ABT vindt uitspraak over winkels onjuist in Vossemeers straatbeeld Travalje keert weer terug 'Bij ons kunnen mensen zien dat een aardappel niet aan een boom groeit' 'In deze dure tijd samen doen watje samen kan' AED-bezitter moet apparaat voor iedereen gaan inzetten Jos Hommel: bijzondere plekken in dorp koesteren DÉ SPECIALIST IN ZONNE-ENERGIE Donderdag 23 augustus 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Minder moeite Sms-alarm bij hartaanval nu ook op Tholen actief Tekstbericht Werkgroep B. en w. gooien handdoek nu al in de ring Systems Maat Als alles volgens plan verloopt, staat er in de loop van volgend jaar weer een travalje aan de Voorstraat in Oud- Vossemeer. Jos Hommel nam het initiatief om het bouw sel, dat dik veertig jaar geleden werd afgebroken, terug te brengen in het dorp. De procedures bij de gemeente lopen, voor het maken van de hoefstal zijn contacten ge legd en de Vossemeerder is druk doende om het benodig de geld bij elkaar te krijgen. Zondag Info-avond over werk Rammegors Nieuw asfalt weg langs Oesterdam Verhees nieuwe secretaris Meestoof Leerlingenproject Smid Verkerke Open dagen bij telers Paul en Liesbeth Versluijs in Scherpenisse „Als we zakjes met onze aardappelen in de supermarkt zien liggen, zijn we daar best trots op. Zeker als het er netjes uitziet", zegt Paul Versluijs uit Scherpenisse. Hij ziet zijn product dan zoals de consument het ziet. Ko mend weekend kan het andersom. Mensen kunnen dan een kijkje komen nemen bij de aardappelteler. Paul en zijn vrouw Liesbeth doen namelijk mee aan de open da gen van Albert Heijn (AH). Daarbij wordt een kijkje in de keuken gegeven van de leveranciers van versproduc ten aan de 125-jarige supermarkt. De familie Versluijs is de enige Thoolse teler waarbij een open dag wordt geor ganiseerd. Voorkiemen Annie van de Velde over fusie Lievensberg en Franciscus ,Je kan er gewoon niet omheen. Je moet samen doen wat samen kan. We leven immers in een dure tijd." Dat zegt Annie van de Velde-Deurloo uit Tholen over de fusie tussen het ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom en ziekenhuis Franciscus in Roosendaal op 1 januari 2013. Zij zat tot januari in de cliëntenraad van Lievensberg. Negen jaar lang. Ze wijst er op dat er al langer onder handelingen waren om zaken samen te gaan doen. „Voor het maken van sommige scans waren patiënten al aangewezen op Roosendaal. Het hangt al een tijdje boven ons hoofd. Bovendien als er meer bezuinigd moet worden, dan moet er wel meer samen worden gewerkt. Maar nu staat het zwart op wit." De fusie is echter niet gericht op bezuinigingen, stellen de ziekenhuizen in de toelich ting, maar ze erkennen dat er 'ook voordelen worden behaald op het ge bied van kosten en investeringen.' Annie van de Velde vindt het van be lang dat de basiszorg in beide zie kenhuizen blijft bestaan. Dicht in de buurt van de patiënten. De nieuwe ziekenhuisorganisatie zal uit twee 'hoofdlocaties bestaan met een eigen profiel.' Franciscus zal zich meer gaan richten op de behandeling van kanker, Lievensberg op acute com plexe zorg. Later wordt er een nieuw ziekenhuis met spoedeisende hulp, operatiekamers en intensive care ge bouwd. De streefdatum is 2025. Waar is nog niet bekend. De fusie van beide ziekenhuizen is volgens Annie van de Vele een op telsom van verschillende factoren. Ze wijst er bijvoorbeeld op dat er nu patiënten voor dialyse in Bergen op Zoom. Roosendaal en Goes terecht kunnen. „Dat betekent dat er in drie ziekenhuizen internist-nefrolo- gen werken." Daar is volgens haar door concentratie wel winst te halen. Gisteren ontving het dialysecentrum van Lievensberg overigens het HKZ- certificaat. Een keurmerk waarmee het centrum de kwaliteit van de gele verde zorg aan hemodialysepatiënten waarborgt. De cliëntenraad gaf goedkeuring aan het fusiebesluit.zegt Mieke Liefting- Bredschneijder uit Scheipenisse. Zij is ongeveer twee jaar lid van de cliëntenraad en was dertig jaar actief als maatschappelijk werkster bij het ABG en Tante Louise in Bergen op Zoom. „Het is een lange procedure geweest. We hebben steeds onze zienswijze kunnen geven. We zijn overal in gekend. Naar ons gevoel is het goed gelopen. Heel transpa rant.'" Volgens haar is de fusie een goede ontwikkeling. Zoals het nu is, kan het niet blijven. Het is wel goed om de aandacht en de zorg dichtbij te houden, maar af en toe moet je grote stappen maken." Dat het nu officieel is, maakt het wel anders, zegt ze. „Maar het is overal aan de gang. Als je niks doet, loop je het risico dat er zaken verloren gaan. We worden door het rijk gedwongen, maar ook de zorgverzekeraars willen het. Daar hebben we zelf ook voor gekozen, denk ik dan maar." Volgens haar kost het voor de huidi ge generatie ook minder moeite om door te rijden naar Roosendaal of el ders als daar een goede specialist zit. Mensen zijn steeds meer gewend om te kiezen voor een behandeling ver der weg. Ze gaan naar Antwerpen of Gent. Ik denk dat iedereen er zich wel in kan vinden. Het is geen revo lutie." De cliëntenraad bestaat uit negen le den. De andere twee Thoolse leden zijn Caroline van Doom-van Gurp uit Tholen en Petra Fase-Boonestro uit Oud-Vossemeer. De gemeente Tholen wil dat alle bezitters van een automatische exter ne defibrillator (AED) deze voor iedereen beschikbaar stellen. Volgens wethouder Jan Oudesluijs hebben veel sportverenigingen, bedrijven maar ook particulieren een dergelijk apparaat in huis. „Hoe meer ap paraten, hoe hoger de kans op overleven", aldus de wethouder. Een AED is een apparaat dat een verstoord hartritme met een elektri sche schok kan herstellen. In 2008 heeft de gemeente in alle woonker nen zo'n apparaat opgehangen. In sommige plaatsen, zoals Tholen, zelfs meerdere. Om voor een nog betere dekking te zorgen, gaat de gemeente zeven extra kasten plaat sen. „We gaan van 17 naar 24", zegt Jan Oudesluijs. De gemeenteraad heeft daar geld voor beschikbaar ge steld. Komt er bij de hulpdiensten een melding binnen van een hartaanval, dan krijgen mensen die een AED mogen en kunnen bedienen sinds vrijdag een tekstbericht op hun tele foon. Een zogenaamd sms-alar- meringssysteem, vergelijkbaar met Amber-alert dat wordt ingezet bij vermiste kinderen. Het systeem moet er voor zorgen dat hulpverle ners nog sneller ter plaatse zijn. Hoewel de 24 AED's straks voor een nog betere dekking op het ei land zorgen, is de situatie nog niet ideaal. „Met name in het buitenge bied", zegt de wethouder. De ge meente roept daarom alle bedrijven, verenigingen, sportclubs en particu lieren op om hun apparaat beschik baar te stellen voor algemeen ge bruik. „Hoe meer AED-apparaten, hoe beter", aldus Jan Oudesluijs. „Ik kan me niet voorstellen dat een bedrijf of particulier zegt: nee, die is alleen voor eigen gebruik." Onder nemers, verenigingen en particulie ren in het bezit van een AED kun nen zich aanmelden op de website hartveiligwonen.nl. Feit is wel dat bij veel bedrijven AED-kasten binnen hangen. Vaak zijn deze kasten alleen tijdens openingstijden beschikbaar. „Daar moet wat ons betreft verandering in komen", zegt Henk van Driel. Hij is voorzitter van EHBO Tholen en aanvoerder van de werkgroep Hart- safe. Die laatste bestaat uit leden van de Hartstichting, het Rode Kruis, de EHBO en de gemeente Tholen. Zij gaan zich de komende maanden inzetten om zoveel moge lijk AED-apparaten in kaart te bren gen. „Bij een hartaanval kost iedere minuut tien procent van iemands le ven", zegt Van Driel. ..Hoe sneller we ter plaatse zijn, hoe hoger de overlevingskans." Een netwerk aan hartdefibrillatoren alleen is niet ge noeg. „Het is nog altijd mensen werk", zegt hij. „Voldoende be voegde AED'ers hebben we nooit genoeg." Volgens Van Driel staat de teller in de gemeente op 600. „Al leen in Sint-Annaland zijn het er al honderd." Cijfers over hoe vaak een AED-apparaat is gebruikt, heeft de voorzitter van EHBO Tholen niet paraat. „Ik kan alleen voor Tholen spreken", zegt hij. „Daar is het ap paraat drie keer gebruikt." De fractie van ABT stoort zich aan de uitspraak van jurist mr. M. van de Ven die ze deed bij de Raad van State over het verdwijnen van win kelvoorzieningen in de kleine woonkernen. Ze zei dat het op den duur niet vol te houden is om supermarkten te behouden. Volgens Han van 't Hof van ABT druist dat in tegen de uitspraak van de gemeenteraad om in alle woonkernen een goede winkelvoorziening te behouden. Van 't Hof vraagt zich af waarom b. en w. de handd&ek nu al in de ring gooien. Hij wil weten waarom b. en w. zich daar niet voor in wil spannen. De uitspraak deed de jurist bij de Raad van State tijdens de zaak van de Sparorganisatie die de uitbreiding van de supermarkten in Tholen en Sint-Annaland aanvecht. Van de Ven Ceciliaweg 2 I 4697 RV I Sint-Annaland 0166 - 65 43 35 i www.bcon-enBigysysteins.nl Advertentie LM. zei ook dat in de strijd om het voort bestaan de een of de ander het loodje zal leggen: 'de een zijn dood is de ander zijn brood.' Volgens Van 't Hof is die uitspraak alleen legitiem als dit het gevolg is van onderlinge concur rentie of vindingrijkheid van de on dernemer. 'Dit mag nooit het gevolg zijn van het beleid van een gemeen te.' ABT wil nu weten wat het stand punt van b. en w. is. De fractie hoopt dat het dagelijks bestuur van de ge meente er afwijzend tegenover staat. Ook wil ABT weten wat de gevolgen voor Stavenisse zijn als de nieuw te bouwen supermarkt in Sint-Anna land 1500 vierkante meter vloerop pervlakte krijgt. Volgens Van 't Hof is uit onderzoek gebleken dat 950 tot 1100 vierkante meter voldoende is. Volgens de jurist is echter 1500 vier kante meter een gebruikelijke maat. „Hier in het dorp is niet veel voor toeristen. Een strandje of haven hebben we niet. Maar je kunt wel bijvoorbeeld dingen uit het verle den weer zichtbaar maken. Het cul tureel erfgoed. Ook voor de jeugd vind ik dat belangrijk", legt Jos Hommel uit. De travalje, waarin de hoefsmid paarden besloeg, stond eeuwenlang bij de smidse op de hoek van de Voorstraat en de Raad huisstraat. Schuin tegenover Hom mels woning. In de tweede helft van de jaren zestig liet eigenaar Jap Vos het bouwsel afbreken. Door het verdwijnen van trekpaarden in de landbouw werd het niet meer ge bruikt. Hommel kaartte het idee van het te rugplaatsen van de travalje aan bij de stichting Oud-Vossemeer 600 jaar, die na de jubileumfestiviteiten in 2010 tastbare zaken in het dorp wilde achterlaten. Maar hij kreeg er V de handen niet voor op elkaar. Dus besloot hij er zelf mee aan de slag te gaan. Bracht het ter sprake in de CDA-adviesgroep waar hij deel van uitmaakt. Die reageerde enthou siast. „Fractievoorzitter Rob Duijm helpt me goed." Hij bracht het idee ook naar voren tijdens een bijeen komst over thematisering van het toeristisch ontwikkelingsplan. En benaderde alle omwonenden. Die zijn volgens Hommel - hij spreekt inmiddels over Buurtschap de oude smederij - positief. Net zoals hij ook van anderen positieve reacties kreeg op zijn initiatief. V In 1927 is de enkele travalje aan de Voorstraat vervangen door een dubbele, zoals op deze oude prentbriefkaart te zien is. om mensen op hun bedrijf te ont vangen. Het is voor hen voor de eerste keer. „We hebben wel erva ring met presentaties geven, maar dan voor telers en niet voor consu menten. We gaan nog wel even kij ken hoe andere bedrijven het aan pakken", zegt Liesbeth. „Het idee van de open dagen is ei genlijk een beetje afgekeken van het kom-in-de-kas-idee. Daarbij zie je v.an buiten niet wat er binnen gebeurt. Dat is bij ons anders, mensen kunnen de gewassen bui ten zien groeien. Albert Heijn geeft met de open dagen een beetje meer transparantie over de her komst van zijn producten. Duur zaamheid speelt daarbij een grote rol. Wij proberen zo duurzaam mo gelijk te telen", zegt Versluijs. Dat begint al bij de bemesting. Met satellietbeelden wordt bepaald waar een perceel bemest moet wor den en met welke hoeveelheid. De satelliet meet bijvoorbeeld aan de hand van de reflectie van zonlicht het C02-gehalte in een plant en meet hoogteverschillen in het ge was. Die gegevens worden via gps naar de apparatuur op de machine gestuurd. „Er wordt tegenwoordig gerichter bemest naar behoefte van de planten." Dat betekent dat niet elk deel van een perceel evenveel bemesting krijgt. Het inzaaien gaat ook met behulp van gps. Kaars rechte lijnen kunnen daarmee wor den getrokken. Ook de gewasbe- strijding gebeurt tegenwoordig op duurzame wijze. „We hebben ad viesprogramma's die aan de hand van sensoren in het land aangeven wanneer het de beste tijd is om te spuiten." Dat Versluijs zijn aardappelen aan Albert Heijn levert, betekent dat zijn producten aan een aantal voorwaarden voldoen. „Alleen de beste aardappelen gaan naar Albert Heijn. Die stelt hele hoge kwali teitseisen." Aardappelen zijn het enige product dat hij aan de super markt levert. Zijn andere gewassen - uien, wortelen, graan, graszaad en suikerbieten - gaan naar andere afnemers. Er zijn overigens meer Thoolse boeren de aardappelen aan 's lands grootste supermarkt leve ren. Nedato heeft de familie Ver sluijs benaderd voor de open dag. Dat die naast zaterdag ook op zon dag wordt gehouden, was een ver zoek van AH. „Wij hebben daar geen problemen mee en ook de ge meente heeft toestemming gege ven. We verwachten die dag wel minder mensen, maar ze zijn wel kom als ze willen komen." Het programma duurt op beide dagen van tien tot vier uur. Als het ze goed bevalt, denken ze erover om vaker het publiek op te zoeken. Bijvoorbeeld om rondlei dingen voor toeristen te geven op hun bedrijf. Het is een idee dat ze nog verder invulling moeten ge ven. Liesbeth: „Het is leuk om te kunnen laten zien wat je zoal doet." Rijkswaterstaat houdt op donder dag 30 augustus een informatie avond over de werkzaamheden en de vergunningenprocedure voor het herstel van het getijde in de Rammegors. Medewerkers van de dienst geven een toelichting en zullen vragen beantwoorden. Er komt een afsluitbare buis in de Krabbenkreekdam om eb en vloed weer vrij spel te geven in het na tuurgebied. De verwachting is dat de schorren en slikken zich weer zullen ontwikkelen zoals voor de afsluiting.' De inspraakprocedure sluit op 15 september. De bijeen komst wordt gehouden in dorps huis De Wimpel en duurt van half zeven tot negen uur. De werkzaamheden aan de dijkver sterking langs de Oesterdam zijn bijna klaar. Tot zaterdag wordt 's nachts gewerkt aan de parallelweg. Er komt nieuw asfalt. De weg was door de werkzaamheden op ver schillende plaatsen beschadigd. Om overlast voor recreanten te be perken wordt er tussen zeven uur 's avonds en zeven uur 's ochtends gewerkt. Overdag is de parallelweg gewoon te gebruiken. Bij slecht weer kan er vertraging optreden, maar Rijks waterstaat verwacht dat de weg za terdag gereed is. Ook het zogehe ten waterbouwasfalt op de dijk krijgt een extra beschermlaag. Niet alleen op het zuidelijk deel, maar ook op het noordelijk deel. Het wordt in fasen gedaan zodat recre anten op andere plaatsen vrij toe gang hebben. Rianne Verhees-Pleune uit Oud- Vossemeer is voorgedragen als be stuurslid en secretaris van streekmu seum de Meestoof in Sint-Annaland. Het bestuur houdt er op dinsdag 28 augustus een buitengewone alge mene ledenvergadering voor. Als de leden akkoord gaan dan is de vacature weer opgevuld die was ontstaan na het vertrek van Bonnie Joosse uit Tholen dit jaar en Rina Timmers uit Sint-Philipsland in 2011 (ze deden samen het secretari aat). Toen stopten ook Cock Stout- jesdijk en Elna Westdorp. Met Ver hees wordt het 5-koppige bestuur weer compleet. De anderen zijn voorzitter Jaap Hage. penning meester Piet van Dijke. Leo Walpot en Aart-Jan Schot. De ledenverga dering vindt plaats in de Wellevaete in Sint-Annaland en begint om ze ven uur. Vossemeerder Jos Hommel probeert de travalje terug te krijgen op het pleintje bij het Smidsklokje Het pleintje waar de travalje vroe ger stond, is eigendom van de ge meente. Die heeft er kriskras een aantal paaltjes neergezet, maar on danks dat staan er geregeld auto's geparkeerd. Het is de buurt een doorn in het oog. De terugkeer van de hoefstal zou betekenen dat er geen auto's meer neergezet kunnen worden. Aan de oostelijke gevel van de voormalige smidse prijkt het Smidsklokje, een monumentaal uurwerk uit de achttiende eeuw. Hommel en zijn vrouw zien vaak hoe mensen die er passeren, even stoppen om het te bewonderen. „Het is een van de weinige bijzon dere plekjes die we in het dorp heb ben." De travalje erbij zou van het geheel een nog grotere blikvanger maken. De bewoonster van de voormalige smidse ziet dat ook wel zitten, vertelt Hommel. „Ze zou een bankje buiten kunnen neerzetten, en koffie schenken voor belangstel lenden." De gemeente staat op zich positief tegenover het idee, bleek uit ge sprekken. Hommel kreeg er oude foto's van de plek, die laten zien hoe het vroeger was. Ook van een bouwtekening voor een travalje kon de gemeente hem voorzien. Van het exemplaar van Kesteloo in Nieu- werkerk. Inmiddels loopt de aan vraag voor een omgevingsvergun ning, en ook de welstandscommis sie buigt zich er over. Het definitie ve groene licht moet nog komen. Voor het maken van de hoefstal heeft de Vossemeerder ook al stek ken gestoken. Zijn dorpsgenoot Ad Goedegebuure, docent aan het Goese Lyceum, heeft aangeboden er een leerlingenproject voor zijn bouwklas van te maken. In dat ge val hoeven alleen de materiaalkos ten (van hout en smeedwerk) ver goed te worden. Hommel is druk op zoek naar financiers en heeft in middels de Rabobank bereid ge vonden om een flink aandeel te le veren. „De gemeente had er geen geld voor." Maar Hommel geeft het niet op. Hij heeft zijn hoop ge vestigd op de 50.000 euro die voor Oud-Vossemeer beschikbaar komt via het toeristisch ontwikkelings plan waaraan de gemeente werkt. „Ik zeg: pak de paar dingen aan die je in het dorp hebt. Het is belang rijk om een stukje cultuur in leven te houden." Een travalje stond er al in 1784 in Oud-Vossemeer. blijkt uit een prent in het dat jaar uitgegeven boek 'Ee- nige Zeeuwsche oudheden' van Ja cobus Ermerins (daar staat ook het Smidsklokje al op). Op dezelfde plek waar deze in de jaren zestig van de twintigste eeuw nóg stond (maar in 1906 stond er géén). Ten tijde van Ermerins was Johannis Verkerke de dorpssmid. Hij was af komstig uit Sint-Maartensdijk en kocht in 1777 van Leendert Lameer een huis met smidswinkel in Vosse- meer. Verkerke was ook de maker van het Smidsklokje. Zijn zoon en kleinzoon waren eveneens hoef- en grofsmid in het dorp. In de jaren vijftig van de vorige eeuw nam Jap Vos de smidse over van Gebraad, die in 1927 van de gemeente toe stemming had gekregen om een dubbele travalje te plaatsen op ge meentegrond bij zijn smederij. Hij moest er jaarlijks een cijns van vijf gulden voor betalen. Vos liet op een gegeven moment de travalje afbre ken. Wanneer dat is geweest, weet zoon Rien Vos niet meer. Wél her innert deze zich, dat burgemeester Versluijs (overleden in 1968) wilde voorkomen dat het karakteristieke bouwsel verdween. Liesbeth en Paul Versluijs zijn er trots op om een kijkje in de keuken van hun bedrijf in Scherpenisse te kunnen geven voor supermarkt Albert Heijn. Versluijs levert zijn aardappelen aan de coöperatie Nedato en die levert de oogst op zijn beurt weer aan de Zaanse supermarktketen. Omdat AH dit jaar zijn 125ste verjaardag viert, worden in het hele land open dagen georganiseerd bij telers. Ne dato zorgt zaterdag en zondag voor de organisatie van de open dagen aan de Gorishoeksedijk 23 in Scher penisse, ofwel thuis bij de Holland se Helden, zoals Albert Heijn zijn telers noemt. Omdat Tholen een plattelandsge bied is, weten veel inwoners hoe een aardappelplant eruit ziet. Maar in stedelijke gebieden is dat vol gens Versluijs minder bekend. „Mensen in de stad hebben minder besef waar een aardappel vandaan komt. Bij ons kunnen ze zien dat een aardappel niet aan een boom groeit." Toch verwacht de familie Versluijs ook wel belangstelling van Tholenaren. Ze krijgen wel va ker reacties van mensen die het leuk lijkt om alles eens van dichtbij te zien. Versluijs en zijn vrouw geven via een powerpointpresentatie tekst en uitleg over het telen van een aard appel. „Van het voorkiemen tot het afleveren van het eindproduct", zegt Versluijs. De aardappels lig gen op het bedrijf opgeslagen in kisten. Red Baron. Frieslander, La dy Christl, Melody en Mozart zijn de rassen die Versluijs teelt. „Vroe ge en latere aardappels, roodschil- lig, kruimig of vastkokend. We hebben ook proefrassen. We expe rimenteren met nieuwe types, maar daar gaan we tijdens de open dagen niet verder op in." De akkers worden niet bezocht. „We hebben op dit moment niets om te rooien en het werkt ook niet om met honderd mensen het land op te gaan. Op het bedrijf is er ge noeg te zien en kunnen mensen vrij rondlopen", legt Versluijs uit. Er zijn verschillende bedrijven aan wezig die informatie geven en er staan machines, zoals van loonbe drijf Hage uit Scherpenisse. Neda to neemt bijvoorbeeld verpakkin gen mee van aardappels. Daarop worden de telernummers gedrukt, waardoor altijd de herkomst te ach terhalen valt. Versluijs heeft num mer 18640. Nedato deelt recepten uit en geeft zelf ook presentaties. Ook de ZL- TO geeft acte de présence. Naast alle serieuze informatie is er ook vermaak voor de kinderen. Die kunnen hun 'boerendiploma' halen en zich laten schminken. Paul en Liesbeth vinden het leuk

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 9