Reparatie schade aan viaduct Postweg Vincent Nooren kijkt of alles goed verloopt 'Even heb ik getwijfeld over vertrekken, toch ben ik gebleven' Stichting Corazon heeft plan voor telen van biomassa aan Eerste Dijk i T Houte SP en SGP stellen vragen over aanrijtijden politie GGD lanceert app voor teek Voor vierde jaar op rij slecht weer tijdens braderie Stavenisse Richard Lanser uit Stavenisse ziet ook kansen voor recreatie Donderdag 19 juli 2012 9 Fractievoorzitters Theo Korevaar (SP) en Bert van Een- ennaam (SGP) hebben schriftelijke vragen gesteld aan het college van b. en w. over de aanrijtijden van de poli tie. Uit een recent onderzoek van RTL-nieuws blijkt dat de politie in de gemeente Tholen in 42,8 procent van de gevallen te laat is. Daarmee staat Tholen landelijk op de vierde plaats van traagste politiekorpsen. Noodhulp Masseurs Terwijl de zon even door het grijze wolkenpak tevoor schijn komt, kleurt de lucht tien minuten later gitzwart. Met bakken komt het water uit de lucht. Regen. Het is zaterdag het onderwerp van gesprek tijdens de braderie in Stavenisse. Want komt het nog wel goed deze zomer? De jaarmarkt in de Voorstraat en op het Van der Lek de Clerqplein viel grotendeels in het water. Moet leuk blijven Wilma wint Verkeerstest Uitslag verkeerstest tag ,me jül- «jé mv- De stichting Corazon zet zich vanuit christelijke waar den in voor duurzaam wonen en leven. Als mens een hart hebben voor een beter klimaat, dat is waar het volgens Richard Lanser uit Stavenisse allemaal om gaat. Aan de Eerste Dijk bij Sint-Maartensdijk wil Lanser met Cora zon zijn bijdrage leveren. Door onvruchtbare agrarische grond om te zetten in een natuurgebied, met houtsoorten die geschikt zijn voor biomassa. Behalve voor duurzame energie ziet Lanser in het gebied kansen voor recreatief medegebruik, bijvoorbeeld een natuurijsbaan in de win ter. „Hiermee kan Tholen zich nog meer als duurzame gemeente op de kaart zetten." Werkgelegenheid Struinen door de Scherpenissepolder Groene corridor Zorg voor jezelf driedaagse Leeszaal archief gemeente gesloten Aanvoer piepers loopt sterk terug interieur hrhgoy» wem Onderzoek RTL-nieuws volgens college onvolledig Het college betreurt de lage plaats in het onderzoek, maar is niet van mening dat de hulpverlening op Tholen tekort schiet. Dat laten b. en w. weten in reactie op de vragen van Theo Korevaar. De uitgestrektheid is volgens het college één van de oorzaken voor de slechte resultaten. Een andere oorzaak is het verschil waarop korpsen hun ritten registre ren. In Zeeland gebeurt dat nog handmatig, waar dat bij andere re gio's automatisch gaat. Het komt ook voor dat de politie rit ten pas registreert na een straatroof of woninginbraak. Dit om de pak kans te vergroten. Dat de registratie later gebeurt en dus ten kosten gaat van de aanrijtijdcijfers, neemt de politie voor lief. Deze punten zijn volgens b. en w. niet in het onder zoek van RTL-nieuws meegeno men. Daarom wil het college geen conclusies trekken over de veilig heid van de burgers en de kwaliteit van het politieoptreden. Volgens het college geeft de integrale veilig- heidsmonitor een betere indicatie. Daaruit blijkt dat de politieregio Zeeland bovengemiddeld scoort. Ondanks die cijfers, heeft de politie actie ondernomen voor het verbete ren van de aanrijtijden. Met politie Midden- en West-Brabant is een overeenkomst gesloten voor nood hulp. Zo springt het korps uit Bra bant bij in Tholen. En vice versa. Dat heeft een gunstig effect op de tijden. Verder neemt de politie geen acties. Dat is het korps ook niet ver plicht. Want hoewel de landelijke richtlijn stelt dat de politie in 90 pro cent van de noodgevallen binnen een kwartier aanwezig moet zijn, is dat volgens b. en w. geen wettelijke norm, maar een streeftijd. Ook be staat er geen vastgestelde marge waarbinnen het aantal overschrijdin gen van de aanrijdtijd moet blijven. Het afgebrokkelde beton van het viaduct over de Nieuwe Postweg, waarover de Molenvlietsedijk loopt, is gerepareerd. Een week lang zijn werknemers vanTebecon uit Oud-Gastel bezig geweest met herstel werk. De aanrijdschades zijn gerepareerd, terwijl het verkeer gewoon onder en over het vladtlCt kon blijven doorrazen. Wel is er een rijstrook van de Nieuwe Postweg afgezet tijdens de werkzaamheden. VERVOLG VAN VIERDAAGSE De afdeling Tholen/Reimerswaal van het Rode Kruis is met dertien vrijwilligers actief op het evene ment. Uit Scherpenisse Chris de Neeff, Johan. Christian en Mariska van Poortvliet, uit Sint-Maartens dijk Vincent Nooren, Mare Koop man en Wilhelm Koopman, uit Tholen Stephan Baaij en Josina Be velander, uit Sint-Annaland Gerard Fase. uit Oud-Vossemeer Rens Dorst, uit Sint Philipsland Marjo Krüse, uit Hansweert Matanje de Boer. Nooren is coördinator Eerste Hulp (blarenbehandelcentrum). Hij stond gisteren op de rustplaats voor mili tairen ongeveer tien kilometer bui ten Nijmegen. „Er zijn veel blaren om te prikken. Zowel gisteren als vandaag. Op zich normaal. Degenen die zich gisteren niet hebben prik ken komen vandaag wel." Nooren is verpleegkundige maar prikt zelf niet. De post wordt door het Rode Kruis samen met de mili taire hulpverleners bemand. Er zijn artsen, verpleegkundigen en mas seurs. „Ik kijk of er genoeg materi aal is, of er goed geprikt wordt. Of alles goed verloopt. Daarvan rap porteer ik naar het management van de organisatie." De andere vrijwilli gers zijn bij andere diensten onder gebracht, zoals bij het gebouwenbe heer of de catering. ,Je vindt ze overal." Noren geniet ervan om op 'het grootste evenement voor het Rode Kruis' mensen te helpen. „Het is heel leuk om te doen. Je bent voor iedereen bezig. Zorgen dat alles goed verloopt, dat de wandelaars, maar ook de hulpverleners een leu ke week beleven." De meeste vrijwilligers overnachten in de schouwburg van Nijmegen. „Op het toneel, in de Waalzaal, in allerlei kleinere ruimtes, tot in de kleedkamers aan toe. Anderen op het Radboud sportcentrum. Daar staan ook alle bussen." Comé van der Slikke en zijn tante Marleen van Poortvliet. Rond een uur of drie verdwenen de regenjassen en paraplu's als sneeuw voor de zon. Het bracht nog aardig wat mensen op de been. Maar voor de standhouders was het eigenlijk al te laat. Slenteren over de braderie. Het re genachtige weer met een graad of zeventien op de thermometer werkt niet echt mee. Er is wel wat volk op de been, maar lang niet zoveel als gehoopt. In de Voorstraat klinkt mu ziek. Oer-Hollandse volksmuziek van een zanger met liedjes over de liefde. Halverwege de straat genie ten mensen onder een feesttent van bitterballen, bier en wijn. Ze wach ten tot de bui is overgewaaid. Want regenen, dat doet het af en aan. Soms nog geen vijf minuten. Dan is het weer drcx)g. „Vanochtend was het veel slechter", zegt Anne Maas uit Steenbergen. Ze verkoopt voor het derde jaar op rij zelfgemaakte mutsen en petten. „Even heb ik ge twijfeld over vertrekken", zegt ze. „Het ging zo tekeer." Maas is geble ven. „Nu komen er alsnog mensen. Dan is het niet voor niets geweest." Op het Van der Lek de Clerqplein zijn die ochtend vanwege het aan houdende slechte weer standhou ders vertrokken. Een marktkraam stortte zelfs in, vertelt Plony Duijn- houwer uit Scherpenisse. Ze pro beert vanuit haar stand aloë vera producten aan de man te brengen. „Volgens mij is dit het vierde jaar op rij dat het zo slecht is." Jozien den Hollander uit Hoogerhei- de, die even verderop met een kraam staat, beaamt dat. „Vorig jaar moes ten we noodgedwongen afbreken vanwege de wind. Daar hebben we nu geen last van. Nu spoelen we bij na weg." Toch blijft ze, ondanks de regen. „Maar niet tot zeven uur, hoor. Het is puur hobby. Het moet wel leuk blijven." Den Hollander staat inmiddels tien jaar op de brade rie in Stavenisse. „Ooit begonnen met een vriendin samen", zegt ze. „Zij is inmiddels gestopt, maar ik ga door." De reden dat ze blijft terug komen, is de prijs. „Hier is het nog betaalbaar", zegt Den Hollander. ,Als je 85 euro moet betalen voor een kraam, dan laat je het wel uit je lijf. Dat verdien ik niet op een dag." De regen houdt iedereen bezig. Ook Adrie Duijnhouwer uit Scherpenis se. Hij heeft wel een verklaring voor dat slechte weer. Het komt vol gens hem niet door de klimaatver andering. „Maar door de import", grapt hij. „Dat brengt slecht weer mee." Even na half drie is het droog. De regen lijkt voorbij. Re genjassen verdwijnen als sneeuw voor de zon. Paraplu's gaan dicht. Met de minuut lijkt het drukker te worden in de Voorstraat. Coby Wes- dorp neemt van de gelegenheid ge bruik en spreekt vanaf een trailer door een microfoon de mensen toe. Wesdorp heet alle mensen welkom en nodigt ze uit voor het rad van avontuur. Voor een euro mogen mensen drie keer draaien. Veel be langstelling trekt de draaischijf niet. Meer animo is er voor de verkeers test in de caravan van Veilig Ver keer Nederland (VVN). Die staat te genover de kerk. Op een bord staan tien vragen die regelrecht uit een theorie-examen kunnen komen. Vragen over voorrang, wegbelijning en verkeersborden. Vijfennegentig deelnemers noteren de vrijwilligers van VVN afdeling Tholen aan het eind van de middag. Slechts vijf be antwoorden alle vragen goed. Eén daarvan is Wilma van Haarlem uit Stavenisse. Ze wint een VVV-bon ter waarde van 15 euro. „De laatste vraag hebben veel mensen fout", zegt Bert Vermaas van VVN. Een vraag over rijden met een scootmo- biel. „Het juiste antwoord is dat je overal mag rijden, behalve op de snelweg." Voor veel standhouders is de brade rie in Stavenisse ieder jaar vaste prik. Maar niet voor kaasboer Den nis Doelman en zijn partner Inga uit 's Gravenzande. „Collega-markt- k<x>plui raadden het aan", zegt hij. „Maar wat een ellende, zeg. Van ochtend was er geen hond op straat." Veel kaas heeft hij nog niet verkocht. „Het begint nu net een beetje te lopen", zegt hij. En als het eenmaal ltxipt, dan verkoopt romige oude kaas het beste, weet de kaas boer. Als er wederom druppels val len heeft Peter van der Sterren van de Zeeuwse palingrokerij uit Poort vliet nog maar weinig vertrouwen dat het goed komt. „Je verandert er niets aan", zegt hij. „Maar verve lend is het wel." Van de 56 evene menten waar hij vorig jaar paling rookte, vielen er 45 in het water. Dat zal dit jaar niet veel beter zijn." Druk maakt hij zich er niet meer om. „Stavenisse koopt paling, dat houdt me in leven." Slechts vijf van de 95 deelnemers aan de verkeerstest van Vei lig Verkeer Nederland (WN) hadden geen enkele fout. De ver dere uitslag: 23 personen hadden één fout, 29 twee fout en 22 deelnemers drie fout. Zestien personen hadden minder dan zes vragen goed. VVN afdeling Tholen staat met de verkeerstest ook op de braderie in Oud-Vossemeer, Sint-Maartensdijk en Sint-Annaland. Richard Lanser wijst op het weiland aan de Eerste Dijk met op de achtergrond Sint-Maartensdijk. Eén ding is duidelijk: de plek vraagt om een impuls. Natuurlijk, het uit zicht is er mooi. Met verderop, on der wolken als luchtkastelen, de molen 'van Robbe' en de contouren van de smalstad. De geur van ka mille dringt zich op. Maar van enkel een leuk panorama kan niemand le ven. Schrale grond is het. Onmoge lijk voor een boer om hier een fat soenlijke boterham te verdienen. Te drassig, te laag. Een akker ligt braak, na een mislukte oogst in een vorig seizoen. Het is een beeld dat elke agrariër pijn in de ogen doet. Het veeteeltbedrijf aan de dijk lijdt een zieltogend bestaan. Hier vindt een persoonlijk drama plaats. Paar den, pony's en andere dieren zijn er al een keer weggehaald, vanwege verwaarlozing. De bedrijfsgebou wen en de grond staan te koop. Lan ser heeft zich het lot van de familie aangetrokken. De details van het verhaal doen er even minder toe. Li chamelijke problemen, financiële nood, een mens kan heel wat in zijn leven meemaken. De christen in Lanser wil er wat aan doen. Door de plek her te bestemmen voor biomas sa. Wilgen en andere snel groeiende houtsoorten zijn er voor geschikt. Lanser heeft inmiddels een balletje bij het gemeentebestuur opgegooid. Ook op een onlangs door de ge meente gehouden bijeenkomst over het toekomstig duurzaamheidsbe- leid voerde de sinds begin dit jaar in Stavenisse woonachtige voorman van Corazon het woord. Zijn bood schap: ieder mens moet zich verant woordelijk voelen voor de aarde en het klimaat. Juist bij zijn eigen ach terban moet dat verhaal soms nog landen. „Veel christenen denken dat ze in een soort van eindtijd leven en dat het er allemaal niet meer zo toe doet." Lanser gelooft in een nieuwe toe komst voor het in totaal 13 hectare grote terrein. Biomassa die in de ei gen streek kan worden omgezet in duurzame energie. Boeren uit de Staatsbosbeheer houdt samen met natuurvereniging Tholen zaterdag om half twee een excursie door de Scherpenissepolder aan de zuidkant van Tholen. De polder is onderdeel van Plan Tureluur, een grootschalig natuurontwikkelingsplan. De gids wandelt met deelnemers door na tuurgebied waar verschillende vogel soorten verblijven. Momenteel zijn dat kustvogels, zoals visdiefjes. klu ten en plevieren. Ook grazen in het gebied runderen. Een deskundige gids vertelt over planten en dieren in het gebied. Aanmelden kan bij VVV Sint-Maartensdijk of bij de gids ter plaatse. Het vertrek is vanaf de krui sing Platteweg/Gatweg/Schoondorp- seweg in Scherpenisse. De gids raadt deelnemers aan om sluitende kleding en laarzen aan te trekken. Een verre kijker is een must. omtrek zouden ook hun groene res tafval aan een dergelijke centrale kunnen leveren. Net als de gemeen te zelf, met zijn snoeiafval uit plant soenen. De in de streek werkzame natuurorganisaties zouden <x>k hun steentje kunnen bijdragen. Lanser: „Nu zie je dat dergelijke reststro men vaak tegen dumpprijzen op de markt worden verkocht en, na het nodige transport over grote afstand, ergens in een verre centrale terecht komen." De biomassa van de Eerste Dijk zou volgens hem veel beter en effectiever kunnen worden ingezet. ,Je kunt er scholen in de omgeving mee verwarmen, of een hele wijk, of je zou de energie kunnen gebrui ken in de kassen op het eiland." Ie dereen wordt volgens Lanser beter van een dergelijke oplossing, het klimaat voorop. „Meteen lever je een bijdrage aan biodiversiteit in de streek, het kan op termijn werkgele genheid creëren en de mensen krij gen er weer een stukje natuur bij." Voorlopig is Lanser nog bezig om de betrokken instanties te interesse ren voor zijn project. Het plan is ze ker nog niet tot achter de komma uitgewerkt. Kansen zijn er volgens hem genoeg. Door de reeds in het gebied aanwezige waterpartijen met elkaar te verbinden zou er een ruim twee kilometer lange natuurijsbaan in de polder kunnen ontstaan. Ook een 'survival' circuit behoort tot de mogelijkheden. Net als wandelpa den om te struinen. In gedachten ziet Lanser al een verbinding met een gebied als de Pluimpot, waar door er een heuse groene corridor zou ontstaan. In eerste instantie is het zaak om draagvlak voor het pro ject te vinden. En financiën uiter aard. De twee betrokken grondeige naren in het gebied hebben volgens Lanser positief gereageerd op het plan. De gemeente onderzoekt on dertussen de mogelijkheden om het bestemmingsplan ter plekke te wij zigen. Lanser hoopt op groen licht. „Het is belangrijk dat de eerste stap wordt gezet. Als je op kleine schaal start, en kunt laten zien dat het werkt, komt de rest vanzelf. Zien is tenslotte geloven." Het steunpunt Mantelzorg houdt van donderdag 27 tot en met zater dag 29 september een 'zorg vcx>r jezelf driedaagse' vcx>r mantelzor- gers. Tholenaren die vaak in touw zijn voor een ander krijgen de gele genheid zich volledig te ontspannen in hotel Kapellerput in Heeze. Indien ncxlig helpt een consulent van het steunpunt mantelzorg bij het zoeken naar vervangende op vang voor de thuisblijvers. Tijdens de drie dagen wordt in een aantal groepsgesprekken stil gestaan bij het zorgen. Naast gesprekken is er voldoende tijd voor ontspanning. Aanmelden kan bij mevrouw J. Heijboer. tel. 0166-668315. Er geldt een eigen bijdrage. In verband met de vakantieperiode is de leeszaal van het archief van de gemeente Tholen volgende week gesloten. Van maandag 23 juli tot en met vrijdag 27 juli is de ruimte dicht. Na deze week is de leeszaal weer geopend volgens de reguliere openingstijden, van maandag tot en met donderdag van negen uur tot half vijf. De GGD Zeeland heeft een app ge lanceerd met informatie over teken en tekenbeten. GGD Teek app is de eerste app van de Zeeuwse GGD en is gratis verkrijgbaar voor bezitters van een iPhone of iPad. Het teken seizoen is in volle gang en daarom vindt de GGD aandacht voor deze beestjes erg belangrijk. Ze kunnen de ziekte van Lyme veroorzaken. Omdat mensen hun informatie steeds meer digitaal zoeken, wil de GGD daarop aansluiten met de app. Die biedt onder meer informatie over het herkennen van teken en te kenbeten, waar teken zijn. hoe een tekenbeet voorkomen kan worden en wat men moet doen bij een beet. Daarnaast bevat de app een anima tiefilmpje waarin wordt uitgelegd hoe een teek moet worden verwij derd. Ook kan via de app melding worden gemaakt bij de Tekenradar waar en wanneer iemand gebeten is. De aanvoer van aardappelen naar de veiling in Sint-Annaland loopt sterk terug. Het oogsten is door de vele regenval steeds moeilijker gewpr- den. Dinsdag werd slechts 12 ton onder de klok gebracht tegen 108 ton vorige week donderdag. Woensdag 18 juli: Frieslander 27- 30. Nicola 37, Eigenheimer 46- 48. bonken 56, drielingen 8-10, bonken 28-35. Aanvoer 38 ton. Dinsdag 17 juli: Doré 56, Frieslan der 30, Nicola 37, Eigenheimer 50. bonken 66, drielingen 10. Aanvoer 12 ton. Maandag 16 juni: Ddré 47, Fries lander 19-26, Eigenheimer 41bon ken 56-61. drielingen 10. kriel 28- 42. Aanvoer 67 ton. Vrijdag 13 juli: Frieslander 18-22, Eigenheimer 31-33, Bildtstar 32-37. bonken 59-60, kriel 29-40. Aanvoer 103 ton. Donderdag 12 juli: Doré 46, Fries lander 18-25, Nicola 33-35, Eigen heimer 32-34, bonken 58-60, drie lingen 10-11, kriel 28-42. Aanvoer 108 ton. Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl Advertentie I.M. SflllQM»

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 9