Na de bui stromen de straten weer vol op tweedaagse braderie Tholen Voetbal en tennis Sint Philipsland moeten plaatsmaken voor woningen DÉ SPECIALIST IN ZONNE-ENERGIE Groen licht voor vuurwerk kwam pas om zeven uur 's avonds Bouwproject Luysterrijk bestaat uit tachtig tot negentig huizen Energie servicestation Deehoeve moet december operationeel zijn Drie maaimethoden op Tholen Christ van Tilburg Donderdag 30 augustus 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Menig standhouder hield zijn hart vast vanwege de slechte weersvoorspellingen, maar de braderie in Tholen bleef vrijdaggen zaterdag gespaard. Slechts twee flinke buien op zaterdag deden de bezoekers naar een droog plekje zoeken; Het regende hard, maar niet lang. Na de regen kwam de zon zo nu en dan door. Bij regen zochten de bezoekers een droog plekje. Zo gauw het droog was, stroomde de 'Acht van Tholen' weer vol. Volgens Niek Jansen van de braderiecommissie is de braderie dan ook geenszins in het water gevallen. „Het aanbod van kra men en artikelen was groot en gevarieerd. Er is veel ver kocht. De meeste standhouders waren tevreden." Ook het vuurwerk kon zaterdagavond doorgang vinden, al duurde het nog tot zeven uur 's avonds voordat er groen licht kwam. Er stond een harde wind. Geen tijd Hoewel de huizenmarkt nog altijd in een diep dal ver keert, gaat Sint Philipsland uitbreiden. De komende tien jaar staan in het dorp tachtig tot negentig woningen ge pland. Daarvoor moeten voetbalclub Noad '67 en tennis vereniging De Ruucstoppelen verkassen. Een nieuwe stek is al in het vizier. John Verbraeken, voorzitter van de voetbalvereniging, ziet kansen. „De club is uit haar voe gen gegroeid. We zitten al jaren klem als het gaat om voldoende kleedruimte." Veel aanloop Orgel Verkassen Meer kleedkamers Laatste bouw Overeenkomst Op 12 december moet de eerste brandstof verkocht wor den bij het energie servicestation Deehoeve. Donderdag gingen aan de Postweg bij Tholen de 52 heipalen de grond in voor het station van de familie Bal. „De eerste contacten met de gemeente waren in november 2009. En nu is het dan zover", zei Cees Bal die de heimachine mocht bedienen. Eendrachtsweg Verzorging bedrijfsadministraties Opstellen jaarstukken Verzorging van aangifte inkomstenbelasting Bij de kraam van de Christenge meente Tholen deelt Jordi Ligten- dag kaartjes uit: Geloven is... niet alles begrijpen. Er is een memorie spel, er zijn tweedehands boeken, cd's, maar er worden ook filmpjes opgenomen van voorbijgangers die vragen beantwoorden over het ge loof. „Die zijn voor het C1P, een website van het christelijk informa tie platform." Over belangstelling heeft Jordi niet te klagen. Bij tennisvereniging Eegedima op de Markt kunnen enveloppen wor den getrokken. Met tennisballen blikken worden gegooid en balle tjes worden geteld in een glazen pot. Voorzitter Lennard Berrevoets: „Het gaat top. We doen het voor het spekken van de clubkas, maar ook voor de promotie van de vereniging en het werven van nieuwe leden." Er is een volledig nieuw bestuur dat flink aan de weg timmert. Berre voets heeft assistentie van bestuurs lid Arie Draaier en vrijwilligers Frans en Ilona Braai en Jacco Kooij. J. de Korte uit Tholen raadde het juiste aantal balletjes: 299. Zij was de enige op de lijst met dit aantal. Loting was niet nodig. Ze kreeg een taart. Het zomerlidmaatschap (tot en met november) gaat naar E. van Alphen, ook uit Tholen. Op de Markt valt de glijbaan op. Kinderen, maar ook volwassenen klimmen naar boven om op een sleetje in de sneeuw naar beneden te glijden. In de tent verderop klinkt Ik hou van Brabant. Het koor zingt voor een volle tent Nederlands re pertoire op accordeonmuziek. Twee vrouwen op de voorste rij deinen mee. Ook in de openingen aan de zijkant van de tent staat het publiek te genieten. Met een ijsje in de hand of een wafel. De kraampjes op de Acht van Tholen bieden een keur van artikelen: colsjaals bijvoor beeld, maar ook riemen en tassen, sieraden, antislipmatten, broeken, gerookte paling, stroopwafels, boe ken. Te veel om op te noemen. Her men Geluk en Ties Reitsma staan met landrover op de hoek van de Markt en de Stoofstraat. Ze werven I sponsors voor de 'Amsterdam- Da- kar race', in Senegal in West-Afri- I ka. In dit geval iets verder naar Gambia, ten zuiden van Senegal. Samen met Peter Geluk gaan ze een rit maken van 7000 kilometer om de auto te schenken aan de kliniek in Kununeh. Bezoekers kunnen hun naam tegen een klein bedrag op een sticker laten zetten die op de zijkant van de jeep wordt geplakt. Maar ze kunnen ook een stukje door de Sa hara rijden. Op de plaats van de bij rijder is een klein stuurtje aange bracht verbonden aan een gas- en rempedaal en aan het beeldscherm op de bumper. Een race tegen de klok. Zo zullen ze niet gaan rijden, verzekert Geluk. Ze rijden in een karavaan van twintig wagens en vertrekken op 9 februari. Ze hebben 1400 liter diesel nodig om het eind doel te bereiken. De belangstelling is wisselend, zegt hij. „De ochtend was gewoon slecht, maar nu gaat het beter," zegt hij rond drie uur in de middag. In de Thoolse Schatkaemer aan de Hoogstraat is het heel druk. Het is het laatste weekend dat de winkel open is. Peter Lafeber uit Spijke- nisse, de broer van Rob Lafeber die groentewinkel Delicious in de Kerkstraat runt, heeft nog geen tijd gehad om te eten. Alles is vijftig procent afgeprijsd. Het loopt als een trein. Vooral beeldjes van uiltjes zijn in trek. Hij komt elk jaar hel pen. „Deze winkel te combineren met de andere zaak in de Kerkstraat is niet meer te doen." Kees Deurloo staat snoepjes te scheppen in De Vlinderbloem. Een klein meisje staat op haar tenen in de glazen potten te kijken om een keuze te maken. Volgens Deurloo komen er op de braderie andere mensen binnen. „Dat is leuk." In de koffiehoek zijn de tafels bezet. Er zijn tweedehands boeken te koop. Bij vogelvereniging Vogel vreugd zitten rond half vier nog ongeveer 2500 plastic eitjes in de bak. Jong en oud komen er hun geluk beproe ven. Volgens Adrie Bazen komen er vooral vaste klanten. „We doen dit al ongeveer dertig jaar. De mensen die naar de braderie komen vragen naar ons: waar staan de vogeltjes? Het is ook voor kinderen aantrekke lijk. Van het geld dat ze verdiend De eerste fase bestaat uit vijftien tot twintig woningen. Hoofdzake lijk vrijstaand. Die komen op het stuk grond aan de Luysterlaan. La ter volgen nog eens 66 woningen. Daarvoor moet het sportpark wij ken. Burgemeester en wethouders zijn positief over het plan, dat tot Luysterrijk is gedoopt. De ge meenteraad praat er volgende maand over. Sint Philipsland heeft behoefte aan 96 woningen, zo kwam vorig jaar uit onderzoek haar voren. Met die gegevens op zak is de gemeente een haalbaar heidsonderzoek gestart voor de bouw van nieuwe woningen. Dat onderzoek is onlangs afgerond. Projectontwikkelaar Jeroen Quist van QVO uit Amsterdam, maar af komstig uit Sint Philipsland, geeft invulling aan het plan. Quist kreeg enkele jaren terug de gelegenheid om een stuk grond te kopen op de hoek van de Rijksweg met de Luysterlaan. Dat stuk grond was ooit bedoeld voor de aanplanting van een dorpsbos. Zover is het nooit gekomen. Projectontwikkelaar Quist zag mo gelijkheden voor woningbouw. Eind 2013 of begin 2014 hoopt hij te kunnen beginnen met de bouw van vijftien tot twintig woningen, waarvan het merendeel vrijstaand. Indien er vraag naar is, komen er ook twee-onder-een-kapwoningen. Maar plan Luysterrijk omvat meer dan alleen deze woningen. In fase twee van het bouwproject staan nog eens 66 woningen gepland. Die moeten op het huidige sport park komen. Het gaat zowel om vrijstaande woningen, twee-onder- een-kapwoningen als sociale wo ningbouw. Over dat laatste gaat Quist in gesprek met woningcor- Cecüiaweg 2 i 469? RV I Sint-Annaland 0166 65 43 35 1 wwwJxxm-energysysteiT>s.nl 'Advertentie I.M. In de Molenvlietsestraat geeft gymnastiekvereniging Olympia een demonstratie op de lange mat. hebben op de kinderbraderie kopen ze eitjes. Het werkt verslavend." De prijzenkast is goed gevuld. Er staat zelfs een fiets bij. Slager Jan Geilings heeft het druk aan zijn stand in de Eendrachtsweg. Hij staat onder meer hamburgers en saté te grillen. Alles uit eigen keu ken. Zijn zoon legt de hamburgers op een broodje. Veel tijd om te pra ten heeft hij niet. Het is druk. „Het is de eerste keer dat ik meedoe. Ik wou het ook eens proberen. Het is een goede manier om mijn eigenge maakte producten te promoten." Voor de winkel Pompelientje van Esther Timmermans kunnen kinde ren armbandjes maken en kraaltjes rijgen. Ze zitten onder een grote ter rastent die in de hoeken met stoep tegels is verstevigd tegen de wind die opsteekt als er bui overkomt. Geen overbodige luxe blijkt want even na vieren begint het hard te re genen. Bezoekers zoeken een droog plekje onder de luifels van de kra men. Standhouders dekken inder haast hun artikelen af met zeil. De bui duurt een kwartier. Zo gauw het droog is, stromen de straten weer vol. Bij de stand van de Rabobank kun nen bezoekers aan het rad draaien om een kans te maken op een dagje Efteling of Floriade. Een van de ge lukkigen is 9-jarige Melanie Stok kers uit Tholen. Ze steekt haar ar men in de lucht als het rad op het vakje van de bank stil komt staan en mag haar naam en adres opschrij ven. Er kunnen ook foto's worden gemaakt. „Er is veel aanloop, lekker gezellig," zegt Andries Lindeberg die samen met Karin Franken bij de stand staat. Kinderen krijgen er een snoepje. „Om half vier waren er al drie grote dozen leeg. Als ze het eenmaal weten, komen ze terug of vertellen ze het tegen hun vriendjes. Bij boekhandel Dieleman aan de Dalemsestraat staan de afgeprijsde boeken buiten, maar het is vooral in de winkel druk, zegt Joyce Verwijs. Er is vooral veel interesse in de e- reader." Het apparaat is niet meer dan een schermpje waar boeken op gelezen kunnen worden. Handig voor mensen die veel onderweg zijn en van lezen houden en die geen zin hebben om veel boeken mee te sjou wen. Jaap Hage van Hage Babymode en Textiel vertelt even verderop dat vrijdag en niet zaterdag voor de winkel de topdag is. „Op vrijdag komen de vrouwen alleen en heb ben ze alle tijd om wat uit te zoe ken. Op zaterdag komen de mannen mee en die willen opschieten." Koster Kees Verkerke van hervorm de gemeente Immanuël heeft wel eens drukkere jaren meegemaakt, zegt hij. De mensen die naar de bin nenplaats van de Gasthuiskapel aan de Kerkstraat komen zijn vaak be kenden. „We zien eigenlijk te wei nig nieuwe mensen." De binnen plaats of Henk Elenbaasplein, is een oase van rust. En als het regent kun nen bezoeker binnen zitten. Daar is onder meer een fototentoonstelling van Aart de Boer uit Poortvliet te zien. Zwart wit foto's vooral van mensen in hun alledaagse doen. En de hele dag wordt er op gezette tij den op het orgel gespeeld. Voor Mariska Ponse die met drie pony'tjes naar de braderie is geko men. had het beter gekund, zegt ze. Ze staan in de Molenvlietsestraat en lopen de Minneputtestraat in. Ge woonlijk staat ze op de hoek van de Kerkstraat. „Daar is het altijd druk ker." ■OMMMnHMMHNMMRMMMBMMBMNMMMMBMMIBBI poratie Stadlander om de moge lijkheden op een rijtje te zetten. Het opofferen van het sportpark voor woningbouw betekent natuur lijk wel dat voetbalvereniging Noad '67 en tennisvereniging De Ruuc stoppelen moeten verkassen. Ook daar heeft Quist aan gedacht. Hij heeft een nieuwe stek van tien hecta re voor ogen aan de Rijksweg, net buiten het dorp. Aangezien de be graafplaats in Sint Philipsland niet langer dan tien jaar ruimte biedt, heeft de projectontwikkelaar ook uitbreiding daarvan in het plan opgenomen. De laatste rustplaats wordt vergroot met 4700 vierkante meter. Voor de kosten draait de ge meente op. Die bedragen 267.000 euro. Onlangs hebben de gemeente en projectontwikkelaar de plannen ge presenteerd aan de direct omwonen den. Voor de bewoners van de Zij pestraat en Luysterlaan verdwijnt immers het vrije uitzicht. Doel van de avond was omwonenden laten meedenken, zegt wethouder Peter Hoek. .Alleen samen kom je tot een goed resultaat." Jeroen Quist vult aan: „Door te communiceren kun je mensen uitleggen waarom je bepaal de keuzes maakt." Ook met de tennisclub en de voet balvereniging zijn gesprekken ge voerd. „Natuurlijk zijn de clubs kri tisch", zegt Quist. „Ze hebben nu prima voorziening. Die willen ze houden, dat is niet meer dan lo gisch." Even is gedacht om de tennis op de huidige plek te laten zitten, zegt Quist. Maar dat heeft volgens de projectontwikkelaar geluid- en lichtoverlast als gevolg.Roland Wal pot, secretaris van tennisvereniging De Ruucstoppelen laat weten dat de club de plannen voor woningbouw niet in de weg wil zitten. „We moe ten er samen uitkomen", zegt hij. De club zit sinds de oprichting in 1990 aan de Luysterlaan. Naar alle tevre denheid, aldus de secretaris. „Het zou groter mogen", zegt hij. De ver eniging groeide van 70 naar 170 le den. „Wellicht is daar in het nieuwe plan ruimte voor." Een ontwerp voor een nieuw tenniscomplex heeft Wal pot nog niet gezien. „Een dezer we ken gaan we in gesprek met de ge meente en projectontwikkelaar. Dan bespreken we onze wensen. Er staat dus nog niets zwart op wit." John Verbraeken, voorzitter van voetbal vereniging Noad '67 ziet vooral kansen als het nieuwe sportcomplex er komt. De club is in de loop van de jaren uit haar voegen gegroeid. Vol gens Verbraeken zit de vereniging klem als het gaat om het aantal kleedkamers. Zijn wens: zes kleed kamers. Nu zijn dat er vier. Ook een gaitere kantine, extra opslagcapaci teit en een extra veld staan op zijn wensenlijst. Of dat allemaal gereali seerd kan worden, is de vraag. „Daar gaan we het in goed overleg met de projectontwikkelaar en ge meente over hebben", zegt hij. Voor de voetbalvereniging heeft de ver- De laatste woninguitbreiding in Sint Philipsland dateert alweer uit 2007. Toen wer den aan de Zuiddijk, op het terrein van de winkel van Ko Venwijs, negen woningen gebouwd. Momenteel telt het dorp 1070 woningen. De bouw van circa 86 woningen zou een toename van 8,6 procent betekenen. huizing in ieder geval een groot voordeel. Nu moeten wedstrijden nog weieens worden afgelast als ie mand wordt begraven. Daar is in de toekomst geen sprake meer van Hoewel Quist erkent dat het econo misch niet de meest florissante tijd is voor woningbouw, denkt hij zeker kopers te trekken. ,Jk ken mensen die hun huis hebben verkocht en tij delijk huren", zegt hij. „En dat ter wijl de plannen nog niet eens offi cieel zijn goedgekeurd. Dat zegt wat over de behoefte." Verder zegt hij regelmatig benaderd te worden door belangstellenden. Volgens de pro- Bal slaat eerste paal voor nieuw bedrijf'aan Postweg jectontwikkelaar heeft Sint Philips land deze uitbreiding nodig. „Het is goed voor de leefbaarheid van het dorp. Daar profiteert uiteindelijk ie dereen van." Wel beseft hij dat de plannen niet iedereen blij maken. „Kwestie van goed communiceren. Ik wil alles zoveel mogelijk in sa menspraak met de omwonenden doen." In december hoopt Quist de samenwerkingsovereenkomst met de gemeente te kunnen onderteke nen. Tot die tijd gaat hij om de tafel met direct betrokkenen, zoals de sportclubs. In september 2013 staat de goedkeuring van de bestem mingsplanprocedure op de planning. Mogelijk kan eind dat jaar nog ge bouwd worden. Het was een feestelijk moment op een zonovergoten middag, op het bouwterrein vlakbij de carpool plaats aan de (Nieuwe) Postweg. Waar tot voor enkele jaren de boer derij Deehoeve stond (de laatste ge bouwen zijn drie jaar geleden afge broken), tanken over een kleine zestien weken auto's hun brandstof. Bewust heeft de familie Bal de oude naam willen bewaren en die aan haar nieuwe bedrijf gegeven. Aan gezien het pakket veel breder wordt dan alleen de verkoop van auto brandstoffen, spreekt men van een energie servicestation. Op een steenworp afstand van de provinciale weg langs de zuidkant van het eiland staat straks een fraaie, eigentijdse voorziening. Met een bemand tankstation waar alle SheII-brandstoffen (met airmiles) verkrijgbaar zijn. Bal geeft hoog op over het merk, dat ook zijn voor ganger al verkocht. „En over een elektrisch oplaadpunt onderhande len we nog met Delta", vertelt Cees Bal. Naast de brandstofpompen komt er een 'shop' die stukken uit gebreider is dan die bij het huidige pompstation aan de Wattstraat. „Er komt een bakery in, een verse brcxxJjesbar. En een koffiecorner", licht de Thoolse ondernemer toe. Ook een businesscorner wordt één van de voorzieningen. „Een hoekzit met tafeltjes en stoelen, en een draadloze internetverbinding, waar mensen door kunnen werken terwijl ze wachten tot hun elektrische auto is opgeladen." De kassa in de shop wordt beveiligd, en in het gebouw komt een 'vrij luxe' toilet voorzie ning. Aan de achterkant wordt een rollover autowasmachine geplaatst. En twee wasboxen, met onder meer een stofzuiger, waar mensen zelf hun auto kunnen schoonmaken. Speciaal daarvoor wordt een rij par keervakken aangelegd. „We zullen dagelijks van zes uur 's morgens tot negen uur 's avonds open zijn. Mis schien enkele uren langer, daar denken we nog over", aldus Bal. Voor Marco Bosman van aannemer Fraanje was het duidelijk: „Heel Tholen komt hier straks tanken." Ti- mek doet de bouwbegeleiding. Het complex wordt, een nadrukkelijke voorwaarde van de provincie, inge past in het landschap. Er is bijvoor beeld al een waterpartij aangelegd. Het nieuwe energie servicestation compenseert de familie Bal voor het verdwijnen van het autobedrijf aan de Wattstraat. Dat gebouw is ver kocht aan de gemeente en in april gesloopt - evenals het bijbehorende autoschadebedrijf Labo-Bal met tankstation - om ruimte te maken voor het plan Vestetuin. Alleen het tankstation staat momenteel nog aan de Wattstraat. Het is het laatste res tant van de sociale werkplaats De Betho die Bal in 1991 verbouwde tot werkplaats en showroom. Cees Bal begon 43 jaar geleden aan de Eendrachtsweg, waar hij het auto bedrijf van zijn baas Rinus van de Klundert overnam. „Voorheen was dat de garage van Duine. De in schrijving bij de Kamer van Koop handel is van september 1928", weet hij. Zoon Marco Bal, in de zaak gekomen en sinds 2008 eige naar, heeft tijdelijk een loods aan de Slabbecoornweg in gebruik. Hij verhuist de garage - een vrije, na 34 jaar dealerschap van Renault - op termijn naar het bedrijventerrein Klaverveld in Oud-Vossemeer. De start'van de bouw van een energie servicestation is een mijlpaal voor de familie Bal. Bij de heistelling staat Cees Bal op de voorgrond, met achter hem zijn vrouw Adri, en zoon Marco met diens vriendin Anja van Weijnen. Waterschap Scheldestromen voert vanaf 2013 een nieuw maaibeleid voor de sloten in. Maaien gebeurt dan nog uitsluitend met een maai- korf of een klepelmaaier. Waterlo pen met een bodembreedte van meer dan 70 centimeter worden met een maaikorf gemaaid. In smalle sloten wordt een klepelmaaier ge bruikt. Op Tholen is de verdeling momenteel als volgt: in de Slabbe- coornpolder, Oud-Vossemeerpolder, Puitpolder, Nieuwlandpolder. Deur- loopolder in het oostelijke deel van de Vijftienhonderdgemetenpolder hanteert het waterschap de maai me thode: maaikorven. hakselen en kle pelen. In de Schakerloopolder, Strij- enpolder en Weihoek wordt enkel de klepelmaaier gebruikt. In alle an dere polders op het eiland en op Sint Philipsland is de maaimethode: klepelen en nakorven. Het water schap maait voor een betere door stroming in de sloten. Dat is het schap verplicht vanuit de Waterwet. Maaiwerkzaamheden worden zowel door medewerkers van het water schap uitgevoerd, als door lokale aannemers. Nieuwbouwproject Luysterrijk omvat de ontwikkeling van een woonwijk, realisatie van een nieuw sportpark en uitbreiding van de bestaande begraafplaats. In totaal gaat het om tachtig tot negentig woningen, uiteenlopend van sociale woningbouw tot vrijstaande woningen. Gemeente en projectontwikkelaar Quist trekken voor het plan tien jaar uit. accountantskantoor administratie- belastingadvieskantoor REGISTER! BELASTING ADVISEURS Ravelstraat 69 4614 XC Bergen op Zoom tel.: 0164 21 10 66-email:christ(a)vantilburgboz.nl Advertentie IJVL

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 11