'Velen praten niet over wat ze hebben meegemaakt in de oorlog' 'Studie is theoretische onderbouwing voor wat ik eigenlijk al jaren doe' Studiehoofd Spar en gemeentebestuur moeten weer om de tafel Albert Lugtenburg wil op Tholen veteranencentrum oprichten EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Thuiskomen Taboe Liever hoorcolleges Leiden Praten niet verplicht Angststoornis Iets met probleemkinderen. Tot zover is het voor Caro line Ligtendag (18) duidelijk wat ze wil doen na haar studie. In september start de Setallandse aan de oplei ding pedagogische wetenschappen aan de universiteit van Leiden. „De studie is eigenlijk de theoretische on derbouwing voor wat ik al jaren doe." Drie kwartier Caroline Uqtendaq uit 5int-Annaland qaat pedagogische wetenschappen studeren Meeloopdag Nieuwe uitdaging PEDAGOGIEK Voor het eerst zomersluiting bij zaterdaguitleen Sint-Maartensdijk De bibliotheek Oosterschelde heeft, vanwege organisa torische veranderingen, de openingstijden in de zomer ingekort. Vijf weken lang kunnen er op zaterdag geen boeken worden geleend bij de vestiging in Sint-Maar- t tensdijk. Die periode duurt nog tot en met 11 augustus. Het is het gevolg van een in mei ingezette reorganisatie, waarbij vier volledige arbeidsplaatsen (4 fte's) zijn ver dwenen uit de totale organisatie. Die zijn gerealiseerd door gedwongen vertrek, natuurlijk verloop en vrijwillig vertrek. Dat laat directeur Jannie van Vugt weten. Krimp budgetten Damhert verdoofd en terug in wei Droog weer zorgt voor meer aanvoer Stemmen van lezers De door oorlogshandelingen getekende Tholenaar Albert Lugtenburg (49) bekijkt de mogelijkheden voor het oprichten van een veteranen- centrum op een centrale plek in Zeeland. En als het even kan, in Tho- len. De Libanon-veteraan wil een plek waar oorlogsveteranen zoals hij zich thuis voelen. Jong en oud. „Een plek waar één woord volstaat." Camouflagenetten. kleding en hel men aan de muur. Over dat soort dingen denkt de Tholenaar stiekem na. En als het even kan een werk plaats, waar oorlogsveteranen zoals hij kunnen klussen aan oude voer tuigen. Geen duur onderkomen. Een loods, oude schuur of leeg staand pand in de binnenstad van Tholen volstaat. „Met een oude bank en koffiezetapparaat", zegt hij. Lugtenburg lijdt aan een posttrau matisch stresssyndroom (ptss) als gevolg van het werk in Libanon. Net negentien jaar was Albert, toen hij vrijwillig tekende voor uitzen ding naar het Midden-Oosten. Daar woedde sinds 1975 een burgeroor log tussen christenen en islamieten. De VN moest er de vrede bewaren. Albert zat er in 1982 zeven maan den lang. Hij was vrachtwagen chauffeur en behoorde tot de genie van de Koninklijke Landmacht. Hij bevoorraadde posten in het heuvelachtige gebied. Zag veel. Wat, daar laat Lugtenburg zich niet in detail over uit. „Een verschrik kelijk oorlog, dat was het." Hij zwijgt even. ,Je voelt je onvoor stelbaar machteloos." De Thole naar houdt aan de uitzending 'een knauw' over. Op nazorg van De fensie kon hij niet rekenen. Iets wat nog steeds aan hem vreet. „Een ge voel van onrecht." Zelf merkte hij er weinig van dat hij veranderd was. Familie en vrienden wel. Stemmingswisselingen, hevige re acties. „Je moet thuiskomen, zei mijn vader kort na mijn thuis komst. Hij had gelijk. Met mijn hoofd zat ik nog in Libanon. In de oorlog." Terug in Nederland heeft hij dan ook niet lang bij zijn oude werkgever Philip Morris gewerkt. Hij liep tegen zichzelf aan. „Het ging gewoon niet meer. ik hield het niet vol." Lugtenburg dacht aan de wijze woorden van zijn vader over 'thuiskomen'. Zodoende sollici teerde hij opnieuw bij de Land macht. Ditmaal als chauffeur voor de cadetten van de Koninklijke Mi litaire Academie (KMA) in Breda. „Dat was thuiskomen", zegt hij. Tot 1989 heeft hij daar gewerkt. Pas in 2007, 25 jaar na Libanon, gaat het mis. Lugtenburg zoekt professionele hulp en krijgt de diagnose ptss. Vanaf dat moment is hij aan zichzelf gaan werken. „De kans is klein dat ik er ooit vanaf kom", zegt hij. Je moet ermee le ren leven." Want hoewel het dit jaar dertig jaar geleden is, gaan er nog altijd dagen voorbij dat hij zich onbegrepen en machteloos voelt. „Als ik met niet-militairén praat over wat ik heb meegemaakt, voel ik me vaak niet begrepen. Dat kan ik mensen ook niet kwalijk ne men. Ze hebben niet gezien wat ik heb gezien. En ook al zeggen men sen dat ze je begrijpen, zo voelt dat voor mij niet. Dat wantrouwen komt ook door de aandoening. De Libanon-veteraan weet dat hij niet alleen kampt met angstaanval len. „Honderden oud-strijders met mij", zegt hij. „Velen praten niet over wat ze hebben meegemaakt in de "oorlog. Dat is taboe. Ze stoppen het weg." Volgens Lugtenburg is er in Zeeland geen plek waar oude en jonge veteranen kunnen samenko men. „Je hebt alleen de BNMO Zeeland", zegt hij. De Bond van Nederlandse Militaire Oorlog- en Dienstslachtoffers. „Daar komen voornamelijk oud-Indiëstrijders en Nieuw-Guinea veteranen op af. Geen mannen van mijn leeftijd. Voor jonge veteranen is er niets in Zeeland. .Alleen in café Het Zwijnshoofd in Bergen op Zoom heb je het veteranencafé. Maar dat trekt mij niet." Lugtenburg wil een inloophuis waar oud-militairen en veteranen binnen kunnen komen voor een kop koffie of een activi teit. Maar vooral voor een moment van herkenning. Want dat is waar het volgens de Tholenaar aan ont breekt. „Defensie heeft steken laten vallen ais het gaat om nazorg", zegt hij. „En ook nu gebeurt het nog on voldoende." Enige vorm van na zorg komt volgens Lugtenburg van vrijwilligersorganisaties zoals BN MO en de stichting Maatschappelij ke Dienstverlening Kameraad schap Legereenheden (MDKL). Die laatste heeft veertien inloophui zen verspreid over heel Nederland. Dichtstbijzijnde plek voor Zeeuwse oud-strijders is in Goirle bij Til burg. Daar is Lugtenburg nooit ge weest. Wel in het Limburgse Nuth. „Op uitnodiging van een oud-ka meraad", zegt hij. Vrijwilligers hebben daar een inloopvoorziening voor veteranen opgericht. „Het be gon met tien, nu komen er driehon derd oud-strijders." De doelstel ling: het bevorderen van onderlinge contacten tussen veteranen. „Het eerste bezoek daar voelde alsof ik thuis kwam", zegt hij. Vrijwilligers van het trefpunt in Nuth staan ze ven dagen per week, vierentwintig uur per dag paraat voor zorg. „Ner gens anders heb je iets vergelijk- Studeren. Weg vertrouwde omgeving, school en klasgenoten. Een nieuwe start. Op je eigen benen staan. Zelf eten maken, zorgen voor schone kleren. Een periode waarin je jezelf ontwikkelt, nieuwe mensen ontmoet en een beroep leert. Ook dit jaar verruilen tientallen Tholenaren het ouderlijk huis voor een studentenstad. Spannend, maar tegelijkertijd ook heel leuk. Een serie over de nieuwe fase in hun leven. Caroline is kind aan huis bij zorg boerderij Equimio van Eefke Bas- tianen in Sint-Annaland. Daar begeleidt ze kinderen met een ver standelijke beperking of verstoring in de ontwikkeling. Ook werkt ze in de Oranjerie, een dagbestedingslo catie van Sjaloom Zorg in Sommels- dijk. En of dat niet genoeg is, springt de Setallandse af en toe ook nog bij in de bediening van brasserie Du Bois in Tholen. „Ik heb iets met mensen", zegt ze. „Altijd al gehad." Lang heeft Caroline niet getwijfeld over haar studiekeuze. „Dat het pe dagogiek moest worden, wist ik snel. In die studie leer je alles over de ontwikkeling van kind tot aan volwassenheid." Maar waar, daar was de Setallandse niet over uit. Groningen en Maastricht vielen bij voorbaat af. „Uithoeken", zegt ze. Bleven over de universiteitssteden Rotterdam, Leiden, Utrecht en Nij megen. De havenstad viel als eerste af. Niet vanwege de stad. maar door het probleemgestuurd onderwijs op de Erasmus universiteit. „Dat ver eist zelfstandig werken en samen werken", zegt ze. Je moet zelf je leerstof vergaren en je bent afhan kelijk van je medestudenten." Dat zag ze niet zitten. Caroline maakt liever aantekeningen tijdens een hoorcollege. Leiden, Utrecht en Nij megen bleven over. „De Uithof in Utrecht is zo massaal", zegt ze. „Overal hoge flatgebouwen. En zo groot. Het gaf me een benauwend gevoel. Daar voelde ik mij niet thuis." Kleinschaligheid, dat sprak Caroline wel aan. Toen ze in Leiden kwam voor de open dag van de opleiding pedagogische wetenschappen, was ze verkocht. „Leiden is overzichte- Albert Lugtenburg heeft een angststoornis (ptss) overgehouden aan zijn dienstperiode in Libanon. Met hem honderden oud-militairen. Daarvoor wil hij een inloophuis opzetten. baar", zegt hij. De herkenning die je daar krijgt is onbeschrijflijk." Zoiets vergelijkbaars wil de Thole naar ook in Zeeland opzetten. En als het even kan in Tholen. Lim burg is hem toch iets te ver. Bedoeling is niet dat er enkele zwa re gesprekken gevoerd worden in het trefpunt. „Dat mag wel, maar hoeft niet. Het gaat er meer om dat je met mensen bent die je begrij pen. Mensen die aan één woord ge noeg hebben. Maar begrijp me niet verkeerd. Praten is niet verplicht." Toch weet hij uit ervaring dat na verloop van tijd mensen automa tisch gaan praten. „En dat lucht op. Niets is zo fijn als herkenning." Hoewel Lugtenburg na Libanon op zijn blauwe baret na alles heeft weggegooid dat maar enigszins herinnert aan de vredesmissie, wil hij in het trefpunt vooral ook mili taire attributen ophangen. „Dat hoort er nu eenmaal bij", zegt hij. De posttraumatische stressstoornis (ptss) is een angststoornis. De psychische aandoening ontstaat als gevolg van ernstige stressgevende situaties, waarbij sprake is van levensbedrei ging, ernstig lichamelijk letsel of een fysieke bedreiging. De symptomen zijn herbeleving (nachtmerries, flashbacks), vermij ding van herinneringen of emotionele uitschakeling hiervan. Ernstige prikkelbaarheid en hevige schrikreacties leiden in sommige gevallen tot gewelddadig gedrag. Ptss is vaak een langdurige en moeilijk op te lossen ziekte. In therapie leren mensen omgaan met zichzelf. Maar voor hij daadwerkelijk kan gaan nadenken over de inrichting, moet de Tholenaar eerst een ge schikte plek vinden. Geld heeft hij niet. Alles moet van vrijwilligers, sponsoren of goede doelen komen. Drie weken terug heeft Lugtenburg de gemeente een brief geschreven over zijn plannen. Een antwoord heeft hij nog niet gehad. Alleen een ontvangstbevestiging. „Ik hoop op medewerking", zegt hij. „Met een leegstaande schuur ben ik tevreden. De rest komt vanzelf." Hoeveel oud-militairen en veteranen er in Zeeland precies zijn, weet de Tho lenaar niet. Maar op Tholen alleen kan hij er zo een aantal opnoemen. „Over voldoende belangstelling maak ik me niet druk." lijk, gezellig en sfeervol. Dat sprak mij meteen aan. Je hebt niet het ge voel dat je opgaat in een grote mas sa." Er zat alleen een nadeel aan Lei den. Thuis blijven wonen was geen optie. En op kamers gaan. dat zag ze niet zitten. Ging ze naar Rotterdam, dan kon Caroline in Sint-Annaland blijven wonen. „Dat is met het openbaar vervoer goed te doen." Even heeft ze zich verdiept in de academische pabo (basisonderwijs en pedagogische wetenschappen) en in pedagogiek op hbo-niveau. Stu dies in Rotterdam. Dat was het uit eindelijk toch niet. „Niet om uit de hoogte te doen, hoor", zegt ze. „Maar hbo vond ik zonde van mijn capaciteit. Bovendien kost langer studeren tegenwoordig alleen maar meer geld." Kortom, de Setallandse koos voor studentenstad Leiden. Toch gaat ze niet op kamers. En ook niet in een eigen appartement. „Die stap vond ik toch te groot." Eind augustus trekt Caroline in bij vrienden van haar ouders in Oud Verlaat, een buurtschap op steen worp afstand van Rotterdam. Van daar uit is het van deur tot deur drie kwartier naar de universiteit. „Ik krijg een eigen kamer die groter is dan mijn huidige slaapkamer", zegt ze. „Het enige dat ik moet kopen is een nieuw bureau en schrijfgerei." Caroline kijkt vanuit haar nieuwe stek het eerste jaar de kat uit de boom. „Bevalt de studie, dan is een kamer zo gevonden." Ze verwacht dat er halverwege het nieuwe studie jaar kamers vrij komen. „Veel stu denten breken voor februari hun stu die af vanwege een verkeerde keuze. Misschien kan ik daar wel van pro fiteren als ze ook hun kamer opzeg gen." Maar haast met op zichzelf gaan heeft de Setallandse niet. „Ik ben er nog niet helemaal aan toe", zegt ze. Caroline is de eerste uil het Haar konijnen Kanjer en Koen zal Caroline Ligtendag moeten achterlaten in Sint Annaland. gezin die het huis verlaat. Haar broertjes William (16) en Jeroen (10) wonen nog thuis. Wat betreft de studiekeuze is de Setallandse zeker van haar zaak. „Dit is echt wat ik wil", zegt ze. „Het is de theoretische onderbouwing voor het werk dat ik bij de zorgboer derij en Sjaloom Zorg doe." Een meeloopdag op de universiteit be vestigde dat alleen maar. „Met de zus van een vriendin die in het twee de jaar van de studie zit, heb ik een dag meegelopen." Caroline volgde een hoorcollege over adoptiekinde ren en het opvoeden daarvan. „Ont zettend interessant", zegt. „Ik heb me suf gepend. Misschien is een lap top toch wel handig tijdens een col lege. Veel studenten gebruiken er een om aantekeningen op te maken." Hoewel haar opleiding pas de eerste week van september start, begint ze 13 augustus al aan de introductie week. Tijdens die week leert ze zo wel de universiteit, de studentenver enigingen als de stad kennen. ,JErg nuttig zeiden hogerejaars studenten tijdens de meeloopdag. Je leert me teen studiegenoten kennen." Verder hoeft Caroline zich nergens meer druk over te maken. Ze staat inge schreven op de universiteit, het eer ste collegegeld is betaald en haar ov-chipkaart voor de trein is aange vraagd. Wat rest zijn studieboeken. „Alleen heb ik de lijst nog niet bin nen", zegt ze. „Dus dat gaat nog niet." Heel spannend vindt ze de overgang van de middelbare school naar de universiteit niet. „Na zes jaar op het Prins Maurits in Middelharnis ben ik toe aan een nieuwe uitdaging." De Setallandse was één van de 47 ge slaagden voor het vwo. „Misschien ben ik voor de uitslag van het exa men nog wel het meest zenuwachtig geweest", zegt ze. „Wiskunde vond ik heel moeilijk. En Duits. Maar ik heb me voor niets druk gemaakt." Ze haalde.respectievelijk een 7,1 en een 7,3 op het examen. De Setallandse heeft al enkele weken vakantie. Vervelen doet ze zich aller minst. Caroline werkt gemiddeld dertig uur in de week, waarvan het grootste deel op de zorgboerderij. Bij het ter perse gaan van deze krant zit ze een week in Texel. „En ik ga nog drie dagen met een vriendin naar Brugge", zegt ze. „Voor je het weet is het voorbij." Wat Caroline straks als ze gaat stude ren het meest gaat missen is het dorp, de paarden van Equimio, haar twee konijnen en familie en vrienden." In het weekend komt ze terug naar huis voor haar werk, paardrijden, gospel koor Polyhymnia en de kerk. De studie pedagogische wetenschappen is een wetenschappelijke studie. Studenten onderzoeken het gedrag van kinderen en (jong)volwassenen en de ontwikkeling van de mens in zijn totaliteit. Het merendeel van de studenten gaat na vier jaar (drie jaar bachelor, één jaar master) studie als orthopedagoog aan de slag. Die houdt zich bezig met problematische leer- en opvoedingssituaties van het kind. Of Caroline als orthopedagoog aan de slag wil, weet ze nog niet. Hierbij wil ik reageren op het arti kel 'Uitbreiden leidt tot omzetver lies en mogelijk sluiting buurtsu- pers' de vrees van Spar-directeur Sjaak Kranendonk over de grotere supermarkten in Tholen en Sint-An naland. in de Eendrachtbode van 19 juli. Dat de Sparholding vreest voor zijn afzet, is te begrijpen, maar als de gemeente (wethouder en gemeente raad) zijn zinnen ergens op zet, is dit moeilijk tegen te houden. Ik heb dit aan den lijve meegemaakt toen ik ook voor de Raad van State stond om een winkelboulevard aan de Sportlaan in Sint-Maartensdijk te krijgen. Sparholding en gemeente Tholen stonden toen op één lijn om dit persé aan de Markt te willen hebben en de Sportlaan tegen te werken. Nu alles aan de Markt te Sint-Maar tensdijk is, zie nu het resultaat: een hoop geknoei met het parkeren, au to's die beschadigd worden, een hoop irritatie en bekeuringen die uitgedeeld worden, want iedere vrijdagmiddag moeten er zo nodig 20 parkeerplaatsen opgeheven wor den voor de weekmarkt. Die had mooi iedere week zijn plek op de gedempte haven, maar nee, de weekmarkt moest zo nodig op de Markt komen. Dit allemaal in het kader van de impuls. Als Sparholding toen niet zo aan het handje van de gemeente had gelo pen. had men nu geen problemen gehad en had men zijn eigen win kelgebied kunnen hebben aan de Sportlaan met ook een grotere win kel en de komst van meerdere soor ten winkels. Nu zit men met een winkel in Sint- Maartensdijk opgescheept, waar men zijn kont niet kan. keren. De vestiging heeft in de buurt ook een hoop irritatie veroorzaakt door voornamelijk het zware vrachtver keer, waar de buurt zelf - voor een groot gedeelte samen met de ge meente - voor een oplossing heeft gezorgd. Met de huidige kennis over de komst van grotere winkels in cen trumgebieden. kiest de gemeente nu wel voor bedrijventerreinen, me de met het oog op de toekomst: uit breiding van Sint- Annaland en Tholen als woongebied en de ont wikkeling van de recreatie. Als de Sparholding mee wil gaan met deze ontwikkelingen, is er mis schien altijd nog wel een kans, ook voor de impuls Sint-Maartensdijk/ Scherpenisse. De Lidl naar de Sportlaan en daar een winkelboule vard ontwikkelen, mede met de ko mende uitbreiding van het woonge bied en recreatie. De Sparwinkel kan dan in het huidig gebouw van de Lidl en het Leger Des Heils in het gebouw van de huidige Spar winkel. Anders komt deze later in het Rabobank-gebouw terecht als deze vertrekt met zijn kantoor uit Sint-Maartensdijk. En wat de overige winkels betreft: Spar Sint-Philipsland heeft al jaren concurrentie vanuit Steenbergen en dat blijft zo. De winkel van Jansen in Poortvliet kan met behulp van de gemeente gevestigd worden aan de Paasdijkweg. Velen passeren dage lijks deze weg. Ook mensen die in de buurt werken. De hoek waar aardappelhandel Bijl heeft gestaan, is hiervoor een mooie plek. Dat kan gecombineerd worden met andere soorten detailhandel. Oud-Vossemeer is een ander ver haal. Daar vandaan gaan nu al in woners naar elders (Tholen en Steenbergen) voor hun dagelijkse boodschappen. Dit verander je niet zomaar, want de burger denkt toch om zijn portemonnee. Dus Sparholding en gemeente Tho len: er zijn meerdere wegen te be wandelen. Ga weer even om die on derhandelingstafel zitten om mee te denken en te werken. Met elkaar moet het gebeuren en desnoods ben ik jullie voorzitter. Met deze aanpak is voor een groot gedeelte alles op gelost. C'orrie vj. Horst, Sint Maartensdijk. Gevolg reorganisatie bibliotheek Oosterschelde Uit het team Tholen zijn twee men sen vertrokken, waarvan er één is ontslagen. De ander heeft gebruik gemaakt van de regeling voor vrij willig vertrek. Weer een andere per soon heeft een andere functie gekre gen binnen de organisatie. Er zijn rayonteams gevormd uit de zes ge meenten die de bibliotheek bedient. Zo vormen medewerkers uit Schou- wen-Duiveiand en Tholen nu een team waarvan de leden in alle vesti gingen kunnen worden ingezet. Zo doende bestaat het team Schouwen- Duiveland/Tholen nu uit dertien personen en die worden aange stuurd door rayonhoofd Cathy de Vries. Van Vugt vertelt dat de reorganisa tie een tweeledig doel heeft: ener zijds het terugdringen van kosten in verband met krimp van budgetten en anderzijds het vormgeven van nieuwe manieren van werken. Als voorbeeld noemt ze de uitbreiding van het programma De bibliotheek op school/Kunst van lezen. ..Na de vakantie kunnen we met steun van de gemeente Tholen meer scholen gaan bedienen met dit programma. De voorbereidingen hiervoor zijn de afgelopen maanden in gang gezet." De bibliotheek gaat zich meer rich ten op samenwerking met het on derwijs en minder op traditionele uitleentaken. Volgens de directeur zijn alle andere vestigingen volgens het normale rooster open. „Voor zover bekend zullen er dit jaar geen wijzigingen optreden in de openingstijden van de vestigingen." Volgens Van Vugt is de bezetting van bibliotheken in de zomervakantie jaarlijks een punt van zorg. „Natuurlijk willen wij zo veel mogelijk dienstverlening aan het publiek bieden, maar zeker in tijden van organisatorische ver anderingen kan dat niet altijd zon der aanpassingen. Ons uitgangspunt daarbij is ieder jaar weer dat er mi nimaal een vestiging per gemeente open moet zijn in de zomermaan den. Dit jaar was het sluiten van de zaterdaguitleen in Sint-Maartens dijk een oplossing om te, kunnen voldoen aan het gestelde uitgangs punt en medewerkers toch in staat te stellen hun verlof op te nemen." Het damhert dat zich een week lang op en rond het voetbalterrein van WHS in Sint-Annaland heeft opge houden, is vrijdag gevangen en te ruggebracht naar zijn wei. Eigenaar Arjan van Dijke (hij houdt zes her ten) is samen met jachtopziener Han van Vossen en de dierenarts uit Steenbergen op zoek gegaan naar het dier. Het damhert bleek trouw te zijn aan de omgeving. Het deed zich te goed aan het gras op de (gesloten) speelvelden. In de doelen vrat hij de bosjes met lang gras op waar de maaimachine niet bij kan. Kwamen er mensen in de buurt, dan week het uit naar de struiken rond het terrein. Maar vrijdag werd het dier in het nauw gedrevenwaardoor de dieren arts hem met een pijl kon verdoven en naar de wei terugbracht. Het damhert was volgens Van Dijke waarschijnlijk uitgebroken nadat er een stuk plastic in zijn gewei was gewaaid. „We konden eerst niet ont dekken waar het was uitgebroken. Hij is onder het gaas door gekro pen." Dinsdag 24 juli: Doré 42-44. Fries- lander 20-24. Nicola 28-29. Eigen heimer 30-35, Bildtstar 29-35, bon ken 45-46. kriel 40. Aanvoer 129 ton. Maandag 23 juli: Frieslander 20- 24. Eigenheimer 37, Bildstar 38, bonken 51, drielingen 7. Aanvoer 29 ton. Vrijdag 20 juli: Frieslander 26-28, Eigenheimer 35, Bildstar 36-40, bonken 45-51, drielingen 10, kriel 41 -42. Aanvoer 54 ton. Donderdag 19 juli: Frieslander 21- 29, Nicola 30. Eigenheimer 40-42, bonken 55-57. kriel 28-42. Aanvoer 55 ton. De aanvoer van aardappelen op de veiling in Sint-Annaland is weer op peil. Dankzij het droge weer kon er de afgelopen dagen veel meer ton nage onder de klok worden ge bracht. Waaronder weer het ras Doré. Woensdag 25 juli: Doré 40-44, Frieslander 19-22. Nicola 27-29, Ei genheimer 30-33, Bildtstar 27-30, bonken 41-43, drielingen 9, kriel 43-46. Aanvoer 149 ton.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 3