'Soms vragen mensen zich af of kind echt bestaat: wij hebben ze gezien' 'Zonder trapondersteuning tel je tegenwoordig niet mee' Zangkriebels Halve ton kost onderzoek concentratie sportvelden Tholenaren scoren hoog op alcohol en overgewicht Minder geld voor wozoco's Zeventig deelnemers aan fietstocht Stavenisse Brommerrijder meerdere boetes Geen geld voor Natuurwerkdag Opfrisbeurt voor De Wellevaete Reclamebelasting en duurder terras Donderdag 31 mei 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT „Dit is een heel ander land dan de andere landen die we bezocht hebben. Echt een heel onveilig land." Wim en Maat van Vossen uit Thoien zijn voor de vierde keer mee geweest met een reis van het comité van Woord en Daad. Ze bezoeken op zo'n reis de projecten van de christelijke hulporganisatie. Eerder kwam het echtpaar in India, Guatemala en Burkina Faso. Deze keer reisden ze naar Colombia. „We mochten niet alleen over straat, we had den constant twee beveiligers bij ons. En 's avonds mochten we beslist het hotel niet uit." CDA Sloppenwijk Wim en Maat van Vossen maken Woord en Daadreis naar Colombia Zoutmijn Stemmen van lezers Buiten spelen In 2016 besparing van 250.000 euro Voor een onderzoek naar concentratie van voorzie ningen. zoals sportvelden, trekt de gemeente Thoien volgend jaar 50.000 euro uit. B. en w. rekenen voor de samenstelling van de begroting 2013 op 'richting gevende uitspraken van de raad'. De raadsfracties zelf hebben concentratie van sportvelden al inge bracht tijdens de voorbesprekingen over de kaderno ta 2013. Meer ozb Veel inwoners geen lid van sportvereniging Met de kop in de wind en een pen bij de hand vetrokken zaterdagmiddag zeventig wielrijders vanaf de molen in Stavenisse de polder in. Ze hadden de keus uit en rit van twaalf kilometer en eentje van circa dertig kilometer. De start was pittig. f Pen Eén ding wil Maat wel even de we reld uithelpen. „Ik vind het wel eens jammer dat veel mensen den ken dat je de reis voor niets krijgt. Het is weliswaar vrijwilligerswerk, maar je betaalt de reis gewoon zelf." Maat is lid van het comité van Woord en Daad. „De reis is voor comitéleden uit het hele land. Het zijn meestal dezelfden die mee gaan, want het is best een dure reis. Omdat ik lid ben, mag mijn man mee. Iedereen mag mee, als je maar betaalt." Maat vindt het belangrijk om ter plaatse naar de projecten te kijken. Zo zijn de comitéleden de ogen en oren van de sponsoren. En zien ze het bewijs dat de projecten écht be staan en waar het geld aan wordt besteed. Ze zien veel ellende, maar ook wat eraan gedaan wordt. „En je komt op plaatsen waar je normaal nooit komt", zegt Wim. Ze hadden verwacht dat ze in een warm land zouden komen, maar dat viel tegen. „In Bogota was het 16 graden en we hadden elke dag een regen en een onweersbui. Bogota ligt hoog, tegen het Andesgebergte aan en daarom is het daar wat kou der. Het is wel triest, want de mees te mensen hebben geen verwar ming, wij hadden het ook niet in ons hotel. Sommige mensen zaten met wanten aan achter hun compu ters in kantoor." Woord en Daad werkt in Colombia samen met het CDA. Die letters staan voor Corporacion Dios es Amor en dat betekent God is lief de. Het CDA heeft onder andere scholen, gezondheidszorgprojecten en een meisjesopvangtehuis. Alles maakte veel indruk op het echtpaar Van Vossen. Vooral de verhalen uit het meisjeshuis in Tenjo. „Er zitten daar kinderen van 3 tot en met 19 jaar oud. Sommigen zijn seksueel misbruikt en de ouders zijn soms drugsverslaafd. Ze zitten daar van wege de slechte thuissituatie. De meisjes worden twee jaar in het te huis begeleid. En ook wordt bij hen thuis hulp geboden, zodat de meis jes na twee jaar weer naar huis kun nen." Niet alle meisjes kunnen naar huis. Zo is er een meisje van 19 jaar, waarvan haar vader is veron gelukt en haar moeder drugsver slaafd is, net als haar broers. Zij bouwt nu zelf aan haar toekomst door het volgen van een studie en voor haar onderhoud mee te werken in het tehuis. Een eigen kamer heb ben de meisjes niet. Ze slapen op een slaapzaal en hebben een kistje onder hun bed om hun spulletjes in op te bergen. Maat verwonderde zich erover dat alles zo schoon is. „De mensen zijn daar heel schoon op zichzelf en hun kleding is ook netjes. Ik kan me niet indenken hoe ze dat doen, want buiten op straat is het één grote moddermassa." Tijdens haar bezoek in het meisjes huis kroop een meisje bij Maat op schoot. Ze was volgens Maat aan de ene kant blij met de aandacht van de bezoekers, maar ze merkte ook dat het meisje er niet van hield als ze werd aangekeken. „Ze hield haar beentjes stijf tegen elkaar en wilde maar één kant opzitten. Pas achteraf dacht ik daarover na en drong het tot me door. Jongens, wat hebben die kinderen al een ellende achter de rug." Wim en Maat hebben ook inwoners thuis bezocht. Zo kwamen ze bij een vrouw die vier euro per dag be taalde voor een ruimte zonder dag licht of elektriciteit en een gat in het dak. Ook hebben ze een slop penwijk bezocht. Die worden veel al bewoond door mensen die van het platteland naar de stad zijn ge komen. Veel van hen zijn volgens het dchtpaar niet geregistreerd, zo dat de regering niet precies weet hoeveel inwoners de stad of het land telt. „In het binnenland is het onveilig vanwege de Fare en de pa ramilitairen, daarom zijn de men sen naar de stad gevlucht." In die wijken heerst een grote drugsproblematiek en ze worden geregeerd door drugsbendes. Het CDA bezoekt gezinnen om te vra gen of ze hun kinderen naar school willen laten gaan. Sponsoren kun nen voor 25 euro per maand ervoor zorgen dat een kind naar school kan gaan. De ouders uit de desbe treffende wijken kunnen dat niet betalen. „Een kindje met een ha zenlip werd ook gesponsord en mocht naar school. De moeder was dolgelukkig. Dat kun je je niet voorstellen. Hier is het zó vanzelf sprekend." Wim en Maat van Vossen uit Thoien hebben in Colombia projecten van Woord en Daad bezocht. ten verstrekt aan mensen die een ei gen bedrijfje willen starten. Het Thoolse echtpaar heeft winkeltjes bezocht, die gefinancierd zijn met zo'n microkrediet. De kritische kanttekening van hen is, dat het veelal dezelfde soort winkeltjes zijn en dan ook nog gevestigd in dezelf de straat. „Dat is wel jammer, ik weet (K)k niet of de winkeltjes lo pen", zegt Maat. Ook bezienswaardigheden van het land werden bezocht. Zoals een zoutmijn met daarin een kathedraal. En ze zijn op de bijna 3152 meter hoge berg Monserrate geweest op 2800 meter hoogte. Wim is tijdens de reis ook geïnterviewd dtx>r de christelijke radiozender Groot Nieuws Radio uit Nederland. „Ik had er nog nooit van gehoord, maar het was wel apart dat wij er in Co lombia kennis mee maakten." Ze zijn nog steeds onder de indruk van hun reis. ,Jk zou best eens een poosje langer willen blijven om eens mee te lopen. Ik neem echt mijn petje af voor de mensen van het CDA die daar werken", zegt Maat. Wat ze vooral belangrijk vin den is dat er meer mensen beseffen wat er in die landen gebeurt. „We proberen mensen warm te maken om ook kinderen te sponsoren. Woord en Daad heeft nog 439 aan vragen voor kinderen in verschil lende projecten die wachten op een sponsor om naar school te kunnen." Als ze terugkijken naar de foto's, beleven ze de reis weer. „Op de fo to's ziet het er allemaal misschien wel leuk uit. maar je kunt je er geen voorstelling van maken hoe het werkelijk is. Je ruikt het niet. Toen wij bij die vrouw thuis mochten kij ken hing er zo'n stank in dat huis. Je zal er maar inzitten. Wij roken het pas aan onszelf toen we weer thuiswaren. Wij stonken ook. Hier in Nederland is alles zo gewoon. Je zit droog en je zit warm als het bui ten koud is." Zelf hebben Maat en Wim al een aantal sponsorkinderen gehad. Op dit moment hebben ze er een uit Guatemala. Ze onderhouden con tact met het kind door bijvoorbeeld het sturen van verjaardagskaarten. En de sponsorkinderen sturen ook berichten terug. „Toen wij een school bezochten waren de kinde ren net bezig met het schrijven van berichten naar hun sponsorouders. Het is leuk om te zien dat ze zich daar ook echt mee bezighouden. Soms vragen mensen zich namelijk af of een kind wel echt bestaat, maar wij hebben het nu al vaak ge noeg gezien dat ze echt bestaan. Dan kun je het ook beter aan de mensen overbrengen", vertelt Maat. Soms wordt een kind uit het project gehaald. „Dan houden ouders het thuis om mee te helpen met geld te verdienen. Het CDA gaat bij de mensen thuis kijken als het kind een week niet naar school komt." Op zich zijn volgens Wim en Maat de voorzieningen bij het CDA best op orde. „Maar alles is heel basaal. De omstandigheden waarin kinde ren les krijgen zijn redelijk. Niet zoals in Nederland, maar best goed", vindt Wim. Wat hen opviel is datje bij geen enkele school kin deren ziet buitenspelen, zoals in Nederland. „Alle schoolgebouwen zijn zo gebouwd, dat er in het mid den een binnenplaats is. Dat is voor de veiligheid." Volgens het echt paar is er angst voor drugsbendes die de scholen binnenvallen en de kinderen meenemen. Want doordat de kinderen naar school gaan en daardoor toekomstperspectief heb ben, wordt hun systeem in de war geschopt. Ze gebruiken bijvoor beeld de kinderen als koerier of hebben ze nodig als ze ouder wor den. Daarom werden de comité leden be veiligd tijdens hun reis. De leden van het CDA lopen gevaar overval len te worden door de drugsbendes. Tijdens de comitéreis heeft het echtpaar Van Vossen een CDA-lid ontmoet die vertelde over een over val bij haar thuis, die gelukkig voor haar goed afliep. Op verschillende vakscholen van het CDA worden kinderen een be paald beroep geleerd, waardoor ze meer kansen hebben op de arbeids markt en eventueel een eigen be drijf kunnen beginnen. Maat en Wim bezochten zo'n praktijkschool in de kustplaats Cartagena. Er wor den in Colombia ook microkredie- Scholing wordt ook ondersteund door Woord en Daad en de plaatselijke hulporganisatie CDA. Maat van Vossen met één van de schoolkinderen. ln de Eendrachtbode van 18 mei stond het bericht Gelegenheids koor, waarin melding werd ge maakt dat ik een gemengd koor zou willen oprichten. Ik vind dit erg voorbarig en ik had ook niet ge vraagd om dit in de krant te vermel den. Wel is waar, dat er enkele le den van het voormalig gemengd koor VZOS en tevens leden van de Bethelkerk met een zanggroep bij Kerst of Pasen willen zingen. Dat is ook via het kerkblad kenbaar ge maakt. Dat ik graag zing, weet ieder die me kent, maar om naast mannen koor DEV in Sint-Annaland en ge mengd koor de Lofstem in Scher- penisse - waar ik allebei lid van ben - nog een koor op te richten, gaat me te ver. Ik hoef geen nieuw koor. Mocht er interesse voor de zang groep zijn, dan wil ik daaraan graag mijn medewerking verlenen. Hope lijk is nu alles duidelijk en kunnen degenen die andere gedachten van me hadden, gerust zijn. J.A. den Haan, Sint-Annaland. Een 14-jarige jongen uit de ge meente Thoien is zondagavond rond kwart over negen op de Go- rishoeksedijk in Scherpenisse be trapt terwijl hij op een schakel brommer reed. Dat is verboden onder de 16 jaar. Daarnaast maakte hij zich volgens de aanwezige agenten schuldig aan nog meer overtredingen. Zo reed hij zonder helm op een geschorst voertuig. De brommer was niet verzekerd en een kentekenplaat ontbrak. Ook was de achterband glad. De jongen kan binnenkort de processen-ver- baal thuis verwachten. De stichting Landschapsbeheer Zeeland moet het voor de jaarlijkse Natuurwerkdag zonder Thoolse subsidie doen. De gemeente heeft er geen budget voor. Burgemeester en wethouders willen in principe een actieve rol spelen op de Na tuurwerkdag en bekijken nog hoe dat vorm zou kunnen krijgen. In die kadernota is het bedrag voor groot onderhoud van sport velden in de periode 2013 tot 2015 al beperkt. De komende tijd willen b. en w. de gewenste kwa liteit van voorzieningen vastleg gen om de discussie over concen tratie van voorzieningen goed te kunnen voeren. Het subsidiebe leid wordt hierbij ook betrokken. De eerste resultaten moeten in 2014 zichtbaar zijn, en in 2016 moet het concentratiebeleid een besparing van 250.(W)0 euro ople veren. De gemeente Thoien knapt sport velden eens per 25 tot 30 jaar grondig op. Eigenlijk zou er 30.000 euro per jaar voor gereser veerd moeten worden, maar b. en w. hebben daar in de meerjarenra ming geen rekening mee gehou den. Verschillende raadsfracties willen de concentratie van sport velden onderzoeken om daarmee onderhoudskosten te besparen. Het dertig jaar oude gedeelte van sport- en gemeenschapscentrum de Wellevaete in Sint-Annaland wil de gemeente opknappen. Met name de foyer en zaal 1 en 2 (het dorpshuis) is toe aan een opfrisbeurt, vinden b. en w. Oorspronkelijk zou dat gelijk met de isolatie van Meulvliet in Tho ien meegenomen worden, maar door de bezuinigingen is Sint-Annaland geschrapt. Er wordt gedacht aan nieuwe verlichting, een ander pla fond. nieuw hang- en sluitwerk, bin- nenschilderwerk.een nieuwe parket vloer, andere stoffering/gordijnen. schuifwand, rail voor toneelverlich ting, nieuwe mechanische ventilatie en projectiescherm. De kosten wor den geraamd op 40 .(XX) euro voor de foyer en 127.500 euro voor zaal 1 en 2. Overigens hebben b. en w. de pacht van het buffet van de Welleva ete verlaagd met 3000 euro per jaar. Voor het commercieel gebruik van de gemeentelijke accommodaties moet meer betaald worden. B. en w. noemen het tarief nu relatief laag. Het college rekent op 5000 euro meer van bedrijven die dorpshuizen e.d. gebruiken. VERVOLG VAN KADERNOTA Bezuinigd wordt er door hervor ming van de zorg en het leerlingen vervoer. Op dat leerlingenvervoer worden bezuinigingen ingepland die in 2016 opgelopen moeten zijn tot 80.000 euro. Extra kosten rond de decentralisatie van Jeugdzorg, Awbz en Wet wer ken naar vermogen, vergen 100.000 euro. Vorming van de regionale uit voeringsdienst (RUD) voor bouw zaken e.d. vergt 50.000 euro; de jaarlijkse kosten van de RUD zijn beperkt tot 25 mille. Voor het onderhoud van wegen bin nen de bebouwde kom wordt in 2013 en 2014 een bedrag van 75.000 euro minder uitgetrokken. De basiskaart grootschalige topo grafie blijkt 25.000 euro meer te kosten dan de geraamd 80.000 euro. Een tegenvaller is ook dat er 20.000 euro minder dividend binnenkomt van de Bank Nederlandse Gemeen ten. Van het dividend van nutsbe drijf Delta van 1,3 miljoen euro mag in 2014 maar 75% meer benut worden voor gemeentelijke investe ringen en vanaf 2015 maar 50% meer. De bouw van meer huizen en be drijven in de gemeente Thoien le vert 40.000 euro meer ozb op en in 2016 zal dat opgelopen zijn tot 110.000 euro. Overgewicht, weinig bewegen, overmatig drinken en roken. Zeeuwen gedragen zich ongezond. Dat blijkt uit de tweede regionale Volksge zondheid Toekomst Verkenning (rVTV) voor Zeeland. Het onderzoek is in opdracht van de Zeeuwse gemeenten en provincie gemaakt. Op vallend zijn enkele uitschieters voor Thoien. B. en w. onderzoeken de mogelijk heid om extra inkomsten te genere ren op reclame-uitingen. Winkeliers die reclameborden of artikelen uit stallen op het trottoir moeten daar voor gaan betalen. In andere ge meenten gebeurt dat al. Zo vraagt Steenbergen 490 euro van elke on dernemer in het stadscentrum, waar voor winkelstraten worden opge knapt en promotionele tegenpresta ties worden geleverd. Het bedrag ln verband met noodzakelijke be zuinigingen bevriest de gemeente de jaarlijkse subsidie aan woon zorgcomplexen. Per centrum zoals bijvoorbeeld Poorthove, de Roze- boom en Elenahof wordt 9900 euro betaald, totaal 69.589 euro. Met de bouw van het wozoco Scherpenisse gaat de vergoeding omlaag naar 8700 euro per centrum. In Thoien zit Buitenhof nog in de planning en stelde de gemeente Steenbergen in overleg met de ondernemersorgani satie samen. Thoien wil verder een hogere ver goeding vragen aan terrashouders voor het gebruik van gemeente grond. „Die vergoeding is op dit mo ment niet marktconform", vinden b. en w. De mogelijk te innen extra in komsten worden voorzichtig geschat op 5000 euro. In de begroting 2013 werkt het college dat nader uit. in Sint-Annaland het wozoco aan het Havenplein. Dan wordt de sub sidie 7000 euro per centrum. Ook voor dagopvang trekt de ge meente minder geld uit. Dit is een preventieve activiteit die voorkomt dat mensen voortijdig zijn aangewe zen op duurdere zorg. Voor drie centra is 26.000 euro nodig, maar b. en w. volstaan in 2013 met 17.500 euro. V Met ruim dertig kinderen in hun kielzog koersten vaders en moeders, oma's en opa's over de Oudelandse- dijk en de Keetenweg richting Sint- Annaland. Windkracht vier stond er. „Niets vergeleken bij vorig jaar", vertelde Christa Gaakeer. die met Marinko (10) en Jovanka (8) voor de dertig kilometer had gekozen. „Toen was het erg koud en moesten we opboksen tegen windkracht 6." Niet dat het dit keer 'een eitje' was. want zeker in het begin van de rit stond de wind pal in het gezicht. Noch Christa, noch de kinderen gaf echter een krimp. „De kinderen zijn wel wat gewend", vertelt de moe der, die bekend staat om het maken van een maïsdoolhof aan de Zuid- moerseweg. .Ze fietsen elke dag acht kilometer naar en van school." En dat zonder trapondersteuning. Want die gemakssmokkelarij was door medeorganisator R. Moerland, toegestaan. .Zonder trapondersteu ning tel je niet meer mee", nam hij het op voor de oudere deelnemers die er aan het einde van de rit opval lend monter bijstonden. De fietstocht werd voor de tweede keer georganiseerd door de Stich ting Actief Stavenisse (SAS) in sa menwerking met de Nederlands Hervormde Gemeente. Moerland: „Het gaat niet zo zeer om de sport- vieve prestatie, maar vooral om de saamhorigheid en de eensgezind heid tussen de inwoners van Stave nisse te bevorderen." Dat neemt niet weg dat hij blij was met de deelname uit andere woon kernen van de gemeente Thoien en tevens dat er werd meegefietst door leden van andere kerkgemeenschap- pen. „Soms met hele gezinnen met vier tot zes kinderen", telde hij. Tijdens de fietstocht moest ook de pen worden gehanteerd. Er werden negen vragen gesteld waarvan de antwoorden door goed opletten tij dens de rit. konden worden gevon den. Zo moest bijvoorbeeld worden ingevuld hoeveel kilometer de deel nemers hadden gefietst. Moerland: „Ondanks het gebruik van de fiets computer had niemand het ant woord goed. Het was 28,5 kilome ter." Toch een taart als beloning voor Arie de Graaf. Hij was met 72 jaar de oudste deelnemer. Zo staat de gemeente, op Noord-Be veland na, bovenaan als het gaat om sterfte door kanker. Ruim 24 op de 10.000 inwoners sterft hieraan. Dat is door het Centraal Bureau voor de Statistiek gemeten in de periode 2007-2010. Thoien scoort wat dat betreft boven het Zeeuws en lande lijk gemiddelde. Ook zijn Tholena ren door de bank genomen te dik. Van de volwassenen in de leeftijd van 19 tot en met 64 jaar gaat het om 56 op de 10.000 inwoners. Bij 65- plussers zelfs 66. Dat zijn er acht meer dan het Zeeuws gemiddelde. Hetzelfde geldt voor ernstig overge wicht. Daar scoort Thoien buiten maats met 16,5 persoon, tegen 12 gemiddeld in Zeeland. Cijfers voor lichamelijke inactiviteit, dus het niet of amper bewegen, onderstrepen dat. Ook daar scoort de gemeente, met name bij 65-plussers, bovenge middeld. Ruim 44 op de 10.000 vol doen niet aan de norm voor gezond bewegen. Het gemiddelde is 37. Op vallend is dat Tholenaren vaak geen lid zijn van een sportvereniging. Hier zijn de verschillen met het Zeeuws-gemiddelde het grootst: 41,9 per 10.000 inwoners tegen 27,7 gemiddeld in de provincie. Alcoholgebruik is een ander punt waar Thoien hoog scoort. Zeker on der jongeren tot vijftien jaar. Op het onderdeel 'binge drinken', oftewel veel alcohol in korte tijd, scoren we met 13,7 het hoogste cijfer van alle dertien Zeeuwse gemeenten. Voor de overige leeftijdsgroepen lopen de cijfers in de pas. In het volksgezondheidsonderzoek is ook het seksueel gedrag van de Tholenaren onder de loep genomen. Ook daar springt Thoien er boven uit. Van de tienduizend inwoners in deze gemeente hebben er 59,4 aan gegeven niet altijd een condoom te gebruiken bij geslachtsgemeen schap. Het gemiddelde is 51 Van heel ander kaliber is het onder zoek naar de leefomgeving. Ook hier opvallende cijfers. Tholenaren geven bijna twee keer zo vaak te kennen dat ze gehinderd worden door geur. Tijdens het symposium 'Lang leve de Zeeuw' heeft GGD Zeeland de onderzoeksresultaten aangeboden aan de dertien gemeen ten en provincie. Christa Gaakeer kiest met zoon Marinko (10) en dochter Jovanka 8) voor de dertig kilometer.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 3