'Als je gaat trekken, is er eigenlijk maar één ultiem land: Australië' 'Met cijfers heb ik nooit wat gehad, verdiep me liever in oude culturen' Andere prioriteiten om er mooier uit te zien Studiehoofd Öart-Jan Duyster uit Tholen gaat studeren in Leiden Donderdag 19 juli 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Geen relatie, baan, eigen huis of andere vaste lasten. Vol ledig vrij. En daar geniet Ellen Hage (23) met volle teu gen van. De Setallandse is anderhalve week terug uit 'the land down under'. Oftewel, Australië. Het back- packland bij uitstek. Negen maanden heeft ze er ge woond, gewerkt, rondgereisd en vrienden gemaakt. „Een fantastisch land. Ik ga hoe dan ook terug. Maar nu eerst een baan." Niet goedkoop Tasmaanse duivel Ellen Hage uit Sint-Annaland na negen maanden terug met Uggs Stapelbedden Great Barrier Reef Bijkomen op strand Dijk bij schietbaan Setalland uit plan Speelmeerdaagse voor de jeugd Sommige scholieren hebben al moeite met Nederlands. Laat staan dat ze vrijwillig voor Grieks en Latijn kiezen. Bart-Jan Duyster (17) uit Tholen is zo'n scholier. Hij koos op 't Rijks in Bergen op Zoom bewust voor de twee klassieke talen. Na zes jaar heeft hij zijn gymnasiumdi ploma op zak. De komende vier jaar gaat hij zich in Lei den verdiepen in de oude culturen van de mediterrane wereld. Eenzijdig Dik salaris Woonruimte Natuurplan De keuze voor Australië was snel gemaakt. „In het Frans, Spaans of Duits kan ik mezelf niet redden", zegt ze. „Die landen vielen af." Het moest een Engelstalig land worden. Daar was Ellen snel over uit. Ze twijfelde over Noord-Amerika of Australië. „Als je gaat backpacken (rondtrekken met een rugzak) is er maar één ultieme bestemming: 'the land down under'. De nacht voor vertrek deed Ellen geen oog dicht. Zo zenuwachtig was ze. „Ik dacht, ik ga niet meer." Toch zette ze door. Een vriendin bracht haar naar Schiphol. Met gemengde gevoelens nam ze afscheid en stapte in het vliegtuig. Op naar Londen. De eerste tussenstop van de ruim dertig uur durende reis. „Vanuit Londen kon ik nog terug. Dat stelde me ge rust." Eenmaal hoog in de lucht, twijfelde Ellen geen moment meer aan haar keuze. Ellen is alleen aan de reis begonnen. „Veel vrienden konden niet vanwe ge werk, relatie of andere verplich tingen", zegt ze. Die zorgen had de Setallandse niet. Ondanks dat ze al leen ging. heeft Ellen zich geen mo ment eenzaam gevoeld. Ze verbleef negen maanden lang in jeugdherber gen. „Met zes man op een kamer leer je genoeg mensen kennen. Iede re keer moet je weer uitleggen waar je vandaan komt en waar je heen gaat. De standaard vragen die back packers aan elkaar stellen." Van de negen maanden in Australië heeft ze een half jaar in Sydney ge woond. Daar werkte Ellen vier da gen in de week in Luna Pare. een pretpark tegenover het wereldbe roemde Opera House. „Beugels van de achtbaan controleren, kaartjes verkopen en klachten aanhoren van ontevreden bezoekers. Best leuk werk. Maar belangrijker: het ver diende goed." Ellen kreeg 20 dollar per uur. Vijf dollar boven het mini mumloon. „Het lijkt veel geld. maar het levensonderhoud in Australië ligt vele malen hoger dan in Neder land. Zo kost een pak yoghurt al snel vijf dollar. En een overnachting in een hostel 28 dollar. Zonder werk moet je van goede huize komen wil je het negen maanden volhouden. Wat dat betreft, zijn er goedkopere landen om rond te reizen." De vier maanden dat ze niet werkte, reisde ze rond. „Ik vloog overal heen", zegt Ellen. „Niet goedkoop, wel zo makkelijk." Zo ging Ellen met een jongen die ze had leren ken nen in het hostel naar Perth. „In de hoop dat daar meer werk was." Het tegendeel bleek het geval, dus vloog Ellen terug naar Brisbane, ten noor den van Sydney. Met Mariene een Duits meisje dat ze leerde kennen in het hostel, vloog Ellen naar Tasma- nië. Een eiland ten zuidoosten van het Australische vasteland. Daar heeft Ellen meegedaan aan een drie daagse excursie. „Echt een schit terend eiland", zegt ze. „Het was groter dan ik had verwacht. Verge lijkbaar met Ierland. Met soortgelijk weer: bewolkt en regen." Regen heeft Ellen niet gehad. Integendeel. Met 25 graden en zon was het bij zonder goed weer. De gevreesde Tasmaanse duivel, een 60 centimeter lang vleesetend zwart-wit gekleurd buideldier, heeft ze niet gezien. Wel kangoeroes. Na een week keerde ze terug naar het vasteland. Naar Mel bourne. Vanuit die stad maakte ze een tocht langs de Great Ocean Ro- De Twaalf Apostelen, een formatie kalkzand rotsen aan de zuidkust van Australië is één van de hoogtepunten uit haar reis. aan, op vierenhalf uur vliegen van Sydney. „Eindelijk rust", zegt ze. „Daar heb ik een week aan het strand gelegen. Heerlijk." De lokale bevolking verklaarde haar voor gek. Ellen Hage kreeg een warm onthaal op Schiphol, vrienden en familie stonden haar met een canvasspandoek op te wachten. ad. Een weg van 240 kilometer langs de zuidkust van Australië, die onder andere langs de Twaalf Apos telen voert. Dat is een formatie van twaalf kalkzandsteen rotsen die vlak voor het zandstrand van het Port Campbell National Park uit zee ste ken. De rotspartij is vernoemd naar de twaalf apostelen van Jezus. „Het is een route die haast iedere back packer doet", zegt Ellen. Ze verbleef al de tijd in hostels. Dat de kwaliteit daarvan uiteenloopt, weet ze inmiddels uit ervaring. „In Perth kreeg ik het idee dat het ge bouw ieder moment kon instorten", zegt ze. „Daar heb ik maar één nacht geslapen." Ook is het niet overal even schoon. „In Sydney was het hostel schoon en goedkoop. Je slaapt met vier tot zes personen op een kamer, fn stapelbedden. Ik probeerde altijd het onderste bed te bemachtigen. Bovenin slaapt niet lekker. Wel hoor je altijd het ge kraak van de bedden. En privacy heb je heel weinig. Nee, het slapen in de hostels zal ik niet missen. Wel de contacten met andere backpac kers. Ellen heeft in die negen maan den veel vrienden gemaakt. Zo leer de ze in het hostel jongens en meiden kennen uit België. Frank rijk, Duitsland en Nederland. „De jongste was 19, de oudste 30", zegt ze. „Dit najaar komen we samen in Duitsland voor het Oktoberfest. Een soort reünie." Heimwee naar huis heeft ze zelden gehad. Via het computerprogramma Skype en netwerksite Facebook on derhield ze contact met het thuis front. „In ieder hostel staan compu ters met internetaansluiting", zegt ze. „En anders kun je wel terécht in een van de vele internetcafés." Of ze leende af en toe een laptop. Met haar oma, die geen computer heeft, hield ze telefonisch contact. „Wel vond ik het af en toe lastig dat ik die mooie momenten niet met vrienden en fa milie kon delen." Wat veruit de meeste indruk heeft achtergelaten is The Great Barrier Reef, 's werelds grootste koraalrif. „Gesnorkeld en tussen de schildpad den gezwommen. Echt super mooi." Ook de outback, het binnenland van Australië maakte indruk. Sommige delen van dit gebied zijn woestijn achtig met temperaturen die in de zomer tot boven de 50 graden oplo pen. De outback van Queensland be staat daarentegen uit tropisch regen woud. Ellen verbleef enkele dagen op een range in Southern Australia. Met quadbikes, vierwielaangedre- ven wagentjes, reed ze door het uit gestrekte landschap terwijl de kan goeroes naast haar mee sprongen. „En snel dat ze zijn, die kangoe roes." Ook zag ze koala's in de boom hangen, ,2e zien er schattig uit, maar kunnen ontzettend gemeen zijn." Na maanden rondreizen, werken en weinig rust vloog Ellen naar Fiji. Een eilandgroep in de Grote Oce- „Op een middag komt er een plaat selijk vrouwtje aangelopen die niet begrijpt wat ik op het strand doe. Ze vond het maar wat raar om met 28 graden aan het strand te liggen. Het was immers winter daar." Na een week goed uitrusten moest Ellen terug naar Australië. Een deel van haar bagage had ze daar ach tergelaten. „In Sydney heb ik af scheid genomen van de mensen in het hostel en ben vertrokken. Eerst naar Singapore, daar overgestapt op het vliegtuig naar Londen en ver volgens naar Amsterdam. Ruim tweeëndertig uur." Op Schiphol staan haar vader, zus, zwager, schoonzus, nichtjes en drie vrien dinnen haar 's ochtends op te wach ten met een canvasdoek. „Een war me ontvangst", zegt ze. Thuis duikt ze pas 's avonds in bed. Last van een jetlag heeft Ellen niet of nauwe lijks gehad. „Wel wat moe, maar verder nergens last van." Nog geen week thuis is de Setallandse alweer druk in de weer. „Werk regelen'', zegt ze. „Dat staat nu echt voorop. En afwachten of ik ben aangenomen op de Politieacademie." Ellen wil de opleiding tot rechercheur gaan volgen. „Lukt dat niet, dan probeer ik het als mediator (bemiddelaar)." Eerder studeerde ze hbo-rechten. Maar daar is op dit moment weinig werk in te vinden. Op de vraag of ze nog eens terug gaat naar Australië antwoordt Ellen volmondig 'ja'. „Er is nog zoveel dat ik niet heb gezien", zegt ze. ,Zo wil ik nog heel graag een keer naar Uluru, of Ayers Rock zoals de reus achtige rotsformatie in het midden van Australië ook wel bekend staat. En het westen van Australië, daar heb ik ook te weinig van gezien. Maar backpacken, dat doet ze niet meer. „Die tas is vreselijk zwaar en onhandig", zegt ze. „De volgende keer neem ik een rolkoffer mee." Negen maanden van huis kan na tuurlijk niet zonder cadeautje. „Voor mijn vader heb ik een hand geschilderde boomerang meegeno men", zegt ze. „En Uggs voor mijn zus, laarzen van schapenleer en schapenvacht, gemaakt in Australië. Achteraf had ze die laarzen net zo goed op internet kunnen bestellen. Veel goedkoper." De dijk waarin de schietbaan van de schietvereniging Prinses Juliana in Sint-Annaland verpakt zou wor den, is van de baan. De ondergrond in de Joanna Mariapolder is zo slecht dat er geheid zou moeten worden om te voorkomen dat de schietbaan wegzakt. Dat zei archi tect Van den Bergh onlangs bij de welstandscommissie „De dijk geeft behoorlijke druk. Er wordt nu naar een alternatieve fun deringstechniek gezocht met voor belasting van de grond. Er komt geen dijk, maar dat betekent wel dat het plan daardoor verandert." Van den Bergh liet een aangepast ontwerp zien. Zonder dijk, maar met een begroeide betonnen con structie. De welstandscommissie kon zich er wel in vinden. Voorzit ter Gerhard Vermeulen van de com missie vroeg wel aandacht voor het duurzame karakter van de nieuwe constructie. De schietvereniging gaat het terrein delen met de ijsclub Sint-Annaland. De ijsclub gaat een baan aanleggen van 300 meter. Er komt een gezamenlijk clubgebouw met terras en een groot parkeerter rein met 170 vakken dat ook ge bruikt kan worden voor bezoekers aan de haven. In de punt van het terrein tegen de Oude Zeedijk aan komt een waterpartij. Dorpstafel Sint-Maartensdijk-Scher- penisse organiseert in samenwer king met Evenementen Comité Sint-Maartensdijk (ECS), Zondags school de Zaaier en zwembad Haestinge op 8, 9 en 10 augustus een speelmeerdaagse. Die wordt gehouden voor kinderen tussen de 6 en 14 jaar op het grasveld tussen de Fixet en Weggemans aan de Sportlaan in Sint-Maartensdijk. Dit om de laatste week van de vakantie feestelijk af te sluiten. Op het pro gramma staat woensdag 8 augustus het bouwen van een timmerdorp en hindernisbaan. 's Avonds geeft de politie om half acht een demon stratie met politiehonden. Donder dagochtend kunnen kinderen hun bouwsel afmaken. Ook zijn er spel letjes, zoals touwtrekken. Het is de bedoeling dat de kinderen alle bouwsels na afloop afbreken. De laatste dag, vrijdag 10 augustus, zijn er spelletjes in zwembad Haes tinge, met afsluitend een barbecue, 's Avonds staat er een vossenjacht gepland. Deelname aan speelmeer daagse is gratis. Wel moeten kinde ren zelf voor hun proviand zorgen. Opgeven kan per e-mail naar dorp- stafel@zeelandnet.nl. Kangoeroes tam en wild, Ellen heeft ze gezien en zelfs gegeten. Voor het organiseren van de Zeeuw se Olympiade krijgt de stichting SportZeeiand van de provincie een subsidie van 2000 euro. Studeren. Weg vertrouwde omgeving, school en klasgenoten. Een nieuwe start. Op je eigen benen staan. Zelf eten maken, zorgen voor een schone broek. Een periode waarin je jezelf ontwikkelt, nieuwe mensen ontmoet en een beroep leert. Ook dit jaar verruilen tientallen Tholenaren het ouderlijk huis voor een studentenstad. Spannend, maar tegelijkertijd ook heel leuk. Deze week de aftrap van een serie over de nieuwe fase in hun leven. Bart-Jan Duyster uit Tholen gaat in Leiden de oude culturen van de mediterrane wereld bestuderen. Een studie die alle geheimen van de oudste beschavingen rondom het Middelandse Zeegebied openbaart. Denk aan de oude Egyptenaren of het Babylonische Rijk. Taal en cul tuur hebben de gymnasiast altijd geïnteresseerd. Cijfers, daar kan hij weinig mee. „Nooit heb ik begre pen waarom wiskunde een ver plicht vak was", zegt hij. Bart-Jan verdiepte zich liever in andere cul turen en levenswijze. Zoals die van de Romeinen of Grieken. Die inte resse ontstond al op jonge leeftijd. Zo las hij veel boeken over mytho logie. Zijn ouders heeft hij nooit zover kunnen krijgen voor een rondreis door Egypte. Misschien is juist daarom zijn fascinatie voor dat land en die cultuur zo groot. Hoewel gek op culturen, heeft Bart- Jan toch enige tijd getwijfeld aan zijn studiekeuze. Niet dat hij dacht aan rechten of natuurkunde. Dat ze ker niet. Zijn eerste keuze ging uit naar de studie klassieke talen. Ofte wel Grieks en Latijn. „Bij nader in zien te eenzijdig", zegt hij. „Die studie belicht alleen de taal, niet de cultuur." En dat laatste is nu juist waar Bart-Jan zo bijzonder veel in teresse in heeft. Toch wil de Thole- naar zijn eerste voorkeur niet laten varen. Als het even kan, wil hij de studies combineren. Of dat haal baar is, weet hij niet. „Begin sep tember heb ik daarover een gesprek met de decaan van de faculteit Geesteswetenschappen." Maar wat houdt die studie nu eigenlijk in? Je bestudeert alle oude culturen rondom het Middellandse Zeege bied", zegt hij. „Zowel de cultuur als de taal." De vakken lopen uiteen van geschiedenis en religie tot ar cheologie. Ja, we gaan ook echt op onderzoek uit. Het is niet alleen droge theorie, maar ook veel prak tijk. Zo leren we hiërogliefen en oude perkamenten lezen." Grieks en Latijn lopen als een rode draad door de studie. Een dik salaris is voor de zeventien jarige scholier nooit de reden ge weest voor zijn studiekeuze. „Dan had ik beter kunnen kiezen voor be stuurskunde." Geld is wel het laat ste waar hij zich druk over maakt. De gymnasiast ziet zichzelf over en kele jaren wel voor de klas staan als docent Grieks. „Kennis overdragen doe ik graag", zegt hij. Over vol doende werk hoeft hij zich niet druk te maken. Docenten Grieks zijn schaars. Erg schaars. „Middelbare scholen proberen studenten klassie ke talen al in het tweede jaar van hun studie weg te kapen. Zo groot is het tekort." Dat laat Bart-Jan zich niet gebeuren. „Levert alleen maar studievertraging op." Hij heeft het voorbeeld van dergelijke kaapacties aan den lijve ondervonden. Zijn do cent Grieks op 't Rijks had haar stu die onderbroken voor een baan in het onderwijs. Docent is niet het enige beroep dat hij kan kiezen. Hij somt een aantal mogelijkheden op: archeoloog, journalist, onderzoeker of oudheidkundige in een museum. „Toch heeft docent echt mijn voor keur." Hoewel het merendeel van de vwo- studenten naar Tilburg. Rotterdam of Utrecht gaat, hoeft de Tholenaar niet alleen naar Leiden. Hij gaat sa men met twee oud-klasgenoten: Emma de Looij en Marieke van Bladel uit Bergen op Zoom. Dat hij niet alleen gaat, geeft Bart-Jan een goed gevoel. De Tholenaar is druk bezig met het zoeken naar woon ruimte. Nog niet zo makkelijk, be kent hij. „Overal moet je auditie doen", zegt hij. „Bewoners bepa len dan of je in de groep past. Je krijgt vragen voorgeschoteld over hoeveel je drinkt. Niets voor mij. Net een vleeskeuring." Hij ziet zichzelf niet op een studentenflat waar hij het toilet en de douche met zestien anderen moet delen. Bart- Jan zoekt liever een appartement dat hij kan delen met vrienden. „Binnenkort eens bespreken hoe die twee meiden daarover denken", zegt hij. „We zijn al jarenlang be vriend." Over waar hij wil wonen, is de 17-jarige nog niet uit. „Het liefst in Leiden, natuurlijk", zegt hij. „Schitterende stad. Bergen op Zoom in het groot. Ontzettend veel historie." Toch kijkt hij ook naar woonruimte- in Den Haag. „Het aanbod is daar groter, bovendien is het maar een kwartier met de trein." Naast het vinden van een kamer of appartement heeft hij alles gere geld. Zijn ov-chipkaart is onder- weg.de studiefinanciering is aange vraagd, wat rest is een kamer. De komende anderhalve maand gaat Bart-Jan vooral genieten van zijn vakantie. Af en toe werken, wat leuks doen met zijn vriendin, of er opuit gaan met vrienden. „Over een paar weken ga ik met een vriend en diens ouders naar Zwitserland. Daar heb ik veel zin in. Verder heb ik net kaartjes gekocht voor Flevo Festival. Dat is een christelijk openluchtfestival met livemuziek, sprekers en theater. Vorig jaar ben ik daar voor het eerst geweest. Echt een aanrader." Woensdag kwam ik tussen de mid dag aanlopen vanaf vishandel Deur- loo richting het centrum van Tho len. Er kwam een auto aanrijden van de gemeente en die stopte ter hoogte van de Wal. Er kwamen 2 gemeentemedewerkers uit. Ze pak ten een ladder uit de auto en plaat sten deze tegen de gevel van het pand, op de hoek Wal/Eendrachts- weg. Een van de heren ging uit de auto een doek en een flesje halen en stapte de ladder op. Hij opende het flesje en liet iets van de inhoud op een doekje lopen. Plaatste toen het flesje zorgvuldig op de dakgoot en begon ijverig het 'ouderwetse' straatnaambordje van de WAL op te poetsen. Dit geheel duurde ongeveer 15 mi nuten tot de heren samen klaar wa ren met het oppoetsen van dit straat naambordje. Deze bordjes zijn nog niet zo lang geleden opgehangen om het stadje een mooie, oudere uit straling te geven. Wat mij verbaasde was, dat de naam WAL 3 letters heeft en het duurde ongeveer 15 minuten om het schoon VERVOLG VAN RAMMEGORS Het waterschap wijst er op dat een deel van het depot binnen 50 meter uit de teen van de waterkerende dijk ligt. Voor dat deel is een vergunning van het waterschap nodig. Ook daar zal aan voldaan worden. Van de 118 ha. zal ongeveer 10 tot 20 procent permanent onder water staan. Ongeveer een kwart van het gebied wordt als slik aangelegd, in hoogte variërend tussen 0 meter NAP tot 0,74 plus NAP. Ongeveer de helft wordt schor (tot een hoogte van 1.65 meter). Als het depot hele maal afgegraven kan worden dan komt er nog eens 24 hectare bij als schor. In totaal wordt 45 ha. grond weggehaald. Maximaal 947.000 ku bieke meter. De gemeente Tholen wijst er op dat er een aanlegvergun- ning nodig is omdat de Rantmegors een natuurgebied is en tussen dijken ligt. Volgens de provincie past het pro ject in het Natuurplan Zeeland. Voor gepoetst te krijgen. Ik liep verbijs terd verder en kwam aan bij de hoek Eendrachtsweg en Vossemeerse- poort. Ik dacht, als men deze moet gaan poetsten, zal het wel een half uur duren om deze mooi te krijgen want 3 letters kosten 15 minuten dus zal Vossemeersepoort wel erg lang duren voor deze mensen, want ze zijn tenslotte met 2 personen. Zo heeft Tholen nog veel van dit soort straatnaambordjes. Wat mag het wel niet kosten om deze allemaal mooi te krijgen. Juist nu de gemeente met tekorten te maken heeft, want wij moeten toch bezuinigen in ons land. Volgens mij is dit echt verloren geld wat beter besteed kan en mag wor den binnen het eiland Tholen. Er zijn graskanten die na deze regen achtige tijd weieens gemaaid mogen worden om maar een voorbeeld te noemen. Dan kan iedereen heerlijk wandelen over paden en stoepen die langs dijken liggen. Gemeentebe stuur of verantwoordelijken voor dit soort opdrachten, kunt u niet iets be ter nadenken voordat u iets als dit soort overbodige schoonmaakacties laat uitvoeren. Tholen heeft volgens mij andere prioriteiten om er mooier uit te zien. P. Verhoeff, Tholen. de Rammegors geldt dat het ge zien wordt als overstromingsgebied. Door het te ontgraven, worden de beoogde natuurdoelen uit het pro vinciaal natuurbeleid gehaald. De werkzaamheden zullen gevolgen hebben voor de beschermde soorten die nu in het gebied voorkomen, zo wel planten als dieren. Hiervoor is een ontheffing aangevraagd. Vanaf 4 augustus ligt de ontwerpbe schikking zes weken ter inzage in het gemeentehuis van Tholen. Op 12 juni hield Rijkswaterstaat een infor matieavond in de Wimpel om tegen standers van het plan te overtuigen van de noodzaak. De 14-jarige Daan Kempeneers uit Sint Philipsland was een actie tegen het plan gestart op internet. Op die avond waren zo'n dertig belangstellenden aanwezig die na de uitleg nog eens na zouden denken over het terugbrengen van zout water in het zoete gebied. Ver klaard tegenstander is Cees Boog- aart uit Oud-Vossemeer. Hij liet zich via ingezonden brieven in deze krant uit tegen het herstel van het getijde, vooral gezien de kosten die dat met zich mee zal brengen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 3