'Vlas is nu meer dan hot, zeker als onderdeel van de biobased economy' V.O.F. GUNTER Loonbedrijf HAGË 'Meer capaciteit dan onze twee oude combines samen' De hoogste prijs voor uw graan! c S o CZAV Dollars en huizen EENDRACHTBODE de meest gelezen krant op Tholen en Sint-Philipsland Oud-Smurdiekenaar Lenno Vermaas exporteert vlas over de hele wereld Donderdag 21 juni 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 „ledereen zegt dat het een gewas is dat in het museum thuishoort. Maar vlas is nu meer dan hot, zeker als onderdeel van de biobased economy", zegt Lenno Vermaas (37). Hij is verantwoordelijk voor de export van vlas en andere producten van Van de Bilt Zaden en Vlas b.v. in Sluiskil. Een aantal Thoolse akkerbou wers teelt vlas, blauwmaanzaad en teunisbloemen voor dit Zeeuws-Vlaamse familiebedrijf. Tholen en Sint Philipsland is één van de teeltgebieden die Vermaas onder zijn hoede heeft. Hij is een geboren Tholenaar en is nog regelmatig te vinden op het akkerbouwbedrijf van de familie Vermaas in Sint Maartensdijk. Veevoer Vlas is in opkomst omdat fabrikanten steeds milieuvriendelijker willen produceren. Het product is let terlijk geld waard, want het wordt onder andere verwerkt in waardepapieren. „De dollar wordt op vlas papier gedrukt", zegt Lenno Vermaas. De euro wordt overigens op ander papier gedrukt, helaas met olierijke vezels erin. In Zeeuws-Vlaanderen loopt nu een project om een huis te renoveren met zoveel mo gelijk vlasproducten. Dat wordt volgend jaar opgeleverd. Van de Bilt werkt samen met diverse Zeeuwse bedrijven in dit project om meer producten met vlas te ontwikkelen. Zo wordt er in de bouw al isolatie op basis van 100% vlasvezels gebruikt. „Maar de mogelijkheden zijn onuitputtelijk. Er zullen snel meerdere producten beschikbaar komen op basis van vlas, zoals composieten met daarin de vlasvezels als vervan ger van glasvezels." Omega-3 Chinees Loonbedrijf en Pootaardappelhandel Scherpenisse 0166 662990 - Actief in: Vroege aardappelen en bloemzaden Dorswerkzaamheden Handel in pootaardappelen Tienhoven 38 St-Annaland 0166-65 30 25 06-22 40 06 65 Meer in minder tijd, nauwkeuriger en dus efficiënter. Voor Kees Groenewege uit Sint-Maartensdijk en Bram Gunter uit Sint-Anna- land zijn dat de voornaamste redenen voor de aanschaf van een nieuwe combine. Het groene gevaarte luistert naar de naam John Deere. Een T660i, waarbij die laatste letter voor intelligent staat. John van Rijen van Vervaet Steenbergen, dealer van John Deere, leverde de machine af. 0) C van en voor boeren Christiaan Liebau B.V. Landbouwwerktuigen en tractoren Investering Servicegericht Een autobumper versterkt met vlasvezels, een tennisracket op basis van vlasvezels, een race fiets, een zeilboot, een stoel. De vlasproductie boort heden ten dage een nieuwe markt aan als vervanger van glasvezels en andere oliegeba- seerde vezels. Even leek het voor een groot deel gedaan met de teelt van vlas. „Er was tot 2005 een stijgende vraag naar vlas, maar daarna is het hard afgenomen, vanwege marktomstandighe den en veranderingen in de wereldeconomie. Er was overproductie van garen, met name in Chi na. Nu is de situatie gestabiliseerd en is de markt een stuk gezonder." Vermaas legt uit dat vlas onder andere onder invloed staat van de modeconjunctuur. „Linnen, dat van vezelvlas wordt gemaakt, zit jaarlijks in een bepaald kledingsegment en heeft daarnaast te maken met modetrends. Enkele jaren gele den zag je het overal, in schoenen en zelfs in de goedkopere winkelketens hing linnen kleding, terwijl dat voorheen meer iets van het exclusieve segment was". Van vlas kan veel meer worden gemaakt dan linnen, maar daar is het wel het meest bekend om. „Het is de oudste textielvezel van natuur lijke oorsprong", zegt Vermaas. Het is een plant die volledig wordt gebruikt en daarom is het ook zo veelzijdig. Wat er mee gebeurt, hangt af van de soort. Er zijn drie soorten: siervlas, olie- vlas en vezelvlas. Met de laatste twee werkt Van de Bilt. Van het olievlas wordt het zaad gebruikt en van het vezelvlas zowel het zaad als de vezel. Het teeltgebied van het bedrijf in Sluiskil strekt zich uit van Den Helder tot Parijs en bestrijkt zo'n 2000 tot 3000 hectare vlas per jaar. De volledige oogst wordt op het bedrijf in Sluiskil verwerkt tot halffabricaten. Van de Bilt is een echt familiebedrijf. Inmiddels staat de vierde generatie aan het roer. De vol gende generatie is misschien ook wel in aan tocht lacht Lenno. Want Vermaas en zijn echt genote Eugenie van de Bilt hebben een dochter van drie en een zoon van bijna een jaar oud, maar concrete uitspraken hierover doet Lenno Vermaas uiteraard niet; misschien komt een van de twee later wel weer naar de boerderij op het Thoolse land. Van vezelvlas komen vijf producten: korte en lan ge vezels, vlaslemen, bolkaf en zaad. „De korte vezel wordt gebruikt in de zwaardere textielen, vooral het huishoudtextiel, zoals tafellakens, gor dijnen en stoelbekleding. De lange vezel wordt gebruikt voor fijnere garen, zoals kleding en vi trages. De vlaslemen zie je in de plaatindustrie, zoals hardboard. Je ziet het terug in bijvoorbeeld de Ikeakasten. Vlaslemen wordt ook gebruikt als stalstrooisel, het neemt zeven keer zijn eigen ge wicht in vocht op en bespaart de gebruiker veel arbeid ten opzichte van tarwestro. Het bolkaf, het bolletje waar het zaad in gezeten heeft, gaat naar de veevoederindustrie. Vooral trekpaarden zijn er dol op. Het zaad wordt gebruikt als zaai zaad, voor de menselijke en dierlijke consumptie en voor de industrie, die er olie van maakt." Vermaas vertelt dat vlas nu ook in opkomst is in de technische sector. „In de jaren '60 ging zes tig procent van de afzet naar de industrie, maar door de opkomst van de olie-industrie en de productie van glas- en carbonvezels is dat terug gevallen tot tien procent. Nu is vlas weer lang zaam groeiende, ook door de zoektocht naar mi lieuvriendelijkere alternatieven." In de biobased economy worden fossiele grondstoffen namelijk vervangen door natuurlijke grondstoffen en daar valt vlas uiteraard onder. Het olievlas wordt geteeld om de oliehouden de zaden. Olievlas bevat een oliepercentage van ongeveer 40 procent. Vezelvlaszaad bevat slechts 25-30 procent lijnzaadolie. De olie wordt gebruikt in levensmiddelen (dressings, margari ne), geneesmiddelen, veevoeders en in de indus trie, bijvoorbeeld als grondstof voor linoleum, vloeren en verven. „Lijnzaad is heel gezond. Je ziet tegenwoordig boterkuipjes beplakt met teksten als rijk aan omega-3 en omega-6. Je kunt net zo goed elke dag een eetlepel lijnzaad eten, dan ben je goed bezig. Het werkt weerstandsverhogend en het houdt je darmflora op peil. Hoe denk je dat ze aan een omega-3 ei en omega-3 melk komen? De kippen en de koeien krijgen lijnzaad door het voer." Bij Van de Bilt worden ook andere gewassen ge teeld, gecontracteerd, verwerkt en verhandeld, zoals teunisbloemen, granen, blauwmaanzaad en echium. Het bedrijf opereert internationaal met een afzetgebied van België tot China en van Rusland tot Zuid-Afrika. Een deel van de gege vens op het visitekaartje van Vermaas is dan ook in het Chinees. Van de Bilt is constant bezig met het verbeteren van de gewassen via eigen veredeling en teelt op eigen proefvelden. Het bedrijf heeft eigen testlocaties in Chili, Frankrijk, België, Nederland en Rusland. Dit jaar worden twee nieuwe rassen van vezelvlas geïntroduceerd, namelijk Elody en Noemi en twee nieuwe rassen olievlas, Brighton en Batsman. „Ze zijn allemaal net weer een beetje beter, hebben een hogere productie en zijn steviger." De stro opbrengst is overigens op een simpele manier te berekenen. Door te kijken hoeveel vuisten er op elkaar kunnen worden gemaakt langs een steel van een vlasplant. „Een hand is een ton bruto groene massa opbrengst." a- ■- BA l *Y Groenewege en Guntergaan voor John Deere bij Vervoet Steenbergen Voorschotsysteem Voorschot na oogst, nabetaling in mei/juni Voorverkoop Deel opbrengst voor oogst verkopen tegen dagprijs Opslag Zelf verkooptijdstip bepalen na oogst uit eigen of CZAV opslag Combinatie Combinatie van voorgenoemde verkoopmethoden Informeer naar het verkoopsysteem dat past bij uw bedrijfsvoering Raadpleeg uw vertegen woordiger of neem contact op met ons kantoor Uw oogstgegevens dagelijks actueel op 'Mijn Oogst' in Mijn CZAV via www.czav.nl Wemeldinge Dinteloord www.czav.nl Tel. 0113 62 90 00 Tel. 0167 52 92 52 Burg. Freyterslaan 45 4703 EA Roosendaal Tel. 0165-549 136 Fax 0165-551 652 CHRISTIAAN LIEBAU B.V. is sinds 1933 uw landbouwmechanisatiebedrijf in ZuidwestBra- bant en Tholen. Wij zijn John Deere specialist en dealer van een aantal andere A-kwaliteitsmerken landbouw werktuigen en hebben een steeds wisselende voorraad nieuwe en gebruikte tractoren en landbouwwerktuigen. Altijd een grote voorraad onderdelen beschikbaar. Uw vertrouwde John Deere specialist. De John Deere T660i is een precisielandbouw- voertuig in optima forma. Dankzij gps (global positioning systeem) rijdt het apparaat zelf standig tot de centimeter nauwkeurig over het land. Voortdurend registreren sensoren de opbrengst per vierkante meter. Handmatige vochtmetingen behoren met de T660i tot het verleden. Het groene monster doet het zelf. En extra brede lagedrukbanden zorgen voor mini male schade aan het land. Dat Groenewege en Gunter voor John Deere hebben gekozen, heeft verschillende redenen. „De T660i heeft meer capaciteit dan onze twee oude combines samen", zegt Groenewege. „Die hebben we dan ook ingeruild. Bovendien is deze nieuwe combine eenvoudig in de schoon maak." Dat laatste punt is van cruciaal belang bij het dorsen van verschillende zaden. Iets dat de twee boeren regelmatig doen. „Een vuile com bine kan vermenging van zaden veroorzaken, met een onzuiver eindproduct als gevolg." Deze combine is op klant specifiek gebouwd, zegt John van Rijen. „Tot in detail is de com bine aangepast aan de wensen van de klant, zoals de gewassen en het type grond." Een an der belangrijk aankoopaspect was de kennis en ondersteuning van Vervaet. „Die jongens we ten waar ze het over hebben", zegt Gunter. „Ze spreken dezelfde taal. Dat is fijn." Groenewege voegt daar aan toe dat het fijn is om een dealer dichtbij huis te hebben. „Je kunt er over de weg heen rijden." De twee boeren hebben de combine samen aangeschaft. „Alleen haal je zo'n investering er nooit uit", zegt Groenewege. „Dan komt ie slechts een week per jaar buiten." Ze hebben grond verspreid over heel het eiland. Uiteenlo pend van grote tot kleine percelen. De gewas sen variëren van wortels, aardappelen, uien en suikerbieten tot graan, gras- en bloemzaad. Naast het gebruik op eigen grond verhuren Groenewege en Gunter zich als loonwerkers voor andere boeren. Zo maakt de combine de nodige uren en is de investering lonend. Vervaet Steenbergen is officieel dealer van John Deere en levert zowel aan professionele als particuliere klanten, van de kleinste gazon maaier tot de grootste maaidorser. Daarnaast is het dealer van Lely, Trioliet, AVR en Miedema. Naast de verkoop is Vervaet Steenbergen een servicegericht bedrijf met een ruim uitgerust magazijn en modern ingerichte werkplaats. Het bedrijf is gevestigd op bedrijventerrein Reinier- polder I in Steenbergen. (Advertentie I.M.) John van Rijen van Vervaet Steenbergen overhandigt de sleutels van de nieuwe John Deere combine aan Bram Gunter uit Sint-Annaland. Gunter heeft de maaidorser samen met Kees Groenewege (rechts) uit Sint-Maartensdijk aangeschaft. t

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 15