Dirk van Duivendijk krijgt eerste prijs van Karla Peijs hij vliegt op zoetste in de buurt' 'Kunstwerk Scherpenisse mist artistieke kwaliteit' Ruim twintig man op de vuist op de Ring in Sint-Annaland Gratis wiFi op 'Bij vindt niet elke bloem lekker, vijf 'hotspots' Historische zeilschepen zorgen voor prachtig schouwspel Donderdag 28 juni 2012 68e jaargang no. 33 SLA UW SLAG BIJ AUTOBEDRIJF BAL ALLE OCCASIONS NU MET EXTRA HOGE KORTING Tholenaar vast voor drugshandel Tholen primeur met landbouwroute Tweeling Blaasse volledig geslaagd De zesde schout- en schepenenrace in Sint-Annaland werd zaterdag een hoogtepunt voor de familie Van Dui vendijk uit Tholen. Hun schokker Droncke-oort ging met een voorsprong van 18 seconden als eerste over de finish in de Krabbenkreek. Uit handen van de Zeeuwse com missaris van de koningin Karla Peijs ontving schipper Dirk van Duivendijk de felicitaties. Burgemeester Gert de Kok van de gemeente Drimmelen lifte meeop dit suc ces en nam de schout- en schepenenbokaal in ontvangst. Koningin Oosterschelde Ook ruiten vernield, politie zoekt getuigen Ruim twintig mannen zouden in de nacht van 16 op 17 ju ni met elkaar op de vuist zijn gegaan in Sint-Annaland. Een 31-jarige man uit de gemeente Tholen deed daar aan gifte van bij de politie. Hij hield een gebroken pols over aan de vechtpartij. Dit weekend was het weer hommeles in Sint-Annaland. Er zijn zaterdagnacht op diverse plaat sen in het dorp ruiten vernield. De politie denkt dat de ver nielingen door dezelfde personen of groep zijn gepleegd. De politie is op zoek naar getuigen van zowel de vechtpar tij als de vernielingen. Tot nu toe heeft zich nog niemand gemeld, verklaarde een woordvoerder gisterochtend. Jaap de Kok van adviescommissie gemeente Het kunstwerk voor Scherpenisse van de Heidemij ont beert kunstzinnige kwaliteit om voor een gemeentelijke bijdrage in aanmerking te komen. Dat zegt secretaris Jaap de Kok van de gemeentelijk adviescommissie beel dende kunst, Marinus Geuze van de Heidemij en Louis Geleijnse van de stichting DAM pleitten vorige week in de commissie samenleving voor een gemeentelijke bij drage van 10 mille. Havenwerkers Imker en kersen op agrarische dag plattelandsvrouwen Krokussen Slabbecoornweg 43, 4691 RZTholen Tel. 0166-602440 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,75 per halfjaar, 32,00 per jaar, per post 59,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,34 plus btw per mm, Hoofdredacteur W. Heijboer. Een 42-jarige man uit Tholen is dinsdag samen met zeven andere personen aangehouden voor handel in verdovende middelen. De acht werden gearresteerd in een loods aan de Stationssingel in Kapelle. Het betreffen, naast de Tholenaar. twee Middelburgers van 42 en 30 jaar. een 46-jarige man uit Goes, een 46-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats, een 37-jarige man uit Bergen op Zoom, een 17-jarige jongen uit Kapelle en een 14-jarig meisje uit Yerseke. De twee laatste betrokkenen zijn inmiddels weer in vrijheid gesteld. Dezelfde avond werd in de Oosterscheldestraat in Middelburg een hennepkwekerij met 91 planten ontdekt en vernie tigd. Dit alles heeft te maken met een eerder dit jaar ontdekte witwas zaak van een hoogwerkersbedrijf in Kapelle. De politie heeft deze zaak nog volop in onderzoek. Landbouwverkeer richting Brabant hoeft in september niet meer door de stad Tholen te rijden. Naar verwach ting is dan de landbouwroute ten noorden van de Nieuwe Postweg, tussen Stenen Kruis en de Tholense brug, klaar. Dinsdag wordt het offi ciële startsein voor de aanleg gege ven. De nieuwe Iandbouwweg mag alleen gebruikt worden voor land bouwverkeer. Dat is volgens de pro vincie uniek in Nederland en daar om heeft Tholen een primeur. De aanleg van de weg kost 12 miljoen euro. De helft van het bedrag komt uit het Europees landbouwfonds voor plattelandsontwikkeling en de andere helft betaalt de provincie. De gemeente Tholen heeft de grond be schikbaar gesteld voor de 2,4 kilo meter lange route. Andere verkeers deelnemers worden straks, naast verbodsbordenontmoedigd om ge bruik te maken van de weg door roosters en doorgroeivakken aan het begin en eind van de route. De nieu we Iandbouwweg betekent een kor tere omrijdtijd voor het landbouw verkeer en tegelijkertijd verbetering van de verkeersveiligheid en leef baarheid in de kern Tholen. De Thoolse schipper Dirk van Duivendijk (rechts) won zaterdag de zesde schout- en schepenenrace in Sint-Annaland. Aan boord was de gemeente Drimmelen, waarvan burgemeester Gert de Kok de wisselbokaal kreeg van de Zeeuwse commissaris van de koningin Karla Peijs. De teleurstelling in het gezin Blaas se in Sint-Maartensdijk heeft plaats gemaakt voor blijdschap. Gisteren is bekend geworden dat nu ook Corné Blaasse (15) is geslaagd voor zijn vmbo-examen. Zijn tweeling broer Marius was in één keer ge slaagd voor hetzelfde examen aan het Calvijn college in Tholen. Corné kreeg twee weken te horen dat hij tweetiende tekort kwam voor wiskunde en eentiende voor Engels, zodat hij herexamens moest doen. Nu is de tweeling dus volledig ge slaagd. Van de zes herkansers op het Calvijn college zijn er vier ge slaagd. Voor de gemengde leerweg, richting economie haalden naast Blaasse Joost van der Maas en Ly- dia Nouwen uit Tholen alsnog vol doende punten. Alieke Janssen uit Sint-Maartensdijk is na de herkan sing geslaagd voor de gemengde leerweg zorg en welzijn. Lees meer over geslaagden op pagina 19. Tot het laatst toe bleef het span nend. De gemeente Tholen eindig de als vierde en nadat Etten-Leur de derde prijs had gekregen, bleven er maar twee meer over. Terneuzen werd eerst naar voren gevraagd en toen kwam er al een brede grijns op het gezicht van Dirk van Duiven dijk. Het was gelukt! „We hadden een hele goede start", zo verklaart de Thoolse schipper het succes. Hij deed ook al voor de vijfde keer mee aan de schout- en schepenenrace, dus de Krabbenkreek was voor Van Duivendijk gesneden koek. Het la ge water speelde de schokker ook in de kaart ten opzichte van de gro tere schepen. Door de handicaps die de jury hanteerde bij de ver schillende typen houten zeilsche pen (tussen de 8 en 17 meter) was het voor de schippers ook lastig om de uitslag te voorspellen. Wie als eerste over de finish ging. had nog niet gewonnen, want de handicaps konden voor een hele andere volg orde zorgen. Vorig jaar werd de Droncke-oort zevende, zaterdag werd de hoofdprijs n de wacht ge sleept. Ook de ouders van Dirk van Duivendijk deelden bij de prijsuit reiking op het terras van clubhuis de Buutengaets in het succes. Naast schipper Dirk bestond de beman ning van de schokker uit zijn vrouw Marian, dochter Demy en Hans An- thonisse. Er was nog een Thoolse schipper die meedeed: Jan Geuze uit Tholen met zijn schokker De Bruine Os. Hij werd negende met aan boord de gemeente Woensd- recht. De deelnemers moesten twee rondjes varen op de Krabbenkreek tussen Sint-Annaland en Sint-Phi- lipsland. Door de stevige bries moesten alle opvarenden wel zwemvesten aan. De schippers mochten alleen de fok en grootzeil voeren. Een paar gemeenten moes ten samen op één boot omdat door de harde wind van vrijdag niet elke hoogaars naar Sint-Annaland kon komen. Met de zesde editie van de schout en schepenenrace is dit watersporte venement volwassen geworden, stelde voorzitter Tom van Gurp vast. Hij bood de Zeeuwse com missaris van de koningin Karla Peijs bloemen aan, want het was haar laatste prijsuitreiking omdat ze volgend jaar met pensioen gaat. „Straks bent u alleen nog koningin van Zeeland, nu nog commissaris", zei ceremoniemeester Ed van Dant- zig. Karla Peijs zorgt met de nodige kwinkslagen altijd voor een humo ristische prijsuitreiking, waarbij ze actief sponsors voor het volgende jaar weet te strikken. „Wij bevelen deze schout- en schepenenrace in uw financiële aandacht aan", zei ze tegen Zeeuwse en Brabantse gede puteerden en de vertegenwoordigers van verschillende Rabobanken uit Zeeland, Noord-Brabant en Zuid- Holland. Twintig gemeenten uit die drie provincies namen zaterdag deel aan het watersportevenement, dat het uitstekend trof met droog weer en veel wind in de zeilen van de his torische houten schepen. Voor De Pronte Vrouw, met de gemeente Middelhamis aan boord, was de wind te sterk, want die boeier aak liep vast op een zandplaat in de Krabbenkreek. De hoogaars Wind roos met aan bcxrrd gedeputeerden van Zeeland en Brabant, kwam nog in aanvaring met de Grau 14, een lemmeraak met aan boord de ge meente Etten-Leur. Een gedeukte Windroos - die buiten mededinging aan de zeilrace deelnam - terwijl Grau 14 nog als derde eindigde. Het winnen van de eerste prijs - vorig jaar de gemeente Steenbergen - be tekent volgend jaar meebetalen aan de organisatie. „Naast de fraaie bo kaal zit er iets aan vast", zei Karla Peijs tegen burgemeester Gert de Kok van Drimmelen, die voormalig Zeeuws gedeputeerde is en vanaf het begin aan de schout- en schepe nenrace meedoet. „Met de gemeen te Tholen moet Drimmelen dit eve nement in 2013 organiseren en bijna alles betalen", aldus de commissa ris. „Wij kennen onze verantwoor delijkheid", liet burgemeester De Kok weten. De winnaar van vorig jaar. Steenbergen, eindigde nu op een gedeelde veertiende plaats. De zesde schout- en schepenenrace was dit keer aangekleed met diverse andere activiteiten. Tien jaar Natio naal Park Oosterschelde en 60 jaar ondernemersvereniging Activa ver stevigden de banden met Sint-An naland. ZIE VERDER PAGINA De 31-jarige verklaarde die avond samen met een vriend up stap te zijn in het dorp. Ze kregen ruzie met een groep van. volgens eigen zeggen, ongeveer 20 man. Die ruzie is omst reeks half drie 's nachts uitgevoch ten op de Ring in Sint-Annaland en hierbij is de 31 -jarige man dusdanig toegetakeld dat hij er een gebroken pols aan heeft overgehouden. Ook werd een ruit van zijn woning aan de Ring, waar ongeveer vijf Ptxdse werknemers in wonen, vernield. Zaterdagnacht zijn op meerdere plekken ruiten ingegooid. In de Ju- lianastraat vielen gaten in een woonkamerraam aan de voorzijde van de woning. De bewoners wer den om ongeveer drie uur wakker van harde knallen en glasgerinkel. Toen zij poolshoogte namen, zagen zij de kapotte ruit in de woonkamer. In de Hoenderweg werden bewo ners een kwartiertje eerder ruw uit hun slaap gehaald. Ook hier bleek een ruit te zijn ingegooid. Ook een nieuw te bouwen winkel in de Voor straat werd niet ontzien door de da ders. Hier werd op zondagmiddag ontdekt dat er ook een ruit was ver nield. Eveneens in de Hoenderweg werd een net om lading mee af te dekken uit de laadbak van een auto weggenomen Volgens De Kok is het thema het onzichtbare zichtbaar maken zeer geschikt voor het maken van een kunstwerk „Een kunstwerk kan een zekere symboliek weergeven of een bepaalde .ndruk geven. Het ontwerp van een zeilschip met bootwerkers voldoet Jaar niet aan." Het wil echter volgens De Kok nog niet zeggen dat het niet geplaatst wordt „Wij geven alleen advies. Maar we vinden het ontwerp niet zodanig dat het een bijdrage uit de pot beeldende kunst rechtvaardigt. Over een bedrag is nog niet gespro ken. Eerder werd een kunstwerk voor Sint-Maartensdijk gemaakt. Dat ge beurde samen met werkzoekenden via de zogeheten brug werk plaats. Volgens De Kok is daar een andere, bijzondere, procedure gevolgd. „Daar lag al een toezegging." De gemeente droeg toen 12.500 euro bij. Dat ontwerp kon trouwens ook maar net de toets der kritiek van de kunstcommissie doorstaan. Volgens De Kok wordt in dat kunst werk verwezen naar de Pluimpot en het stratenpatroon en spreekt het meer tot de verbeelding dan het beeld van de boot en de havenwer kers voor Scherpenisse. Wel vond de commissie het bcx)tje dat in het kunstwerk in de smalstad is ver werkt 'op het randje.' Volgens de secretaris is de commissie unaniem in haar advies voor Scherpenisse, een ontwerp van Danny van Rijt. De Zeeuwse kunstenaar ontwierp ook het kunstwerk voor Sint-Maar tensdijk dat in april aan de Haven werd geplaatst. Behalve de Kok hebben ook oud gemeentearchivaris Hans Zuurdeeg, gemeentesecretaris Simon Nieuwkoop, kunstenaar Jan Kettelerij en kunsthistoricus Koos Salomons (uit Willemstad) zitting in de commissie. In de pot voor beel dende kunst zit nog 200.(XX) euro. Op de opening van de tentoonstel ling van Hans Westerweel en Jos Rijff vrijdag in het gemeentehuis in Tholen waren Jaap de Kok en Hans Zuurdeeg van de kunstcommissie aanwezig. Ook Marinus Geuze, de Zeeuwse vertegenwoordiger van de Heidemij, woonde de opening bij en sprak met Zuurdeeg. B. en w. kun nen het advies van de kunstcommis sie volgen of naast zich neer leggen. Het blijft nog even spannend voor Scherpenisse. Op vijf drukbezochte plaatsen in de gemeente Tholen kan vanaf volgen de maand gratis gebruik worden ge maakt van draadloos internet. De WiFi hotspots komen bij de terrassen van de horeca en het havenplateau in Tholen. de Markt in Sint-Maartens dijk. brasserie de Zeester bij Goris- hoek en het havenplein in Sint-An naland. Ze kunnen binnen een straal van 150 meter gebruikt worden. De gemeente trekt er drie jaar lang drie duizend euro voor uit, dus totaal 9000 euro. Ze wil er het toerisme mee bevorderen, en horeca en detail handel stimuleren. Het realiseren van de gratis draadloze internettoe gangen is een initiatief van de pro vincie, Delta en de Zeeuwse VVV's. „Goede honing moet kristalliseren. Er wordt eigenlijk veel mee gerommeld", vertelt imker Johan Eggebecn. Zijn toehoorders waren dinsdag in totaal zo'n 80 dames van Vrouwen van Nu, opgesplitst in twee groepen. Ze hadden een agrarische dag van de Thoolse afdelingen van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen,. Die honing wordt weer gewoon vloeibaar door het potje even au bain-marie op te warmen. „Nee, niet in de magnetron. De straling laat alle mineralen uit elkaar spatten", waarschuwt Eggebeen. Hij maakte zijn gezelschap op het terrein van de familie Van der Harst in Oud-Vossemeer heel wat wijzer op het gebied van bijen houden. Jeugdhulporganisatie Juvent praat met basisschool De Veste in Tholen over een peuter/kleuterklas plus en met Kobalt over buitenschoolse op vang plus. Het gaat om begeleiding van kinderen met een probleem of een stoornis. Op dit moment bege leidt Juvent, gevestigd in Goes, op Tholen een aantal pleeggezinnen. „Het is wel eens jammer dat er zo'n ouderwets beeld van een imker bestaat. Het is ook niet zo hip en flitsend om te zeggen datje een volkje bijen hebt. Het is moeilijk om er interesse voor op te wekken onder jongeren. Het is ook niet iets dat je er zo maar even bij doet. er gaat veel tijd in zitten." Daarover vertelde de 37-jarige Sint-Annalan- der voluit. Voor hem is imkeren een hobby naast zijn werk bij de CZAV. Wel een intensieve. Zijn bijenkasten hangen onder andere bij zaadtelers en in boomgaarden, maar ook in kassen. Hij moet ze allemaal met regelmaat controleren, ongeveer om de twee weken in de zomer. En als het weer slecht is, moet hij zijn bijen bijvoeren met suikerwater. Anders gaan ze dood. „Ik ben in het voorjaar altijd blij met vroege krokussen. Dat zijn vaak de eerste bloemen waar de bijen na de win ter op vliegen." Hij vertelde nog meer weetjes: „Een bij vindt niet elke bloem lekker. Ze vliegen op de zoetste bloemen in de buurt." Een teler is daar niet altijd blij mee, want dat kan betekenen dat de bijen niet op de bloe men in zijn boomgaard vliegen, maar daarbuiten. „Een koe kun je nog redelijk dresseren, maar bijen niet. Als de koningin besluit uit de kast te komen, ben ik mijn volk kwijt." Een bezoek aan een fruitteler was het andere onderdeel van het programma, dat aaneengeregen werd met een lunch in woonboulevard Poortvliet. De kersenboomgaard van de familie Noom in Poortvliet werd bezocht. Daar werd uitleg gegeven over het bedrijf en de kersenteelt. De vrouwen kregen een rondleiding door de boomgaard, waar verschillende soorten kersen werden getoond. Tijdens de agrarische dag werd ook afscheid genomen van Rina Timmers uit Sint Philipsland en Rie Geluk uit Sint-Maartensdijk. Zij stappen uit de agrarische commis sie. Maaijke van der Harst bedankte hen voor hun jaren lange inzet en overhandigde hen een orchidee. Deze week Jan Bolier uit Scherpenisse stapt na 38 jaar uit het onderwijs Haringparty brengt 4000 euro op voor ongeneeslijk zieke kinderen Wethouder Jan Oudesluijs opent schoolgebouw in Burkina Faso EN V ERDER... Twee stacaravans op camping de Muie branden volledig uit Discussie over schuldv raag wateroverlast garages Poortvliet TWEE MONOLOGEN MAKEN NOG GEEN DIALOOG Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Johan Eggebeen toont de attributen die hij nodig heeji als imker, zoals een honingraat

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 1