2012 DE THOOLSE COURANT Schipper f OAZ Rabobank m VERKIEZING FAMILIEBEDRIJF VAN HET JAAR EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Autobedrijf Niemantsverdriet, Paasdijkweg 2, Poortvliet. Centrum Familiebedrijf Oosterschelde gemeente Tholen FIRMA VERJAAL 'WE GAAN VERDER DAN STOPCONTACT EN SCHAKELAAR' Firma Verjaal, Molendijk 3-4, Sint-Maartensdijk. AUTOBEDRIJF NIEMANTSVERDRIET 'KLANT STAPT HIER VAN DE ENE IN DE ANDERE AUTO' Donderdag 21 juni 2012 7 d m lij uan het organisatie van lokale accountants, bedrijfs- en organisatie adviseurs www.ondernemendoejesamen.nl lil v. Zeeland is topscoorder op het gebied van familiebedrijven en Tholen levert daar aan een belangrijke bijdrage. Dat blijkt uit dit inmiddels royaal gevulde vak met foto's van Thoolse familiebedrijven. De belangstelling om mee te doen aan deze rubriek is groot. Familiebedrijven komen de economische crisis relatief gezien goed door en zorgen daarmee voor stabiliteit van de Thoolse economie. Op deze pagina kunt u de verhalen lezen van twee bekende familiebedrijven die deelnemen aan de verkiezing Thools Familiebedrijf van het jaar 2012. Deze verkiezing is een initiatief van de NNP (Nederlandse Nieuwsblad Pers), het Centrum van het Familiebedrijf en de Eendrachtbode. De jury bestaat uit burge meester W. Nuis (voorzitter), mr. A.A.J. Schot (notaris), mr. D.P. Gunst (Schipper/ OAZ) en A. de Korte (directeur Rabobank Oosterschelde). Zij gaan de bedrijven beoordelen aan de hand van criteria zoals familiaal karakter, innovativiteit, duur zaamheid, klanttevredenheid en toekomstvisie. Later worden alle verhalen gebundeld in een prachtig boek en zal tijdens een speciale verkiezingsavond de winnaar bekend worden gemaakt. We wensen u veel leesplezier. Wim Heijboer, uitgever Eendrachtbode De gemeente Tholen hecht veel belang aan de Thoolse bedrijvigheid en draagt daarom ook de familiebedrijven een warm hart toe - www.tholen.nl F *r- Waar nu de toonbank staat, was vroeger de tuin. Steef Verjaal (75) laat op foto's zien hoe de winkel in de loop der jaren is veranderd. Zijn zoon Arnold heeft net weer een verbouwing achter de rug. Het is de rode draad in de geschiedenis van Firma Verjaal aan de Molendijk 3-4 in Sint-Maartensdijk, die in 1939 werd opgericht. Elke keer werd het pand groter. Het bedrijf in elektrische apparatuur, bruin- en witgoed groeide in de loop der jaren uit tot een begrip in de streek. Verjaal verkoopt televisies, radio's, cd-spelers, camera's, koffiezetapparaten, frituur pannen, tandenborstels, ladyshaves, wasmachines, koel- en vrieskasten. Installeert en repareert ook pc's, camerabe veiligingssystemen en brandmeldinstallaties. De klant kan er terecht voor een stekker, een lamp of een batterijtje. Volgens Arnold Verjaal (40), de derde generatie, is dat een belangrijk onderdeel. ,,We gaan verder dan alleen een stopcontact en een schakelaar bevestigen. De consument wil geen draden meer zien." Service en kwaliteit zijn de sleutelwoorden. „Bij storingen kan de klant zelf de fabrikant benaderen, of de handelaar op de hoek. Als de klant wil dat wij het regelen, dan doen we dat. Daarin is in al die jaren niets veranderd. Mijn vader vloog met een gasbus op zijn arm naar de klant als er gebeld werd dat het gas op was. Zo snel mogelijk reageren, dat doen we nog." Steefs vader Anton Verjaal werkte tot 1954 in de elektriciteitscentrale. Steef: „Toen kwam er wisselstroom van de PZEM. In en buiten het dorp moesten buizen en leidingen gelegd worden. Ook in de woningen. Alles handmatig." Zijn vader was ook machinist van het stoomgemaal, schuin tegenover de woning. In 1957 werd achter het huis Molendijk 3 een werkplaatsje aangebouwd. Toen iedereen aangesloten was op het net, en andere ondernemers met de verkoop van elektrische apparatuur begonnen, wilde Verjaal niet achterblijven. In 1961 werd het pand ernaast aangekocht en werd er een winkel in gevestigd. Ze gingen boven wonen. Steef begon met het werven van klanten van heel het eiland Tholen en zelfs Sint-Philipsland. „Het kon niet alleen van één dorp gaan lopen. Het was mijn jachtgebied." Arnold spreekt nu van zijn verzorgingsgebied. Ze bedoelen hetzelfde. Verjaal sr. liet zelfs vliegtuigjes boven het eiland vliegen met reclame voor Erres wasmachines. Gaf demonstraties bij de plattelandsvrouwen. Arnold trad in de voetsporen van zijn vader. Vanaf zijn zeventiende hielp hij mee op zaterdag: spullen uitpakken, stofzuigen, maar ging ook mee met de monteurs. Zo groeide zijn interesse. In 1991 kwam hij in loondienst. Vijf jaar later werd hij medefirmant. Zijn vader moest in 1994 gas terugnemen vanwege zijn gezondheid, maar bleef tot 2000 actief achter de schermen. Arnold: „Ik heb nog een klant van 93 jaar die al bij mijn opa kwam." Marion en Arnold met kinderen Isabel en Stef, en ouders Steef en Betsie Verjaal. De variatie in gebruikte personenauto's en bedrijfswagens is groot. De klant kan bij Autobedrijf Niemantsver driet in Poortvliet kiezen uit ruim 200 modellen. „Ze kunnen bij ons zo van de ene in de andere auto, dan wel bestelauto, stappen", zegt Jan Niemantsverdriet. Aan de Paasdijkweg heeft hij er de ruimte voor. Binnen in de showroom en op het buitenterrein. „Mensen verwach ten het niet. Ze kijken hun ogen uit," vertelt de 63-jarige ondernemer. „We hebben ze in alle prijsklassen. In de bestelbusjes en bedrijfswagens staan we in Zuidwest-Nederland heel sterk." Verder doet het bedrijf aan onderhoud en reparatie, en het verricht APK-keuringen voor zowel luxe auto's, bestelauto's, campers als vrachtwagens. Volgens Niemantsverdriet gebeurt bijna alles in eigen beheer. Of het nu om het vervangen van banden of uitlaten gaat, schadeherstel, airco, het reviseren van motoren en versnellingsbakken. Moderne testapparatuur staat er garant voor. Niemantsverdriet hecht veel waarde aan goed gereedschap. Jan heeft iets met techniek. Toen hij klein was, knapte hij al fietsen en brommers op. In een schuurtje naast de boerderij en later achterin de landbouwschuur van zijn vader. Het sprak vanzelf dat Jan de koeien melkte en mee ging om te wieden, maar zijn hart lag bij de techniek. Na de lts leerde hij verder voor monteur. Hij kon bij Jo de Graaf aan de slag, haalde zijn middenstandsdiploma en andere vakdiploma's. Bij autobedrijf Crusio in Bergen op Zoom leerde hij lastige karweitjes op te lossen. Onder meer aan betonmixers van de Schelde. Het heeft hem gevormd, zegt hij. Nog steeds zal hij moeilijke klussen niet uit de weg gaan. Hij motiveert zijn personeel er voor. In 1971 begon hij voor zichzelf aan de Achterstraat. Toen hij daar uit zijn jasje groeide, kocht hij het oude Cebecogebouw in de Molenstraat. Maar zijn droom was toen al om een bedrijf te vestigen op de plek waar het nu zit. Ongeveer 25 jaar geleden kocht hij het akkerland al. Omdat er een landbouw- bestemming op lag, zou het nog jaren duren. Na elf jaar - Niemantsverdriet ging er voor naar de Raad van State - was de kogel door de kerk en kon hij gaan bouwen op de zichtlocatie van 11.000 m2. Met acht hefbruggen, en een smeerput met beweegbare vloer, kan Niemantsverdriet bijna alles aan. Hij is aangesloten bij de Bovag en al jaren lid van Bosch Car Service met een landelijk dekkend netwerk van meer dan 350 autobedrijven. Bij Bosch wordt het personeel (twee eerste monteurs) op de hoogte gehouden van de laat ste technische ontwikkelingen. Zijn vrouw Maddy (61) doet nog steeds een deel van de boekhouding en helpt als er onderdelen of auto's opgehaald of weggebracht moeten worden. Zoon Johan (43) doet de verkoop, maar werkt ook mee in de garage, zoon Comé (39) doet de boekhouding en administratie. Jan en Maddy in de sportauto, daarachter zonen Comé (links) en Johan Niemantsverdriet. K)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 7