Schoolspullen van vroeger trekken 1518 bezoekers Sint-Annaland trekt record aantal bezoekers tijdens zonnige braderie Hoogte hek Vrouwendijk discussiepunt welstand Vijf plus drie woningen in Anna Jacobapolder Gouden greep evenementengroep de Meestoof 'Jonge gezinnen trekken weg' Helder op Straat wordt verlengd Kist appels voor Thoolse scholieren Knap staaltje zoekwerk EHBO naar vermiste man in de menigte Alle plek in de wieken uitverkocht Donderdag 16 augustus 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 De braderie van Sint-Annaland heeft zaterdag een record aantal bezoekers getrokken. Volgens de telling van orga nisator Jos van Dijke wandelden er over de gehele dag genomen tussen de 8000 en 10.000 bezoekers over de Ring, de Voorstraat, het Havenplein en de Bierensstraat. Een 81-jarige man raakte zoek tussen de menigte. Hij werd door de medewerkers van de EHBO-post gevonden en met zijn echtgenote herenigd. Oliebollen „Nog nooit meegemaakt." Wil Nelisse van museum de Meestoof in Sint-Annaland kan het wel uitjubelen. Dik 1500 belangstellenden afgelopen zaterdag op het muse umterrein. Oorzaak? „Het weer, de braderie en al die leuke oude dingen die vroeger op school waren te zien." Merklappen Rekensom Racesimulator Leerlingen Rustig Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl Polderweg sluiproute met 330 autobewegingen Bouwplan Jan Nell aan de Sluisweg Foto's voorbeelden Geen wijze uit oosten De proef Helder op Straat, in het kader van de aanpak van alcohol en softdruggebruik, wordt in Tho- Ien tot eind dit jaar verlengd. Jon geren van 12 tot 18 jaar - die op een verkeerde manier met alcohol of softdrugs in aanraking zijn ge weest, of onder invloed eeh over treding hebben begaan - komen in aanmerking voor een afdoening via Halt. Naast een (alternatieve) straf vindt ook voorlichting plaats. Bij de af doening worden ook de ouders van de betreffende jongeren betrokken. Dat laatste vindt het gemeentebe stuur van Tholen belangrijk. De combinatie van repressie en preventie moet bijdragen aan ver mindering van het gebruik door jongeren onder de achttien, waar door ook de negatieve effecten minder worden. Helder op Straat beoogt de kennis over de negatieve effecten van alcohol en softdrugs onder jongeren en ouders te ver groten. en de ouders op dit punt te ondersteunen bij de opvoeding van hun kinderen. Ook bewustmaking van de norm 'Geen alcohol onder de 16' is een doelstelling van het project. Vijf Thoolse basisscholen zijn woensdagmorgen verrast met een kist appels op het schoolplein. Het was een cadeautje van energiebe drijf Delta om de leerlingen energie voor het nieuwe schooljaar te bie den. Het is tevens bedoeld als sti mulans voor de scholen om mee te doen aan de actie Sjaak zoekt Sja- kies. Dat is een wedstrijd die draait om het vergroten van de kennis over energie en de mogelijkheden om er zuiniger mee om te gaan. Daarmee worden kinderen bewust van ener giebesparing. Scholen dingen door hun deelname mee naar de hoofd prijs van 5000 euro, of de tweede en derde prijs van respectievelijk 3000 en 2000 euro. De leerlingen kregen gisteren een appeltje op het school plein van de Sint Antoniusschool in Oud-Vossemeer, de School met de Bijbel in Poortvliet, de Juliana van Stolbergschool in Sint-Maartens dijk, de Eben-Haëzerschool en sbo De Veste in Tholen. Rond de klok van drie uur meldde zich enigszins in paniek een dame bij de EHBO-post in de Voorstraat. „Ik ben mijn man kwijt. Hij is 81 en loopt met een wandelstok. Ik ben bang dat hij is gaan zwerven en de weg niet meer weet naar het chalet park." Het EHBO-team liet er geen gras over groeien. Tanja van Uden en haar collega namen elk een kant van de braderieroute voor hun rekening, Tanja kreeg de man in het oog toen die in de buurt van boekhandel He- ijboer over de Ring liep. „We heb ben een leuk gesprek gehad. Het bleek dat zijn vrouw hem zocht en hij zijn vrouw." Een knap staaltje zoekwerk, want het was wat je noemt afgeladen vol op de Ring. Datzelfde gold voor het Haven plein. Volle terrassen en volop mu ziek. Op een podiumwagen was de Zumbaclub van Iris Krijnen actief. Elke maandag staat ze in de Welie- vaete in Sint-Annaland en geeft dan Zumba-les aan circa twintig kinde ren. Daarna laat ze twee ploegen van doorgaans vijftien volwassenen bewegen en zweten. „Een uurtje Zumbadansen kostje 800 calorieën. En als je nagaat dat een mens er tweeduizend per dag nodig heeft, heeft Zumbadansen best een goed effect op het gewichtsverlies. Maar je moet ook denken aan wat er door je mondje gaat." Voor café-restau rant Havenzicht heeft zich intus sen een blaasorkest opgesteld. Bij gebrek aan een echte dweilband in Sint-Annaland zijn de Lamsoor- en uit Oud-Vossemeer uitgenodigd. Ron Vaders is er een van. „We kun nen best nog een paar trompettisten gebruiken", laat hij weten. Slijterij de Gouden Leeuw heeft een stand buiten. Met de spreuk 'daar moet op gedronken worden', wor den de bezoekers uitgenodigd op het terrasje plaats te nemen. Precies op de plek van een invalide parkeer plaats. De eigenaar maakt er geen probleem van. „We hebben ervoor gezorgd dat we die vandaag niet no dig hebben." Bakker Ewoud van der Maas laat zien hoe eenvoudig het is oliebollen te bakken. Staat de doorsnee bezoe ker rond oud- en nieuw te tobben „Hoe we dat zo precies weten? Aan de ingang van het plein stond Hans Kats met een teller. Bij iedere nieu we bezoeker drukte hij op het knop je. Uiteindelijk bleef de teller staan bij 1518 bezoekers." Een gouden greep van Ingrid Ou- denniel. Piet van Dijke en Ton Buys, lid van de evenementengroep van het museum De groep was verantwoordelijk voorde komst van lessenaars waarachter vroeger schooljuffen de klassen in de gaten hielden. Maar ook voor tientallen grote schoolplaten. Beelden van Borneo. Van de heide. Van de oer wouden van Afrika. Allemaal mate riaal waar rond 1900 de Thoolse scholen mee volhingen. Nelly Gunter uit Sint-Annaland weet er nog van alles van. „Ver schillende van die platen hingen vroeger in de lokalen van de open bare lagere school. Hier op de Ring. Daar werd door de juf over verteld." De belangstelling van zowel Thole- naren als Bergenaren was enorm. Daardoor liep de verkoop van die platen eveneens boven verwachting. Geschat wordt dat er tenminste 20 van eigenaar wisselden. En dat voor gemiddeld 12,50 euro. Er was meer oud spul opgeduikeld. Zo verkocht vrijwilliger Henk Bos aan een Bergenaar een stokoude fo tocamera van Kodak. Eigenlijk moest het ding. waar ook nog een instructieboekje bij hoorde, een tientje opleveren. Maar de man uit Bergen op Zoom kon hem meene men voor 7,50. „Voor een kennis. Die spaart die dingen." In de kast stond een voormalige tekstverwerker. Een schrijfmachine van het Amerikaanse merk Smith Corona. Het lint leek versleten, maar alle toetsen zaten er nog op. Cent van Dijke had zich met zijn schilderijen op de binnenplaats ge nesteld. Op een ezel stond een fraai exemplaar dat een platbodem voor stelde. Rina Valkhof (schoondochter van de bekende accordeonist Japie Valk hof) had haar bewerkte glaswerk uitgestald. Echt tevreden over de verkoop is ze rond lunchtijd nog niet. „Ik ben hier al meer geweest en toen ging ik met lege kratten naar huis. Nu heb ik de indruk dat men sen de hand op de knip houden." Voor de stand van Bram de Pijper uit Sint Philipsland is het druk. De Pijper is modelbouwer en heeft mo tortjes gemaakt die lopen op een brandende kaars. Alles zelf ge maakt. „Tot op het kleinste schroef je", vertelde een vrijwilliger van het museum. Ook Eef de Jonge uit Tho len was present. De afdeling Merk lappen kan zich geen betere ambas sadrice wensen. Tenminste acht borduursters en één borduurder had den ter plekke naald en draad ter hand genomen. Ze maakten een be gin met een merklap uit Sint-Anna land, Sint-Maartensdijk, Stavenisse, Scherpenisse, Sint Philipsland. De vrijwilligers die vele uren heb ben gestoken in het maken van bloemstukjes en appelpunten kre gen eer naar werken. Zestig vrolijk opgemaakte bloemstukjes gingen van de hand en ook de verkoopsters van het gebak waren dik tevreden. met twee lepels in het beslag, zijn machine heeft slechts een druk op de knop nodig om honderden bollen van gelijke omvang in de olie te schieten. De bakker kampte nog wel met een stroomstoring van 1,5 uur. Bij vogelhobbyclub Vogelvreugd kunnen voor 50 cent eitjes worden gepeld. Hoeveel ze er verkopen wordt niet bekend gemaakt. Wel dat er in een van de eitjes een bon voor een fiets zit. Afgezien van de dames van Kir Royal, die het publiek enveloppen laten trekken, mist Van Dijke een aantal verenigingen. Het Schorre- koor, WHS en Smash '76, door gaans vaste gasten tijdens de brade rie, staan er niet. „Verenigingen hebben steeds meer moeite vrijwilli gers te vinden die de stand beman nen. De leden van de clubs gaan lie ver zelf naar de braderie", is een van zijn verklaringen. Schietvereniging Prinses Juliana is er daarentegen voor het eerst. En het volk blijft maar toestromen. Tot groot genoegen van de organisa tie. Van Dijke: „Er is heel veel volk. Maar", laat hij na afloop weten, „op zaterdag leverde dat voor de horeca minder omzet op dan vorig jaar. De vrijdagavond daarvoor met het mu ziekfeest, maakte dat echter ruim schoots goed." Van Dijke heeft een rekensommetje om de aantallen bezoekers te schat ten. „Anderhalf uur na de opening moet je schatten hoeveel mensen er dan zijn. Wij kwamen uit op onge veer 2000. Dan kun je dat aantal steeds na anderhalf uur optellen om dat het publiek steeds wordt ververst. Er gaan mensen weg en er komen er bij. Tot een uur of vijf was het enorm druk. Dus schatten we dat er in totaal 8000 bezoekers zijn geweest. De muziek 's avonds op het Havenplein zorgde ook voor ongeveer 1500 be langstellenden, dus tel maar op." Ook aan de hoeveelheid auto's was af te meten hoe groot de interesse voor het evenement, dat langzamer hand tot de huisstijl van Sint-Anna land kan worden gerekend, was. Tot ver na de Veilingweg stonden de au to's in de rij langs de Javadijk. De belangstelling was internatio naal. Vlaams, Frans, Engels en In de Voorstraat kon er zaterdag over de koppen gelopen worden. Pools waren op sommige momenten de voertaal. Van Dijke: „Er kwamen ook mensen uit Delft. Speciaal voor de braderie. En wat mooi is, er is geen wanklank gevallen." De omzetresultaten van de stand houders riepen volgens Van Dijke verdeelde reacties op. .Ze waren al lemaal verbaasd over het aantal mensen, maar dat betekende niet dat er ook veel werd verkocht. Net als de horeca hadden de standhouders de indruk dat de bezoekers door de economische crisis de hand op de knip hielden. Daar kwam voor de kermisexploitanten nog bij dat het hier het einde van de vakantieperio de was en dat de mensen hun geld al hadden uitgegeven." Op de Ring wordt het zo tegen vij ven wat rustiger. Op een stoeltje en aan een tafeltje hadden de dames D. en A. Geluk, Boogaard en Kooijman gekozen vooreen rustig hoekje. Nee. ze hebben de stand van het Zeeuws Museum niet gezien. Daar konden bezoekers inschrijven voor deelname aan het project Eilanden. Een project voor en door de inwoners en bezoe kers van Zeeland. Het museum heeft zelf veel materiaal uit het verleden, maar wil ook zien hoe het de mensen nu vergaat. Volgens woordvoerster Sabine de Swart heeft een aantal 'ei landbewoners' gereageerd. „We gaan die mensen benaderen en uit leggen wat de bedoeling is." Twee gelukkige mensen kwamen uit de stand van Ben de Rooy uit Sint Philipsland. Het autobedrijf had on der meer een racesimulator ingezet die uiteindelijk 270 euro opleverde, Het bedrag is bestemd voor een pro ject in Afrika. Erwin van Haaften uit Dinteloord ging het snelst bij deel nemers boven de twaalf jaar, terwijl Kees Slager uit Sint-Annaland het beste was bij kinderen onder de twaalf jaar. Hij kreeg een spellen- pakket en Erwin een leren bal. Anja Goudzwaard heeft het EHBO raadspel gewonnen, zij kreeg een verbandtrommel. Er zaten 150 gaas jes in de kom. Tholenaar S. de Feyter was prijs winnaar bij de stand van Veilig Ver keer Nederland. Hij kreeg een waar debon van 15 euro mee naar huis omdat hij een van de 41 deelnemers was die alle tien verkeersvragen goed had beantwoord. In totaal lie ten 158 bezoekers hun kennis van de verkeersregels testen. Tien mensen deden de ogentest. Het VVN orga niseert binnenkort opfriscursussen voor verkeersregels over autorijden en fietsen en 18 mensen hebben zich daarvoor opgegeven. Als de braderie is afgelopen, is het Havenplein voor de muzikanten en klinken rond de klok van zeven uur de klanken van het ensemble Toeval tot ver over het dorp. Casper Hoeyng uit Amersfoort was behoorlijk gecharmeerd van de onlangs gerestaureerde molen in Stavenisse toen hij en zijn gezin die tijdens hun vakantie zagen. Het viel hem op dat het monument ook bij de vogels in de smaak valt. Het lijkt wel of er een kaartverkoop voor elk vakje in de wieken is geweest. Alle plaatsen zijn uitverkocht, zoals op de foto valt te zien. Overigens is de familie Hoeyng op een bijzonder manier fan van de Eendrachtbode. Ze leest de krant via abonnees in Den Haag. VERVOLG VAN SCHOOLDAG „En misschien morgen ook nog wel." Piet van Dijke uit Sint-Anna land, ambassadeur van Rabobank Oosterschelde in de gemeente Tho len en werkzaam bij de bank, keek toe hoe de kinderen zich uitleefden. „Mooi dat het geld zo goed terecht komt", zei hij. Van Dijke verbaasde zich er over hoe klein de school is. „Het zijn wel erg weinig leerlingen", conclu deerde hij. Peter Tange kan dat niet anders dan beamen. Volgens de di recteur van De Eevliet schommelt het leerlingenaantal al jaren tussen de 45 en 55. „Het is weinig", zegt hij. „Maar je hebt hier geen nieuw bouwwijk met jonge gezinnen zoals in Tholen. Vreemd is het dus niet. Veel jonge gezinnen trekken toch richting de grotere kernen. Of zelfs weg van het eiland." Juf Liezethe Heijboer heeft in de zeventien jaar dat ze op de school werkt, nog nooit zo weinig kinderen in haar klas gehad. Heijboer staat in com binatieklas 1-2. „Negen zijn het er", zegt ze. „Het is jammer, hoor. Maar wat doe je eraan?" Volgens de leerkracht brengt het ook voordelen met zich mee. „Kinderen krijgen meer aandacht." De klas van Maris- ka den Engelsman, juf van groep 6, 7 en 8. is met dertien leerlingen niet veel groter. „Het is voor het eerst dat we drie hogere groepen gecom bineerd hebben", zegt ze. „Vorig jaar had ik alleen 7 en 8." In groep acht zijn er dit jaar negen kinderen vertrokken naar het voortgezet on derwijs. Den Engelsman is het nieuwe jaar rustig begonnen. „Ik heb ze vanoch tend even in de nieuwe boeken laten snuffelen", zegt ze. „En ik heb schriften uitgedeeld. Verder hebben we het over de vakantie gehad. Alle kinderen waren ontzettend enthou siast. Dat geeft voldoening." De grootste klas is dit jaar met 25 kin deren de combinatieklas 3, 4 en 5. De groep van Anja Krijger. Zij er vaart het lesgeven aan drie groepen niet als een probleem. „Je hebt drie jaar lang dezelfde in kinderen in de klas. Die zie je ontwikkelen. Je kent ze op den duur van haver tot gort. Eigenlijk heb ik maar negen nieuwe gezichten waar ik aan moet wen nen." Peter Tange over de combina tieklassen: „Het vergt meer capaci teiten van onze leerkrachten, dat is een feit. Maar de kinderen leren van elkaar. De kleintjes en de groteren trekken hier met elkaar op. En dat gaat prima." VERVOLG VAN WEEGBRUG Van de nood werd een deugd ge maakt, want tijdens de braderie in het dorp konden belangstellenden het gewicht van de kar met het stuk muur raden, ,,'s Avonds is Ger Noorthoek, de laatste weger van de weegbrug, het komen wegen. „Want de weegapparatuur werkt nog perfect", zegt Vleghels. Leve rancier Molenschot te Breda, die de installatie in 1936 plaatste, heeft toegezegd het onderhoud levens lang te blijven doen. In Sint Philips land staat namelijk het enige over gebleven exemplaar van het oudste type weegbrug dat het bedrijf heeft gemaakt. Van het scheidingsmuurtje langs de straat heeft een vrachtwagen ooit een stuk afgereden. Dat wordt her steld. de scheuren in het muurtje met twee componentenhars behan deld. En om het gebouwtje gaat Mark Beeke bestrating leggen, zo dat het geheel er straks netjes uit komt te zien. Bij graafwerk naast de weegbrug zelf, zijn oude fundamen ten tevoorschijn gekomen. Tot nu toe kan niemand vertellen waarvan die kunnen zijn, zegt Vleghels. De voorzitter is nog druk doende om sponsoren te vinden om de op knapbeurt te financieren. En dat valt niet mee. ,Jk heb al heel wat instan ties gehad, maar nergens vind je wat. Een uitzondering is de Rabo bank die een bijdrage uit het coöpe ratiefonds heeft toegezegd." Advertentie I.M. De wens van Edwin Barth om aan de Vrouwendijk in Tholen een hek werk van 1,50 meter te plaatsen, gaat voorlopig nog niet in vervulling. De welstandscommissie zit aan de huidige regelgeving vast, die 1 meter als maximum voorschrijft. Er zit echter beweging in bestemmingsplan buitengebied, waarbij een grotere hoogte in de toekomst mogelijk is. B. en w. moeten daar een uitspraak over doen. Aan de Sluisweg 8 in Anna Jacobapolder wil agrarisch ondernemer Jan Nell vijf huizen bouwen. De kippeschuur is al gesloopt en de voormali ge bedrijfswoning staat er nog. In de eerste fase worden er vijf huizen gebouwd. De welstandscommissie voerde er onlangs opnieuw overleg over met bouwadviseur Leo Walpot uit Tholen. „Een meter is gewoon te laag voor een bokje. Dat springt daar zo over heen en dan krijg je weer klachten van weggebruikers"vertelde Barth onlangs tegen de welstandscommis sie. En weggebruikers zijn er in gro te aantallen op de Vrouwendijk, want deze polderweg telt maar liefst 330 autobewegingen per dag, zo wees een telling van het waterschap uit. „Deze sluiproute is gewoon een scheurdijk", zei Barth. „Het hek werk biedt een optische versmal ling, waardoor auto's mogelijk min der hard gaan rijden." Hij had zijn plan ook in overleg met het water schap ingediend. Dat moet nog ruimte over houden om de bermen te maaien. Het oorspronkelijke hek werk was 2 meter hoog, zodat hij daar met 1,50 meter nog beneden blijft. Hoge beplanting zou Barth zonder meer mogen toepassen. „Maar dan is de openheid weg. Bomen ontne men het zicht op onze hele mooie boerderij." De Tholenaar had foto's meegebracht van hekwerken in de Schapenweg bij Poortvliet, de Post weg bij Tholen en de Kastelijnsweg bij Sint-Maartensdijk die twee me ter of zelfs nog hoger zijn. „Voor ons is dit lastig, want alleen b. en w. kunnen afwijken van de regels", zei ir. Gerhard Vermeulen, voorzitter van de Thoolse welstandscommis sie. "Er zit echter een wijziging aan te komen", zo gaf hij Barth wat hoop. De commissie was verbaasd dat de dijk particulier eigendom is. Barth vertelde dat hij 175 m2 had gekocht van landbouwer Van der Wel. Die verwierf percelen bouw land die voorheen tot de Deehoeve behoorden van de gemeente. En in die verkoop zat ook een stuk Vrou wendijk. Als het hekwerk akkoord is, heeft Barth nog plannen om het slechte betonnen wegdek van zijn erf te vernieuwen met een asfalt- laag. Eerst is het echter wachten op de ontheffing van b. en w. voor een hekwerk van 1,50 meter, zodat de bokjes niet op de Vrouwendijk kun nen komen. sie een uitspraak te ontlokken over het vervolg van 3 woningen aan de Sluisweg. Hij vertelde hoe een uit oost-Nederland afkomstige ambte naar van de gemeente Tholen een andere bouwwijze voorschreef. „Dat is niet hetzelfde profiel als op Tholen wordt toegepast", stelde Walpot. Burgerlid Jan Geluk van de welstandscommissie gaf hem gelijk. „De tijd van standaardop lossingen is voorbij", zei ook voorzitter Vermeulen. „We hebben geen bezwaar tegen het vervolg." Daarmee ging Leo Walpot opge lucht naar huis, gemotiveerd om zijn eerste bouwplan voor vijf hui zen aan te passen en alvast te den ken aan het vervolg van drie wo ningen. In de toekomst komen er aan de Sluisweg acht huizen bij. Als het aan basisschool Het Kom pas ligt, komen er gezinnen met jonge kinderen in, maar hoe dan ook krijgt de kleinste woonkern van de gemeente Tholen een im puls. Walpot maakte van de gelegenheid gebruik om de welstandscommis- Nelly Gunter herkent schoolplaten die vroeger op haar school aan de wand hingen. „De insnoeringen van de achterge vel vormen het grootste probleem", meldde ir. Gerhard Vermeulen, voorzitter van de Thoolse wel standscommissie. „Het plan lijkt nu meer op een geschakelde tweekap per dan op een schuur." Walpot j wees erop, dat er geen schuur ge- I bouwd wordt, maar woningen met een herkenbare vorm en individu- I aliteit. „Met een donkere kleur valt het probleem helemaal weg en het I is ook nog eens aan de achterkant." De commissie bleef er echter op i aandringen om de kap in contouren j heel helder te houden. Walpot stei- I de uiteindelijk voor om de achter- j kant hetzelfde als de voorkant te j houden. „Als dat een verbetering I is, passen we het plan alsnog aan." Detaillering van het doorzetten van de gootplank volgt nog.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 5