De weg naar het predikantschap was heel lang voor A. Molenaar Orgel kerk in Stavenisse weer klaar voor komende vijftig jaar Anonieme gullegever betaalt onderhoudsbeurt Tholen strijdt tegen overgewicht Mijn leven maak ik zelf niet uit Racefietser over de kop op dam Donderdag 9 augustus 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Actiewebsite Tegengeluid Vossemeerse docent Calvijn college Krabbendijke volgt zijn roeping Op zondag 26 augustus wordt A.L. Molenaar (42) uit Oud-Vossemeer als predikant verbonden aan de Her vormde Gemeente Rehoboth te Yerseke. Hij kijkt er naar uit, heeft er heel veel zin in, vertelt hij. „Het is een heel lange weg geweest en eindelijk zal ik in Zijn wijngaard gaan werken." Molenaar was de afgelopen elf jaar do cent op het Calvijn college in Krabbendijke. Gisteren be trok het gezin, met vijf kinderen, de pastorie in het Zuid- Bevelandse dorp. Verlangen Voorbereiding Aardappelprijzen redelijk stabiel Streekgemeente Onderschat Originele orgel Gemeenschappelijke regelingen kosten ruim negen miljoen Stemcomputer •i De volgende Thoolse leerlingen zijn geslaagd voor hun opleiding aan ROC Zeeland: CIOS GOES/BREDA, SPORT EN BEWEGEN Tholen: Daan Verstraten, Melissa Hoogenraad Sint-Maartensdijk: Pascal Farla. ECONOMIE, COMMERCIËLE DIENSTVERLENING Tholen: Jeroen Zoeteweij (com mercieel medewerker bank- en ver zekeringswezen). Oud-Vossemeer: Eline Heester mans (verkoopspecialist/eerste ver koper). Poortvliet: Ashwin Timmerman (verkoopspecialist/eerste verkoper). ECONOMIE, UNIFORM BEROE PEN Tholen: Bert Zwagemaker (onder houd- en verbouwbedrijf/service medewerker gebouwen), Marco Scheermeijer (helpende zorg en welzijn). Sint-Annaland: Colin van Vossen (veiligheid en vakmanschap/aanko mend medewerker grondoptreden). Sint Philipsland: Jeffrey Walpot (bedrijfsautotechnicus). ECONOMIE, ZAKELIJKE DIENSTVERLENING Tholen: Kim Diederiks (bedrijfsad- ministrateur), Marlize Stols (mede werker personeel en arbeid). Oud-Vossemeer: Suzet van Rooij (financieel administratief medewer ker). EDUCATIE, SCOOL Sint-Annaland: René van Egmond (arbeidsmarktgekwalificeerd assis tent). EDUCATIE, VAVO Poortvliet: Bastiaan Hoornweg (natuur en gezondheid). HORECA TOERISME VOE DING Brood- en Banketbakker: Tholen: Hilbert de Vos. Oud-Vossemeer: Bas van Beelen. Poortvliet: Kirsten Heijboer. Brood en banket 2: Tholen: Marie-EIize Roggeband. Stavenisse: Henri Eerland. HORECA TOERISME VOE DING, AFD. TOERISME RE CREATIE Sint-Annaland: Roel Veld (leisure hospitality assistent). Sint-Maartensdijk: Margreet de Bruin (middenkaderfunctionaris reizen). Poortvliet: Bart Poot (zelfstandig werkend medewerker recreatie). ICT EN ELEKTRO, AFD. ELEK TROTECHNIEK Tholen: Samir Ibrahim (monteur elektrotechnische installaties). ICT EN ELEKTRO, AFD. ICT- ACADEMIE Oud-Vossemeer: Jeff Hoekstra (appl icatieontwikkelaar) Stavenisse: Jan-Kees Oosdijk (ICT- beheerder). TECHNIEK, AFD. INFRATECH- NIEK Middenkaderfunctionaris bouw en infra: Oud-Vossemeer: Ellen Raats. Scherpenisse: Matthijs Klippel. WELZIJN Tholen: Frederique Schrijver (ge specialiseerd pedagogisch mede werker 4 kinderopvang), Manon Verkamman (sociaal-maatschappe lijk dienstverlener). Oud-Vossemeer: Sandra Schetters (medewerker maatschappelijke zorg). Stavenisse: Joan den Boer (onder wijsassistent). Sint-Maartensdijk: Patricia Ista (gespecialiseerd pedagogisch me dewerker 4 kinderopvang), Sharon Vermeulen(onderwijsassistent). Scherpenisse: Claudia van Dijke (gespecialiseerd pedagogisch me dewerker 4 kinderopvang). Poortvliet: Anne de Boer (pedago gisch werker 3 kinderopvang). Sint Philipsland: Astrid Zuidweg (medewerker maatschappelijke zorg), Chantal van der Gouwe (on derwijsassistent). ZORG, AFD. ASSISTERENDEN GEZONDHEIDSZORG Tholen: Stephanie Geluk en Mari- nelle Heijboer (doktersassistent). Oud-Vossemeer: Annet Haver- mans (tandartsassistent). Sint-Annaland: Monique Beve lander (tandartsassistent). ZORG. AFD. UITERLIJKE VER ZORGING Tholen: Cornelieke Geuze (all round schoonheidsspecialist). Stavenisse: Roxanne Smits (al lround schoonheidsspecialist). ZORG, AFD. VERPLEGING VERZORGING Verpleegkundige: Tholen: Corine Jansen. Sint-Maartensdijk: Fabiënne de Jonge, Mirjan Kurvink, Elisa van de Ree. Poortvliet: Samantha Vroegop. Verzorgende: Tholen: Josina Bevelander, Ma- riëtte Bout. Sint-Annaland: Michelle Ver maas. Stavenisse: Michelle de Jonge. Sint-Maartensdijk: Gisela van de Ree. Scherpenisse: Anja Poot. Helpende zorg en welzijn: Tholen: Ouafa El Fadili. Stavenisse: Jennifer van Haaften, Carmen Wesdorp. Sint-Maartensdijk: Dennis van Houdt. Scherpenisse: Michelle van Ca- sand. Sint Philipsland: Corrie Tichem- van de Velde. Tholen bindt de strijd aan met over gewicht onder jongeren. De inzet van combinatiefuncties in het onderwijs wordt voorbereid. Deze moeten de samenwerking tussen sectoren - in dit geval onderwijs, sport en/of cul tuur - versterken, zodat binnen- en buitenschools onderwijs, sport en cultuuraanbod beter op elkaar wor den afgestemd. In overleg met het onderwijs en de openbare bibliotheek zet de gemeente concrete activiteiten op, zoals leesbevordering en stimule ren van een gezonde levensstijl. Ook krijgt Tholen over de jaren 2010 tot en met 2012 een bedrag van Nederlandse Patiënten Vereniging: vóór het leven Het leven maak ik zelf niet uit; dat is de boodschap van mensen die kiezen vóór het leven. De Nederlandse Patiëntenvereniging (NPV) maakt zich zorgen over de opmars van het zelfgekozen levenseinde. Niet 'Uit vrije wil', een initiatiefgroep die pleit voor het makkelijker beëindigen van het leven, heeft het laatste woord, vindt de NPV. Ondanks de meer dan honderddui zend steunbetuigingen voor het burgerinitiatief van 'Uit vrije wil', wil de NPV pleiten om te blijven kiezen vóór het leven. Ze roept op om het menselijk leven hoog te waarderen. Voorzitter Chris Koopman van de NPV afdeling Tholen: „De zelfbeschikking van de mens mag nooit leiden tot on omkeerbaarheid van het eigen le ven. De Bijbel zegt dat de mens geschapen is door God. De mens is eigendom van de Maker. Dan moeten we bescheiden en terug houdend zijn." Wat kunt u zelf doen om vóór het leven te kiezen? „Het is belangrijk om je bewust te zijn van de ont wikkelingen en de krachten die 'Uit vrije wil' willen doordrijven. De volgelingen willen door mid del van handtekeningen het onder werp 'voltooid leven' in de Twee de Kamer op de agenda krijgen. En dat is helaas gelukt. De NPV pleit er voor om vóór het leven te kiezen, licht Koopman toe. Wie dat onderschrijft, kan op de website www.mijnlevenmaak- ikzelfnietuit.nl steun betuigen aan het tegengeluid. Hij of zij kan de ze actiewebsite overal bekend maken, kan helpen om zoveel mogelijk steunbetuigingen te ver zamelen. Verder stelt de NPV: Reageer met een positief geluid op discussieplatforms over 'vol tooid leven', voor kwalitatief goede zorg voor kwetsbare men sen. Zorg waarbij de persoonlijke relatie centraal staat. En zorg die onder andere gericht is op adequate pijnbestrijding. Via de actiewebsite www.mijnleven- maakikzelfnietuit.nl, of via tel. 0318-547888, kunnen posters en actiemateriaal besteld worden. Dit materiaal kan uitgedeeld wor den, of goed zichtbaar worden op gehangen. „De NPV is ontstaan om de krachten te bundelen en om daar mee een tegengeluid te laten ho ren als het gaat om wetgeving en de praktijk van onder andere abor tus en euthanasie", zegt Chris Koopman. „Het is dringend nodig dat er een geluid klinkt tegen on- Bijbelse en mensonwaardige za ken. Oud of jong, gezond of ziek, geboren of ongeboren: de mens is door God geschapen. En dat geeft verantwoordelijkheid in hoe er ge handeld dient te worden en gehan deld mag worden. Maar ook geeft het verantwoordelijkheid om uw mening te laten horen." LID WORDEN? Bel 0166- 692567, of mail naar secretaris Tiny de Vos via tholen@afde- ling-npvzorg.nl. Informatie is ook te vinden op wwwjipv- zorg.nl/tholen. AL. Molenaar uit Oud-Vossemeer wordt predikant in Yerseke. 240.000 euro in het kader van het na tionaal actieplan sport en bewegen (NASB). Vorig jaar is dat onder meer gebruikt voor projecten als Galm (bewegen voor ouderen), kinder- en tienerkamp en let's move around. Dankzij de NASB-gelden (die vóór 2015 uitgegeven en verantwoord moeten zijn) kon de gemeente tien mille besparen op het budget voor het jeugd- en jongerenwerk. Ze vers trekte ook bijdragen aan de voetbal- school van Noad '67, het opzetten van Judo Geelhoed in Sint-Maar tensdijk en het scholenvolleybaltoer nooi van AVC '87. Nadat hij dit voorjaar aan de Prote stantse Theologische Universiteit Kampen was geslaagd voor zijn master gemeentepredikant, stond Molenaar voor de vraag of hij al dan niet de zending in zou gaan. „Ik heb geworsteld met de vraag waar mijn roeping ligt, in het bui tenland of in Nederland. Ik stond open voor beide mogelijkheden en heb zelfs gesprekken gevoerd met de GZB." Tegelijkertijd kwam het beroep uit Yerseke. „Toen werd het voor mij duidelijk dat de weg niet naar het buitenland zou gaan." Mo lenaar heeft een speciale band met Bangladesh. Het Calvijn college in Krabbendijke heeft een samenwer kingsverband met een school in dat Aziatische land. „Ik heb daarvoor leerlingen- en docentenreizen geor ganiseerd. en de afgelopen jaren heb ik Bangladesh regelmatig be zocht." Voor de afronding van zijn master theologie aan de Universi teit van Utrecht deed Molenaar er veldonderzoek bij een organisatie die werkt onder ex-moslims. Sa men met zijn vrouw trok hij een maand rond door het land. hield er blijvende contacten aan over. De zending trekt nog altijd, erkent Molenaar. „Maar we willen de Heere volgen, en waar Hij heen roept Hem achterna gaan. Ook in Nederland hebben de mensen het evangelie van Jezus Christus no dig." Tijdens zijn leerstage werd hem duidelijk dat zendingswerk ook in eigen land noodzakelijk is. „Een van mijn beoordeelaars zei dat zending niet los moet worden gezien van het predikant zijn, ze zijn nauw met elkaar verbonden." Uit ontmoetingen met gemeentele den uit Yerseke, na het beroep, werd hem duidelijk dat de nood er hoog was gezien de lange vacature- tijd. „Kom over en help ons, zei een oude man tegen me, verwij zend naar Paulus in Handelingen 16. Deze woorden lieten mij niet meer los." Molenaar was het zesde beroep in drieënhalf jaar tijd. „Ik heb uiteindelijk in alle vrijmoedig heid ja gezegd. Een beslissing waar de gemeente erg dankbaar voor is." Na dat besluit kwam het besef dat het gezin Molenaar Oud-Vosse meer.. waar het tien jaar lang met plezier heeft gewoond, moest ver iaten. Het huis aan de Patrijzenweg staat te koop. De afgelopen weken waren hectisch. De laatste zaterdag voor de vakantie was er een af scheid voor buren, vrienden en be kenden. En gisteren verhuisde het gezin naar Yerseke. Met vijf kinde ren in de leeftijd van 6 tot 18 jaar vonden ze het belangrijk om vóór het nieuwe schooljaar te verhuizen. Het verlangen om predikant te worden, had de uit Barendrecht af komstige Molenaar al als tiener. „Toen ik zeventien was, hoorde ik in de kerk een preek over de arbei ders in de wijngaard, uit Mattheüs 20. Ik werd er diep door geraakt en voelde me persoonlijk geroepen om als dienstknecht van God te gaan werken", vertelt hij. Maar met zijn lts-achtergrond zag de jonge Molenaar veel bezwaren. .Angst, twijfel, onzekerheid en ook wel geloofstwijfel, zijn ele menten waardoor ik mijn roeping lang heb weggedrukt." Molenaar werkte elf jaar bij be schuit- en banketfabriek Haust Hooimeijer. Begon er als deegma- ker/inpakker in Barendrecht en klom op tot bedrijfsleider van een vestiging in Amsterdam met 68 medewerkers. Het waren jaren van hard werken. Molenaar had de lts consumptieve techniek gedaan, en de opleiding brood en banket aan de mts. Tijdens zijn Haust-periode behaalde hij na een deeltijdstudie (hbo) zijn lesbevoegdheid. De Haust-fabriek werd gesaneerd en Molenaar was na elf jaar ook toe aan iets anders. Het werd leraar zorg en welzijn aan het Calvijn col lege (vmbo) in Krabbendijke. Om alle mogelijkheden open te hou den, mocht het tegenvallen, werd een woonplaats gezocht op het cen traler gelegen Tholen. Je bent hiervandaan snel in de regio Rot terdam. Flakkee en West-Brabant." Na zes jaar kwam er op de vmbo- school een vacature voor gods dienstleraar. „Ik studeerde toen al theologie en werd benoemd. Het was mooi werk. maar ook moeilijk. Een uitdaging om met jongeren die vooral doeners zijn, in gesprek te komen over geloofszaken." Het was een worsteling, maar het boei de Molenaar. „Ik kijk terug op heel mooie jaren." De zware studie (in totaal acht ja ren) noopte hem op een gegeven moment om minder te gaan wer ken. Om tóch de opleiding te kun nen bekostigen, schreef Molenaar allerhande studiefondsen aan. Eén ervan is het Sint Geertruidsleen, in 1508 gesticht door een priester. Hij moest er persoonlijk voor naar Friesland komen, naar de burge meester van Südwest Fryslan. maar kreeg zeven jaar lang een bijdrage. „Ze waren op zoek naar een theo logiestudent. De bijdrage van dit fonds was echt een verhoring van mijn gebed." De weg naar het predikantschap was lang. met veel strijd en offers, zegt Molenaar. „Maar ik heb de studie met lust en zin gedaan. En mijn eerste prioriteit was altijd mijn gezin." Zijn voorgaande werkkringen beschouwt hij als ja ren van voorbereiding voor wat ten diepste zijn roeping is: „Om als ar beider van de Hemelse landman te werken in Zijn wijngaard." De bevestigingsdienst, op 26 au gustus om twaalf uur in de Her vormde Dorpskerk, wordt geleid door ds. W. Meijer uit Tholen. „Mijn eigen predikant, want ons gezin heeft altijd in Tholen ge kerkt. Maar ik heb ds. Meijer voor al gevraagd omdat hij mijn voor ganger is geweest in Yerseke." Om half vijf doet dominee Molenaar intrede. Nadat de aanvoer van aardappelen op de veiling Sint-Annaland eind vorige week flink terugviel, herstelde die zich na het weekeinde enigszins. Maar ze bleef onder de zeventig ton. De prijzen schommelen nauwelijks. Voor Doré wordt 36.37 cent betaald. Eigenheimer doet 23 cent. en Bildt- star en Nicola gaan voor 22 cent weg. Woensdag 8 augustus: Doré 35-36, Frieslander 17-19. Nicola 20-22. Ei genheimer 23, Bildtstar 21-22, Gran deur 17. Aanvoer 68 ton. Dinsdag 7 augustus: Doré 35-37, Frieslander 17-18. Nicola 20-22, Ei genheimer 22-23, Bildtstar 20-22, Grandeur 18. Aanvoer 69 ton. Maandag 6 augustus: Doré 35-37, Frieslander 17-19, Nicola 20-22, Ei genheimer 23. Bildtstar 20-22, bon ken 35-38. drielingen 8, kriel 40-50. Aanvoer 54 ton. Vrijdag 3 augustus: Doré 37, Fries lander 16-18, Bildtstar 22-24, bonken 36, drielingen 8. kriel 28-53. Aanvoer 26 ton. Donderdag 2 augustus: Doré 38. Frieslander 16-18. Nicola 20-22, Ei genheimer 25, Bildtstar 20-24, bon ken 35-40. drielingen 8. Aanvoer 47 ton. Orgelbouwer René Nijsse uit Oud-Sabbinge stemt het Spiering-orgel in de Hervormde kerk van Stavenisse. De Hervormde Gemeente Rehoboth (PKNï) is in de jaren zestig ontstaan uit een evangelisatievereniging, fn 1997 werd ze geïn stitueerd als Hervormde deelgemeente, modaliteit Gerefor meerde Bond. De kerk (een voormalige school) staat aan de Marijkelaan in Yerseke. Rehoboth is een streekgemeente; een flink deel van de ongeveer 320 leden komt uit omliggende dor pen. Ook is de helft van de leden jonger dan 21 jaar. De eerste predikant was ds. W. Meijer, die nu in Tholen staat, van 2003 tot 2009. een wonder dat een instrument zo lang zonder groot onderhoud kan. Dat zegt wat over de kwaliteit." Het orgel werkt zogezegd met luchtdruk. „Pneumatisch, noemen ze dat in vaktermen", zegt Nijsse. „Bij iedere toetsaanslag jaagt het systeem onder hoge druk lucht door de leidingen. Je kunt je voorstellen dat die membramen, die onder de pijpen zitten, heel wat te verduren hebben." Nijsse vervangt de lucht zakjes door dezelfde exemplaren. Ze zijn gemaakt van hertenleer. .Ja ren terug is geëxperimenteerd met kunststof. Dat werkt niet. Kunststof membramen gaan niet snel genoeg open. Dat beïnvloedt de klank." Spiering is een bekende naam in de orgelwereld. „Komt uit Dordrecht", zegt Nijsse. „Het is een heel gang baar type. Jarenlang werd de waar de ervan onderschat. Daar komt nu langzaamaan verandering in. Ken ners krijgen er steeds meer waarde ring voor." Het orgel in de Hervormde kerk van Stavenisse is het eerste en enige or gel dat er ooit heeft gestaan. Tijdens de Ramp van I953 is het gespaard gebleven. De Graaf wijst naar de muur in de kerk aan de overkant van het orgel. ,Zie je die grijze rand", zegt hij. „Daar stond het water net onder." Een meter of tweeënhalf hoog. „Op de begane grond zijn alle ramen er door de kracht van het wa ter uitgedrukt. Boven waar het orgel De gemeente Tholen heeft vorig jaar iets meer dan 9.1 miljoen euro bijge dragen aan gemeenschappelijke re gelingen. Ruim een derde daarvan - 3,51 miljoen - ging naar het samen werkingsverband Welzijnszorg Oos- terschelderegio. De Betho.de sociale werkvoorziening, kreeg 2,48 miljoen en het Openbaar lichaam afval- stoffenverwijdering Zeeland (Olaz) 1,48 miljoen euro. Naar de gemeen schappelijke gezondheidsdienst Zee land (GGD) ging bijna 821 mille, naar SaBeWa (samenwerking belas tingen en waardebepaling) 326 mil le, naar de Veiligheidsregio Zeeland bijna 257 mille, naar de Zeeuwse Muziekschool 1545 mille. Ten slotte ging bijna 73 mille naar het re gionaal bureau leerplicht/regionale meld- en coördinatiefunctie Ooster- schelderegio. Op de Oesterdam is zondagochtend een racefietser over de kop gevlo gen. Het ongeluk gebeurde rond vijf over half elf op de parallelweg ter hoogte van de Speeimansplatcn. Volgens de politie gaat het om een vrouw. Onbekend is waar zij van daan komt. Ze maakte deel uit van een groep van circa twintig wielren ners. Hoe de vrouw ten val is geko men, is niet bekend. Een ambulance heeft de vrouw naar het ziekenhuis in Bergen op Ztxrm gebracht. staat, bleef alles intact." De orgel bouwer kan in het binnenwerk van het orgel geen enkel spoor van wa ter vinden. „Het ziet er allemaal keurig uit. Ik ben niets bijzonders tegen gekomen. Alleen een doosje met muizenkorrels." Nijsse heeft de werkzaamheden aan het orgel vrijdag afgerond. Met een afstandsbediening in zijn hand staat hij tussen de orgelpijpen. Met een druk op de knop bedient hij een stemcomputer die is aangesloten op de toetsen van het orgel. „Zo stem je tegenwoordig een orgel", zegt hij. „Vroeger had je daar twee man voor nodig. Nu kan ik het alleen." De orgelbouwer uit Oud-Sabbinge weet nog goed hoe hij vroeger sa men met zijn vader het werk deed. „Ik achter de toetsen, vader tussen de pijpen met het stemapparaat. Een heel karwei. En maar naar el kaar roepen." Volgens de orgelbouwer zijn er in heel het land nog een twintigtal be drijven die orgels bouwen, repare ren en restaureren. „En dat aantal neemt af', zegt hij. Zelf heeft Nijsse 400 orgels in onderhoud. In Neder land en België. Hij heeft adressen tot in Drenthe. Na het stemmen kunnen zondag de mensen weer genieten van een goed klinkend orgel. „Straks is iedere toets die de organist aanraakt weer raak", verzekert Nijsse. De kerk heeft één vaste organist, Adri de Graaf, de broer van Rien. Verder kan de kerk een beroep doen op zes gastorganisten. Het zevcntienstemmig Spiering-orgel in de Hervormde kerk in Stave nisse is weer klaar voor de komende vijftig jaar. Orgelbouwer René Nijsse uit Oud-Sabbinge heeft het instrument de afgelopen weken on der handen genomen. ..Restauratie is een groot woord", zegt hij. „Zie het als een grote onderhoudsbeurt." In totaal heeft hij duizend mem bramen vervangen. Advertentie I.M. Dat zijn luchtzakjes, gemaakt van hertenleer, die onder de pijpen zit ten. Ze zorgen voor de juiste toon. Door ouderdom zijn de membramen gescheurd en uitgedroogd. Nijsse heeft ze vervangen. Alle duizend. Het kostte hem drie dagen met twee man. Vervangen van de membra men was hard nodig. .Zie het als een binnenband van een fiets. Die kun je een aantal keer repareren. Maar er komt een dag dat je toch f echt een andere band nodig hebt." Zo was het ook met het uit 1938 da terende Spiering-orgel. Een orgel dat werkt op luchtdruk. De opknapbeurt stond niet op de planning van de kerk. zegt kerkrent- meester Rien de Graaf uit Stavenis se. „Onderhoud aan het gebouw staat bovenaan onze prioriteiten lijst." De reden dat het onderhoud vooruit is geschoven is een anonie me gift. „Specifiek bestemd voor het orgel", zegt De Graaf. „Nergens anders voor." Zonder het geld was het onderhoud aan het orgel nog wel een aantal jaren uitgesteld. Volgens Nijsse was het tegen die tijd onbe speelbaar. Het is niet voor het eerst dat het or gel onderhanden wordt genomen. „Membramen gaan een jaar of veer tig. hooguit vijftig mee", zegt hij. „Het is dus een keer eerder ge daan." Wanneer, dat weet hij niet. Ook De Graaf moet het antwoord schuldig blijven. „Eigenlijk is het Het orgel in de Hervormde kerk in Stavenisse telt duizend pijpen en evenzoveel membramen. Orgelbouwer René Nijsse uit Oud- Sabbinge heeft ze stuk voor stuk vervangen. „De laatste keer moet zeker veertig jaar geleden zijn geweest."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 5