'Vestingstad dekt de lading niet, ik denk aan Tholen als waterstad' 'Het zit hem echt in het weer, iets anders kan ik niet bedenken' 'De meesten hebben het gevoel voor de kano al snel te pakken' Water, sneeuw, vuurwerk én muziek braderie Tholen Weinig publiek op braderie Poortvliet door extreme hitte Ontspannen met risico op nat pak bij tocht op Krabbenkreek Donderdag 23 augustus 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Voorzitter De Kogge ziet ontwikkeling haven als kans voor Tholen Dramatisch Paling Windstil i „Als mensen vanaf het water in Tholen aankomen, heb ben ze het idee dat ze een historisch stadje gaan bezoe ken. De skyline van Tholen vanaf het water, met de to rens van oude gebouwen, is best aantrekkelijk. Vanaf het land is dat veel minder." Peter de Water, voorzitter van watersportvereniging De Kogge uit Tholen denkt dat er kansen liggen voor Tholen met ontwikkeling van het ha venplateau. Hij ziet niets in het idee om Tholen te pro moten als vestingstad, een suggestie vanuit de gemeente. „Tholen vestingstad dekt de lading niet. Ik denk meer aan Tholen als waterstad." Praathuisje QR en fietsverhuur Dukdalven Geen stadspoort De braderie in Tholen begint morgen (vrijdag) met water en eindigt zaterdagavond met vuur. Daartussenin kan er sleetje worden gereden in echte sneeuw. Drie elementen die een rol spelen op de braderie die de Ondernemersver eniging Tholen samen met een organisatiebureau vrijdag en zaterdag in de binnenstad houdt. Vanwege het vuur werk op zaterdagavond half tien is op het parkeerterrein op de oesterputten vanaf zes uur een wegsleepregeling van kracht. De braderie duurt van vrijdagmiddag een uur tot zaterdagavond negen uur. Koren Lege straten zijn zaterdagmiddag het beeld van de braderie in Poortvliet. Uitgestorven. Een beter woord is niet van toepassing op de braderie in Poortvliet. Waar anders mensen al slenterend langs de kramen op de Markt lopen, overheerste zaterdagmiddag de rust. „Vind je het gek", zegt Jessica van Tiggelc van activiteitencomité Poortvliet. „Het is veel te warm." Rond één uur is het kwik tot boven de dertig graden gestegen. In de vol le zon zelfs ver daarboven. ..Het is geen weer voor een braderie", zegt Kees Matthijssen van de gelijknami ge rijwielhandel uit Poortvliet. „En zeker niet om een fiets te kopen." Toch heeft Matthijssen die ochtend vier fietsen verkocht. Hij ziet de ver koop van fietsen tijdens de braderie ieder jaar teruglopen. Waar het aan ligt. weet hij niet. „Vroeger verkocht ik met gemak twintig fietsen, dat is niet meer." Zowel op het Kerkplein, de Markt, de Noordstraat als de Smidsstraat ontbreken marktkramen. „Vorig jaar had ik ze in de Smidsstraat dubbel staan", zegt Jessica van Tiggele. Van de 47 aanmeldingen bleven er 35 over. „Het zit 'm echt in het weer. Iets anders kan ik niet bedenken. Standhouders besluiten op het laat ste moment wat ze doen." Dat geldt niet voor Adrie van Dijk uit Nu- mansdorp. De Zuid-Hollander staat met een kraam vol sieraden. „Het is dramatisch", zegt hij. „Zo weinig publiek heb ik zelden meegemaakt." Van Dijk heeft vooraf niet getwijfeld over thuisblijven. ,Je hebt betaald, dan ga je gewoon. Anders ben je het geld sowieso kwijt." Ondanks het geringe publiek is de marktkoopman uit Numansdorp uit de kosten. „Maar iets verdienen doe ik niet." Slechts een handvol kinderen zorgt voor leven in de brouwerij. Ze lijken weinig last te hebben van de warm te. Metershoog springen ze op de bungee trampoline de lucht in. De attractie staat op het grasveld ter hoogte van de Langestraat. „Geluk kig hebben de kinderen er nog ple zier in", zegt Van Tiggele. „Want voor de standhouders is dit niet leuk." Even verderop staan Hans de Feijter uit Axel en Piet Remijnse uit Middelburg van Veilig Verkeer Ne derland (VVN) bij een auto die aan het spit hangt. „Het is een simula tor". zegt Remijnse. „Hiermee kun nen we een koprol nabootsen. Ver volgens geven we uitleg hoe je het beste jezelf kunt bevrijden." Maar ook hiervoor is weinig belangstel ling. Remijnse en De Feijter kunnen de bezoekers geen ongelijk geven. Iris Goense (II), Lisanne (11) en Renate (5) van Leeuwen zitten in de schaduw van de bomen op hét Kerk plein met een kleed vol speelgoed en kleding. Veel hebben ze niet ver kocht. „Een verrekijker, rolschaat sen en servies", zegt Iris. Om half twee heeft ze vijftien euro verdiend. Lisanne en Renate zitten op de helft. Druk kunnen ze zich er niet om ma ken. „Straks gaan we lekker naar de zee. Daar heb ik echt zin in." Hoewel extreem warm, ging de pa- lingrookwedstrijd gewoon door. De wedstrijd werd voor de vijftiende keer gehouden. De Belg Marc Maes uit Antwerpen ging er dit jaar met de overwinning vandoor. Hij haalde 89 punten. Peter van der Sterren uit Poortvliet, de leverancier van de kweckpaling, werd met 87 punten tweede. Volgens de jury miste zijn paling iets aan kleur. De derde plaats was voor René van Vossen uit Scher- penisse met 82 punten. Aan de wed strijd deden in totaal zeventien pa lingrokers mee, vier minder dan vorig jaar. Bram Jumelet uit Bruinis- se, de winnaar van 2010. kwam niet verder dan 60 punten. Daarmee ein digde hij, samen met vier anderen, op een gedeelde laatste plaats. Peter van der Sterren noemt het opmerke lijk. „Zijn paling was niet eens gaar." „Ik noem het wel eens ontspannen door inspanning", zegt Guido Krij ger. Hij heeft het over zeekajakken, een activiteit die hij op verschillen de plekken in de Oosterschelde organiseert. Afgelopen week was hij in Sint-Annaiand. Vanaf het strandje in de Krabbenkreek liet hij mensen kennismaken met het kanovaren. Woensdag waren dat er vier. Deelnemers kunnen erop rekenen dat ze vier uur bezig zijn. Het eerste uur bestaat uit 'droog' oefenen. Krij ger geeft dan uitleg over het kajak ken en wat er zoal voor nodig is. De spullen worden klaargelegd en de zwemvesten aangetrokken. Voor waarde om het water op te gaan is, dat het niet te hard waait. Voor be ginners zijn er dan al gauw te hoge golven, volgens Krijger. Maar de meeste mensen hebben het gevoel voor de kano al snel te pakken, zegt hij. .Als je een beetje bekend bent met sporten, vind je snel je balans." Een zware inspanning noemt hij het kajakken niet. „Het is zeker geen topsport. Je hebt een klein beetje armkracht nodig." Het is mogelijk dat de kano omslaat. Dat gebeurde woensdag ook tijdens de tocht. „Die persoon ga ik dan hel pen. Ik noem het een soort redding op het water. We laten de volgelopen kano even leeglopen en dan help ik iemand weer in zijn boot." Het was vlak na vertrek ook even schrikken, want er kwam een groot binnen vaartschip om de bocht bij het strandje. Dat zorgde voor flinke gol ven. „Als je daar recht invaart, is er niets aan de hand", aldus Krijger. Nat pak of spierpijn, het is het alle maal waard. „Als je lichaam het kanoën een beetje gewend is, is het heel rustgevend. Het gevoel dat je met de boot door het water glijdt is ontspannend. Als het windstil is durf je bijna geen peddel in het water te laten, omdat dat geluid maakt." Bang om de ervaren Krijger niet bij te kunnen houden, hoeft niemand te zijn. „Het is geen wedstrijd." Voor de deelnemers van woensdag was het een speciale tocht. Drie per sonen van het vierkoppige Walcher- se/Zuid-Bevelandse gezelschap wer ken bij de meetdienst van Rijkswa terstaat en bekijken vaak te voet de slikken en de schorren om te zien hoe het met de hoogte van het zand gesteld is. Dat gebeurt vanaf het land en altijd bij laag water. „Voor hen was het bijzonder om het gebied nu eens bij hoog water te zien." Want de tocht voer richting het oos ten, langs het schorrengebied van de Krabbenkreek. De Middelburgse Krijger gebruikt voor alle aspecten in zijn bedrijf Outdoor Inspiration de natuur als vertrekpunt. Het kajakken is recre atief, maar hij geeft begeleidt ook mensen en bedrijven bij het oplos sen van bepaalde vraagstukken. Hij organiseert daarvoor bijvoorbeeld bijeenkomsten in het Veerse bos bij Veere. Het kajakken gebeurt altijd 's zomers, vanwege het dan meestal betere weer. Hij heeft geen vaste standplaats. „Ik gebruik gewoon een paar mooie plekken in de Ooster schelde en doe alles in samenwer king met Nationaal Park Ooster schelde." ^7 ■■-'T $Êsm- \- 'Tt"*"**? >o?r w. Peter de Water maakt gelijk zijn ex cuses. „Ik ben helemaal geen Thole- naar. Ik woon niet op Tholen en ik werk er niet. Ik heb er wel een band mee en kom er graag." Hij wil als voorzitter van watersportvereniging De Kogge uit Tholen dan ook niet voor alle Tholenaren spreken. „Ik verwoord mijn visie voor de toe komst van Tholen meer vanuit de watersportvereniging. Daar probeer ik een lans voor te breken." Hij was één van de gasten tijdens de thema- tiseringsavond van de gemeente Tholen. in het kader van het toeris tisch DNA, en nam plaats in de werkgroep voor Tholen. „Iedereen heeft zijn ideeën verteld, maar ik heb natuurlijk wel mijn stempel proberen te drukken voor de water sport." Zijn boot ligt sinds tien jaar in de ha ven van Tholen, en dat is zo lang als dat hij en zijn vrouw varen. „Ik was getipt met het feit dat er plek was op Tholen." Dat hij als inwoner van Reimerswaal misschien beter in Yer- seke zou kunnen liggen, is hij het niet mee eens. „Ik werk in Yersekc. Op Tholen heb ik het gevoel dat ik echt weg ben." Omdat hij een mo torboot heeft, vaart hij niet zo snel de Oosterschelde op. „Wij geven minder om het grote water en varen liever een dagje naar Antwerpen of naar Brabant." Wat dat betreft vindt De Water de ligging van Tholen ide aal. De watersportvereniging is al langer met de gemeente in gesprek over de invulling van de haven en dan met name het havenplateau. Architecten bureau Maan heeft al eerder in op- „Huur een fiets in Tholen, zet die bijvoorbeeld in Sint-Annaland neer en ga met de bus terug." Peter de Water ziet faciliteiten als deze als een must voor toeristen. „Ontwikkel QR-codes voor bezienswaardigheden. Als mensen voor een gebouw staan en de code scannen, kunnen ze via hun telefoon horen wanneer het gebouwd is en wie de architect was. Dat is niet alleen voor Tholen, maar grensoverschrijdend. Je hoeft zoiets maar een keer te ontwikkelen." Samenwerken met horeca en andere on dernemers, ziet De Water als noodzakelijk. Zo zat Mike Verweij van de Speelmansplaten bijvoorbeeld bij hem in de werkgroep. Wij zien de Speelmansplaten als aanvulling voor Tholen. Je kunt bijvoorbeeld een fiets huren in Tholen en daarmee naar de Speelmansplaten gaan om daar een jetski te huren." dracht van de club een ontwerp ge maakt voor het havenkantoor. Daar bij heeft het kantoor twee verdiepin gen. Op de begane grond zou de watersportvereniging zijn clublokaal kunnen hebben voor vergaderingen. „In De Kogge kunnen wij 's zomers met de drukte op het terras niet zo makkelijk terecht", verklaart De Water over de huidige thuisbasis. Op de bovenste verdieping van het ha venkantoor zou de havenmeester kunnen komen. Die heeft volgens De Water dan veel beter zicht op de haven. Wat de watersportvereniging graag ziet, is dat de haven in authentieke stijl zou moeten worden aangepakt. Dat begint al met het havenkantoor. De bovenverdieping krijgt in het ontwerp van Maan dezelfde vorm als het praathuisje, met veel glas rondom en een zadeldak. Er is al een bouwvergunning voor, maar de bouw heeft nog geen prioriteit. „Dat is een plan voor over drie tot vijf jaar. Dat heeft puur met financiën te maken", zegt De Water. Over de huidige staat van het haven plateau is de voorzitter niet te spre ken. „Die scheefgezakte kinderkop jes en een betonnen wand geven niet het beeld van een lieflijk aan trekkelijk mooi haventje." Voor de watersporters zou er meer parkeerplek moeten komen, maar het blik zou beter verhuld kunnen worden. „Zet er een paar bloembak ken en bankjes neer langs het water. Plant wat bomen. Maak een wandel- promenade langs het water. Daar achter staat misschien wel een auto geparkeerd, maar dat valt op die ma nier veel minder op." De wal zou verder aangekleed kun nen worden met oude dukdalven om de schepen aan vast té zetten.de los- kade zou met hout bekleed kunnen worden en er zou een oude hoogaars op de wal kunnen worden gelegd, voor de sier. „We willen de sfeer te rugbrengen van zoals het vroeger was. Met de oude vissershuisjes aan de haven." De Water weet dat Tholen er met een mooie haven alleen er nog niet is. „We beseffen dat alles aantrekke lijk moet zijn voor de watersporters. Tholen moet ook de moeite waard zijn om te bezoeken. Er moet iets te doen zijn, zoals in Veere of Heus- den. Zorg dat de grote kerk en het stadhuis vaker open zijn. Maak digi tale rondleidingen, zodat mensen met een oordopje in kunnen rondkij ken. Dan heb je niet perse een gids nodig. De haven moet wat De Water betreft voor iedereen toegankelijk blijven. Er moet geen hek komen, zoals je in andere plaatsen wel eens ziet. „We hebben er als watersportvereniging ook geen moeite mee dat er een keer per jaar een kermis wordt gehouden. Het moet openbaar gebied zijn." Voor de entree van Tholen vanaf de weg heeft De Water ook wel ideeën. Om zich te profileren als vestingstad zou er meer zichtbaar moeten zijn, vindt De Water. Tholen voldoet niet aan de verwachtingen die een toerist van een vestingstad heeft met stads poorten en stadsmuren. „Als je van uit het oosten komt, zie je eerst de industrie en vanaf de Oesterdam zie je als eerst het nieuwe gemeente huis. Dan heb je niet het idee van ik nader nu een historisch stadje." Door meer borden te zetten aan het begin van de stad met evenementen en informatie over bijvoorbeeld par keerruimte, kan de entree volgens De Water al aantrekkelijker worden. Hij is blij dat de gemeente wil inves teren in de toeristische toekomst van Tholen. „We zijn blij dat de ge meente ook naar ons als watersport vereniging luistert. De wil om sa men te ontwikkelen is er. De contacten die wij met de gemeente hebben, zijn goed." De Water vindt het goed dat er ook in deze econo misch slechtere tijd 50.000 euro per kern wordt gereserveerd. Je moet investeren om iets terug te kunnen krijgen. Als je Tholen beter op de kaart wil zetten bij de toerist, moet je iets en dat kost gewoon geld." Voorzitter Peter de Water van De Kogge woont in Krabbendijkemaar voelt zich verbonden met Tholen. Wegsleepregeling auto's van kracht op oesterputten Zonnende meisjes kijken toe hoe Guido Krijger vooraan in de blauw/witte kajak) en de deelnemers aan de kajaktocht over de boeienlijn bij het strandje in Sint-Annaland varen. Vrijdagochtend vanaf zeven uur staat het dauwzwemmen met ont bijt in de Spetter op het programma om fris aan de braderie te beginnen die 's middags om één uur in het centrum begint. Tot het vuurwerk op zaterdagavond om half tien is er voor elk wat wils te vinden op het parkoers met kraampjes dat zich weer als een acht door het centrum van stad slingert: Eendrachtsweg, Botermarkt, Kerkstraat. Molen- vlietsestraat (tot aan de Regentes- VERVOLG VAN ZWEMBAD In een week tijd passeerden ruim 2500 bezoekers het toegangspoortje. En daarmee komt de teller tot nu toe uit op 20.000 bezoeken. „Iets min der dan vorig jaar", stelt Snelleman. Ondanks de drukte valt het met inci denten erg mee. „Hoe drukker, hoe minder er gebeurt", zegt de bad meester. Van Oost kan dat bevesti gen. „Vandaag heb ik drie pleisters uitgedeeld en iemand met een wes- pensteek geholpen. Meer is er niet V sestraat), Markt, Stoofstraat. Hoog straat, Dalemsestraat en de Be- bouwdendam. Vrijdagmiddag geeft Healthclub Salus demonstraties op het podium van het Hart van Tholen, Tussen vijf en zeven treedt daar de Mexi caanse band Mariachi Real de Co- cula op. Daarna dj Ed van Katwijk en Crazy Piano's. Op de Markt kunnen kinderen zich beide dagen vermaken in echte sneeuw op sleet jes (binnenbanden van vrachtau- tos'). Vrijdagavond vanaf zeven uur kunnen muziekliefhebbers terecht bij een drive-inshow van café-res taurant Hof van Holland, eetcafé The Sixties en hotel/restaurant Zee land. Om zeven uur gaat in de Mo- lenvlietsestraat de Tholenloop van start van het Runningteam Tholen. Zaterdag kunnen vroege vogels vanaf negen uur hun slag slaan op de kinderbraderie aan de Molen- vlietsestraat (tussen de Minneput- testraat en Regentessestraat). Maar de kinderen mogen ook een plekje zoeken op het braderieparkoers. Tot één uur. Gymnastiekvereniging Olympia zal na de kinderbraderie demonstraties geven op de lange mat. Het meezingkoor Oor ons us doet ook een stevige duit in het zakje van de braderie. Vanwege het eerste lustrum houdt ze een festival in de open lucht. Er treden zaterdag op de Kaaij en op de Markt maar liefst acht koren op. Tussen half een en half zeven. Natuurlijk Oör ons us, maar ook popkoor Voix, Van Lie verlee, het Cultikoor, Fortitudo, Vuur en Vlam, Kaaivrouwen, De Fluweeltjes en Nederpop aan de Dintel. Vanaf kwart over zes tot kwart voor zeven is er Zumba door Iris' Latin, van zeven tot half negen Mariachi Real de Cocula en vanaf negen uur coverband Fool's Circle. Muziekvereniging Concordia treedt 's avonds om zeven uur op de Markt tegenover het Hart van Tho len op. Met filmmuziek maar ook met nummers waar het publiek op mee kan zingen met Lennard Berre- voets. Daarna is het de beurt aan pop-rockband mr. Sloane. Om half tien sluit het evenement af met vuurwerk. gebeurd." Ook zwembad Haestinge in Sint- Maartensdijk moet het dit jaar stel len met iets minder bezoeken. „Heeft alles te maken met het weer", zegt badmeester Ko Stoutjes- dijk. .Afgelopen week heeft veel goed gemaakt." Woensdag was met 385 bezoekers de drukste dag. Daar mee komt het totaal tot nu toe op 17.000 bezoeken. Zaterdag 8 sep tember eindigt het zwembadseizoen met een waterstormbaan voor de kinderen in zwembad De Spetter. VERVOLG VAN OCTHO „We voeren voortdurend bench marks uit. Dat zijn vergelijkingson- derzoeken tussen collega stichtingen. Zo bekijken we wat zij uitgeven aan lesmethodes, nascholing en schoon maak. Dat werkt verhelderend voor onze eigen koers." D<x)r eerdere ge noemde bezuinigingsmaatregelen heeft OcTho het begrotingstekort van 143 duizend naar 124 duizend euro weten terug brengen. ,JJet gaat de goede kant op, maar we zijn er nog niet." Overgaan tot sluiten van scholen is voor de stichting nog al tijd geen alternatief. „Maar het da lend aantal leerlingen op de kleine scholen houdt me wel bezig." Een ander fenomeen waar Berends tegen aan loopt is de bapo-regeling. Ofte wel extra vrije dagen voor leer krachten van 52 jaar of ouder. „Vervanging betekent extra uitga ven." De algemeen directeur vraagt zich af of de eerder genoemde ont slagregeling 'wie het eerst komt, die het eerst vertrekt' wel zo^unstig is.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 5