'Bomen rooien moet gebeuren, dat? begrijpt niet iedereen' Te koop: VLAMINGS www.eendrachtbode.nl service ondersteuning Vervaet Steenbergen BV hanse staal een sterk verhaal h Kijk ook op onze website ^TRIOLIET hanse staalbouw Joon von Poortvliet uit Oud-Vossemeer zit in de groenvoorziening www.vdslikke.nl Uw officiële John Deere dealer voor West-Brabant, Tholen en Sint-Philipsland EENDRACHTBODE, I)E THOOLSE COURANT Donderdag 21 juni 2012 Bomen rooien, snoeien, versnipperen en (ver)planten. Het is slechts een deel van het werk dat Joan van Poortvliet (30), van het gelijknamige groenvoorzieningsbedrijf uit Oud-Vossemeer dagelijks uitvoert. Sa men met broer Marco (25) verhuurt hij zichzelf aan overheden, bedrijven en particulieren in Zuidwest-Ne derland. Zo doen ze naast bomen rooien ook het maaiwerk voor Staatsbosbeheer en de gemeente Tholen. Houtsnippers Uitgeschoten Maaien Oppas opa vander CJ j rentmeesters Oud-Vossemeer, Hikseweg 7 Ellemeet Hoornaar Teeltadvies Meststoffen Gewasbescherming Plastics folie Zaden pootgoed Bed rijfsarti kelen www.vlamings.nl Mosquitostraat 14 4651 ST Steenbergen Tel: 0167 - 56 38 00 Sterk verhaal in aanbouw: bewaarplaats Van Strien te Oude Tonge De Weel 13 4306 NV Nieuwerkerk www.hansestaalbouw.nl 18 Hoewel zijn voorkeur uitgaat naar groen, werkt Joan momenteel in het grijs van Rotterdam. Daar voert hij graafwerkzaamheden uit voor de aanleg van kabels en leidingen. „Iets heel anders" zegt hij. „Die afwisseling maakt het werk leuk. Geen week is hetzelfde." De volgende dag springt hij net zo goed weer op zijn trekker en snoeit de bo men op de Molendijk, Roolandsedijk en Zoeten- dijk bij Oud-Vossemeer. Een project in opdracht van Staatsbosbeheer, één van zijn grotere op drachtgevers. Het groenvoorzieningsbedrijf van Van Poortvliet is een echt familiebedrijf. Vader Izak (69) richtte het in 1977 op. Hij verhuurde zich als loonwerker voor het rooien en spuiten van aardappelen, bie ten en andere gewassen. In 1989 ging Izak over op de groenvoorziening. Werken in de landbouw was niet langer rendabel. „Concurreren vereiste grote investeringen in materieel", zegt Izak, die bij zijn zoon Joan aan de keukentafel is aangescho ven. „In de groenvoorziening kun je het werk met minder machines af." Nog geen tien jaar later werkte Joan mee in het bedrijf. Hij hielp zijn va der met alle voorkomende werkzaamheden. Zo ontstond in 2001 de vennootschap onder firma (vofIn de daaropvolgende jaren nam Joan meer en meer werkzaamheden over van zijn vader. In middels is Izak van de loonlijst verdwenen. „Offi cieel is hij vorig jaar gestopt" zegt Joan. „Zo nu en dan werkt hij nog mee. Puur hobbymatig. Hij kan het gewoon niet laten." Broer Marco is het enige personeelslid dat Joan in dienst heeft. Samen vormen ze inmiddels vier jaar een hecht team. Vrijheid, omgeven door natuur en afwisseling noemt Joan als belangrijkste ingrediënten voor het plezier in zijn werk. „Je bent eigen baas", zegt hij. „Niemand die constant zegt wanneer en hoe je iets moet doen. Heerlijk." Joan draagt de natuur een warm hart toe. „Niet iedereen begrijpt dat", zegt hij. „Mensen vragen regelmatig waar dat kappen nu goed voor is." Hij neemt als voorbeeld de populieren aan de Poortvlietsedijk bij Scher- penisse. „Sommige bomen waren compleet rot en brachten de verkeersveiligheid in gevaar. Dat zie je van een afstandje niet." Van Poortvliet heeft de bomen omgezaagd en de takken ver malen tot houtsnippers. Die gaan naar verschil lende afnemers, waaronder biomassafabrieken, spaanplaatfabrieken en particulieren. „Snippers zijn ideaal als onkruidbestrijder", zegt hij. Joan verkoopt ze in de periode van oktober tot en met maart. Het hout dat overblijft, zaagt hij in stukken van 2,5 en 5,1 meteren gaat naar de houtverwer kende industrie. Dat bomen rooien niet ongevaarlijk is, weet Joan inmiddels uit ervaring. Een litteken aan de bin nenkant van zijn onderarm herinnert hem daar dagelijks aan. „Uitgeschoten met het verwijderen van takken in een boom" zegt hij. De zaag ging door drie kledingstukken heen. „Het bloedde als een rund." Na dat voorval draagt Joan alleen nog beschermende kleding. Zowel zijn broek, trui als jas zijn voorzien van een beschermende nylon laag. „Komt de motorzaag in aanraking met mijn broek, dan loopt het apparaat binnen enkele se conden vast." Dat het werkt, heeft hij met eigen ogen kunnen aanschouwen tijdens een beurs voor bedrijfskleding. Daar demonstreerde een verkoper een broek met daarin een stuk hout. „Geen schrammetje", zegt hij. „Nadeel is wel dat het ontzettend warm is." Naast bomen rooien en nieuwe planten, brengt Van Poortvliet in de zomer veel uren door op zijn trekker. Aan de voor- en achterzijde hangt een enorme maaier. Dit jaar heeft hij nog niet veel ge maaid. „De opdrachtgevers zijn terughoudend als het gaat om het verstrekkep van opdrach ten." Van Poortvliet merkt langs alle kanten dat overheden de hand op de knip houden. „Alleen het hoognodige, in het kader van de verkeers veiligheid, wordt uitbesteed." De Vossemeerder beperkt zich niet alleen tot tholen. Zuidwest Ne derland is zijn werkterrein. „Regelmatig zitten we op Goeree of in de Hoeksche Waard", zegt hij. Zo zat hij onlangs nog enkele dagen in Chaam, net onder Breda. „Is het meer dan een dag werk, dan is het voor ons interessant." Het materiaal heeft Van Poortvliet allemaal in huis. Het staat opgeslagen in de schuur achter zijn woning aan de Hikseweg. Over die woning gesproken. Joan en zijn vrouw Martine zijn de derde generatie die in het huis wonen. „Het is on geveer 75 jaar oud", zegt Izak. „Mijn vader heeft het destijds gebouwd." Niet Joan, maar zijn vader is 'uit huis'gegaan. Izak woont nu in een nieuw bouwhuis naast het perceel. Zo heeft hij toch letterlijk afstand genomen van het bedrijf, maar tegelijkertijd kan hij een oogje in het zeil houden. Hij speelt regelmatig oppasopa voor zijn klein kinderen Maurice (5) en Gijs (2). Zodoende heeft Martine haar handen vrij voor de administratie. Daarnaast werk ze parttime in de zorg (Schelde- oord in Stavenisse en Nieuw Rijsenburg in Som- melsdijk.) De twee jongens hebben al volop interesse in het werk van hun vader. Martine: „Als Joan met de vrachtwagen thuis komt, loodsen ze hem met armgebaren naar achteren." Volgens Izak was Joan niet anders. „Die deed op die leeftijd ook al meer dan hij mocht." Waarop Joan zegt: „Maar we hebben toch altijd lekker samengewerkt, hè pa." Hij geeft 'm een schouderklop. Izak knikt bevesti gend. „En daar ben ik best een beetje gróóts op, jongen." Hoge weg 4 4323 TC Ellemeet T 0111 671735 F 0111 671897 info@vdslikke.nl Dirk IV plein 10 4223 NJ Hoornaar T 0111671735 F 0183 588557 info@vdslikke.nl Hoeve'Onverwacht', een prachtig gelegen hoeve op ruim een hecta re erf in de Hikkepolder te Oud Vossemeer. Aankoop van meer grond (tot 04.13.10 ha) mogelijk in combinatie met aankoop gebouwen. Op slechts dertig autominuten van Bergen op Zoom of Roosendaal vindt u hier rust en ruimte in overvloed! De brochure kunt u downloaden via www.vdslikke.nl. Wij-zijn u graag van dienst op het gebied van: taxaties planologisch advies beheer grond- en pachtzaken onteigeningen kavelruil aan- en verkoop planschade productierechten nieuwe economische dragers gewassenschade 8M®H8BHHBB8B8ÖBHB8I Hl Steenbergen: 0167 - 566 350 De Mortel: 0492 - 319 434 mtu)vêtori in agniuitui

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 18