OcTho bezuinigt maar kwaliteit onderwijs staat niet onder druk GOED ÉN SNEL! kunstwerk Scherpenisse Toch tien mille voor een Kluis en laptop gestolen uit woning in Stavenisse Zeeuwse Bibliotheek 'Deze temperaturen maken de zomer toch nog een beetje goed' Donderdag 23 augustus 2012 68e jaargang no. 41 SLA UW SLAG BIJ AUTOBEDRIJF BAL ALLE OCCASIONS NU MET EXTRA HOGE KORTING Zestien leerlingen minder op openbare basisscholen in Tholen OcTho - de Stichting Openbaar Primair Onderwijs Tholen met acht basisscholen op Tholen - heeft het fi nancieel nog altijd moeilijk. Jan Berends, algemeen di recteur, noemt het dalend aantal leerlingen, de bezuini gingen van het Rijk en de niet onuitputtelijke bruidsschat van de gemeente Tholen als voornaamste reden. Toch is hij niet ontevreden. „Het tekort is om laag gebracht van 143.000 naar 124.000 euro", zegt hij. „We zijn op de goede weg." Minder leerlingen Samenwerking Kopzorgen HHHHHHHHik LEUNIS MAKELAARS VERKOOPT Stroomstoring legt Sint-Annaland plat Nelli Cooman aan start Tholenloop Zeven nieuwe leden in jongerenraad Linsey v.d. Slikke titel afgenomen Met 704 bezoekers op woensdagmiddag en ruim 500 op za terdag beleefde zwembad de Spetter in Tholen afgelopen week hoogtijdagen. Niet eerder was het deze zomer zo druk. Badmeester Rinus Snelleman reageert opgelucht. „Deze temperaturen maken de zomer toch nog een beetje goed. Het bad bewijst maar weer eens zijn nut." Geen record Ook in Scherpenisse wordt met een kunstwerk aan de haven het onzichtbare zichtbaar gemaakt. Ondanks een negatief advies van de gemeentelijke kunstcommissie willen burgemeester en wethouders dat de gemeenteraad 10.000 euro beschikbaar stelt voor het kunstwerk aan de Spuidamstraat. Voorwaarde is dat het gemaakt wordt door werkzoekenden uit de gemeente. Ondanks negatief advies van kunstcommissie Kritisch Dieven gooien waardepapieren in de sloot De politie heeft zondag in een sloot aan de Lage Broek- weg in Scherpenisse de kluis gevonden die zaterdag is gestolen uit een woning aan de Buurtweg in Stavenisse. Alle spullen van waarde waren er uit ontvreemd. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. Brandvertragend Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,75 per halfjaar, 32,00 per jaar, per post 59,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,34 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Slabbecoornweg 43, 4691 RZ Tholen Tel. 0166-602440 De bezuinigingsslag baart Jan Berends geregeld kopzorgen. „Het gaat soms te veel over geld en te weinig over onderwijs." De stichting wil de tekorten niet dekken uit de reserves. Daarom zijn harde bezuinigingen noodzakelijk, zegt Berends. Die moeten voor een groot deel komen uit het personeel. Personeelskosten vormen namelijk het overgrote deel van de begroting. Momenteel telt OcTho 68 volledige banen, tegen 74 vorig jaar. ..Die af name is grotendeels ontstaan door natuurlijk verloop", zegt hij. ..En het niet verlengen van tijdelijke contracten." Als het aan het bestuur van de stichting ligt moet het perso neelsbestand nog verder krimpen. „Voor 1 augustus 2013 staan vier leerkrachten op de nominatie voor ontslag." Het gaat om jonge perso neelsleden. OcTho hanteert het ont slagbeleid waarbij het personeelslid met de minste dienstjaren het eerste in aanmerking komt voor ontslag. Oftewel: als laatste erbij, als eerste eruit. Het ontslaan van leerkrachten gaat volgens Berends niet zomaar. „Als bestuur ben je verplicht om op kosten van de stichting personeel cursussen, omscholingstrajecten en beroepstesten aan te bieden. Het leerlingaantal van de acht Thool se basisscholen was de afgelopen twee jaar stabiel, maar is nu licht da lend. Naar verwachting komt de stichting op 1 oktober uit op 988 leerlingen. Zestien minder dan in 2011Alleen basisschool De Schalm in Stavenisse stijgt van 55 naar 60 leerlingen. De Oosterscheldeschool in Scherpenisse en de Casembroot- school in Sint-Annaland blijven ge lijk op respectievelijk 52 en 183 leer lingen. Ter Tolne (229). De Eevliet (47), De Heenetrecht (105), De Luyster (91) en Die Rieburch (221) dalen. Berends vindt de daling niet schrikbarend. Hij had een grotere da ling verwacht. „Als op een kleine school met 50 leerlingen een gezin met drie kinderen vertrekt betekent dat procentueel al een flinke daling van het aantal leerlingen". Maande lijks houdt de algemeen directeur de leerlingaantallen in de gaten en maakt hij prognoses voor de komen de jaren. Blijft het aantal leerlingen dalen, dan sluit hij ontslagen in de toekomst niet uit. ,T)e rijksvergoe ding bedraagt ongeveer 4500 euro per leerling. Bij een daling van zes tien leerling komt dat neer op 72.000 euro minder inkomsten." OcTho heeft met ingang van dit schooljaar maatregelen getroffen als gevolg van het dalend aantal leerlin gen. Zo is op basisschool de Eevliet in Poortvliet en de Oosterschelde school inScherpenisse het aantal groepen teruggebracht van vier naar drie. Met als gevolg, grotere groe pen. Dat de leerlingen daardoor min der aandacht krijgen, is volgens Jan Berends niet het geval. Wel wordt er veel meer inspanning en kwaliteit gevraagd van de leerkrachten, vol gens de algemeen directeur. Hij zegt vertrouwen te hebben in zijn leer krachten die volgens hem hun nieu we taak prima uitvoeren. Regelmatig zullen zij hierin bijgestaan worden door de deskundigen van EDUX- Onderwijsadviseurs. Volgens Be rends is het belangrijk dat de kwali teit van het onderwijs niet onder druk komt te staan. Naast het terugbrengen van het aan tal groepen, wordt er onder andere samen met het VPCO gekeken naar gebieden waarop zou kunnen wor den samengewerkt. Hierbij valt te denken aan gezamenlijke inkoop of gezamenlijke nascholing. Het VP CO is een vereniging die christelijk basisonderwijs verzorgt op vier scholen op Tholen. „Van een fusie is absoluut geen sprake", zegt Be rends. „Bijna alle schoolbesturen hebben moeite om de begroting sluitend te krijgen." Verder voert het bestuur van OcTho verkennende ge sprekken met het bestuur van Mon tessorischool De Kraal in Tholen. Over de inhoud daarvan wil de alge meen directeur nog niets kwijt. De bezuinigingsslag baart Jan Be rends geregeld kopzorgen. „Het gaat soms te veel over geld en te weinig over onderwijs. We moeten het eigenlijk meer over het kind hebben. Daar is jammer genoeg weinig ruimte voor. Het is even niet anders." Om de begroting sluitend te krijgen moet de broekriem nog verder worden aangehaald. „In 2014 vervalt de bruidsschat van de gemeente", zegt Berends. „Dat was vijf jaar lang gemiddeld twee ton per jaar. Tel daar de bezuinigingen van het Rijk en het dalende aantal leerlingen bij op. Dan kun je niet anders concluderen dat de strijd nog niet gestreden is." Maar hoe weet het bestuur van Oc Tho waar ze op moet bezuinigen, zonder dat het ten koste gaat van de kwaliteit. ZIE VERDER PAGINA 5 Een breuk in de elektriciteitskabel bij de Stoofweg in Sint-Annaland heeft er vrijdagmiddag voor gezorgd dat een deel van het dorp een uur lang zonder stroom zat. De kabel breuk ontstond tijdens graafwerk zaamheden vanwege de reconstruc tie van de Stoofweg. Monteurs van energieleverancier Delta hebben het stroomcircuit omgeleid. Rond één uur was de storing verholpen. Vrijdagavond lost ambassadeur Nelli Cooman van de stichting Roparun het startschot van de Tholenloop. Dat ge beurt om zeven uur in de Molenvliets- estraat in Tholen. Er zijn drie afstan den: 42 kilometer, 8,4 km en 12,6 km. De deelnemers lopen een ronde van 2,1 kilometer. De Tholenloop wordt georganiseerd door het Run ning Team Tholen. Vorig jaar waren er 62 deelnemers. De opbrengst is be stemd voor de Roparun, de sponsor loop die het team in 2013 voor de zes de maal wil afleggen tussen Parijs en Rotterdam. De opbrengst is bestemd voor het veraangenamen van het le ven van kankerpatiënten. Cooman (48) was een sprintkanon. Ze werd twee keer wereldkampioen op de 60 meter, zes keer Europees kampioen op deze afstand en 15 keer won ze de na tionale titel op dit onderdeel. Maar liefst zeven nieuwe leden tre den volgende week donderdag offi cieel toe tot de jongerenraad Tholen (Joth). Burgemeester Nuis zal ze in de raadzaal van het gemeentehuis in stalleren. Van de zeven komen er vier uit Tholen: Karsten Dietvorst, Fujia van Zetten, Esther Molenaar en Alex Kuijt. De anderen zijn Julio Ve ga Sanchez uit Oud-Vossemeer en Hilde de Jong uit Stavenisse. Vier jongeren verlaten de Joth: voorzitter Niel Jansen en David van der Steldt uit Tholen en de broers Herriaan en Geert-Jan Franssen uit Scherpenisse. Simon van Lit uit Sint-Annaland neemt het voorzitterschap over, Sha- rona van Akkeren uit Poortvliet wordt vice-voorzitter. De openbare bijeenkomst begint om zeven uur. Linsey van der Slikke was zaterdag op de Zeeuwse springkampioen- schappen in twee klassen de sterkste. Toch kwam de Thoolse met maar één titel naar huis. Want omdat haar paard Keybir zes jaar geleden - bij een andere eigenaar - een keer te laat was ingeënt tegen influenza, moest Linsey haar prijs inleveren. Met Keybir sprong de Thoolse ama zone twee foutloze manches in de klasse DE-L, om vervolgens in de barrage een snelle tijd neer te zetten en als enige foutloos te blijven. Lin sey werd gehuldigd als Zeeuws kam pioen, en kreeg de kampioensdeken, rozet en uitnodiging voor de Neder landse kampioenschappen. Maar de controle achteraf gooide roet in het eten. De titel en bijbehorende prijzen gingen alsnog naar de nummer twee. Schrale troost voor Linsey is. dat ze in Nieuw- en Sint-Joosland wél de Zeeuwse titel in de klasse AB-L ver overde. Ook met Surprice reed ze twee foutloze manches, voldoende voor het kampioenschap. Zoogkoeien Stavenisse. Gedeputeerde staten hebben geen bezwaar tegen de aanvraag voor een omgevingsvergun ning van D. Dorst aan het Stoofpad in Stavenisse voor het oprichten en in werking hebben van een veehouderij met schapen, zoogkoeien en kalveren. Zwembad De Spetter beleeft recordweek met ruim 2500 bezoekers Voor het zwembad staan de fietsen kriskras door elkaar. Het parkeerterrein voor het zwembad is voor de helft gevuld met auto's. Het gekwetter van de kinderen is duidelijk hoorbaar. Bij de kleedhokjes staat Theo de Jong met een handdoek over zijn schouder. Hij wacht op zijn zoon Koen (7) en dochter Anna 11Ze hebben ruim twee uur in het zwembad vertoeft. „De kinderen hebben een abon nement", zegt Theo. „Ze kunnen zo vaak gaan als ze willen." Anna was in de zomervakantie, met een beetje mooi weer. iedere dag in het bad te vinden. Met afgelopen week als absolute hoogtepunt. „Bijna iedere dag ben ik geweest", zegt ze. Over het strand heeft Theo geen moment nagedacht. „Ik moet er niet aan denken", zegt hij. „Veel te druk." Maar dat is niet de enige reden. Koen en Anne hebben het niet zo op de zee. Met name de vissen, kwallen en krabben die daar leven vinden de twee maar niets. Het meisje neemt liever een duik in het zwembad. En daarin is ze zaterdagmiddag niet alleen. Deze week Koen Wilsing uit Tholen blijft vakken vullen tijdens studie sociologie Advertentie I.M. Dat is ook gebeurd bij het kunstwerk in Sint-Maartensdijk. Daar droeg de gemeente 12.500 euro aan bij. Via een zogeheten brugwerkplaats wor den werkzoekenden in staat gesteld werkervaring op te doen zodat ze door kunnen stromen naar een baan. In de loods van Adri Wielaard werd een werkplaats ingericht. Er deden zes werkzoekenden aan mee. Het werd in april aan de Haven ge plaatst. De kunstwerken passen in het thema het onzichtbare zichtbaar maken van de ideële organisatie Heidemij. Het gaat daarbij om de herinnering aan de havens van Sint-Maartensdijk. Scherpenisse en Sint-Annaland via een beeld levend te houden. De havens van Sint-Maartensdijk en Scherpenisse zijn na het afsluiten van de Pluimpot in 1958 verdwenen, die in Sint-Annaland werd ver plaatst. Kunstenaar Danny van Rijt van de stichting Dutch Art Match (DAM) heeft het ontwerp gemaakt voor Scherpenisse: een zeilschip met arbeiders die bezig zijn met la den en lossen. Een platte creatie van staal. In juni was er nog een tekort van 15.000 euro voor het project in Scherpenisse. In de commissie sa menleving deed Marinus Geuze, de Zeeuwse vertegenwoordiger van de Heidemij en Louis Geleijnse van de stichting DAM nog een oproep om het gat in de begroting te dichten. De Heidemij betaalt zelf 20.000 euro. Zij vroegen de gemeente om 10.(XX) euro. De gemeentelijke adviescom missie beeldende kunst had echter een negatief advies uitgebracht over het ontwerp. Volgens secretaris Jaap de Kok ontbreekt het aan artistieke kwaliteit. De commissie was ook kritisch over het ontwerp in Sint- Maartensdijk. B. W. leggen het advies van de commissie beeldende kunst nu naast zich neer. Het woord is nu aan de gemeenteraad. De stich ting DAM wil vaste voet op Tholen, maar is afhankelijk van subsidies of bijdragen van bedrijven en banken. Het is een groep van kunstenaars en ontwerpers die projecten van toege paste kunst uitvoeren. In verschil lende disciplines en in verschillende materialen (het kunstwerk in Sint- Maartensdijk is van roestvaststaai gemaakt). DAM Goes zoekt samen werking met sociaal-maatschappe lijke instellingen met projecten voor mensen in een leer- werk- of bege leidingsproject. 'Wij bevorderen dat ruimte een stimulerende en inspire rende omgeving wordt voor mensen die er leven,' luidt de lijfspreuk van de stichting. De diefstal vond zaterdagmiddag op klaarlichte dag plaats toen de bewo ners een paar uur weg waren. De dieven haalden een slijptol weg uit de schuur om vervolgens in te bre ken in de woning. „Met mijn eigen gereedschap hebben ze geprobeerd om de kluis open te maken," zegt Gabri Janssen, „maar dat is niet ge lukt. Toen hebben ze met een koe voet de kluis van de muur gehaald." De dieven zijn er met de kluis en de laptop van Janssen vandoor gegaan. Toen Janssen thuiskwam en de in braak ontdekte, waarschuwde hij de politie. Die was snel ter plaatse. De volgende dag werd de kluis 's och tends gevonden in een sloot langs de Lage Broekweg in de Scherpe- nissepolder. „Hij was met een breekijzer open gebroken. Alles van waarde hadden ze meegenomen. Erfstukken van goud en zilver. Sie raden van mijn vrouw. Mijn diplo ma's en certificaten lagen in de sloot. Die hebben we meegenomen, schoongemaakt en gedroogd en zijn gelukkig nog bruikbaar." Het betreft onder meer certificaten van de opleidingen die Janssen af rondde voor de brandweer voor in structeur veiligheid, zegt Janssen, een van de twee bevelvoerders van de blusgroep Stavenisse van de Thoolse brandweer. „Ik had ze niet voor niets in de kluis gelegd omdat die brandvertragend werkt." De lap top is niet teruggevonden. Tijdens de afwezigheid van de familie Jans sen hebben getuigen een auto op het erf zien staan. Mieneke Lanooij uit Scherpenisse maakt vaart met elektrische fiets EN VERDER... Travalje keert terug in Oud-Vossemeer Thoolse transportbedrijven in zwaar weer LOGICA BRENGT JE VAN A NAAR B, VERBEELDING BRENGT JE OVERAL Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Werner Marsman uitblinker in verdediging Tholense Boys Rond een uur of vier staat de teller op vijfhonderd bezoekers. „Woensdag was het pas echt druk", zegt Ilona van Oost, die aan de kassa zit. Ze haalt het log boek van het zwembad tevoorschijn: 704 bezoekers. Dat is geen record. Pas bij 750 bezoekers gaan de deuren dicht. Zie verder pagina 5. Zwembad De Spetter in Tholen was zaterdagmiddag met vijfhonderd bezoekers aardig gevuld.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 1