'Als volwassene blijf je kind, je wilt graag een goed rapport' Financiële situatie rechtvaardigt uitstel van herstel vestingwallen Houte Pi l Energy r/jSSf Systems Veel boeken bij afscheid Van den Dikkenberg Ondernemers Activa vieren feest met markt en spektakel ZONNE-ENERGIE Aat Nederlof na 42 jaar Eben Haëzerschool met pensioen DÉ SPECIALIST IN SGP vindt steun bij VVD en CDA voor onderzoek naar gevolgen Donderdag 21 juni 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Tot aan het hek van het schoolplein blijft Aat Nederlof vertellen. Over elke tegel zou hij - bij wijze van spre ken - wel een verhaal kunnen doen. Wat hij ook vertelt over zijn 42-jarige loopbaan bij de Eben Haëzerschool in Tholen, het draait altijd om het kind. De 65-jarige di recteur is met pensioen, maar is nog heel druk met de laatste loodjes. Tussen mal en dwaas Zwaardere eisen Terugblik Boeiend Kleinkinderen Vissen Oosterschelde Weegwedstrijd Het herstel van de groenstructuur en de zichtlijnen van de vestingwallen in Tholen wordt mogelijk op de lange baan geschoven. Burgemeester en wethouders gaan de consequenties daarvan, én van een bezuiniging van tien procent op de kosten, op een rij zetten. Ze namen don derdag in de raadsvergadering een motie over van SGP, VVD en CDA. Tien procent minder Afschieten vogels niet toegestaan interieur Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl Aat Nederlof tussen de kinderen die alle groepen van de school vertegenwoordigen. De schoolkrant, de schoolgids, de jaarplanning, het afscheid. Hij blijft tot de laatste schooldag actief, maar is officieel op 1 mei met pensioen gegaan toen hij 64 jaar en elf maan den was. Zo werkt dat bij het pen sioenfonds, zegt Nederlof die niet de indruk wekt het werken moe te zijn. Integendeel. ..De inspecteur die in de laatste week voor de kerst vakantie op bezoek kwam. vroeg waarom ik niet door ga. Toch komt er een tijd om zaken los te laten. Die tijd is gekomen." Volgens Nederlof kreeg de reformatorische school met ruim 340 leerlingen (de groot ste school in de gemeente) een 'ge weldig rapport' van de inspectie. „Er wordt gekeken naar het school plan, de resultaten, het kwaliteitsbe leid. de zorg voor zwakke leerlin gen. Het is leuk om mee te maken. Als volwassene blijf je kind: je krijgt graag een goed rapport." Ne derlof kan zich niet heugen dat zijn school geen goede beoordeling heeft gehad. Toch is het niet van zelfsprekend, zegt hij. „De inspectie komt elke vier jaar langs. Dan is het steeds de vraag of we de goede be oordeling hebben vast weten te hou den." Op de Eben Haëzer doen de leerlin gen uit de hoogste groep de cito- toets. De resultaten daarvan ver schillen. „Het is een momentop name. Soms valt het mee, soms te gen. Dat hangt af van de samenstel ling van de klas. Van de intelligen tie, de inzet en de motivatie. Leerlingen van groep zeven doen de cito-entreetoets (taal, rekenen, wis kunde en studievaardigheden) en de cito-eindtoets in groep acht. „Die entreetoets gebruiken we als evalu atiemiddel. Hoe staan de leerlingen er voor, waar moeten we nog aan werken in groep 8?" Volgens Ne derlof geeft de cito-toets (waar ook veel kritiek op is) een 'redelijk ob jectief beeld' van de schoolpresta ties van een leerling. Hij benadrukt dat het een middel is om de kwali teit tegen het licht te houden en dat het ook meeweegt in het advies voor het vervolgonderwijs. Naast een intelligentietoets, het leerling volgsysteem (om te kijken hoe de leerling vordert) en de mening van de leerkracht over de werkhouding en motivatie van de leerling. In de meeste gevallen zijn de school en de ouders het eens over de keuze voor het middelbaar onderwijs, zegt Ne derlof. „Als het niet zo is, dan pro beren we er met goed overleg uit te komen. Lukt dat niet dat kunnen we altijd een second opinion laten doen. Maar dat is nog nooit voorge komen." Toch staat het team wel eens vtx)r verrassingen als ze zien waar hun leerlingen terecht komen. „Het blij ven kinderen. Een vmbo-leerling komt soms hoger uit dan verwacht omdat de motivatie goed is, een vwo-leerling laat het door de stress een beetje afweten." De Cito-eindtoets is nu een beoor delingsinstrument voor de inspectie geworden over de leerresultaten. Als je nu drie keer onvoldoende scoort, word je als zwakke school bestempeld en word je door de in spectie op je huid gezeten. Scholen die het meegemaakt hebben weten hoe zwaar dat is." Nederlof staat al tien jaar niet meer voor de klas. Langer lesgeven was niet mogelijk, zegt hij. De groei van de school was daar onder meer de oorzaak van. Van vier lokalen naar veertien, van 141 leerlingen naar 350 leerlingen, van 5 onderwijs krachten en een schoolsch<x)nhoud- ster naar 45 tot 50 (inclusief part-ti mers) personeelsleden. De schoolleiding kreeg meer taken door de deregulering en autonomie- vergroting in het onderwijs. Scholen mochten meer zelf gaan bepalen. „Ik zat tussen mal en dwaas. Wel nog de eindverantwoordelijkheid hebben voor groep acht, maar ook steeds meer taken daarbuiten. Ik moest de klas loslaten en heb in Bas Hoftijzer een goede vervanger voor groep 8 gekregen." Toch is Nederlof een onderwijzer in hart en nieren gebleven. Af en toe viel hij nog eens in. Laatst toen er een aantal kinderen gezakt was voor hun verkeersexamen of bijgespij kerd moest worden bij rekenen. „Het is heerlijk om met kinderen bezig te zijn. Het gaat bij het reke nen nog steeds om dezelfde som men die hier jaren geleden ook wer den gemaakt. "Als je volledig ambulant bent leer je de kinderen niet meer kennen. Dat is jammer." Hij mist het lesgeven op zich niet. Hij had er ook geen tijd meer voor. Die tijd was hard nodig om zijn ta ken goed uit te voeren, zegt hij. Het onderwijs kreeg te maken met stel selwijzigingen in de bekostiging. „Eerst werd alles uit Den Haag aan gestuurd. Het aantal leerlingen op de teldatums bepaalde hoeveel per soneel en financiën je kreeg. Het systeem was erg massief" Nederlof herinnert zich de periode dat er 141 1/3 leerlingen waren over 3 telda tums, terwijl er bij 142 leerlingen één leerkracht meer beschikbaar zou zijn. „We hoopten echt dat er een gezinnetje bij kwam, zodat we één volledige leerkracht erbij kon den krijgen." Het systeem verander de gelukkig begin jaren 90. De per soneelsbezetting werd voortaan in stapjes van 0,3 berekend. Bijvoor beeld 6,7 groepsleerkrachten. Daar door kwamen leerkrachten in deel tijd in dienst. „Er kwam meer ruimte om eigen beleid te maken. Ik was een van de eersten die een di rectiesecretaresse aanstelde. Dat is, in deeltijd, nog altijd Anita Gunst. Een gouden greep. Ze doet de leer lingenadministratie, de personeels administratie en de financiën. Mijn taak is om aan te sturen, te controle ren en te tekenen." Voor Nederlof een belangrijk besluit. Het maakte dat hij zich nog meer met de inhoud van het onderw ijs kon gaan bezig houden Vanaf 2006 kregen de scholen één bedrag v<x>r personeel en gebouwen (Lumpsum). Onder het motto: meer vrijheid in de besteding van over heidsfinanciën mochten ze zelf het budget besteden. Dat ging echter wel gepaard met zwaardere eisen aan goed bestuur van de scholen. „Dat was een nieuwe uitdaging We maakten een begroting en een jaar verslag. De accountant keek naar de boeken, de inspectie naar de resulta ten. Nu is wat inkomsten betreft al les bevroren, maar veel scholen hebben forse reserves opgebouwd." Het waren volgens de directeur de vette jaren. Nu zijn de magere aan gebroken. Toen hij in 1970 vanuit militaire dienst naar Tholen kwam. was het volgens de scheidend directeur nog een rustige wereld. „De methodes die gebruikt werden voor taal en re kenen op school gingen twintig jaar mee. Door de veranderingen in de maatschappij, worden de methodes bijna elke acht jaar veranderd. Het accent ligt nu op de leerresultaten (opbrengstgericht werken), omdat we het in vergelijking met andere landen minder goed doen." Hij was ook gewend om alle ouders thuis te bezoeken. Twee of drie avonden per week. „Bij de eerste dronk je een bakje koffie, bij de tweede kreeg je een borreltje. Ik kende alle ouders. Dat was belangrijk als er problemen waren of als er ouders van een kind in de klas ernstig ziek waren. Dat contact raak je wel kwijt. Als direc teur doe je veel werk aan de achter kant, wat niet zichtbaar is. Ouders zien niet datje een team aanstuurt." En dat team is juist zo belangrijk, zegt hij. Zo heeft de onder-, mid den en bovenbouw een coördinator. „Die hebben zelf de verantwoor delijkheid gekregen. Er zijn twee interne begeleiders die zwakke leer lingen ondersteunen. En voor hoog begaafdheid. sociale vaardigheid, iet taal, rekenen en cultuureducatie hebben we coördinatoren. Wat kan nou een directeur alleen? Samen kun je veel. Je kan alleen je eigen dingen doen als onderwijskundig leider als er een sterke organisatie met goed personeel achter je staat. Mensen willen graag verantwoorde lijkheid dragen, maar dat betekent ook dat je vertrouwen in mensen moet hebben." Er zijn momenten geweest waarop hij zich afvroeg of hij zou blijven of iets anders zou zoeken. Het is er niet van gekomen. Ik had het hier zo goed naar mijn zin." Natuurlijk heeft hij ook wel eens zwarte sneeuw gezien. Toen de vacature in groep 7 niet kon worden vervuld en hij in moest springen, terwijl hij cx>k directeur was en ook nog groep 8 voor 3 dagen had. ging het wel eens kraken, maar gelukkig is het altijd nog goed gekomen." De Eben Haëzerschool is een BAS- school. BAS staat voor bouwen aan een adaptieve school. Het is volgens Nederlof een integraal onderwijs concept, waarbij op pedagogisch en didactisch gebied vergaande afspra ken zijn gemaakt. Bijvoorbeeld over: hoe om te gaan met verschil len tussen leerlingen, zelfstandig heid van de kinderen, straffen en belonen, competentiegericht wer ken. „Wat vooral belangrijk is is de positieve benadering van de kinde ren. Niet zeggen: Nu zitten jullie al weer niet goed, maar: Dat groepje zit netjes te werken, zeg! Als groepsleerkracht richt je de focus op het gewenste gedrag. Om zo'n concept in de hele school ingang te doen vinden, is een hele opgave." Maar Nederlof ziet dat het loont. Hij ziet ook heil in een 10 minuten- gesprek per kind per week. Zoals hij in Zweden gezien had. De leerlin gen reflecteren dan op hun eigen inzet, hun handelen en op hun resul taten. „Zo maak je kinderen verant- w«x)rdelijk over hun eigen leerpro ces." Boeiend noemt hij dat. Hij kan nog uren doorgaan met vertel len. „Het onderwijs is altijd in be weging. er zijn altijd nieuwe din gen. Er is geen tijd om in slaap te vallen, zolang je maar geen bedrei gingen ziet. maar kansen." Terugkijkend is Nederlof dankbaar dat hij het werk zoveel jaren met zo veel plezier heeft mogen doen. „Dat de Heere God me al die jaren de kracht en de gezondheid heeft gege ven. Aan Hem komt alle eer toe." Vrijdag namen de leerlingen en het personeel afscheid van hem. Omdat Nederlof veel zong met de kinderen werd hij door bijna alle groepen toe gezongen. Zelfs tweestemmig, een lied van Mendelssohn. Er werd een glossy voor hem gemaakt en op 22 juni is er nog een symposium over Identiteit en onderwijs. Op de Ebert Haëzer zitten vijf kleinkinderen van Nederlof. Zijn eigen zes kinderen kreeg hij in de klas. „Vijf meiden en een jon gen. Ze noemden me gewoon pa. De andere kinderen in de klas hadden er geen moeite mee. Voor mijn zoon had ik de neiging iets strenger te zijn, maar dat was nogal een rakker." Nederlof weet nog niet wat hij na zijn loopbaan gaat doen. Hij is al door verschillende (school)organisaties gevraagd. „Ik kijk wel wat er op mijn pad komt. Het leven wordt bestuurd door God. Je krijgt het niet op een briefje. Achteraf blijkt dat dingen heel won derlijk zijn gegaan. "Maar ik vind het heerlijk om met mijn klein zoons te gaan vissen, of in de kersenboomgaard bij mijn schoonzoon te helpen. Ik heb een grote moestuin die veel tijd vraagt en nog een heleboel hobby's." Sint-Annaland trekt schepenenrace door naar dorp De ondernemersvereniging Activa heeft alle winkeliers en verenigin gen in het dorp opgetrommeld om zaterdag het 60-jarig jubileum te vieren met een pronioticmarkt. Het belooft een groot spektakel te wor den met naast kramen in de Voorstraat en aan de Ring, diverse activi teiten verspreid door het dorp. De markt sluit aan bij de jaarlijkse schout- en schepenenrace. De dag begint dan ook op de haven met de start van de zeilrace en eindigt 's avonds op het Havenplein met een barbecue en muziek. „We houden van samenwerken. Als je zoiets op een dorp organiseert, heb je de mensen meer te bieden", zegt Tilly Gunter van de activitei tencommissie van Activa. „Als je gezamenlijk dingen doet, kun je ook de kosten drukken." Het lijkt veel weg te hebben van een braderie, want dan is er ook altijd veel te doen op het dorp, maar volgens Gunter valt de promotiemarkt daar mee niet te vergelijken. „De brade rie is natuurlijk altijd gigantisch hier, maar dan komen er ook onder nemers van elders. Dit is echt iets van de ondernemers op het dorp. Veel van hen doen dan ook iets ex tra's. Bij de bakkerij aan de Voor straat staan de deuren open. zodat mensen een kijkje kunnen nemen in de bakkerij. En bij de slager kunnen mensen varkenspootjes hakken." De schout- en schepenenrace, een vaarwedstrijd tussen gemeentebe sturen op de Krabbenkreek, is dit jaar ook anders aangekleed. Bij aan vang van de race. om twee uur. mo gen kinderen ballonnen oplaten. Het evenement wordt gecombineerd met de start van de viering van tien jaar nationaal park Oosterschelde, waarbij de nadruk ligt op wat de Oosterschelde te bieden heeft. Van tien tot half drie zijn er op en rojid de Krabbenkreek gratis activiteiten voor de jeugd. Zo kunnen kinderen tussen tien uur en half een meeva ren met een platbodem en een kijkje nemen op een boot van de waterpo- litie. Of meevaren op rondvaartboot de Frisia om zeehonden en bruinvis sen te spotten. Ook organiseert Staatsbosbeheer om twaalf uur een natte laarzentocht op de schorren en slikken aan het eind van de Sluis- polderweg en is er om elf uur strandjutten op het strandje van de Krabbenkreek. Op het havenpla- Cecillaweo 2 I 4697 HV I Sint-Annaland 0166 - 6543 35 wywbcon-eitergysysteros.nl Advertentie I.M. teau zijn er spellen als levend Oos terschelde Stratego, Oosterschelde Bingo en Domino en Oosterschelde elektrospelen. In het dorp begint het programma om twaalf uur. Er zijn diverse aan biedingen van ondernemers in de kramen aan de Voorstraat en de Ring. Er komen tussen het winke lende publiek artiesten voorbij met muziek en sketches. Aanstaande bruidsparen kunnen in de bloemen winkel in de Voorstraat terecht voor het Trouw met mij event. Alle beno digdheden voor een huwelijksdag, zoals bruidstaarten, trouwringen en bruidsfotografie zijn er dan te vin den. Ook staat er een exclusieve trouwauto, namelijk de sportieve Lotus Exige. Daarnaast zijn er activiteiten bij het streekmuseum de Meestoof en in speeltuin Vrij en Blij aan de School straat. Bij het museum is er een bui tenterras, kan een rit worden ge maakt (meerijden) in een sportauto, is er een demonstratie Zeeuwse kle derdracht, wordt het verhaal van de meekrap verteld en meer, zoals tus sen vijf en zes uur een weegwed strijd voor de lichtste familie. De speeltuin organiseert 15 oud-Hol landse spelen verdeeld over de Ring en de Voorstraat. Ook is er een bal lonnenclown en zijn er meer verras singen voor kinderen. Deelnemers kunnen een stempelkaart voor de spelletjes ophalen bij de stand van de speeltuin. Als iemand tien spelle tjes gedaan heeft, kan hij of zij een snoepzak ophalen. Verder worden er diverse demon straties gegeven op het dorp. Om half drie en om half vijf zijn er mo deshows aan de Ring. Om kwart over drie is er een dansdemonstratie van kinderen en volwassenen en om kwart voor vier is er een brandweer demonstratie voor de Sakofahal in de Bierensstraat. Op het Haven plein/Spuistraat is er een autoshow. Vanaf vijf uur treden drie Sint-An- nalandse koren op op het Haven plein. Kir Royal bijt om vijf uur de spits af. Oor ons us treedt twee keer op. namelijk om zeven en om negen uur en het Schorrekoor schraapt de kelen om acht uur. Ook zijn er di verse prijzen te winnen met het rad van avontuur, onder het genot van een barbecue. Bij alle deelnemende winkeliers zijn zaterdag tot zes uur stempels te verzamelen voor een barbecuemaaltijd. In het park aan de Vest in Tholen moet een hoofd route komen met herkenbare ingangen. Behoud en versterking van het his torisch cultureel erfgoed is iets wat de SGP hoog in het vaandel heeft staan, zei fractievoorzitter Bert van Eenennaam. „Maar in een tijd van bezuinigingen moet je allerlei za ken tegen het licht houden." „De vestingwallen zijn een mooi pro ject. Maar moeten we dat geld nü inzetten?" stelde Jack Werkman (VVD). „Een substantieel bedrag aan subsidies van derden moet nog komen." Tholen ziet in de vestinghistorie een mogelijkheid om het toerisme te stimuleren. In dat licht is een vi sie opgesteld over de voormalige vestingwallen. Deze wallen zijn in de negentiende eeuw grotendeels, afgegraven, waarna er een plant soen op is aangelegd. Het Bosje, of de Wandeling, zo staat dat bekend. In de visie worden de groenstruc tuur en de zichtlijnen in ere her steld. De hoofdlijnen zijn het ma ken van één hoofdroute en van herkenbare ingangen, het toepas sen van uniforme materialen en be planting, het aangeven van de overgangen tussen park en bas tions, het op hoogte terugbrengen van het noordelijke bastion, ver breden van de rietkragen in de Vest en het gebruik als wandel- en speelgebied. De plannen, waarvan de uitvoering doorloopt tot na 2022, vergen 1,2 miljoen euro (zonder het ontgraven van de voormalige oesterputten en verplaatsing van het scoutingge- bouw). Dat kan grotendeels betaald worden uit het budget voor groen structuurplannen en uit subsidies. Maar er blijft nog 401.5 mille no dig. In de Kadernota 2013 is daar van 20 mille voor 2014 en 19 mil le voor 2015 opgenomen, de rest moet na 2016 worden gevonden. De SGP vindt dat de wallen in de huidige staat geen negatief beeld geven. Gezien de financiële positie van de gemeente lijkt een bezuini ging op de totale investering, en uitstel van de uitvoering, de fractie verantwoord. Ze kwam in de raads vergadering met een motie - mede ondertekend door VVD en CDA - waarin het college werd gevraagd de consequenties in beeld te bren gen. Daarin werd een bezuiniging van tien procent (120.0(H) euro) op het budget genoemd, en doorschui ven van het plan naar 2017. De motie vroeg alleen om vóór de behandeling van de gemeentebe groting de gevolgen op een rij te zetten, en niet om de uitvoering uit te stellen, verzekerde Van Eenen naam CU-raadslid Jaap Hage. Een stemming bleek niet nodig, want wethouder Jan Oudesluijs zei dat het college de motie wilde overne men. De provincie heeft de ontheffing van de Flora- en faunawet, verleend aan de Faunabeheereenheid Zeeland, voor het vangen van kauw en zwarte kraai met een kooi, en voor het af schieten van Vlaamse gaai. ekster en fazant, ingetrokken. Noodgedwon gen, omdat de Middelburgse be stuursrechter naar aanleiding van een bezwaar van de stichting Fauna bescherming heeft geoordeeld dat 'belangrijke schade' (de gehanteerde norm is 115 euro per hectare) aan gewassen, een van de eisen, onvol doende is aangetoond. Op de bezwa ren van de stichting is een nieuwe beslissing genomen: ze zijn gehono reerd. ■MMMMMHl Directeur Rehobothschool na 31 jaar uitgezwaaid Veel boeken kreeg directeur Wim van den Dikkenberg vrijdag bij zijn afscheid van de Rehobothschool in Stavenisse. De 60-jarige directeur werd thuis met zijn vrouw opgehaald in een oude Mercedes. Met chauffeur Kees Verloop, de man van Mia Verloop die de administratie op school doet. Voor de school stond een haag van kinderen die hem toe zongen. In de school bezocht hij de onderbouw (tot groep twee), de mid denbouw (groep 3-5) en de boven bouw (groep 6-8). Hij kreeg boeken, maar ook een zweefparasol voor in de tuin. Aan het eind van zijn rond gang kwamen alle kinderen van de sch<x»l samen. Dominee Zwartbol eindigde de ochtend met gebed, 's Avonds was het de beurt aan het bestuur en de collega's. Wethouder Peter Hoek sprak Van den Dikken berg toe. Namens het schoolbestuur voerde voorzitter De Waal uit Oud- Vossemeer het woord. De directeur kreeg van zijn collega's een herdruk van de Statenbijbel, plus een foto boek vol herinneringen aan zijn pe riode van 31 jaar op de reformato risch school aan de Pilootweg. Daarna was er een receptie voor oud leerlingen en ouders en andere be langstellenden. Martin Thijssen is hem opgevolgd. Van den Dikkenberg wordt samen met zijn vrouw opgewacht door de kinderen van de Rehobothschool. Advertentie LM.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 9