Bal Halve meter lager parkeren Haven in Sint-Maartensdijk Fietsen of niet fietsen langs Krabbenkreek Slecht weer en activiteiten op scholen mogelijk de oorzaak Kunstcommissie wijst ontwerp Scherpenisse af Tankstation Braderie in Sint Philipsland Aardappel niet zonder veiling p Donderdag 21 juni 2012 68e jaargang no. 32 Wattstraat 3 Tholen Scherpenisse wint Nederlands zilver Vmbo's wachten op uitslag herexamen Kademuur met deksloof en meerpalen moet historie levend houden De Haven van Sint-Maartensdijk gaat op de schop. De gemeente heeft een plan gemaakt om een dvd van het gebied autoluw te maken. Het bestaande parkeerterrein aan de Haven en Keethil wordt een halve meter verlaagd om aan te geven dat er vroeger een spuikom lag. Er komt een kademuur en een groot terras voor cafetaria 't Cen trum. Maandag konden omwonenden en ondernemers in Haestinge reageren op het plan. Viswagens Nog tekort van 15.000 euro voor kunstwerk Nog één keer probeerden Marinus Geuze van de Ko ninklijke Nederlandsche Heidemaatschappij (KNHM) en Louis Geleijnse van stichting DAM dinsdagavond de Thoolse politiek te overtuigen van het belang van een kunstwerk in Scherpenisse. Dat deden zij tijdens het in- spreekmoment van de commissie samenleving. Wat rest is een gat in de begroting van 15.000 euro. Geuze deed een verzoek tot bijdrage van 10.000 euro. Gelabeld geld Onduidelijkheid Dorpsgemeenschap en SRT naar Raad van State De Dorpsgemeenschap Sint-Annaland en de Samenwer kende Recreatie Tholen (SRT) stappen naar de Raad van State om het besluit van de provincie aan te vechten om het dijkvak Hollarepolder, Joanna-Mariapolder bij Sint- Annaland niet open te stellen voor fietsers. B. en w. gaan nog niet zo ver, maar betreuren de gang van zaken, blijkt uit een brief aan gedeputeerde staten van Zeeland en aan de fracties van CDA, SGP en VVD in de gemeenteraad. Deze week Deelnemersaantallen zwemvierdaagse Tholen vallen tegen Waterrat Weinig animo Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,75 per halfjaar, 32,00 per jaar, per post 59,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,34 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Een mooie zilveren plak. Dat is het resultaat van topturnster Melissa Scherpenisse uit Sint-Annaland op de Nederlandse kampioenschappen in Rotterdam. Ze haalde zondag de tweede plek op het onderdeel sprong met een gemiddelde van 13,85 punten. Zaterdag werd de meerkamp geturnd, daar begon ze goed op sprong met een score van 14 punten (vijfde plek), daarna brug 11,275 p. (achtste), balk 12,2 p. (negende) en ze sloot af met een mooie vloeroefening 12,975 p. (vierde plek). In de meerkamp werd ze zevende met een totaal van 50,45 p. Bij de toestelfinales op zondag kwam Melissa op vloer en sprong in actie. Bij haar vloeroefe ning ging ze helaas buiten de lijnen wat nogal wat puntenaftrek gaf. Melissa moest twee verschillende sprongen laten zien, een overslag salto met een hele draai (13,867 p.) en een yurchenko streksalto met hele schroef (13,833 p.). Sint Philipsland is zaterdag van tien uur 's morgens tot half acht 's avonds gevuld met meer dan 90 kramen. De braderiecommissie or ganiseert dan namelijk de jaarlijkse braderie in het dorp. De kramen staan op de Voorstraat, Kerkring en een gedeelte van de Schoolstraat. Ook is er een kinderbraderie, van tien tot twaalf uur aan de Kerkring. Er is een enorme verscheidenheid aan producten, en de organisatie denkt dan ook dat er voor ieder wat wils is. Voor de jeugd zijn er at tracties bij de brandweerkazerne zoals een zweefmolen, eendjes vis sen en grijpkraantjes. Veilig Ver keer Nederland staat met de ver nieuwde kantelauto in de School straat. Iedere autobestuurder kan daarin aan den lijve ondervinden hoe het voelt om ondersteboven in je voertuig te hangen. De vrijwilli gers van VVN vertellen wat ie mand dan moet doen. Muziekver eniging Concordia staat met een informatiestand, geeft een concert en is met een dweilbandje actief. Tevens is er 's middags een ballon nenclown. Om vijf uur is er bij café 't Durp livemuziek in de per soon van zanger Rinko. Parkeren is gratis mogelijk op het havenpla teau. Bij het Calvijn college is alles nog mogelijk, maar bij het Westerpoort in Tholen hebben ze de 100 pro centscore niet gehaald. Het is nog wachten op de uitslagen van de herexamens. Bij het Westerpoort waren er zeven herkansers, en daarvan zijn er drie definitief ge zakt. Twee hebben digitaal herexa men gedaan en daarvan was de uit slag gisteren bekend: geslaagd. Het is nu nog wachten op de uitslag van twee leerlingen gemengde leerweg. De teller van het aantal geslaagden staat bij het Wester poort nu op 95 van de 100. Omge rekend 95%. Bij de andere Thoolse vmbo-school, het Calvijn college, zijn 35 van de 41 examenkandida ten geslaagd en doen er zes herexa men. De voorlopige score is 85% geslaagd, maar dat zou nog 100% kunnen worden. Corné van Iwaarden uit Sint-Anna land legt in de landbouwbijlage van deze krant uit waarom de vroege aardappel en de veiling onlosmake lijk met elkaar verbonden zijn. En dat vlas veel meer is dan een grond stof voor linnen, daar weet oud- Tholenaar Lenno Vermaas alles van. Hij is verantwoordelijk voor de export van het product. Ook is er aandacht voor het maai- en snoeibe- leid op Tholen. Groenvoorzienings- bedrijf Van Poortvliet uit Oud-Vos- semeer zorgt voor kort gemaaide bermen. Tot slot maakt Jan-Kees Boerman uit Sint-Annaland on zichtbare schadelijke gassen in de glastuinbouw zichtbaar. Lees meer hierover in de bijlage vanaf pagina 15. Bakker Cock Leijs (oranje shirt) wil weten wat er voor zijn winkel verandert, naast hem Piet Groffen. De maatregelen maken deel uit van de impuls voor het dorp. Na het op knappen van de Markt is nu de Ha ven aan de beurt. De gemeente ver wacht in september te kunnen beginnen. Onderdeel is de sloop van het pand van het voormalige mode huis Morelli aan de Haven dat de ge meente ooit aankocht en waar de brandweer kantoor hield vóór de verhuizing naar Tholen. Door de sloop komt een brede doorgang van ongeveer vier meter naar de Blauw- straat naar de achteringang van ho tel/restaurant Het Raedthuys. De gemeenteraad trok er ruim twee jaar geleden 406.000 euro voor uit. Europa doet ook een duit in het zak je. Via de provincie is december vo rig jaar 129.288 euro toegezegd. Dat bedrag wordt echter alleen uitge keerd als er dit jaar met het werk wordt begonnen. Het opvallendst is het verlaagde ter rein voor 22 parkeerplaatsen dat in het midden is gesitueerd. Als het budget het toelaat krijgt het plavei sel blauwe stenen in een golvenpa- troon. Aan de beide lange zijdes komt een 'kademuur' met een na tuurstenen deksloof. Ook die moet de herinnering aan de haven doen herleven. Er zijn zelfs zes meerpalen langs de muur voorzien om het ef fect te vergroten. Historisch gezien is dit deel van de Haven echter geen haven geweest maar een spuikom om de haven op diepte te houden. De echte haven lag een stuk oostelij ker, ongeveer waar nu een deel van het cafetaria staat tot aan de huizen aan de zuidkant van de Molenstraat. Daar stonden wel meerpalen om de schepen aan vast te leggen. Overigens gaat niet het hele gebied op de schop. De zuidkant van Keet hil en Haven blijft gehandhaafd als doorgaande route vanuit de wijk in de Muijepolder naar de Sportlaan. Daar was kritiek op. Bewoner Piet Oudesluijs van de Keethil betreurde het dat de straat voor zijn woning buiten de herinrichting valt. Hij vindt dat er te hard wordt gereden en stelde voor er een slinger in te ma ken of andere verkeersmaatregelen te treffen om de snelheid te remmen. ..Het is één racebaan." Hij, maar ook Piet Groffen van de Haven we zen er op dat er veel vrachtwagens gebruik maken van Keethil/Haven nadat ze de Lidl aan de Westvest hebben bevoorraad. Volgens Oudes luijs zal dat toenemen omdat de noordkant van de Haven en Keethil een eenrichtingsweg wordt. Daar komen 17 parkeervakken. De noord kant van de Haven wordt dan smal ler, maar krijgt tegen de kademuur ook 22 parkeerplaatsen. Bakker Cock Leijs was er eerst niet gerust op. Hij vreesde klandizie te verlie zen omdat de parkeerplaatsen voor de winkel in het plan verdwijnen. Autoluw maken? We wonen niet in een grote stad met 30.000 inwo ners." Klanten die met de auto ko men krijgen echter volop parkeerge legenheid schuin tegenover de winkel. Van de gevel tot de parkeer vakken wordt vijf meter. Door het autoluw maken van het gebied is er meer ruimte voor een terras voor het cafetaria, café De Buurvrouw en de slijterij van Lenie Cross-Geluk. Zé is er wel blij mee. „Nu moet alleen het zonnetje nog gaan schijnen," re ageerde ze. De straat wordt er voor versmald, het trottoir verdwijnt zodat er een 'winkelerf' ontstaat. „Alles komt op één niveau, de dorpels in de gevels zijn maatgevend," lichtte ambtenaar Wim van Vossen van de gemeente toe. De bezoekers die in de spuikom staan, kunnen via een trap naar het centrum van het dorp. De ingang voor auto's - ook groot genoeg voor de viswagens op woensdag en zater dag - komt aan de Keethilzijde. Ook het stuk op de Haven, tussen het praathuisje en de oude bushalte, wordt opnieuw ingericht. Er komen aan beide kanten tien parkeervak ken, afgezet met leibomen. Het ver baasde een aantal bewoners dat het eenrichtingsverkeer in de Kaaistraat wordt omgekeerd. Straks mag het verkeer vanaf de Markt weer via de Kaaistraat naar de Haven om het dorp uit te rijden. Volgens Van Vos sen was het op verzoek van bewo ners en ondernemers op de Markt gebeurd. Sparondernemer Arjan van Ommen keek er van op. „Ik zit ook op de Markt, maar ik ben niets ge vraagd." Hij wees er op dat het vooral voor toeristen die naar het centrum komen om te overnachten in Hotel Kom of Het Raedthuys een achteruitgang betekent. Beheerder Hans Visser van Haestinge vroeg zich af of de Kaaistraat door fietsers in twee richtingen kan worden ge bruikt. Dat was nog niet bekend. Visser pleitte er wel voor. Hij zag voor het verlaagde parkeerterrein ook mogelijkheden om er 's winters een ijsbaan van te maken. Van Vos sen: „Dan kunnen er geen auto's staan. Bovendien moetje het dan al vanaf november onder water zet ten," zei Van Vossen. Maar Visser bestreed dat. Het kon volgens hem ook vlak voor een vorstperiode. ZIE VERDER PAGINA 5 De kunstcommissie van de gemeen te ziet niets in het kunstwerk en heeft het verzoek afgewezen. Of het nu mooi of lelijk is, daarop ging Marinus Geuze tijdens zijn tien mi nuten durende betoog niet in. Wel pleitte hij, om drie redenen, voor de komst van het kunstwerk in Scher penisse. De redenen: historisch be sef, een educatief doel en het ver schaffen van werkgelegenheid voor werkzoekenden. Om dat laatste is het Geuze te doen. Hij verwijst naar het kunstwerkproject in Sint-Maar tensdijk, dat door Thoolse werkzoe kenden tot stand is gekomen Voor het maken van het kunstwerk in Scherpenisse, dat een initiatief is van de stichting Dutch Art Match (DAM), komt de stichting 15.000 euro tekort. Geuze vroeg de ge meente om een bijdrage van 10.000 euro. Dat deed hij eerder ook voor het kunstwerk in Sint-Maartensdijk. Toen lapte de gemeente 12.500 eu ro. Het is gelabeld geld. benadrukte Geuze. „Geld dat aanwezig is. Dat niet ten koste gaat van de bezuini gingen die de gemeente moet ma ken." De kunstcommissie heeft het verzoek in eerste instantie ook niet afgewezen op basis van het geldbe drag, maar op basis van het ont werp. Onterecht vindt Geuze. „Het project is meer dan een kunstwerk. Het gaat om het creëren van werk." Achterliggende gedachte van het kunstproject is het opzetten van een brugwerkplaats. Daar leren werk zoekenden, die langdurig werkloos zijn, hun talenten herontdekken. Geleijnse van stichting DAM. die het betoog van Geuze voortzette, sprak lovende woorden over de tot standkoming van het kunstwerkpro ject in Sint-Maartensdijk. ..Mensen opleiden en aan het werk brengen, dat is onze doelstelling. Daarom pleit ik voor de komst van een brug werkplaats." Pieter Kramer (SGP), vraagt zich af hoeveel kunstwerken er op Tholen nog moeten komen om een brug werkplaats op te richten. Geleijnse: „Het kunstwerk in Sint-Maartens dijk is slechts een entree. Om de brugwerkplaats structureel te ma ken, zijn commerciële opdrachten nodig." Simpel gezegd: bedrijven die een kunstwerk laten maken. „We hebben één opdracht van een Thools bedrijf binnen." ZIE VERDER PAGINA 5 Volgens b. en w. hebben gedeputeer de staten op geen enkele wijze reke ning gehouden met de zienswijze van de gemeente. Ook niet met die van de stichting Dorpsgemeenschap Sint-Annaland, Natuurvereniging Tholen, watersportvereniging Sint- Annaland, de SRT en R.M.M.J. Duijm van camping de Striene. De provincie heeft besloten om de on- derhoudsweg na het versterken van de zeewering langs de Krabbenkreek niet open te stellen voor fietsers. Er komt open grof steenasfalt waar niet op gefietst kan worden. Daardoor is recreatief medegebruik door fietsers niet mogelijk. Volgens b. en w. heeft de provincie bij de vergunning onvoldoende aan nemelijk gemaakt dat er sprake is van een belangrijke verstoring van de natuurwaarden bij het open stel len van de weg voor fietsers. Er is volgens b. en w. geen onderzoek ge daan naar het openstellen van het dijkvak voor fietsers. Volgens de provincie verstoren fietsers de vogels gemiddeld minder dan wandelaars, maar vreest ze dat door de openstel ling er steeds meer fietsers gebruik zullen gaan maken van de route bui tendijks. En daarmee ook de versto ring toe zal nemen. Maar volgens b. en w. wordt dat niet onderbouwd. ZIE VERDER PAGINA 5 Sylvana van Hees uit Oud-Vossemeer naar EK rolstoelbasketbal Aat Nederlof neemt na 42 jaar afscheid van Eben Haëzerschool Albert Zwerus viert 45-jarig bestaan Sien met concert Jostiband EN VERDER... Nuis gemotiveerd om langer in Tholen te blijven Vosmeer trekt stekker uit afgeslankt zaterdagteam MEN MOET DE DAG NIET MISPRIJZEN EER DE AVOND VALT Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Met een totaal van 175 aanmeldingen is de belangstelling voor de zwemvierdaagse in Tholen niet groot. Dat con cludeert Monica van Oost, badjuf in zwembad De Spetter. Ze wijt de tegenvallende aantallen aan het slechte weer. Met zon en achttien graden was daar dinsdagavond geen sprake van. Toch werd het niet echt druk in het zwembad. Het bleef beperkt tot enkele tientallen ouders met kinderen. De deelnemers zwommen tussen de tien en zestig banen. Hans van der Stelt (11) uit Tholen zwom er veertig. „Volgend jaar ga ik voor de tachtig", zegt het ventje ter wijl hij uit het zwembad klautert. ,Zwaar is het niet." Hans doet voor de vierde keer mee aan de zwemvier daagse. Deelnemers kunnen zich laten sponsoren voor het goede doel en geld inzamelen voor de afdeling onco logie van ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom. Een project van stichting Vrienden van Siem, in de strijd tegen kanker. Even na zeven uur komt Leonora Verweij, moeder van Corianne (9) en Damiën (8) uit het water. Ze heeft zestig banen in amper veertig minuten gezwommen. „Iedere dag gaat het een beetje sneller", zegt ze. ,Als badjuf frouw moet je het voorbeeld geven, hè." Verweij werkt in zwembad De Stok in Roosendaal. Voor zoon Damiën is het de derde keer dat hij meedoet. „De eerste zonder diploma, met kurken rond zijn middel", zegt zijn moeder. „Een echte waterrat." De jongste deelnemer die staat in geschreven aan de zwemvierdaagse is Fay van Oevelen (5) uit Sint-Annaland. De oudste, Marie Verkerke (79) uit Tholen. „Ouderen zien we voornamelijk in de och tend uren", zegt Van Oost. Jedere ochtend is het om half acht behoorlijk druk." De deelnemersaantallen vallen tegen. „Het is gewoon minder druk dan vorig jaar", zegt Van Oost. „En dat jaar staat te boek als slecht." Het weer en andere activiteiten van scholen zijn volgens de badjuffrouw de oorzaak. Niet alleen is er minder animo voor de zwemvierdaagse, ook de bezoekersaantallen van het zwembad vallen te gen. De teller staat sinds 30 april op 8500. „En dat is in clusief het diplomazwemmen. Het is gewoon heel slecht. Er gaan middagen voorbij dat hier niemand komt." Ook in zwembad Haestinge in Sint-Maartensdijk wordt er ge zwommen. Daar doen 90 deelnemers mee aan de zwem vierdaagse. In Tholen doen 175 deelnemers in zwembad De Spetter mee aan de zwemvierdaagse

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 1