'Ik geniet van de ganzenhoeder en zijn hond, die horen er gewoon bij' Grote brand legt bovenverdieping voormalig postkantoor in de as Groene landbouwschuur uit 1988 blijkt licht te zijn SP en ABT: raad niet aan stuur koers duurzaamheid 'Communicatie wethouder en bewoners niet goed' Tholenaar dronken achter het stuur Initiatieven passen in topsector agro Feestelijke start raad Tholen Vrijdag 18 mei 2012 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Aardappelloods Sint-Maartensdijk afgewezen Dankzij de digitale mogelijkheden en een attente wel standscommissie kwam er maandag onverwacht een lichte landbouwschuur in Sint-Maartensdijk op het scherm. „Vreemd", constateerde secretaris Anthonie Dieleman van de Thoolse welstandscommissie maan dagochtend in het gemeentehuis. „In 1988 is er vergun ning verleend voor een groene schuur!" Wethouder Hommel is trots op wat is bereikt De gemeente Tholen mag trots zijn op wat er de voorbije jaren op het gebied van duurzaamheid is bereikt. Wet houder Frank Hommel zei dat donderdag in de gemeen teraad, na aanhoudende kritiek van de oppositiepartijen ABT en SP. Oude ambachten onderdeel landelijke fair aan Hogeweg in Poortvliet Zonnepanelen Op de weg Kleine bedrijfjes Niet goed Buurvrouw van woonhuis Visstraat in Tholen vreest voor appartement Waterschade Parkeerwei Hittestraling SGP waarschuwt voor muziekoverlast Rijkswaterstaat biedt Van Ommen hulp aan Warmte-koudeopslag verbruik valt mee Bij de maatschap Mulders aan de Provincialeweg staan al twee schu ren. De achterste met rode gevel steen uit 1977 en de lichte daarvoor uit 1988. Alle stukken bij de ge meente Tholen zijn gedigitaliseerd en in een mum van tijd had ambte naar Jan Fase de gegevens op het scherm. En bij de vergunning uit 1988 stond heel duidelijk: groene damwandbeplating. Voor voorzitter Gerhard Vermeulen en burgerlid Jan Geluk was het een raadsel hoe het groen uiteindelijk bijna wit gewor den is. „Vreemd!" Mevr. Mulders kan zich de verande ring nog herinneren. „In overleg met de gemeente zijn we later over eengekomen om lichtgrijs te nemen. Anders werd het wel heel erg don kergroen. Leen Steenpoorte (toen malig hoofd bouwzaken en later hoofd gemeentelijke ontwikkeling) uit Sint-Maartensdijk is er voor langs geweest en die vond de lichte damwand toen goed. Maar vandaag de dag zou het niet meer mogen", zegt mevr. Mulders. De zaak kwam aan de orde bij de aanvraag voor een derde aardappel- loods aan de andere kant van het wegje dat vanaf de Provincialeweg de polder inloopt. Die zou volgens Mulders uit betonplaten opgetrok ken moeten worden, maar de wel standscommissie was niet gechar meerd van deze grijze gevelbekle ding. „Te opzichtig en mager", oor deelde de commissie. „De uitstra ling is veel te schraal, zowel door kleur- en als materiaalgebruik." Dieleman, Vermeulen en Geluk be pleitten een donkergroene dam wandbeplating of een steenstripbe- plating in de kleur van de achterste loods. Het ingediende bouwplan vond men strijdig met de eisen van goede welstand. Erna Stolk organiseert voor de zesde keer de landelijke fair aan de Hogeweg in Poortvliet. Het na de coalitievorming twee jaar lang uitblijven van de nota duur zaamheid lag ten grondslag aan die kritiek. „Het komt de geloofwaar digheid van de gemeente niet ten goede", vond Hans Boulogne (ABT). Theo Korevaar (SP) zat op dezelfde lijn. „Er is niet al te voort varend gewerkt." Wethouder Hom mel verwierp de kritiek. „We heb ben sinds het aantreden van de coalitie juist heel veel gedaan. We zijn gewoon begonnen, door de mouwen op te stropen en aan de slag te gaan. We zijn voortdurend bezig geweest om te kijken hoe en waar we onze ambities konden waarmaken." Dat er geen beleids nota was, maakte volgens Hommel niet uit. „Je kunt nu eenmaal niet binnen de kortste keren over elk on derwerp een nota gereed hebben. We hebben in deze de omgekeerde weg gevolgd. Door eerst actie te on dernemen en nu alles structureel in een notitie in te bedden." Boulogne vond het een vreemde gang van za ken. „Het is op deze manier te vrij blijvend geweest en er is gehandeld zonder toestemming van de raad. De raad is niet betrokken geweest bij de koersbepaling." Alle partijen in de raad konden zich niettemin vinden in de inhoud van de startno titie duurzaamheid. Ook de CU die in commissie ruimte nog een voorbehoud had gemaakt. Namens die partij vroeg Jaap Hage nog wel extra aandacht voor een zo geheten klimaatwinkel, die volgens hem het best samen met bestaande ondernemers door de gemeente kan worden opgezet. In zo'n winkel zouden bijvoorbeeld zonnepanelen en andere duurzame producten moeten worden gepresenteerd. „We moeten dit soort zaken beter bij de burger voor het voetlicht brengen. Zien is overtuigen." Wat zes jaar geleden begon met 13 kramen is uitgegroeid tot een evene ment met jaarlijks rond de 80 kramen. „Helaas hebben we er dit jaar wat minder, 65", zegt Erna Stolk. Zij is initiatiefneemster en organisa tor van de landelijke fair aan de Hogeweg in Poortvliet. Die wordt elk jaar georganiseerd op de zaterdag na Hemelvaart en dat is morgen het geval, tussen tien en vijf uur. Erna (52) en haar man Kas (54) ko men oorspronkelijk uit Bergen op Zoom. In de kleine tuin in een woonwijk kon ze haar liefde voor tuinen niet goed kwijt. Zo kwamen zij en Kas in Poortvliet terecht, toen ze op zoek gingen naar een plekje buitenaf. Ema richtte De Zeeuwse Tuinkamers op. Ze stelde haar tuin open voor publiek en opende er een terras waar mensen thee konden drinken met wat lekkers. Ze kreeg er toestemming voor van de ge meente. Ook opende ze een winkel aan huis voor de verkoop van oude meubels en brocante. De inspiratie voor haar tuin, heeft ze opgedaan bij bezoeken aan veel andere tuinen in het land. Ze noemt het een natuurlijke tuin. „We probe ren hem zo natuurlijk mogelijk aan te leggen en alles zo natuurlijk mo gelijk te laten groeien. We gebrui ken geen kunstmest, maar wel koei- enmest en andere soorten natuur lijke mest. Ook verzamelen we tak ken waartussen egels en waterkipjes kunnen schuilen en vogels hun nest je bouwen." De tuin dankt zijn naam aan de indeling: er zijn zeven tuinkamers in gemaakt. Om gezondheidsredenen is de fami lie gestopt met de openstelling van de tuin en het terras. De tuin is nu alleen nog te bezichtigen tijdens de fair en voor de gasten van de Bed- and Breakfast die ze sinds twee jaar runnen. „Volgend jaar zien we wel weer hoe het gaat, maar dit jaar houden we rust." Kas en Erna gin gen tot voor kort het hele land door om met hun brocante spullen op fairs te staan, maar ook daar zijn ze mee gestopt. Wel heeft Erna op die markten haar contacten opgedaan. „Op die fairs dacht ik, zoiets zou ik thuis ook wel kunnen organiseren. In de tuin kan het niet, vandaar dat we het op de weg doen. De gemeen te vindt het goed." Zo werd in 2006 de eerste fair aan de Hogeweg ge houden. Het was toen een winterfair met 13 kramen. „Het was koud en stormachtig, maar wel gezellig. Er hing een Charles Dickenssfeer. De mensen waren enthousiast en vroe gen, wanneer doen jullie het weer. Maar we moesten in de stromende regen in december de kramen oprui men. Dat was iets te koud voor de standhouders. Daarom hebben we het niet meer in de winter gedaan. Dat zou wel kunnen, maar daarvoor ben ik eigenlijk op zoek naar een schuur die we zouden kunnen ge bruiken. Die moet groot genoeg zijn om 80 kramen, waarvan een deel buiten, te kunnen herbergen. Het mooiste zou zijn als er ook een ter rein bij is waar je een grote tent op kan wegzetten." Het aantal standhouders is inmid dels gegroeid naar rond de 80. Dit jaar is er een kleine recessie met 65 standhouders, maar volgens Erna is er wel variatie. „Het wisselt steeds. Sommigen zijn een winkel begon nen en komen daarom niet meer op zaterdag. Die plaatsen worden op gevuld door nieuwkomers. Ik ga ook steeds op zoek naar nieuwe kleine bedrijfjes, 's Winters zoek ik het internet af en ik spreek mensen aan op fairs. Maar gelukkig weten mensen ons nu te vinden. Eerst wil den we het alleen Zeeuws houden, maar dat lukt niet. We hebben nu ongeveer de helft van het eiland en verder komen ze uit de rest van Zee land en natuurlijk Brabant, maar we hebbdn zelfs deelnemers uit Zwolle. Ook hebben we altijd goede doelen. Dit jaar hebben we een kraam voor Kika Zeeland." Een 25-jarige automobilist uit de gemeente Tholen is in de nacht van vrijdag op zaterdag betrapt op het rijden onder invloed. Agenten hiel den de Tholenaar om half drie staande toen zij hem zagen rijden over de Noordhoekseweg in Poort vliet. Hij moest een blaastest onder gaan waaruit bleek dat hij teveel had gedronken. De ademanalyse wees uit dat hij 720 microgram alcohol per liter uit geademde lucht in het apparaat blies, terwijl de norm bij 220 mi crogram ligt. De man moest daar om zijn rijbewijs inleveren, maar hij bleek niet in het bezit van een geldig rijbewijs. Dit was bij een eerdere veroordeling voor eenzelf de feit al ingenomen. Zowel voor het rijden onder invloed als voor het rijden zonder geldig rijbewijs, heeft de 25-jarige man een proces verbaal gekregen. Biobased economy, Foodport Zee land en Blueport Oosterschelde zijn de groepen Zeeuwse bedrijven met kansen en mogelijkheden voor aan sluiting bij de agenda van de lande lijke topsector agro food. Een topsector is een sector waarin ons land sterk is. Het kabinet heeft ne gen van dergelijke sectoren be noemd, en voor elk een denktank van ondernemers, wetenschappers en ambtenaren gevormd die advi seert over maatregelen zodat Neder land wereldwijd kan blijven concur reren Biobased verbindt de sectoren agrofood en chemie, en er zijn tal van initiatieven aan de gang. Voor de periode 2011-2015 heeft Zeeland hiervoor zes miljoen euro uitgetrok ken. Foodport Zeeland is een net werk van bedrijven in de agrofood (inclusief visserij en aquacultuur), die met onderwijs, onderzoeksin stellingen en overheid samenwer ken. Er is een tiental projecten in ontwikkeling. Voor het leggen van nieuwe verbindingen heeft de pro vincie dit jaar 250.000 euro be schikbaar, met de intentie eenzelfde bedrag jaarlijks tot en met 2015 uit te trekken. Blueport Oosterschelde ten slotte is een samenwerkingsver band van ondernemers rond de Oos terschelde uit de sectoren visserij, aquacultuur, natuur en toerisme. VERVOLG VAN SPEELTOESTEL „Misschien hebben we ons toen vergaloppeerd. Er is een verschil tussen speeltoestellen hebben en ze daadwerkelijk plaatsen." Bram van de Sande (CU) sprak van een bela den onderwerp. „Maar weet de SP wel wat de buurt er zelf van vindt?" Henk Nieuwenhuis (PvdA), zelf woonachtig in de onmiddellijke na bijheid van de Bosstraat, wist het antwoord al. Hij had als voorberei ding een rondje door de buurt ge daan. „Er is tweespalt in die buurt. Naar mijn idee zijn twee of drie ou ders voor, de rest is tegen." Gré Boelhouwers (VVD) wilde een pragmatische oplossing. „We heb ben als gemeente veel geïnvesteerd in het speelterrein op de Oesterput ten en naar mijn idee wordt er wei nig gebruik van gemaakt. Kunnen we die speeltoestellen niet deels naar de Bosstraat verplaatsen?" Han van 't Hof (ABT) vond dat een eindeloze weg. „Daar moeten we als raad geen energie in steken." Pe ter Kraamer (SGP) wilde de motie niet steunen. „Al is er sprake van een grijs gebied in deze discussie." Ook de PvdA zag bij monde van Jo- landa Prins geen oplossing. „Als de toestellen er niet zijn, houdt het op. En geld om nieuwe toestellen te ko pen is er niet." Uiteindelijk kreeg Vogelaar niemand aan haar zijde om de motie te steunen, hoewel er van alle kanten begrip was. Boelhou wers: „Duidelijk is dat de commu nicatie tussen wethouder en bewo ners niet goed is geweest." Volgens Oudesluijs is de zaak niet definitief afgedaan. „Volgend jaar bespreken we de toekomst van de Oesterput ten. Daarin komt dit onderwerp ze ker terug." De brand van het in neorenaissance stijl gebouwde voormalige postkantoor aan de Visstraat trok donderdagmiddag veel bekijks. Mensen stonden zowel in de Visstraat, Hoogstraat als Stoofstraat, maar werden op afstand gehouden door de politie die de omgeving had afgezet. Caroline Klaver is zich rot geschrokken. Ze was in haar appartement aan de Hoogstraat in Tholen, toen ze donderdagmiddag ineens een brandlucht rook. Ze woont op de bovenste verdieping van het complex. Ze ging op haar balkon aan de achterkant staan en zag beneden notaris Aart-Jan Schot staan, in gesprek met een brandweerman. ,Jk dacht: stront aan de knikker, ik ga hier weg." Eenmaal buiten, met haar hond je Les, zag ze dat er rook uit de bovenverdieping van het naastgelegen pand, aan de Visstraat 5, kwam. Daarvan stond ongeveer een uur later het hele dak in lichterlaaie, zodat Klaver vreesde voor haar woning. Klavers huis staat er nog en de brandlucht was er na een paar uur het raam openhouden uit. De fami lie Habets.die in het desbetreffende pand woont, heeft meer te betreu ren. De hele bovenverdieping van hun woning, is verwoest door de brand. Het pand dat in 1893 ge bouwd is in neorenaissancestijl. werd in juli 1894 geopend als post en telegraafkantoor. Die functie hield het tot januari 1987. De fami lie Habets woont er een aantal jaren, maar het huis staat te koop. Volgens brandweercommandant Koos de Feijter is het pand nog wel te redden. „De begane grond en de eerste verdieping hebben wel water schade maar zijn verder nog intact. Ik denk dat de bovenverdieping wel weer is op te bouwen, maar ik ben natuurlijk geen verzekeringsagent. Dus het is aan de verzekering wat er verder gaat gebeuren." Even voor half twee 's middags sloegen meerdere omwonenden alarm. Er kwam rook onder de dak pannen vandaan van het pand aan de Visstraat. Daardoor sprak de meldkamer meteen van middel- brand en werden de brandweerploe gen van Tholen en Sint-Maartens dijk gealarmeerd. De brandweer kreeg later ook nog een melding van de particuliere alarmcentrale in het pand. „We probeerden via een aanval de brandhaard van binnen, in het pand. Nieuw is een Zeeuwse huisbrouwer van bier en een mandenvlechter. .JEr zijn hier echte oude ambachten te zien. We hebben bijvoorbeeld al een tijdje een stoelenmatter en een imker. Zelf geniet ik altijd van de ganzenhoeder. Het verbaast me elke keer hoe die man dat doet met be hulp van zijn hond. Het geeft zoveel sfeer, ik vind echt dat die erbij hoort." Stolk probeert iedereen tevreden te houden. „Ik zorg dat er van alles wat is. Alleen zijn de mannen een lastige doelgroep. Ik wil proberen hen er ook bij te betrekken. Ik heb bijvoorbeeld motor- en autoclubs aangeschreven. Het lijkt me leuk om een hoop oude dingen hier neer te zetten die mannen interesseren. Maar tot nog toe heb ik daar geen respons op gehad. Vrouwen worden vanzelf wel vermaakt met al die spullen in de kramen zeg ik altijd, maar we willen de mannen ook be zighouden." Toch vinden de mannen die de fair bezoeken, het ook gezellig volgens Erna. Dat maakt ze op uit de reac ties. ,Jk vind het zelf ook nog steeds bijzonder dat het zo gezellig kan zijn. Mensen vinden het zo'n rustige sfeer en een mooi plekje." De fair is volgens haar een begrip geworden. „Als wij het niet meer kunnen, zoeken we mensen die het voort kunnen zetten." Volgens Ema trekken ze nu steeds zo rond de 3000 bezoekers. Dat hebben ze vorig jaar geweten. „Het was een chaos met parkeren. We hadden een weiland gereserveerd waar ze voor twee euro konden par keren. Maar we hadden te maken met veel eigenwijze mensen. Ze re den gewoon dwars door de linten heen die we gespannen hadden. Ze weigerden te betalen voor hun par keerplek, terwijl de fair altijd gratis te bezoeken is." Dit jaar is de wei tegenover de boerderijwinkel op de hoek van de Paasdijkweg en de Ho geweg gereserveerd als parkeer plaats. De Hogeweg zelf blijft tij dens het evenement autovrij. „We zorgen er altijd expres voor dat de kramen een eindje uit elkaar staan, zodat mensen stukje moeten wande len." Voor Ema zelf is de fair elke keer een feestje. „In het begin regelde ik alles zelf en hielp Kas alleen met het opzetten van de kramen. Nu doet de hele familie mee en helpen vrienden mee. De buurvrouw, Con nie Hage, bakt allerlei taarten en ook haar man Nap en hun zoon Ni co helpen mee. En Leo een Greet Mayer (die eerst in het huis van Stolk woonden, red.) doen altijd mee. Leo helpt met koffie en thee schenken en broodjes serveren. Greet staat ook met haar spulletjes in een kraam. Mijn eigen kinderen Selina (28) en Peter (25) en zijn vriendin Inge zijn er ook altijd bij. Na afloop gaan we altijd met alle vrijwilligers uit eten. Dan komen de verhalen los over wat er die dag ge beurd is." te bestrijden. Maar op de middelste verdieping was het al zo heet, dat men niet verder kon naar de boven verdieping", aldus De Feijter. Er werd daarom gekozen voor een zo geheten buitenaanval. Een hoog werker uit Bergen op Zoom en een ladderwagen uit Goes werden erbij gehaald. „Op een gegeven moment werd het een uitslaande brand en stond de hele bovenverdieping in lichterlaaie." Met behulp van twee hogedrukstralen werd geprobeerd de vuurhaard van bovenaf te be dwingen. Ook de tankautospuit uit Sint-Annaland en de watertran- sportauto werden erbij gehaald voor de watertoevoer. De laatstgenoemde auto werd aan de haven opgesteld. Er werd opgeschaald naar grote brand, grip 1. „We kregen daarbij ook te maken met nevenproblemen. De brand was in de binnenstad en we moesten alles afsluiten om de mensen op afstand te houden. Vlak bij is ook De Vlinderbloem, waar op dat moment veel mensen waren. De politie heeft een zone in de directe omgeving gemaakt waar niemand mocht komen en waarin de hulpver leners hun werk konden doen." Er was volgens De Feijter sprake van instortingsgevaar, maar tijdens de brand is er niets noemenswaar digs naar beneden gevallen. „Ik elk geval niet ongecontroleerd." Vrij dag heeft een aannemer de dakka pellen afgebroken en de schoorsteen weggehaald. Tijdens de brand was er geen gevaar voor ontploffingen, volgens De Feijter. Wel was er heel veel hittestraling en veel rook die laag over Tholen wegtrok. Dat er zoveel mensen naar de brandhaard kwamen kijken, noemt De Feijter onverstandig. „We kunnen er niet genoeg de nadruk op leggen dat mensen geen ramptoerist moeten spelen. Ze lopen sneller gevaar dan ze denken." De Feijter weet dat vanwege de hit testraling de verf van de kozijnen van omliggende panden kan afblad deren. waardoor het hout binnen de kortste keren ook vlam kan vatten, dat is donderdag niet gebeurd. De brandweer heeft dat geprobeerd te voorkomen door de gevel en zij muur van het naastgelegen apparte ment in de Hoogstraat nat te hou den. Zo is de woning van Klaver gespaard gebleven, maar ze kende wel wat angstige momenten. Terwijl ze op het dak van de woning van haar schoonouders, Leanne en Piet SwUrthoff aan de Stoofstraat in Tholen stond, zag ze hoe de vlam men dreigden over te slaan, aange wakkerd door de westenwind. Klaver werd opgevangen door haar schoonmoeder, maar ze kon ook, net zoals haar buren bij de notaris terecht. Die ving de bewoners op. De familie Habets was bij het uit breken van de brand niet thuis. Ook hun huisdieren, een hond en een kat, waren op dat moment buiten de wo ning. De brandweer is tot elf uur 's avonds bezig geweest met blussen. Ook zijn er metingen verricht, maar er zijn geen gevaarlijke stoffen vrij gekomen. Er waren grijze asrestjes op straat gevonden. Die zijn onder zocht. Het bleek geen asbest te zijn, maar resten van de dakpannen. De politie onderzoekt de oorzaak van de brand. Vanwege de slechte staat van de bovenverdieping kon er daar de volgende dag nog geen poolshoogte worden genomen. Tot nu toe is er nog niets bekend over het ontstaan van de brandhaard. Klachten over geluidsoverlast door omwonenden van een speelterrein in Dalempolder in Tholen werden don derdag in de raadsvergadering door Huib van Eenennaam (SGP) in een breder verband getrokken. Volgens Van Eenennaam dreigt er ook een escalatie met hangjongeren rond een speelvoorziening in Sint-Maartens dijk. Meteen vroeg het SGP-raadslid aandacht van het college voor mu ziekoverlast bij komende feestelijk heden in de gemeente. „We rekenen er op dat er bij overlast adequaat en handhavend wordt opgetreden." Burgemeester Willem Nuis vond dat Van Eenennaam zijn opmerkingen op het verkeerde moment, en buiten de agenda om. te berde bracht. Bo vendien was de klacht uit Daiempol- der volgens de burgemeester afkom stig van slechts twee personen. „Maar het heeft volop de aandacht van het college, ook wat u aan de or de stelt." Rijkswaterstaat biedt Ine van Om men uit Sint-Annaland hulp aan bij het afwikkelen van de schade die ze leed aan haar auto toen er een ba saltblok op viel. Dat gebeurde op de weg tussen Sint-Annaland en Sint- Maartensdijk. Bij het passeren van een vrachtwagen op de bochtige kruising Ruigendijk/ Mailandseweg viel de steen uit een vrachtwagen die op weg was naar Stavenisse voor de dijkversterking. Haar auto raakte dusdanig beschadigd dat hij total loss werd verklaard. In de Een- drachtbode van 3 mei staat een ver slag van het ongeval. Vrijdag kreeg ze bezoek van een vertegenwoordi ger van Rijkswaterstaat. „Die heeft naar aanleiding van het voorval contact opgenomen met de onder aannemers. De lading moet afge dekt zijn. Ik waardeer het enorm dat er contact met me is opgenomen. Buitengewoon netjes." Zelden begon een raadsvergadering op Tholen zo leuk. Op voorhand al waren er donderdagavond de gebak jes vanwege de geboorte van de vier de dochter van SGP-raadslid Peter Kraamer (SGP). Vervolgens deelde burgemeester Nuis mee dat griffier Wilma Antes omi was geworden. Daarop vroeg Han van 't Hof (ABT) het woord, om naar eigen zeggen de ruis op de lijn over zijn afwezigheid in de raadscommissies ruimte en be stuurszaken op te helderen. Die ab senties hadden volgens veehouder Van 't Hof niets met politiek te ma ken. maar wel met zijn bedrijfssitu atie. „Er worden op dit moment bij mij veel kalveren geboren en de moeders houden zich daarbij niet aan de politieke agenda." De ge meenteraad had er begrip voor en Henk Nieuwenhuis (PvdA) hengelde zelfs naar een nieuwe traktatie. „Misschien een koeienvlaai." Gert Jan Boudeling (CDA) komt zelf ook uit de polder en wist een alternatief. „Een lekker biefstukje mag ook." Het verwarmen en koelen van het gemeentehuis in Tholen gebeurt met een gesloten systeem waarbij water aan de bodem wordt onttrok ken en weer geïnfiltreerd. Uit een controle door de provincie is geble ken dat daarvoor maar de helft wordt gebruikt van de hoeveelheid water die volgens de vergunning onttrokken mag worden. Het gaat om 58.750 kuub op jaarbasis. Ge zien dat verschil, hoeft de gemeente niet langer hoogtemetingen van de hoogtebouten uit te voeren. Deze waren bedoeld om zettingen in de bodem in de omgeving van het ge meentehuis te kunnen waarnemen. Zettingschade heeft echter niet plaatsgevonden De temperatuur van het water dat geïnfiltreerd wordt, is aan de hoge kant. In de vergunning is van veer tien graden uitgegaan, maar bij het laden van warmte-energie is zestien graden realistischer. In de energie balans die over een periode van vijf jaar opgesteld moet worden, mag de gemeente het startjaar 2008 buiten beschouwing laten. Met name in dat najaar functioneerde het systeem niet optimaal, waardoor een verte kend beeld ontstaat met betrekking tot het energieverbruik. Om dat over een langere periode uit te sme ren, wordt voorgesteld 2008 mee te nemen in de tienjaarsperiode. VERVOLG VAN EXAMENS Daarom zou te schuiven zijn, moch ten er zich calamiteiten voordoen, zegt Goossens. Hij maakt zich dan ook niet druk. „Op dit moment zijn er absoluut geen problemen. Als die er wel zijn. zouden we eerst de help desk informeren. Die kan meestal de problemen wel verhelpen. Anders zijn er een paar mogelijkheden." De eerste is, zoals gezegd, het examen verschuiven naar een ander tijdstip. „Als er zich echt een rampscenario voordoet, kunnen we via cd-roms van de Cito de examens op papier uitdraaien om ze zo af te nemen." Goossens zegt dat er technisch ook iets fout zou kunnen gaan. Jn Ber gen op Zoom hadden we twee weken geleden een stroomstoring. Daar kun je natuurlijk niets tegen doen, maar we hopen dat dat hier niet gebeurt."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2012 | | pagina 9