'Eigenlijk iets te warm, maar wat kan er nog stuk met zo'n dag?' Tholen wil Zeeuwse subsidie Kunstroute Hoosbui is zo voorbijrompslomp wateroverlast duurt veel langer Verkeer vast door open brug Bergsediepsluis Storing sirene Scherpenisse Identiteit dode man onbekend Inloopavonden voor komplan Donderdag 26 juli 2012 68c jaargang no. 37 "V?svnsH 1 SLAG BIJ AUTOBEDRIJF BAL ALLE OCCASIONS NU MET EXTRA HOGE KORTING Oorzaak van storing nog niet bekend Het verkeer op de Oesterdam stond vrijdagmiddag ruim een half uur vast omdat de brug bij de Bergsediepsluis open bleef staan. Automobilisten en fietsers konden niet verder dan de slagbomen. Er ontstonden aan beide zijdes lange rijen wachtenden. Lange stroom Deze week Gebouw Sjaloom 'wel iets verbeterd' Anja Nagelkerke tevreden over fair op camping Stavenisse Het is inmiddels bijna een maand later, maar nog zitten ze met de gevolgen van de hoosbui van donderdag 5 juli: de inwoners die in Tholen te kampen kregen met water overlast. Verzekeringsagenten komen langs, vloeren moeten eruit, muren gestuukt. Ook is er angst voor een volgende regenbui die hun huis onder water zet. Machte loosheid voert de boventoon, hoewel sommigen er juist creatief van worden. De blik is op de gemeente gericht, die zou maatregelen moeten nemen om te voorkomen dat er weer water hun huizen binnenstroomt. In septem ber maakt de gemeente de balans op. Niet thuis Zandzakken Jongens staan in de rij om één voor één in het zwembad te springen. Sommigen zorgen voor een 'bommetje'-effect: ze produceren zoveel spetters dat bijna alle watergasten er door bedekt worden. Het is het centrum van de fair op camping Stavenissé en zorgt me teen voor een goede sfeer. Het zonnetje doet de rest. „Wat kan er nog stuk met zo'n dag?", zegt een tevreden Anja Nagelkerke woensdagmiddag. Geen bijdrage meer voor Women in Rock De Kunstroute Tholen moet volgend jaar opgenomen warden in het regionaal cultuurarrangement. Dat heeft de gemeente bepleit in het samenwerkingsverband wel zijnszorg Oosterschelderegio. Naast Tholen zou ook de provincie daar 4500 euro subsidie voor op tafel moeten leggen. Bezuiniging Gemeente noemt Bosstraat noodgebied volgens bewoner Jan Korstanje ■*-' j Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de -Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,75 per halfjaar, 32,00 per jaar, per post 59,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,34 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Slabbecoornweg 43, 4691 RZ Tholen Tel. 0166-602440 rialen kunnen aanschaffen. Ook zei hij dat we in september bericht krij gen over de maatregelen die de ge meente gaat nemen. De Bosstraat staat nu op papier als noodgebied. In het beleidsplan wordt opgeno men dat de riolering verder moet worden aangepast. Dat is natuurlijk wel langere termijnwerk." De verzekeringsmaatschappij is volgens Korstanje op den duur ook niet meer zo soepel. ,,De verzeke ringsagent vroeg gelijk toen we bel den: is het nalatigheid van de ge meente of niet? Ze gaan moeilijker doen en wijzen steeds meer in de richting van de gemeente. Ook ge meenten moeten voorbereid zijn op extremere weersomstandigheden." Nu heeft hij 'wel redelijke afspra ken' kunnen maken met de verze kering, zegt Korstanje. „Er moet bijvoorbeeld een timmerman ko men om bepaalde deuren bij te wer ken die zijn aangetast door het vocht." Korstanje schat dat de tota le kosten op zo'n 5000 euro uitko men. Eén zo'n hoosbui blijkt een hele rompslomp met zich mee te bren gen. „Die bui is zo voorbij, maar je blijft wel met de ellende zitten. De vorige keer zijn we ongeveer vijf maanden bezig geweest om alles weer in orde te krijgen. Je moet net als nu bijvoorbeeld al een maand wachten voor je een nieuwe vloer kunt leggen. Eerst moet al het vocht het huis uit." Voor Korstanje bete kent dat veel luchten, met de ramen open slapen. ZIE VERDER PAGINA 5 De sluis wordt sinds maart 2009 door Rijkswaterstaat bestuurd vanuit de centrale in het Topshuis op het voormalig werkeiland van Neeltje Jans. De sluis wordt 24 uur per et maal en zeven dagen in de week au tomatisch bediend. Voor zover be kend is het de eerste keer sinds de centrale besturing dat de zaak vast liep. Volgens een voorlichter van Rijkswaterstaat is de oorzaak nog niet bekend, maar gaat het waar schijnlijk om een technische storing. Om half vier kreeg het Topshuis een melding van de storing. Twee mon teurs van het elektrotechnisch instal latiebureau Istimewa (hoofdvesti ging Vlissingen-Oost) spoedden zich vanuit Goes naar de Bergse diepsluis. Via de parallelweg reden ze naar het bedieningshuis bij de sluis waar ze op zoek gingen naar het defect. Volgens een van hen was het euvel binnen een half uur verholpen. Toch kon niet iedereen zo lang wachten. Vele automobilisten keer den, om via Bergen op Zoom hun weg te vervolgen. Aan het begin van de Reimerswaalseweg bij de afslag naar het Stenen Kruis leidde de politie het verkeer om. Even na kwart over vier was de brug weer gesloten en kon het ver keer weer verder. Er kwam een lange stroom auto's en vrachtwa gens op gang. De monteurs wacht ten tot er weer zeilboten kwamen die geschut moesten worden. De brug opende en sloot zich weer au tomatisch nadat de boten van de Oosterschelde het Zoommeer op waren gevaren. Dat was rond kwart voor vijf. Alsof er niets was gebeurd. Albert Lugtenburg wil veteranencentrum op Tholen #i Caroline Ligtendag wil na studie aan de slag met probleemkinderen De identiteit van de man die maan dagmiddag dood is gevonden bij Deurloo's kaadje langs het Schelde- Rijnkanaal bij Tholen was gisteren voor het sluiten van de krant nog niet bekend. De politie liet wel we ten dat het onderzoek op het li chaam bijna afgerond was zodat de identiteit kon worden vastgesteld. Maandag werd het lichaam gezien door een man die er met zijn boot langs was gevaren. Hij waarschuw de de politie. Die is samen met de zeiler naar de plek gegaan. De poli tie onderzocht de plaats waar het slachtoffer lag. Het lijk lag aan de waterkant ongeveer ter hoogte van de Deurlooweg in de Razernijpol- der. In de volksmond bekend als Deurloo's kaadje. 's Avonds kon het lichaam worden geborgen. Gisterenmiddag was ook nog niet bekend of de man door een natuur lijke dood aan zijn einde was geko men of door een misdrijf. Op maandag 2 juli om twaalf uur bleef het stil in Scherpenisse. Het maandelijkse proefalarm deed de sirene niet klinken. De organisatie die de test uitvoert, viel dat kenne lijk niet op. Maar wel enkele inwo ners, die er melding van maakten bij de Veiligheidsregio Zeeland. Deze schakelde de landelijke orga nisatie in die het waarschuwings- en alarmeringssysteem onder houdt. Er bleek een schakelaar stuk te zijn. deze is inmiddels gerepa reerd en getest. De sirene moet op maandag 6 augustus weer gewoon functioneren. De brandweer roept inwoners op om. wanneer ze merken dat een si rene het proefalarm niet uitzendt, dat bij haar te melden. De aangepaste tekeningen voor het te bouwen appartementencomplex van Sjaloom Zorg in Tholen is maandagochtend door de wel standscommissie afgetekend. De aanpassingen die twee weken gele den werden voorgesteld waren in de tekeningen verwerkt. Het was een formaliteit. „Het is wel iets verbeterd," zei architect Anthonie Dieleman, doelend op de entree die een opener karakter heeft gekre gen. Nog tot morgen (vrijdag) ligt de aanvraag voor het wijzigen van het bestemmingsplan Stadszicht II die het kleinschalig woongebouw mo gelijk moet maken, ter inzage. Het complex van CRA Vastgoed met drie bouwlagen telt 36 apparte menten, drie algemene ruimten, een berging en 22 parkeerplaatsen. Vanwege de grootte is het in strijd met het bestaande bestemmings plan. Voor Stadszicht II geldt een maxi male hoogte van 8 meter. Het woongebouw wordt 11 meter hoog, de entree 12 meter. De gemeente vindt het planologisch aanvaard baar en verleent haar medewer king. Van het rechthoekige gebouw komt de lange zijde aan Dilt te lig gen, de kopse kant aan de Burge meester van Boeijenstraat. Er komt één nieuw bestemmings plan voor alle bebouwde kommen in de gemeente Tholen. Op die manier kan het opnemen van de laatste wijzigingen en aangepaste wetgeving op het gebied van de ruimtelijke ordening efficiënter ge beuren. Uitgangspunt voor het nieuwe plan is de bestaande plano logische situatie, wat volgens de gemeente betekent dat er geen gro te wijzigingen in verwerkt zijn. Vanaf morgen (vrijdag) liggen de plannen gedurende zes weken ter inzage in de leeszaal van het ge meentehuis in Tholen. Ook via de website van de gemeente kunnen ze bekeken worden. In die periode kan iedereen erop reageren. En in augustus zijn er vier inloopavon den waar burgers met hun vragen terecht kunnen bij medewerkers van de gemeente. De eerste avond is op 15 augustus in De Wimpel in Sint Philipsland, de tweede op 16 augustus in het gemeentehuis Tho len. Voor de avonden in Sint-Maar tensdijk en Sint-Annaland moeten de data nog geprikt worden. t V Annelies Laban en Martin van Driel uit Tholen hebben een brief geschre ven aan burgemeester en wethou ders. „Ik heb maar één vraag aan de gemeente: probeer een oplossing te vinden, zodat dit niet meer gebeurt", zegt Van Driel. ,Je zou zeggen, gro tere rioleringsbuizen of een opvang- bassin, maar dat is aan de gemeente. Ik heb er geen verstand van." In een uur tijd viel er in Tholen zo'n 55 millimeter regen. Gemiddeld valt er 70 millimeter in de hele maand juli. Op verschillende plaatsen in de stad liepen kelders, keukens en kruipruimtes vol. Onder meer in de Bosstraat, de Kon. Julianastraat en de Doelweg. Ook op het bedrijven terrein was er overlast na de hoos bui, zoals bij Jansen Tholen aan de Slabbecoornweg en bij All Service even verderop. Van Driel en Laban hebben deze week een verzekeringsagent op be zoek gehad in hun woning aan de Doelweg. Bij het noodweer stroom de er water hun tuis binnen: in de hal, de keuken en de woonkamer. Ze waren op dat moment niet thuis, maar op vakantie in Noorwegen. „Dan kun je er niet direct zelf wat aan doen", zegt Van Driel. Ze kre gen een sms van de buren, die op dat moment ook wateroverlast had den. Jullie huis loopt onder water", stond erin. „We hebben toen mijn schoonouders gebeld, de familie Laban aan de Molenvlietsestraat. Ook zij hadden last van water, maar dat bleek achteraf rnee te vallen. Zij hebben toen in ons huis geprobeerd het water naar buitrn te krijgen. Het was toch wachten tot de bui over was, anders kwam het weer net zo hard naar binnen." Het was voor de tweede keer dat Van Driel water in zijn huis had. „In september gebeurde het ook. maar toen kwam het water alleen in de hal." De laminaatvloer moet er zo snel mogelijk uit, vertelde de verze- OMMNNHMMMMMMI keringsagent aan Van Driel en La ban. „Het is slecht voor de gezond heid, al dat vocht in je huis, zei hij. Nu zijn er mannen bezig met de vloer eruit te halen en om de muur in de gang opnieuw te stuken. Ook staat er een warmtekanon in de woonkamer om het vocht uit het huis te krijgen. Het is nu echt niet gezellig in onze woning. Ik ben blij dat het weer nu meezit. Dan kun je nog een beetje in de tuin zitten." Wat de precieze kosten van de scha de zijn, weet Van Driel niet. Alles wordt gedekt door de verzekering. „Ik denk toch wel gauw een paar duizend euro." In de hal was na de vorige hoosbui het laminaat al ver wijderd en vervangen door vloerte gels. Van Driel denkt dat hij in de woonkamer toch weer laminaat te rug wil. „We gokken er maar ge woon op dat het niet meer gebeurt." Toch is hij ongerust. .Je houdt je hart vast als ze weer zwaar weer af geven. Dat kan zomaar volgende week zijn." Die ongerustheid heerst ook bij Jan en Marjan Korstanje uit de Bos straat. „Vooral bij Marjan heerst de angst dat het zo weer kan gebeu ren." Bij hen is vorige week een ambtenaar van openbare werken langs geweest. „Die had ons zelf te ruggebeld, omdat ik op 6 juli naar de gemeente had gebeld." Korstanje is tevreden over de reactie van de gemeente. „De ambtenaar belde ons na zijn bezoek nog op om tips te ge ven waar we eventuele noodmate- EN VERDER... Opvang ganzen in natuurgebieden werkt onvoldoende voor landbouw Kinderen op camping beduusd van snelle vlucht uilen VERLIEFDEN ZIEN WEL HET BERKENBOSJE MAAR NIET DE HAAS DIE ERUIT SPRINGT Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Nagelkerke en haar schoonzus Thea Menheere, die samen met hun echtgenoten de camping runnen, hebben de fair georganiseerd. Het leek hen een leuk idee om zoveel mo gelijk standhouders van het eiland te trekken die zelf iets maken of doen. „Dat bleek nog best een lastige klus. want het is vakantietijd. Anders hadden we er zeker tien kra men bij gehad", zegt Nagelkerke. Ze heeft cx>k wat men sen van buiten het eiland, zoals een stel in Zeeuwse kle derdracht dat babbelaars maakt. Er zijn vijftien kramen en dat is voldoende voor een ge zellige sfeer, vindt Nagelkerke. „Ik heb al heel veel leuke reacties gehad van bezoekers en zelfs van standhouders." Zelf zorgt ze voor de catering. Op het terras is een 'oester bar' ingericht. Bezoekers krijgen verse gegratineerde oes ters voorgeschoteld. Ter plekke bereid. Net als broodjes gerookte makreel. De vissen worden iets verderop ge rookt op houtsnippers. Het is niet de eerste keer dat er een markt wordt gehouden op de camping. „De laatste keer is al zeker zeven jaar ge leden, maar toen was het meer iets braderie-achtigs. Dat vonden we eigenlijk niet zo leuk, want dat was te groot. Deze keer hebben we het zelf georganiseerd." Met niet al leen bezoekers van de camping, maar ook van buitenaf, vindt Nagelkerke de fair een succes. „We willen het elk jaar gaan doen." Het zonnetje heeft wel een nadeel. „Eigenlijk is het iets te warm", zegt Nagelkerke. „Daardoor zijn er denk ik iets minder mensen." Ook is er daardoor een onderdeel afge last. „We hadden ook een workshop kaarsen maken, maar door de warmte wil het kaarsvet niet stollen." Nagelkerke is tevreden over het aanbod op de markt. „Het is zo leuk en er is zoveel te zien en te doen. Ik sta er altijd versteld van hoe creatief mensen kunnen zijn." Zo staan Anne Huijsmans uit Stavenisse en haar vriend Gozewijn Devillé naast elkaar. Huijsmans verkoopt snoep en kunstenaar Devillé toont zijn vaardigheid in houtbe- werken. Hij geeft vaak workshops beeldhouwen in een schuur aan de Julianastraat. Gozewijn Devillé uit Tholen trekt bekijks met zijn houtbewerking tijdens de fair op camping Stavenisse. In een brief aan de provincie geeft het samenwerkingsverband aan, weinig zicht te hebben op de conse quenties van de kerntakendiscussie bij de provincie voor het cultuurbe leid in de Oosterschelderegio. Ze pleiten ervoor om 2013 als over gangsjaar te zien en dringen erop aan om spoedig afspraken te maken. De bestaande afspraak was, dat de provincie en de gemeenten eenzelf de bedrag subsidieerden. De gemeenten hebben de regionale doelstellingen op papier gezet, en daarmee ten opzichte van 2012 een bezuiniging voor de provincie gere aliseerd van 10.650 euro. In het overzicht is Musica Nautica voor totaal 5000 euro subsidie opgeno men, en de Kunstroute Tholen voor 9000 euro. De Week van de Ama teurkunst (in Tholen twee keer ge coördineerd door MusicalXpress) zou 56.000 euro moeten krijgen van gemeenten en provincie samen. Theater om de hoek 25.000 euro. De brief van het samenwerkingsver band staat op de agenda van de sta tencommissie bestuur, financiën en welzijn voor september. Snelheid spreekt Jamie Prince van wielrennen het meest aan Bij Kees Schot in de Kon. Julianastraat in Tholen liep de kelder vol. De wethouders cultuur van de ge meenten in de Oosterschelderegio hebben de gewenste inzet voor het regionaal cultuurarrangement on derling afgestemd. Ze vinden het belangrijk als een instrument waarin de eigenheid van de regio's tot uit drukking kan komen. Voor Tholen zaten vorig jaar en dit jaar Musica Nautica, MusicalXpress en Women in Rock in het arrangement. Maar de gemeente stopt met subsidiëring van beide laatstgenoemde zaken. V(x>r MusicalXpress is dat in feite achterhaald, omdat de stichting in middels failliet is. Door het wegvallen van beide zaken blijft er voor Tholen echter weinig over in het regioarrangement: WAK (Week van de Amateurkunst) en Theater om de hoek (samenwerking met Uit op Tholen). Vanwege de be oogde regionale spreiding zou Tho len graag de Kunstroute in het re gioarrangement opnemen. Ook andere gemeenten pleiten voor be houd van kunstrouteachtige evene menten in het regioarrangement, omdat hierin juist op lokaal niveau verbindingen worden gemaakt tus sen disciplines (met name muziek en beeldende kunst), en tussen pro fessionals en amateurkunstenaars.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 1