'We zijn als een gek met een emmer water gaan hozen' Geloof in beweging bij Athletes in Action Tholen Braderie in Stavenisse Twee Thoolse vissers voor project paling over de dijk Raad van State haalt plan Mosselhoekseweg onderuit 'Geen maïs om te verdwalen' Zeilschip vast op strekdam Keeten Brandweer pompte in de ruimte, effect klep in Vest gering Donderdag 12 juli 2012 68e jaargang no. 35 SLA UW SLAG BIJ AUTOBEDRIJF BAL ALLE OCCASIONS NU MET EXTRA HOGE KORTING SGP en ABT zien wat in parkeergeld „De bui was zo groot dat die Tholen als een kom vol zet te", zegt brandweercommandant Koos de i eii'er na de hoosbui van donderdagavond. Er viel in een uur ongeveer 55 millimeter regen en daardoor stroomde het water bij diverse huizen naar binnen. Ook in Oud-Vossemeer was er in enkele straten wateroverlast. De gemeente gaat met de bewoners van de Kon. Julianastraat in Tholen rond de tafel om te kijken wat er gedaan kan worden om in de toekomst te overlast tegen te gaan. Mogelijk wordt dat ook met andere bewoners gedaan die water in hun huizen hebben gehad. Het rioleringstelsel wordt opnieuw bere kend. Bekeken zal worden of er extra maatregelingen ge nomen moeten worden. Een en ander moet volgend jaar uitmonden in het nieuwe gemeentelijk rioleringsplan. Onverteerbaar Murw Peter Kooistra zet vis over de Oesterd'am Twee Thoolse vissers zijn betrokken bij het project paling over de dijk dat dit najaar start. Het is een initiatief van de stichting Dupan (Duurzame Palingsector Nederland) in Wageningen om de groei van de palingstand te stimule ren. De aalstand is de laatste decennia zodanig afgeno men dat de paling inmiddels als bedreigde diersoort wordt beschouwd. Peter Kooistra en Job Bout uit Tholen gaan de geslachtsrijpe palingen, de zogeheten schieraal, vanuit de polder in zee zetten, waar ze zich voortplanten. Glasaal De Raad van State heeft gisteren het bestemmingsplan voor de bouw van vier woningen aan de Mosselhoekse weg 5 in Tholen vernietigd. De gemeente Tholen zal het plan nu flink moeten aanpassen om toch nog woning bouw op die plek mogelijk te maken. Wethouder Peter Hoek vindt het jammer dat het niet gelukt is om het via de gevolgde procedure rond te krijgen. „We zijn niet zo zeer op onze vingers getikt omdat we het niet goed heb ben aangepakt. Het gaat vooral om de inschatting van de importantie. De Raad wil gewoon garanties en dat kan alleen via het wijzingen van het bestemmingsplan." Ruim tachtig kinderen doen mee aan sportweek in Oesterputten Jongens aangesproken op baldadig gedrag Slabbecoornweg 43, 4691 RZ Tholen Tel. 0166-602440 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,75 per halfjaar, 32,00 per jaar, per post 59,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,34 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Voetbalclub Stavenisse organiseert zaterdag van tien tot zeven uur de braderie in het dorp. Een dag eer der begint de kermis op het haven plateau. De attracties blijven tot en met zaterdag staan. Het organisa tiecomité is erin geslaagd om de Voorstraat en het Van der Lek de Clercqplein vol met kramen en an dere attracties te krijgen. De voet balclub verzorgt een rommelmarkt, enveloppen trekken, een rad van avontuur, een kinderbraderie, een schiettent en meer. Geen maïsdoolhof aan de Zuid- moerseweg in Stavenisse deze zo mer. Hubert Gaakeer heeft vanwe ge de vele regenval pas een maand later kunnen zaaien. Daardoor staat het maïs nog niet hoog genoeg. „Als je een goed voorjaar hebt, groeit het wel bij, maar dat was nu niet het geval. Het maïs staat nu ongeveer op heuphoogte. Dat is niet genoeg voor een doolhof." Omdat de vakantie vroeg valt, heb ben Hubert en zijn vrouw Christa besloten om dit jaar over te slaan. „We zijn niet de enige. Er is ner gens maïs waarin je kunt verdwa len." De familie Gaakeer heeft er al veel reacties op gehad. „Veel mensen vinden het jammer. Ze be grijpen het wel als ik uitleg waar door het komt." De parkeermeter is in Tholen tot nu toe een onbekend fenomeen. Maar van sommige politieke partij en mag dat veranderen. De SGP heeft het idee geopperd om par keergeld te heffen van langparkeer- ders bij het recreatief gebruik van havenplateaus. En ook ABT ziet dit als een mogelijkheid om de inkom sten van de gemeente te vergroten. De fractie denkt aan specifieke plaatsen zoals de havengebieden in Sint-Annaland en Tholen en open bare parkeerplaatsen bij super markten. Zowel in de commissie bestuurszaken als de gemeenteraad gingen andere fracties niet op de ideeën in. Een Duits zeiljacht voer vrijdag avond op een stenen strekdam in Het Keeten bij Sint-Annaland. De 78-jarige schipper sloeg tijdens het vastlopen over boord. Zijn even oude vrouw sloeg alarm en daarop schoot bergingsbedrijf Van den Berge uit Stavenisse te hulp. Jan van den Berge was binnen tien mi nuten ter plaatse met zijn snelle bergingsvaartuig Mistral. Met veel moeite wist hij de man uit het wa ter te halen en aan boord van de Mistral te krijgen. De schipper was uitgeput en vertelde dat hij al twee keer kopje onder was gegaan door dat hij geen zwemvest aan had. Het water moest nog drie meter vallen, waardoor het zaak was dat het jacht snel moest worden vlotge- trokken en dat lukte. Het jacht had geen zichtbare schade en was niet lek, zodat het op eigen kracht de reis naar Brouwershaven kon ver volgen. De schipper verkeerde la ter in goede conditie en hoefde vol gens de berger niet meer naar een dokter. Janus van de Burg spoelt een kleed af nadat zijn huis aan de Kon. Julianastraat in Tholen water binnen had gekregen. Zijn zwager Kees Schot helpt bij het opruimen van de ravage. De brandweer had de handen vol aan water wegpompen uit de straten en huizen in Tholen, want daar viel volgens De Feijter het meeste water. „Het was huilen met de pet op. We pompten eigenlijk in de ruimte, want het water kon nergens naar toe." Ook niet naar de Vest waar volgens de bewoners de klep niet en volgens de gemeente wel open stond. „Die staat te allen tijde open. Het al dan niet sluiten van deze klep heeft een te verwaarlozen effect op de waterstand. De stuwen in het op pervlaktewater zijn volgens de nor male procedure bediend", aldus b. en w. die dinsdagochtend de kwes tie besprak. De bewoners dachten er na de hoosbui heel anders over. „We zijn eigenlijk best wel boos", zegt Marion de Leeuw uit Tholen. Met wij bedoelt hij de bewoners van de Bosstraat. Zelf woont hij op num mer 40. Bij zijn huis en het hele rij tje huizen dat zijn woning flankeert is donderdagavond na de hoosbui water naar binnen gestroomd. Het is voor de tweede keer in negen maan den tijd dat de bewoners van de Bosstraat te kampen krijgen met wateroverlast na een flinke hoosbui. Jan en Marjan Korstanje van num mer 44 zijn er een beetje radeloos van geworden. De bewoners van de Bosstraat zijn van plan om met zijn allen te gaan klagen bij de gemeen te. Want ze vinden dat die nalatig is geweest. Henk Nieuwenhuis van de PvdA- fractie heeft er een schriftelijke vraag over gesteld aan het college van b. en w. „Kan het college de be woners van de Bosstraat. Paulina- straat en de Venkelstraat, die fre quent ernstige wateroverlast onder vinden een oplossing voor dit grote probleem aanbieden?", schrijft Nieu wenhuis. Hij is donderdagavond bij mensen op bezoek geweest en heeft daarbij met eigen ogen kunnen aan schouwen hoe hoog het water in de huizen stond. „De bewoners waren echt aangeslagen", zegt hij. Nieuwenhuis geeft toe dat de bui van donderdag extreem was en dat de genoemde straten weliswaar erg laag liggen, maar dat het voor de bewoners onverteerbaar is dat ze nu al enkele malen te maken hebben gehad met wateroverlast. „Temeer opdat meerdere gezinnen net de schade van de vorige overstroming hadden hersteld, zoals nieuwe vloerbedekking, schilderwerk, et cetera." Volgens Nieuwenhuis kan er met de huidige technieken, zoals een weer- alarm en buienradar, bepaald wor den waar een bui gaat vallen en hoe groot die is. „Kunnen er daarom niet van tevoren maatregelen wor den getroffen, bijvoorbeeld eerder een pomp aanzetten? In de getroffen buurt gaat het gerucht dat de pom pen te laat zijn aangeslagen of aan gezet." Omdat wolkbreuken tegen woordig vaker voorkomen vraagt het raadslid of het op de langere ter mijn mogelijk is om te voorzien in een afdoende waterafvoer. „De meeste huizen in deze buurt staan er al sinds mensenheugenis, er is dus geen sprake van bouwen op een ka vel dat bekend staat om bovenge noemde problematiek." De gemeente heeft meldingen over overlast gekregen uit de Kon. Julianastraat, Doelweg, Minneput- testraat, Molenvlietsestraat, Venkel straat, Paulinastraat, Bosstraat en Touwslagersdreef. In alle straten, behalve de Touwslagersdreef. was er water in de woning gestroomd. Uit Oud-Vossemeer kwamen mel dingen over wateroverlast vanuit de riolering (toilet, wasmachine, af- voerputje). Vrijdag hebben Jan en Marjan Kor stanje vrij genomen van hun werk. Ze hebben hun handen vol aan dweilen, alle matten en kleden bui ten uitwringen, stofzuigen en ande re zaken regelen. Marjan is vrijdag morgen zichzelf niet. „Als ik erover begin te praten, schiet ik vol. Ik ben gewoon een beetje murw. Als het gaat regenen sla je gewoon op tilt." Ze heeft het scenario van de vorige hoosbui nog helder voor ogen. „Vo rige keer waren we niet thuis. We hebben alles moeten vervangen. Een nieuwe vloer, nieuw kleed, nieuwe meubels, muren ver nieuwd." ZIE VERDER PAGINA 3 De provincie investeert 29.236 euro en het waterschap Scheldestromen 10.000 euro in de drie maanden du rende proef. De totale kosten bedra gen ruim 67 mille, waarvan de stichting Dupan 25.000 euro voor zijn rekening neemt. Sport visserij Zuidwest Nederland draagt 3000 euro bij Eén van de oorzaken voor de afge nomen palingstand zijn de hinder nissen die de vis tegenkomt als hij vanuit de polder naar zee trekt. Daaronder vallen gemalen en water krachtcentrales. De alen overleven het vaak niet om daardoor heen te zwemmen. De laatste jaren is wel al veel gedaan om deze 'migratieknel punten' aan te passen, zodat ze vis- vriendelijker worden. Maar nog niet alle knelpunten zijn aangepast. Dat kost tijd en geld. „Er zijn zoveel ge malen dat het nog zeker vijftien jaar duurt, voordat het waterschap alle gemalen heeft aangepast. Boven dien kost dat aardig wat geld", zegt Peter Kooistra. Ook is het technisch niet overal mogelijk om de knel punten aan te passen. De brakke poldergebieden in Zee land vormen de belangrijkste op- groeigebieden voor de paling in Ne derland. De paling brengt het groot ste deel van zijn leven door in de binnenwateren. Er zijn al maatrege len genomen om de jonge paling, de glasaaltjes, te helpen vanuit de zee in de polder te komen. Er zijn bij voorbeeld aalgoten over dijken aan gelegd. „De paling kan de polder wel in, maar vervolgens, als hij vol wassen is. kan hij er niet meer uit", legt Kooistra uit. De glasaaltjes zijn zo klein dat ze de kunstwerken nog wel overleven, maar eenmaal vol groeid gaat dat niet meer. Bij de proef wordt de paling handmatig over de dijk gezet. Sinds 2(X)9 is er van september tot en met november een visverbod op de paling, zodat er meer schieraal naar de paaigebieden kan trekken. Daarom wordt de proef in die perio de gehouden. „Heel veel partijen zijn erbij gebaat", zegt Kooistra. Niet alleen de beroepsvissers, waar onder hijzelf, maar ook natuurorga nisaties. „Het is een hele andere manier van vissen dan in het verle den. Om die reden wordt het project ook breed gedragen. Iedereen staat erachter. Ook het waterschap werkt mee en zelfs het ministerie." ZIE VERDER PAGINA 2 CU: heeft uit spraak gevolgen voor andere plannen? De CU wil weten welke gevolgen de uitspraak heeft voor de andere reeds genomen beduiten voor de ruimte- voor-ruimteregeling en of er claims zijn te verwachten van projectont wikkelaar Florestede. De woningen van projectontwikkelaar Florestede uit Den Bosch zijn gepland op een plek waar een voormalig tuinbouw bedrijf was gevestigd. In het kader van de zogenoemde ruimte-voor- ruimteregeling kunnen burgerwonin gen in de buitengebieden worden ge bouwd. Die woningen mogen dan niet de omliggende agrarische onder nemers in hun bedrijfsvoering be lemmeren. Ook moet er sprake zijn van een kwaliteitsverbetering van de plek. Er staan nu verpauperde kassen van 15.000 vierkante meter. De eigenaren van de agrarische be drijven rondom de geplande bouw plaats maakten bij de Raad van State bezwaar tegen het bestemmingsplan. Het gaat om akkerbouwers J. W. Ha- ge en A.W. Van Dongen, fruitteler C.L.M. van de Berge en pluimvee houder J. van Binsbergen. ZIE VERDER PAGINA 2 Deze week Ingeborg Cornelis volgt Joost Zielstra op bij Ten Anker in Tholen Maatje Deurloo-Geene viert 65-jarig bestaan ANBO Tholen Jeanne Brusselaars al 24 jaar actief bij de Zevendorpentocht EN VERDER... Groen licht voor nieuwbouw Sjaloom Zorg in Tholen Nieuw speeltuig voor Vossentuin in Oud-Vossemeer WANTROUWEN IS EEN TEKEN VAN ZWAKHEID Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De politie heeft zondagochtend vier mannen in de leeftijd van ze ventien tot drieëntwintig jaar aan gesproken op baldadig gedrag. De jongens, afkomstig uit de gemeente Tholen. hadden een kist in het wa ter gegooid. Dat deden ze vanaf een drijvend ponton in de jachtha ven. Het ponton was eerder die avond gebruikt voor het muzieke venement Musica Nautica. Een medewerker van B&B beveiliging uit Tholen. die de jachthaven in de nachtelijke uren in de gaten hield, schakelde rond kwart over twee de politie in. De overlast bleef beperkt tol baldadig gedrag. Hierop zijn de jongeren door de politie toegespro ken. Vernielingen zijn niet gecon stateerd. De eigenaren hebben geen aangifte gedaan. Ruim tachtig kinderen hebben maandagmiddag meegedaan aan de eerste dag van de sportweek van Athletes in Action. Deze christelijke interkerkelijke organisatie organiseert voor het zevende jaar op rij sportactiviteiten voor kinderen op de Oesterputten in Tholen. Doel van de week is naast bewegen het evangelie verkondigen on der kinderen en jongeren. Kinderen kunnen kiezen uit voetbal, volleybal en andere spelletjes. Korte broeken en zonnebrandcrème blijven maandag met zeventien graden thuis. Met af en toe een regenbui is het alles behalve zomerweer. Toch laat dat de Thoolse kinde ren niet weerhouden. Uit alle windrichtingen komen ze naar de Oesterputten gefietst. De één vergezeld met ouder, de ander zonder. Jeffrey Schipper, één van de vrijwilligers van de sportweek, geeft even na tweeën het startsein. „Ko men jullie in een grote kring staan?", roept hij door een omgekeerde pion die hij als luidspreker gebruikte „Weten jullie waar het deze week om draait?". Even blijft het stil. Een jongen steekt zijn hand op en zegt: „Om Jezus." Jef frey knikt en zegt: „En om sport en mensen." Na de introductie maken de kinderen een keuze uit volley bal, voetbal of zakdoekje leggen. Bijna de helft kiest voor voetbal. Hoofdzakelijk jongens. Met vijf zijn de meiden duidelijk in de minderheid. Voor volleybal is met tien kin deren weinig belangstelling. „Wie van jullie zit erop voet bal", roept Jeffrey. Een tiental vingers gaat de lucht in. „Komen jullie maar met mij mee. Ik wil weieens zien hoe goed jullie zijn." Jeffrey start met een dribbeloefening. „Probeer al dribbelend met de bal aan de overkant te ko men." Niet alle jongens lijken het te begrijpen. „Dribbelen is niet keihard tegen de bal trappen", zegt Jeffrey. „Korte trapjes geven." Hij doel het voor. Het kwartje valt en de jongens en meiden gaan aan de slag. Een tweede oefening is het maken van een pass, een balschot. De ballen vliegen alle kanten op. Jeffrey gebruikt de baloefeningen om het niveau te bepalen. „Straks gaan we partijtjes spelen." Aan de andere kant van het veld spelen Suzanna Kroes en Ro- mina Bajramovic zelf bedachte spelletjes, zoals zakdoekje leggen. Iedere spelronde duurt twintig minuten. Daarna komt de groep bijeen voor een levens- of Bijbelverhaal. „We willen de kinderen iets meegeven over het geloof", zegt Jeffrey. Hij is net als de andere vrijwilligers lid van de Christengemeente Tholen. „We richten ons op jongeren met problemen, die thuis geen of onvoldoendé liefde krij gen. Sport is de verbindende factor. Dat brengt de kinderen samen. De sportweek op de Oesterputten duurt nog tot en met vrijdagavond. Dan sluiten de kinderen de week af met een barbecue en zeskamp. Voetbal is zonder meer net populairst tijdens de sportweek van Athletes in Action

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 1