Raad van State kritisch over grotere supermarkten Over zes weken uitspraak Vestetuin Tholen Eerste schooldag Eevliet Poortvliet begint met een nieuw speeltoestel Weegbrug opknappen is 'mooi stukje werk' Zomermarkt in Poortvliet Niet vloeken op braderie Raad kijkt naar regeling bouwen ruimte-voor-ruimte Winkeldievegges in de kraag gevat Nieuwe antenne C2000 in Tholen Donderdag 16 augustus 2012 68° jaargang no. 40 SLA UW SLAG BIJ AUTOBEDRIJF BAL ALLE OCCASIONS NU MET EXTRA HOGE KORTING „Ik verwacht niet anders dan een positieve uitspraak over plan Vestetuin", zegt projectleider Gerard Kooiker van de gemeente Tholen dinsdagmiddag op de trappen van de Raad van State. „Gezien de vraagstellingen van de rechters heb ik er niet zo'n goed gevoel over", laat ir. H.T.W. van Veen weten. De adviseur van autobedrijf Van Burgh beklaagde zich erover dat er 'een bedrijf om zeep wordt gebracht.' Spar-ondernemer Arjan van Ommen is daarentegen wel te spreken over de behandeling van zijn bezwaren bij de Raad van State. „De rechters waren kri tisch over het assortiment en de parkeerruimte bij de veel grotere supermarkten in Tholen." Over zes weken wordt de uitspraak verwacht. Belangrijke rol Poortvliet Voor het eerst combinatieklas hoogste drie groepen Het ging nog niet zo makkelijk: het doorknippen van het lint. Met hulp van directeur Pe ter Tange opende Amber Uijl (4) maandagochtend op basisschool De Eevliet in Poortvliet een nieuw klimrek. Meteen vlogen alle 47 kinderen op het speeltuig af. Sponsorloop Lint knippen Karakteristiek gebouwtje in Sint Philipsland Het opknappen van de oude weegbrug in Sint Philips land is een groter karwei dan eerst was gedacht. „Toen we gingen breken, kwamen er steeds meer gebreken te voorschijn", vertelt voorzitter Fons Vleghels van heem kundekring Philippuslandt. In plaats van een fikse op knapbeurt moet een complete restauratie uitgevoerd worden. Wanneer die klaar is, valt niet te zeggen. Vleg hels: „We zetten er geen tijdsdruk op. Het belangrijkste is dat het goed gebeurt." Uitdaging Braderie Zes van ce zeven fracties in de gemeenteraad hebben het initiatief genomen om te onderzoeken of de ruimte-voor- ruimteregeling (woningbouw in de polder als compensa tie voor afgebroken agrarische bebouwing) aangepast moet woiden. Burgemeester en wethouders wachten dat af alvorens zelf verder actie te ondernemen, nadat de Raad van State het besluit vernietigde dat de bouw van vier woningen aan de Mosselhoekseweg bij Tholen mo gelijk moest maken. Deze week 7 ""7 Slabbecoornweg 43, 4691 RZTholen Tel. 0166-602440 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,75 per halfjaar, 32,00 per jaar, per post 59,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,34 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Elsmarinda van der Vlies heeft er zaterdag flink voor moeten rennen, maar het is haar gelukt om twee vrouwen aan te houden die even daarvoor kledingstukken uit haar winkel hadden gestolen. De eigena resse van Zeebraazz aan de Be- bouwdendam in Tholen werd door een paar mensen attent gemaakt op de diefstal. „Toen werd het een wa re Wild West film. Ik ben er meteen achteraan gegaan. Eerst ben ik gaan rennen, later heb ik mijn fiets gepakt en toen kwam ik er een tegen." Het waren een moeder (60) en dochter (32), afkomstig uit Oud-Vossemeer. Er waren tevens twee kleine kinde ren bij. De dochter ging mee terug naar de winkel en liet haar gegevens achter. .Achteraf had ik gelijk de politie moeten bellen, want het tele foonnummer klopte niet. Ik ben er gelijk weer achteraan gegaan. Ik stapte in de auto met een vriendin, en mijn vriend ging ook met een au to zoeken. Toen heb ik de moeder kunnen aanhouden op de rotonde bij de Grindweg en gelijk de politie ge beld." De moeder werd meegeno men naar het bureau, waar de doch ter zich later ook meldde. „Ik wist niet dat ik het in me had en zo lang kon rennen. Ze hadden spullen van me gestolen en die moesten terug. Ik ben blij dat ik het gedaan heb." La ter bleek dat de vrouwen uit meer winkels in Tholen hadden gestolen. Bij Zebraazz hadden ze negen kle dingstukken meegenomen via een afleidingstruc. „Dit laat ik me niet weer gebeuren." De politie heeft de vrouwen vastgehouden en verder verhoord. Bij de zomermarkt die het Activitei ten Comité Poortvliet zaterdag in or ganiseert, zal ook voor het I5de jaar de geur van gerookte paling door de straten van Poortvliet trekken. Die is afkomstig van de palingrookwed- strijd die inmiddels traditie begint te worden. De markt duurt van tien tot zes uur. Er zijn diverse kramen en er is een kinderbraderie in de Lange- straat. De palingrokers beginnen om elf uur aan de wedstrijd die aan de Noordstraat wordt gehouden. Bij di verse rokers is er paling te koop. Drie plaatselijke palingliefhebbers vormen de jury en beoordelen de pa lingen op smaak, geur en kleur en om half zes is de ontknoping en prijsuitreiking. Voor jong en oud is er een bungeetrampoline en er is een springkussen voor de kinderen. VVN is aanwezig met een kantel- auto, een goochelclown vermaakt het publiek en vanaf twee uur zijn er diverse dansdemonstraties. Vanaf het muziekpodium is er om drie uur een Zumbaworkshop. De Bond tegen vloeken is op vrijdag 24 augustus aanwezig op de brade rie in Tholen. In het kader van het project Het land in, gaan medewer kers van de bond in gesprek met be zoekers van de braderie. Ook geven ze uitleg over hun activiteiten. De Bond tegen vloeken is een in 1917 opgerichte christelijke organisatie die zich richt tegen vloeken. Daar mee wordt de eer van God geschon den, volgens de bond. Er wordt voor de campagne met een bestelbus door het land getoerd. Er komt deze of volgende maand een nieuwe antennemast voor het com municatienetwerk C2000 in Tholen. Volker Wessels Telecom bouwt die in opdracht van het ministerie van Vei ligheid en Justitie naast de brand weerkazerne aan de Grindweg. De extra mast is noodzakelijk voor goe de onderlinge communicatie van hulpverleningsinstanties als politie, brandweer en ambulancediensten tij dens verkeersongelukken, branden of andere ernstige incidenten. Plaatsing van een extra antennemast is de enige oplossing voor een probleem binnen het huidige geografische bereik (dek king). De nieuw te bouwen antenne mast draagt bij aan snelle en goede hulpverlening en zorgt voor veilig heid van hulpverleners en burgers in nood. De extra mast is onderdeel van een in 2010 opgesteld verbeterplan van het ministerie. C2000 is eigen dom van de staat, vanwege het be lang van het netwerk is geen omge vingsvergunning voor het plaatsen van de mast vereist. De bouwteke ningen zijn tot 6 september in te zien in het gemeentehuis. Vestetuin-projectleider Gerard Kooiker van de gemeente Tholen op het bordes van de Raad van State met rechts Christiaan v.d. Wegen van Stadtlander en links directeur Peter Kok van zorgcentrum de Schutse, ClOOO-ondernemer Jurgen Stroot en de vertegenwoordiger van Aldi. Maar liefst 20 mensen waren voor de beroepszaak naar de Kneuterdijk in Den Haag gekomen. Aan de ene kant mensen van De. Spar en auto bedrijf Adrie van Burgh en aan de andere kant de gemeente Tholen. Alle partijen met diverse juridische of andere adviseurs. De Spar en Van Burgh vochten bestemmingsplan Vestetuin aan. dat 9 februari door de gemeenteraad is vastgesteld. Op het voormalige bedrijventerrein Tholen Noord komen twee supermarkten, de Bloemenhal en slagerij Geilings, en daarboven 30 appartementen. De supermarkten in de omliggende dor pen vinden de Cl000 en Aldi in Tholen veel te groot worden en Van Burgh vreest beperkingen voor zijn autoschadebedrijf. Onder leiding van staatsraad Th.G. Drupsteen bo gen de staatsraden R. van der Spoel en W.J. Deetman zich over de kwes tie, bijgestaan door twee juristen. Deetman, oud-minister van onder wijs en oud-burgemeester van Den Haag, beperkte zich tot een enkele opmerking. Van der Spoel stelde het overgrote deel van de vragen. Aan beide bezwaren werd evenveel tijd besteed, vijftig minuten. 'Duurzame ontwrichting' was het argument van De Spar in het be zwaar tegen de twee grotere supers in Tholen. Staatraad Van der Spoel vond dat 'geen vast criterium.' Hij kon zich wel indenken dat de om liggende supermarkten (Poortvliet 7 km, Oud-Vossemeer 6,5 km. Sint- Maartensdijk 10 km. Sint Philips- land 15 km) het moeilijk krijgen. „Maar is er geen enkele andere win kelvoorziening meer als de super markten in de naburige dorpen op den duur verdwijnen?" Volgens mr. Roel van Wamel. adviseur van De Spar, is die vrees zeker aanwezig. „Spar en Attent vervullen een hele belangrijke rol voor de leefbaarheid van kleine kernen. Als die supers echter geen bestaansrecht meer heb ben, heeft dat zeker zijn weerslag op de leefbaarheid en specifiek op het voorzieningenniveau." Arjan van Ommen vulde aan dat er zowel in Poortvliet als in Oud-Vos- semeer nog een slager is, en in Sint- Maartensdijk nog een bakker en een slager. „Met het verdwijnen van de buurtsupers gaan alle winkels in die dorpen ten onder." Mevr. mr. M. van de Ven, jurist van de gemeente Tholen, zag het roos kleuriger in. „Als we het verhaal van de Spar horen, dan zou er niets meer mogen gebeuren op Tholen. De detailhandel is een dynamische branche, waar de gemeenteraad zich niet mee gaat bemoeien. Een super markt van 1500 m2 is een gebruike lijke maatvoering. Er zal daardoor geen duurzame ontwrichting in de omliggende kernen plaatsvinden." Staatsraad Van der Spoel hield haar een uitspraak van de Thoolse ge meenteraad voor, dat de winkels te ruglopen. „Hoe kunt u dan zeggen dat er voldoende winkelvoorzienin gen overblijven?" Van de Ven ant woordde dat de supermarkten in kleine kernen andere omzetten heb ben dan bijvoorbeeld de C1000 Tholen. „Op den duur is het in die dorpen niet vol te houden, maar dat is geen duurzame ontwrichting. Wel geldt hier de uitspraak: de een zijn dood, is de ander zijn brood." Staatsraad Deetman vroeg zich af, of de ene supermarkt kan opvangen wat bij de andere wegvalt. Gerard Kooiker legde uit, dat je altijd langs Tholen moet om het eiland te kun nen verlaten. Hij wees op de moei lijke situatie bij de supermarkt in Poortvliet. „Daar praten we als ge meente al lang over. Die heeft een hele kleine omzet en is op sterven na dood. Op redelijke afstand zijn er diverse supers, zoals ook een Lidl in Sint-Maartensdijk. Er zijn eF veel meer dan de Spar heeft geschetst." Staatsraad Van der Spoel hield hem de toekomstvisie Tholen voor, waarin behoud van het voorzienin genniveau als ambitie wordt aange geven. Volgens mevr. Van de Ven geldt dat niet specifiek voor elke woonkern, maar voor de totaliteit. „Maar er treden toch veranderingen op?", hield de staatsraad aan. ZIE VERDER PAGINA Even na tien uur rennen alle kinderen naar buiten. Ze stel len zich op langs het rood-wit gestreepte lint. Dat is eer der die ochtend om het klimrek gespannen. Ongeduldig wachten ze op wat komen gaat. Even later stapt directeur Peter Tange over het lint en spreekt de kinderen toe. „Vanochtend werd één van jullie boos op mij", zegt hij. „En weten jullie waarom? Ik zei dat ze alleen op het klim rek mocht als ze niet zwaarder was dan dertig kilo. Dat was natuurlijk een grapje." De eerste paal van het nieuwe rek ging net voor de zomer vakantie de grond in, zegt Tange. Jessica van Tiggele heeft in de vakantie heel veel regelwerk gedaan, zodat jul lie nu fijn kunnen spelen. Applaus voor Jessica." Maar ook zonder jullie hulp hadden we nu geen nieuw klimrek. sprak hij de kinderen toe. „Want wat hebben jullie alle maal gedaan? Help me eens even." De kinderen roepen van alles door elkaar. „Een sponsorloop, stroopwafel- en kaarsenverktxip en entreegeld bij een musical. Dat lever de aardig wat centen op." Peter Tange voegt daar de bij- drage van de Rabobank Oosterschelde aan toe. Vanuit het coöperatiefonds van de bank kreeg de school duizend eu ro. „En verschillende bedrijven hier in Poortvliet hebben ons financieel gesteund. Daar zijn we natuurlijk ontzet tend dankbaar voor." Dan is het tijd voor het officiële moment. Het in gebruik nemen van het klimrek. De directeur roept Amber Uijl naar voren. De jongste leerling van de school. Ze is van daag voor het eerst op school. Amber vindt het best even spannend. Al die aandacht. Het is van haar gezicht af te lezen. Met de schaar in de hand probeert het meisje het lint door te knippen. Maar dat ging niet van een leien dak je. Het rood-wit gekleurd plasticlint gaf zich niet zomaar gewonnen. De directeur zag het tafereel aan en schoot te hulp. Samen lukte het alsnog. Meteen vlogen alle kinde ren op het klimrek af. Binnen een minuten hingen de eer sten al ondersteboven. Jullie krijgen vandaag extra speel tijd. riep Peter Tange de kinderen toe. Zie verder pagina 5. De heemkundekring wil het karak teristieke weegbrughuisje op de hoek van de Oostdijk en de Sta tionsstraat voor het dorp behouden. Het, waarschijnlijk uit 1923 date rende, gebouwtje is al jaren zwaar vervallen. Met name het betonnen dak en het muurtje langs de straat moesten aangepakt worden. Maar toen het hakken begon, bleek dat er meer aan de hand was. Al het ijzer was kapot geroest. „Toen we een roestige balk uithakten, begon het plafond te zakken. Het was niet meer ondersteund", vertelt Han Fontijne. De Sint Philipslander, en zijn schoonzoon Mark Beeke, zijn de technische mensen die het kar wei klaren. „Het bestuur verleent hand- en spandiensten", zegt be stuurslid Kees Koopman. Aan de achterkant bleek de muur het dak niet meer te dragen. Er zijn stempels geplaatst om het te onder steunen, en aan de voorkant is een ijzeren balk gelegd. In plaats van dertig is al 180 kilo reparatiemortel verwerkt. Om de spouwmuur te vul len met gietmortel, zijn gaten in het dak gemaakt. Dat dak liep scheef, waarom de dakplaat aan één kant is verbreed. Boven de toegangsdeur is een nieuwe latei geplaatst. Na het zandstralen van de muren kwamen er scheuren voor de dag, die met een speciale coating zijn behandeld om inregenen tegen te gaan. „We had den gedacht dat het een paar weken werk was, maar inmiddels zitten er dik 130 uren in", zegt Fontijne. Hij vindt het karwei wel een uitdaging. „Het is een mooi stukje werk en het wordt op deze manier iets van je zelf." Fontijne heeft, in samen spraak met een oud-collega, speciale roestvrijstalen ontluchtingsroosters ontworpen en gemaakt. Hij is mo menteel bezig met het uitslijpen van de voegen. Over wat er met het ver sleten houtwerk moet gebeuren, denkt het bestuur nog na. Het verwijderen van de betonnen pui boven de vensters ging bijna mis. „Toen we gingen hakken, viel zowat de complete pui eruit. Op de kar die we er voor hadden staan." ZIE VERDER PAGINA 5 Florested" legde al schadeclaim neer bij gemeente Het plan Masselhoekseweg (Land goed De Redoute) sneuvelde op de afstand tot agrarische bedrijven in de buurt, tei aanzien van het aspect 'acceptabel woon- en leefklimaat'. Samen met initiatiefnemer Floreste- de gaat de gemeente de mogelijkhe den bekijken om. met inachtneming van de uitspraak van de Raad van State, op die plek alsnog woningen te bouwen. Overigens heeft Flore- stede de gemeente al in september vorig jaar aansprakelijk gesteld voor geleden en nog te lijden scha de, zonder bedragen te noemen. De gemeente leeft die claim doorge speeld aan haar verzekeringsmaat schappij. In schriftel jke vragen over de kwes tie toonde de CU zich bezorgd over de gevolgen voor soortgelijke geno men besluiten en lopende aanvra gen. Burgemeester en wethouders laten weten dat de betekenis van de uitspraak is, dat in andere plannen de aan te houden afstanden een ac ceptabel woon- en leefklimaat moe ten garanderen, en dat daarbij geen afbreuk mag worden gedaan aan de belangen van derden. In het ruimte voor-ruimteplan voor de Zoetwater- weg in Sint-Annaland, het enige an dere waarover inmiddels een besluit is genomen, is met de afstand en eventueel te treffen voorzieningen rekening gehouden. ZIE VERDER PAGINA 3 Joey Kouwen uit Oud-Vossemeer koopt schalen op rommelmarkt Joy de Korte uit Scherpenisse gaat bedrijfseconomie studeren Maarten van den Berge uit Stavenisse bedenkt zelf gerechten EN VERDER... Wil Nelisse van streekmuseum de Meestoof telt 1518 bezoekers Recordaantal bezoekers tijdens zonnige braderie Sint-Annaland SLECHTS WANNEER HET SCHIP VERGAAT, ZIET MEN WIE KAN ZWEMMEN Dit nummer bestaat uit 12 pagina's -Q De kinderen van basisschool de Eevliet in Poortvliet hebben op hun eerste schooldag een nieuw klimrek in gebruik genomen

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 1