Bij top klassiek repertoire is ook plaats voor talent van Voice Kids Samen lappen ze het, maar niet iedereen mag een molen doen Meisjes lastiggevallen in Sint-Maartensdijk Restvervuiling Wattstraat Tholen is geen probleem Tien millimeter regen past in motto Musica Nautica 42 personen borduren recente historie van Tholen Verkiezingen waterschap Scheldestromen in 2014 Fietspad Joanna Mariapolder bij Raad van State Tijdelijk toezicht bodemrapporten Overname rolstoelleverancier is niet vlekkeloos verlopen 8 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 12 juli 2012 Charles Camille Saint-Saëns mag in zijn tijd dan wat re- bellerig zijn overgekomen als het gaat om muziek van Duitse componisten, hij zal 200 jaar later toch niet naar aanleiding van een lied van Louis Spohr. de regengod Pluvius op Sint-Annaland hebben afgestuurd. Celeste Zewald had amper de klarinet aan de lippen om een so nate van Saint-Saëns te spelen of de poncho's gingen aan en de paraplu's werden uitgevouwen. Provincie: geen verplichting tot nazorg Na de bodemsanering van de percelen Wattstraat 2 en 2a op industrieterrein Noord blijkt dat er restverontreini- ging met minerale olie is achtergebleven boven de inter ventiewaarde. Deze is afgescheiden van de gesaneerde plek door middel van folie. De hoeveelheid bedraagt naar schatting 15 kubieke meter. Omdat dit minder is dan 25 m3 is er geen sprake van een ernstig geval van bodemverontreiniging, waardoor er geen verplichting is tot (actieve) nazorg. Parkeerplaats Eendrachtsweg Niet van de wijs Onder het motto 'Samen lappen we het', de titel is ver zonnen door Piet van Dijke van streekmuseum De Meestoof, gaan ruim 40 inwoners uit de gemeente Tho len met deelnemers uit Bruinisse, Bergen op Zoom en Yerseke een merklap borduren. De lap moet twintig me ter lang worden en volgend jaar september, bij de viering van het 40-jarig bestaan van het museum, klaar zijn. Tholen centraal Begroting Jongens verblijven vermoedelijk op camping Twee meisjes van 13 en 14 jaar oud uit Sint-Maartensr dijk zijn en Nieuw-Vossemeer zijn woensdag meerderè malen lastig gevallen door twee jongens. De eerste aan: randing vond plaats op het Galgepad in Sint-Maarte dijk. Daar werd het 14-jarig meisje uit Nieuw-Vö§ meer meerdere malen betast op haar billen en borsten. Gemeenteraad kiest mogelijk waterschapsbestuur Het zittende waterschapsbestuur blijft tot 8 januari 2015 in functie. Waterschap Scheldestromen houdt in novem ber 2014 verkiezingen voor de algemene vergadering. Dat is besloten door de Tweede Kamer en is van toepas sing op alle waterschappen in Nederland. Dijkgraaf Toi- ne Poppelaars noemt het besluit een 'mooi compromis'. Eerder was sprake dat het waterschapsbestuur van Schel destromen een zittingsperiode van zes jaar had. Klachten over levering van hulpmiddelen Gelukkig bleef het bij een plaag stootje van deze oppergod die in het echt Jupiter heet. Na een paar mi nuten kon het water van de regen kleding worden afgewapperd en de plu kon ingeklapt. Want gaandeweg het programma ging de hemel open en kon er naar hartenlust worden gemusiceerd onder een stralend blauwe lucht. Dat gebeurde aanvankelijk ook toen de blaaskapel De Klienkers onder leiding van Jos Loos, van muziekvereniging Concordia uit Tholen. voor een ijzersterke muzi kale opwarming zorgden en met een sterk ritmisch Bueno Sera, het publiek na afloop van het optreden een 'Goede Avond' toewenste. De Klienkers werden vanaf het dak van de Buutengaets gevolgd door een Intrada. een soort restauran tamuse, maar dit keer aan de voor avond van een openluchtconcert, gespeeld door Cindy Versluis, Ani ta Kloet en Jirsca Vroegop (bugel) en Giovanni Geuze op de pauken. Het gezelschap speelt al geruime tijd samen, maar dan bij de mu ziekvereniging Euterpe uit Sint Maartensdijk. Als dat achter de rug is, gebeurt het waar het vooral allemaal om is be gonnen. Dan staan klarinettiste Ce- leste Zewald en pianist Daniel Kra mer (de man begeleidde op een geweldige manier 14 nummers) klaar om de sopraan Nataly Kraevs- ky in een lied van Ludwig Spohr, een Duitse componist, violist en di rigent, 'Sei still mein Herz' te on dersteunen. En stil werd het. Want een vrouw met zo 'n stem omhels je met dui zend armen. Een superlatief dat ze ook de verdere avond geen enkele maal geweld aan deed. Die kwali teit gold ook de andere solisten. Inez Carsauw bijvoorbeeld, mezzo sopraan, liet dat horen in een duet met de basbariton Pieter Hendriks in een lied van Johannes Brahms (het motto was niet voor niets Wa ter) 'Es rauschet das Wasser'. Misschien onbedoeld toch een waarschuwing voor het veranderen de weertype? Want de hemel kleur de zich donkerder en donkerder. Bij de geluidsboot Delta 1187, waarin kostbare geluidsapparatuur was op- Henk en Janny van Maaren (midden) genieten in het zonnetje van Musica Nautica. Er is slechts sprake van passieve na zorg, die bestaat uit registratie van deze restverontreiniging in het pro vinciale bodeminformatiesysteem Globis. De overschrijding van de te rugsaneerwaarde voor cyanide in de putwanden in het dijklichaam van de Eendrachtsweg zijn marginaal en behoeven geen aanvullende nazorg. Dat concluderen gedeputeerde sta ten van Zeeland op grond van het evaluatieverslag. De werkzaamheden aan de Watt straat zijn uitgevoerd door aanne mingsbedrijf gebr. Moerland uit Sint-Annaland en milieukundig ad viesbureau Wematech uit Roosen daal. In 2009 voerde Rasenberg mi lieutechniek uit Terheijden de eerste bodemonderzoeken uit. Tot en met dat jaar was er op het perceel Watt straat 2 een reparatiebedrijf van landbouwmachines gevestigd en een autoplaatwerkerij annex spuite- rij. In april 2009 brandde het ge bouw af. Op het perceel Wattstraat 2a was in de periode 1938-1943 een stortplaats gevestigd. Daarvan is in 2000 de me cyaniden sterk veront reinigde deklaag gesaneerd en ver vangen door een leeflaag. De stort- laag bleek sterk verontreinigd te zijn met zware metalen, cyaniden en minerale olie. In 2000 is tevens een hoeveelheid puinverharding verwijderd en is de sterke verontrei niging met cyaniden in de stort plaats gesaneerd. Er was daar toen een werkplaats voor motoren en een glasatelier gevestigd. Op het perceel Wattstraat 2 was de bodem matig tot sterk verontreinigd met minerale olie over een opper vlakte van minimaal 30 m2, tot 2 meter beneden het maaiveld. Het grondwater was licht verontreinigd met verschillende zware metalen, xylenen, naftaleen en minerale olie. In de ondergrond zat plaatselijke een sterke zinkverontreiniging en een matige koper-, lood- en PAK- verontreiniging (polycyclische aro matische koowaterstoffen). Ver moedelijk een uitloper van de stortplaats op Wattstraat 2a gelet op de resten baksteen, glas en ijzer. De bodemverontreiniging besloeg een oppervlakte van 1000 m2. Bij een gemiddeld traject van 1 meter werd het volume bepaald op 1000 kubieke meter. De sanering begon 19 januari van dit jaar en is 5 april afgerond. De 220 ton grond van de afdeklaag werd apart ontgraven en in depot gezet. Na onderzoek werd daarop het kwaliteitsetiket indus- triegrond gezet. De grond is niet te ruggebracht in de ontgraving, maar verwerkt in de aan te leggen par keerplaats. In totaal is over een op pervlakte van 1231 m2 tot maxi maal 1.8 meter onder het maaiveld grond en stortmateriaal ontgraven. Totaal 2069 m3 of 3411 ton. Er werd 246 ton afgevoerd naar ver werker ATM in Moerdijk en 2945 ton naar Jaartsveld in Steenbergen. Omdat de verwerker in de aangele verde grond sterk verhoogde gehal ten aan cyaniden vaststelde, is de analyse uitgebreid met cyanide. Doelstelling van de sanering was het bereiken van de functieklasse wonen volgens het Besluit bodem kwaliteit. Controlemonsters toonden aan, dat in putwanden die grenzen aan het dijklichaam van de Eendrachtsweg de gehalten aan cyanide juist boven de terugsaneerwaarde lagen. Daar naast is ten noordoosten van een ontgravingsput minerale olie boven de terugsaneerwaarde achtergeble ven. Het gehalte bedraagt 120 mg/kg en ligt daarmee ruim onder de betrokken tussenwaarde. In over leg met de afdeling handhaving van de provincie Zeeland is hiernaar aanvullend onderzoek uitgevoerd. Hierbij is plaatselijk een sterke ver ontreiniging met minerale olie vast gesteld: 1500 mg/kg in de kleilaag van 80 cm tot 12 meter beneden maaiveld. De hoeveelheid bedraagt echter minder dan 25 m3, waardoor er geen sprake is van een ernstig ge val. Deze restverontreiniging is met folie gescheiden. De ontgraving is deels opgevuld met schoon, gecertificeerd zand (215 m3) en 495 m3 grond kwaliteit wonen, afkomstig van een ander werk binnen de gemeente Tholen (Beatrixstraat en Dr. Tazelaarstraat in Sint-Maartensdijk en opgeslagen op depot Welgelegen Tholen). Ad viesbureau ATKB uit Stellendam keurde deze grond op 21 maart 2011. De overige aanvullingen van de bodemsanering Wattstraat zullen plaatsvinden tijdens de nieuwbouw in Vestetuin. De poncho's gingen acin, de parapluies werden uitgevouwen. gesteld, werd daardoor steeds on rustiger heen en weer gelopen. Een man met een iPhone klikte op de buienradar en kwam met de waar schuwing dat een bui de kant van de Setallandse haven opkwam. Die bui zou tussen negen uur en kwart over negen ongeveer tien millime ter water neerlaten. Dat liet de organisatie zich geen twee keer zeggen. Onmiddellijk werd begonnen met het uitdelen van paraplu's en poncho's. En dat was maar goed ook, want luiste raars als burgemeester W. Nuis en de commissaris van de koningin Karla Peijs, zaten er net als de rest van de genodigden, 's zomers bij. De uitvoerenden lieten zich door de regenbui niet van de wijs brengen. De sopraan verplaatste haar activi teiten zoals afgesproken van het overdekte podium naar de aanleg steiger. Ze zette haar pluutje op en zong bijna net zo mooi als destijds Maria Callas 'Cats Diva' uit de opera Norma waarin de godin van de maan om vrede wordt gebeden. Zo heeft iedereen zijn favoriete mu ziek, moet een overigens gering aantal bezoekers gedacht hebben. Zij pakten hun stoeltje op en ver dwenen huiswaarts. Want het moet gezegd, Musica Nautica levert geen muziek voor de massa, om het zo maar eens uit te drukken. Zowel voor als na de pauze was er in de programmering sprake van het top segment uit het klassieke repertoi re, waarin het ene stuk vrijwel ge ruisloos scharnierde naar het volgende. Daarom was het goed dat de orga nisatie ook aan de jeugd had ge dacht. Wat te denken van Bram Bos. Menig klassiek georiënteerde volwassene waarvan de kinderen al lang het huis uit zijn, zal nooit van de jongeman hebben gehoord. En nog minder van het TV-programma The Voice Kids. Bram heeft deze talentenjacht gewonnen en is bui tengewoon populair. 'Bram ik ben verliefd', twitterde ene Sieneke en zo volgden er nog tientallen ont boezemingen op het internet. Bram zelf hield het bij het water- Eefde Jonge instrueert vele enthousiaste dames voor het maken van een merklap van twintig meter. Slechts een oproep in De Eendracht- bode volstond om elf inwoners van Tholen, vijf uit Sint-Maartensdijk, twaalf uit Sint-Annaland, een uit Scherpenisse, twee uit Stavenisse, een uit Oud-Vossemeer, twee uit Poortvliet en drie uit Sint-Philips- land enthousiast te krijgen om in tien gaatjes per vierkante centimeter een eigen borduurontwerp te maken. Een ontwerp dat iets te maken moet hebben met de eigen woonkern. „Maar niet allemaal een molen, als jeblieft", waarschuwde Eef de Jon ge, ambassadrice van de 165 meter merklap die nu in het museum is te zien en waarmee ze Frankrijk en Ja pan heeft bezocht. „Inwoners uit hetzelfde dorp kunnen het best over leggen wie welk onderwerp kiest." Naar een inwoner uit Anna Jacoba- polder wordt nog gezocht. Vrijdag kregen de deelnemers bor- duurles van Eef. Bij nader inzien een reprise van het vroegere razend populaire radioprogramma 'Met naald en draad voor U paraat'. Vlak voor de start van wat Van Dij ke noemde de bijpraatsessie, kwam Jacob van den Elshout uit Bergen op Zoom nog binnenrennen. Verba zing op sommige gezichten, want eigenlijk zouden er alleen inwoners van de gemeente Tholen meedoen. ..Maar", vertelde hij na afloop, zijn schoonfamilie De Wilde komt uit de Kaaistraat in Sint-Maartensdijk. „Er lopen zeker drie bloedlijnen van het eiland Tholen naar Bergen op Zoom." Als Jacob, die in Bergen op Zoom een dansschool runt, zijn niet gerin ge formaat vingers in het klaslokaal van het museum op de lessenaar van de schoolbank legt, zegt een ruwe schatting dat de gemiddelde middel lijn van die vingers op minstens twee centimeter uitkomt. En dan is de vraag hoe hij denkt dat minieme borduurdraadje door dat nog kleine re gaatje te peuteren. „Borduren is een hobby van me. Net als bij de an dere deelnemers denk ik. Van die kleine gaatjes schrik ik niet. Thuis borduur ik in nog kleinere. Dan zitten er veertien gaatjes in een vierkante centimeter." Eef de Jonge intussen vindt het niet alleen van belang dat er een schitte rende prestatie wordt geleverd. „Ruim veertig mensen uit Tholen staan hier centraal. Hun werk krijgt een plek in het museum. Hun namen staan onder de lap die ze hebben ge maakt. Deze manier van samenwer king verbindt mensen van binnen en van buiten het museum." Vandaar ook dat het comité van aan beveling - met onder anderen burge meester Nuis - er mag zijn. Eef: „De merklap gaat laten zien wat er binnen de gemeente in de periode 1973-2013 is gebeurd. En dat door een persoonlijke inbreng." De deelnemers kregen een tas met inhoud uitgereikt. Patronen, bor duurgaren, een borduurnaald, een handleiding en een map om het werk schoon te houden. Ook de gaatjeslap van 50 bij 70 centimeter. Aan de gezichten van de deelnemers is niet te zien dat ze er niet zullen uitkomen. Ook de twee mannen in de zaal die meedoen, gaven geen kik. Een meisje van een jaar of vijf tien zat er bij alsof ze haar hele le ven niet anders heeft gedaan dan merklappen borduren. Jong geleerd zal wel oud gedaan zijn. De deelnemers krijgen ruim twee maanden de tijd om hun lap 'op de rails' te zetten. Van Dijke: „Dan komt er een terugkommiddag om de resultaten te bespreken en te kijken of er problemen zijn." motto en zong een nummer van Coldplay: Every teardrop is a wa terfall. De jeugd op de steiger was met de uitvoering zichtbaar en hoorbaar ingenomen. Net als het publiek op de walkant werd er drif tig geblazen op de uitgedeelde toe ters, Nieuw in het programma bleek de kunstvorm dans. Dansgroep De Stilte danste een ballet van Jack Timmermans die volgens het pro grammablad zijn sporen op dit ge bied heeft verdiend. 'Geweldige muziek.' (Purcell-red.), was een van de commentaren. „Heel in drukwekkend gedanst", meende een ander. „Van mij hoeft dat niet", konden we ook noteren. Vast staat dat de organisatie van het evenement zorgde voor een keur aan entertainment waarin eigenlijk voor iedereen wel iets moois viel uit te halen.„Volgend jaar weer", verwacht woordvoerster Caroline van Doorn, die samen met haar pa en zanger Alex Vermeulen (Haba nera uit de opera Carmen) uit Ber gen op Zoom de organisatie in han den heeft. „Volgend jaar bestaat de water sportvereniging 50 jaar. Misschien dat we in het verlengde daarvan iets organiseren met Musica Nautica. Veel hangt af van een sluitende be groting. Die ligt boven de 20.000 euro. We zijn dan ook ontzettend blij met de vele sponsors die dit jaar dit evenement hebben helpen mogelijk maken." Die stonden alle maal vermeld in het fraai uitgevoer de programmaboekje. Een fors deel van de begroting komt volgens haar op het conto van de geluidsvoorziening. Die was ook dit jaar weer uitstekend en als daar op wordt bezuinigd, moet je maar afwachten wat er dan van het resul taat terecht komt. Evenals het Rode Kruis hoefde de beveiliging niet in actie te komen. Van Doom: „De medewerkers van de beveiliging hebben alleen een automobilist die aan de overkant van de haven wilde crossen, gevraagd dat vanwege het concert niet te doen. Aan dat ver zoek werd zonder morren gevolg gegeven." De provincie Zeeland heeft de Raad van State voorzien van aller lei stukken met het oog op de be handeling van een beroepszaak over het buitendijkse fietspad bij de Hollare- en Joanna Mariapolder tussen Sint-Annaland en Oud-Vos semeer. In feite gaat het om een beroep tegen een vergunning op grond van de Natuurbescher mingswet, maar het draait allemaal om het buitendijkse fietspad. Openstelling van het onderhouds- pad dat bij de dijkversterkingen aangelegd wordt. Tal van organisa ties willen dat, maar de provincie niet op grond van natuurbelangen. Voor een deel van het onderhouds- pad wordt de stenen verharding gewijzigd in gras. De oud-voorzit ter van de Natuurvereniging Tho len wees er onlangs in de rubriek Stemmen van lezers fijntjes op, dat de gemeente tijdens het voor overleg akkoord ging met de af sluiting van een stuk buitendijks fietspad. Tegen het ontwerpbesluit diende de gemeente echter alsnog een zienswijze in, samen met wa terschap Scheldestromen, dorps gemeenschap Sint-Annaland, Sa menwerkende Recreatie Tholen (SRT), watersportvereniging Sint- Annaland, Zeeuwse Milieufedera tie (ZMF), Natuurvereniging Tho len, Vogelbescherming Nederland en Staatsbosbeheer. De heer drs. K. de Lange wordt tij delijk aangesteld als onbezoldigd ambtenaar en aangewezen als toe zichthouder op voornamelijk het gebied van bodemrapporten in de gemeente Tholen. Het college van b. en w. heeft dat besloten. De termijn gaat in op 1 september en duurt precies een jaar. Op het strandje bij de Pluimpot gingen de pesterijen van de jon gens door. De twee maakten deel uit van een grotere groep en zijn naar schatting tussen de veertien en vijftien jaar. Diezelfde avond lopen de meisjes de groep jongens opnieuw tegen het lijf. Dit maal in de buurt van de M.A. de Ruijter- straat. Daar is één van de meisjes wederom betast. Ook toonde een van de jongens zijn geslachtsdeel. De vader van het 13-jarige meis uit Sint-Maartensdijk is na he1 voorval achter de jongens aan ge* gaan. Eén van hen heeft hij toege^ sproken op zijn gedrag. De meisjes vermoeden dat de jongens op één van de camping verblijven. De po litie is op de hoogte van de feiten maar heeft nog geen actie onder nomen. De meisjes hebben noj geen aangifte gedaan, maar zijn dat wel van plan. Over de manier van verkiezen van de waterschapsbesturen is veel ge discussieerd. De Tweede Kamer heeft hierover nog geen besluit ge nomen. Een dergelijk besluit is zo ingrijpend dat dit genomen moet worden door de nieuwe regering die na de Tweede Kamerverkiezingen in september aantreedt. Gedacht wordt aan het door de gemeenteraad laten kiezen van de waterschapsbesturen, of het op dezelfde dag houden van de gemeenteraads- en waterschaps verkiezingen. Deze laatste methode is in Zeeland eerder toegepast en leidde toen tot een bijna twintig pro cent hogere opkomst. De vorige verkiezingen voor de al gemene vergadering van waterschap Scheldestromen werden in novem ber 2010 gehouden. Toen werd er gestemd per brief. De opkomst was dertig procent. Deze verkiezingen waren de eerste voor het bestuur van Scheldestromen, dat op 1 januari 2011 werd opgericht uit een fusie tussen de waterschappen Zeeuwse Eilanden en Zeeuws-Vlaanderen. Wmo-klanten die een aanvraag voor een rolstoel, rollator of scootmo- biel indienden, hebben soms weken moeten wachten. Beenhakker, de leverancier van deze hulpmiddelen in de Oosterschelderegio, heeft leve ringsproblemen. Mensen werden niet op tijd geholpen bij een repara tie, of het aanmeten van een rolstoel of rollator. Het bedrijf Beenhakker levert en onderhoudt sinds 1 april hulpmid delen voor zeven gemeenten in de Oosterschelderegio, waaronder Tholen. Het bedrijf had slechts één monteur beschikbaar. Daardoor hebben mensen soms lang moeten wachten op hun hulpmiddel. Voor die tijd was Jeremiasse Care2Move uit Goes het adres voor rolstoelen. De overgang van Jeremiasse naar Beenhakker is niet soepel verlopen, concludeert Jaap de Kok, afdelings hoofd welzijn en onderwijs bij de gemeente Tholen. Hij zit in het re gionaal overleg van SWVO (Sa menwerkingsverband Welzijnszorg Oosterschelderegio). SWVO heeft gedreigd met een formele ingebre kestelling richting Beenhakker. De rolstoelleverancier uit Kapelle heeft aangegeven dat de problemen zijn opgelost. SWVO houdt de zaak in de gaten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 8