Bal Geen nieuwe gymlokalen in Poortvliet en Stavenisse 'Keuzes'interessant met Deze week oog op de verkiezingen' 'De groten nemen kleintjes op sleeptouw' 3163^1^1 Tankstation Kortsluiting in ambulance Korting 30% budget nieuwe basisscholen Tholen Verdachten vastgoedfraude waren ook actief op Tholen Beloning voor gouden tip Energiemast bij tankstation Bal Donderdag 31 mei 2012 68e jaargang no. 29 Wattstraat 3 Tholen Erfenis voor carillon en klassiek concert Flamingo aan de Gortzakweg Tholen Geen nieuwe gymnastieklokalen in Poortvliet en Stave nisse, geen nieuwe brandweerkazerne in Sint Philips- land. De basisscholen in Tholen moeten het, wat nieuwe huisvesting betreft, met 70% van het budget doen. Bij bouwzaken en automatisering moeten er ambtenaren vertrekken. De personeelskosten dalen volgend jaar met 150.000 euro en in 2016 met 285 mille. Dat blijkt uit de kadernota 2013 van de gemeente Tholen. Het rijk maakt naar verwachting volgend jaar 500.000 euro minder over en in 2016 loopt dat op tot een miljoen euro. Dat maakt ingrepen noodzakelijk. Bijstelling Leerlingenvervoer Hervormingen moeten gemeente 9 ton opleveren Een kerntakendiscussie wil hij het niet noemen, maar het heeft er wel raakvlakken mee, zegt wethouder Peter Hoek van financiën. In het kader van een duurzaam fi nancieel beleid zal Tholen, naast bezuinigen, niet ontko men aan het maken van fundamentele keuzes. Wat doet de gemeente niet meer, of anders? De gemeenteraad zal zich over een hervormingsagenda moeten uitspreken. Subsidies bevriezen Bouw Markiezaatcollege en huurflat in smalstad De drie verdachten die vorige week in Brabant aange houden zijn in verband met vastgoedfraude waren ook actief op Tholen. Wethouder Peter Hoek zegt dat b. en w. verrast waren door de publicaties over de arrestaties van directeur W. Vermeulen van de Bredase woningcorpora tie Laurentius, voormalig voorzitter P. Peeters van de Raad van Bestuur van het ROC West-Brabant en direc teur W. Snoeren van de holding die in Sint-Maartensdijk op de plek van de technische school woningen bouwde. Pupillen spelen op veld Westerpoort Streetdance op projectweek Het Kompas in Anna Jacobapolder Sleeptouw Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 17,75 per halfjaar, 32,00 per jaar, per post 59,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,34 plus btw per mm. Hoofdredacteur W. Heijboer. Ambulancepersoneel heeft zater dag rond twee uur op de Markt in Sint-Maartensdijk de brandweer in geschakeld vanwege rookvorming in de cabine van de ambulancewa gen. Volgens brandweercomman dant Koos de Feijter is er door nog onbekende reden kortsluiting ont staan. Het ambulancepersoneel was op dat moment bezig een patiënt op te halen. Deze is direct in veilig heid gesteld. Onduidelijk is hoe de patiënt verder is vervoerd. „In ieder geval niet met die ambulance", zegt De Feijter. De brandweerlieden hebben de accuklemmen losgekop peld om brand te voorkomen. De ambulance is afgevoerd. De gemeente Tholen ontvangt uit de nalatenschap van mevrouw C.A. Verkouteren ongeveer 80.000 euro. Het legaat moet besteed worden aan het carillon in het voormalige stadhuis in de Hoogstraat in Tho len, aan het geven van carilloncon certen en het bevorderen van klas sieke muziekuitvoeringen in het stadhuis. Inmiddels wordt onder zocht hoe het monumentale ge bouw beter geschikt kan worden gemaakt voor culturele uitvoerin gen en exposities. 'Waarbij klassie ke en carillonmuziek een heel be langrijke plaats innemen' aldus het gemeentebestuur dat de raad voor stelt het legaat in een speciale voor ziening te storten en daaruit alle kosten te betalen. Chris van den Heuvel heeft een wit te flamingo gespot in het natuurge bied aan de Gortzakweg in Tholen. Dat gebied grenst aan zijn tuin. Van den Heuvel maakt regelmatig foto's van vogels. Hij heeft de flamingo begin mei voor het eerst gezien. Sindsdien is de vogel blijven plak ken. Van den Heuvel ziet ook regel matig een ransuil voor het raam zit ten. Zijn dochter Sheryl vindt het belangrijk om natuur in de omge ving te hebben. „De gemeente moet meer van dit soort natuurgebieden op het eiland aanleggen." Onlangs werden de eerst palen op de Floriade in Venlo geplaatst, aan het eind van het jaar krijgt het nieuwe energieservicestation van Bal aan de Postweg er een. Een 15 meter hoge mast die bestaat uit een windmolen, met zonnepanelen en verlichting. De ray waver wordt hij genoemd. Een nieuw staaltje technologie voor duurzame energie. De windturbine wijkt af door zijn verticale as. Een wokkei met zonnefolie vangt zon licht op. Het levert energie voor de ledverlichting. Het is stil en neemt weinig ruimte in beslag. De wel standscommissie bekeek de aan vraag van autobedrijf Bal en ging ermee akkoord. De mast komt ach ter het pompstation te staan. Samenvoeging van voorzieningen als sportvelden, vindt een aantal raadsfracties. B. en w. willen be stuurlijke hervormingen die in 2016 negen ton besparen, waarvoor de raad binnenkort een startnotitie krijgt. Voor het eerst is de gemeente raad intensief betrokken geweest bij de voorbereidingen voor een kader nota. waarin naast een voorschot op het volgende begrotingsjaar ook een meerjarenraming wordt gegeven. „Dat is gebeurd om recht te doen aan een vraag van de raad om met een duurzaam financieel beleid te komen", zegt wethouder Peter Hoek. In vier besloten bijeenkom sten van 14 maart tot en met 3 mei is de raad uitgebreid aan het woord ge weest. Daardoor kan de discussie in de commissie bestuurszaken op woensdagavond 6 juni beperkt blij ven, want verrassingen zijn er niet meer. De tarieven van de onroerende zaak belasting (ozb) gaan zcwel in 2013 als in 2014 met 4% omhoog en in de twee jaren daarna telkens met 3%. De rioolheffing (gebruiker) wordt verhoogd met 9 euro. Het tarief voor een eenpersoons huishouden met ei gen woning komt daaimee op 167 euro. Dat is 80% van het tarief voor een meerpersoons huishouden. Dit jaar is dat nog 75%. Dat is één van de beleidswijzigingen: de woonlas ten van eenpersoons huishoudens worden 'enigszins extra verhoogd' ten gunste van de meerpersoons huishoudens. Het ozb-tarief voor be drijfsgebouwen stijgt vanaf 2014 ook iets meer dan voor woningen. Toch blijft het lastenniveau voor eenpersoons huishoudens en voor bedrijfsgebouwen in de gemeente Tholen ruim onder het landelijk ge middelde. In deze volgens b. en w. 'turbulente en onzekere periode' cal culeert het college risico's in. want de hele kadernota is gebaseerd op 'aannames en verwachtingen'. B. en w. hadden de bijstelling van de toekomstvisie Bestemming Tholen 2025 mee willen nemen in de kader nota, maar dat voornemen is niet waargemaakt. „In dit proces hechten wij meer aan zorgvuldigheid dan aan snelheid", zegt het college. Toch zijn er twee aspecten uit de toekomstvisie meegenomen. Ten eerste de discussie over kwaliteit en concentratie van voorzieningen en ten tweede de terugtrekkende over heid, waardoor er meer verantwoor delijkheid bij de burger wordt ge legd. Mede door het Lenteakkoord, dat hogere btw (21 in plaats van 19%) met zich meebrengt, investeert de gemeente Tholen in 2013 sober der. Door de Tweede Kamerverkiezin gen op 12 september, en onzekerhe den over het rijksbeleid, wordt de gemeentebegroting 2013 belangrij ker. „Het is niet ondenkbaar dat bij stelling van het financieel perspec tief noodzakelijk is",concluderen b. Zeker is wel een forse afname van de inkomsten uit bouwleges (329.0(X) euro minder in 2013) door vermin derde bouw en wetgeving. Minder ambtenaren bij bouwzaken levert 74.(XX) euro op. Van de provincie mag nog slechts een beperkt deel van het dividend van nutsbedrijf Delta ingezet worden voor gemeentelijke uitgaven. Het college erkent ook dat het investeringsprogramma voor nieuwe basisscholen en andere on derdelen van het masterplan Tholen 'op lange termijn te ambitieus is'. „Door te zoeken naar een mix van renovatie en nieuwbouw worden de investeringen in het masterplan Tho len voor wat onderwijshuisvesting betreft, teruggebracht tot 70% van de oorspronkelijke investering." Uitein delijk resteert een bedrag van 103 miljoen euro. „We kijken of zaken te clusteren zijn, brede scholen ge vormd kunnen worden." Ook bij an dere huisvestingsplannen van scho len wordt de totale investeringslast teruggebracht naar 70%. In Poort vliet wordt nieuwe huisvesting van basisscholen zo mogelijk gecombi neerd met een peuterspeelzaal en de dorpshuisfunctie. De uitbreiding van Meulvliet in Tholen wordt uitgesteld tot 2022. Voor de beide zwembaden samen blijft maximaal 23 miljoen euro beschikbaar in 2017. „Daarvoor kun je ze renoveren. Maar een nieuw bad in Tholen over het viaduct, dat idee is weg", aldus Hoek. Voor her stel van het groen op de vestingwal len in Tholen is in 2014 en 2015 een malig 39.000 euro nodig. Na 2016 vraagt dit project nog 362.500 euro. ZIE VERDER PAGINA 3 Maat van Vossen uit Tholen maakt reis naar onveilig Colombia Een terugtredende overheid, meer verantwoordelijkheid leggen bij de burger, het vraagt een andere werk wijze van de gemeente. Een werk wijze die minder geld kost. Een be sparing die oploopt van 111 .(XX) euro in 2013 naar 9(X).(XX) eum in 2016. Vijf zaken hebben burgemeester en wethouders op het oog voor de her vormingsagenda. Een brede herover weging van de inkomensvcx)rziening en het armoedebeleid, met een beleid gericht op participatie, moet 160 mil le opleveren; bestuurlijke hervor ming een kwart miljoen; concentra tie van voorzieningen in relatie tot subsidiebeleid en een alternatief ver voerssysteem eveneens een kwart miljoen; bezuiniging op leerlingen vervoer in relatie tot passend onder wijs tachtig mille: bezuiniging op de bedrijfsvoering van de gemeente door efficiëntere processen en opti male inzet van iet twee ton. „Van de gemeenteraad vragen we om zich aan de bedragen te commit teren. Ons college werkt het vervol gens verder uit, waarna de raad de keuzes zal moeten maken", aldus wethouder Hoek. „Dat kan heel rich tinggevend zijn voor het raadspro- gramma voor de nieuwe periode." Volgens hem kan dat interessant zijn bij de gemeenteraadsverkiezingen in 2014, omdat partijen hun afwegin gen in het publieke debat nv>U.i. In de Kadernota 2013 wordt al de keus gemaakt om alle subsidies te bevriezen op het niveau van 2012. ,JLos daarvan zal een discussie plaats moeten vinden over wat er al dan niet een overheidstaak is." De gemeente ziet zich, rekening houdend met de gevolgen van het Lenteakkoord voor de uitkering uit het gemeentefonds en met het cao- akkcx>rd voor de ambtenaren, ge steld voor de opgave om voor vol gend jaar een tekort van 1,11 miljoen euro te dekken. In de perio de 2014-2016 zal naar verwachting bijna 2,1 miljoen euro gevonden moeten worden, en in de periode 2017-2022 bijna 4,6 miljoen euro. Overigens blijft het, erkent Hoek, 'heel erg koffiedik kijken'. Omdat de Tweede Kamer er voor kiest om, na de val van het kabinet, niet in één keer een lijst op te stellen met daar op alle onderwerpen die controver sieel zijn (d.w.z. dat ze worden over gelaten aan het nieuwe kabinet - red.), is het voor gemeenten onzeker of ze bepaalde verwachte bezuini gingen ook werkelijk kunnen inboe ken. „Landelijk is er een malle situ atie, waar de gemeenten last van hebben", zegt Hoek. Hij geeft aan dat Tholen zich op het standpunt stelt dat decentralisaties vanuit het Rijk in principe budget tair neutraal dienen te zijn. De wet houder realiseert zich dat Den Haag geen cent méér zal gaan betalen. Maar Tholen wil aangeven dat het anders - beter - moet. Zoals hervor men van de zorgsector, waar de koek nu over een groot aantal instel lingen en organisaties verdeeld wordt. „Niet de instelling, maar de hulpvraag van de cliënt moet cen traal staan. Daar zijn stappen te ma ken." De drie zijn zakenpartners en zou den geld van diverse onroerend- goedtransacties in eigen zak hebben gestoken. De woningcorporatie is mogelijk voor miljoenen bena deeld. Maar justitie heeft volgens Hoek nog niet bij de gemeente aan de bel getrokken. De raadsleden hebben een brief gekregen over de kwestie. „Daarin hebben we ge zegd dat we het zullen blijven vol gen. Het beeld is nog niet helder." Alle zaken die te maken hebben met het verplaatsen van het Mar kiezaatcollege van Sint-Maartens dijk naar Tholen en de herontwik keling van het gebied na de sloop van de vmbo-school. zijn volgens Hoek destijds (in 2004) vastgelegd in raads- en collegebesluiten. ZIE VERDER PAGINA 2 Ton Vroegop uit Sint Philipsland fietst voor het eerst mee met Roparun Marco van Meel viert 2S-jarig jubileum watersportclub Stavenisse EN VERDER... Thoienaren scoren hoog op alcohol en overgewicht Thoolse Elise Bosman maakt ongeldig aardrijkskundeexamen ALS JE HART BITTER IS, ZAL SUIKER IN JE MOND NIET HELPEN - Dit nummer bestaat uit 16 pagina's De gemeente verbetert momenteel de toplaag van het sportveld bij Het Westerpoort in Tholen. Het terrein wordt geschikt gemaakt om er voet balwedstrijden op te spelen. In het nieuwe seizoen, na de zomervakan tie, gaat Tholense Boys het veld op zaterdagmorgen gebruiken voor wedstrijden van de pupillen zeven tallen. Ook de kleedruimtes bij de gymzaal van de vmbo-school wor den benut, en voor het schoonma ken worden vrijwilligers ingezet. Voor de voetbalclub biedt dit een oplossing van het ruimtegebrek op sportpark De Bent. Ben de Rooy, van het gelijknamige autobedrijf uit Sint Philipsland, looft een beloning van 2500 euro uit voor de gouden tip die leidt naar de gestolen Audi A1De auto, met het kenteken 82-SXG-3, werd in de nacht van zondag op maandag rond 5 uur gestolen vanaf het bedrijfster- Tweeëntwintig van de vijfendertig leerlingen van basisschool Het Kompas uit Anna Jacobapolder kregen donderdag streetdance les. Shauni Noordijk,sportinstructrice bij sportschool Dinami in Steenbergen deed vanaf het podium de pas jes voor. De kleinste school in de gemeente organiseert jaarlijks een projectweek. Dit keer stond de week in het teken van meervoudige intelligentie. „Dat gaat uit van: hoe ben jij knap, in plaats van: hoe knap ben jij", zegt John Oerlemans, leerkracht middenbouw van Het Kompas. „Ieder kind heeft talent. De één op het gebied van taal, de ander muzikaal." Volgens Oerlemans gaat talent verder dan rekenen, taal en goed zijn in aardrijkskunde en geschiedenis. „Kinderen die qua schoolprestaties niet uitblinken, hebben vaak heel andere talenten." Gedurende de week kwamen de basis- scholieren met tal van opdrachtjes achter hun eigen talent. Tij dens de streetdance kwam het vooral aan op ritmegevoel. Eén, twee, drie, vier en draai, klinkt er door de speakers. „En nu door je knieën", roept de sportinstructrice. „Dat doen we nog een keer, maar dan met muziek." Even later galmt de stem van zangeres Rihanna door de zaal. De kinderen gaan helemaal los. Nauwkeurig volgden ze de pasjes van Shauni die voor hen op het podium stond. De inspanning is op de gezichten van de kin deren af te lezen. Ook leerkrachten Oerlemans en Neele doen mee. Moet toch eens wat aan mijn conditie doen, concludeert Adrianne Neele, leerkracht in groep 7-8 na een half uur bewe gen. Het zweet gutst van haar gezicht. „Dit is intensief." De kinderen uit de groepen vijf tot en met acht geven geen krimp. Aanvankelijk stond Zumba op het programma. Een danspro- gramma gebaseerd op Latijns-Amerikaanse muziek. „Niet ieder kind kent die muziek", zegt Noordijk. „Daarom hebben we ge kozen voor streetdance. Dat is dansen op bekende muziek uit populaire televisieclips." Het oefennummer is van Rihanna. Be kend van de hits Umbrella en Only Girl. Zowel meisjes als jon gens doen mee. Wel doen de jongens andere pasjes. Ook de kin deren uit de onderbouw hebben een dansworkshop gevolgd. Zij dansen op het nummer bagagedrager van de Nederlandse rapper Gers Pardoel. Een bekend nummer onder jongeren. Op de andere dagen trokken de kinderen tijdens de verschillen de activiteiten gezamenlijk op. „De groten namen de kleintjes op sleeptouw", zegt directrice Cokky Schults. „Dat is de kracht van Het Kompas. Kinderen leren van elkaar." De school in An na Jacobapolder is de kleinste van het eiland. Het leerlingenaan tal is met 35 stabiel. „Over twee jaar verwacht Schults een klei ne dip. Dan zakken we wellicht onder de dertig." Druk maakt ze zich daar niet om. ,Jn de afgelopen honderd jaar fluctueerde het aantal leerlingen voortdurend. Zo heeft de school ook weieens 56 leerlingen geteld. Eén extra gezin erbij en we zitten weer in de plus." Wettelijk moet een basisschool minimaal 23 leerlingen hebben. De kwaliteit van het onderwijs is er volgens de directri ce niet minder om. „Kinderen krijgen juist veel meer aandacht dan op een school met klassen van dertig leerlingen." Vrijdag werd de projectweek afgesloten met een tentoonstel ling. Daar presenteerden de leerlingen aan hun ouders wat ze gedaan hebben. Leraar John Oerlemans toonde een filmpje ge maakt tijdens de verschillende activiteiten. De school organi seert ieder jaar een projectweek. Het thema wisselt jaarlijks. Zowel jongens als meisjes doen mee aan streetdance in dorpshuis De Wimpel. Het dansen is onderdeel van de projectweek van basisschool Het Kompas uit Anna Jacobapolder. De financieel onzekere situatie noopt de gemeente tot het maken van keuzes. Het uitstellen van investeringen is er daar één van. Zoals het vervangen van de gymzaal in Poortvliet - op de foto in gebruik tijdens de nationale sportweek - doorschuiven naar 2020.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 1