Katie van Winkelen zit na veertig jaar nog steeds goed op de bugel Natte kleren aandoen in het zwembad is lastig karweitje IHoute Beleid voor archeologie gemeente is versoepeld BKB Energy D9S7 Systems Honden uitzoeken gebeurt steeds vaker via internet Zo'n 120 kinderen doen spelletjes in Haestinge DÉ SPECIALIST IN ZONNE-ENERGIE Muziekvereniging Accelerando huldigt negen jubilarissen Donderdag 5 juli 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Ze zijn samen 230 jaar lid van muziekvereniging Accele rando, maar zo lang bestaat de Sint-Annalandse club nog niet, want die is opgericht in 1881. Negen jubilarissen werden vrijdagavond gehuldigd voor hun trouwe lid maatschap, waarvan Adri van der Jagt met 45 jaar het langst aan de club verbonden is. Drie leden zijn 35 jaar lid, namelijk Ineke de Graaf, Johan van Vossen en Petra Goedegebuure. De laatste was er vrijdag niet vanwege vakantie. Anderen zijn Robert Lupker uit Roosendaal (30 jaar), Lauw Walhout (25 jaar) en Erik Leemreijze en Ina van Schetsen, beiden 12,5 jaar lid. Katie van Winke len is gehuldigd voor haar 40-jarig lidmaatschap. Blokfluit en orgel Verenigingshistorica Secretaresse Diploma's Één grote familie 't Rijks Roncalli 't Bergse VMBO Diversen Brandweer opgeroepen voor rook barbecue Tholen helemaal gelaagd in kaart gebracht Het nieuwe beleid voor archeologie van de gemeente is versoepeld. Er hoeft minder vaak een vooronderzoek plaats te vinden. Het betekent een verlichting van de ad ministratieve lasten voor de inwoners. De gemeente heeft met acht andere Zeeuwse gemeenten een archeolo- giebeleid voor elk van de deelnemende gemeenten op la ten stellen. Elf oude katten in woonkamer Elkiestichting Ze komen goed weg, die elf oude katten in de zonnige woonkamer van de Elkiestichting in Tholen. Het nieu we onderkomen heeft heerlijke rustkussens en voldoen de krabpalen in deze seniorenkamer om zonodig het een en ander bij te slijpen. Honden van het opvanghuis via bezoekers aan het centrum onderbrengen is uit te tijd. Het gaat nu via internet. Dat vertelt Angeline Ver hoek onlangs tijdens de open dag van CVAB Elkie Stichting. Vertraging interieur Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl Voorzitter Jack Westdorp nam tij dens de afsluiting van het seizoen de gelegenheid om de jubilarissen in het zonnetje te zetten. Hij deed dat op een informele manier, tij dens de barbecue met alle leden, en overhandigde ze een oorkonde en bloemen. Over elke jubilaris had hij wel wat te zeggen. De voorzit ter noemde Lauw Walhout een trouw lid. „Hij is op elke repetitie aanwezig." Voor Walhout was er nog iets extra's omdat hij zijn zil veren jubileum vierde. Hij kreeg een portretje van zichzelf. Setallan- der Adri van der Jagt is tamboer bij dè slagwerkers. Westdorp noemde hem zeer betrokken bij zijn club. „Hij helpt altijd bij de rommel markt. waarbij hij als vrachtwagen chauffeur het transport regelt." Ro bert Lupker uit Roosendaal werd door Westdorp getypeerd als een opvallende muzikant. Erik Leemreijze (tenorsaxofoon) en Ina van Schetsen (sopraansax) zitten beiden ook in het bestuur. Leemreijze beheert daarnaast de website. Onder de jubilarissen wa ren ook een broer en twee zussen. Katie van Winkelen is van hen met 40 jaar het langste lid. Haar broer Johan van Vossen is ook slagwerk- instructeur. Zus Petra Goedege buure, die tenorsax speelt, was de enige jubilaris die ontbrak, wegens vakantie. Zij, haar broer Johan en Ineke de Graaf, die bugel speelt, zijn 35 jaar lid. Katie van Winkelen speelt ook bu gel. Ze vertelt hoe ze als 12-jarig meisje lid werd van de Koninklijke fanfare Accelerando. „Ik had me al Katie van Winkelen houdt sinds ze bestuurslid werd het archief van Accelerando bij. „Ik bewaar alles en heb van elk jaar nu wel een ordner. Bijvoorbeeld programmaboekjes." Zo heeft ze ook de eerste notulen vanaf de oprichting van de vereniging. „Het zijn drie boeken, met de hand geschreven. Ik ben nu bezig om ze in te scannen, want ik wil alles zoveel mogelijk digitaliseren. Ze noemen me officieus de verenigingshistorica." Zo heeft ze ook meegewerkt aan het boek 200 jaar voetbal en muziek, toen Accelerando 125 jaar bestond en WHS 75 jaar. Daarin is een lijst van benoemingen met onder andere ereleden opgenomen. „Die hadden we ook nog niet." Katie van Winkelen uit Sint-Annaland is gehuldigd voor haar 40-jarig lidmaatschap van Accelerando. Ze speelt al bijna veertig jaar bugel. Slagwerker Adri van der Jagt vooraan in het midden) is 45 jaar lid. Andere jubilarissen zijn Lauw Walhout, Robert Lupker, Katie van Winkelen, Ineke de Graaf en Erik Leemreijze (staand v.l.n.r.). Van der Jagt wordt geflankeerd door Johan van Vossen en Ina van Schetsen. Petra Goedegebuure staat niet op de foto. ingeschreven toen ik nog elf jaar was. maar ik moest wachten tot de jaarvergadering, want daarin werd je pas officieel tot lid gestemd. Dat gebeurt nu nog steeds." De nu 52- jarige Van Winkelen zegt dat ze in haar tijd keuze had uit drie dingen: gym, voetbal of muziek. „Muziek vond ik fantastisch. Als de muziek langskwam in het dorp, dat wilde ik ook." Ze kon al blokfluit spelen, dat had ze als zesjarige al geleerd van haar buurjongen Kees van Winkelen, die nu haar echtgenoot is. Ze ont wikkelde haar muziekervaring op de zondagsschool en ging daar naast ook orgel spelen. Sinds de kerkscheiding in 2004 bespeelt ze ook het orgel tijdens de diensten van de Hervormde Gemeente. „Ik speelde al wel eens tijdens begrafe nissen. Ze zeiden tegen me dat ik het ook wel tijdens de kerkdiensten kon doen. Ik weigerde in eerste in stantie omdat ik dan doodzenuw achtig ben. Ik ben ook niet officieel organist. Ik ben elke keer zenuw achtig, maar ik geloof dat het wel gaat als ik afga op de reacties." Toch is optreden voor een grote groep mensen haar niet vreemd. „Toen ik een jaar of 16 was, speel de ik orgel op de braderie. Vooral populaire deuntjes, zoals Rosamun- de van Dennie Christian. Buur man Heijboer, we woonden toen aan de Ring naast de boekhandel, heeft er eigenlijk voor gezorgd dat ik mijn orgel naar de Voorstraat verhuisde. Hij vroeg mij of ik daar orgel wilde spelen." Later, in 1986 nam ze de boekhandel op verzoek van de familie Heijboer over. Het paste bij haar. „Ik heb altijd ge zegd: Ik ga nooit van Setalland weg. Ik heb vwo gedaan en had naar de universiteit gekund. In plaats daarvan volgde ik een secre taresseopleiding en toen vroegen ze me of ik de winkel wilde over- Die secretaressopleiding kwam la ter goed van pas tijdens haar aan treden als bestuurslid. Katie was van 1982 tot 2002 secretaresse van Accelerando. „Er waren nog nooit notulen gemaakt van de bestuurs vergaderingen, zodat niemand wist welke afspraken er waren gemaakt. Van de jaarvergadering waren er wel notulen. Ik ben toen begonnen om ook verslagen te maken van de bestuursvergaderingen." Terug naar de historie. In de eerste jaren speelde Van Winkelen piston en cornet, een slag kleinere trom pet. „Na denk ik een jaar of tien ben ik bugel gaan spelen. Er kwa men steeds meer trompetleerlingen bij en toen zei ik, schuif mij maar door naar de bugel." Dat instru ment speelt ze nog steeds. „Het is een mooi instrument, met een war me klank." De eerste dirigent die Van Winke len meemaakte was M.A. Gijzen uit Bergen op Zoom. „Vroeger kreeg je les van de dirigent, er was nog geen muziekschool." Gijzen bleef aan van 1963 tot 1971waar door Van Winkelen maar kort van hem les kreeg. Ze kan zich nog goed herinneren dat hij altijd met de bus naar Sint-Annaland kwam. De repetities begonnen om vier uur, maar vaak, als hij er na een half uur nog niet was, moesten ze hem uit het café gaan halen. Zijn opvolger Ko den Toonder uit Kloe- tinge was een stuk serieuzer. „Hij was heel prestatiegericht. We gin gen onder hem twee keer per jaar op concours. Ik speelde tweede partij en dat ging toen best goed." Al gauw werd onder Den Toonder de overstap gemaakt van de ereaf- deling naar de vaandelafdeling, het hoogst haalbare. Het fanfareorkest en het jeugdorkest hadden in 1977 een hoogtepunt toen ze beide een eerste prijs haalden op een con cours in Sas van Gent. De concoursdeelname raakte een tijdje in het slop toen in 1977 voor zitter Boogaard plotseling over leed. „Daar heeft de muziek een klap van opgelopen." Onder dirigent Pierre van Broekho ven, die in 1984 werd aangesteld, werd een andere weg ingeslagen. „De leerlingen kregen les van de muziekschool en ze moesten diplo ma's halen. Nu is het de bedoeling dat je je A- en B-diploma haalt." De concoursen kwamen op een la ger pitje te staan en in 1993 maakte de club een begin met het geven van jaaruitvoeringen. ,Ze kregen allemaal een thema en het werden ware muziekspektakels. We hebben zelfs twee concertavonden gege ven, omdat er zoveel belangstelling voor was." Volgens Van Winkelen komt dat ook doordat de stukken meer gericht zijn op het publiek. „De concourswerken waren vaak zware muziek, moeilijk om naar te luisteren. Nu spelen we een lichter genre dat voor luisteraars veel lich ter in het gehoor ligt. Wat we nu doen. is echt bedoeld om het pu bliek een leuke avond te bezor gen." Van Winkelen noemt vooral de jaaruitvoeringen en evenementen zoals de muziekmarathons in 2003 en 2009 hoogtepunten. „Er schieten gewoon woorden voor tekort. Het was allemaal prachtig. Ik zou mijn leven ook niet voor kunnen stellen zonder muziek. Als je ziet dat er dorpjes zijn, zoals Poortvliet, zon der muziekkorps, dat kan eigenlijk niet. Bij bepaalde activiteiten hoort de muziek er gewoon bij." Van Winkelen speelt nu de eerste bugel. Ze voelt zich daar goed bij. Ze piekert er niet over om voor een ander instrument te kiezen. Ze heeft er ook nooit behoefte aan ge had. „Ik zit gewoon goed op de bu gel. Overstappen zou een hele om schakeling zijn. Het mondstuk is bijvoorbeeld heel anders dan bij de trombone." Katie van Winkelen noemt Accelerando één grote familie. Let terlijk, omdat die van haar met zes man is vertegenwoordigd in de club, maar ook qua sfeer. De saamhorigheid is sowieso erg groot." Ze zit in het orkest naast Ineke de Graaf en haar schoonzus Imanda van Vossen zit achter haar. „We hebben een vast groepje met vijf eerste bugels." Die spelen vaak de melodiepartij, waardoor het fijn is dat ze met zijn vijven zijn, zo dat ze elkaar kunnen afwisselen. In het gezin is dochter Marit (17) die enige die ook nog een instrument bespeelt. Ze speelt schuiftrombone. Maar man Kees en zoon Collin zijn ook actief betrokken bij de club. „Kees doet heel veel achter de scher men. Zo maakt hij de programmaboekjes en maakt hij vaak fo to's. Collin verricht vaak hand- en spandiensten, vooral tijdens de rommelmarkt." Aan 't Rijks in Bergen op Zoom zijn de volgende Thoolse leerlingen geslaagd. Tholcn: Jessica Ista (atheneum), Bart-Jan Duyster (gymnasium) en Artihan Velauthapi (vmbo theor. leerweg). Sint-Annaland: Jeffrey Smits (ha vo). Aan de Roncalli scholengemeen schap in Bergen op Zoom zijn de volgende leerlingen geslaagd voor mavo. Tholen: Elise Bosman en Jeffrey Duine Sint-Annaland: Demi de Jonge. Aan 't Bergse VMBO zijn de vol gende Thoolse leerlingen geslaagd. Tholen: Mark van Mechelen (ba- sisber.) en Stan Broeders (kader- ber.). Sint-Annaland: Nakita Arnouts (basisber.). Poortvliet: Hamza Khuder (basis ber.). Robert Verwijs uit Tholen is ge slaagd voor havo aan het Calvijn college in Goes. Willem Jan Ligtendag uit Sint-An- naland is aan het Edudelta college in Middelharnis geslaagd voor het examen kader landbouw, techniek, economie 4. De brandweer in Tholen kreeg za terdagavond een melding om uit te rukken voor een binnenbrand te genover de kazerne. Grindweg 51. Daar staat een bedrijfsverzamelge bouw. Op weg naar de kazerne bleek al duidelijk dat er geen spra ke was van een brand. Wel was er enige rook waarneembaar, maar dat was afkomstig van een barbecue bij een partytent van een van de ge bruikers van het pand. De brand weerwagen kon in de kazerne blij ven. Volgens brandcommandant Koos de Feijter was de melding ge daan op grond van een verkeerde waarneming. „Het had geleken of er rook uit het dak kwam. Van wel ke afstand de melding is gemaakt, weet ik niet, maar het is wel zaak dat het nauwkeurig gedaan wordt. Er wordt wel zestien man opgeroe pen." De volgende ochtend rukte de blus- groep wel uit toen de automatische brandmelder van Nestaan aan de Slabbecoornweg 31 afging. Maar ook daar was het loos alarm. Kinderen oefenen hun evenwicht op de lange mat in zwembad Haestinge. Natte kleren aandoen in het water. Dat is nog eens moeilijk. Dat onder vinden de kinderen die woensdagochtend meedoen aan de spelletjes in zwembad Haestinge in Sint-Maartensdijk. Een te groot shirt over je hoofd trekken gaat nog wel, maar dan de lange mouwen nog, een broek en kaplaarzen. Het is een heel geklungel om het allemaal aan te krijgen. Het moet bovendien zo snel mogelijk gebeuren want het is een wed strijd. Het maakt de pret er niet minder om. Het is maar een van de ruim tien spelletjes waar ze aan mee kunnen doen. De gemeente kreeg daarbij de mo gelijkheid af te wijken van de wet telijke plicht tot archeologisch vooronderzoek bij bodemingrepen die groter zijn dan de 100 vierkante meter uit de Monumentenwet. Zaak was een verantwoorde balans te vinden tussen het belang van de archeologie en andere belangen die spelen bij ruimtelijke ontwikkelin gen. Voortaan kan de gemeente zelf op basis van de analyse van de plaatselijke situatie, besluiten wan neer wel of geen archeologisch vooronderzoek noodzakelijk is. Waar mogelijk, zal de vrijstellings grens voor archeologisch onder zoek ruimer zijn dan de wettelijke norm en het provinciaal beleid. Maar het kan ook andersom. Als het vanuit archeologisch oogpunt niet verantwoord is, kan de norm ook naar beneden worden bijge steld. In het beleid wordt aangeslo ten bij de door de provincie aange wezen archeologische gebieden. In het huidige beleid moet er on derzoek gedaan worden als er bij bouwactiviteiten dieper dan 30 centimeter wordt gegraven. Ook als er een oppervlakte van meer dan 30 m2 afgegraven wordt in ge bieden die op de archeologische monurrientenkaart staan, in de oude woonkernen, en bij oppervlakten van 100 m2 als er sprake is van een middelhoge en hoge archeologi sche verwachting. Advertentie I.M. Voor het nieuwe beleid zijn nieuwe kaarten gemaakt voor het hele grondgebied van de gemeente. Daarin worden vier verschillende lagen aangeduid: 1 Walcheren, 2 Hollandveen, 3 Wormen en 4 Pleis toceen. De begrenzing van de dorpskernen is systematisch in beeld gebracht. Er zijn nieuwe diepte- en oppervlaktematen be paald voor de verplichting van ar cheologisch onderzoek bij bodem- verstorende activiteiten. Alleen de laag Walcheren is voor Tholen van toepassing. De verwachtingen uit de andere komen er in terug. Als er niet dieper dan 40 centimeter wordt gegraven is geen vooronder zoek nodig. Dat scheelt tien centi meter ten opzichte van het huidigé beleid. Wordt de 40 centimeter wél overschreden dan gelden er allerlei voorwaarden, die onder andere sa menhangen met wat er te verwach ten valt. Bij een lage archeologi sche verwachtingswaarde is een vooronderzoek verplicht als er meer dan 2500 m2 van de bodem wordt geroerd. In dit geval betaalt 'de verstoorder' het vooronderzoek. Als die aan zijn verplichtingen heeft voldaan, of als er geen ver plichting geldt en er blijken toch ar cheologische waarden in de bodem te zitten, dan zijn het risico en de kosten voor de gemeente. De gemeenteraad stelde het beleid vast. Eerder boog de commissie ruimte zich er over. Henk Geluk (SGP) zei te hopen dat het beleid niet tot vertraging zal leiden. Hij had er goede hoop op dat dit nu tot het verleden behoort. In de bijge voegde stukken had hij jaartallen over de ouderdom van de grondla gen gelezen. Die zijn volgens hem niet overeenstemming met de Bij belse gronden die zijn fractie han teert als het om de ouderdom van de aarde gaat. „U moet dit zien als een statement." Zo'n 120 jongens en meisjes uil voornamelijk uit Sint-Maartensdijk, Stavenisse, Scherpenisse en Sint- Annaland zijn er op afgekomen. Ze treffen het met het weer, zonnig en warm. Binnen en buiten het bad werken de kinderen in groepjes van tien tot elf de onderdelen af. In het bad moeten ze over een lange mat lopen en halverwege achteruit gaan lopen om aan het eind lekker in het water te plonzen. Of op een matras zo snel mogelijk aan de overkant zien te komen. „Opschieten jongens, opschieten." klinkt het vanaf de kant. Moeders komen een kijkje ne men of maken foto's. Er is onder meer een badlaken volley bal, een dienbladen loop waarbij de tegenpar tij met een spons de bekers water omver mag gooien, een hindernis- parkoers, sjoelen en een woordspel. De kinderen kunnen ook een woord spel doen. Ze duiken letters op uit het zwembad waarmee ze zoveel mogelijk woorden moeten zien te maken. Er zijn 17 begeleiders: bad- personeel, stagiaires, tieners en moeders. Halverwege de ochtend mogen ze even pauzeren. In een lan ge rij staan ze voor de tafel voor een beker limonade. Aan het eind van de ochtend wacht de hoofdprijs: friet met een frikandel. Van 9 op 10 augustus wordt er in de Spetter in Tholen een kampeernacht gehouden. Op vrijdag 10 augustus zijn er in Haestinge waterspelen, die gehouden worden door de Dorpsta fel Sint-Maartensdijk/Scherpenisse. De katten komen uit gezinnen waar mensen ziek zijn geworden en geen kat meer kunnen houden. Of erfge namen die met de poes van de overleden moeder geen kant op kunnen. Soms ook van mensen die in plaats van een zelfstandige wo ning in een verzorgingshuis, in een verpleegtehuis terecht komen. En wat moet je dan met dat stukje miauwend vacht dat soms al twaalf jaar deel uitmaakt van het gezin? ,,Zo'n kat nemen we op. Dat kost de erven of de kinderen dan 3.50 per dag. Dat bedrag is af te kopen. Voor 750 euro zorgen wij voor de kat zolang die leeft. Of dat nou vijf of vijftien jaar is", legt Angeline Verhoek uit. Naar schatting ontving de stichting 250 belangstellenden zaterdag op de open dag. „Normaal krijgen we er gemiddeld 400 op bezoek. Maar er is nu zoveel te doen op het ei land", verklaart Angeline de da ling. De bezoekers hoeven zich in elk geval niet te vervelen. De Boeren bond is er met een stand en over dekt staat zoveel zolderspul opge steld dat je er een complete uitzet van kunt maken. Verder kun je met je hond of marmot op de foto die kan worden vastgelegd op een can- vasdoek. Zelfs je T-shirt kan wor den bedrukt met je favoriete dier. Ook het ALAS Rescue Team is weer van de partij. Het team helpt vooral Spaanse honden aan een nieuwe baas. Volgens woordvoer ster Marian uit Den Haag zijn er belangstellenden aan de stand ge weest die zich over de gang van za ken hebben laten voorlichten. Het laatste hondentransport dateert van 27 honden die Nederland zijn ingevoerd en waarvoor gastgezin nen zijn gezocht. Marian: „Binnen drie weken hadden we 18 gastge zinnen en vier reserveringen voor de honden. De mensen bezuinigen echt niet op een huisdier, al waren we er wel een beetje bang voor." In de hokken bij de honden is het een herrie van jewelste. Een enor me hond duwt kwispelstaartend zijn neus door de spijlen van zijn onderkomen. „Als die op zijn ach terpoten staat, komt hij boven me uit", meet de boomlange verzorger. Honden van het opvanghuis via be zoekers onderbrengen, is uit de tijd, weet Angeline Verhoek. „Er wordt veel gedaan via internet. De mensen komen haast niet meer kij ken. Via internet, www.cvab.net is het een stuk gemakkelijker om te zoeken." Advertentie I.M. Cecillaweg 2 l 4697 RV l Sint-Annaland 0166 - 65 43 35 i wmbcon-energysystems.nl

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 9