'Ik ben groós op mijn werk én op het mooie gemeentehuis' Natuurcentrum Scaldis Naturalis elk-weer-voorziening camping Aantal overnachtingen op Tholen veel hoger Oud-Vossemeer, daar kun je niet om heen! Proef weren vrachtverkeer Onder de Molen Vossemeer Sweelincklezing met concert Leny de Graaf is veertig jaar ambtenaar bij de gemeente Tholen Pand overgedragen van stichting naar recreatieondernemer Donderdag 30 augustus 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Ze werd wel eens de moeder van het gemeentehuis ge noemd, maar Leny de Graaf uit Sint-Maartensdijk, voelt dat niet zo. ,Je kan volwassenen niet als kinderen op voeden. Het is een utopie dat iedereen zich aan de spel regels houdt. Je kan mensen wel aanspreken, maar het is niet gezegd dat ze het opvolgen." Leny de Graaf is 56 jaar en al veertig jaar in dienst van de gemeente Tholen. Gemis Rouwkamer Schoven Gesloten staat er op het bordje voor het gebouw Scaldis Naturalis aan de Kastelijnsweg in Sint-Maartensdijk. Maandag is het pand met de sleutel bij de notaris in Tho len overgedragen aan de nieuwe eigenaar, Camping de Muie. De nieuwe eigenaar Joost Bakker gaat het gebouw gebruiken als elk-weer-voorziening voor zijn jeugdige gasten. Dat past binnen de bestemming dagrecreatie. Draagvlak Hoofdstuk Vincent van Bijnen draagt oplossingen aan Plooirokje Vakantiegevoel Groös De gemeente Tholen en de provincie Zeeland beginnen een proef met het weren van doorgaand vrachtverkeer door Oud-Vossemeer. Het gaat om de N656, de provin ciale weg die dwars door het dorp loopt. Bewoners kla gen daar steen en been over onveilige verkeerssituaties, veroorzaakt door vrachtauto's. Al jaren vragen de bewo ners, verenigd in comité Molenbuurt, om een oplossing. Die lijkt er nu te komen. Stemmen van lezers Meedenken Stemmen van lezers Een bijzonder jubileum. Het komt namelijk maar zelden voor dat een vrouw zo lang als ambtenaar bij één gemeente werkt. Het is haar lust en haar leven. Ze is trots op het werk én op het nieuwe gemeentehuis in Tholen. De verhuizing van Sint- Maartensdijk naar Tholen in de pe riode tussen kerst en Nieuwjaar van 2007/2008, herinnert ze zich als een leuke ervaring. Ondanks alle com motie die het gaf omdat de smalstad niet langer het bestuurlijk en admi nistratief centrum van de gemeente was. Het was voor de Smurdiekse een van de grootste veranderingen in haar loopbaan. „Ik ging altijd te voet naar mijn werk. Nu moest ik naar Tholen, maar ik was ermee verzoend, hoor." Om de sfeer bij de verhuizing, te verhogen, had ze fleecevesten aangeschaft. Met de tekst: 'crew verhuizing gemeente huis' in de zachte stof gedrukt, „le dereen was hartstikke enthousiast. Coby Hage,de vrouw van bode Piet Hage had pannenkoeken gebakken, de opzichters van Ballast Nedam (de bouwer -red.) liepen er rond. Ie dereen liep door elkaar maar stond voor hetzelfde." Leny trekt graag op met andere col lega's. Ze wil iedereen bij wijze van spreken overal bij betrekken. Ze was jarenlang lid van de personeels vereniging en van de onderne mingsraad. „Ik kende echt ieder een." Maar met de verhuizing is het een stuk lastiger geworden om met alle collega's in het gebouw contact te hebben. „In het oude gemeente huis kwam ik overal. Ik kende elk hoekje en kamertje. Nu niet meer. Mijn functie is veranderd. Het ge bouw is verdeeld in twee vleugels. Ik zit begane grond Zuid, aan de kant van de Postweg. In het begin kon ik me moeilijk oriënteren als ik boven was. Dan moest ik soms door een raam naar buiten kijken om te weten aan welke kant van het ge bouw ik zat: aan de kant van de Postweg of aan de kant van Stads- zicht." Elke verdieping is op dezelf de manier ingericht. Elke verdie ping heeft gekleurde stippen op de vloer. Voor de herkenning: groen, geel, rood. „Ik zie de collega's van de eerste en tweede verdieping die roken wel regelmatig omdat onze kamer vlakbij de rokersruimte zit." Ze vindt het een groot gemis dat ze niet iedereen meer dagelijks ziet. Al begrijpt ze ook wel dat het niet meer kan. Nieuwe medewerkers van an dere afdelingen worden nu geïntro duceerd met een foto met een be schrijving op intranet, het interne netwerk. Met de verhuizing veran derde ook haar functie. In Sint- Maartensdijk werkte ze op interne zaken. Alle brieven aan de gemeen te werden via haar kamer in het ge bouw verspreid. Ze maakte alle stukken voor de commissies en de raadsvergaderingen klaar. Voor alle raadsleden en de pers. „In mijn een tje. Toen kwam het digitaliseren van de stukken. Het dynamisch archief (het lopend of nieuw archief dat re gelmatig geraadpleegd moet kunnen worden -red), werd enorm belang rijk. Maar de laatste jaren werden de facilitaire zaken ook steeds be langrijker en meer gewaardeerd. Het werd niet langer gezien als een kostenpost." Leny zag zich niet de hele dagen be zig om stukken te scannen of achter een computer te zitten. Ze werd dan ook gevraagd om een opleiding faci litair te doen. „Dat heb ik gedaan. In 2002 en 2003. Aan het Albeda Colle ge, op mbo-niveau. Voor een nieuwe functie." In 2007 gevolgd door een opleiding facilitair management aan de NCOI in Rotterdam. „Ik wilde meer." In het werk dat Leny kreeg gaat het in grote lijnen om het draai ende houden van de organisatie. Zorgen dat andere medewerkers hun werk zo goed mogelijk kunnen blij ven doen. Zo kreeg ze de taak om de drie bodes aan te sturen en de twee medewerkers die via de Betho en de sociale werkplaats in het gemeente huis werken. „Voor elke week wordt er een planning gemaakt, maar in de praktijk loopt het steeds anders. Het is nooit helemaal te voorspellen." Daar kan ze wel mee leven. Het maakt haar werk afwisselend. De dagelijkse routine in het gemeente huis, worden afgewisseld met grote evenementen waar de jubilaris een belangrijke rol in speelt. Zoals de jaarlijkse uitreiking van de Konink lijke onderscheidingen eind april, de jaarlijkse vrijwilligersavond in no vember, de welkomstavonden voor nieuwe inwoners (door bezuinigin gen inmiddels afgeschaft), de onder- nemersavonden, exposities van beeldende kunst of foto's, een recep tie voor het personeel. Meestal in het atrium. In het begin was het nog zoeken naar de juiste opstelling voor het publiek in de grote hal van het ge meentehuis. „Bij de eerste uitrei king van de lintjes hebben we zwar te doeken gebruikt van Accelerando om de ruimte af te schennen van de rest .De dienstverlening moet im mers gewoon door blijven gaan. Het was improviseren. Maar het leek Mensen vragen Leny de Graaf wel eens hoe lang ze nog moet werken. Dat weet ze niet zegt ze. „Ik heb niet het gevoel dat ik moet werken. Ik heb het naar mijn zin." Ze zou zomaar met het verlengen van de pensioengerechtigde naar 67 jaar de vijftig dienstjaren vol kunnen maken. Daar kan ze niks over zeggen. „Mae ik wil nog wè een paer schoven bij de gemêênte bluven." „We hebben elke jaar een tent op de camping staan voor de jeugd. Er komen steeds meer gezinnen met kinderen. Als het een keer hard stormt is zo'n tent ook niet alles. Dit gebouw leent zich er goed voor." Vanwege de bestemming dagrecreatie mag het geen horeca worden. Noch kan hij het verbou wen tot een luxe verblijfsaccommo- datie. Bakker denkt dat het voor de jeugd een geschikte plek is. Als kantoor met receptie voor de cam ping ligt het pand niet gunstig, zegt hij. Wel zou het weer geschikt ge maakt kunnen worden voor dagbe steding van gehandicapten waar een deel van het gebouw ooit voor is ingericht. „Er was een eigen in gang met aparte voorzieningen, zo als een invalidetoilet. „Maar dat is nu lastig gezien de bezuinigingen op het persoonsgebonden budget en de terughoudendheid van de zorg instellingen. Maar het is ook een optie." Eerst gaat hij het gebouw leegma ken. „Het is nu een bende. Er staat overal nog troep, de vloerbedek king zit los, er staan nog schotten in. Dat maakt het erg donker. De keuken is gedeeltelijk weggehaald. Maar, dat wist ik van tevoren, hoor. Het is jammer dat het verwaarloosd is, maar ik heb geen kat in de zak gekocht." Bakker wil het gebouw aan de bui tenkant voor de winter nog schilde ren en waar nodig repareren. De toegang tot het erf via de Kastel- einsweg blijft voorlopig gehand haafd. maar Bakker denkt er wel aan om het ijzeren spijlenhek te vervangen omdat het zo lelijk is, zegt hij. Zaterdagochtend staat het hek op een kiertje. Het bord Scaldis Natu ralis is dan al van de gevel verwij derd. Voorzitter Géorge de Leeuw van de stichting Platform Leefbaar Platteland Tholen haalt de laatste spulletjes die aan Scaldis Naturalis toebehoren, uit het gebouw. Zoals een boek over zeevissen. Niet onbe langrijk in een centrum dat op de natuur in het algemeen en op de Oosterschelde in het bijzonder ge richt was. De ruimte is voor een groot deel ontmanteld. Staatsbosbe heer heeft zijn informatiepanelen weggehaald. Ook Kiwanis Tholen deed dat. Op de plek van de pano ramafoto van Louis Sauter van de zuidkant van Tholen, zijn alleen nog lijmresten te zien. Dat geldt voor meer wanden. De 'blokken' van het waterschap Scheldestromen die de zeewering moeten verbeelden, blij ven staan. Te zwaar om zomaar af te breken. Ook de maquette met de toren van Sint-Maartensdijk (waar van de spits ontbreekt) en de water toren in Scherpenisse in het Thoolse vlakke land tussen de dijken, blijft achter. De Leeuw ruimt met gemengde ge voelens op, maar wil niet uitvoerig terugkijken. Dat heeft geen zin." Ja, het had ooit een milieu-educa tiecentrum kunnen worden, zegt hij. Maar om zoiets rendabel te ma len moet'er meer gebeuren. „Net zoals met het mee De Bevelanden in Goes is gedaan. Met een speel tuin, een kinderboerderij waar kin deren konijnen en cavia's kunnen aaien en een pannenkoekenhuis en een beetje voorlichting over natuur. Niet te veel tegelijk." Het is er niet van gekomen. Wel is er veel geld in het multifunctioneel centrum gestoken. Een groot draag vlak vinden voor het multifunctio nele gebouw, ontworpen door ing. Lj. Giljam uit Scherpenisse. bleek moeilijk. Scaldis Naturalis diende als vertrek en eindpunt van natuurexcursies in de Pluimpot en de slikken van de Oosterschelde de laatste jaren als controlepost van de wandelsport- vereniging De Oosterscheldestap- pers. Er werden exposities in ge- V houden, cursussen voor natuurou- ders. kinderen timmerden er nest kastjes. Het gebouw werd ook ver huurd voor besloten feestjes en partijtjes. Verjaardagen en jubilea. Het grootste project ging over de wederopbouw van Tholen na de Watersnoodramp toen kinderen van alle basisscholen er allerlei op drachten kregen. „Dat heeft 27 da gen geduurd." De Leeuw was er niet van meet af aan bij betrokken, maar inmiddels V.' toch al bijna 22 jaar lang. Hij werd ooit - als bankman - gevraagd te kijken naar de financiële kant bij de verantwoording van de subsidie. „Het was voor mij persoonlijk ook een manier om mensen op Tholen te leren kennen." De Leeuw vormt samen met Piet de Kam (secretaris) het tweekoppi ge bestuur van de stichting. Ze wa ren bij de overdracht van het pand bij de notaris. De stichting sloot er een hoofdstuk in haar geschiedenis mee af. Voor camping de Muie be gint een nieuw hoofdstuk in haar historie. Op uitnodiging van de Stichting An- thonie Keldermans Concerten geeft musicoloog en clavenist dr. Pieter Dirksen zaterdagavond 8 september in het oude Stadhuis een Sweelinck- lezing met concert. Dat begint om kwart over acht. Dirksen geeft die avond een toelichting op het klaver- c 4 werk van Jan Pieterszoon Sweelinck (1562-1621). Dat doet hij in het ka der van het Sweelinckjaar. Jan Pie terszoon werd 450 jaar geleden ge boren. Daarnaast voert Dirksen een aantal klavecimbelwerken uit, waar onder de Chromatische Fantasie. Kaarten reserveren kan via: 603544. Leny de Graaf was zestien jaar toen ze bij b. en vv. solliciteerde. wel een rouwkamer." Nu zijn er verrijdbare wanden en kan Leny be schikken over eigen stoelen. Voor heen kwamen die uit de Meulvliet in Tholen, de Stove in Stavenisse en de Wellevaete in Sint-Annaland. „Allemaal verschillend. Nu zijn we erg goed uitgerust. Uit noodzaak, maar ik heb er wel voor gesoebat. Het budget was beperkt. Maar het is een visitekaartje voor de gemeente en ook voor de leverancier van het meubilair," zegt ze. Diep in haar hart had ze toch liever gezien dat het gemeentehuis in Sint- Maartensdijk was gebleven. In een nieuw gebouw aan de Sportlaan waar ooit de zilveruienfabriek van Polderman (later Massagia) stond. Na de sloop nog steeds een lege vlakte. ..Nieuwbouw aan beide kan ten van de weg, met een brug over de weg om de twee te verbinden." Nieuwbouw was noodzakelijk vond ze. „Het oude gebouw was echt te klein. Er waren geen kamers over om te vergaderen. De kantine op zolder was te klein ei bloedheet in de zomer." Toch zag ze wel de voordelen van Tholen. „Ik heb in een aantal commiisies gezeten waarin de nieuwbouw besproken werd. Dan ga je er ook weer anders tegenaan kijken." Waar ze wel echt last van gehad heeft ii, is dat het ou de gebouw aan de Markt is ver kocht. „Zo'n historisch pand. Dat ga je toch niet verkopen? Hoe kun je daar als gemeenteraad in mee gaan?" Het is verleden tijd. Nu zit er een restaurant en een hotel in. Het voordeel van het nieuwe ge bouw was, dat ze invloed kon uitoe fenen op de inrichting. „Samen met interieurarchitect Lotte Sturm, het nichtje van de architect van het ge meentehuis, ben ik vaak op stap ge weest. Om meubels en stoffen uit te zoeken. Zij heeft voor de ronde bankjes en de trouw.poef in de raad zaal gekozen, ik voor de kleur." Op vallend is de roze trouwpoef in het midden van de zaal. Het verraste bij de opening vriend en vijand. „Ik vind het nog steeds een geweldig mooie ruimte. Met aan de wanden de oude Oranjes, het strakke en zakelijke van de bestuurstafel en raadstafels en het- speelse van het roze van de poef en de bankjes van de publieke tribune. Maar er zijn nog steeds mensen die niet op de ro ze poef willen trouwen. In dat geval zetten we er stoelen neer." Leny was nog maar zestien toen ze solliciteerde op het gemeentehuis. Ze verscheen voor burgemeester Van Boeijen, secretaris Benou en wethouder Moerland. In een zomers plooirokje en een geruite blazer. „Ik wilde verpleegster worden, maar kon pas naar de opleiding als ik 17 jaar en 7 maanden oud was. Adrie Quist die op het gemeentehuis werkte was bij ons thuis geweest. Hij wist dat ik geen werk had en zei dat ze iemand zochten op het ge meentehuis." Ze werd aangenomen als typiste en bleef. „Het was erg ambtelijk. Alle mannen liepen in driedelig pak. Er werkten maar een paar vrouwen: Lien den Engelsman, Koosje Franke uit Sint-Maartens dijk, Ina Hage uit Stavenisse en Hanna Soeters uit Sint-Annaland. Elke week moesten Leny en Lien losbladige uitgaven in een map doen. Vakliteratuur voor ambtena ren en bestuurders en dat registeren. Van Kluwer, Samson en de VNG. „Uitgever Briël Heijboer kwam ze brengen. Een keer in de maand kwam hij met de rekening. Ook die moesten we venverken. Steeds heel veel handelingen." In de periode dat stencillen in zwang kwam, moest de ambtenaar naar de zolder waar de machine stond. „Het was er in de winter steenkoud. Ik nam een straal kacheltje mee. Voor de inkt, niet voor mezelf." De herinneringen zijn legio, de anekdotes liggen voor het oprapen. Er zijn ook wapenfeiten. Leny de Graaf was de eerste vrouw die op het gemeentehuis in een lange broek ging werken. Ze kreeg er opmerkin gen over. „Toen ik een zwarte India- De jubilaris is groös op haar werk en op het gemeente huis in Tholen. „Elke keer weer als er mensen komen die zeggen dat het een mooi gebouw is." Rond de verhui zing heeft ze nog wel even gedacht iets anders te gaan doen. Iets juridisch. Op het toenmalige kantongerecht in Bergen op Zoom ging ze op gesprek „Blij toe dat ik het niet gedaan heb. Niet dyna misch genoeg." se bloes droeg boven een zwarte broek zei mijn chef: Die bloes is mooi, maar die broek kan eigenlijk niet. Het gebeurde ook indirect. Burgemeester Van Boeijen zei dat hij een vakantiegevoel kreeg als hij mij in een nette spijkerbroek zag lo pen." Ook dat is verleden tijd. Het aantal vrouwelijke ambtenaren steeg. Bovendien klommen ze steeds hoger in het van oudsher mannenbolwerk. „Ze hebben steeds hogere posities gekregen. Er werkt nu een juriste als sectordirecteur." Zelf zag ze geen rol in een leiding gevende functie. Ze staat onder Jan Buick.„Ik zou geen afdelingshoofd willen worden. Ik ben liever onder steunend. Meer van de werkvloer." Een aantal jaren terug was er op beide bruggen van Tholen een groot bord. met naast het logo van de gemeente de wervende tekst: Tholen, daar kun je niet om heen! In Oud-Vossemeer had de tekst kun nen zijn: Oud-Vossemeer, daar moet je wel doorheen! Immers, ook na talloze en kostbare reconstructies loopt de provinciale weg nog steeds door ons dorp. Dit kon misschien in de 60-er jaren van de vorige eeuw, maar naast de toename van het ge bruikelijke verkeer vindt ook het in dustrieterrein van Tholen haar ont sluiting deels via deze weg. Een ander deel neemt de sluiproute via de Langeweg in Oud-Vossemeer. Deze weg is zeker niet op dit vaak (te) snel rijdend verkeer berekend. Diverse ongelukken in het recente verleden waren dan ook het gevolg. In de krant las ik over de voorgeno men aanleg van een zogenaamde landbouwweg. Ene meneer Ten Ca- te (voorzitter ZLTO Tholen en Sint- Philipsland) noemde het zelfs een primeur voor Tholen en uniek voor Nederland. Ik vind het geld over de balk smijten. Zoveel geld voor een voorziening die er al is en tot tevre denheid werkt. Mijn idee is; gebruik voor land- bouwverkeer bestaande wegen zoal de Langeweg in Oud-Vóssemeer, i bijvoorbeeld voor cjit verkeer rich- t— ting Halsteren. Maak daarnaast een I rondweg om Oud-Vossemeer en los daarmee een echt bestaand pro bleem op. Ook de ontsluiting van het industrieterrein van Oud-Vosse meer zou eindelijk geregeld zijn en uitbreiding is weer mogelijk. Buurtgemeenten hebben dit in het verleden met succes al als oplos sing gebruikt. Misschien kan dan in de toekomst de tekst; 'Tholen daar kun je wel om heen' duidelijk ma ken dat ook Tholen met zijn tijd meegaat. Kien Veraart, Langeweg 3, Oud-Vossemeer. Het gebouw aan de Kastelijnsweg in Sint-Maartensdijk is nu van camping De Muie. Volgens Marjonne Jopse, woord voerster van de gemeente Tholen, gaat het niet om een fysieke afslui ting. „Met borden wordt duidelijk gemaakt dat chauffeurs een andere route moeten nemen." Waar de bor den precies komen, is nog niet be kend. De proef moet nog verder wor den uitgewerkt. ,Jn ieder geval moeten de borden ruim van tevoren duidelijk maken dat doorgang door het dorp niet gewenst is." De proef gaat dit najaar van start en loopt tot eind van het jaar. Vooraf doet de pro vincie een nulmeting om het aandeel doorgaand vrachtverkeer te meten. Vincent van Bijnen, bewoner uit de Molenbuurt is blij dat de gemeente en provincie actie ondernemen. De bewoner uit de Molenbuurt pleit na mens het actiecomité ai jaren voor maatregelen om vrachtverkeer uit de bebouwde kom te weren. Van Bij nen wil graag meedenken over een mogelijke oplossing voor het ver keersprobleem in het dorp. Op een routekaart heeft hij vijf punten ge markeerd waar volgens hem de om leidingsborden moeten komen. Dat is op de Zeelandweg bij Sint Philips- land, de Broekseweg bij Oud-Vosse- meer. de Kadijk bij Poortvliet, de Nieuwe Postweg bij Tholen en in Halsteren op de A4. Ook over de tekst voor het bord heeft de Vosse- meerder nagedacht: Oud-Vossemeer afgesloten voor doorgaand vracht verkeer. Volg richting Steenbergen. Hij heeft zijn plannen onlangs aan de wethouder Kees van Dis en gede puteerde Kees van Beveren gepre senteerd. Tijdens een gesprek met beide he ren, zou zijn gezegd dat een recht streekse afrit van de Oud-Vosse- meersedijk naar bedrijventerrein Klaverveld niet ondenkbaar is. Met die maatregel wordt vrachtverkeer uit de bebouwde kom geweerd. „De gedeputeerde ziet zelfs iets in het doortrekken van de Molendijk, zo dat er een rondweg om Oud-Vosse meer ontstaat", zegt Van Bijnen. Hij benadrukt dat die plannen geenszins concreet zijn. van de informatie worden opgeno men. In de toelichting van de tabel staat ook duidelijk dat het om 'op gegeven aantallen' gaat. Wat niet in de krant staat (wel in het originele rapport) is dat de maakster van het rapport zelf ook meldt dat het wer kelijke aantal overnachtingen van kampeerders veel hoger is. Ze wil echter geen schatting maken 'om dat dit een onrealistisch beeld geeft'. Maar de overnachtingen op de vas te staanplaatsen bijna 75% van het totaal, worden op geen enkele ma nier geteld en kunnen dus alleen geschat worden. Deze campinggas- ten betalen namelijk voor een heel seizoen een vast bedrag, of ze nu veel of weinig aanwezig zijn. Een campingondernemer kan en wil ook niet elke avond al die caravans langsgaan om te turven met hoeveel personen men werkelijk aanwezig is. Zelfs in een hotel gebeurt dit niet. Het zou ook qua privacy niet worden geaccepteerd. Voor toeristische kampeerplaatsen valt het aantal bezette nachten wel ongeveer te berekenen, omdat er vaak (niet altijd) per nacht betaald wordt. Op de Pluimpot was destijds (voor 2007) een toeristische plaats ruim 60 nachten bezet. Het gaat dan niet om 1 kampeerdersgezin per plaats maar om meerdere gezinnen na elkaar, die soms maar 1 nacht blijven, soms een paar weken. Zo kom je op het hierboven genoemde gemiddelde van 16 nachten dat een toeristisch kampeerdersgezin in 2010 op Tholen verbleef. Hopelijk is met deze uitgebreide uitleg duidelijk gemaakt dat het aantal overnachtingen op Thoolse campings veel hoger is dan de ge noemde 14.907. WJt.Zwikker, tot 2007 mede-eigenaar van camping de Pluimpot. Vorige week verscheen in deze krant het artikel 'Recreatiecijl'ers achterhalen blijkt veelal natte vin gerwerk'. Daarin werd uitgebreid ingegaan op de resultaten van een enquête onder Thoolse recreanten, met ook in een tabel 'gasten 2010' enkele cijfers over overnachtingen. Iemand die het artikel oppervlakkig leest, zou kunnen denken dat het toerisme op Thoolse campings maar weinig voorstelt, met maar 902 gasten en 14.907 overnachtin gen. Een toerist zou hier dan maar 16 nachten verblijven. Op dit punt wil ondergetekende een mogelijk misverstand voorkomen. Een zeer voorzichtige schatting geeft op zijn minst 200.000 over nachtingen voor alle plaatsen (vast toeristisch) op alle Thoolse cam pings, dus zonder hotels, jachtha vens enz. Dit getal is niet zomaar uit de lucht gegrepen en wordt hierna toege licht. Bij enquêtes in 1975. 1980 en 1995 werden 320.000 tot 338.000 overnachtingen genoemd. Er zijn ruim 1500 kampeerplaatsen op Tholen. Nemen we aan dat een ge middeld gezin ongeveer 3 personen telt en dat elke plaats gemiddeld minstens 45 nachten bezet is, dan geeft dit afgerond 200.000 over nachtingen. Die geschatte 3 perso nen en 45 nachten 135 overnach tingen per kampeerplaats is aan de lage kant: voor de recreatiebelas ting neemt de gemeente Tholen aan dat op een bezette plaats 180 over nachtingen worden gemaakt. Dit is geen kritiek op het rapport of het krantenartikel. Bij het samen vatten van een 60 pagina's tellende enquête-rapport op 1 krantenpagina kon natuurlijk maar een klein deel

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 3