Dochter Scheldezee ook failliet verklaard Houte Echtpaar Kooistra uitgeroepen tot beroepsvissers van het jaar Stylingburo MattieO verrast klanten aangenaam met gedegen adviezen Tandarts draagt organisatie kliniek tandheelkunde over Plastic afvalbloem voor Hommel Openluchtbios op oesterputten Jongerenraad bijna compleet Donderdag 24 mei 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Kansen voor pand Stevinweg verkleind Zwarthoed VS interieur Paling is geen broodje pandadat is een broodje aap verhaal Broodje aap Aal over dijk Duurzaam Keurmerk Energieweg 11J - 4691 SE Tholen - tel. 0166 60 93 33 www.vanhouteinterieur.nl I k Vos sinds 1 mei niet alleen verantwoordelijk Om de kwaliteit van de Kliniek voor Tandheelkunde Tholen voor de toekomst te waarborgen heeft tandarts Vos zich bij een grotere organisatie aangesloten: Dent- Connect dat regionale samenwerkingsverbanden van tandartsenpraktijken faciliteert. De 56-jarige P. Vos was tot 1 mei alleen verantwoordelijk voor de gehele praktijk met dertig personeelsleden, maar kan die verantwoorde lijkheid nu met anderen delen. „Niet langer rust de eind verantwoordelijkheid op één persoon," zegt hij. Mattie Oerlemans staat klaar voor zowel bedrijven als particulieren Hoge standaard Van een kleuradvies voor één wand tot een totaalconcept voor de inrichting - styling - van een interieur, Mattie Oerlemans verzorgt het. De Steenbergse kan er haar cre ativiteit in kwijt. „Mensen zijn vaak aangenaam verrast met het resultaat. Dat had ik zelf nooit kunnen bedenken, krijg ik nogal eens te horen." Elke Tholcnaar biedt gemiddeld per jaar zo'n zes kilo plastic afval ge scheiden aan. Per huishouden is dat ruim 15 kilo, iets boven het lande lijk gemiddelde. Daarom doet de gemeente Tholen het goed wat betreft het scheiden van plastic afval. Mare Donders en Bijou Boom van plastic heroes, een plastic inzamelingscampagne van afvalrecyclingsbedrijf Nedvang, kwamen daarom dinsdagmiddag samen met een promotie team naar Sint-Maartensdijk om de gemeente Tholen te bedanken. Wet houder Frank Hommel kreeg een bloem van plastic afval uitgereikt. Aan voorbijgangers werden frisbees van hergebruikt plastic uitgedeeld. De gemeente Tholen is één van de 15 gemeenten die bezocht wordt door het promotieteam en een bloem krijgt. Niet omdat de gemeente het meeste plastic afval ophaalt, maar omdat er volgens de plastic heroes- organisatie veel aan gedaan wordt door de gemeente. „Tholen is een uitgestrekt gebied en toch doen ze het goed. Er is ook veel aandacht besteed aan communicatie. Ga zo door, zeggen we", zegt Boom. Hommel krijgt de bloem overhan digd door supermarkthouder Arjan van Ommen uit Sint-Maartensdijk. Symbolisch voor de samenwerking met het bedrijfsleven op het gebied van plastic afvalinzameling. De bloem is gemaakt van plastic afval. De blaadjes zijn van een frisdrank flesje, de 'stamper' van gele zeep- pompjes met daarop het dopje van een maggiflesje, en de steel is ge maakt van plastic zakken. „De plant heeft weinig verzorging nodig en als je hem echt zat bent, mag hij in de zak", zegt Boom. Dat is Hommel niet van plan. „Hij krijgt een promi nente plaats in de trofeekast." Hommel vertelt dat het gescheiden inzamelen van plastic één van de on derdelen is van het duurzame beleid dat de gemeente voert. En dat het nog geoptimaliseerd kan worden. De adressen die plastic heroeszak- ken bestellen, zijn bekend bij de ge meente. Het plan is om de adressen die geen zakken bestellen te benade ren om ze te stimuleren ook geschei den plastic te gaan inzamelen. Wethouder Frank Hommel met plastic bloem, de campagnetrekker van de gemeente Tholen Piet van Zijst en ondernemer Arjan van Ommen (v.Ln.r.). --U— Kegge garnalenhandel b.v. uit Stellendam, dochteronderneming van zeevisgroothandel Scheldezee in Tholen, is ook failliet verklaard. Ook voor een andere dochteronderneming Zwarthoed salades is nog een faillissementsverzoek ingediend, maar in verband met onduidelijkhe den over het pandrecht op de aandelen heeft de rechtbank dat nog niet uitgesproken. Kegge had een zestal medewerkers in Stellendam, maar de administra tie zat aan de Stevinweg in Tholen bij Scheldezee, dat de garnalenhan del vorig jaar overgenomen had. Er zou een bedrijf geïnteresseerd zijn in een doorstart, maar dat werd eer der ook gezegd van Scheldezee en daar lijkt weinig van te komen. Op 17 april werd het faillissement al uitgesproken, evenals van de Zee land Food Group b.v.. Inmiddels is de derde b.v. failliet en de kans dat er nog wat van de voormalige acti viteiten in het gebouw van Schelde zee - dat verhuurd werd door bouw bedrijf Vrolijk - terugkomt, is aanzienlijk verminderd. De vracht wagens zijn terug naar de lease maatschappij. Eerder werd al ver wacht, dat alle vier b.v.'s failliet zouden gaan omdat de constructie van Scheldezee zodanig was, dat al le b.v.'s met elkaar verbonden wa ren. Door de eerste twee faillissementen verloren 23 mensen in Tholen hun baan en daar komen er nu nog 6 van Kegge bij. Volgens ingewijden zou Scheldezee door 'foutieve overna mes'en te late betalingen van super marktconcerns in financiële proble men zijn gekomen. Zwarthoed Salades uit Eindhoven werd vorig jaar overgenomen door Scheldezee. „Dat was met onze in stemming", zegt directeur Verhoe ven van Start Foundation, dat op I december 2010 een vijfjarig krediet van 200.000 euro aan Zwarthoed had gegeven. „We betreuren het buitengewoon dat er kwetsbare werkgelegenheid verloren gaat." Zwarthoed (na de overname de Zee land Food Groep) had 17 medewer kers waarvan 9 (arbeidsgehandi capten die tot de profijtgroep van Start Foundation behoorden. Vol gens Verhoeven zijn er uit Eindho ven 2 of 3 meegegaan naar Tholen. Hij was er blij mee dat zijn organi satie het eerste bedrijf in Zeeland ondersteunde. „We zijn nu bezig met een tweede onderneming in Zeeland. Start Foundation is een vrij kapitaalkrachtige, sociale inves teerder die landelijk werkt. We zijn eigenlijk een sociaal bankje dat 112 miljoen euro beheert, dat afkomstig is van de verkoop van uitzendbu reau Start aan USG People. Twee jaar heeft Zwarthoed het kunnen volhouden. Er was ook rente op de lening betaald, maar het is toch niet gelukt", aldus directeur Verhoeven. In het bestuur van Start Foundation zitten en zaten diverse coryfeën uit de vakbeweging, zoals oud-CNV- voorzitter Anton Westerlaken, Pv- dA-staatssecretaris Jetta Kiijnsma, PvdA-Eerste Kamerlid Han Noten en oud-PvdA-premier Wim Kok. Grondlegger Nico Zwarthoed van het bedrijf in vissalades werd uitge roepen tot Brabants ondernemer met een sociaal hart 2010 omdat hij werkte met o.a. ex-psychiatrische patiënten. Behalve een oorkonde was er ook 5000 euro aan die prijs verbonden. Curator mr. C.T.E. Nuis buigt zich inmiddels over de drie faillissemen ten aan de Stevinweg in Tholen. Hij kent het gebouw en de branche, want eerder was hij ook curator in het faillissement van zeevisgroot handel en rokerij de Eendracht. De palingvisserij staat langs alle kanten onder druk. De tijd dat ze zon der pardon hun netten konden uitwerpen is voorbij. Dat was dertig jaar geleden toen Peter Kooistra uit Tholen begon wel anders. „Dat was nog echt vissen", zegt hij. Nu vecht hij voor zijn bestaan. Maar met suc ces. Vorige week werden hij en zijn vrouw door de Combinatie van Be roepsvissers (CvB) uitgeroepen tot beroepsvissers van het jaar. Die onderscheiding bestaat uit een oorkonde en een zilveren beeldje van twee palingen. Die laatste staat bij Peter en Annet op de vensterbank in de keuken. De oorkonde moet nog een plaats krijgen. Het bedrijf is volgens de organisatie van binnen- vissers een toonbeeld van de moder ne binnenvisserij. Het echtpaar zet zich in voor een duurzame vangst van paling, brasem en snoekbaars. Jarenlang verdienden het Thoolse echtpaur.een goede boterham met de vangst van paling. „Als ik nu enkel van de^vangst moet leven, zou het geen vetpot zijn", zegt hij. De be roepsgroep staat onder druk door vangstbeperking en te hoge dioxine concentraties in wateren. Kooistra realiseert zich dat het anders moet. Hij erkent dat in sommige wateren de palingstand dramatisch laag is. „Er zijn gebieden compleet leeg ge vist. Een vangstverbod komt ook niet zomaar uit de lucht vallen. Aan de andere kant wordt het soms ook wel wat overtrokken. Tegenstanders, die vinden dat we de paling met rust moeten laten, zeggen dat we een broodje Panda aan het eten zijn." Dat is volgens Kooistra onzin. „Een broodje aap verhaat. Met goed wa terbeheer kun je visser blijven tot in lengte van dagen. Daar ben ik van overtuigd. „Vroeger visten ze zon der na te denken over de gevolgen. Ze pakten wat ze pakken konden. Tegenwoordig heeft iedere visser een eigen gebied. Daarover ben je medebeheerder en leg je verant woording af." Vissers moeten iedere vangst registreren en rapporteren. Op basis van jaarlijkse rap portages stelt de visstandbeheer commissie het vangstquotum voor het komende jaar vast. Dat quotum is de hoeveel vis die gevangen mag worden. Die commissie bestaat uit vissers, dé sportvisserij, waterbe heerder Rijkswaterstaat en diverse natuurorganisaties. Kooistra zit in de beheercommissie van het Volkerak- Zoommeer. Het gebied waar hij ac tief is. „Vissen is niet langer een in dividueel beroep." Kooistra accepteert de realiteit. „Wat kun je anders doen?" Toch ziet hij ruimte voor verbetering van de sector. Het project 'aal over de dijk' mag wat hem betreft nog morgen doorgang krijgen. „Het idee is om schieraaltjes (kleine paling) over de dijk te zetten. Nu worden ze met duizenden tegelijk vermalen in de gemalen en waterkrachtcentrales." Natuurorganisaties ondersteunen de plannen van de palingsector. Alleen, de politiek is daar volgens Kooistra nog niet helemaal aan toe. „Bij het presenteren van de plannen worden wij als sector vermalen door de mo len van ministeries met ontheffingen controles." Toch is Kooistra over tuigd dat dit de manier is om het op groei areaal van de paling te vergro ten. „In Schouwen-Duiveland en Zeeuws-Vlaanderen start binnenkort een proefproject. Hopelijk kunnen we met de resultaten van die proef ons standpunt duidelijk maken." Volgens Kooistra houdt Nederland te strik vast aan de Europese wet- en regelgeving uit angst voor sancties. Een probleem waar de palingsector minder of geen grip op heeft is het dioxineprobleem. „Een drama voor de binnenvisserij", zegt hij. Vanwe ge te hoge concentraties geldt voor veel Nederlandse binnenwateren een vangstverbod. Dat is ook van kracht op het Volkerak-Zoommeer. Het ge bied waar Kooistra vist. Een pro bleem dat volgens hem buiten de schuld van de vissers om is ontstaan. De Thoolse palingvisser zag jaren terug al dat een boterham verdienen aan paling moeilijk zou worden. Naast het vissen op paling, brasem en snoekbaars is hij daarom een aan tal jaar geleden een eigen bedrijf be gonnen in visstandonderzoek. Dat runt hij samen met zijn vrouw Annet en zoon Jan Peter. Hij laat zich on der andere inhuren door gemeenten en overheden. Zo deed hij dit voor jaar in opdracht van de gemeente Tholen nog onderzoek naar de vis stand in de Vest. .Aangescherpte Europese waterrichtlijnen vereisen steeds vaker onderzoek." Het bedrijf is inmiddels actief in heel Neder land: van Limburg tot Noord-Hol land. Verder verdient hij zijn geld met afvissen. „Stel de gemeente Tholen wil een plas uitbaggeren waar vis in zit. Dan stellen wij, voor de baggerwerkzaamheden, de vis veilig." Kooistra plaatst de vis dan over naar ander water. Zo heeft hij laatst buitenzwembad de Eendracht ontruimd. „Volgens de eigenaar ging het om een tiental karpers. Het ble ken er ruim vierhonderd te zijn." Bij het vangen maakt Kooistra ge bruik van diervriendelijke vangst methodes. Ook zet hij zich vanuit de visstandbeheerscommissie al jaren in voor behoud van de palingvisse rij. Om die reden heeft de Combina tie van Beroepsvissers Peter, samen met zijn vrouw Annet, uitgeroepen tot beroepsvissers van het jaar. De beroepsvisserscombinatie prijst zijn jarenlange inzet voor de sector. Doordat Kooistra 'duurzaam' vist, mag zijn paling het DUPAN-keur- merk dragen. Een afkorting voor duurzame paling Nederland. Zijn paling verkoopt hij onder andere aan lokale ondernemers. Eén daarvan is palingroker Peter van der Sterren uit Poortvliet. Van Sterren verkoopt en kel en alleen duurzame paling. Dat moet ook wel. Hij mag als enige am bachtelijke palingroker het duur zaamheidcertificaat dragen. .Zelfs het hout waarmee ik stook is duur zaam." De Poortvlietse palingroker speelt naar eigen zeggen in op de vraag uit de markt. „De mensen wil len het. Dan kun je als ondernemer niet achterblijven." DU PAN is een fonds waarin handelaren, vissers en vis- kwekers per verkochte kilo een bijdrage leveren aan een fonds waaruit bijvoor beeld 'aal over de dijk' kan worden gefinancierd. Het keurmerk geeft garantie dat als men paling koopt, de ko per een bijdrage levert aan het herstel van de paling- Stand. Alle vishandels en supermarkten in Tholen doen daar aan mee. De Joth wil op 21 september op het terrein van de voormalige oester putten in Tholen een openluchtbio scoop organiseren. Het thema be treft de periode 1940-1945 om meer bewustwording bij jongeren te creëren over dit onderwerp. De datum leek de jongerenraadsleden wel geschikt, omdat het dan de In ternationale Dag van de Vrede is. De film wordt 's avonds uitgezon den voor jongeren van 12 jaar en ouder. Tijdens de openbare verga dering in Scherpenisse werd er een keuze gemaakt tussen twee films. The Gridiron Gang en Freedom I Writers. De meeste stemmen gin gen naar de laatste film. Die gaat over jongeren uit straatbendes in Amerika, die op school gestimu leerd worden een dagboek bij te houden. Als voorbeeld wordt het dagboek van Anne Frank gegeven. De jongeren in de film concluderen dat hun leven op straat raakvlakken heeft met de Jodenvervolging. In eerste instantie was het idee om twee films te laten zien, waarvan eentje voor de basisschooljeugd. Maar omdat dat organisatorische problemen geeft, is daar vanaf ge stapt. De jongerenraad heeft 2000 euro begroot voor het évenement, daarbij zitten onder andere kosten voor filmrechten, beveiliging en huur van de bioscoopmaterialen in begrepen. De jongerenraad Tholen (Joth) is na een sollicitatieperiode bijna weer voltallig. Die conclusie trok ken de leden in de vergadering in Scherpenisse. Even was het leden aantal van de raad gezakt tot een dieptepunt. Dat leek nog verder te zakken, doordat een aantal leden hebben aangegeven binnenkort te stoppen. Omdat ze nu nog in de raad zitting hebben, zijn alleen de lege plekken van het moment opge vuld met nieuwe leden. Die worden op 30 augustus officieel geïnstal leerd door de burgemeester. Omdat dan ook afscheid wordt genomen van de vertrekkende leden, en er dan weer gaten vallen in het leden aantal. werd er tijdens de vergade ring voor gepleit om de huidige as pirant-leden alvast aan te nemen via een tussentijdse interne solli citatie. De belangstelling voor lidmaatschap van de jongerenraad lijkt weer te zijn aangewakkerd. Na de sluiting van de sollicitatieronde bleken er ook nog mensen via inter net te hebben aangegeven interesse te hebben. Als ook tie aspirant-le den zijn toegevoegd, zijn er veer tien leden en is er nog een plaats over, die zou dan van buitenaf kun nen worden opgevuld. Advertentie I.M. Interieurs interesseren styliste Mattie Oerlemans al van jongs af. Dat betekent een lastenverlichting voor Vos die al 32 jaar tandarts is. „Mijn leeftijd speelt ook een rol. Als je de baas bent, dan ben je het hele jaar door de baas en dat hoef ik nu niet meer. Ik ga niet stoppen, ik- blijf gewoon doorwerken." De praktijk maakt nu volgens hem deel uit van een netwerk waar meer dere praktijken bij zijn aangesloten. En dat geeft voordelen, zegt hij. Niet alleen wordt de continuïteit ge waarborgd. Er kan nu ook meer ge bruik gemaakt worden van gespe cialiseerde tandheelkunde, zegt hij. Als voorbeeld noemt hij moeilijke wortelkanaalbehandelingen (endo- dontologie) en implantoiogie. Ook voor de medewerkers is er meer ge legenheid zich op de hoogte te stel len van de nieuwste ontwikkelingen omdat DentConnect over een oplei dingscentrum beschikt. Anita Goedegebuure is praktijkma nager. Zij regelt alle processen, stuurt het personeel aan en blijft dat ook doen. In de praktijk werken vijf tandartsen (waarvan één kinder tandarts) en een orthodontist. Het mondzorgcentrum Klein Molen beek huurde er een keer in de zes weken een ruimte voor implantaat behandelingen. „Binnen ons nieu we samenwerkingsverband zijn echter implantologen beschikbaar. De behandelingen doen we voor taan in eigen beheer in Tholen. We hebben meer mogelijkheden dan voorheen. En dat is ook de reden om samen te werken. Kwaliteit voor de toekomst garanderen. Ik moest er bovenal een goed gevoel bij heb ben, voor personeel en patiënten." Voor Vos was het wel een emotione le beslissing. „Er komt zoveel op je af. dat je het niet alleen meer kan blijven doen." Sinds 1981 is hij al actief op Tholen. Vanaf 2000 breid de hij de tandheelkundige kliniek aan de Kaaij verder uit. Vorig jaar november behaalde de praktijk het HKZ-certificaat. „Het hoogst haal bare wat je op het gebied van kwali teitsbeleid kan halen. Er zijn maar elf praktijken in Nederland die het hebben. Die hoge standaard kunnen we nu behouden." Interieurs fascineren Mattie Oerle mans al van kinds af. Ze was er al tijd mee bezig. Besloot op een ge geven moment de opleiding inte- rieurstyling te gaan volgen. Toen ze die zes jaar geleden had afgerond, zegde ze haar baan op en begon voor zichzelf. Stylingburo MattieO noemde ze haar onderneming. Mattie adviseert zowel bedrijven als particulieren. „Over kleurge bruik. indeling van ruimten. Ik zoek desgewenst de materialen uit, de meubels, tot de planten en de deco raties in kastjes aan toe", vertelt ze. Dat gaat niet alleen over huizen, maar ook over bijvoorbeeld kanto ren of kantines. Haar klanten vindt ze in de hele regio, ook op Tholen en Sint Philipsland. Een flink pro ject was bijvoorbeeld de styling voor de nieuwe slaapkamerafdeling bij Woonboulevard Poortvliet. „Dat was heel concreet, met het inrichten van een aantal kamers." Ook Bu reau Jeugdzorg in Breda mocht de Steenbergse adviseren over de in richting van een nieuw kantoor. En voor het creëren van een bepaalde sfeer, zoals rond de kerstdagen, we ten ondernemers Stylingburo Mat tieO eveneens te vinden. Vanzelfsprekend begint iedere op dracht met een gesprek. „Wie mij inhuurt heeft meestal zelf een be paald uitgangspunt in gedachten. Een idee, maar ook een kosten plaatje.'Daarover praat je met el kaar. Ik onderbouw mijn idee met beeldmateriaal, en zo kom je samen tot een bepaalde keuze", legt Mat tie uit. Ze heeft in de afgelopen ja ren een behoorlijke markt- en pro ductkennis opgebouwd. „Daardoor kun je mensen ook een voordeliger alternatief aanbieden." Dat is niet onbelangrijk in een tijd dat het eco nomisch allemaal wat minder goed gaat. Ook een snelle metamorfose is een mooi voorbeeld van hoe je een heel andere sfeer in je huis kunt krijgen. Met Matties adviezen kun nen mensen voorkomen dat ze ver keerde keuzes maken waardoor ze dubbel geld zouden moeten uitge ven. Mattie verzorgt ook de decoratie van bedrijfsfeesten, bruiloften en dergelijke. Ze deed dat bijvoor beeld bij het jubileum van een be drijf in de Slabbecoornpolder in Tholen. Maar ook bij een galadiner in Ossendrecht. Belangstellenden kunnen vrijblijvend een afspraak maken met Mattie Oerlemans, via tel. 06-22361847 of e-mail in- fo@MattieO.nl. Meer informatie over Stylingburo MattieO is te vin den op www.mattieo.nl. Adverten tie I.M.) VERVOLG VAN WANDELEN Voor Yara Manneke (4) is het de eerste keer dat ze meedoet aan de vierdaagse. „Ze is moe", zegt haar vader Erik. „Normaal ligt ze rond deze tijd al bijna in bed." Oma Adrie, die ook meeloopt, wil haar kleindochter graag "besmetten' met het wandelvirus. Zelf doet ze bijna ieder jaar mee. „Twintig keer heb ik 'm zeker gelopen", zegt ze. Als laatste komen Nienke, Sietske en hun moeder Imanda van Vossen bij het rustpunt binnen. „Het was een gehaast vanavond", zegt Imanda. „Nienke was pas om kwart over zes klaar met blokfluitles. Toen ge lijk door naar het sportpark. We hebben het gehaald." Halverwege de Groeneweg komen de eerste wandelaars van de tien kilometer aangelopen. Niet m een groep, maar individueel. Ieder in zijn eigen tempo. Eén van de wan delaars valt meteen op. Het is Ma thijs van de Graaf. Hij heeft een grijs olifantenpak aan. „In de krant las ik dat de deelnemer met de meest originele kleding een prijs kan winnen. Zodoende heb ik dit pak aangetrokken." Het zweet gutst hem van het lijf. „Warm is het wel. Maar gelukkig regent het niet, dat zou pas afzien zijn." Ma thijs loopt de tien kilometer samen met zijn broer Marnix. Helemaal van een leien dakje gaat het niet. „Gisteren kwam ik niet verder dan vijf kilometer", zegt Mathijs. „Na een paar honderd meter had ik al zere voeten. Nu voel ik alleen mijn rug." Door een ongeluk heeft hij een jaar weinig kunnen bewegen. Daar wil hij nu verandering in brengen. Peter Kooistra en Annet Kooistra-Schot zijn uitgeroepen tot beroepsvissers van het jaar.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 9