Honderd bezoekers op proefveld bloemzaden in Sint-Annaland Gemeente betaalt 9500 euro voor hogere afvoerpijp bij Van Burgh Zee weringen Asfalteren parallelweg Oesterdam BWnersy w A4 dicht naar Steenbergen Wil Boogaard: Geïnteresseerd publiek met goede vragen Concessie om klachten afvoer spuitcabine te voorkomen Cursus theologische vorming Op het paard naar Rijsbergen Quist schoenen Tholen blijft DÉ SPECIALIST IN ZONNE-ENERGIE Donderdag 16 augustus 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Ongeveer 100 bezoekers van het eiland en van over de brug hebben zaterdag gebruik gemaakt van de open dag op het proefveld voor bloemzaden in Sint-Annaland. Het ging om het proefveld van de zaadteeltstudieclub. Een vereniging met ongeveer 120 leden die zich onder meer bezighoudt met het vergaren van kennis over zaadveredeling en het gebruik van gewasbeschermings middelen. Complimenten Buitenkansje De gemeente en autobedrijf Adrie van Burgh hebben al acht of negen keer overleg gepleegd over de knelpunten bij de nieuwbouw in Vestetuin Tholen. Vorige week werd er nog gesproken, maar dinsdag stonden de partijen vier kant tegenover elkaar bij de Raad van State. Projectleider Gerard Kooiker vertelde dat de gemeente 9500 euro wil betalen voor een hogere afvoerpijp van de spuitcabine bij Van Burgh. Maar volledige uitkoop van het bedrijf zoals bij garage Bal is gebeurd, dat zit er volgens Kooiker niet in. „Plan Vestetuin kost nu al 12 miljoen euro!" 22 tot 25 augustus De afgelopen maanden is de steenbekleding van het dijktraject Oesterdam Zuid versterkt. De parallelweg is mede hierdoor op verschillende plaatsen beschadigd. Daarom knapt projectbureau Zeeweringen de weg op. Tussen 22 en 25 augustus krijgen de beschadigde delen van de parallelweg een nieuwe laag asfalt. Om overlast voor recreanten te beperken, vinden de werkzaamheden plaats tussen 19.00 uur en 7.00 uur. Het is dan niet mogelijk om over de parallelweg te rijden. Overdag kunnen recreanten wel gewoon terecht. Slecht weer kan de werkzaamheden vertragen. Raadpleeg daarom voor actuele informatie de website van projectbureau Zeeweringen: www.zeeweringen.nl Informatie STICHTING UIT OP THOLEN PRESENTEERT: FREEK DE JONGE Schadewagens 's nachts Trucs Miljoen Systems Zaterdag stonden Leen Bijnagte en Wil Boogaard klaar op het proef veld aan de Veilingweg. Daar waren aanvankelijk 51 verschillende soor ten bloemen ingezaaid, later aange vuld met Phacelia, ook wel bijen- voer genoemd. „We hadden nog wat ruimte over en we wilden meer in formatie over het groeien en bloe men van deze plant", licht Boog aard toe. Volgens hem is er weinig onderzoek gedaan naar de meeste onderwerpen die de leden interesseren van de Studieclub voor Groente- en Bloemzaadteelt Eiland Tholen, zo als de club officieel heet. „Vandaar dat wij ongeveer 30 jaar geleden de koppen bij elkaar hebben gestoken om meer te weten te komen over bijvoorbeeld de beheersing van on kruid, welke bloemen- en planten ziekten we kunnen verwachten en wat we er tegen kunnen doen. Ook passeren tijdens de vergaderingen de oogstmethoden de revue. We willen weten hoe je het beste de za den kunt drogen, wanneer we het beste kunnen zaaien en wanneer het gewas rijp is voor de oogst." Complimenten kreeg de club inmid dels van het Productschap Tuin bouw dat zo'n fraai proefveld en in formatiecentrum nog nooit had gezien. „Zeker. Een groot compli ment", beaamt Boogaard. Als de eerste gasten, gewapend met snoeischaar en schepje, het veld op komen, is het tijd voor de voorlich ting. De vragen zijn volgens Boog aard verstandig en domme vragen zijn er niet. „Wel domme antwoor den", lacht hij, als hij uitlegt hoe je onkruid tussen de terrastegels kan voorkomen. .Als het echt heel veel is, dan noem je het terras gewoon 'gazon.' Ook een gazon kan plantjes, zoals klaver, bevatten die je er liever niet in ziet. Gebruik je het verkeerde be strijdingsmiddel, dan blijft de kla ver staan en gaat je gras dood. De studieclub heeft materiaal in de aan bieding dat het gras laat staan en de klaver vernietigt. Van belang voor de leden is vooral het verbeteren van de kwaliteit van het zaad. Op Tholen, zo schat Boogaard, houden circa 80 leden zich bezig met de bloemzaadteelt. Voor ongeveer 50 van hen levert de teelt een belang rijk aandeel in het inkomen. De an deren doen het vooral hobby matig. Er was een periode dat afnemers in kopen deden in landen in Azië. Vol gens Boogaard zijn ze daar rap van teruggekomen. „De telers daar kun nen niet die kwaliteit leveren die onze bloemzaadtelers bieden. Nie mand wil onkruidzaad tussen de bloemen en door onze teelttechnie ken kunnen we het beste product le veren." Een man, gewapend met een knipschaar en een bromfiets helm. heeft zijn oog laten vallen op een perceeltje veelkleurige bloe men. In snel tempo knipt hij een fraaie ruiker en is binnen de kortste keren verdwenen. Een wat oudere heer heeft een spa meegenomen. Hij steekt een flink aantal planten uit de grond en poot ze in de meegenomen plastic ver pakking. Een buitenkansje, zo staat op zijn gezicht te lezen. Annemiek en Ton Buys uit Stave nisse nemen er de tijd voor. Ze hou den van bloemen en wandelen eerst door. oranje- en blauwgekleurde bedden, voor ze aan de pluk begin nen. ..Zijn er nog voorschriften voor het plukken", willen ze weten. Die zijn er niet. „Hou je niet in", advi seert Boogaard. Adrie van Burgh is bang dat de toekomstige bewoners van Vestetuib gaan klagen over zijn autobedrijf. Annemiek en Ton Buys uit Stavenisse hoeven zich wat Wil Boogaard betreft bij het plukken van bloemen niet in te houden. Boven de twee supermarkten en de twee dagwinkels in Vestetuin komen 30 appartementen voor ouderen. Van Burgh vreest dat de toekomstige be woners - die zitten 30 meter van de garage - gaan klagen over werk zaamheden in zijn autoschadebe- drijf, waardoor zijn bedrijfsvoering beperkt wordt. Geluid en geur waren de twee aspecten die de Raad van State uitvoerig doornam. Staatsraad R. van der Spoel vroeg zich af, waarom er een 15 meter hoge muur moest komen, terwijl er al een blin- Dominee J.W. Scheurwater uit Oud-Vossemeer is één van de zes predikanten die docent zijn bij de nieuwe cursus theologische vor ming in Middelharnis. Die begint op zaterdag 1 september. Om de twee weken wordt op zaterdagmorgen (in totaal 22 keer) van half tien tot tien voor één theologische vorming voor gemeenteleden en andere geïnteresseerden (ongeacht leeftijd, kerkverband of op leiding) gegeven in De Hoeksteen in Middelharnis. Het uitgangs punt van deze cursus is de Bijbel en de belijdenis van de reforma tie. De andere docenten in Middelharnis zijn de volgende Hervormde predikanten: drs. T.W. van Bennekom te Goes, ds. G.C. de Jong te Moordrecht, drs. J.Th. Pronk te Sirjansland, ds. J. de Jong te Dirksland, drs. Th.W.H. van der Heijden te Dirksland. Cursusleider is drs. T.W. van Bennekom. info en inschrijven dsvbennekom@zeelandnet.nl. De eerste cursusdag is vrijblijvend en ter kennismaking. Heeft u vragen? Neem dan contact op met projectbureau Zeeweringen. Telefoonnummer of e-mail: ww Projectbureau Zeeweringen is een project van: Rijkswaterstaat Ministerie van Infrastructuur en Milieu ScheWestronwn Cabaret met een try-out van DE STEMMING 4: 'MIERENNEUKEN' Freek doet in aanloop naar de verkiezingen op 12 septem ber a.s. weer een verkiezingsconference. Graag doet hij weer enkele try-outs in Zeeland. En een ervan bij ons op Tholen. We zijn daar uiteraard erg trots op! Uit veel is af te leiden dat de democratie zijn beste tijd wel gehad heeft en dat de macht van het Nederlandse parle ment vrijwel nihil is. Dus vluchten de partijen in de schijnwe reld van lijsttrekkersverkiezingen en megacoalities. De me dia rennen als altijd als honden achter ieder weggeworpen stokje aan. Het idealisme voorbij, het populisme voorbij, het realisme voorbij gaan we op 12 september kiezen en stemmen. Waarvoor en op wie?" Dit wordt ongetwijfeld een interessante avond! www.freekdejonge.nl. Datum vrijdag 24 augustus 2012 Locatie De Vossenkuil, Oud-Vossemeer Aanvang 20.15 uur Kaarten zijn te bestellen via www.uitoptholen.nl en 's avonds aan de zaal voor aanvang van de voorstelling. Tevens kunt u kaarten reserveren bij de VW te Sint-Maartensdijk. Toegangsprijs 17,50 de gevel is. Volgens de juridisch ad viseur van de gemeente bleek dat uit het akoestisch rapport, maar later werd duidelijk, dat de muur voor wering van het geluid niet echt no dig is. „Het bestemmingsplan is al wat ouder en eerst zou er op het plat te dak geparkeerd gaan worden. Dat gaat niet meer door. De muur is er om er stedebouwkundig een mooi plan van te maken. Die schermt str aks het zicht op autobedrijf Van Burgh af", aldus Kooiker. De rechter wees hem erop, dat het bestemmingsplan aan de orde was en niet het bouwplan. .Hoe gaat de gemeente de bouw van de muur af dwingen?" Volgens Kooiker staat dat in de planregels. „Als de muur er niet komt, mogen de appartementen niet gebouwd worden. De muur moet eerder gerealiseerd worden dan de woningen." Mr. Dick van Horssen, adviseur van Van Burgh. vond dat er 'een weef fout' in bestemmingsplan Vestetuin zit. „De voorschriften zijn niet wa terdicht. Er staat geen gebruiksver- bod in de regels als de muur er niet zou zijn. Zonder die muur, zou het geluid boven een aanvaardbaar ni veau kunnen komen. En stel, dat de muur omwaait, wat dan?" Voor de staatsraad was dat heel eenvoudig: een kwestie van handhaving door de gemeente. Van Horssen wees ook op het feit dat de eigenaar van de super markten een andere is dan die van de appartementen (Stadlander). Verder stipte hij aan, dat er 's avonds en 's nachts ook schadewagens van onge vallen bij Van Burgh binnen kunnen komen, ongeveer tien keer per jaar. „Dat is niet meegenomen bij de ge luidsberekeningen." Aan het tweede aspect, geur. kwa men nog meer deskundigen aan het woord. Gemeente-adviseur mevr. mr. M. v.d. Ven zei dat er maar rede lijk beperkte mogelijkheden zijn om de geur binnen aanvaardbare gren zen te houden. „Er zijn maatwerk oplossingen nodig. Als het nodig is, verleggen we het emissiepunt van de spuitcabine, maar de kans dat de ge meente maatregelen moet nemen, is heel erg klein." Janda Horak van de Focwa zei dat er vrije ontluchting nodig is. De eis van een ontgeuringsinstallatie wees hij af. „Dat komt in het hele land niet voor bij autospuiterijen en ge zien de kosten plaats je dan zo'n be drijf ook buiten de economie." Vol gens Horak kosten extra voorzieningen tussen de 20 en 30.000 euro, maar Kooiker vertelde, dat Van Burgh zelf een prijs van 9500 euro heeft genoemd voor een 25 meter hogere afvoerpijp. „En die kosten wil de gemeente betalen." Horak stelde, dat je de uitstoot niet kunt beperken. „De woningen staan op dermate geringe afstand, dat het een probleem gaat worden In de rapporten was een vergelijking gemaakt met autolakken van de Sca- niafabriek in Zwolle. Van Horssen zei dat hier appels met peren verge leken worden. „De spuiterij van Scania staat in Meppel en daar wordt ook een heel ander lakprocedé toegepast." Mevr. Donkersloot, ad viseur gemeente, vond dat er een verkeerde voorstelling van zaken werd gegeven. „Autolak is autolak, wat mij betreft. Scania is slechts op 1 aspect vergeleken en we hebben de slechtste situatie ingeschat." De discussie leek over en weer nog ver der te gaan, maar voorzitter Th.G. Drupsteen greep in. „We praten al leen over concentraties." Hij gaf nog wel gelegenheid voor een laatste woord en daar maakte ir. H.T.W. van Veen (adviseur Van Burgh) grif gebruik van. „We staan hier omdat de gemeente een bestem mingsplan maakt waardoor een be drijf in de klem komt te zitten. Er zijn al allerlei trucs verzonnen. De woningen in Vestetuin kunnen ei genlijk niet, 30 meter van autobe drijf Van Burgh. maar er wordt naar toe geredeneerd. Eerst zouden er ap partementen voor welvermogenden komen, maar die konden niet ver kocht worden. Toen is woningstich ting Stadlander ermee opgezadeld. Koste wat kost moesten de wonin gen er komen en de garage moet verdwijnen. Een bedrijf wordt nu om zeep gebracht." Van Veen zei over de 7 meter hoge muur. dat die oorspronkelijk als an- ti-explosiemuur is opgenomen. „Volgens het bestemmingsplan kan Bij het knooppunt Zoomland in Ber gen op Zoom is de A4 in de richting Steenbergen voor het verkeer afge sloten van vrijdagavond negen uur tot maandagochtend vijf uur. Zon dagavond tussen half zes en elf uur bovendien in de andere richting. Rijkswaterstaat voert werkzaamhe den uit aan het viaduct Ruytershove (vernieuwen asfalt en vervangen vangrail). Het verkeer naar Steenber gen wordt omgeleid over de A58 via Heerle. De omleidingsroute B is met gele borden aangegeven. Weggebrui kers moeten rekening houden met een langere reistijd en extra drukte. Ruiters en amazones van de Maris- kahoeve uit Poortvliet zijn zondag te paard naar Rijsbergen gereden en kwam dinsdag weer terug. Een tocht van zestig kilometer over bos- en fietspad. Dat deden ze onder be geleiding van rijinstructrice Maris- ka Ponse en Claudia Donderwinkel. Het is voor het eerst in zes jaar dat de deelnemers per paard terugkeer den. „De paarden waren in topcon ditie", zegt Ponse. „Met tussenstops hebben we er tien uur over gedaan. Daarvan hebben we zes uur en veer tig minuten gereden." De route had Ponse vooraf in grote lijnen uitge stippeld. „Onderweg hebben we af en toe de weg gevraagd. Dat leverde soms mooie routes op." Aan de paardentocht deden zes cursisten mee: Axel Timmermans (16) uit Tholen. Judith van der Werf (15) uit Scherpenisse, Eva van der Wal (17) uit Oud-Vossemeer, Yael Bogaert (14) uit Sint-Maartensdijk, Joris van Rijswijk (16) uit Bergen op Zoom en Nikky de Groot (16) uit Lepel straat. „Een goede groep", zegt Ponse. „Het enige nadeel waren de horzels. Verder ging het goed." die 10 meter hoog worden. We wor den een oortje aangenaaid en op het verkeerde been gezet. De omge vingsvergunning voor de bouw is in middels afgegeven door de gemeen te, maar aan uitkopen van Van Burgh wordt bij de gemeente niet gedacht." Mevr. Van de Ven zei dat bij de ge meente het uitkopen anders wordt ervaren. Ze bestreed met klem de zienswijze van Van Veen. „De wo ningen zijn alleen op de eerste bouwlaag toegelaten en die zijn ook teruggelegd, zodat Van Burgh er geen last van heeft." Kooiker vulde aan, dat de gemeente de intentie heeft om de bedrijfsvoe ring van het autobedrijf niet te be lemmeren. „Maar Van Burgh eist I miljoen euro per keer als er een toe komstige bewoner gaat klagen. Over een miljoen valt te praten als gerust stelling voor Van Burgh, maar het hele plan vergt 12 miljoen euro en dat is allemaal gemeenschapsgeld. Op termijn valt echter te praten over een andere invulling voor Van Burgh".aldus Kooiker. Volgens Van Veen werden er zaken uit hun verband gerukt. Jokkebrok ken, zei hij na de zitting. De 1 mil joen sloeg volgens hem op een ge gronde milieuklacht, waardoor het einde activiteiten Van Burgh zou be tekenen, maar een verhuizing zou wel 1,8 miljoen euro vergen. Mevr. Van de Ven benadrukte het grote belang van het doorgaan van Vestetuin nog eens. ,Dit plan is voor de gemeente heel belangrijk. De ap partementen zijn al verhuurd, even als de supermarkten en dat is vrij uniek in deze tijd." Stadlander heeft de 30 appartemen ten verhuurd aan zorgcentrum de Schutse uit Sint-Annaland, die de verhuur in opdracht van de Gerefor meerde Gemeenten regelt. Maar de Schutse heeft nog 5 appartementen niet verhuurd. Voorzitter Drupsteen van de meer voudige ruimtelijke ordeningskamer van de Raad van State zei dinsdag te streven binnen zes weken uitspraak te doen. Eind september komt er helderheid over het wel of niet of gedeeltelijk doorgaan van plan Vest etuin in Tholen. Quist Schoenen b.v. is door de rechtbank in Middelburg failliet verklaard, maar hieronder vallen niet de winkels in Tholen en Sint- Maartensdijk. Die worden geëxploi teerd door Erik Quist en vallen he lemaal buiten het faillissement. De gefailleerde b.v. werd geleid door Ad Quist en was weliswaar statutair in Tholen gevestigd, maar de win kels stonden in Zwolle, Nunspeet. Staphorst en Opheusden. Er werd gehandeld onder de namen Schoe nenhuis Quist en Krisman Schoen mode. Curator is mr. RA.M, Man ning uit Zwolle. Ceciliaweg 2 4697 RV 1 Sint-Annaland 0166 - 65 '13 35 I www.bcoivenergysystfifns.nl Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 9