Oudesluijs THOOLSE LANDBOUW J. van Leiisen B.V. 'Goede kersen moeten donker paars en zoet zijn' In opkomst Fouragehandel FFor th& best ofag* ^culture! Fruitteeltbedrijf Noom investeert 60 mille per hectare W. Brons b.v. ZANDIJKTHOLEN Te koop en Te koop aevraaad graszaad, hooi, stro en kuilpakken belangrijke economische factor Mestdistributie Aankoop service voor: trekkers landbouwmachines hefwerktuigen grondv erzetmachines m Wij maken ons sterk... voor al uw agrarisch loonwerk! metaalunie Dick Klok Mechanisatie Heenvliet 0181 - 661055 Poortvliet 0166 - 613015 Donderdag 21 juni 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 Inl.: David Oudesluijs, tel. 06-54660945 Wim Oudesluijs tel. 06-21263410 i 5S WWW.ZANDIJK.COM tfl Mensen komen niet alleen van heinde en verre naar Poortvliet voor de meubelboulevard, maar ook voor kersen. Eind juni is het zover. Dan zijn ze er weer, de zoete, paarse vruchten van Johan (34) en Miranda (33) Noom. Drie weken later dan vorig jaar. De oorzaak? Een koud voorjaar. „De opbrengst is zeker vijftig procent minder", zegt Johan Noom. „Het is niet anders." Eerste Bosdreef 2 4697 PK Sint-Annaland Tel. 0166-652951 Fax 0166-652736 Mob. 06-13409702 Mob. 06-20276622 Veertien rassen Zeeuwse klei 'Waardering krijgen voor je product, daar doe ik het voor' Zon maakt zoet Waardering MECHANISATIE 1 Stiga en Murray zitmaaier nieuwe Stiga zit- en duwmaaiers 1 Mullie 13 t kipper 1 Excelsior 10 t kipper 1 Krakei kistenrooier 1 Wuhlmaus wagenrooier 1 Kongskilde zaaimachine 1 Kverneland voorzetwoeler CLI 1 Kverneland 3 en 4 sch. ploeg div. sproeimachines 1 Deutz Fahr Agrotron 230 pk 1 Deutz Fahr Agrotron 125 pk 1 Deutz Fahr Agrokid 40 pk 1 Deutz Fahr Agrotron K 410 100 pk 1 Ford 2000 super tractor 40 pk PELLEWEG 1 4693 SE POORTVLIET TEL. (0166) 61 23 94 FAX (0166) 61 20 13 Nederland is een pinda als het gaat om kersenteelt, zegt Johan Noom. Turkije is wereldwijd de grootste spe ler. Dat land levert jaarlijks een slordige 417.000 ton kersen, verbouwd op 37.000 hectare grond. Nederland heeft 375 hectare 'kersengrond'. Dat levert zo'n 5500 ton op. De teelt is sinds begin jaren negentig weer in opkomst. Volgens Noom door het gebruik van zwakker groeiende onderstammen. „De lengte is beter in toom te houden", zegt hij. „Dat maakt het werk minder arbeidsintensief. Ook is het eenvoudiger om vogelwerende netten aan te brengen. In dat laatste heeft Noom onlangs 60.000 euro per hectare geïnvesteerd. „Dat maakt de kers tot een dure vrucht." Pierhoekseweg 2A Sint-Maartensdijk Tei.:0166-692343 v wwr TTV 620/420 demo Beco 18 ton NIEUW Grindweg 70 Tel. 0166-602401 Dierenartspraktijk Eiland Tholen Kalfdamseweg 2 4693 RM Poortvliet Tel.: 0166 - 662596 Spreekuren kleine huisdieren: Poortvliet, Kalfdamseweg 2 Maandag-, woensdag- en vrijdagmiddag 13.30 - 14.00 uur Dinsdag- en donderdagavond 18.00 - 19.00 uur Zaterdagmorgen 8.30 - 9.00 uur Tholen, Regentessestraat 17 Maandag-, woensdag- en vrijdagavond 18.00 - 19.00 uur Dinsdag- en donderdagmiddag 13.30 - 14.00 uur Zaterdagmorgen 11.30 - 12.00 uur en volgens telefonische afspraak Hij legt de laatste hand aan een overkapping van doeken. Die moet de tere vruchten be schermen tegen neerslag. „Regen is funest voor een kers", zegt zij. „Ze barsten en rotten." Lopend door de boomgaard trekt Johan her en der enkele aangepikte kersen van de tak ken. „Kijk, deze is niet eens bevrucht." De ker sen zijn dit jaar door het koude voorjaar aan de late kant. „Maar niet uitzonderlijk laat", zegt Johan. „Vorig jaar waren we gewoon uitzon derlijk vroeg door het droge, zonnige voorjaar." De kersenteler verwacht dat het seizoen eind juni start. Vanaf dat moment haalt hij zeven weken lang, zes dagen in de week, honderden kilo's kersen uit de twee hectare grote boom gaard. Daar staan zo'n 2500 bomen van circa drieënhalve meter hoog. Veertien verschil lende rassen maken het mogelijk dat Johan en Miranda dagelijks vers kunnen plukken. „Het ene ras is vroeger dan het andere. Ze sluiten op elkaar aan", ver- klaart Johan. Het fruitteeltbedrijf aan de Hogeweg is een echt familie bedrijf. „Inmiddels helpen onze kinde- ren als derde generatie al een beetje mee", zegt Miranda. Haar man Johan werkt fulltime in de boomgaard. Maar bijna dagelijks wordt hij bijgestaan door zijn vader Gerard (70) en moeder Coba (69). Daarmee zit Johan in een maatschap. Hij groeide op in de boomgaard. Die bestond tot midden jaren negentig hoofd zakelijk uit appels en peren. Op de vraag hoe de voorliefde voor kersen is ontstaan moet Jo han lachen. „Het is een uit de hand gelopen hobby." De vlam sloeg pas echt over tijdens zijn studie periode aan de tuinbouwschool in Tiel. Acht jaar werkte hij bij verschillende fruittelers, hoofdzakelijk in de kersen. Hij dacht, wat in de Betuwe kan, moet op de Zeeuwse klei ook mogelijk zijn. Zodoende begon Johan in 1996 met zestig kersenbomen. Dat aantal nam ieder jaar toe. „Op een gegeven moment liep het echt uit de hand. Toen zei ik tegen mijn vader wat doen we: stoppen of doorgaan. Dat was in 2004. De appelbomen maakten vanaf dat mo ment in groten getale plaats voor jonge ker senbomen. Toch bestaat nog altijd zo'n acht van de elf hectare uit appel- en perenbomen. In de toekomst wil de teler zich meer en meer gaan richten op de kersen. „Het is lastig om appels, peren en kersen te combineren in ver- band met samenvallende werkzaamheden", legt Johan uit. Eind juni verwacht Johan de eerste pluk. „Het moment verschilt van jaar tot jaar", zegt hij. „Maar in de regel hebben we in de derde week van juni kersen." De vruchten hebben volgens de teler baat bij veel zonlicht en weinig neer slag. „Hoe meer zon, hoe zoeter", zegt hij. Het plukken gaat nog ouderwets met de hand. Mi randa: „De plukkers hangen een rietenmand in de boom. Als die vol is, gaan de vruchten in veilingkistjes." Een nauwkeurig werkje. Ker sen zijn teer en gevoelig voor beschadigingen. „Het is erg arbeidsintensief. Een kilo appels heb je zo geplukt. Bij kersen duurt dat een stuk langer." Noom schakelt in het pluksei- zoen jaarlijks enkele scholieren uit het dorp in. Ook doet hij, indien nodig, een beroep op een vaste groep Polen. „Meestal zijn we met een man of tien, twaalf. Ontzettend gezellig. En uiteraard helpen overige familieleden ook een handje mee." Naar mate het seizoen vordert, verandert de stevigheid van de kers. „De eerste weken hebben we een zachte soort. De laatste week een harde. Voor de smaak maakt het niets uit. Ze zijn altijd zoet." Johan plukt al leen de kersen die rijp zijn. Rode of licht paarse laat hij hangen. „Een kers moet donker paars en zoet zijn. Anders is het geen goede kers. Wij gaan voor kwaliteit." Het fruitteeltbedrijf verkoopt hoofdzakelijk aan particulieren. „Dan krijg je tenminste waardering voor je werk", zegt hij. „Dat is bij een fruithandelaar wel anders. Die kraakt je product vaak af." Klanten komen vol gens Noom uit alle windstreken. „Van Belgen tot mensen uit Bergen op Zoom en Roosen daal. Van jong tot oud. En natuurlijk hier van het eiland." Aangezien Johan verwacht dat de opbrengst door het koude weer minder is dan vorig jaar, gaat de fruitteler ook zacht fruit aanbieden. „Van eigen bodem", zegt hij. „Denk aan rode bessen, frambozen, bramen en aardbeien." Hij verwacht dat de prijs van kersen dit jaar ho ger uitvalt doordat er in heel Nederland min der aanbod is. Vorig jaar was dat vijf euro per kilo. „De prijs bepalen wij aan de hand van de veiling." Naast vers fruit verkopen Johan en Mi randa ook verse appelsap. „Zonder conserve ringsmiddelen, van onze eigen appels." O com

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 17