de interesse van Lydia. Ze maakt zelf graag 3D-kaarten, een kaart met een plaatje in laagjes (driedimensionaal). De papieren boekenbon gaat er uit. In plaats daarvan komt een plastic pasje, een cadeaucard. Vanaf 1 september kunnen klanten het bij Oostdijk gaan gebruiken. Voordeel is dat de ontvanger niet in één keer het hele bedrag hoeft op te maken, zoals bij een boekenbon. Boekhandel Oostdijk krijgt vooral klanten van het eiland over de vloer. Corrie: „Maar ook uit Roosendaal of Steenbergen, omdat ze daar zo'n boekwinkel niet kennen." En via de website bestellen klanten uit heel Nederland. Zelfs vanuit Canada worden boeken besteld. Door Nederlanders die geëmigreerd zijn. De winkel zit in de Kerkstraat op een toplocatie. Makkelijk bereikbaar, maar ook tussen andere winkels. „Als ze in de straat boodschappen doen, lopen ze ook vaak bij ons bin nen." Corrie begon op 1 mei 1984 met de verkoop van boeken vanuit de huiskamer aan de Oesterstraat. „Mijn man is al 41 jaar gehandicapt en na de geboorte van Lydia kon ik niet meer buitenshuis werken. Het was noodzakelijk voor de broodwinning, maar ik ben blij dat ik het zo graag doe." Het begon met één kast. Al snel kwam er eentje bij. Uiteindelijk werd de huiskamer er voor in tweeën gedeeld. „We groeiden er uit." Na een grondige verbouwing ging op 10 september 1992 de deur van de winkel in de Kerkstraat open. Van meet af aan toegankelijk voor rolstoelge bruikers. Voor Lydia is de winkel haar lust en haar leven. „Het contact met de klanten is fijn. Mensen waarderen het als je advies kunt geven." Lydia Burger en haar moeder Corrie Oostdijk-Aarnoudse.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 7