met betaalbare producten Publiek geniet van rust bij eendenkooi Bang Olufsen komt onthullen nieuw beeldmerk Dochters jubilerend Reijnpack Witlofbedrijf tegen de stroom in gegroeid Bijl Energy DSfl7 Systems Parkeren vrachtwagens op landbouwgrond goedkoper Leo de Vos: Gebruiksgemak en kwaliteit is de kracht Gemeente vormt potje voor flankerend personeelsbeleid DÉ SPECIALIST IN ZONNE-ENERGIE Tholen Donderdag 14 juni 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Bestelbusjes Vooral 's middags bezoekers op publieksdag in Anna Jacobapolder Een lange rij auto's staat zaterdagmiddag geparkeerd langs de Noordweg, tegen de zeedijk van het Slaak aan. De publieksdag van de eendenkooi trekt nogal wat be langstelling, maar ondanks dat valt de rust op het terrein op. „Vanmiddag loopt het goed, maar vanmorgen was het erg rustig", zegt kooiker Annet de Ruyter. Voorzichtig Het gemeentebestuur gaat een reserve vormen voor ex traatjes voor de ambtenaren, het zogenaamde flankerend personeelsbeleid. De bedoeling is om jaarlijks 25.000 euro in dit potje te stoppen. Daarnaast willen burgemees ter en wethouders een ton van het rekeningsaldo 2011 voor dit doel reserveren. Dat laatste riep in de commissie bestuurszaken vragen op bij meerdere fracties. Volgens ABT-raadslid Han van 't Hof is ondanks de doelmatig heidsslag door de bouw van het nieuwe gemeentehuis het aantal voltijdsbanen gestegen van 188 naar 208. In middels blijken er 12 vacatures niet vervuld te zijn. Gemeente gedoogt bestelbussen in woonkernen ro per week ofwel 1820 euro per jaar. Met de ondernemers zijn vol gens b. en w. nimmer afspraken ge maakt met de ondernemers over het bepalen van de prijs. Bovendien kunnen de chauffeurs zelf onder handelen over de hoogte van de huur. Volgens b. en w. zijn er ook ge sprekken gevoerd met Van Tilburg uit Sint Philipsiand die bij de werk- haven aan de Krabbenkreekweg grond pacht van RVOB (Domei nen). Maar een parkeerterrein is daar volgens b. en w. niet mogelijk. Het bestuur van de chauffeursver eniging beweert dat het te maken heeft met een conflict tussen de ge meente en RVOB. maar volgens b. en w. is er geen sprake van een za kelijk meningsverschil. Ze stelt het bestuur voor zelf contact op te ne men en de situatie opnieuw aan te kaarten bij RVOB en Rijkswaters taat. De gemeente gedoogt het parkeren in de bebouwde kom van bestelbus jes die langer zijn dan zes meter en 2.40 meter hoog zijn of hoger. B. en w. wijzen er op dat niet alle busjes te lang zijn of te groot. De gemeente heeft ook klachten gekregen van be woners over de busjes. „Wij hebben hen altijd meegedeeld dat wij deze problematiek gaan aanpakken, zo dra het parkeerverbod voor vracht wagens is ingevoerd." Het bestuur van de vereniging be stempelde de gang van zaken als een soap. Het overleg had niet veel voorgesteld, zo was de strekking. B. en w. ontkennen dat, maar erkennen dat het één keer fout is gegaan toen een afspraak van de wethouder lan ger uitliep waardoor er weinig tijd over was om met de chauffeurs te praten. B. en w. bieden daar hun ex cuses voor aan. De chauffeurs wezen ook op de "rechtsongelijkheid" die er komt in Sint-Annaland, waar 170 parkeer plaatsen worden aangelegd in de buurt van de haven. Een openbaar terrein, maar b. en w. wijzen er op dat het gaat om parkeren van bezoe kers aan de haven en de schiet- en ijsbaan die daar deel van uitmaakt. Cecilaweg 2 I 4697 RV I Sinl-Annaland 0166 - 6543 35 I wA7.ocon-energysystems.ni Advertentie I.M. Kwaliteit, gebruiksgemak en een tijdloos ontwerp. Dat is de kracht van Bang Olufsen. Het audio-videomerk startte onlangs met een nieuwe productlijn: B&O Play. Daarmee maakt het Deense merk haar produc ten toegankelijker voor een groter publiek. Lees betaalbaarder en speelser vormgegeven. Leo de Vos uit Sint-Maartensdijk, van B&O Bergen op Zoom, heeft de allernieuwste lijn in huis. Het meest opzienbarende product is de BeoPlay A3, een speaker en hou der voor de iPad. Het zwarte, wig vormige apparaat tovert Apple's ta blet-computer in handomdraai om in een jukebox. De geluidsweergave is verbluffend. Het doet amper onder voor menig doorsnee audiosysteem. Het apparaat werkt op een accu. Die gaat vijf tot acht uur mee. Is de A3 aangesloten op het stroomnet, dan wordt niet alleen de batterij van de speaker, maar ook die van de iPad opgeladen. Een soortgelijk product is de Beolit 12. Een draadloze speaker die acht uur lang muziek afspeelt van ver schillende digitale muziekbronnen (computer, mp3-speler, netwerk). B&O noemt de techniek Airplay. „De ideale oplossing om buiten in de tuin naar je favoriete muziek te lui steren." De Beolit is leverbaar in: blauw, geel, donker- en lichtgrijs. Verder bestaat de Play-lijn uit een led-televisie: de V1Deze blinkt vol gens de B&O-man uit in beeld- en geluidskwaliteit. „En niet te verge ten: in gebruiksgemak. Eén afstands bediening is genoeg voor het bedie nen van alle audio- en videoappara tuur." Hij schakelt de televisie in. Het beeld is haarscherp, geluids weergave fenomenaal. De tennisbal op het veld van Roland Garros stui tert door de showroom. Levensecht. Het scherm is leverbaar in zwart of wit en in 32 of 40 inch. De Vos is trots op het merk. „Het is de Rolls Royce op het gebied van beeld en geluid", zegt hij. „En met de B&O Play-lijn een stuk betaal baarder dan voorheen." Hij richt zich met de nieuwe producten op een jon ge doelgroep. Klanten kunnen in de winkel op de hoek van de Ant- werpsestraat/Auvergnestraat (voor heen pand van Verburgh) de produc ten zelf testen. In de winkel zijn verschillende hoeken ingericht als woonkamer, met zacht tapijt op de grond. De BeoLiving is het parade paardje van de winkel. Met één druk op de knop tovert De Vos de kamer om tot thuisbioscoop. Automatisch schuiven de gordijnen dicht, dimt het licht en komt er een projectiescherm uit het plafond tevoorschijn. „Daar zit uiteraard wel een prijskaartje aan", zegt hij. Naast nieuw, levert De Vos onder de naam 'seconde life' (tweede leven) ook tweedehands producten. Vaak gaat het om demon stratiemodellen die tegen geredu ceerde tarieven worden aangeboden. Daarnaast is hij gecertificeerd Bang en Olufsen reparateur. Ook de mon tage voert hij desgevraagd zelf uit." (Advertentie LM.) Verspreid over het terrein is een ver scheidenheid aan activiteiten en pro ducten te vinden. Zoals een thee- schenkerij waar ook jam, chutney's en advocaat te koop is. Een kraam met schapenkaas, taarten, aardbeien, oerbrood en warme appelmoes. Bo ven een houtvuur kan brood worden gebakken. Er worden perkplanten, kinderkleding, Zeeuwse sieraden, meubeltjes en brocante aangeboden. Verder zijn er oude ambachten te zien: het bewerken van riet en het vlechten van broedkorven. In een stand van de Koningin Julianaschool liggen oude leermiddelen. Ook kan daar een lantaarntje worden gemaakt van een glas rriet schelpen en een waxinelichtje. Het Zeeuwse Land schap, eigenaar van de eendenkooi, is met een informatiestand aanwe zig. Er kan pony worden gereden of een ritje gemaakt in een rijtuig. Op een veldje beleeft menigeen plezier aan het schieten met pijl en boog. Veel animo is er voor een rondlei ding door de eendenkooi, verzorgd door Nelleke de Ruyter die de oplei ding volgt voor leerkracht biologie. Ze wandelt een uur lang met groe pen door het gebied, vertelt over het ontstaan en de functie van de een denkooi. Anders dan vroeger, toen de eenden werden gevangen voor de consumptie, worden de dieren nu geringd - ten behoeve van onder zoek - en weer vrijgelaten. Tien jaar geleden pakte Annet de Ruyter de natuureducatie op. Bij de eendenkooi was al sinds de jaren tachtig een infocentrum ingericht, dat zij verder uitbouwde. De Ruyter richt zich met name op de basisscho len. Jaarlijks ontvangt ze maximaal dertig groepen in de eendenkooi. Ze wil de kinderen de natuur laten bele ven. legt ze uit. Dat is nodig, want ook op het platteland verdwijnt dat gevoel voor de natuur gaandeweg, ervaart ze. Met de onthulling van een nieuw beeldmerk aan de voorgevel heeft Reijnpack uit Sint Philipsiand vrijdagmiddag het vernieuwde bedrijf heropend en het veertigjarig bestaan gevierd. Judith en Martine Reijn- goudt trokken onder grote belangstelling het zwarte plastic weg, dat het kleurige beeldmerk verborgen had gehouden. Directeur Rien Reijngoudt werd lof toegezwaaid door Adrie Struik van TTW uit Oude Tonge, het bedrijf dat Reijnpack al 25 jaar adviseert bij de teelten verwerking van witlof. „Rien is tegen de stroom in gegroeid, want qua witlof zijn we de laatste tien jaar landelijk van 6000 naar 3000 ha. ge gaan. Het aantal witloftrekkers is in die periode gedaald van 5 tot 600 naar 100. Reijnpack bleef en ver nieuwde. De eerste vijftien jaar had den we nog al eens kortsluiting op de lijn, maar we hebben elkaar steeds gerespecteerd en vieren nu samen deze mijlpaal." Struik en zijn mede werkers van TTW hadden een speci aal lied gemaakt ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan en zongen dat vrijdagmiddag in de fabriekshal. Onder de vele gasten waren ook wet houder Peter Hoek en Hendrik Kie viet namens de gemeente Tholen, di recteur bedrijven van Rabobank Oosterschelde Adri van de Laar en vele buren van het Sint Philipslandse bedrijventerrein. .Jullie komst is het grootste ge schenk", zei Rien Reijngoudt. Hij verontschuldigde zich dat hij geen tijd had gekregen voor het maken van een toespraak. „Tot het laatst toe hebben we witlof geoogst, want daar moeten we dit feestje tenslotte van betalen", zei de directeur. De pro ductieruimte moest vrijdag na veel poetswerk omgetoverd worden in een receptieruimte, waar een royaal buffet was aangericht. „Mijn groot ste zorg was dat jullie wat tekort zou den komen", vertelde Reijngoudt. Het ontbrak de gasten dan ook aan niets vanaf de Hollandse Nieuwe tot aan het dessert. Voor Reijngoudt was er alle reden voor een feestje na 42 jaar hard wer ken met weken van 84 uur. „Mijn vrouw heeft onze twee dochters op gevoed. want ik was altijd met het bedrijf bezig. Ik heb hier veel gezwe- ten en ik was ook niet altijd de ge makkelijkste, maar ik probeerde het altijd oprecht te doen. Belangrijk vond ik de cocon van bedrijven die ons het werken mogelijk maakte. Je hebt veel nevenbedrijven nodig om als onderneming goed te kunnen functioneren. En natuurlijk directe medewerkers die een onmisbare schakel vormen." De viering van het veertigjarig bestaan was voor veel relaties aanleiding om naar Sint Phi lipsiand te komen. „Het doet me dan ook goed zoveel vreemde gezichten te zien van mensen met wie je al zo lang zaken doet. Dat geeft me van daag enorm veel waardering", aldus Rien Reijngoudt. Commissie verdeeld over putten uit rekeningoverschot het werk niet weggehaald, dat doen we door overwerk of inhuur"', lichtte wethouder Peter Hoek toe. Hij zei armslag nodig te hebben wat het personeelsbeleid betreft. Van Heshof mocht er ook wel me teen twee ton voor flankerend be leid gereserveerd worden in de plaats van een jaarlijks bedrag in de reserve. Maar dat leek Hoek niet raadzaam, gezien mogelijk komen de ontwikkelingen. ..De WGA-pre- mies worden jaarlijks vastgesteld, dat is altijd een stukje onzekerheid. En er zijn fricties, want we krijgen te maken met de overheveling van taken door het Rijk. Ook werken mensen langer door." De wethou der ging daarmee ook in op vragen van Rien Klippel (SGP), die wilde weten of de ontwikkeling van de premiehoogte in beeld is. De uit voering van het flankerend perso neelsbeleid is een zaak van burge meester en wethouders, aldus Klippel. „Toch wil de SGP het vol gende meegeven: ga zowel met de mensen als met het geld voorzichtig om." De ton is eenmalig, gaf de wethou der aan. Hij legde uit dat de terug betaalde WGA-premie een 'speci fiek stukje' was in het rekening overschot, en dat daarom werd voorgesteld om het voor de perso- neelspost te reserveren. De SP had er vragen over, en ook Jack Werk man (VVD) was benieuwd wat het college voor ogen had en of de ton voldoende was. Toen Jan Heshof opmerkte dat de afspraak om overschotten te be stemmen voor toekomstige projec ten met dit voorstel werd geschorst, kreeg hij bijval. „Wat is de waarde nog van afspraken maken", vond Han van 't Hof (ABT). Hoek legde uit dat het een eenmalige actie is en dat de raad beslist. Klippel kon er zich helemaal in vinden. „Het is te recht, want dit geld komt van de personeelspost." Werkman dacht er genuanceerder over: „Technisch gezien moet het geld in de reserve gestort worden en vervolgens kan het college een voorstel doen voor de besteding. Dat is wat Heshof be doelt." De VVD-fractievoorzitter was nog benieuwd of het flankerend perso neelsbeleid én studiefaciliteiten lei den tot minder inhuur van derden door de gemeente. Bram van de Sande (CU) vulde aan dat hij vorig jaar bij de begrotingsbehandeling gevraagd had om een overzicht van ingeschakelde externe krachten. „Tot nu toe hebben we dat niet ge kregen. maar we hebben vorig jaar wel een motie hierover aangehou den." Volgens burgemeester Nuis komt het overzicht er aan. Hij con cludeerde ook, dat het flankerend beleid bij de raad nog niet helemaal duidelijk is. „Ik zeg u iets meer on derbouwing toe. Maar de noodzaak is steeds pregnanter." Met inhuur van derden heeft het niets te maken, aldus de burgemeester. B&O-dealer Leo de Vos samen met collega Karin Dijkstra. Achter hen de VI gen dat ze over 2007 en 2008 een bedrag van 128.000 euro terug krijgt aan teveel betaalde premie WGA (werkhervatting gedeeltelijk arbeidsongeschikten). Een ton daarvan willen burgemeester en wethouders in de nieuw te vormen reserve stoppen. Probleem is, dat de gemeenteraad heeft afgesproken om rekeningoverschotten toe te voegen aan de reserve toekomstige projecten (masterplan Tholen). Daar gaat wat het college betreft dan ook de rest van het batig saldo 2011280.805 euro, naar toe. PvdA'er Jan Heshof was verrast door het voorstel. Hij meende dat er wel degelijk financiële ruimte was in de personeelspost, aangezien er twaalf vacatures zijn die niet wor den ingevuld. Tóch was hem eerder op een schriftelijke vraag geant woord dat de door vacatures (een gevolg van de vacaturestop) be spaarde loonkosten gebruikt wor den voor het inhuren van tijdelijk personeel. „Doorde vacaturestop is Martine (links) en Judith Reijngoudt onthullen het nieuwe beeldmerk van Reijnpack, terwijl hun ouders en mannen applaudisseren. Voor de ambtelijke organisatie zijn er de laatste jaren nieuwe, com plexere taken bijgekomen, en ook is op de werkvloer het nodige ver anderd. Ontwikkelingen die van de medewerkers van de gemeente het nodige eisen. Niet altijd kunnen zij aan die eisen voldoen en zijn ande re. passende maatregelen nodig die financiële consequenties kunnen hebben. Door de bezuinigingsope ratie de enkele jaren geleden is in gezet, kunnen die kosten niet langer opgevangen worden binnen de vas te salarispost of de bedrijfsvoering. Het gemeentebestuur vindt het noodzakelijk om over een aan de I omstandigheden en de tijd aange- i past instrumentarium te kunnen be schikken. en daarom wil het een i voorziening 'flankerend perso neelsbeleid' vormen. In de Kader nota wordt daarvoor vanaf 2013 jaarlijks 25.000 euro opgenomen. Maar voor een goede financiële ba- I sis is meer nodig. Tholen heeft van de belastingdienst te horen gekre- Het aanleggen van een parkeerterrein voor vrachtwagens op land bouwgrond is voor de vrachtwagenchauffeurs goedkoper dan op door de gemeente aangelegd terrein. Dat scheelt meer dan de helft in de kos ten per maand. Dat blijkt uit de brief van b. en w. aan het bestuur van de Chauffeursvereniging Flupland-Tholen. In alle woonkernen komt dit jaar een parkeerverbod, behalve voor Sint-Annaland en Sint Phi lipsiand. Maandagavond wordt de brief in de openbare raadscommis sie ruimte besproken. De chauffeurs vrezen dat ze te veel moeten betalen als ze hun vracht wagens moeten parkeren bij een ondernemer. Ondernemers hebben zich namelijk bij de gemeente ge meld toen bekend werd dat er een parkeerverbod voor vrachtwagen in de bebouwde kom zou komen. De gemeente onderzocht dat aanbod. Aanvankelijk wilde ze zelf op twee of drie plekken een parkeerterrein aanleggen. Er volgde overleg met de chauffeurs, maar het kwam niet tot een oplossing. De zaak speelt al sinds 2007. In maart liet een aantal chauffeurs uit Sint-Philipsland en Tholen tij dens het algemeen spreekrecht in de commissie ruimte weten het niet eens te zijn met de gang van zaken. Ze voelden zich handelswaar. Niet dat ze tegen verhuizing zijn, maar wel tegen de condities die de ge meente er aan stelt. Sommigen wa ren bang dat ze hun baan zouden verliezen als hun werkgever voor extra kosten gesteld wordt. Het steekt de chauffeurs dat ze moeten gaan betalen voor de voorziening en dat de gemeente beweert dat er klachten zijn gekomen over ver keersoverlast. Bovendien wezen ze erop dat er in alle woonkernen be stelbusje staan die er eigenlijk niet mogen parkeren. Volgens de Fluplandse chauffeurs is het in Sint-Philipsland begonnen met het slopen van het pakhuis aan de haven voor woningbouw. B. en w. reageren daar nu op. Zo heeft de gemeente becijferd dat het aanleg gen van een parkeerterrein op een bedrijventerrein bij een bezettings graad van 30 vrachtwagens op 200 euro per maand komt. Op land bouwgrond zijn er verschillende kosten per maand, afhankelijk van de gekozen verharding: met asfalt 85 euro per maand, met bestrating 55 euro per maand en met puinver- harding 40 euro per maand. Aan zienlijk minder. Volgens b. en w. moeten de chauffeurs zelf contact leggen met boeren die hun land wil len verkopen of verhuren. Uit Sta- venisse had zich één agrariër ge meld. De gemeente deed in het verleden onderzoek naar de kosten en kwam op 2400 tot 3600 euro per jaar. Die prijs vonden de chauffeurs onac ceptabel. Zelf kwamen ze op 35 eu- Het is genieten van de rust en een kop koffie bij de eendenkooi in Anna Jacobapolder, waar op de publieksdag de kooikershond de drukte bekijkt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 9