Even zat hij in dubio: wie van de kinderen nam hij mee Die Heenetrecht eindigt als laatste in schooldamfinale Lichte recessie vierdaagse Tholen met veertig wandelaars minder Bart Gij zen: De tegenstanders waren sterk Tholenenaren fietsen rondje Nederland voor goed doel Niet meer geld voor GGD bij stop EHBO-instructeur Gouden speld Huib Dorst Familie Aalbrechtse begint met lekke band aan de kinderwagen Donderdag 14 juni 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Drie gelijk Vertrek maandag vanaf vliegbasis Woensdrecht Setallanders Peter van Poortvliet, Kees Goedegebuure en Eric Nieuwkoop uit Tholen fietsen in zes dagen Ne derland rond voor de stichting Vlinderkind. Een afstand van 890 kilometer. De drie Tholenaren vertrekken maan dag, samen met nog negentien collega's van vliegbasis Woensdrecht richting het Limburgse Vredepeel. Huidaandoening Mont Ventoux Franse Anne et Valentin naar Halsteren Martin Begthel uit Tholen won kaarten voor Nederland-Denemarken Huntelaar Speculeren Juichen Huib Dorst uit Stavenisse heeft maandag in Dinteloord het gouden verenigingsinsigne gekregen van de EHBO- vereniging Sint Damianus. Dat gebeurde bij zijn afscheid als kaderinstructeur, na een periode van twintig jaar. Toch steiger voor Slikleggers Flupland Schoolshirt hollr^ Basisschool Die Heenetrecht uit Oud-Vossemeer is als laatste geëindigd tijdens de landelijke schooldamfinale in Opeinde (Friesland). Romv Hu- bers (13), Bart Gijzen (12), Vithuirsan Muthukumaru (12) en Mitchel Ponse (12) namen het zaterdag op tegen zeventien andere kandidaten. Terneergeslagen zijn de basisscholie ren niet. „Het is jammer, dat wel", zegt Mitchel Ponse. Aan onvoldoen de voorbereiding heeft het in ieder geval niet gelegen. En aan inzet evenmin. Ruim zeven maanden heb ben de vier naar de finale toege werkt. Ieder vrij moment, zowel op school als thuis, zaten de scholieren met een dambord voor hun neus. Zo nam Bart het regelmatig op tegen zijn moeder, terwijl Vithuirsan het liefst tegen de computer speelde. On danks die intensieve training en mo-" tiverende woorden van juf Carolien Fase. kwamen ze niet verder dan de achttiende plaats. Ondanks dat is heel de school trots op het resultaat. Dat blijkt maandagochtend wanneer alle klassen zijn leeggestroomd naar de gymzaal. Als helden worden de vier dammers met luid geklap en ge juich onthaald. Mitchel neemt als eerste het woord. „Na een lange reis van bijna drie uur zijn we heel leuk ontvangen in Friesland", zegt hij. „Wij moesten het verst rijden van al le deelnemers. Om half zes zijn we vertrokken." Kwart over tien begon de eerste wedstrijd, zegt Bart als hij het woord krijgt. „Twee verloren, drie gelijk gespeeld", zegt hij. „De tegenstanders waren te sterk." Hij geeft het woord aan Vithuirsan, die naast hem staat. Hoewel verloren, laat hij trots het vaantje zien. Finale Nederlands kampioenschap school- dammen 2012, staat er op. Op de vraag of Romy nog wat heeft toe te voegen, schudt ze haar hoofd. Het viertal heeft ieder acht wedstrijden gespeeld, waarvan drie gelijk en de rest verloren. Als blijk van waardering kregen Mitchel, Vithuirsan, Bart en Romy een cadeaubon van tien euro, inwis selbaar in Bergen op Zoom. „Die kunnen jullie goed gebruiken bij het kopen van je nieuwe agenda en an der schoolgerei". zegt juf Carolien. Romy heeft heel andere plannen met de bon. „Kleding of een andere pier cing", zegt ze. De drie jongens ge bruiken de bon voor schoolspullen. Nu het kampioenschap achter de rug is, stoppen de basisscholieren met hun wekelijkse damtraining. Wel blijven ze vriendschappelijk spelen. „Gewoon voor de lol", zegt Mitchel. Hij is net als Vilthuirsan van plan om zijn broertje te leren dammen. De damwedstrijd is zaterdag gewon nen door de Willink, een christelijke streekschool in Bennebroek (Noord- Holland), Met de ronde door Nederland hopen de fietsers op 10.000 euro uit te ko men. De afstanden variëren tussen de 120 en 165 kilometer per dag. De route is als volgt: Woensdrecht, Vredepeel, Ommen, Leeuwarden, Haarlem, Oost Kapelle, Woens drecht. Om geld in te zamelen heb ben de drie voorafgaand verschil lende activiteiten georganiseerd, zoals een spinning marathon, loterij, vlaaien verkoop en fietstocht. Daar mee is een onbekend bedrag ingeza meld. Vlinderkind zet zich in voor kinde ren met de erfelijke huidaandoening Epidermolysis Bullosa (EB). Deze ziekte zorgt ervoor dat de verschil lende huidlagen niet goed op elkaar aansluiten. Door de wrijving tussen de huidlagen ontstaan blaren. Een hand schudden kan al pijnlijke bla ren veroorzaken. Ook vorig jaar hebben Van Poort vliet. Goedegebuure en Nieuwkoop zich ingezet voor deze stichting. Toen beklommen de Tholenaren sa men met hun collega's van de vlieg basis de Mont Ventoux in Frankrijk. Daarmee werd 6000 euro opge haald. Het initiatief wordt onder steund door het Basis Goodwill Fonds (BGF) van vliegbasis Woensdrecht. Tholen wil de stijgende kosten van de GGD Zeeland niet voor haar re kening nemen. Dat blijkt uit het voorstel aan de gemeenteraad. De kosten stijgen de komende drie jaar boven het gemeentelijke budget uit. Dat staat in de kadernota 2013- 2016 van de GGD. Het tekort loopt in 2015 op tot 42.421 euro. Dins dagavond staat het onderwerp op de agenda tijdens de commissie sa menleving in het gemeentehuis. B. en w. verklaren het tekort door het ontbreken van een prijscom pensatie in de berekening en de toenemende bevolkingskrimp. Zo is het aantal jongeren in Zeeland met 1734 afgenomen. In Tholen zijn dat er 49. Bij een gelijkblij vende begroting leidt deze ontwik keling volgens de gemeente tot stijgende kosten. Instemmen met de kadernota van de GGD levert Tholen een fiks tekort op voor de gemeentebegroting. B. en w. stel len daarom voor niet akkoord te gaan met de kadernota van GGD Zeeland. Een montuur zou niet alleen moeten flatteren en completeren, het moet je handtekening zijn. Dat vinden de ontwerpers van het Franse merk An ne et Valentin, 15 jaar geleden be gonnen in Toulouse. De modellen zijn origineel, rijk van kleur en toch zo gemakkelijk te dragen dat zelfs de meest verlegen persoon het aandurft. Als exclusieve dealer van Anne et Valentin monturen biedt Ben van der Heiden de mogelijkheid de volledige collectie te bekijken in vestiging Halsteren tijdens de Anne et Valen- tin-dagen van donderdag 21 tot za terdag 23 juni. (Advertentie LM.) voor een moeilijke keuze: wie gaat er mee. Zijn eerste gedachte ging uit naar zijn zoons Jelle (15) en Roel (12). ,£ven heb ik in dubio geze ten", zegt hij. „Ze konden niet alle bei mee." Het probleem loste zich zelf op. Jelle had zich opgegeven voor de EO-jongerendag en gunde zijn broertje Roel de wedstrijd. Za terdagochtend half vier vertrokken naar Schiphol en om half twee op Oekraïense bodem. Daar stapte hij met een kleine tweehonderd 538- prijswinnaars uit het vliegtuig. „Een geweldige sfeer met toeters, slingers en allerlei oranje-attributen." Martin en Roel verbleven die middag tweeënhalf uur op een plein in de stad en vervolgens rond vijf uur met een bus naar het stadion. Daar zaten vader en zoon op de tweede ring, ter hoogte van de cor- nervlag. „Geweldige plaatsen", zegt Martin. Langzaam zag hij het sta dion oranje kleuren. „Deense sup porters waren zichtbaar in de min derheid." En dan de wedstrijd. Nederland speelde in het begin best goed. Ze hadden volop kansen. Wel zeven of acht keer zijn we overeind gesprongen om te juichen. Het had den stuk voor stuk doelpunten kun nen zijn." Martin had Klaas-Jan Huntelaar liever eerder op het veld gezien. „Volgens mij een gemiste kans." Op de tribune liep de span ning na een uur flink op. „Iedereen zat op het puntje van zijn stoel en het werd stil op de tribune." De uit slag: een 1-0 nederlaag voor Neder land. Met de staart tussen de benen dro pen de Oranjesupporters af. „Hoe opgewekt de stemming tijdens de heenreis was, zo terneergeslagen was iedereen na afloop. Die stem ming zette zich voort op de luchtha ven waar Martin en Roel tweeënhalf uur moesten bivakkeren vanwege een vertraagde vlucht. „Iedereen was moe en baalde. Veel mensen speculeerden over de wedstrijd Duitsland-Nederland." Om één uur vertrok het vliegtuig vanuit Charkov naar Amsterdam. „Vijf voor vijf re den we de parkeergarage uit", zegt Martin. „En om half zeven lag ik in bed." Een uitje van 27 uur. Normaal doet Martin Begthel (40) uit Tholen niet mee aan bel- of sms- spelletjes. „Zelden win je wat, zonde van het geld", zegt hij. Toch liet hij zich eind vorige maand door radio-dj Ruud de Wild overhalen tot het versturen van een tiental sms'en naar radio 538. De reden? De ra diozender verdeelde een honderdtal toegangskaarten voor de voetbal wedstrijd Nederland-Denemarken. Die kans kon hij niet laten liggen. Martin is vrachtwagenchauffeur bij AB Texel. Dagelijks vervoert hij en kele tientallen tonnen aardappelen door Nederland, België en Frank rijk. In Nederland staat de radio in zijn cabine steevast afgestemd op ra dio 538. Zo ook maandagochtend 28 mei. Sms 'oranje' naar 5380 en maak kans op kaarten voor de voet balwedstrijd Nederland-Denemar ken, klinkt er meerdere malen door de speakers. Even twijfelt hij. Toch waagt hij een gok en stuurt met zijn mobiele telefoon vijf berichtjes. Het resultaat: geen reactie. Rond vier uur 's middags probeert hij het nog eens. „Ieder kwartier eentje, dat moet opvallen", zegt hij. Maar niets. Voorwaarden voor het kans maken op twee toegangskaarten is, dat Martin juichend zijn telefoon op neemt als deze gaat. Heel de avond blijft het stil. Totdat hij net de sleutel van zijn voordeur heeft omgedraaid. Met spullen van een week werken in zijn handen graait Martin zo snel hij kan zijn telefoon uit z'n broekzak. Een 035-nummer. Juichend neemt hij de telefoon op. „Hard kon ik niet juichen, de kinderen lagen al op bed." Ene Jonathan vertelde dat hij kans maakte op twee kaarten. Hij behoorde zogezegd tot de geselec teerden. De volgende dag zou Mar tin definitief uitsluitsel krijgen. Dinsdag tien voor zes gaat weer de telefoon. Wederom neemt Martin juichend op. En jawel, hij is winnaar van twee vrijkaarten voor de voet balwedstrijd in het Oekraïense Char kov. Hij kreeg de kaarten vrijdag per post toegestuurd. Inclusief een dubbel-cd met radio 538 EK-hits. Wat Martin op dat moment nog niet wist is dat hij op één dag heen en weer zou vliegen naar Charkov. Ook stond hij Dinteloord is de laatste EHBO-ver- eniging waarbij de 47-jarige Stave- nissenaar nog als instructeur werk te. Hij gaf eerder ook les in zijn woonplaats, in Tholen en in Nieuw- Vóssemeer. Daarnaast is hij lid ge weest van het Zeeuwse districtsbe- stuur en was actief in de commissie die de districtswedstrijden organi seerde. Dorst blijft nog enkele cur sussen bedrijfshulpverlening (BHV) geven, en hij begeleidt EHBO- teams in een vijftiental kerkelijke gemeenten in Zeeland en Zuid-Hol land. In Dinteloord gaf Huib Dorst niet alleen de lessen eerste hulp en de herhalingslessen. hij zette ook een jeugd-EHBO avond op en de BHV- tak binnen de vereniging. Ook bij de organisatie van grote oefeningen in Dinteloord was de Stavenissenaar betrokken. En hij schreef een les- module 'EHBO aan kinderen' voor ouders en medewerkers van peuter speelzalen en kinderdagverblijven. Adrie en Carolien Aalbrechtse staan dinsdag bij aanvang van de twee de avond van de wandelvierdaagse in Tholen even met de handen in het haar. Ze hebben een lekke band. Met de kinderwagen. Het betreft het exemplaar waar zoontje Lucas (1) in zit. De banden van de wagen van dochter Rosanne (3) zijn oké. Adrie w il de vijf kilometer toch maar lo pen, dan maar met een lekke hand. „Dat lukt wel. Het is zonde om nu weer naar huis te gaan." De organisatie van de wandeltocht schiet snel te hulp en zorgt voor een gevulde band, zodat ze alsnog op een comfor tabelere manier van start kunnen gaan. Het is een kleinigheidje. Net als het probleempje van de voorzitter Leen Plandsoen. „Ik heb zitten sla pen. Ik heb maandag de route van dinsdag meegegeven. Dus vandaag lopen ze de route van maandag", zegt Plandsoen dinsdag. Voor de wandelaars maakt het niet uit. Het zal ook niet de reden zijn dat de wandelsportclub Vosmeer, die de wandeltocht in Tholen organiseert, minder wandelaars ziet dan vorig jaar. Het zijn er dinsdag 463 en dat zijn er 40 minder dan in 2011. Maandag kwamen er tien minder opdagen „Het was gisteren slecht weer", verklaart vrijwilligster Je anne Brusselaars. „Maar we zijn er tevreden mee. „De kinderen krij gen ook steeds meer te doen. En misschien gaat ook het financiële plaatje meespelen. Het is morgen weer dit en de andere keer weer dat," vervolgt Brusselaars haar ver klaring voor de kleine recessie bij de wandelvierdaagse. De vijf kilometer is zoals altijd het meest in trek. Daarvoor hebben 410 wandelaars zich inschreven. De overige 53 wandelaars lopen de tien kilometer. Er doen drie scholen en een groep van elf dames mee. Ba sisschool TerToIne heeft ingeschre ven met 166 wandelaars, de Regen boog met 139 en montessorischool De Kraal met 69. Vanavond, bij de laatste wandeling, trekken de kin deren hun schoolshirt aan. Beide routes gaan op het eind door het centrum, via Cromwiel. Hoogstraat en Stoofstraat om te eindigen op de Markt. Daar worden ze ingehaald door muziekvereniging Concordia. De lopers op de tien kilometer van de avondwandelvierdaagse verkennen dinsdag het noordoosten van Tholen, waaronder de Oud- Vossemeersedijk De gemeente is toch van plan toe stemming te verlenen voor de aan leg van de steiger in de haven van Sint Philipsland voor bootjes van de watersportvereniging De Slik leggers. Dat is een ommezwaai in het beleid, want in 2003 besloot de gemeenteraad geen afmeergelegen- heid toe te staan. Nu echter het bu reau Zeeweringen is begonnen met het voorbereiden van het verster ken van het dijkvak aan de zuid kant van Flupland, is het nodig dat de gemeente zijn toekomstplannen definitief vastlegt. De gemeente heeft nu met De Slikleggers en Schuttevaer een plan ontwikkeld. Er zijn twee plekken waar de stei ger zou kunnen komen. Er zijn ook berekeningen gemaakt wie bij welk plan de kosten betaalt. De steiger voor de Slikleggers zal opgenomen moeten worden in het bestem mingsplan buitengebied. De com missie ruimte praat er maandag avond over. Bart Gijzen, Mitchel Ponse, Vithuirsan Muthukumaru en Romy Hubers zijn zaterdag als laatste geëindigd tijdens de landelijke schooldamfinale. Desalniettemin zijn het voor de school vier winnaars. Alle groepen krijgen dan bekers uitgereikt en onder begeleiding van Concordia lopen de wandelaars te rug naar de startlocatie Meulvliet om hun medailles op te halen. Maandag zou de tocht voor de tien kilometer langs het noordoosten van Tholen gaan. maar die route liepen ze vanwege bovengenoemde vergissing dinsdag. Daarbij werd een oversteek gemaakt van de Oud- Vossemeersedijk naar de Langeweg via de dreef van kwekerij Welgele gen. De deelnemers op de vijf kilo meter bleven dinsdag in de be bouwde kom, al pakten ze een stukje van de Schelderijnweg mee. Woensdag ging de wandeling op de kortste afstand om en door de wijk Stadszicht en de langste afstand maakte een lus langs de Kettingdijk en de Gortzak weg. Huib Dorst is gestopt als kaderinstructeur EHBO. Stavenissenaar zwaait af bij vereniging Dinteloord Martin en Roel Begthel uit Tholen in het Metalist-stadion in Charkov, Oekraïne

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 11