Tweede woning mag er komen op plek bedrijf Zoetwaterweg Politici en partijleden niet langer vergoeding werk op stembureau 'Hopelijk kan ik bij ziekte af en toe terugkeren als invalkracht' Van den Berge zakt op lijst Groen Links Houte Tholen betaalt minder aan tekort W.Brabant Raad worstelt met bestemmingsplan; ABT, CU en CDA tegen Corrie van der Walle stopt na twaalf jaar op De Schalm ABT bezorgd over verplaatsen vervuilde grond bouwlocaties c Donderdag 5 juli 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Legaal Blameren Nog één keer rapporten uitdelen. Dan zit het er op voor Corrie van der Walle-Henneweer (65) uit Halsteren. Met gemengde gevoelens nam ze donderdag na elf jaar af scheid van basisschool De Schalm in Stavenisse. Het liefst was ze gebleven. „Hopelijk kan ik bij ziekte af en toe terugkeren als invalkracht." Juf Janita Elenbaas neemt haar klas over. Mam of oma Frère Jacques Extra motivatie campagne Tweede Kamer Niels van den Berge uit Tholen is twee plaatsen gezakt op de kandidatenlijst van Groen Links voor de Tweede Kamer. Van zes naar acht. Dat besloot het congres zater dag in Utrecht. De 27-jarige Van den Berge heeft er een dubbel gevoel over, zegt hij. Van t Hof: Grondverzet in Tholen moet duurzamer Aanpak garages Deestraat uitgesteld Gemeenteraad wil financiële rapportages De gemeente Tholen hoeft slechts 9430 euro bij te dra gen aan de tekorten van de gemeenschappelijke rege ling Regio West-Brabant over 2011. Dat bedrag is be duidend lager dan de 88 cent per inwoner die het dagelijks bestuur van het samenwerkingsverband eer der voorstelde. interieur Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl De woning en de schuur van Lau Walhout aan de Zoetwaterweg in Sint-Annaland was onderwerp van discussie in de gemeenteraad. De bestaande bedrijfswoning Zoetwaterweg 1 in Sint-Annaiand mag worden omgezet in een burgerwoning. De kassen kunnen worden ge sloopt, zodat op het perceel ook een tweede huis kan worden gebouwd. Een ruime meerderheid van de gemeenteraad schaarde zich donder dag, zij het schoorvoetend, achter dit voorstel van het college. Het be sluit werd genomen na een schorsing en een hoofdelijke stemming, een niet alledaags verschijnsel in de Thoolse politiek. ABT, CU en ook coali tiepartij CDA verklaarden zich tegen de plannen. Ilan van 't Hof (ABT) vond dat fout gedrag van de eigenaar nu beloond wordt. „Hier zijn bewust plannen gemaakt om de gemeente om de tuin te leiden." De lang niet voltallige raad worstel de in een discussie van bijna een uur met de kwestie. Vijf leden waren niet aanwezig op de laatste vergade ring voor het zomerreces (Bert van Eenennaam en Rien Klippel van de SGP, Jolanda Prins van de PvdA, Anco Fase van de VVD en Bram van de Sande van de CU), waar ook wethouder Peter Hoek ontbrak. En belanghebbende Hans Boulogne (ABT) verliet de zaal bij de bespre king. „Om elke schijn van belan genverstrengeling te voorkomen." Boulogne had in de aanloop naar de vergadering, schriftelijk, zeven vra gen gesteld over de gang van zaken bij het verlenen van de bouwver gunning. Uit de beantwoording daarvan bleek dat de huidige eige naar in het jaar 2000 nog niet in beeld was bij de vergunningverle ning. Evenmin is bekend of de hui dige riante bedrijfswoning in sa menspraak met de nieuwe eigenaar tot stand is gekomen. Destijds werd door de toenmalige eigenaar gesteld dat er een agrarisch bedrijf zou wor den gestart. In de praktijk is het daar echter nooit van gekomen, hoewel de bepalende Agrarische Advies commissie Zeeland (AAZ) daar in derde termijn wel groen licht voor gaf. Zij deed dit volgens de ge meente na een door de ZLTO op gesteld aanvullend bedrijfsplan. Omdat bedrijfsactiviteiten bij de nieuwe woning in het buitengebied uitbleven, stelde Boulogne in 2005 al vragen over de procedure. Vervol gens legde de gemeente een dwang som op aan de nieuwe eigenaar, om het strijdig gebruik van de woning te stoppen. Deze beloofde beterschap en gaf aan te streven naar een vol waardig agrarisch bedrijf. Voor de gemeente in augustus 2008 voldoen de reden om het handhavingstraject te beëindigen, ook al omdat verdere acties volgens het college tot leeg stand zouden leiden. Gezien de op pervlakte (bijna 3,5 hectare) is over name van woning, schuur en kassen door een serieuze kandidaat niet aan de orde. De kwestie werd weer actu eel toen de eigenaar in het kader van de ruimte-voor-ruimteregeling aang af de kassen te willen slopen, om een tweede woning op het bouwblok te realiseren. Volgens Van "t Hof is alles met een vooropgezet plan ge beurd, met als doel riant wonen in het buitengebied. „Als gemeente mogen we niet accepteren dat er gesjoemeld wordt." Henk Geluk (SGP) vond dat de nu al twaalf jaar voortslepende kwestie zeker geen schoonheidsprijs ver diende. Formeel-juridisch is de wo ning volgens Geluk echter volstrekt legaal tot stand gekomen. „Wij heb ben geen argumenten om dat te be strijden." Moreel gezien vond Ge luk wel dat er het een en ander was misgegaan. „Er is wel sprake van enige lekkage." Voor de SGP is dat echter geen reden om de huidige plannen te torpederen. „Het verhaal is waterdicht. Als gemeente moetje ook bestuurlijke betrouwbaarheid uitstralen en zuiver bezig zijn." Jack Werkman (VVD) zat op dezelf de lijn en ook Henk Nieuwenhuis (PvdA) kon zich vinden in het colle gevoorstel. Jaap Hage (CU) vond dat voorstel echter aan alle kanten rammelen. Hage bracht nog eens onder de aan dacht dat de huidige bedrijfswoning, economisch onrendabel, midden op de kavel was gebouwd. Ook daaruit was volgens hem af te leiden dat het nooit de bedoeling is geweest om er een agrarisch bedrijf te beginnen. „Formeel-juridisch hadden we als gemeente moeten handhaven. Nu zitten we met de gebakken peren." Gert-Jan Boudeling (CDA) ver klaarde zich ook tegen de plannen. „Eigenlijk hoort die woning daar niet te staan." Boudeling was stellig over de nieuwste ontwikkeling, met sloop van kassen en een tweede wo ning. .Je moet maar durven. Hier wordt wel erg laconiek omgegaan met de regels." Ook bij Van 't Hof was dat tegen het zere been. „On recht mag je niet belonen." Tijdens de door Van 't Hof aange vraagde schorsing werd nog ge zocht naar een manier om de bouw van de tweede woning te dwarsbo men. Met name de SGP werd ver zocht om haar mening te herzien. yDat lukte echter niet. Het voorstel werd aanvaard, met tien stemmen voor en vijf tegen. De raadsleden gaven om de beurt hun standpunt over de kwestie, een zogeheten hoofdelijke stemming die eveneens door Van 't Hof was gevraagd. Ook de SP stemde in, hoewel Theo Ko- revaar zich de kritiek van de tegen stemmers kon voorstellen. „Er is in het verleden een foutieve voorstel ling van zaken gegeven. Maar de huidige aanvraag gebeurt op basis van een legale regeling. We zouden ons als gemeente blameren om daar tegen te zijn." Cor Niemantsverdriet komt een stembiljet halen op het stembureau in Haestinge in Sint-Maartensdijk. Achter de tafel zitten Tonnie Breure, Jan Bijnagte en Jan Oudesluijs v.l.n.r.) Thoolse wethouders, gemeenteraadsleden en leden van politieke par tijen krijgen bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer op 12 septem ber geen vergoeding meer voor huil werk als lid van een stembureau. Het is één van de maatregelen die het gemeentebestuur neemt om op de kosten van de verkiezingen te bezuinigen. De materiaalkosten er voor zijn eerder geraamd op 28.000 euro. Ook wordt de bezetting van de stembureaus teruggebracht van vijf naar vier personen (twee politieke vertegenwoordigers, een ambtenaar en een vrijwilliger). Met vijftien stembureaus verspreid over de negen Thoolse woonkernen betekent dit dat er vijftien mensen minder nodig zijn. De vergoeding voor een stembureaulid is in Tholen honderd euro, dus dat scheelt al minstens 1500 euro. Tellers die na het sluiten van de stembussen komen helpen bij het tellen van de stemmen, krijgen daar 25 euro voor. Vorig jaar vielen in Tholen de kosten voor de toen gehou den verkiezingen voor provinciale staten veertien mille hoger uit dan was begroot. De helft van de tegenvaller was veroorzaakt door hogere onkosten en vergoedingen voor de stembureaus.- Daar probeert het gemeentebestuur met de nu genomen maatregelen iets aan te doen. Verder is besloten om op 12 september geen verkie zingsavond in het gemeentehuis te organiseren rond de uitslagen. Dat spaart ambtelijke uren en de kosten van drankjes en eventueel hapjes uit. Thuis achter de geraniums zitten, dat gaat ze zeker niet doen. Van der Walle wil vaker haar zoon Ramon en schoon- en kleindochter bezoe ken. Die wonen in Milhaud, Zuid- Frankrijk. Zelf heeft de lerares van 1981 tot 1993 in dat land gewoond. Ze heeft een bijzondere band met Frankrijk. Haar toenmalige echtge noot overleed daar anderhalf jaar na hun vertrek uit Nederland. Toen haar moeder begin jaren negentig begon te dementeren, keerde ze sa men met haar dochter terug. Zoon Ramon bleef achter met zijn vriendin, nu zijn vrouw. Corrie keerde terug naar Oosterhout. waar ze vandaan kwam. Vanaf dat mo ment had ze verschillende banen. „Van werk in een bloemwinkel tot in de keuken van Van der Valk", zegt ze. Met haar diploma als kleu terleidster kon ze weinig meer be ginnen. Voor de onderwijzeres re den om een cursus voor herintre ders in het onderwijs te volgen. Niet veel later is ze hertrouwd. In 2001 begon ze op basisschool De Schalm. „Eerst anderhalve dag, la ter breidde het aantal uren uit." In de afgelopen elf jaar maakte juf Van der Walle nog even een uit stapje naar het middelbaar onder wijs. Zo gaf ze in 2003 en 2004 twee dagen in de week Frans op het Roncalli in Bergen op Zoom. „Toch lag mijn hart bij het basison derwijs." In 2004 ging ze voor drieënhalve dag in de week aan de slag in combinatieklas 5-6 van De Schalm. Inmiddels staat ze vier jaar in groep 7-8. Dat bevalt goed. ,Je kunt met kinderen van deze leeftijd een gesprek voeren. Dat is erg fijn." Afscheid nemen is voor Van der Walle niet makkelijk. „Vier jaar heb ik de leerlingen meegemaakt. Ik ken ze van haver tot gort. Het zijn net mijn eigen kinderen. Soms zeggen ze zelfs mam of oma tegen me." Kinderen uit alle klassen hebben Corrie donderdag in de watten ge legd. De dag stond in het teken van Frankrijk. Het land waar de Hal- sterse goede herinneringen aan be waart. Met een oude cabriolet werd ze even voor tienen aan het begin van de Poststraat opgehaald. Alle 64 kinderen van de basisschool stonden de juf op het schoolplein op te wachten. Daar zongen ze: 'Frère Jacques, frère Jacques, dor- mez-vous, dormez-vous? Sonnez les matines. Sonnez les matines. Din, dan, don. Din, dan, don. Ofte wel, Vadet* Jacob in het Frans. Daarna gingen de kinderen op 'Tour de France'. Een vossenjacht door Stavenisse. Na het spel be landde iedereen aan tafel voor het buffet. Alle kinderen hadden iets lekkers gemaakt. En alsof dat niet genoeg was, volgde 's middags een cadeauronde, modeshow en dans- optreden. De dag sloot af met een receptie. Van der Walle gaat het lesgeven ontzettend missen. „Vooral de kin deren en mijn collega's", zegt ze. „Gelukkig heb ik eerst vakantie, dan kan ik wennen aan de leegte." Maar voor het zover is gaat ze eerst juf Janita Elenbaas instrueren. Zij staat in kleuterklas 1-2. Corrie heeft een map samengesteld met daarin alle belangrijke zaken samengevat voor het lesgeven. Dat loopt uiteen van de lesmethodes, tot naamkaart jes en klassenregels. „Voor Janita zal de overgang wel even wennen zijn", zegt Van der Walle. „Van kleuterpraat naar het berekenen van breuken en procenten." Niet alleen Van der Walle verlaat de school, ook de zeven leerlingen uit groep acht vertrekken. Dat bete kent dat basisschool De Schalm in het nieuwe schooljaar (2012-2013) zestig leerlingen telt. Vorig jaar be gon de school met vijfenvijftig kin deren. Een groei van vijf. Directeur Johan Ebbers is blij met die stij ging. „Daarmee komen we boven de opheffingsnorm (57 leerlingen) die de gemeente hanteert." Ebbers verwacht voor de komende jaren een lichte daling. Juf Van der Walle van basisschool De Schalm in Stavenisse vindt afscheid nemen van 'haar' kinderen niet makkelijk „Het is mooi dat de leden het opne men voor de twee zittende kamerle den Arjan El Fassed en Rik Gras- hoff. Er blijkt waardering uit. Maar aan de ander kant vind ik het ook vervelend dat het ten koste van mijn plaats op zes gaat." Groen Links heeft nu tien kamerzetels. In de pei lingen zijn ze gezakt naar vijf of zes zetels. Niels denkt dat hij nog volop kans maakt om gekozen te worden. „De campagne voor de verkiezin gen in september moet nog begin nen. Dit is voor mij een extra moti vatie. Ik heb er wel vertrouwen in dat het haalbaar is. Tien of zelfs elf zetels is mogelijk." Van den Berge was in 2011 tijdelijk kamerlid toen Mariko Peters met zwangerschapsverlof was. Hij kreeg Europa, defensie, landbouw en na tuur als aandachtsgebieden. Het transport van grond vanuit het plan Vestetuin in Tholen naar Tut- telhoek en terug is onnodig en niet duurzaam. Dat stelde Han van 't Hof (ABT) donderdag in de gemeenteraad. Van 't Hof wilde een motie over de kwestie indienen, maar zag daar vanwege de geringe bijval van af. Hij deed dat met duidelijke tegenzin. „We moeten dit soort trans porten aan banden leggen." De fractie van ABT vond in de on langs besproken nota Bodembeheer teveel onduidelijkheden en zaken die niet controleerbaar zijn. Ook al omdat Tholen graag een duurzame gemeente wil zijn, is transport van grond volgens Van 't Hof een onge wenste ontwikkeling. De bezorgd heid van ABT richt zich met name op het verplaatsen van lichte en ma tig vervuilde grond. De partij ver zocht het college daarom, er altijd op toe te zien dat vervuilde locaties op de plaats zelf worden schoonge maakt. Alleen op die manier kan worden voorkomen dat vervuilde grond wordt vermengd met schone re grond. Volgens wethouder Frank Hommel zat Van 't Hof met zijn koppeling naar de nota Bodembeheer op het verkeerde spoor. Daarin wordt en kel het normale grondverzet gere geld en niet de calamiteiten. Hoe om te gaan met vervuilde grond is bij wet geregeld. Hommel ontraad de daarom de motie en vond de hele gemeenteraad aan zijn zijde. Johan Aarnoudse (SGP) benadrukte dat de besproken nota Bodembeheer juist niet-duurzame transporten als nu bij Vestetuin wil voorkomen. Theo Korevaar (SP) vroeg Van 't Hof nog naar mogelijke illegale ver plaatsingen van grond in het verle den die aan de basis van de motie zouden kunnen liggen. Van 't Hof zei niet bekend te zijn met dergelij ke transporten. „Maar het gaat erom dat we duidelijkheid moeten ver schaffen naar toekomstige gebrui kers. En dat kun je enkel doen door controleerbare normen." ABT stond echter alleen met zijn standpunt en de motie kwam daarom niet in stemming. Het blijft voorlopig onduidelijk hoe de wateroverlast bij de garages aan de Deestraat in Poortvliet wordt aangepakt. De gemeenteraad stelde de bespreking van de kwes tie donderdag uit tot na de zomer vakantie. Volgens Jaap Hage (CU) is het verstandiger te wachten tot dat alle onderzoeksresultaten be kend zijn. Op dit moment zijn er nog veel technische en financiële vragen. Evenmin is duidelijk wie aanspra kelijk is voor het probleem, de ge meente of de aannemer die de gara ges destijds bouwde. De fracties v,an ABT en SP drongen eerder in de commissie ruimte al aan op uit stel. Wethouder Cees van Dis ver wacht dat de kwestie in de raads vergadering van september weer op de agenda kan worden gezet. Burgemeester en wethouders kwa men in actie omdat ze vonden dat geen recht werd gedaan aan de bijzondere (Zeeuwse) positie van Tholen binnen de regeling. De ge meenteraad toonde zich donderdag buitengewoon tevreden. „Er is een vlekje weggewerkt", zei Jaap Hage (CU). Wel drongen de raadsleden er bij het college op aan om vanaf nu de vinger aan de pols te houden, met tussentijdse rapportages over de uitgaven. De jaarrekening 2011 van Regio West-Brabant sloot onver wacht met een tekort van 626.000 euro, een bedrag dat de deelnemen de gemeenten moeten ophoesten. De bijdrage wordt gebaseerd op het aantal inwoners. Voor Tholen geldt een uitzonderingspositie, omdat ze niet aan alle onderdelen meedoet. De raad in Tholen wil echter in de toekomst niet meer verrast worden door tegenvallende jaarrekeningen. Hage: „We willen graag een sturing per kwartaal of per halfjaar." Hans Boulogne (ABT) zat op dezelfde lijn. „We eisen strenge controle op de uitgaven." In de coalitie heerst dezelfde mening. Henk Geluk (SGP): „Zit er als college bovenop en houd ons op de hoogte." EB Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 5