Acht woonkernen verdelen elk 50 mille Thoolse basisscholen bezuinigen en krijgen minder leerlingen Geen tractoren meer door stad met landbouwroute bij Tholen Illegaal feest IMC MM weg uit woning aan Esdoornhof Sint Philipsland Donderdag 5 juli 2012 68e jaargang no. 34 SLA UW SLAG BIJ AUTOBEDRIJF BAL ALLE OCCASIONS NU MET EXTRA HOGE KORTING Sint-Annaland uur zonder stroom Appartementen in Waterfront II taboe Vossemeerder wordt predikant in Yerseke Handtekeningen voor Bosstraat Toerisme in balans met weidsheid Vijftig Tholenaren hebben dinsdagavond in het gemeen tehuis een aanzet gegeven voor de thematisering van het toeristisch ontwikkelingsplan. Voor acht woonkernen is er ieder 50.000 euro beschikbaar, dus totaal vier ton in de periode 2013-2016. Wethouder Van Dis kreeg tal van ideëen mee voor de nadere uitwerking. Bij het thema Tholen vestingstad werden vraagtekens gezet, want toe risten die hier een vesting zoals in Naarden zoeken, ko men bedrogen uit. Maar Sint-Maartensdijk Oranjestad bleef onomstreden. Unieke kenmerken Gemeente Tholen nog niet op de hoogte Het Internationaal Medisch Centrum MM in Sint Phi lipsland is verhuisd. Daarmee zou het strijdige gebruik van de woning aan de Esdoornhof 23 in het dorp van de baan zijn. De gemeente weet nog van niets, maar advo caat Robert Madou, die ook al in het pand zetelde, ver telt dat hij alleen is achtergebleven. Hij zegt zich sinds maart of april te hebben ingeschreven als bewoner op dat adres. Madou heeft er nog wel zijn advocatenkantoor. „Daarnaast heb ik een juridisch onderzoeksbureau sa men met een notaris. We onderzoeken geneeswijzen." Strijdig gebruik Rehoboth, Juliana van Stolberg en Eben Haëzer zitten in de lift Forse tekorten Minder leerlingen op Thoolse basisscholen. Dat is de trend voor de komende jaren. Een daling van het aantal leerlingen betekent minder inkomsten. Geknepen over heidsinkomsten zorgen ervoor dat scholen de broekriem nog verder moeten aantrekken. „De franje is er af', zegt Cokky Schults-van Goch, directrice van Het Kompas uit Anna Jacobapolder. Op het merendeel van de basisscho len daalt het aantal leerlingen licht. Drie reformatorische scholen zitten juist in de plus. Ochto, het overkoepelend orgaan van de Thoolse openbare scholen, bleek niet in staat om gegevens te verstrekken. Lichte daling Stabiel Mlllllllllll llll HM 'Met grote machine fietser passeren angstaanjagend' September klaar Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,75 per halfjaar, 32,00 per jaar, per post 59,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,34 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Slabbecoornweg 43, 4691 RZ Tholen Tel. 0166-602440 De EK-finale tussen Spanje en Italië werd zondagavond voor inwoners van Sint-Annaland en een deel van het buitengebied (ook Stavenisse) wel erg spannend. Ruim drie kwar tier voor aanvang van de wedstrijd viel de stroom uit. Energiebedrijf Delta spreekt van een spontane sto ring in de kabel, waarbij minder dan 1000 huishoudens zijn getroffen. De elektriciteit viel om zes minuten voor acht uit en om twee minuten over ne gen was de storing verholpen. De voetbalwedstrijd was toen een kwar tier aan de gang en de mensen die weer televisiebeeld kregen zagen, een 1-0 stand tevoorschijn komen. In Sint-Annaland was het een dag eerder ook al prijs in de Weststraat en omge ving. Zaterdagmorgen tussen kwart voor zes en zeven uur was er een sto ring in de elektriciteitskabel en later die dag was dat ook het geval in de Venkelstraat in Tholen, van half ze ven tot tien voor zeven 's avonds. Eerder in de week, op donderdagmor gen was er wederom in Sint-Anna land een stroomstoring in de Nieuw- straat, Hoenderweg en de Tuinstraat. Die duurde van twee minuten voor tien tot drie minuten voor twaalf. De oorzaak daarvan is nog niet bekend. De geluidsinstallatie was nog in op bouw, maar er stond al een enorme geluidswal toen de politie na een melding arriveerde aan de Deur- looweg in Tholen. Diverse mensen waren daar vorige week zaterdag nacht om een uur bezig met de voorbereidingen voor een illegale houseparty. Er stonden zo'n veertig auto's langs de weg geparkeerd. De agenten verzochten de aanwezigen om de boel af te breken en op te rui men en toen ze dat zo'n anderhalf uur later gingen controleren, was al les weg. Er waren nog mensen be zig met het opruimen van vuilnis. Er zijn geen aanhoudingen verricht. Projectontwikkelaar AKM krijgt van de gemeente geen toestemming om appartementen voor starters en sëni- oren te bouwen in het plan Water front II in Tholen. Burgemeester en wethouders zijn van mening dat er voor deze twee doelgroepen al vol doende huizen gebouwd worden. Bovendien zou door het vervangen van enkele halfvrijstaande woningen door appartementen 'de hoge kwali teit van wonen' die beoogd wordt, onder druk komen te staan, aldus het college. AKM dient zich voor het wijkje op de landtong tegenover de jachthaven aan het oorspronkelijke plan te houden: acht vrijstaande en twaalf halfvrijstaande woningen. Kandidaat A.L. Molenaar uit Oud- Vossemeer heeft het beroep van de Hervormde Gemeente Rehoboth te Yerseke aangenomen. De leraar aan het Calvijn college wordt 26 augus tus bevestigd door ds. W. Meijer uit Tholen, die de eerste predikant was van Rehoboth. Deze 3(X) leden tel lende Hervormde Gemeente (beho rend tot de Gereformeerde Bond) is naast de hervormde Dorpskerk en de Gereformeerde Kerk de derde PKN- gemeente in Yerseke. Rehoboth werd in 1997 officieel gesticht, na dertig jaar als evangel isatiegroep bijeen te zijn gekomen. Ds. Meijer begon daar met een 60% aanstelling, maar door de groei van de gemeente werd dat 80%. De nieuwe predikant Molenaar krijgt een 100% aanstelling. Finan cieel kan Yerseke dat inmiddels goed rond krijgen. De bevestiging is 26 augustus om twaalf uur in de grotere Dorpskerk (het eigen gebouw is te klein), waar 's middags om half vijf ook de intrede is. Rehoboth is een streekgemeente met behalve leden uit Yerseke, ook uit Kapelle. Kruiningen en 's Gravenpolder. Zeb Verbraken en Joppe de Leeuw uit Tholen, eventueel vergezeld door andere kinderen, overhandigen van middag handtekeningen aan wet houder Kees van Dis. Ze hebben die ingezameld omdat ze graag willen dat er een speeltuin in de Bosstraat in hun woonplaats komt. De handte keningenactie is gericht aan het ge meentebestuur en Van Dis neemt de handtekeningen dan ook namens het college in ontvangst. De kinderen komen daarvoor om half vier naar het gemeentehuis. In september kunnen de inwoners reageren op het concept-toeristisch plan. De gemeenteraad bepaalt in december de definitieve vorm. Met het DNA-onderzoek, een rapport van het Kenniscentrum Kusttoeris me en de actualisering van de toe komstvisie Bestemming Tholen 2025 zijn er al heel wat gegevens beschikbaar. Belangrijke conclusie van de rondetafelconferentie over de toekomstvisie was, dat toerisme voor Tholen een speerpunt moet worden. Een recente enquete via internet maakt duidelijk, dat het merendeel van de inwoners vindt, dat de gemeente moet investeren in toeristische voorziening. Vertegenwoordigers van branche organisaties, (toeristische) onder nemers, dorpsgemeenschappen en watersportverenigingen bogen zich dinsdagavond over de thematise ring per woonkern. In negen dis cussiegroepjes (ook Anna Jacoba- polder kwam apart aan bod) werd in de fractiekamers een thema per woonkern bedacht. De plaatselijke toeristische produktontwikkeling kwam aan de orde, maar ook ker- nenoverstijgende voorzieningen op het gebied van bijvoorbeeld cul tuur. Het leggen van verbanden was ook een belangrijk onderdeel, want die versterken het totaalaan bod. Allerlei ideëen passeerden de revue van een toeristische bus dienst op het eiland tot een inter- netvrije zone bij Anna Jacobapol- der voor de echte rustzoekers die ongestoord van de natuur willen genieten. Wethouder Kees van Dis gaf de discussiegroepen mee, dat de ont wikkeling van recreatie en toeris me moet bijdragen aan de groei van de werkgelegenheid. ZIE VERDER PAGINA 8 Bij de komst van het IMC MM. een centrum voor voornamelijk natuur geneeswijzen, in oktober vorig jaar, stelde de gemeente een onderzoek in na een telefoontje van een onge ruste inwoner. Er hing namelijk nogal een negatieve sfeer rondom het centrum en de oprichtster ervan, Carine Bolijn, zou een patiënt een chemokuur hebben afgeraden en werd daarvoor aangeklaagd. Van een rechtszaak is het tot nog toe niet gekomen, maar Bolijn werd wel uit de vereniging voor beroepsoefena ren Natuurlijke Gezondheidszorg gezet. Het bestemmingsplan werd erop na gekeken en daaruit concludeerde het college van burgemeester en wethouders dat het gebruik van het pand op deze manier strijdig was. In november werden de gebruikers van het pand verzocht de activiteiten in de woning binnen een maand te sta ken. Madou reageerde daarop via een brief. Daarin stelde hij dat het gebruik van de woning niet in strijd was met het bestemmingsplan. „Het bestemmingsplan laat het gewoon toe." Hij doelt op kleinschalige be drijfsmatige activiteiten. Volgens Madou werd de deur van het IMC niet platgelopen en werden alle be zoekers gevraagd hun auto niet voor de deur te parkeren, maar in een parkeervak aan het begin van de Es doornhof. Van overlast kan volgens de advocaat geen sprake zijn ge weest. ZIE VERDER PAGINA 2 Hoewel 2011 nog met een financieel overschot werd afgesloten, verwacht voorzitter C. Blaasse van de Juliana van Stolberg- school in Sint-Maartensdijk 'voor de komende jaren forse tekor ten op de begroting.' „Als gevolg van teruglopende leerlingen aantallen en bezuinigingsmaatregelen van de overheid wordt onderwijsland geconfronteerd met grote problemen. Door geza menlijke inspanningen via federatie Colon, de financiële commis sie en overleg met andere scholen wordt zo goed mogelijk inge speeld op de veranderende omstandigheden", aldus Blaasse. De verwachte daling van het aantal leerlingen is niet specifiek Thools. In de gemeente Borsele sluiten twee openbare basisscholen. Ook in Goes neemt het aantal basisscholieren de komende jaren af. Het speelt in heel het land. Een gevolg van de toene mende vergrijzing. Oftewel meer ouderen dan jongeren. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) neemt de vergrijzing in Tho len de komende tien jaar toe met maximaal tien procent. De prognose van alle Thoolse basisscholen is dat het aantal leerlingen de komende ja ren gaat afnemen. Volgens Karin Cordewener, direc trice van montessorischool De Kraal uit Tholen is het een landelij ke tendens. Op haar school hebben vorige week zeventien groep acht leerlingen afscheid genomen. Daar komen twee nieuwe leerlingen voor terug. Het aanlal leerlingen daalt daarmee naar verwachting tot 103. „De afgelopen jaren konden we ge middeld rekener. op een instroom van zeven 4-jarigen. Die tijd is voorbij." Bij De Kraal is de daling het grootst. Andere basisscholen blijven stabiel, of dalen licht. Zo maakt de Juliana van Stolbergschool in Sint- Maartensdijk juist een groei mee. „Tien schoolverlaters tegen vijftien nieuwe", zegt directeur Theo Baaij. Daarmee komt de teller volgend jaar op 92 leerlingen. De School met de Bijbel in Sint-Annaland, waar Baaij ook directeur is, maakt daarentegen een lichte daling mee. Van 172 naar 167 leerlingen. In to taal verlaten 23 leerlingen groep 8. Niet veel anders is het beeld op de Koningin Julianaschool in Sint Phi lipsland. „Negentien schoolverla ters", zegt directeur Chris van 't Hof. „En we krijgen veertien nieu we leerlingen in groep I terug." Daarmee komt de teller op 145 ba sisscholieren. Dat waren er 150. Voor de directeur is die daling niets nieuws. „Minder geboorten", zegt hij. „En dat zet zich de komende ja ren voort." Een school die nagenoeg stabiel blijft is de Sint Anthoniusschool. „Elf leerlingen", zegt Piet Soffers op de vraag hoeveel kinderen zijn school verlaten. „Daar krijg ik er tien voor terug." Daarmee komt de rooms-katholieke basisschool in Oud-Vossemeer uit op 81 leerlin gen. „Dat aantal is en blijft stabiel", zegt Soffers. Ook in Scherpenisse op de Groen van Prinstererschool is de daling minimaal: van 179 kinde ren naar 177. „Eenentwintig leerlin gen vertrekken", zegt directeur Pe ter Kieviet. Hij verwacht dat zijn school de komende jaren 170 tot 175 leerlingen telt. Op de enige basisschool voor speci aal onderwijs in Tholen, De Veste, verandert er ook nauwelijks iets qua leerlingenaantal. Er zijn acht leer lingen van school gegaan en er ko men er vijf voor terug. Daarmee komt De Veste in het nieuwe schooljaar uit op 39 leerlingen en dat waren er aan het eind van dit schooljaar 42. Dat aantal is volgens de schoolleiding weer haalbaar. Ad junct-directeur Harma Pekelsma. verantwoordelijk voor de dagelijkse leiding op De Veste, noemt het aan tal van 39 leerlingen al bovenge middeld voor die school. Op de kleinste school in de gemeente, Het Kompas in Anna Jacobapolder, verlaten drie kinderen groep 8 en in het nieuwe schooljaar komen daar vijf leerlingen voor in de plaats. De situatie blijft dus nagenoeg stabiel, waardoor de leerlingen met een gerust hart hun school kunnen verlaten, zoals hier te zien op de laatste schooldag. Deze week Setallandse Katie van Winkelen 40 jaar lid Accelerando Kees Wesdorp werkt aan dijkversterking in Stavenisse EN VERDER... Minder vergoeding op stembureaus Corrie van der Walle stopt bij De Schalm ZELFKENNIS IS HET BEGIN VAN ALLE WIJSHEID Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Pony's Adri Geluk uit Sint-Maartensdijk reservekampioen Gemiddeld zo'n 100 tot 150 tractoren per dag. JHet zal met pieken zijn. Op een regenachtige dag zal het min der zijn." Dat zegt projectleider Jan Bakx van de provincie Zeeland dinsdagmiddag bij de start van de aanleg van de landbouwroute in Tholen. Die loopt vanaf de parkeerplaats bij Stenen Kruis tot aan bedrijventerrein Welgelegen, parallel aan de Nieuwe Postweg. De weg is uniek in Nederland, want nergens anders in het land is er een weg die alleen toegankelijk is voor landbouwverkeer. Andere weggebruikers worden op inventieve wijze geweerd. De komst van de weg is beter voor de verkeersveiligheid, tractoren hoeven nu niet meer over de Ten Ankerweg dwars door Tholen. De meeste gebruikers van de weg zullen loonwerkers zijn, vermoedt Bakx. „Er schijnen heel wat loonwerkers op Tholen te zijn. Ze gaan 's morgens naar Brabant en ko men 's avonds weer terug." Het plan voor de weg komt voort uit een samenwerking tussen de gemeente Tholen, de provincie Zeeland, het waterschap Scheldestromen, de Dienst Landelijk Gebied en belangenorganisaties ZLTO en Cumela Nederland. Voorzitter Hendrik-Jan ten Cate van de ZLTO Tholen, Gertjan Joossen van Cumela en wethouder Kees van Dis onthullen dinsdag onder toeziend oog van gedeputeerde Kees van Beveren en andere betrokkenen het bouwbord. De weg moet in september klaar zijn en de aanleg kost 12 miljoen euro. Dat bedrag wordt voor de helft betaald via Europese subsidie en de andere helft betaalt de provincie. De gemeente stelt de grond beschikbaar. Het 2,4 kilome ter lange traject is het eerste deel van de landbouwroute. Het plan is om in 2015 de weg door te trekken naar Poort vliet. De daar bestaande tractorpasseerstroken zullen dan verdwijnen. „Passeerstroken zijn altijd een tijdelijke maatregel", verklaart Van Beveren. De gedeputeerde vertelt dat het noodzaak is om het land bouwverkeer zoveel mogelijk te scheiden van andere, kwetsbare weggebruikers. ,Je ziet dat er bij de ongeval len van de laatste jaren ook steeds meer landbouwverkeer is betrokken." Wethouder Kees van Dis is ook blij met de aanleg van de landbouwroute. „Naast een tevreden Kees staat een andere tevreden Kees." Hij zegt dat er met de aanleg van de weg niet alleen wordt gedacht aan de kwetsbare weggebruikers, maar dat er ook tegemoet wordt gekomen aan de-oproep van landbouworganisaties. Zie verder pagina 8. Gertjan Joossen van Cumela, wethouder Kees van Dis, gedeputeerde Kees van Beveren en Hendrik-Jan ten Cate van ZLTO Tholen v.l.nr.) zetten een schrikhek aan het begin van de landbouwroute aan de kant.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 1