Boer verwacht minder opbrengst door koude en doornatte zomer L- Nooit eerder zoveel kinderen op vakantiebij bel week Stavenisse 'Op de 50 kilometer kun je je eigen tempo lopen' Voor graven van geulen en kreken in Rammegors Waterschap valt niet als SNB valt Spar vreest voor 80 tot 90 banen Dwangsom voor wonen in bedrijf Ontheffing voor knalapparaten i.,-/ Wf- fcs* f V'-'A V}*3 - -3 Ji Donderdag 19 juli 2012 68e jaargang no. 36 SLA UW SLAG BIJ AUTOBEDRIJF BAL ALLE OCCASIONS NU MET EXTRA HOGE KORTING Zaterdag braderie in Oud-Vossemeer Belgische jeugd duikt bij Oesterdam mm ,v Boeren maken zich zorgen over de opbrengsten van hun gewassen. Door de vele regenval van de afgelopen maanden ondervinden aardappeltelers momenteel veel problemen om het gewas van het land te halen. Boven dien steekt de aardappelziekte of phytophtera de kop op, een schimmel die in natte en koude zomers oprukt en de plant aantast. Naar beneden Marleen van Poortvliet uit Stavenisse en Corné van der Slikke uit Scherpenisse zijn dinsdagochtend - net als al le andere 40.628 deelnemers - met regencape begonnen aan de Nijmeegse Vierdaagse. Ze doen voor de derde keer mee. Voor zover bekend is Marleen (47) de enige uit Stavenisse. De Rode Kruisafdeling Tholen/Reimers- waal is maar liefst met dertien vrijwilligers present. Vincent Nooren uit Sint-Maartensdijk is er coördinator Eerste Hulp. Oogsten aardappelen lastigschimmel steekt kop opy prijs graan explodeert Ganzen Ontwerpvergunning voor weghalen 45 ha. grond Voor het verwijderen van grond in het natuurgebied Rammegors heeft de rijkswaterstaat een ontwerpver- gunning aangevraagd. Rijkswaterstaat wil door middel van een buis onder de Krabbenkreekweg bij Sint Phi lipsland het zoute water weer terugbrengen in het ge bied en de invloed van getij vanuit de Oosterschelde in het natuurgebied toelaten. De provincie staat positief te genover het plan. Deze week Knutselen en zingen over thema Steengoed keigaaf Zeven jaar geleden begonnen met dertien kinderen. Nu trekt de Vakantiebijbelwerk van de Hervormde gemeente in Stavenisse maar liefst 44 deelnemers. Ze zitten verdeeld in groepjes te knutselen aan tafels in de gymzaal aan de Schoolstraat. Yvonne Marinissen van het team die de Vakantiebijbelweek organiseert, kan het bijna niet geloven: „Het is een record." Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,75 per halfjaar, 32,00 per jaar, per post 59,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,34 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Slabbecoornweg 43, 4691 RZ Tholen Tel. 0166-602440 Het slibverwerkingsbedrijt' Noord- Brabant (SNB) uit Moerdijk neemt waterschap Scheldestromen niet mee in zijn val als het failliet gaat. Het waterschap trekt die conclusie, om dat het bij toetreding als aandeelhou der van SNB in een overeenkomst heeft vastgelegd dat het wordt ge vrijwaard van alle gevolgen van de financiële constructie die SNB is aangegaan. De slibvcrwerker heeft namelijk in 2006 voor 270 miljoen euro aan risicovolle verzekeringen afgesloten, zogeheten derivaten. Die zijn als gevolg van de economische crisis gedaald in waarde tot 61 mil joen euro. SNB beweert zelf de klap te boven kunnen komen. Chris Koopman uit Sint-Maartensdijk, lid van het algemeen bestuur van het waterschap, heeft vragen gesteld naar aanleiding van negatieve be richtgeving over SNB. Hij wilde van het waterschapsbestuur weten of dat op de hoogte is van financiële pro blemen bij SNB door risicovolle fi nanciële producten en of er wordt nagedacht of het waterschap wel verder moet met dit semi-overheids- bedrijf. Scheldestromen, dat naast vijf andere waterschappen aandeel houder is, krijgt volgende week be zoek van SNB. Dan wordt uitleg ge geven over de ontstane situatie. Ook zouden dan vragen van de water schappen worden beantwoord. Als de nieuw te bouwen supermark ten in Tholen en Sint-Annaland uit gebreid worden met 19(H) vierkante meter, dan kan dat de doodsteek zijn voor de vestigingen van Spar in Oud-Vossemeer en Attent in Poort vliet. Ook de andere Spar-vestigin- gen in Sint-Maartensdijk en Sint Philipsland zullen omzet verliezen, verwacht directeur Sjaak Kranen donk van Spar Holding. Hij vreest het verlies van 80 tot 90 banen. Spar stapt naar de Raad van State. Zie pagina 5. Zaterdag wordt in Oud-Vossemeer een braderie annex Luikse markt (rommelmarkt) gehouden. Niet lan ger tijdens de Zevendorpentocht zo als gebruikelijk was. Er komen zo'n 60 tot 70 kramen te staan, in onder meer de Raadhuisstraat, Ring en Zil verstraat. Ook plaatselijke verenigin gen doen mee. De organisatie is in handen van De Markten uit Wouw. De braderie duurt van tien uur 's ochtends tot zes uur 's avonds. De gemeente Tholen heeft de huur der van het pand aan de Nijverheids- weg 1 in Sint-Maartensdijk een dwangsom opgelegd van minimaal duizend euro per maand. Dat heeft het college van burgemeesters en wethouders bepaald. Het bedrijfs pand wordt momenteel gebruikt als woning. Binnen zes maanden moet hij de permanente bewoning van de bedrijfsruimte staken. Zo niet. dan legt de gemeente een dwangsom op. Die kan oplopen tot een maximum van 6000 euro. De bedrijfsruimte wordt enkele maanden bewoond. Het college van burgemeester en wethouders verleent ontheffing voor het gebruik van knalapparaten in de boomgaard van Andries Geluk uit Sint-Maartensdijk. Het gaat om een perceel aan de Lange Kruisweg. De fruitteler gebruikt het knalapparaat voor het afschrikken van vogels. Het gaat niet om een zogeheten anti-ha- gelkanon, zoals gebruikt door fruit teler Alkema. De ontheffing is tot eind september van kracht. De Oost-Vlaamse Vereniging voor onderwateronderzoek en sport (OVOS) houdt zondag 23 septem ber bij de Bergsediepsluis de Belgi sche nationale jeugdduikdag. Naar schatting gaat het volgens de ge meente, die vergunningen verleend, om honderd jeugdige duikers. Ze doen die dag verschillende onder wateractiviteiten. x 1 Ook in het graan ligt de schimmel op de loer, zwarte roest. Percelen zijn te nat om er met zware rooima- chines op te kunnen. Extra sproeien tegen ziekte jaagt de boeren op ho gere kosten, maar de prijs voor graan is historisch hoog. Dat is in grote lijnen de stand van zaken op Tholen en Sint-Philipsland. Volgens voorzitter Hendrik-Jan ten Cate van de ZLTO-Tholen heeft ook het hu meur van de agrariërs last van het weer. ..We hopen dat het volgende week en in augustus beter wordt. Dan kan het nog meevallen, maar nu maken we ons wel zorgen." Ten Cate wijst er op dat hier en daar de aardappelziekte op is gedoken. De schimmel veroorzaakt knolrot, geeft een bruine verkleuring en kan bla deren en stengels doen afsterven. „Normaal gesproken probeer je we kelijks te spuiten om de ziekte te voorkomen. Door het natte weer wordt het wat later gedaan of juist korter op de vorige keer. Dat geeft extra kosten." Voor telers die aardappelen voor su permarktketens telen, is het soms moeilijk om aan hun verplichtingen te voldoen. „De aardappelen moe ten voor een bepaalde datum in de winkel liggen. De teler heeft geen keus en moet léveren. Dat betekent dat er flink gemodderd wordt bij de oogst." Ook de terugval in de aan voer van aardappelen op de veiling in Sint-Annaland is veelzeggend. Dinsdag brachten de telers slechts 12 ton onder de klok, tegen 108 ton vorige week donderdag. Een enorm verschil. „Vooral voor degenen die met kistenrooiers het land op moe ten. is het heel lastig." Ten Cate noemt de verschillen in neerslag opvallend. De eerste ze ventien dagen van deze maand viel in het oosten van het eiland veel meer regen dan in de rest van Tho len. Matthé van Tilbeurgh noteerde aan de Bosweg in Oud-Vossemeer tot dinsdagavond 134 millimeter. Jan de Wilde aan de Meliasweg in Sint-Maartensdijk 94 mm. Het ge middelde in juli is 70 mm. „Door de regen is vooral het loof van de aardappelen sterk gegroeid. De plant hoeft dan geen wortels te maken. Wordt het droog, dan kan het gewas het snel opgeven omdat het blad veel vocht nodig heeft. Wat er nu ook gebeurt, is dat de onderste wortels wegrotten." Wat voor aardappelen geldt, is voor een deel ook van toepassing op graan. De schimmel vestigt zich in de kop van de aren, waardoor er geen korrels gevormd kunnen wor den. „De verwachting van de graan opbrengst is nu al naar beneden bij gesteld. De prijs op de termijnmarkt is ook geëxplodeerd. Dat komt door tegenvallende oogsten in Noord- Amerika. Met 23 eurocent per kilo is een historisch hoge prijs ge haald." Ten Cate wijst ook op de omstandigheden in Engeland waar het veel heeft geregend en nog steeds erg nat is. Ook daar wordt re kening gehouden met lagere op brengsten. De uien zullen volgens de voorzitter minder kilo's per hectare op gaan brengen, verwacht hij. Ook hier is - door het koude voorjaar en de regen achtige zomer - vooral het loof ge groeid en niet de bol. De prijzen val len mee: 16 cent per kilo. Vorig jaar konden de boeren de uien aan de straatstenen niet kwijt. Op de perce len graszaad wordt volop gemaaid. Maar juist die plekken zijn volgens Ten Cate verregend. Vooral vroege soorten graszaad hebben te lijden van de natte omstandigheden. Dat geldt ook voor de bloemzaden. Bo vendien is het volgens hem de vraag of er voldoende zaad is gevormd. Derde Vierdaagse Marleen van Poortvliet uit Stavenisse i't; fli» *.#L' V HWJy TI PS V' Op het perceel aan de Eeweg in Tholen teelt de firma Lindhout uit Poortvliet liatris of lampenpoetser. Het wieden is een arbeidsintensief werk. Z£ker als het regent. Marleen: „We hebben de eerste dag maar één keer de regencape aan hoeven doen. Bij de start. Bij de fi nish rond drie uur regende het ook, maar het viel allemaal wel mee." Bij de start is het druk. maar vol gens Marleen is het heel goed mo gelijk om op de 50 kilometer een ei gen tempo te lopen. „Alleen bij Arnhem wordt het druk als de 30 en 40 kilometer er bij komt." Van Poortvliet loopt samen met Comé van der Slikke (32). „Het is als een gekkigheidje begonnen. We liepen de Zevendorpentocht en we zeiden tegen elkaar dat we dan ook maar eens de Vierdaagse moesten gaan lopen. We hebben ons inge schreven en konden meteen mee doen." De voorgaande jaren verlie pen zonder problemen, zegt ze. „Ach, je hebt wel eens een paar bla ren, maar daar ben je gauw van af." Het stel logeert bij een ex-collega van Jack van Poortvliet, de man van Marleen. „Ze hebben samen ge werkt bij Würth Nederland dat in schroefjes en moertjes doet. Hij is met VUT en bood ons logies aan. Hij brengt ons naar de start en haalt ons weer op bij de finish, zorgt voor eten. Ik bin een luxe paeretje." Jan van Tiggele (55) uit Poortvliet loopt samen met zijn dorpsgenoot Rien Konings (54) en Anton Geluk uit Sint-Annaland. „We hebben twee uur regen gehad. Mijn schoenen wa ren net niet nat aan de binnenkant." Samen met Rien is het de achtste keer dat Van Tiggele meeloopt. Een keer werd het evenement na een dag afgelast vanwege de extreme hitte. Altijd op de langste afstand, behalve vorig jaar toen Konings herstelde van een operatie. Toen liepen ze er vier dagen veertig. Dinsdag startten ze om kwart over vier. Ze waren om half twee al binnen. ..Reken maar uit hoe snel wij lopen. We hebben on derweg nog gegeten en gerust." Geoefende wandelaars dus. Van Tiggele zit in het bestuur van de wandelsportclub Vossemeer. De Ze vendorpentocht mag hij daarom op de dag zelf niet meelopen, maar wel voorlopen, zegt hij. „Dan kijken we of de route nog goed is aangegeven. Ik heb de veertig en de vijftig kilo meter gelopen." De drie lopers lo geren in Oosterhout bij mensen thuis. Ze vinden het adres van de website van de Vierdaagse. ZIE VERDER PAGINA 9 „Er is weinig zon en ook bloemza den zijn gevoelig voor schimmel." Vlastelers hebben problemen met percelen waar het gewas is gaan le geren (neergeslagen). „Voor het ve zelvlas is dat slecht. Er zijn lange en korte vezels die kunnen knakken. De lange zijn het duurst. Dan kan de opbrengst tegenvallen." Suikerbieten hebben gebrek aan stikstof. Volgens de ZLTO-voorzit- ter spoelt dat uit door de vele regen val waardoor het blad geler is dan onder normale omstandigheden. Een ander probleem waar Ten Cate veel klachten over hoort, is de schade die telers ondervinden van ganzen in tarwe en graszaad. „Vooral aan de randen van het eiland. Een aantal te lers wil een ontheffing om ze te be jagen, maar die zijn lastig te verkrij gen. De schadevergoeding laat ook te wensen over. We lopen vaak op tegen onwil bij de provincie." Het komt volgens hem voor dat boeren na één nacht de helft van hun op brengst kwijt zijn als de ganzen er zijn neergestreken. „Het is allemaal niet rooskleurig maar het is moeilijk om voorspellin gen te doen. Alles hangt af van de maand augustus. Vorig jaar hadden we een redelijke oogst. Dat kan dit jaar ook nog. Hadden we toen te ma ken met een lichte overproductie, nu zijn de arealen wat minder. Vooral in aardappelen en uien. Eén procent te veel is funest voor de prijs." Het waterschap Scheldestromen wil voorkomen dat er zoute kwel op treedt op de aangrenzende land bouwgronden. Het schap wijst er op dat het waterpeil wordt gereguleerd door een duiker met stuw in de zuidoosthoek van het gebied. Daar kan zoet water worden geloosd of ingelaten vanuit het Schelde-Rijn- kanaal. Het waterschap vraagt de provincie om maatregelen te treffen zodat er geen zout water kan wor den geloosd op de zoete Eendracht. Voor het waterschap is ook nog niet bekend hoe de vrijkomende grond afgevoerd gaat worden. Het wil ruimschoots voordat het werk be gint, bindende afspraken maken over routes, herstel van schade en verkeersveiligheid. De afspraken moeten vastliggen voordat hel werk start. De provincie zal dat in de ver gunning opnemen. In een deel van het gebied zal onge veer I meter grond afgegraven wor den. Kleine geulen en kreken een halve meter. Het deel van het gebied dat indertijd als depot is gebruikt (voor opslag van havenslib) wordt geheel of gedeeltelijk afgegraven. Het ligt in de noordoosthoek en wordt ingericht als schor dat aan sluit en wordt gevoed via kreken en geulen. Zeker is dat niet. Dat hangt af van de financiële middelen. In to taal wordt ongeveer 118 hectare na tuur gemaakt waar het getij vrij spel heeft. ZIE VERDER PAGINA 3 Bart-Jan Duyster uit Tholen gaat oude culturen studeren in Leiden Ellen Hage na negen maanden terug uit Australië Martin van der Klooster uit Sint-Annaland fietst in 20 jaar 140.000 kilometer EN VERDER... SP en SGP stellen vragen over aanrijtijden politie Plan voor telen biomassa bij Sint-Maartensdijk WETENSCHAP ZONDER RELIGIE IS KREUPEL RELIGIE ZONDER WETENSCHAP IS BLIND Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De kinderen zelf, tussen de tien en veertien jaar. hebben daar geen weet van. Ze maken een vilten buidel waar ze stenen in kunnen doen. Rijgen de twee zijden vilt met naald en draad aan elkaar, kleuren de getekende stenen op het ontwerp. Een van hen stopt er zijn flesje limonade in. Dolle pret want het past precies. Het is een van de werk stukjes dat past in het thema Steengoed keigaaf. Allemaal gebaseerd op verhalen uit de Bijbel. Over de kleine David die de reus Goliath verslaat met een steen uit zijn buidel, over de stenen tafel met de Tien Geboden, over het bou wen van een huis op de rots. Alle verhalen leiden tot het vertrouwen stellen in Jezus Christus. Jezus als rots. Als fundament. Dat is de boodschap. Yvonne Marinissen heeft wel een verklaring voor de toename van het aantal deelne mers. „Natuurlijk hebben we er voor gebeden, maar er zijn ook andere omstandigheden. Het weer bijvoorbeeld. Dat is zo wisselvallig dat het wel fijn is om de kinderen hier te laten spelen. En kinderen die vorig jaar zijn ge weest, brengen nu hun kleinere broertje of zusje mee." Hoe dan ook, ze is er heel blij mee. „Iedereen is welkom. Ook kinderen van andere kerken of kinderen van ouders die niet kerkelijk zijn." Elke ochtend wordt er een sketch opgevoerd over het thema. Er wordt gebeden, geknutseld en gezongen. In de gymzaal zijn de kinderen van 4 tot 10 actief. De tien tieners zitten apart in een van de kleedka mers. Zij krijgen een andere introductie over hetzelfde thema. Ze maken boekensteunen van hout en metselen een huisje met basaltsteentjes. Van de dijkversterking. Zondag ging dominee Willemsen uit Dirksland tijdens de dienst al in op het thema. Met de tekst uit I Petrus 2:5. El ke dag kunnen ouders en andere belangstellenden aan het eind van de ochtend een kijkje komen nemen. Vandaag (donderdag) wordt de ochtend afgesloten met het eten van pannenkoeken, 's Middags zijn er spelletjes en een sing-in met een gezamenlijke afsluiting met koffie, thee en limonade. Kinderen in de gymzaal in Stavenisse maken een buidel om steentjes in de te doen. m

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 1