Eén op zes Tholenaren 65-plus Scaldis Naturalis sluit de deuren Dertig kinderen met bus Billy the Shit naar pretpark Duinrell 3753-3TSH Meisjes over de schutting Molenweg wordt veiliger met fietsstroken en asfalt Braderie in Sint-Annaland Inwonertal toegenomen met gemiddeld acht per maand \l 1 Donderdag 9 augustus 2012 68° jaargang no. 39 SLA UW SLAG BIJ AUTOBEDRIJF BAL ALLE OCCASIONS NU MET EXTRA HOGE KORTING Fonteinkruid uit Thoolse haven Mannenkoor in vijf kerken te gast De bevolkingskrimp mag dan volgens de prognoses in Tholen vooralsnog uitblijven, aan de vergrijzing ont komt onze gemeente niet. Er zijn 4149 inwoners van 65 jaar of ouder, en dat is ruim een kwart meer dan twaalf- enhalf jaar geleden. Terwijl de Thoolse bevolking in die zelfde periode met maar acht procent is gegroeid. Een op de zes Tholenaren is momenteel 65-plusser. Beperkte groei Sint-Annaland profiteert Geboorteoverschot Camping de Muie neemt pand over Multifunctioneel centrum Scaldis Naturalis in Sint- Maartensdijk sluit de deuren. Zaterdag 25 augustus is het gebouw voor het laatst open. Stichting Platform Leef baar Platteland Tholen verkoopt het pand aan camping de Muie. In het project is ruim 250.000 euro subsidie ge stoken. Voorzitter George de Leeuw legt zich neer bij de harde feiten. „Een heleboel partijen hadden plannen met dit centrum, maar het is allemaal niet uitgekomen." Kwakkelen Watersnood De klinkerbestrating in de Molenweg (het gedeelte bin nen de bebouwde kom) in Oud-Vossemeer wordt ver vangen door asfalt. Die maatregel moet de trillingshin- der van het zware landbouw- en vrachtverkeer voor de bewoners wegnemen. Ook komen er aan weerskanten fietsstroken. De herinrichting begint in september en zal zes tot acht weken in beslag nemen. Deze week Jubileum voor kindervakantiespelweek Anna Jacobapolder Kamplied Billy the Shit Slabbecoornweg 43, 4691 RZ Tholen Tel. 0166-602440 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,75 per halfjaar, 32,00 per jaar, per post 59,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,34 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. De braderie in Sint-Annaland wordt omlijst met muziekoptredens en daarom wordt het programma al op vrijdagavond muzikaal ingeluid op het Havenplein. De 25 jaar bestaan de coverband Go! for the groupies treedt om negen uur op. De vijf bandleden laten zich speciaal deze avond ondersteunen door een bla zersensemble. Zaterdag staat het dorpscentrum vol met kramen en an dere attracties. Het feest barst dan om tien uur 's morgens los. Er is on der andere een autoshow met als ex tra element diverse bijzondere trouwauto's. Er is een springkussen voor de kleintjes en clown Tijn Man darijn maakt de m(X)iste figuren van ballonnen. Er kan een ritje op een pony worden gemaakt, er zijn mo- delboten en bezoekers kunnen zich uitleven in één van de kermisattrac ties. Op het Havenplein zijn er vanaf drie uur Zumba- en linedancede- monstraties. Daarna zijn er vanaf vijf uur optredens van de Bergse zanger Corné en de Sint-Annalandse bands Toeval (zeven uur) en The Freebirds (om half negen). Comé verzorgt ver volgens om tien uur 's avonds voor de afsluiting. Tussendoor is er een drive-in show. Ook bij streekmuse um De Meestoot" is zaterdag van al les te beleven. Hier is een touwbaan en zijn een jeugdgoochelaar, mole naar, modelbouwers, glasgravure, schilders, houtsnijwerk, een smid en een wagenmaker te zien. De heem kundekring toont unieke foto's van de Setallandse middenstand van vroeger en er wordt aan de merklap Samen lappen we het gewerkt. Er is korte metten gemaakt met het fonteinkruid dat woekert in de haven van Tholen. De gemeente heeft dins dag een aannemer aan het werk gezet om het plantje uit het water te verwij deren. Dat is een flinke klus volgens havenmeester Wessel van Hunnik. „De aannemer is dinsdagmiddag be gonnen met maaien en is nu nog be zig. Aan de wal staat een tractor met laadbak. Het zijn flinke bakken die ze eruit halen. Het gaat de hele dag door", zegt hij woensdagmiddag. De watersportvereniging had vorige week bij de gemeente gemeld dat er overlast was van het fonteinkruid. Daarop is er vrijdag een ambtenaar komen kijken, volgens Van Hunnik. Het plantje hindert watersporters. Schroeven van boten lopen erin vast. In de nacht van zaterdag op zondag zagen medewerkers van B&B Bevei- ling in het centrum van Tholen twee meisjes over een schutting bij een woonhuis klimmen. Een verdachte si tuatie. Een beveiliger ging op onder zoek uit en de politie werd gealar meerd. De meisjes waren nergens meer te vinden. De woningeigenaar werd uit z'n bed gebeld en gevraagd of er misschien meisjes ongewenst het huis waren binnengedrongen. Va der ging naar de slaapkamer van dochterlief en zag dat daar z'n kroost en haar vriendinnetje heerlijk lagen te 'slapen'. Het beveilingsbedrijf en de politie mochten binnenkomen en be sloten werd de meisjes te ondervra gen. Toen kwam de aap uit de mouw. Ze waren, zonder dat de ouders ervan op de hoogte waren, op de fiets naar Bergen op Zoom geweest en daar was het blijkbaar zo gezellig dat het heel laat werd. Ze durfden niet meer aan te bellen, besloten over de schutting te klimmen om vervolgens ongezien weer in bed te stappen. Dit laatste bleek een misrekening. Het Aalsmeers Mannenkoor Con Amore zingt op zaterdag 8 septem ber op Tholen. Het koor doet vijf kerken aan, die in verband met Open Monumentendag de hele dag open zijn voor het publiek. Het bijna ne gentig leden tellende Con Amore brengt, vierstemmig, hoofdzakelijk geestelijke liederen (in de R.K. kerk ook enkele gregoriaanse), enkele gospels, wat Russische nummers en een paar 'bloemenliederen'. Con Amore begint om 10.20 u. in de Hervormde kerk in Oud-Vossemeer. In Tholen zingt het om 11.50 u. in de R.K. kerk en om 12.55 u. in de Grote Kerk. Vervolgens is er om 15.10 u. een optreden in de Hervormde kerk in Stavenisse, en om 16.10 u. wordt de reeks afgesloten in de Hervormde kerk in Sint-Annaland. De optredens duren steeds ongeveer een half uur. =8 Rustende ouderen op een bankje. Het is een beeld dat op Tholen steeds gewoner wordt aangezien er steeds meer ouderen komen. Begin 2000 telde Tholen 3264 in woners die de pensioengerechtigde leeftijd hadden bereikt en dat aantal is sindsdien met 885 toegenomen. Was twaalfenhalf jaar geleden een op de zeven Tholenaren 65-plusser, inmiddels is er van elke zes inwo ners één die 'van Drees trekt'. De aow'ers maken 16,2 procent uit van de bevolking. In Stavenisse is het aandeel nóg groter, namelijk 20,5 procent. Met 13,3 .procent kent Oud-Vossemeer het kleinste aan deel ouderen. Deze twee woonker nen vormen de twee uitersten, zoals dat in 2000 ook het geval was; toen met respectievelijk 18,4 en 11,9 procent. In absolute cijfers groeide de groep 65-plussers in alle woon kernen, het meest in Tholen en Sint-Maartensdijk. Het illustreert nog maar eens dat de vergrijzing doorzet. Er zijn ook best veel hoogbejaarde inwoners: 173 Tholenaren zijn negentig jaar of ouder, nog eens 874 zijn tussen de tachtig en negentig. Tegenover het groeiende aantal ou deren staat een vele malen minder snel toenemende groep jonge inwo ners. De jongeren tot en met 18 jaar maken 25,7 procent uit van de be volking, dat is één op de vier. Er zijn 6899 Tholenaren jonger dan twintig, 166 méér dan twaalfenhalf jaar geleden. Het aandeel is dan ook teruggelopen met anderhalf procent (van 28,5 naar 27 procent). Verhoudingsgewijs is deze bevol kingsgroep het grootst in Scherpe- nisse, met 31,8 pocent, en het kleinst in Sint-Maartensdijk (23,7 procent). In absolute aantallen was de toename van jongeren het grootst in Tholen (-237), op af stand gevolgd door Scherpenisse (+52). Een afname was er met na me in Sint-Annaland i-81). De gemeente houdt er rekening mee dat de komende twintig jaar het aantal vier- tot twtalfjarigen af neemt met zo'n elf procent, van 2974 naar 2635 kindeken. Hoewel in de gemeeste Tholen het aantal inwoners nog ;lk jaar stijgt, bleef de groei de afgelopen vier jaar steeds onder de honderd. Dat lijkt in 2012 niet anders te zijn. In de eerste zes maandei was de aan was 47 inwoners, dat is gemiddeld acht per maand. De inpuls-maatre- gelen van de gemeente ten spijt zijn Sint-Maartensdijk en Scherpenisse de enige woonkernen die in inwo nertal afnamen, met espectievelijk 38 en vijf mensen. Sint-Annaland noteerde, met 31 inwoners erbij, de grootste plus. Tholen kreeg er 28 inwoners bij, Stavenisse twaalf. Sint Philipsland/Anna Jacobapolder elf, Oud-Vossemeer vijf en Poort vliet drie. In een tijd dat er weinig nieuwbouw wordt gepleegd, en er bovendien veel woningen te koop staan, moet Tholen het niet hebben van een be volkingsaanwas door verhuizing. Toch kwamen er maar iets minder mensen van elders hier wonen dan er uit de gemeente vertrokken: 341 (157 mannen, 184 vrouwen) tegen 349 (189 mannen, 160 vrouwen). Een vertrekoverschot van acht der halve. De natuurlijke aanwas is al jarenlang bepalend voor de groei van onze gemeente, en dat veran dert niet. In de eerste zes maanden van 2012 was er een geboorteover schot van 55: er werden 164 kinde ren (71 jongens en 93 meisjes) ge boren en er overleden 109 inwoners (55 mannen en 54 vrouwen). Het resulteerde in een totaal van 25.540 inwoners per I juli: 12.796 mannen en 12.744 vrouwen. Van hen is bijna de helft, 12.195 men sen, gehuwd of geregistreerd part ner; 10.663 inwoners zijn onge huwd, 1359 zijn er gescheiden en van 1323 inwoners is de partner overleden. De afgelopen zes maan den zijn 303 Tholenaren binnen hun eigen woonkern verhuisd, 186 gingen er naar een andere woon kern binnen de gemeente. Sint-Annaland profiteerde vooral van de vestiging van andere Thole naren in het dorp. Dat leverde een plus op van zestien inwoners op een totaal vestigingsoverschot van twintig. Er zijn 24 kinderen gebo ren en dertien inwoners overleden, wat een geboorteoverschot oplevert van elf. Ook Tholen-stad moest het van de migratie hebben, en niet van de natuurlijke aanwas. Want met 45 geboorten en 40 overiijdens is het geboorteoverschot slechts vijf. Weliswaar vertrokken er zeventien inwoners méér naar buiten de ge meente dan er van elders kwamen, maar dankzij een plus van veertig bij de vestiging vanuit andere woonkernen was er een vestigings overschot van 23. De helft, elf, was het vestigings overschot in Stavenisse, dat dankzij nieuwkomers van elders tot stand kwam. De verhuizingen binnen de gemeente vielen met -1 negatief uit. En door 15 geboorten en 14 overiij dens was de natuurlijke aanwas ook tot één beperkt. Oud-Vossemeer en Sint Philipsland moesten het de afgelopen zes maanden van de natuurlijke aanwas hebben. Beide dorpen hebben een geboorteoverschot van dertien. In Vossemeer werden 21 kinderen ge boren en overleden acht inwoners, in Sint Philipsland stonden tegen over 17 geboorten slechts vier over iijdens. Vestiging van en vertrek naar elders gaf in beide dorpen een plus van zeven te zien. Maar de ne gatieve balans van de verhuizingen tussen de Thoolse woonkernen maakte dat er tóch een vertrekover schot was: acht in Vossemeer en twee in Sint Philipsland. ZIE VERDER PAGINA 2 De stichting heeft in de jaren 2000- 2001 met behulp van ruim 250.000 euro subsidie van o.a. de Europese Unie, het ministerie van landbouw. Dienst Landelijk Gebied, provincie Zeeland, het Nationaal Park Ooster- schelde en de gemeente Tholen het multifunctioneel centrum gebouwd. Er werden tentoonstellingen in geor ganiseerd, veelal verband houdend met de Oosterschelde of de natuur binnendijks. Ook excursies begon nen er soms vanuit Scaldis Naturalis, maar op 52 weken gerekend was het gebruik minimaal. De lasten gingen door, maar de inkomsten waren on voldoende voor een gezonde exploi tatie. „Onroerend goed exploiteren is geen sinecure", zegt George de Leeuw. „Vanaf het begin ben ik erbij betrok ken. Het is een heel groot project ge weest, dat tevens erg gecompliceerd was. Er zijn ook grote problemen ge weest, maar niemand laat er nu geld bij. Het schip is nu in veilige haven, maar of dat leuk is, dat is weer een ander verhaal." Al jaren was het kwakkelen bij Scal dis Naturalis, maar het was wachten op het passeren van de termijn van tien jaar. Anders iiad er subsidie te rugbetaald moeten worden. De grond waarop het multifunctioneel centrum werd gebouwd, was eigen dom van camping de Muie. De fami lie Bakker gaf de grond in erfpacht uit. In die overeenkomst was ook ge regeld dat camping de Muie de enige koper was wanneer de stichting met Scaldis Naturalis stopte. „Er waren dus geen andere opties, we konden het niet aan een ander verkopen", maakt de voorzitter duidelijk. Er is nu een overeenkomst getekend, dat maandag 27 augustus het pand bij de notaris wordt overgedragen aan de Muie. „Wat de nieuwe bestemming wordt, is niet bekend, maar het pand zal niet langer de naam Scaldis Natu ralis dragen", aldus George de Leeuw. Het stichtingsbestuur zegt terug te kijken 'op een periode van plezier en grote inzet van bestuursleden en vrij willigers.' De voorzitter vindt dat de samenwerking met Staatsbosbeheer en de provincie Zeeland altijd heel goed is verlopen. „Het grootste eve nement was het project Wederop bouw van Tholen na de water snoodramp. Honderden kinderen van de vier h<x>gste klassen van bijna alle Thoolse scholen hebben toen Scaldis Naturalis bezocht. Maar jammer ge noeg was er soms ook veel tegen werking. Daardoor was het niet altijd gemakkelijk om de exploitatie van het gebouw te kunnen betalen. En je kunt geen boodschappen doen, als je geen geld in je portemonnee hebt." De stichting wordt niet opgeheven. Er is na de verkoop ook nog geld in kas, maar wat de nieuwe activiteit wordt, is volgens George de Leeuw nog niet bekend. Naast hem bestaat het bestuur alleen nog uit secretaris Piet de Kam. „Het zware verkeer blijft een pro bleem. Maar de bewoners vinden dit een hele verbetering", licht wethou der Cees van Dis het plan toe. Dat is in samenspraak met diezelfde inwo ners tot stand gekomen. „Eerst is een enquête gehouden en vervolgens hebben we gekeken in hoeverre er aan de wensen tegemoet gekomen kon worden. Er is een ontwerpplan Oud-Vossemeerse straat in september op de schop aan de bewoners voorgelegd waarop ze konden reageren. Uiteindelijk is dit uit de bus gekomen", legt ambte naar Leny Jansen uit. Met de bewo ners zijn bijna één op één gesprek ken gevoerd. „Iedereen kon zijn individuele knelpunten en mogelijke oplossingen aangeven. ZIE VERDER PAGINA 2 Jaeolien Verloop uit Oud-Vossemeer gaat naar de pabo in Gouda Vossemeerder Molenaar volgt roeping en wordt predikant in Yerseke Riet van Dalen uit Stavenisse fietst in de zomer Nederland rond EN VERDER... Orgel kerk Stavenisse weer klaar voor komende vijftig jaar Speelmeerdaagse Sint-Maartensdijk begint nat IK DENK NOOIT AAN DE TOEKOMST, DIE KOMT AL SNEL GENOEG Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Nog een paar dagen. Dan is de schoolvakantie weer voerbij. Traditiegetrouw sluiten de basisscholieren uit Anna Jacobapolder de vakantie af met een kindervakantiespdweek. Die begon dinsdagochtend, voor de vijfentwintig ste keer, op het plein voor basisschool Het Kompas. Onder begeleiding van directrice Cokky Schults zongen een dertigtal kinderen 'ons kamplied' uit volle borst mee. Voor het eerst waren alle kinderen gekleed in een knalgeel shirt. Werkgroep Anna Jacobapolder, staat er met zwart- gedrukte letters op. „Zo weet iedereen waar we vandaan komen", zegt Meta van Nieuwenhuijzen. Ze is één van de leden uit de werkgroep en moeder van Driek (7). „Voor heen hadden we hangertjes", zegt ze. „Die waren versle ten. Tijd voor wat nieuws." Dinsdagochtend om kwart over acht kwamen de kinderen uit alle hoeken van het dorp naar basisschool Het Kompas voor de eerste dag van de kindervakantiespelweek. Me teen het uitje waar de kinderen het meest naar uitkeken: een dag naar pretpark Duinrell in Wassenaar. Voordat de bus vertrekt, moeten ze eerst het kamplied zingen. .An ders mogen jullie niet mee", grapt directrice Cokky Schults van Het Kompas. Ze neemt het voortouw en zingt: „Vrolijk is het vakantieleven Faria Samen gaan we daarin spelen Faria Ik wou dat het altijd vakantie kon zijn Faria, faria, faria Dansen, zingen, springen, ja dat willen wij Heb je niks te doen, ja kom er dan ook maar bij." Slechts een aantal kinderen kent de tekst uit hun hoofd. Het merendeel spiekt af en toe op een blaadje. Chauffeur Piet Janssen uit Sint-Maartensdijk bracht de kinderen van en naar hun bestemming. Billy the Shit staat er op de achterzijde van de zwarte touringcar. De kinderen vinden het prachtig. Het is de bus van Joop van Leijsen. De mestdistributeur uit Poortvliet. Aan de spelweek doen alleen basisscholieren uit Anna Ja cobapolder mee. „Dat is de enige voorwaarde", zegt Van Nieuwenhuijzen. „Dat ze hier uit het dorp komen. Waar de kinderen naar school gaan, maakt niet uit." De werk groep heeft dit jaar voor het eerst de hulp ingeschakeld van een evenementenbureau uit Poortvliet. Dat organi seerde woensdag spelletjes, waaronder een speurtocht in en om het-dorp. Zie verder pagina 2. Kinderen zingen een kamplied tijdens de eerste dag van de kindervakantiespelweek in Anna Jacobapolder. =8

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 1