Bijna 5000 euro Vrienden van Siem Minder ongetrainde wandelaars en beter schoeisel op Zevendorpentocht Nieuwe bedrijven Vossentuin niet alleen speeltuin maar ook sociale ontmoetingsplek fturs beroepen van de toekomst Door mobiele telefoon is veiligheid enorm toegenomen Zeeuwse school voor vakdocenten Kinderen openen zand- en waterspeelplaats in Oud-Vossemeer sim-Annaiand Daiderdag 12 juli 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Vroege vogels Big^enrace, baantjes zwemmen en wandelen De bggenrace, georganiseerd door de Plattelandsjonge ren zeeland (PJZ) in Poortvliet heeft 350 euro opgele verd De zwemvierdaagse in Sint-Maartensdijk en Tho- len lverde 2650 op. De 215 wandelaars die tijdens de Zeveidorpentocht inschreven voor de Vrienden van Sien* zetten een bedrag van 1815 euro op de cheque. Daan ij zijn de sponsoropbrengsten van de wandelaars nog iet meegerekend. Blarengroep Anita loopt voor ALS Dertig kilometer in trek Bezweet Inschrijving in het Handelsregister van nieuwe bedrijven op Tholen en Sint Philipsland in de maand april. Tholen Oud-Vossemeer Stavenisse STARTEND ONDERNEMER? Bel (0166) -61 25 09 (rJfü voor een verzekeringsadvies op maat! Ee perfect verlopen Zevendorpentocht. Dat is de eindconclusie van Jugen Brusselaars uit Oud-Vossemeer die sinds 2000 betrokken is bij deirgaiisatie van de tocht. Een tocht die volgend jaar een kwart eeuw wordt gelopen. Uitvallers zijn er niet gemeld. Een man was zijn stap- peiteller kwijt, een ander de weg. Die werd door een medewerkster van he:Rode Kruis op het rechte pad gebracht. Ze moest ook enkele tien- tafcn baren prikken van doorgaans ongetrainde hielen. De Zevendorpentocht van Oud- Vosemcer van Wandelsportclub Od-Vossemeer (WCO). is immens poulaii. Dat blijkt uit de vvandel- thcmoneter die door de vereni gd* is samengesteld. In 1989, toen deserste werd gelopen, meldden zio 268 deelnemers. Tien jaar la- terwarcn dat er 1547 en in 2009 weden de inspanningen van de clo beloond met 2124 wandelaars. Dedaliig naar 1737 heeft volgens Jeune Brusselaars niets te maken m£ verminderde belangstelling, mar alles met het toenemende aaital vandelevenementen in het lad. Die evenementen betekenen dorgatns de opmaat naar de Vier- dagse van Nijmegen die volgende wek viijdag begint. Ei Brusselaars kan het weten, want zezat in 1989. bij de eerste tocht, evneeis in de organisatie. In die 24jaai heeft ze nogal wat zien veanderen. „In het begin werden er tussn wandelaars en andere beangsellenden weddenschappen afpsloen. Wedden dat ik die of dieafstmd haal? Nadien hadden de lojers :oms veertien dagen nodig on bij C komen." Tat weiden gebeurt volgens haar liet mier. Ook het aantal onge- tainde wandelaars is naar haar in- iruk st«rk afgenomen. Daarnaast is let schieisel verbeterd en door de bmst 'an de mpbiele telefoon is <e veilgheid enorm toegenomen. Als ianand in de problemen zit, Jeb je Dinnen de kortste keren ie- nand \an het Rode Kruis te pak- !en diekan gaan helpen." )e mest trieste herinnering tot usvere was een getrainde militair ie tijcens de tocht een hartstil stand kreeg. .Zoiets hoop ik nooit meer mee te maken." Afgelopen zaterdag ging het op al le afstanden probleemloos. Zoon Jurgen, die voor de twaalfde keer tekent voor de medeorganisatie: „Het was een prachtige dag. Het weer zat mee. De temperatuur was met een graad of twintig uitstekend en de zeventien verkeersleiders hebben bij hun werk geen enkele wanklank gehoord." De deelnemers die met de auto kwamen, hadden de keus uit drie parkeerterreinen. Door de zware re genval een dag eerder was het ter rein bij het industriegebied het Kla verveld, onbruikbaar. „Het grasveld was onbegaanbaar. Er stond 30 cen timeter water op." Het probleem werd opgelost door een wei aan de Patrijzenweg in ge bruik te nemen en op andere terrei nen de plekken wat te verkleinen zodat er meer auto's op konden. Intussen was het wandelen gebla zen. Al om kwart over zes stonden de eerste liefhebbers voor de deur van dorpshuis de Vossenkuil te wachten terwijl de inschrijving pas om zeven uur begon. De vroege vogels werden opgewacht door Je anne Brusselaars die voor het goe de doel eveneens bij het ochtend krieken uit de veren was. Toen de klok kwart over tien sloeg hadden zich 297 lopers voor de 50 kilometer laten inschrijven. Daar onder Leo Vroegop, voorzitter van de stichting Vrienden van Siem. De stichting stond met een stand op en prominente plaats voor de Vossen- EHBGme dew erker Jan Hartog en Joke de Neeff helpen Debbie Kuipes uit Oud-Vossemeer van een zere hiel af. Aan et einde van het jaar. liet stichtigsvoorzitter Leo Vroegop weten wordt de eindstand van de actiesiekend gemaakt. Zelf liet hij zich ponsoren door tijdens de tocht 50 kilometer te lopen. Vol gens jdith Nell van de PJZ was de biggerace een groot succes. De circazeventig toeschouwers kon den weddenschappen afsluiten welk big, die de namen van be kend Tholenaren hadden gekre gen, :ouden winnen. „De biggen liepe niet zozeer voor ons plezier, als \el voor het goede doel. De Vrieden van Siem die geld inza- melt oor de kankerbestrijding. Datzlfde doel had Ko Stoutjesdijk (59)'oor ogen. Hij is ruim dertig jaarctief als badmeester (eerst in Haestinge in Sint-Maartensdijk, la ter in De Spetter in Tholen) en tij dens de landelijke periode waarin de zwemvierdaagse wordt georga niseerd, zoekt hij voor de deelne mers een goed doel. „Dit jaar heb ben we voor de Vrienden van Siem gekozen. Kinderen en volwassenen gingen met briefjes langs de deu ren of naar familieleden en kennis sen en lieten zich dan sponsoren. Bijvoorbeeld voor het afleggen van 50 baantjes." In Sint-Maartensdijk kwamen voor dat doel 92 deelnemers aan de start, in Tholen waren dat er 155. „Meest kinderen", weet Stoutjes dijk. De deelnemers kregen van de plaatselijke middenstand een pre sentje. Mede cheque Rita van Tilbeurgh van de PJZ en badmeester Ko Stotjesdijk. In het midden Leo Vroegop. HeCalvijn college in Krabbendijke krijt een subsidie van maximaal 1921 euro voor het organiseren vareen beroepenbeurs. Die krijgt de aam Studie Experience en is be- dod om leerlingen van Zeeuwse vortgezet- en middelbaar beroeps onderwijsinstellingen kennis te la ten maken en ervaring op te doen met de opleidingen en beroepen van de toekomst. Dat zijn met name de beroepen in de techniek en de zorg. De Studie Experience staat gepland voor 7 februari 2013 Wandelaars aan de Krokkeweg in Poortvliet krijgen van leden van het CDA een appeltje voor de dorst. kuil en deelde aan de inschrijvers T-shirts en een boxje met een frisse en fruitige inhoud uit. Ruim 300 liefhebbers tekenden rond diezelfde tijd voor de veertig kilometer en 510 mannen en vrou wen waagden zich aan de dertig ki lometer. De verslaggever van de Eendracht- bode koos voor de 50 kilometer. Met de bedrijfsauto wel te ver staan. Uiteindelijk wil je weten wat er alzo onderweg gebeurt. Rijdend over de Krokkeweg kwam hij ver tegenwoordigers van de CDA te gen. Onder andere fractievoorzitter Rob Duijm stond er bij de stand ge laden met een fors aantal kisten met appelen. Aan de kleur te zien Granny's. Tenminste ze waren groen en voor de afwisseling ge tooid met de sticker van het CDA. De partij van wethouder Kees van Dis trakteerde op die manier de deelnemers op een appeltje voor de dorst. Rond half elf waren er negen kisten met 75 appeltjes doorge draaid. Zo kwamen we even later tussen Scherpenisse en Sint-Maartensdijk terecht op een volle Veershoekse- weg. Vol met wandelaars die, som migen gewapend met stokken en anderen met een paraplu, vrolijk happend in het appeltje op weg wa ren naar gemeenschapshuis Haes tinge. Een prettige pleisterplaats waar een drankje wachtte en waar even op adem kon worden gekomen op het zonnige terras of buiten op een Anita Kouwenhoven uit Tholen heeft zaterdag 820 euro opge haald voor de stichting ALS Nederland door 50 kilometer te lo pen. A.l.s. is een spier- en zenuwziekte. Zenuwcellen in de rug genmerg en de hersenen sterven langzaam af. Over het ontstaan is weinig bekend. Het geld dat Anita bijeenliep is dan ook bestemd voor onderzoek. Haar schoonmoeder overleed aan de ziekte. Het was volgens Anita een tocht om nooit te ver geten. Zwaar maar ook emotioneel bij de aankomst. Ze hoopt 1000 euro te halen. bankje. En daar lag ze dan. Op haar buik op een brancard. Debbie Kui pers uit Oud-Vossemeer. Samen met vijf collega's (vijf da mes en een heer) van psychiatrisch ziekenhuis Vrederust in Halsteren liep ze voor de Vrienden van Siem. Ze had er net vijftien kilometer op zitten toen de rechter hiel aangaf er even doorheen te zitten. Een forse blarengroep demonstreerde een halve meter onder haar getatoueer- de kuit, dat dit de straf is van onge trainde deelname aan zo'n serieuze wandeltocht. Het goede doel had echter de overhand gekregen en onder de bekwame handen van Ro de Kruismedewerker Jan Hartog uit Sint-Maartensdijk en een in greep van Joke de Neeff. was de pijnlijke plek snel afgeplakt. „Ze kan de vierdaagse van Nijmegen er mee gaan lopen", beloofde Hartog. „Of dat dan zonder pijn gaat. moe- De dertig kilometer is in trek: er startten 508 deelnemers op de ze afstand, gevolgd door de veertig km met 318 lopers. De twin tig trok 306 wandelaars, de tien 141de vijftien 139 en de vijf 42. Voor Vrienden van Siem liepen 215 wandelaars mee. De wsc Vosmeer was met 23 deelnemers vertegenwoordigd. ten we afwachten", boorde hij het optimisme de grond in. Nog even kijken bij de pleister plaatsen in Sint-Annaland (restau rant Havenzicht), De Pluimpot en het wokrestaurant in Poortvliet om rond een uur of twee weer terug te zijn in Oud-Vossemeer waar de eerste wandelaars van de kortere afstanden door familie en vrienden met bloemen werden verwelkomd. Zoals Jorick Vroegop uit Sint-An naland. Hij kreeg een bos van zijn trotse ouders en vertelde dat hij de laatste kilometers op zijn slippers had afgelegd vanwege twee flinke blaren op zijn hielen. De roos die hij kreeg van de Vrienden van Siem maakte eveneens de rauwe bonen zoet. 's Middags op het eiland hetzelfde beeld als in de ochtend. Vrolijke mensen die genoten van de natuur, de rust en de gastvrijheid en en passant ook nog aan wandelen dachten. Uiteraard ook lopers die fanatiek hun conditie op orde wil den brengen om straks in Nijmegen geen slecht figuur te slaan. Het rugzakje stevig om de schouders gebonden, de punt van de plu er bovenuit en de blik gericht op de verte, ging het soms in een behoor lijk tempo richting het volgende rustpunt. Zoals Corina van Driel uit Sint-An- naland. Normaal gesproken be speelt ze de klarinet, de saxofoon of de bas en begeleidt ze het da meskoor Kir Royal in haar woon plaats. Nu koos ze met haar man voor de veertig kilometertocht. Weliswaar enigszins bezweet, maar met een voldaan gevoel nam ze de roos van de Vrienden van Siem in ontvangst. Eenzelfde beeld bij haar dorpsge noten, de familie Pieune. „Drie ge neraties Pleune hebben de tien ki lometer gelopen", wijst de trotse opa op zijn dochter en kleinzoon. Langzamerhand loopt het naar vijf uur en zien we dat bij sommigen de vermoeidheid heeft toegeslagen. Op een slof en een oude voetbal schoen lijkt het, is het parcours af gelegd. Losse veters en sommigen een beetje kreupel, strompelen en kelen de Vossekuil binnen om zich af te melden. Alsof hij compleet door de hoeven is gezakt, hangt Chris van 't Hof (55) op het pleintje van het dorps huis in een stoel. Volgens zijn vrienden leverde de man een ge weldige prestatie. „Hij heeft een handicap, maar voor de Vrienden van Siem toch 50 kilometer gelo pen." Slechts vier uitvallers telde WSC- voorzitter Leen Plandsoen. Vol te vredenheid blikt hij terug op het uitstekend verlopen evenement. „Het ging geweldig. Mede door de zestig vrijwilligers die de hulppos ten bemanden." Dochter Jessica moest bij de boom gaard van de familie Van Dijk twee mensen op komen halen die 2900 meter voor de finish moesten opge ven. Plandsoen: „En bij de Thoolse brug zaten twee wandelaars die belden dat ze niet meer konden." Jorick Vroegop uit Sint-Annaland ontvangt aan de finish bloemen van familieleden De provincie stelt een bedrag van 61.696 euro ter beschikking voor het doorontwikkelen van de Zeeuw se opleidingsschool tot een Zeeuw se academische opleidingsschool. De school is bedoeld voor een duale opleiding in Zeeuwse VO-scholen. Studenten kunnen door middel van geïntegreerde theorie en praktijk worden voorbereid om op kwalita tief niveau te kunnen functioneren in het beroep van leraar en als vak docent. Bijkomende gedachte is dat het initiatief kan bijdragen aan een betere binding van studenten aan deze regio, wat positief zou zijn in het kader van het bestaande leraren tekort. De Zeeuwse Opleidings school is in 2009 gestart. In 2011 is de opleiding gegroeid naar 100 stu denten in samenwerking met ver schillende lerarenopleidingen. De kinderen bedanken de sponsors voor de bijdrage aan de speeltuin. Rinze Borm, Ondememersweg 5a, ontwerp en productie van interieur en meubilair, eenmanszaak Rinze Sjoerd Borm uit Groningen. Mediterranova. Postweg 9, opslag van bomen en planten, groot- en de tailhandel, alsmede im- en export van bomen, nevenvestiging van v.o.f., Mediterranova, Dorsvloer 1 Nagelstudio Jenny's nails, Mare- hoekstraat 24, eenmanszaak Jenny Geertruida Aarts-Bakema uit Gro ningen. Van Dijke Zaden b.v., Molendijkse- weg 5, handel in granen, peulvruch ten en oliehoudende zaden, direc teur-grootaandeelhouder VDM hol ding b.v. VDM holding b.v., Molendijkseweg 5, financiële holding, bestuurders J.L. van Dijke en mevr. M.H. van Dijke-Meeuse. KRD Aarnoudse, Vroonland 14, ma chinale houtbewerking, eenmans zaak Martinus Aarnoudse. Werkplekke an 't uus, Hoenderweg 23, werkplaats met galerie waar meubels opgeknapt worden, een manszaak Daphne Vlot. Transflex, Boswei 11uitzendbureau voor de transportsector, eenmans zaak mevr. J.W.B. Clardey-van de Pol,gevolmachtigde P.G. Garrelds. Actie Hove, Zuidmoerseweg 4, fok ken en houden van melkvee, teelt van granen en voedermais. vennoot schap onder firma van M.A. Hou- dijk en mevr. J.A.D. Houdijk-van den Bosch. Ongeveer twintig kinderen stelden zich zaterdag in de Vossentuin in Oud-Vossemeer op achter een nieuw speeltuig. Een zand- en water speelplaats. Na een collecte in februari werd bij bedrijven en inwoners ongeveer 1000 euro opgehaald waarna het nieuwe speelelement aan de speeltuin kon worden toegevoegd. „We hebben met de collectebussen door weer en wind gesjouwd", herin neren zich bestuursvoorzitter Bianca Snoek en toezichthoudster Els van der Laak. „De mensen bij wie we aan de deur kwamen, hadden eigen lijk een beetje medelijden met ons. Misschien dat ze daarom zo gul wa ren", grapt het duo. Bianca is de gulle gevers dankbaar. Ze maakte zeven grote borden die achter elkaar het woord •BE DANKT' uitbeelden. Een aantal kin deren mag. vanwege de foto, de bor den omhooghouden. „Ik maak zelf ook foto's", zegt Bianca. „Die krij gen de sponsors. Dan weten ze dat we ze heel dankbaar zijn voor hun medewerking." De speeltuin zelf bestaat onder ande re uit een huisje waarin je kunt ren nen en vliegen, een kabelbaantje, een paar wipkippen en een draaimolen. Ene Juliano heeft er met een vriendje een fraai zandkasteel gebouwd en ligt op zijn gemakje op een snoepje te kauwen. Maar owee. Waar is dat snoeppapiertje gebleven? "Juliano! Juliano"", klinkt het over de speel tuin. .Juliano, ben je doof'??? Nee, dat is Juliano niet. „Waarom gooi je dat papiertje niet in de vuilnisbak als ik je dat vraag?" Aan het woord is Els van der Laak. Ze woont intussen 37 jaar in Oud Vossemeer en fungeert dik twintig jaar als oppasoma in de speeltuin. In die functie probeert ze kinderen niet alleen te laten spelen, maar ze ook in haar ogen nuttige normen en waar den bij te brengen. „Wc leren ze samen spelen, maar ook hun rommel opruimen." „Niet vechten om die kabelbaan", laat ze luidkeels weten. De betreffende kin deren hebben kennelijk respect voor haar, want ze staken hun geruzie on middellijk. Els zorgt er ook voor dat het gezellige zitje door een aantal pa rasols in de schaduw komt te staan. De speeltuin telt 198 leden en wordt doorgaans druk bezocht. „Ook men sen ih een rolstoel kunnen hier ko men zitten. Jongelui, ook al zijn ze zestien, komen hier een ijsje eten. Dat kost ze maar 50 cent. Zeg maar dat het hier niet alleen een speeltuin is, maar ook een sociale ontmoe tingsplek." Die plek ligt tussen de huizen en be woners in de omgeving kunnen zien of er iets mis is. Vreemde figuren in de tuin worden niet getolereerd en zodra er argwaan is, worden be stuursleden opgetrommeld om te voorkomen dat er vernielingen plaatsvinden. „En daardoor is er ei genlijk nooit wat gebeurd", melden de dames niet zonder trots. Anders dan bij de speeltuin aan de Gankelweg, zeggen ze, is er nog nooit iets gesloopt en vinden de meeste ouders dat de kinderen in de Vossentuin veilig kunnen spelen. Bianca: „Vanaf zes jaar mogen ze zelfstandig spelen en houden wij toe zicht. Kinderen die jonger zijn, daar van willen we dat een van de ouders meekomt." Volgens de dames ko men er kinderen uit Oud-Vossemeer, maar ook uit andere gemeenten. Zo als Bergen op Zoom en Halsteren. Voor de toekomst staan er nog meer speeltuigen op de verlanglijst, maar alles heeft zijn prijs. En in een perio de, dat het financieel allemaal min der gaat, zijn leden en bestuur van de speeltuinvereniging Vossentuin heel dankbaar voor het tot dusver behaal de resultaat. RegioBank1 lid van Adfil Burgemeet 25, 4693 CJ Poortvliet - Raiffeisenstraat 2. 4697 CG Sint Annaland (0166)61 25 09 - F:(0i66)6l29 12 E: infogroverbeeke.nl - I: www.overbeeke.nl Advertentie LM. HS5S0É! Waarde: Ó5C,

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 5