Nieuwe bedrijven 'Uitbreiden leidt tot omzetverlies en mogelijk sluiting buurtsupers' Molensteen Nijverheid gescherpt voor het malen van fijner meel Bü Werkman stelt vragen over duikincidenten Gemeente Tholen betaalt 86% rekeningen op tijd Uitbater The Sixties Tholen start hotel-eetcafé in Bergen ZONNE-ENERGIE Herstellen van snijvlak op maalzolder is werk voor specialist Lievensberg opent longpunt Schorrenmatten bij Stavenisse DÉ SPECIALIST IN Donderdag 19 juli 2012 5 Uitruk hulpdiensten hoge kosten Inschrijving in het Handelsregister van nieuwe bedrijven op Tholen en Sint Philipsland. Tholen Oud-Vossemeer Sint-Annaland Stavenisse Sint-Maartensdijk Scherpenisse Sint Philipsland <67 STARTEND ONDERNEMER? Bel (01661-61 25 09 voor een verzekeringsadvies op maat! Spar-directeur over grotere supermarkten in Tholen en Sint-Annaland Met de uitbreiding van de nieuwe supermarkten voor Cl000 en Aldi in Tholen en Cl000 in Sint-Annaland, wordt het voor de kleinere buurtwinkels als Spar Van Ommen in Oud-Vossemeer en Attent Jansen in Poort vliet moeilijk om overeind te blijven. Spar De Berg in Sint-Philipsland en Spar Van Ommen in Sint-Maartens dijk en Scherpenisse vrezen voor omzetverlies. Spar Holding stapt naar de Raad van State nu de gemeente vasthoudt aan de uitbreiding van 1900 vierkante meter supermarkt. Onze missie De molenstenen van de Nijverheid in Sint-Maartensdijk worden gescherpt. De stenen maalden niet goed meer, het meel was niet zacht genoeg, zegt vrijwillig molenaar Jos Guequièrre. De bovenste steen is klaar. Het is de draaiende steen (de loper), de onderste steen ligt stil (de ligger). Afstand Medio september gaan de deuren open Jong en oud Ook slapen Betrokken Energy Systems Onderzoek MKB-Nederland nciar betalingsgedrag Gemeenten betalen bijna een kwart facturen van de facturen te laat. Dat blijkt uit een onderzoek van Dun Bradstreet op verzoek van MKB-Nederland, waarbij circa 150.000 rekeningen aan gemeenten onder de loep zijn genomen. Er is een ranglijst gemaakt met 357 ge meenten. De gemeente Tholen eindigt met plaats 46 boven het gemid delde als het gaat om de snelheid van rekeningen betalen. Tholen be taalt 86% van de ontvangen rekeningen op tijd, terwijl het landelijk gemiddelde op 77,5% staat. Bij Tholen is het percentage geba seerd op de ervaring van 44 bedrij ven met het versturen van rekenin gen naar de gemeente. Daarvan is er bij 38 op tijd betaald. Van zes be drijven werden de rekeningen twee dagen na het verstrijken van de be talingstermijn voldaan. Volgens de onderzoekers is er over het geheel gezien weinig verbeterd in het betalingsgedrag van gemeen ten. Vorig jaar werden er 77.3% van de rekeningen op tijd betaald, dus de verbetering is marginaal met een stijging van 0,2%. De gemeenten Ameland en Landerd zijn de enige twee gemeenten met een 100% sco re van alle onderzochte rekeningen (respectievelijk van 44 en 42 bedrij ven). De gemeente Castricum is hekkensluiter. De Noord-Hollandse gemeente betaalt 41 procent van de rekeningen te laat, met een gemid delde overschrijding van de bet alingstermijn van 30 dagen. Steen bergen staat op de 100ste plaats. De lokale overheden blijven vol gens het onderzoeksbureau met hun betalingsgedrag ver achter bij de rijksoverheid, waar inmiddels 90 procent van de facturen binnen 30 dagen wordt betaald. De gemiddel de overschrijding van de betalings termijn is gedaald van tien naar ne gen dagen. MKB-Nederland vindt de uitkom sten van het onderzoek teleurstel lend. De ondernemersorganisatie zet zich sinds 2009 in om overhe den aan te sporen sneller hun reke ningen te voldoen. De verbetering die het betalingsgedrag van ge meenten sindsdien liet zien, lijkt nu te stagneren. Juist in deze econo misch zware tijden kunnen te late betalingen ondernemers in liquidi teitsproblemen brengen. Straks moeten overheden voor elke rekening die zij niet binnen 30 da gen voldoen, een boete betalen van 40 euro plus acht procent van het factuurbedrag. De nieuwe wet die dat bepaalt, is vlak voor het zomer reces door de Tweede Kamer aange nomen. De Eerste Kamer moet zo snel mogelijk volgen, zodat de wet nog eind dit jaar in werking kan tre den. Thools VVD-statenlid Jack Werkman uit Scherpenisse heeft de pro vincie vragen gesteld over duikincidenten. Dat deed hij naar aanlei ding van het duikincident bij Poortvliet, zondagmiddag 8 juli. Daar zochten hulpdiensten tevergeefs naar een vermiste duiker. Later bleek niemand vermist. Het voorval ontstond door miscommunicatie tussen de duikers. Werkman wil loze meldingen zo veel mogelijk voorkomen, zonder dat de veiligheid in het geding komt. Een uitruk van hulpdiensten brengt hoge kosten mee. Loze mei- dingen bij duikincidenten komen niet alleen in Tholen, maar in heel de provincie voor. Werkman wil daarom van de provincie weten hoe de informatievoorziening over de gevaren van duiken geregeld is. „Hoe betrekt de provincie gemeen ten met duikgebiedenón het infor matieproces? En is de provincie be reid om duikers en duikverenigin- gen te informatie over de risico's?" Het statenlid stelt in zijn brief rich ting gedeputeerde staten voor om de informatievoorziening in samen werking met gemeenten en de vei ligheidsregio Zeeland te laten ver lopen. Voordat werkman, die ook raadslid is. de vragen aan g.s. stel de, overlegde hij met de Thoolse burgemeester Nuis voor het duikin cident bij Poortvliet. Thools isolatie- en montagebedrijf. Gildenstraat 6, het isoleren van luchtkanalen, koel- en cv-leidingen, eenmanszaak H. Opree, gevolmach tigde mevr. F.M.C. Opree-de Lange. La Plaza Roosendaal, Schelde-Rijn- weg 32, het treffen van voorberei dende handelingen vooreen horeca- onderneming, Biggelaar 4 in Roos endaal, eenmanszaak W.T. Neder- Prestige, Cornelis Frankenstrat 19, het treffen van voorbereidingen voor het openen van een schoonheidssa lon, Buitenvest 36 te Bergen op Zoom, eenmanszaak Armine Ara- keljan uit Leselidse, Sovjet Unie. Smits-Deurvorst Beheer b.v., Vrij- berghsedijk 2, beleggings-, beheer-, onroerende zaak- en holdingmaat schappij, bestuurders mevr. F.E.M. Smits-Deurvorst en P.A. Smits. Oud Vrijberghe b.v.. Vrijberghse- dijk 2, landbouwbedrijf, directeur grootaandeelhouder Smits-Deur vorst Beheer b.v. Den Engelsman lijmwerken, Julia- nastraat 30, eenmanszaak Pieter Mattheus den Engelsman. Jakub Zygmunt klusbedrijf, Voor straat 29, eenmanszaak J. Zydgmunt uit Skwierzyna, Polen. Schildersbedrijf Mario, Hammersk- joldstraat 5, eenmanszaak Mario Spuijbroek uit Delft. Beheermaatschappij Weggemans b.v., Sportlaan 4, afsplitsing verle den R.J. Weggemans Beheer b.v., directeur-grootaandeelhouder R.J. Weggemans. Alex tuinidee. Oostsingel 3, aanleg gen en onderhouden van tuinen, ontwerp en advies, eenmanszaak A.A. Maassen uit Rotterdam. Van de Breevaart ICT, Molenweg 50. webdesign, adviesbureau op het gebied van iet en het oplossen van computerproblemen, eenmanszaak Jos Adriaan van de Breevaart, ge volmachtigde Albert Jan van de Breevaart. Ben de Rooy Car-wash, Industrie weg 8a, autowasstraat, nevenvesti ging van Ben de Rooy Car-repair b.v. RegioBank' lid van AdfiZ 'FD Burgemeet 25.4693 CJ Poortvliet - Raiffeisenstraat 2, 4697 CG Sint Annaland 7; (0166) 61 25 09 - F: (0166)61 29 12 - info-Soverbeeke.nl I: www.overbeeke.nl nr.ieie diensten hypothekei Advertentie I.M. Arjan van Ommen en Spar-direeteur Sjaak Kranendonk voor de vestiging in Sint-Maartensdijk. Volgens algemeen directeur Sjaak Kranendonk van Spar Holding gaat het belang verder dan de Spar. „Er bestaat een groot risico dat winkels het in de andere woonkernen niet volhouden. Er komt 1900 vierkante meter winkeloppervlakte bij op de 5400 vierkante meter die er nu is. Dat is 37 procent. Dat is niet weinig voor een gemeente als Tholen. Het gaat om 1100 vierkante meter in Tholen en 800 vierkante meter in Sint-Annaland." In beide gevallen betreft het nieuwbouw. In Tholen komen de twee aan het Terraplein in de nieuwe wijk Vestetuin, in Sint- Annaland aan de Spuistraat als on derdeel van het havenplan Sint-An naland. Spar heeft er bij de gemeente op aangedrongen het aantal vierkante meters voor de uitbreiding van de supermarkten te beperken. „We zijn niet tegen een stukje uitbreiding, maar dit is veel." In een aantal ge sprekken heeft de directie van Spar geprobeerd b. en w. op andere ge dachten te brengen. Op 12 april sprak Kranendonk voor het laatst met wethouder Hommel (economi sche zaken) en Hoek (ruimtelijke or dening). „Er was geen ruimte voor een oplossing." Spar stapt nu naar het hoogste algemene bestuursor gaan van het land. Net zoals autobe drijf Van Burgh uit Tholen die be zwaren maakt tegen de komst van de appartementen aan het Terreplein naast zijn bedrijf. Volgens Arjan van Ommen hebben de ondernemers drie jaar geleden al bij de gemeente aan de bel getrokken over het nieu we beleid. „We hebben toen geen gehoor gevonden. Er is een nieuwe wethouder gekomen, maar die heeft niet doorgepakt. We zijn door de tijd ingehaald. In Vestetuin komen flink wat meters extra. We zijn bang dat Erik Jansen van Attent uit Poortvliet en ik in Oud-Vossemeer klanten gaan verliezen." Toen b. en w. niet bereid bleken tot een heroverweging, werd de hulp van Spar Holding ingeroepen. Volgens Kranendonk hanteren b. en w. verkeerde uitgangspunten. .Zo wel de gemeente als de provincie willen zoveel mogelijk voorzienin gen in stand houden. Maar het effect van de uitbreiding met zoveel vier kante meters gaat een verschuiving in het klantenpatroon geven. Een deel van de klanten die nu bij ons boodschappen doet, raken we kwijt. Door dat verlies houden we minder omzet over om de winkels te kunnen exploiteren." Het gaat volgens hem om het effect van de vergroting in Tholen en Sint- Annaland samen. „De formule van onze buurtsupers als winkel voor dagelijkse boodschappen is bekend. Die heeft een beperkte omvang. We weten dat klanten vaak eerst elders boodschappen doen en dan bij ons voor aanvullende boodschappen ko men. Dat is ook onze rol. Daar ma ken we ons geen zorgen over. Van belang is de leefbaarheid. Uit lande lijke onderzoek blijkt dat mensen het belang van een winkel in de naaste omgeving nog hoger aans laan dan de aanwezigheid van een huisarts, school of openbaar ver voer. Ze vinden het prettig om er hun dagelijkse boodschappen te doen. Mensen kunnen er elkaar tref fen." Volgens Kranendonk vervult de on dernemer in de gemeenschap ook een belangrijke rol. Hij sponsort verenigingen, stelt prijzen beschik baar, zit in het bestuur van de onder nemervereniging. „Het bevorderen van de leefbaarheid hoort bij onze mmmmammmmmmmmm ,iiiiiut nmiiiiiM Vrijwillig molenaars Jos Guequièrre (rechts) en Mare Polderman bij de herstelde loper van de Nijverheid. De loper hangt in de steenkraan. Het scherpen van de stenen is een specialistisch werk. Het wordt ge daan met een kneushamer (voor het verdiepen van de entree van de lo per) en een scherphamer (voor het bijwerken van de uitslagen). Niet iedereen kan dat. Er liggen twee koppels maalstenen in de Nijver heid die in 1868 werd gebouwd. Om de stenen weer scherp te krijgen, is Hans Titulaer uit het Limburgse Plasmolen gevraagd. Hij heeft een molenstenenmakerij. Vol gens zijn website het enige bedrijf in Europa waar voltijds molenste nen worden gemaakt. Titulaer repa reert ook stenen en doet dat dus ook in Sint-Maartensdijk. Hij is ook ver bonden aan de Witte Molen in Nij megen waar op ambachtelijke wijze biologisch geteelde granen worden gemalen. Het scherpen veroorzaakt veel stof. Als Guequièrre een van de ramen openzet, stuift het grijze fijne spul over de maalzolder. In de stenen zit ten gaten voor een ijzer die in de steen grijpt om ze goed op elkaar te houden. Het zogeheten asgat was te ruim geworden. Titulaer heeft dat weer kleiner gemaakt. De stenen zijn afleomstig uit de Eiffel, zegt de molenaar. Vulkanisch gesteende: basaltlava. „Het is poreus. Daardoor heeft het van zichzelf al snijvermo- gen." Tegenwoordig zijn er ook al exemplaren van beton, maar die gaan volgens hem niet zo lang mee. Aan de steen is te zien dat hij in de loop der tijd flink dunner is gewor den. „Als hij nog dunner wordt, dan gaat hij naar onder." De loper wordt dan ligger. De 'molen van Robbe' zoals hij in de volksmond genoemd wordt (naar de laatste molenaar Willem Robbe) was tot 1966 in ge bruik. De Nijverheid werd door de gemeente in 1985 gerestaureerd. missie. Wij denken dat de schade voor de leefbaarheid groter is dan de economische schade." Zeker wanneer er een winkel zou moeten sluiten is de schade volgens de di recteur groot. „Als een winkel een maal gesloten is, dan komt hij niet meer terug." De gemeente stelt de toekomst voor de supermarktbranche te rooskleu rig voor, zegt hij. „De omzet die nu uit de vierkante meters op Tholen gehaald wordt, ligt nu al onder het landelijk gemiddelde. Dan heb je eigenlijk al te veel vierkante me ters." Ook wat de groei voor de ge meente betreft, zit Tholen aan de optimistische kant, vindt hij. „De gemeente gaat uit van een stijging van 1000 inwoners tot 2015, het centraal planbureau voor de statis tiek voorziet een groei van 200 tot 2020. Bovendien ligt het gemiddel de inkomen in de gemeente onder het landelijk gemiddelde. Dan wordt er nog eens bijna 40 procent winkelruimte toegevoegd waar on der normale omstandigheden al geen ruimte voor is." Om meer omzet te generen zullen Aldi en Cl000 volgens de directeur acties gaan houden. .Xe zullen de klanten gaan verleiden om te kopen om de ruimte rendabel te maken." Het argument om te zorgen dat Tho- lenaren op het eiland blijven als er grotere supermarkten in Tholen ko men, wijst hij naar het land der fa belen. „In Halsteren en Bergen op Zoom zijn zaken met een ander aan bod. Mensen gaan winkelen. De trek naar Halsteren en Bergen op Zoom houd je niet tegen." Volgens Kranendonk denkt de ge meente te lichtvaardig over de risi co's. „Als de buurtsupers 20 pro cent omzet gaan verliezen, dan haal je de bodem onder de winkels van daan. Dan verdwijnen ze, maar dan verdwijnt ook de mooie infrastruc tuur van winkels die Tholen heeft. De draagkracht van onze onderne mers is bekend. We zijn niet tegen concurrentie, maar wel tegen duur zame ontwrichting door verlies van omzet en verlies van klanten." Van Ommen schetst de gevolgen van de sluiting van de vestigingen in Oud- Vossemeer en Poortvliet: „Mensen zullen veel verder moeten gaan rij den. De gemiddelde afstand in Ne derland tot een lokale supermarkt is 900 meter. Voor Zeeland is de af stand groter. Als er hier winkels ver dwijnen, dan wordt dat 5 tot 10 ki lometer. Voor mensen die minder mobiel zijn, wordt dat een pro bleem." Hij herinnert zich de woor den van juffrouw Minderhoud in Scherpenisse bij de opening van de dorpswinkel in oktober 2010: „Haar emotie en de machteloosheid over het feit dat een dorp leegloopt als er voorzieningen verdwijnen. De ge meente staat nu voor de keus. Ze is zich niet bewust van de risico's." Volgens Kranendonk houden de on dernemers nu ai hun adem in. „Als de omzet daalt, dan heeft dat ook ge volgen voor het personeel. Nu al wordt er aan getwijfeld om contrac ten te verlengen." In het zwartste scenario schetst Kranendonk een verlies van 80 tot 90 banen. Het Lievensberg ziekenhuis in Ber gen op Zoom opent op 4 september een zogeheten longpunt voor long patiënten. Dat is een ontmoetings plaats waar mensen met een long aandoening ervaringen kunnen uit wisselen en antwoord krijgen op vragen. Het longpunt is een samen werkingsverband tussen het zieken huis, het Astma Fonds en het Bergs Eerstelijns Netwerk. Dinsdag 4 sep tember is de officiële opening van het punt. Het thema van die dag is: longaandoening vroeger en nu. De komende maanden staan diverse bijeenkomsten op de agenda. Zo is het thema op 9 oktober 'Longziek ten, wat u wilt weten: vraag het de longarts'. De bijeenkomst daarna, op 20 november, gaat over het inha leren van medicijnen. In de toe komst moeten vrijwilligers het Bergse longpunt draaiende houden. Het longpunt is het 24ste in Neder land. NIOZ, het instituut voor zeeonder- zoek uit Yerseke, gaat schorrenmat ten uitzetten in de Oosterschelde. Dat zijn kokosmatten waarin slijk- gras groeit. NIOZ wil de matten uit zetten op de Slikken van den Dorts- man bij Stavenisse, Sint-Annaland en bij Rattenkaai, de voormalige ge tijhaven aan de Oosterschelde. Het gaat om een experiment van in to taal 180 vierkante meter slijkgras. Dat is afkomstig uit Swansea Bay, Wales. Het gras geldt tegenwoordig als een beschermde soort. Voor het uitzetten van de matten is geen aan vullende vergunning vereist, stelt de provincie Zeeland. Aan de Hogeschool Zeeland in Vlissingen zijn de volgende Thool se leerlingen geslaagd: BEDRIJFSECONOMIE Tholen: Jochem van Dijke. Oud-Vossemeer: Birgit Raats. COMMERCIËLE ECONOMIE Oud-Vossemeer: Rita van Til- beurgh. LERAAR BASISONDERWIJS Sint-Annaland: Nikki den Ouden. Sint-Maartensdijk: Anne Scherpe nisse. SOCIAAL PEDAGOGISCHE HULPVERLENING Tholen: Patricia Niemantsverdriet. MAATSCHAPPELIJK WERK EN DIENSTVERLENING Sint-Annaland: Bianca Ridderhof. Sint Philipsland: Angela van de Repe. AQUATISCHE ECOTECHNOLO- GIE Tholen: Maarten Hoftijzer. Sint-Annaland: Mireille van der Klooster. Een eetcafé en hotel beginnen in een tijd van economische malaise. Je moet het als horecaondernemer maar durven. Toch gaat René van Ee, uitbater van The Sixties in Tholen, de uitdaging aan. Medio september opent hij in het voormalige pand van Beursplein V op het Beursplein in Bergen op Zoom een eetcafé en hotel met zes kamers. Over het hoe en wat laat Van Ee nog niet veel los. Evenals over de naam. Eigenlijk heeft de Tholenaar nooit gedroomd van een eetcafé over de brug, zegt zijn partner Tatjana Han sen ,J*ené zei altijd: niet naar Ber gen." Totdat projectontwikkelaar August-Jan van Hapert, directeur van beleggingsmaatschappij Gebri uit Bergen op Zoom. hem benader de. „Op zijn verzoek is René toch gaan praten", zegt Tatjana. Met als gevolg een bezoek aan het pand. „Wat een ellende. Rode pluche muren. Com pleet uitgeleefd." Na een tweede be zoek hebben de Thoolse horecaon dernemers de knoop doorgehakt. .iJolleke Beer, de voorloper van Beursplein V. liep altijd goed", zegt Tatjana. „Dus het moet kunnen." Van Ee wil het liefst op 1 september de deuren openen. Tatjana vraagt zich af of dat realistisch is. „Natuur lijk willen we zo snel mogelijk be ginnen, maar de bouwvak zit ertus sen En er moet nog ontzettend veel gebeuren. Vijftien jaar lang is er geen onderhoud gepleegd aan het pand." Over de nieuwe inrichting wil Tatjana niet veel kwijt. „Het zal Bergenaren zeker bevallen", zegt ze. „Jong en oud moet zich hier thuis voelen." Dat betekent livemuziek en optredens. Maar geen disco voor de jeugd, zegt Tatjana nadrukkelijk. ,J9ie tijd hebben we gehad. We wil len het rustiger aan doen." Van Ee runt met zijn partner bijna dertien jaar The Sixties in Tholen. Dat loopt goed. zegt Tatjana. „We gaan op dezelfde manier in Bergen op Zoom aan de slag. Dat betekent eten voor een goede prijs-kwaliteit- verhouding." Er komt een lunch- en avondkaart. „In grote lijnen hetzelf de als in Tholen. Wat anders is, zijn de prijzen. „In Bergen heb je nu eenmaal hogere kosten", verklaart Tatjana. Toch proberen de twee ho recaondernemers de drempel zo laag mogelijk te houden. „Dat is een sport. En daar heb ik veel voor over. Al moet ik 24 uur per dag wer ken." Naast eetcafé kunnen gasten in het nieuwe onderkomen op het Beurs plein ook overnachten. Het hotel heeft zes kamers, zegt Tatjana. „De mogelijkheid bestaat dat er nog drie kamers bij komen. Dat is vooralsnog toekomstmuziek. Eerst de deuren openen." Van Ee huurt het pand van Gebri. „Alleen de inboedel is eigendom." Nadat de bank vorige week maan dag groen licht gaf, zijn de 21 perso neelsleden meteen begonnen met de verbouwing. Jedereen werkt mee", zegt Tatjana. „Die betrokkenheid is geweldig." Vacatures gaan de deur niet uit. „We doen het met ons huidi ge personeel. Dat moet lukken." Wel hebben René en Tatjana de afgelo pen weken minstens dertig sollicita tiebrieven ontvangen. „Die mensen moeten we helaas teleurstellen." Tatjana kan er wel om lachen. „Er was nog niets officieels en dan toch zoveel reacties." De nieuwe horecagelegenheid in Bergen op Zoom is straks zeven da gen in de week geopend. Rene en Tatjana wisselen de dagen af. „Het moet niet zo zijn dat het ten koste gaat van The Sixties. Daar waken we voor." üiciliaweg 2 0166 654335 I 4697 RV I Smt-Annaland Advertentie I.M. ijskou^:

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 5