Rabobank sluit Sint-Maartensdijk en Sint-Annaland september 2013 Levende muziek op braderie in smalstad smaakt naar meer Alleen kantoor in Brugstraat Tholen blijft open Gemeente erkent rol bij ondersteunen verenigingen Latere oogst en minder opbrengst, maar duurdere appels en peren Welk Rabo-kantoor blijft open? Perfect weer trekt veel belangstellenden naar Sint-Maartensdijk 'Kinderen zijn gewoon in de regen begonnen met timmeren' DÉ SPECIALIST IN ZONNE-ENERGIE Donderdag 9 augustus 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Per 1 september 2013 gaan de kantoren Sint-Maartens dijk en Sint-Annaland van de Rabobank Oosterschelde dicht. Alleen de vestiging in Tholen blijft open. De le denraad, het hoogste orgaan binnen de coöperatieve bank, heeft volgens de directie van de Rabobank Ooster schelde 'begrip voor de keuzes die zijn gemaakt.' Ambassadeurs Acht sluitingen Bijna 300 banen Vorst en hoge productie van vorig jaar oorzaak De fruitbomen hebben vorig jaar flink geproduceerd met een mega-oogst voor appels en peren. Daardoor geven ze dit jaar wat minder. Dat is één van de verklaringen van fruithandelaar Jacco van Kessel. In zijn boomgaard aan de Langeweg in Oud-Vossemeer, waar teler Jan van Dijk voor de oogst zorgt, groeien net als elders in het land min der peren aan de bomen. Van Kessel verwacht een kwart minder opbrengst dan vorig jaar. Het zou daardoor zom aar eens een goed jaar kunnen worden voor de fruittelers. „Als de opbrengst lager is, zijn de prijzen vaak hoger", zegt Van Kessel. De prognoses van de wereld peren en appelbond WAPA zijn ook van toepassing op Thoolse te lers van appels en peren. Kleiner Kiloprijs Rien Heijboer in medische staf Nederlands elftal Wankel „Ideaal, het was top!" zegt secretaris Marijn van Son van middenstandsvereniging Smalstad over de braderie in Sint-Maartensdijk. De zaterdag begon met een licht buitje, maar daarna bleef het verder droog en kwam de zon door. Een lichte bries maakte het perfect braderie- weer. En het gevarieerde muziekprogramma hield de mensen na afloop langer op de Markt, precies zoals de bedoeling was. Geldautomaat Bolus proeven Speelmeerdaagse Sint-Maartensdijk begint nat Het ondersteunen van organisaties en verenigingen die zich inzetten voor de lokale samenleving ziet het ge meentebestuur vooralsnog als een verantwoordelijkheid voor de gemeente. De gemeenteraad bepaalt of dit aspect wordt betrokken bij de discussie die - in het kader van de bezuinigingen - gevoerd gaat worden over taken en verantwoordelijkheden Systems De bank zegt de sluiting lang tevo ren aan te kondigen om alle betrok kenen goed te kunnen informeren. ..De gevolgen willen we namelijk voor iedereen minimaliseren door op zoek te gaan naar praktische al ternatieven." Als voorbeeld worden de geldthuisservice, advies aan huis, digitale kanalen en portvrije enve loppen genoemd. „Met de bezoekers van de kantoren die sluiten gaan we het gesprek aan om een persoonlijk passend alternatief te bieden. Ook met andere belangengroepen zoals dorpsraden, winkeliersverenigingen en kerken gaat de bank om de tafel om knelpunten te bespreken en zo mogelijk op te lossen. We willen on ze trouwe kantoorbezoekers helpen wennen aan de verandering. Door de klanten bijvoorbeeld te wijzen op al ternatieven en ze daarbij op weg te helpen. Mensen die moeilijk ter been zijn, kunnen bijvoorbeeld ie mand machtigen om geld voor hen op te nemen. Kan dat echt niet. dan kunnen zij gebruik maken van de Rabo Geldexpres waarbij het geld aan huis wordt gebracht." De geldautomaten in Sint-Maartens dijk en Sint-Annaland blijven be houden, maar wie een kluis heeft in de twee kantoren, kan daar vanaf september volgend jaar niet meer te recht. Zoals commissaris Tom van Gurp vorige week al meldde, is het bezoek aan de bankvestigingen dras tisch teruggelopen. Vooral ouderen maken er nog gebruik van. Ondanks de sluiting van twee kanto ren zegt de directie ernaar te streven om 'dicht bij de klanten te zijn en te blijven.' „Ambassadeurs weten wat er speelt in hun woonplaats en blij ven aanspreekpunt voor de inwo ners." Op Tholen zijn Rianne Ver- hees-Pleune uit Oud-Vossemeer en Piet van Dijke uit Sint-Annaland de twee eilandelijke ambassadeurs. Volgens de Rabobank Oosterschelde worden er steeds meer bankzaken telefonisch of via e-mail afgehan deld. Daarvoor zijn er medewerkers van maandag tot en met vrijdag van acht uur 's morgens tot acht uur 's avonds aanwezig. In juli is 'video- chat' geïntroduceerd, waarbij klan ten elke werkdag van negen tot vijf uur in contact kunnen komen met de bank. Het blijft niet beperkt tot de sluiting van de kantoren Sint-Maartensdijk en Sint-Annaland. Er is een drasti sche reorganisatie aangekondigd om de huisvestings- en personeelskos ten fors om te buigen. Per 1 april 2013 sluiten de vestigingen 's Gra venpolder, Kruiningen en Krabben- dijke. Per 1 september volgen naast Sint-Maartensdijk en Sint-Annaland nog Burgh-Haamstede en Bruinisse. In Goes worden de twee Rabo-kan- toren samengevoegd. Totaal gaan er dus acht vestigingen dicht. Er blij ven zes kantoren open. Naast Tholen zijn dat Zierikzee voor heel Schou- wen-Duiveland. In Zuid-Beveland blijven er vier kantoren open: Goes, Yerseke, Kapelle en Heinkenszand. „We hebben de overwegingen uit voerig met de ledenraad bespro ken", laat de directie weten. Ze zegt voor 'een open dialoog te zijn met de leden en de lokale gemeenschap. De ledenraad vervult daarin een be langrijke rol.' De Rabobank Oosterschelde telde per 31 december nog 297 volledige arbeidsplaatsen, tegenover 307 een jaar eerder. Met de sluiting van acht kantoren zal dit nog verder teruglo pen. Ondanks de daling vorig jaar. stegen de personeelskosten van 30 naar bijna 32 miljoen euro. De stij ging van 4,7% komt met name door hulp- en vervangingskosten in ver band met openstaande vacatures voor kwaliteitsverbetering. Het ge bruik van detacheringspersoneel is vorig jaar gehalveerd De nettowinst is in 2011 met 2,5%i gedaald van 13.4 tot 13,1 miljoen euro. Ten opzichte van 2010 waren er echter al verbeteringen. Zo mocht de stroppenpot fiscaal niet verder worden gevuld. In 2010 ging daar nog 725 miljoen euro naar toe, maar De oogstdatum is verzet van eind au gustus naar begin september. Alles zit zo'n beetje twee weken later, vol gens fruitteler Adriaan van Binsber- gen uit Tholen. In zijn boomgaard aan de Mosselhoekseweg groeien ook minder appels en peren aan de bomen. Of de prijzen daardoor in derdaad hoger gaan uitvallen, weet hij nog niet zeker. Van Binsbergen houdt nog een slag om de arm. om dat het om voorspellingen gaat: „Het is altijd even afwachten." Het fruit valt dit jaar wat kleiner uit, meent de Gelderse fruithandelaar Van Kessel. Daarvoor wijst hij de vorst als oorzaak aan. met name die in februari, toen er nog sprake van was of er wel of geen Elfstedentocht zou worden verreden. De bloem knoppen zijn daardoor bevroren en vervolgens kwam er nog een koud voorjaar met nachtvorst overheen. „We hebben minder stuks en de maat valt waarschijnlijk tegen", zegt Van Kessel. Zijn peren worden mogelijk 3 milli meter kleiner dan het gemiddelde van 65 mm. „Als een peer 3 mm kleiner wordt, betekent dat grofweg tien procent minder opbrengst." Daar gaat Van Kessel vanuit. „Op dit moment loopt de maat achter en die achterstand wordt niet meer inge haald." Hij krijgt diverse telefoontjes van telers die precies willen weten wanneer er geplukt kan worden. De telers moeten hun plukkers op tijd kunnen bestellen. „We werken veel met Polen", verklaart Van Kessel Voor appels is de adviesdatum 3 sep tember en voor peren 10 september. „Later kan niet, anders worden ze te rijp en zijn ze niets meer waard", zegt Van Kessel. Van Binsbergen zegt dat de lagere opbrengst voor pe ren bij hem nog wel meevalt. Zo'n negen procent minder, verwacht hij. „Bij de appels zitten we denk ik rond de 70 procent ten opzichte van een normaal jaar." Er zit verschil in qua ras. .Jonagold heeft de klap al eerder gehad bij ons met de vorst in februari. Daarvan verwacht ik 40 procent minder op brengst. Elstar heeft wel wat last ge had van nachtvorst. Maar als de kilo prijs beter is, hoeft het dus niet slecht te zijn." Elstar vormt met 4 hectare de hoofdmoot voor Van Binsbergen, samen met 13 hectare Jonagold. Hij heeft ook 1 „5 hectare Canzi aange plant, maar die bomen zijn nog jong en tellen dit jaar nog niet mee. Van peren heeft hij twee hectare, waarvan 1,6 ha Conference en 0,4 ha Gieser Wildeman (stoofperen). Wie straks op één van de braderieën zin heeft in een appelbeignet, moet waarschijnlijk ook een hogere prijs betalen. De appelbeignets van Van Kempen fruitverwerking in Poort vliet zullen duurder worden als de appelprijs stijgt. Bram van Kempen wil echter nog niet op de zaken voor uit lopen, omdat het nu nog niet speelt. „Bovendien speelt dat bij ons geen rol. De appelbeignets zijn slechts bijzaak. We doen veel meer in kiwi's en mandarijnen." Rien Heijboer is voorgedragen als lid van de medische staf van het Ne derlands voetbalelftal. De oud-inwo ner van Sint-Annaland begeleidt woensdag in Brussel de vriendschap pelijke wedstrijd tegen België. He ijboer (60) vindt het een eer voor de ze taak gevraagd te worden. „Het kwam heel toevallig op mijn pad. De nieuwe bondscoach Louis van Gaal zocht Edwin Goedhart, oud-clubarts van Ajax, aan voor de medische staf en die wilde er een specialist van het bewegingsapparaat bij. Aangezien ik al jaren met Goedhart samenwerk, belde hij mij." Heijboer is orthopedisch chirurg in het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam en behandelde daar vele (top)spoiters aan hun knie. heup of enkel. Sinds kort is hij in het zieken huis minder gaan werken, zodat er tijd vrijgekomen is voor de nieuwe baan. In september staan er nog twee wedstrijden van het Nederlands elf tal op het programma, evenals in ok tober. In november speelt Nederland tegen Duitsland. „Negen spelers van de selectie ken ik persoonlijk en dat maakt mijn taak ook gemakkelijker. Louis van Gaal heb ik eerder ont moet bij Sparta." Na de wedstrijd woensdag in Brussel moet Heijboer overigens weer spoorslags terug, want donderdag moet hij weer al opereren in Rotterdam. Het Rabo-kantoor aan de Markt in Sint-Maartensdijk sluit per I september 2013. Alleen de geldautomaat blijft. De panden zijn nu nog eigendom van de bank, maar worden verkocht. vorig jaar was dat bijna de helft: 3,8 miljoen euro. Aan het winstuitke ringsfonds, waarvan allerlei plaatse lijke verenigingen profiteren, werd vorig jaar 3(X).()(M) euro toegevoegd en dat was in 2010 helemaal niets. In die pot zit nu 537.000 euro. Van daar dat het bedrag voor elke regio is verhoogd. Zo ligt er voor Tholen en Sint-Phi 1 ipsland 40.000 euro ge reed als coöperatief dividend. .Juist in de kleinere kernen zijn we alert op ontwikkelingen waarbij we een bijdrage kunnen leveren aan de leef baarheid", zegt de directie. De marktomstandigheden en de eco nomie blijven volgens de Rabobank Oosterschelde echter wankel. „Ge zien de aanhoudende onzekerheid in de markten, de noodzakelijke verho ging van de (kapitaal)buffers in het kader van Basel III. de invoering van de bankenbelasting en wijzigin gen in het deposito garantiestelsel is verdere kostenreductie noodzake lijk. Alles is sterk gericht op de kos tenbeheersing en aandacht voor op timalisatie van de bedrijfsvoering." Aan de inkomstenkant daalde de rentewinst met 4.7% tot 51 miljoen euro, maar de provisies stegen met 1,9% tot 14,2 miljoen euro. Hypo theken en andere leningen namen licht toe van 2.4 naar 23 miljard eu ro. De spaargelden stegen veel for ser van 2.3 naar bijna 2,5 miljard eu ro. Op de terrassen op de Markt was het tijdens de braderie heerlijk toeven. „Heerlijk terrasweer", zegt een te vreden Van Son, die uitbater is van hotel Kom!. „Voor ons was het de vierde keer dat we meededen. Het eerste jaar was het ook goed weer, maar de twee jaren daarna gooide de regen roet in het eten." Het initiatief, samen met hotel Het Raedthuys en cafetaria 't Hoekske. om met muzi kale optredens de braderie te verlen gen. krijgt wat Van Son betreft een vervolg. „Andere jaren werd het na afloop van de braderie al snel heel stil. Het is heel goed gelukt om dat te veranderen. Dat we de koppen bij mekaar hebben gestoken, smaakt wat mij betreft naar meer." Het aanbod van muziek was heel di vers. Mike de Rijcke zong blues- en countrynummers, maar ook een vlotte variant van De klok van Arne- muiden. Het Bergse orkest Expreszo (met Thoolse inbreng) oogstte bijval met bekende meezingers. En het Halsterse koor Voices in Harmony zong a capella. De oproep voor lo kaal talent leverde slechts drie reac ties op. Eén daarvan kwam van de Sint-Annalandse band The Free- birds, en die mocht de avond afslui ten. „Een schot in de roos. Ze deden het heel goed", zegt Van Son. die bij een vervolg nog wel aan de opzet wil schaven. Met name in de vroege namiddag was het in Sint-Maartensdijk druk met mensen die langs de kramen op Onder de Linden, Noordpoort, Markt, Kaaistraat en Haven liepen. Het aanbod was gevarieerd: veel kleding, sieraden, speelgoed, boe ken. auto's, om maar een greep te doen. De Vrouwen van Nu verkoch ten bloemstukken, Euterpe bood met een bijzondere sjoelbak de moge lijkheid om een heuse serenade te winnen of een VIP-concert. Naast de muziekvereniging deed een kaasver koper goede zaken. Aan de kennis test van Veilig Verkeer deden 110 mensen mee, dus over belangstel ling niet te klagen (de uitslag vindt u onder het plaatselijk nieuws). VVN stond met de caravan helemaal aan het begin van het braderieparcours op Onder de Linden, samen met de SP die folders en ballonnen uitdeel de in de strijd om de kiezer voor de Kamerverkiezingen op 12 septem ber. Kinderen genoten van een ritje op een pony, en de twee ijsverkopers hadden bij de zomerse temperaturen niet over klandizie te klagen. Ook het vlees op de barbecue bij slager Op den Brouw vond gretig aftrek. Daar vlakbij stonden bijna de hele dag door mensen in de rij bij de geldautomaat van de bank. „Die moet zeker blijven, eigenlijk zijn er wel twee nodig", vond oud-gemeen teraadslid Corn' van der Horst. On dertussen genoot chauffeur Rens Dorst van de Rode Kruisbus van het zonnetje. De hulpverleners waren aan het einde van de middag nog niet in actie hoeven komen. Het parkeerterrein op de Haven was het domein voor de kermis, en ook daar was het lekker druk met vooral jeugd. „Er was onverwacht ruimte vrij, omdat een ondernemer door ziekte moest afhaken. Dat scheelde twee kermisattracties", vertelt John Pais van de middenstandsvereni ging. Hij hoorde van standhouders en bezoekers alleen maar positieve geluiden. „Het is super gelopen, ie dereen heeft goed meegewerkt." Bij bakker Cok Leys proefden passan ten graag een stukje bolus of donut dat hen gratis werd aangeboden. .Zo'n bolus ziet er eigenlijk niet uit. Zeker voor mensen die het niet ken nen, is proeven dan belangrijk. En je moet natuurlijk iets doen om aan de weg te timmeren", aldus mevrouw Leys. „Op zo n dag is hel in de win kel ook altijd drukker." Even verderop was palingroker Pe ter v.d. Sterren uit Poortvliet aan het begin van de middag al tevreden. „Het loopt als een tierelier. Ik heb al dertig kilo verkocht, de hoeveelheid van een goede braderie, en heb nog tot zeven uur te gaan." Met belangstelling en verbazing dit artikel gelezen in de E.B. van 2 au gustus. Als je tussen de regels door leest, dan kun je eigenlijk maar één conclusie trekken: het kantoor in Tholen blijft open. Dit mede gelet op wat er in het arti kel genoemd wordt. De inwoner van Sint-Annaland zal graag in ei gen woonplaats blijven gaan, wat ook geldt voor Sint-Maartensdijk. Tholen wordt hier niet genoemd. Men zou hieruit kunnen afleiden dat alles in feite al beklonken is. Al moet een en ander dan nog worden besproken op 8 oktober. Van drie kantoren naar één. Waar kun je dan aan denken? In Sint-An naland is het kantoor geen eigen dom van de Rabobank, dus daar komt de vestiging zeer waarschijn lijk niet. Tholen ten opzichte van de meeste andere woonkernen bepaald niet gunstig. Bovendien kunnen veel inwoners van Tholen ook naar Halsteren of Bergen op Zoom, wat nog dichterbij is dan Sint-Annaland. of Sint-Maartensdijk. Het kantoor in Tholen ligt niet cen traal. Dus ten opzichte van de cliën ten en de ouderen zou de keuze daarvoor niet erg klantvriendelijk zijn. Sint-Maartensdijk ligt centraal wat de andere kernen betreft, behal ve dan voor Oud-Vossemeer. Mijns inziens staat het kantoor in Sint- Maartensdijk op een goede locatie. Al zal wel een gedeelte daarvan als woonruimte verkocht moeten wor den. Wat dan overblijft, is nog groot genoeg. Zeker ook in de toekomst, als het aantal bezoekers steeds min der wordt. Maar een kantoor in Sint-Maartensdijk is, voornamelijk voor de ouderen, wel veel klant vriendelijker. Ik mag toch aanne men dat de Rabobank klantvriende lijkheid hoog in het vaandel heeft staan. Ik herinner aan een uitspraak van de heer Van Gurp, commissaris van Rabobank Oosterschelde: we gaan prat op onze sociale betrok kenheid'. Veel ouderen of gehandicapten be zoeken hun bank misschien wel veel vaker omdat ze bang zijn om te pinnen. Kamerlid Fred Crone heeft in 2004 een initiatiefwet toeganke lijkheid en bereikbaarheid inge diend. Hierin is onder meer opgeno men dat er op elke plek in Nederland binnen drie kilometer, en per 5000 inwoners, een bankloket moet zijn Heren bankbestuurders én Thoolse ledenraad van Rabobank Oosterschelde: wees eerlijk en transparant, ook voor de komende beslissingen. Welke beslissing me dio oktober zal worden genomen, wachten we af. Wat klantvriende lijkheid betreft, met een centrale ligging is er een suggestie gegeven. Chris Koopman, Zwanelaan 1Sint-Maartensdijk. De kinderen leggen even hun gereedschap neer om te luisteren naar een Bijbelverhaal verteld door Hans Duvekot. int- im- „We hadden op 130 kinderen gerekend, maar het zijn er iets meer gewor den schatten we", zegt Saskia van der Graaf van de Dorpstafel Sint- Maartensdijk en Scherpenisse woensdagmiddag. Het gaat over het tim nierdorp op het bedrijventerrein in Sint-Maartensdijk. Dat is onderdeel van de speelmeerdaagse die de Dorpstafel, zwembad Haestinge en zondagschool De Zaaier organiseren. Jeugdland, zoals de organisatie het evenement noemt, is gisteren begonnen en duurt nog tot en met morgen. Het is bedoeld om de zomervakantie feestelijk af te sluiten. De dag begon nat, maar de deelnemers lieten zich daar niet door weerhouden. Ze be gonnen gewoon in de regen te timmeren, zegt Van der Graaf. Gisteren middag legden de kinderen even hun gereedschap neer en verzamelden ze zich om te luisteren naar een Bijbelverhaal. Dat werd verteld door Hans Duvekot uit Scherpenisse. „Stel je nou eens voor dat je honderd euro kreeg. Wat zou je ermee gaan doen?", vroeg hij aan de kinderen. Hij leid de daarmee zijn verhaal in. Dat ging onder andere over echte vriend schap. Gisteravond was er een demonstratie met politiehonden. Vandaag wordt het timmerdorp verder afgewerkt en worden er spelletjes gehouden met behulp van diverse hindernissen. Aan het eind van de middag worden alle houten hutten weer afgebroken. Morgen zijn er spelletjes in het zwembad die worden afgesloten met een barbecue en 's av onds om half acht is er een vossenjacht. Volledige rechtsbevoegdheid niet bepalend voor subsidie Voor het ondersteunen van organisa ties en particulieren op het gebied van ouderenwerk, gehandicapten zorg en vrijwilligerswerk heeft de gemeente het servicebureau Voor Elkaar ingericht. Het verenigings werk wordt ondersteund met cursus sen of trainingen, vaak gericht op bestuurlijke aspecten. Komend na jaar zal iets dergelijks worden aan geboden voor penningmeesters en kascommissieleden. In dat kader zou ook voorlichting passen over de aspecten rechtspersoonlijkheid en aansprakelijkheid. Het gemeentebe stuur wil dit in de planning voor vol gend jaar meenemen. Daarmee wordt meteen ingespeeld op een vraag van het CDA. Die ge meenteraadsfractie heeft ontdekt dat er in Tholen verschillende vereni gingen actief zijn met een beperkte rechtsbevoegdheid. Dat houdt in dat bestuurders privé (financieel) aan sprakelijk zijn voor de verplichting en van de vereniging. De christen- Landschapsbeheer Zeeland organi seert weer de toekenning van de Erftrofee voor boerderijen. The ma's daarbij zijn: historisch erf, landschappelijk ingepast en biodi versiteit. De kosten van de verkie zing zijn 12.200 euro. de provincie verleent een subsidie van 2500 euro. De gemeente Tholen heeft M. de Kok aangesteld als onbezoldigd toezichthouder bouwen en algeme ne plaatselijke verordening. democraten vinden het gepast om als gemeente daarover te informe ren en adviseren, en is benieuwd of dit bij verenigingen voldoende be kend is. Ook wil het CDA weten in hoeverre de rechtsbevoegdheid een rol speelt bij het verstrekken van subsidie. Dat blijkt alleen in bepaalde gevallen het geval te zijn. Zo is een volledige rechtsbevoegdheid een voorwaarde bij verenigingen die onroerend goed bezitten. En instellingen die sub stantiële subsidiebedragen van de gemeente krijgen, moeten over nota rieel vastgelegde statuten beschik ken. Als een vereniging voor het eerst subsidie aanvraagt, wordt ze door de gemeente gewezen op het verschil tussen volledige en beperk te rechtspersoonlijkheid. Wat aansprakelijkheid betreft, kun nen besturen (vrijwilligers) een be roep doen op de collectieve verzeke ring die Tholen, op initiatief van de VNG. heeft afgesloten. mEnergy Cecitiaweg 2 1 4697 RV I Sint-Annaland 0166 - 65 43 35 I www.hcon-energysystems.nl Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 9