Bal 'Als Rammegors dan toch zout wordt, maak dan ook opening naar kanaal' 'Jij bent geslaagd, maar je broer heeft een herexamen' Twee kranen vernield op dijk bij Stavenisse Tankstation Schoen Lindhout nu in productie Vuurwerk vanaf de oesterputten Politie blust brand flitspaal Angst voor zeesla en algen ongegrond volgens Rijkswaterstaat Fruitteler André Alkema gaat in hoger beroep bij Raad van State Donderdag 14 juni 2012 68c jaargang no. 31 Wattstraat 3 Tholen Zevende dan voor Rinus Govers Zwemvierdaagse in Spetter en Haestinge Leegloop Vosmeer Een verbinding met het Schelde-Rijnkanaal als het getij weer terugkomt in natuurgebied het Rammegors. Dat is de meest genoemde maatregel door bezoekers van het werkatelier van Rijskwaterstaat. Belangstellenden wer den dinsdagavond in dorpshuis de Wimpel in Sint Phi- lipsland uitgedaagd mee te denken over de toekomst van het Rammegors, dat gelegen is aan de oostzijde van de Krabbenkreekdam, als dat door het terugbrengen van het getij weer zout wordt. Het merendeel van de circa dertig aanwezigen was tegen het plan dat de nu aanwezige zoe te natuur in het gebied letterlijk wegspoelt. Desondanks lieten ze zich vermurwen om na te denken over de kan sen die het straks zoute gebied biedt. Zandhonger Compensatie Fruitteler André Alkema uit Sint-Maartensdijk stapt naar de Raad van State in de strijd met de gemeente Tholen om het gebruik van zijn anti-hagelgenerator. Hij legt zich niet neer bij de uitspraak van de bestuursrechter. Die ver klaarde zijn beroep tegen een door de gemeente opgeleg de last onder dwangsom ongegrond. Alkema fruit v.o.f. kreeg die opgelegd omdat hij zijn hagelkanon, zoals het doorgaans in de volksmond wordt genoemd, tegen de vergunning in ook 's avonds en 's nachts heeft gebruikt. Ingetuind Klachten Politie sluit brandstichting niet uit Aan de Dijkweg bij Stavenisse zijn in de nacht van vrij dag op zaterdag twee kranen vernield die gebruikt wor den bij de dijkversterking. Een kraan van de firma Boot uit Etten-Leur brandde uit, bij de ander (een mobiele rupskraan) van dezelfde firma waren alle ruiten vernield. Toezicht Deze week Marius Blaasse uit Sint-Maartensdijk heeft niet getwijfeld Twijfel heeft hij eigenlijk geen moment gehad. Marius Blaasse (15) uit Sint-Maartens dijk wist eigenlijk al zeker dat hij geslaagd was voor het vmbo. Gisteren om vijf over twaalf kreeg hij telefoon. ,Je bent geslaagd", zei mentor Van Steensel. „Maar je broer Corné (15) heeft een herexamen." Met gemengde gevoelens sluit hij een periode van hard leren af. Ardennen tpi37TH Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,75 per halfjaar, 32,00 per jaar, per post 59,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,34 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Rinus Govers uit Oud-Vossemeer heeft op grond van zijn verdiensten voor de judosport de zevende dan toegekend gekregen van de judo- bond. Deze graad is uitzonderlijk en zeer hoog binnen de judosport. Govers kreeg de dan, omdat hij al jaren lang lid is van het bestuursor gaan CJJF (culturele judo en jiu-jit su bestuur), lid is van de katacom- missie, technische afdeling en de arbitragecommissie en omdat hij ook les geeft aan deze afdelingen, die opgeleid worden voor deelname aan nationale en internationale wedstrijden. Sinds 1997 is hij bondscoach. Bij judoclub OVJV in Oud-Vossemeer is hij al bijna 37 jaar hoofdtrainer. Er zijn in totaal elf dangraden. De elfde dan is al leen behaald door de oprichter van de judo, Jigoro Kano. Dangraden boven de zesde dan worden meer op grond van verdiensten voor de judosport dan voor exceptionele bekwaamheid in het uitvoeren er van toegekend. Bij de zesde, zeven de en achtste dan hoort een rood witte band. Het schoenontwerp van Noa Lind hout (5) uit Sint-Annaland gaat in productie. Lindhout deed in mei mee aan de schoenenontwerpwed strijd van schoenwinkel Omoda. Haar ontwerp werd uitgekozen tot één van de vijf beste van Neder land. De schoen - model sneaker - is roze met grijs, met aan de zijkant paarse strepen. In oktober is de schoen van Noa verkrijgbaar in de winkel. De vijfjarige krijgt zelf een eigen paar. Alle andere deelnemers aan de wedstrijd krijgen een pre sentje. In Tholen kan ter afsluiting van de braderie op zaterdag 25 augustus vuurwerk worden afgestoken vanaf de voormalige oesterputten. De pro vincie geeft er toestemming voor, maar verbindt daaraan de nodige voorwaarden. Zo moet het terrein (dat met de braderie als parkeerge legenheid wordt gebruikt) autovrij zijn, moet er een brandweerauto aanwezig zijn en moet publiek op minimaal dertig meter afstand wor den gehouden. De stabiliteit van het opgestelde vuurwerk moet nadruk kelijk de aandacht hebben. Bij windkracht vijf of meer, en bij dich te mist, mag het vuurwerk niet wor den afgestoken. De flitspaal op de Oud-Vossemeer- sedijk is maandagnacht rond half één in brand gestoken. Een voorbij ganger meldde de brand rond dat tijdstip bij de politie. Die was snel ter plaatse en heeft de brand met de brandblusser uit het dienstvoertuig geblust. De paal liep minimale schade op. In zwembaden de Spetter in Tholen en Haestinge in Sint-Maartensdijk begint maandag de zwemvierdaag se. Deelnemers kunnen zich laten sponsoren. De opbrengst gaat naar de stichting Vrienden van Siem die dit jaar geld bijeenbrengt voor de behandeling van kankerpatiënten op de afdeling oncologie van zieken huis Lievensberg in Bergen op Zoom. De zwembaden gaan 's och tends om half acht open. De deelne mers kunnen dan baantjes trekken tot negen uur, 's middags van drie uur tot vijf uur en 's avonds van half zeven tot acht uur. Het voortbestaan van het zaterdag team van voetbalvereniging Vos meer met spelers van Marokkaanse afkomst hangt aan een zijden draadje. Tien spelers lieten zich na melijk overschrijven naar andere clubs, waarvan zeven naar Tholen- se Boys. Het team degradeerde van de derde naar de vierde klasse. Chris Koopman (links) uit Sint-Maartensdijk en Bram Wisse (rechts) uit Anna Jacobapolder geven met stickers hun voorkeuren aan voor de suggesties uit de zaal voor de invulling van het Rammegors. Zie verder pagina 15. Omgevingsmanager Anton van Berchum van Rijkswaterstaat vertel de dat de aanleiding voor het organi seren van het werkatelier een hand tekeningenactie van de 14-jarige Daan Kempeneers uit Sint Philips- land was. Hij had gehoord van de plannen om het Rammegors weer zout te maken en was het daar niet mee eens. Van Berchum heeft hem naar aanleiding van zijn actie opge beld. „Ik wilde weten wat erachter zat." Hij constateerde dat hij eigen lijk niet zo goed op de hoogte was van de precieze plannen van Rijks waterstaat. Daarom is het werkate lier georganiseerd. „We ontdekten dat het niet alleen belangrijk is om mensen te laten meedenken over de latere invulling van het gebied, maar ook om ze beter te informeren over de achtergronden van het plan." Eén ding werd de aanwezigen wel duidelijk gemaakt. Het besluit om van het 145 hectare omvattende Rammegors een getijdengebied te maken, is al genomen. De plannen komen van het Rijk. Rijkswaterstaat heeft de opdracht gekregen ze uit te voeren. Alleen de vergunningen zijn er nog niet. De procedures moeten nog komen, verzekerde Van Berchum. Ook volgt dit najaar nog een informatiemarkt voor de maatre gel waarbij door middel van een in laat in de Krabbenkreekdam, weer zout water in het Rammegors stroomt. Er is op Europese schaal naar het gebied gekeken als onderdeel van de Zeeuwse delta en de Natura 2000. Er heerst zandhonger in de Oosterse he 1de, waardoor zandpla ten verdwijnen en daarmee de fou- rageergebieden voor vogels. „De Oosterschelde en de Waddenzee be horen tot de top van Europa als fou- rageergebied voor vogels. Honderd duizenden soorten die van noord naar zuid trekken, strijken hier neer om even te kunnen eten, een paar gram bij te komen en vervolgens weer verder te vliegen. We kunnen niet achteroverleunen met het idee: die vogels vliegen wel ergens an ders naar toe. Want er is niets an ders", zei Ralf Joosse van Staats bosbeheer. Om de zandhonger van de Ooster schelde te compenseren, wordt het Rammegors weer zout. Dat gaat de zandhonger niet tegen, maar daar mee wordt wel de unieke natuur van slikken en schorren bewaard. De Oosterschelde verandert zonder in grijpen over circa 50 jaar in één gro te plas volgens Rijkswaterstaat en daarom wordt gezocht naar een stukje extra zoute natuur. Het aspect dat er juist bestaande zoete natuur voor moet verdwijnen, stuitte veel aanwezigen juist tegen de borst. Het argument dat de oerna- tuur, zoals die vroeger bestond in het gebied, wordt teruggebracht, werd aangevochten. Onder andere door Yvonne Vijverberg, die met een tien tal leden van de jonge vereniging het Nieuwe Atlantis, sinds kort geves tigd in Sint Philipsland. aanwezig was. Die vereniging heeft tot doel een bijdrage te leveren aan de ge zondheid en welzijn van volwasse nen en kinderen en daarnaast hebben de leden een buitengewone interesse voor de natuur. „Er is na al die jaren in het gebied een hele natuurlijke kringloop ontstaan. Die wordt nu met machines afgegraven, bomen worden gekapt. Het leven dat er nu is, wordt zomaar opgegeven." Bram Wisse uit Anna Jacobapolder, die samen met Marieke Wolse en Han Quist, namens de heemkunde kring Philippuslandt aanwezig was, zei dat hij het jammer vond als het Rammegors in zijn huidige vorm zou verdwijnen. „Het is een totaal andere natuur dan we gewend zijn, een uniek zoet watergebied dat aan Flupland grenst. We hebben al zo veel zout en krijgen straks nog meer zout." Dat zout worden van het gebied heeft ook gevolgen voor de moge lijkheid om er te schaatsen, want die verdwijnt. Daarom schreef Marieke Wolse dat ook als eerste op het bord als de aanwezigen gevraagd werd om hun ideeën voor de toekomstige gebruiksmogelijkheden en activitei ten in het gebied daarop te noteren. Een schaatsbaan van minimaal vijf kilometer was haar eerste gedachte. Later volgden er anderen. Johan Verkamman uit Tholen, een fervent bezoeker van het gebied, schreef compensatie op. „Vul zelf maar in", lichtte hij desgevraagd toe. „Com pensatie voor het gebied dat we nu hebben. Bijvoorbeeld de schaats baan, compenseer die. Plantjes, compenseer die." Overigens kan hij onder de voorstanders van het weer zout worden geschaard. „Mijn mening? Alle dijken eruit. Dat is eigenlijk tegen mijn principes als sportduiker, omdat je onder wa ter dan minder zicht hebt, maar de natuur wordt er veel mooier door." ZIE VERDER PAGINA 2 'Metingen gemeente anti-hagelkanon ondeugdelijk' „Mijn jurist is nog bozer dan ik", reageert André Alkema. Hij ontving vorige week de uitspraak van de be stuursrechter in Breda. Alkema vindt dat al zijn bezwaren tegen de geluidsmetingen die zijn gedaan in opdracht van de gemeente, in de wind zijn geslagen. Hij zet namelijk zijn vraagtekens bij de gehanteerde meetmethode door de gemeente en is dan ook van plan om die aan te vechten in zijn hoger beroep bij de Raad van State. Samen met zijn ju rist heeft hij direct besloten om dat in te stellen. Het is nog te vroeg om te kunnen zeggen wanneer de zaak plaatsvindt. In eerste instantie stapten André Al kema en zijn vrouw Daphne naar de rechter nadat zij in augustus 2011 de last onder dwangsom kregen op gelegd van de gemeente. Alkema mocht - nadat geluidsmetingen aan toonden dat de knallen te hard wa ren volgens de norm- van de ge meente zijn anti-hagelkanon alleen overdag in werking stellen, van ze ven uur 's morgens tot zeven uur 's avonds. Daar was hij het niet mee eens en maakte bezwaar. „Er zou niet geïnd worden tot de zaak bij de rechter was geweest. Ik heb ervoor naar de wethouder gebeld en het hem zelfs zwart op wit laten zetten. Er stond alleen niet dat het bedrag zou worden kwijtgescholden." Alkema zette zijn kanon in die pe riode tot de rechtszaak ook buiten de door de gemeente gestelde tijden aan. Hij was in de veronderstelling dat de last onder dwangsom niet zou gelden tot de rechtszaak was geweest. Dat bleek niet het geval. „We zijn er vol ingetuind, ik wist niet dat we in overtreding waren." Hij kreeg 15.000 euro opgelegd per gemaakte overtreding. Het bedrag is inmiddels opgelopen tot het maxi mum van 75.000 euro. Alkema voelt zich misleid door de gemeen te, omdat hij direct bezwaar had ge maakt tegen de last onder dwang som. Het besluit dat de fruitteler zijn kanon alleen overdag mocht aanzet ten, was genomen na extra geluids metingen die de gemeente deed. In eerste instantie waren in opdracht van Alkema geluidsmetingen ver richt door Akoestisch Adviesburo Van Lienden op 6 mei 2010. Met gebruikmaking van de meetresulta ten van dit onderzoek heeft de Mi lieudienst Zuidoost-Utrecht een aanvullend onderzoek gedaan om te bezien of het gebruik van de anti- hagelgenerator zou leiden tot over schrijding van de geluidsnormen uit het Besluit algemene regels voor in richtingen milieubeheer (Activitei- tenbesluit). Dit bleek het geval voor de avond- en nachtperiode. C J. Kleppe van Greten Raadgeven de Ingenieurs heeft op 16 en 28 juni 2011 weer metingen verricht in op dracht van de gemeente. ZIE VERDER PAGINA 2 De politie sluit brandstichting niet uit. De brandweer van Stavenisse rukte om twee minuten over zes uit om de brand in de kraan die boven op de dijk (aan het eind van de Pi- lootweg) stond, te blussen. De blus- groep was om veertien over zes ter plaatse. Het personeel van de firma was aanwezig. Om drie minuten over half zeven werd het sein brand meester gegeven Het wagenpark wordt beveiligd door B B Beveiliging uit Tholen. Het bedrijf was tegen half vijf nog langs gekomen, maar toen was er niets te zien. De kranen zullen nu op een centraal punt worden geparkeerd om beter toezicht te kunnen houden. De poli tie heeft de zaak in onderzoek, maar kon dinsdagmiddag nog niet zeggen wie betrokken is geweest bij de ver nieling en de brand. Boot werkt in opdracht van aannemerscombinatie AVK/De Klerk uit Werkendam. DJ. Diepenbroek ziet geen oplossing voor conflict in Israël Voorzitter Piet van der Vlies gouden jubilaris Tholense Boys Martin Begthel uit Tholen won kaarten voor Nederland-Denemarken EN VERDER... Publiek geniet van rust bij eendenkooi Zeeuwse Milieufederatie ziet Tholen als perfecte plek voor zonnepanelen NIEMAND VERDWAALT OPEEN RECHTE WEG Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Alle leerlingen van het Calvijn college in Tholen kregen een telefoontje. Of ze nu gezakt zijn of niet. Hoewel Marius weinig twijfel had, is hij blij dat het achter de rug is. Wel baalt hij dat zijn tweelingbroer Corné het niet gehaald heeft. Hij kwam twee tiende tekort voor wiskunde en één tiende voor Engels. Marius is ontzettend benieuwd hoe hij het er vanaf heeft gebracht. De punten kreeg hij woensdagavond op school. Hij verwacht dat hij biologie goed heeft ge maakt. „Dat was echt een eitje", zegt hij. Met Engels had Marius meer moeite, terwijl hij vreesde voor wis kunde. Met een 5,2 stond hij daar niet zo sterk voor. „Toch was het examen best goed te doen." De Smurdie- kenaar deed examen in zeven vakken: Nederlands, bio logie, economie, wiskunde, geschiedenis en technolo gie. Na de vakantie gaat hij naar het Hoornbeeck college in Goes. Daar begint Marius aan de opleiding tot onder wijsassistent. „Mijn neef en tante hebben de opleiding ook gedaan", zegt hij. „Ik hoorde veel positieve verha len." Toch is dat niet alleen de reden waarom hij voor de opleiding koos. Een snuffelstage op de Juliana van Stol- bergschool trok hem over de streep. Marius wil uiteinde lijk leraar worden in het basisonderwijs. Feest vieren gaat hij niet. „Heel misschien als Nederland van Duitsland wint", zegt hij. „Dan is het dubbel feest." Wel heeft hij binnenkort een groot feest van een aantal jongens en meiden van school. Waar en wanneer is nog onbekend. In de tussentijd duikt Marius de kassen in. Hij werkt sinds twee maanden tussen de komkommers bij Rino Kaljouw in Sint-Annaland. Met vakantie gaat hij niet. Of toch wel? Met de jeugdvereniging van de kerk gaat hij naar de Ardennen in België. Marius Blaasse uit Sint-Maartensdijk hing gelijk de vlag uit toen hij hoorde dat hij geslaagd was. =G ér lOOO MUM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 1